Schedule-Creator

Java GUI to create schedules for UNCG students
git clone git://git.wrycode.com/wrycode/archive/Schedule-Creator.git
Log | Files | Refs | README

commit 4b7046ae526999fa871f375c5be7c63106d478af
parent 943235cf0458a40d4ad6333f8a868d6f711ded46
Author: wrycode <wry@mm.st>
Date:   Sun, 15 Mar 2020 22:36:57 -0400

Refactor; add Admin class with regenDB (including courselists) (#35)

* Unify pathname stuff in DBAdapter

* Add regenDB method

Fix small bugs in DBAdapter

Add Summer 2020 resources

Fix DBAdapter.getFullText URI encoding bug

Update Tests with some example usage of DBAdapter

* add regenSemesterList

Make sure tests work

Add try-catch block to getFullText

Update semester and courses queries in CoursesController

* Rename DBAdapter to Translator

* Move regenDB and regenSemesterList into Admin class

Move DB generation into Admin class

* Updated old call to DBAdapter

* Add DB to gitignore

* Fixed Time Day Parsing

Co-authored-by: Sfar <isfar341@gmail.com>
Diffstat:
M.gitignore | 4++--
AScheduleCreator/Admin.java | 223+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
MScheduleCreator/App.java | 25++++++++++++++-----------
DScheduleCreator/Boilerplate.java | 34----------------------------------
DScheduleCreator/DBAdapter.java | 259-------------------------------------------------------------------------------
DScheduleCreator/ParseData.java | 120-------------------------------------------------------------------------------
MScheduleCreator/Tests.java | 61++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++-------------------
AScheduleCreator/Translator.java | 236+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
MScheduleCreator/controllers/CoursesController.java | 38++++++++++++++++++++------------------
MScheduleCreator/models/User.java | 4++--
RScheduleCreator/resources/raw/semesters/Spring 2020 -> ScheduleCreator/resources/raw/Spring 2020 | 0
DScheduleCreator/resources/raw/Spring2020coursesAllInfo.txt | 2635-------------------------------------------------------------------------------
DScheduleCreator/resources/raw/Spring2020coursesTimeDate.txt | 2629-------------------------------------------------------------------------------
RScheduleCreator/resources/raw/semesters/Summer 2020 -> ScheduleCreator/resources/raw/Summer 2020 | 0
DScheduleCreator/resources/raw/courses.txt | 1298-------------------------------------------------------------------------------
DScheduleCreator/resources/raw/spring2020 | 42673-------------------------------------------------------------------------------
DScheduleCreator/resources/raw/spring2020courses.txt | 1298-------------------------------------------------------------------------------
DScheduleCreator/resources/raw/summer2020 | 15010-------------------------------------------------------------------------------
DScheduleCreator/resources/raw/summer2020courses.txt | 515-------------------------------------------------------------------------------
19 files changed, 539 insertions(+), 66523 deletions(-)

diff --git a/.gitignore b/.gitignore @@ -1 +1,2 @@ -ScheduleCreator/resources/raw/user_selected_courses.txt- \ No newline at end of file +ScheduleCreator/resources/raw/user_selected_courses.txt +ScheduleCreator/resources/DB/ diff --git a/ScheduleCreator/Admin.java b/ScheduleCreator/Admin.java @@ -0,0 +1,223 @@ +package ScheduleCreator; + +import java.io.BufferedReader; +import java.io.File; +import java.io.FileInputStream; +import java.io.FileNotFoundException; +import java.io.FileWriter; +import java.io.IOException; +import java.io.InputStream; +import java.io.InputStreamReader; +import java.util.ArrayList; +import java.util.List; +import java.util.Scanner; +import java.util.TreeSet; +import java.util.regex.Matcher; +import java.util.regex.Pattern; + +/** + * Utility classes for generating the DB (these do NOT work at runtime) TODO: - + * pull out hardcoded paths - + * + * @author Nick Econopouly, Jamison Valentine, Ilyass Sfar + */ +public class Admin { + + /** + * Type of DB File to create + */ + public enum outputType { + USEFULINFO, + ALLDATA, + COURSES + } + + /** + * Regenerate a list of semesters based on the resources/raw dir NOTE: not + * for use during runtime + * + * @return updated semester list + * @throws java.io.IOException + */ + public static List<String> regenSemesterList() throws IOException { + + // ("raw" directory contains raw data files for each semester) + File rawDir = new File("src/ScheduleCreator/resources/raw"); + + List<String> semesters = new ArrayList<>(); + + // Add output file + File semesterListFile = new File("src/ScheduleCreator/resources/DB/semester_list"); + semesterListFile.getParentFile().mkdirs(); + + // get path of each semester file + String[] pathnames = rawDir.list(); + + // 'pathnames.length - 1' so we don't count the raw directory itself + try ( FileWriter outputFile = new FileWriter(semesterListFile.getPath())) { + for (String pathname : pathnames) { + // add filename to list of semesters + outputFile.append(pathname); + outputFile.append("\n"); + semesters.add(pathname); + } + outputFile.flush(); + outputFile.close(); + } + return semesters; + } + + /** + * Regenerate database files in DB/ + * + * @throws IOException + */ + public static void regenDB() throws IOException { + String DBPrefix = "src/ScheduleCreator/resources/DB/"; + String rawPrefix = "src/ScheduleCreator/resources/raw/"; + + // clear the current DB + File DBFolder = new File(DBPrefix); + Admin.deleteDirectory(DBFolder); + + // first generate the list of semesters + List<String> semesters = Admin.regenSemesterList(); + + File db = new File(""); + for (int i = 0; i < semesters.size(); i++) { + + String semester = semesters.get(i); + String inputFilepath = rawPrefix + semester; + + // generate day and time files + //generateDayTime(inputFilepath, DBPrefix + semester + "/times_and_dates"); + // generate "all info" files + generateAllInfo(inputFilepath, DBPrefix + semester + "/all_info"); + + // generate courselists + generateCourseList(inputFilepath, DBPrefix + semester + "/courses"); + } + } + + protected static void generateDayTime(String _inputFilepath, String _outputFilepath) throws IOException { + // initial regex + String regex = "(\\b[A-Z]{3}\\b.((\\b[0-9]{3}\\b)|(\\b[0-9]{3}\\w)).+ (([0-9]{2}\\b)))|[ ](((?:(?:[0-9]|0[0-9]|1[0-9]|2[0-3]):[0-5][0-9].(?:[AaPp][Mm])\\b).-.(?:[0-9]|0[0-9]|1[0-9]|2[0-3]):[0-5][0-9].(?:[AaPp][Mm])\\b))|[ ](\\b((TR\\b|MW\\b|MWF\\b|M\\b|T\\b|W\\b|R\\b|F\\b|(TBA.*TBA\\b)))\\b)[ ]"; + + String output = Admin.runRegexOnFile(regex, _inputFilepath); + + // second pass through to better format the results, + //Puts every class on a line of its own with time and day following + //replaceAll is used to break to a new line where needed + String finalOutput = output.replaceAll("(\\b((TR\\b|MW\\b|MWF\\b|WF\\b|M\\b|T\\b|W\\b|R\\b|F\\b|(TBA TBA\\b)))\\b)", "$1 \n"); + // write the file + Admin.writeNewFile(_outputFilepath, finalOutput); + + } + + protected static void generateAllInfo(String _inputFilepath, String _outputFilepath) throws IOException { + // initial regex + String regex = "(.+?(?= - (?:[0-9]{5}))[ ])|([ ][0-9]{5}[ ])|([ ]\\b[A-Z]{3}\\b.\\b[0-9]{3}\\b.+ [0-9]{2}\\b)|([\t](?:(?:(?:[0-9]|0[0-9]|1[0-9]|2[0-3]):[0-5][0-9].(?:[AaPp][Mm])\\b).-.(?:[0-9]|0[0-9]|1[0-9]|2[0-3]):[0-5][0-9].(?:[AaPp][Mm])\\b))|(\\b([\t](TR\\b|MW\\b|MWF\\b|M\\b|T\\b|W\\b|R\\b|F\\b|(TBA.*TBA\\b)))\\b)|(\t.*([0-9]{3}))(?=\t[A-z]{3} [0-9]{2})|((?=(\tLecture|\tLab|\tIndividual Study|\tSeminar|\tClinical|Colloquia|\tDissertation or Thesis|\tEnsemble|\tInternship, Field Exp, Coop Ed|\tLecture and lab|\tPerformance|\tPhysical Activity|\tPracticum - Dlvrd Ind Setting|\tRecitations|\tStudent Teaching|\tStudio|\tLecture and Lab|\tDissertation or Thesis)).+?(?<=((\\(P\\)E-mail)|(\\(P\\)))))|(((\\(P\\)E-mail)|(\\(P\\))))"; + + String output = Admin.runRegexOnFile(regex, _inputFilepath); + + //Puts every class on a line of its own with time and day following. + //Break to a new line where needed. + String results = output.replaceAll("\\(P\\)", "\n"); + + // Insert a equal sign inebtween the Building name and the instructor + // This is done since a regex cant be made to stricly get a persons or building + // name or since both lacks defined structure, so a = is used as a barrier + String finalOutput = results.replaceAll("(\tLecture|\tLab|\tIndividual Study|\tSeminar|\tClinical|Colloquia|\tDissertation or Thesis|\tEnsemble|\tInternship, Field Exp, Coop Ed|\tLecture and lab|\tPerformance|\tPhysical Activity|\tPracticum - Dlvrd Ind Setting|\tRecitations|\tStudent Teaching|\tStudio|\tLecture and Lab|\tDissertation or Thesis)", " = "); + + // write the file + Admin.writeNewFile(_outputFilepath, finalOutput); + } + + protected static void generateCourseList(String _inputFilepath, String _outputFilepath) throws IOException { + + File file = new File(_inputFilepath); + Scanner input = new Scanner(file); + + String line = ""; + + Pattern p = Pattern.compile("(.*)-(.*)- (.*) -.{3}"); + Matcher m = p.matcher(line); + + TreeSet<String> allCourses = new TreeSet(); + String course = ""; + while (input.hasNext()) { + line = input.nextLine(); + + m = p.matcher(line); + if (m.matches()) { + course = m.group(1); + if (!allCourses.contains(m.group(1))) { + allCourses.add(m.group(3) + " - " + m.group(1)); + } + } + } + File outputFile = new File(_outputFilepath); + try ( FileWriter output = new FileWriter(outputFile)) { + for (String s : allCourses) { + output.append(s + '\n'); + } + } + } + + protected static String runRegexOnFile(String _regex, String _filepath) throws IOException { + // get fulltext of the semester text file. + String content = Admin.getFullText(_filepath); + + // Give the matcher both the text and the regex expression so it can parse. + Matcher match = Pattern.compile(_regex).matcher(content); + StringBuilder output = new StringBuilder(""); + //go through all matches, put them in a string and send it to another method to be formatted + while (match.find()) { + //put all matching results to new string + String input = match.group(0); + output.append(input); + } + + return output.toString(); + + } + + protected static String getFullText(String _filepath) throws FileNotFoundException, IOException { + String content; + File file = new File(_filepath); + InputStream stream = new FileInputStream(file); + InputStreamReader reader = new InputStreamReader(stream); + BufferedReader bufreader = new BufferedReader(reader); + StringBuilder sb = new StringBuilder(); + String str; + while ((str = bufreader.readLine()) != null) { + sb.append(str); + sb.append("\n"); + } + content = sb.toString(); + + return content; + } + + protected static void writeNewFile(String _filepath, String _contents) throws IOException { + // Open file and make parent directories + File file = new File(_filepath); + file.getParentFile().mkdirs(); + // write file + try (final FileWriter outputFileWriter = new FileWriter(file, true)) { + // write file + outputFileWriter.append(_contents); + } + } + +// copied from https://www.baeldung.com/java-delete-directory + protected static void deleteDirectory(File _dir) { + File[] allContents = _dir.listFiles(); + if (allContents != null) { + for (File file : allContents) { + deleteDirectory(file); + } + } + _dir.delete(); + } +} diff --git a/ScheduleCreator/App.java b/ScheduleCreator/App.java @@ -2,13 +2,14 @@ package ScheduleCreator; /** * This class is used to start and initialize the application - * + * * @author Jamison Valentine, Ilyass Sfar, Nick Econopouly, Nathan Tolodzieki - * + * * Last Updated: 2/17/2020 */ - import java.io.IOException; +import java.util.logging.Level; +import java.util.logging.Logger; import javafx.application.Application; import javafx.event.ActionEvent; import javafx.event.EventHandler; @@ -20,31 +21,33 @@ import javafx.scene.layout.StackPane; import javafx.stage.Stage; public class App extends Application { - + /** * Starts application and opens to first window/stage. */ @Override public void start(Stage primaryStage) throws IOException { - + // loads GUI components from primary.xml Parent root = FXMLLoader.load(getClass().getResource("resources/views/primary.fxml")); - + // adds components to Scene Scene primaryScene = new Scene(root); - + // set title of application window primaryStage.setTitle("Schedule Creator"); - + // sets primary scene primaryStage.setScene(primaryScene); - + // shows window on screen primaryStage.show(); - } + } public static void main(String[] args) { + launch(args); + } - + } diff --git a/ScheduleCreator/Boilerplate.java b/ScheduleCreator/Boilerplate.java @@ -1,34 +0,0 @@ -package ScheduleCreator; - -/** - * Access files from a central location - * - * @author Nick Econopouly, Ilyass Sfar, Jamison Valentine, Nathan Tolodzieki - * - * Last Updated: 3/5/2020 - */ -import java.io.File; -import java.io.IOException; -import java.nio.file.Files; -import java.nio.file.Path; -import java.nio.file.Paths; - -public class Boilerplate { - - // resourceName is the name of the file in the resources directory (without a leading /) - protected static String GetResourceUrl(String resourceName) { - return "src/ScheduleCreator/resources/" + resourceName; - } - - // returns a file object - protected static File GetResourceFile(String resourceName) { - return new File(Boilerplate.GetResourceUrl(resourceName)); - } - - // returns fulltext of file - protected static String GetResourceString(String resourceName) throws IOException { - Path path = Paths.get(Boilerplate.GetResourceUrl(resourceName)); - return new String(Files.readAllBytes(path)); - } - -} diff --git a/ScheduleCreator/DBAdapter.java b/ScheduleCreator/DBAdapter.java @@ -1,259 +0,0 @@ -package ScheduleCreator; - -import java.io.File; -import java.io.FileWriter; -import java.nio.file.Files; -import java.nio.file.Paths; -import java.util.ArrayList; -import java.util.Arrays; -import java.util.List; -import java.util.Scanner; -import java.util.regex.Matcher; -import java.util.regex.Pattern; - -/** - * This class is used to retrieve and modify persistent data for the - * application. - * - * @author Jamison Valentine, Ilyass Sfar, Nick Econopouly, Nathan Tolodzieki - * - * Last Updated: 3/6/2020 - */ -public class DBAdapter { - - protected static File selectedCourseFile = new File("src/ScheduleCreator/resources/raw/user_selected_courses.txt"); - //Regex expression to get day from the current format. - final static String getDay = "\\b([ ](TR\\b|MW\\b|MWF\\b|M\\b|T\\b|W\\b|R\\b|F\\b|(TBA\\b)))\\b"; - //Regex expression to get time from the current format. - final static String getTime = "(?<=([ ]\\b[A-Z]{3}\\b.\\b[0-9]{3}\\b.+ [0-9]{2}\\b)).+?(?=\\b((TR\\b|MW\\b|MWF\\b|M\\b|T\\b|W\\b|R\\b|F\\b|( TBA\\b))))"; - //Regex expression to get CRN from the current format. - final static String getCRN = "[0-9]{5}"; - //Regex expression to get building from the current format. - final static String getBuilding = "(?<=\\b([ ](TR\\b|MW\\b|MWF\\b|M\\b|T\\b|W\\b|R\\b|F\\b|(TBA\\b)))\\b).*(?=\\=)"; - //Regex expression to get instructor from the current format. - final static String getInstructor = "(?<=\\=).*(?= )"; - //Temporary holding place for course information while being parsed for requested information. - private static List<String> lines; - - /** - * Saves the selected course (abbreviation and number) and saves to - * database. - * - * @param _course - * @throws Exception - */ - public static void saveCourse(String _course) throws Exception { - - //Open file to add new classes. - FileWriter output = new FileWriter(selectedCourseFile, true); - - //Adds new selected course to new line. - output.append(_course + "\n"); - - output.close(); - } - - /** - * Removes the selected course from the database. - * - * @param _course - * @throws Exception - */ - public static void removeCourse(String _course) throws Exception { - - Scanner input = new Scanner(selectedCourseFile); - StringBuffer newContents = new StringBuffer(); - String line = ""; - - /** - * Gets all of the courses except the selected one and appends to a new - * file to be saved. * - */ - while (input.hasNext()) { - line = input.nextLine(); - - if (!line.contains(_course)) { - newContents.append(_course + '\n'); - } - - } - - FileWriter writer = new FileWriter(selectedCourseFile); - writer.append(newContents.toString()); - writer.close(); - - } - - // get a list of semesters (which can be used as an argument to DBAdapter.getCourses) - public static List<String> getSemesters() { - List<String> semesters = new ArrayList(); - - File dir = ScheduleCreator.Boilerplate.GetResourceFile("raw/semesters"); - String[] pathnames; - pathnames = dir.list(); - - for (String pathname : pathnames) { - System.out.println(pathname); - File f = new File(pathname); - semesters.add(f.getName()); - } - return semesters; - } - - /** - * Returns a list of the selected courses. - * - * @return - * @throws Exception - */ - public static List<String> getSelectedCourses() throws Exception { - - Scanner input = new Scanner(selectedCourseFile); - - //Load courses from text file to be returned as a list. - ArrayList<String> selectedCourses = new ArrayList(); - String line = ""; - while (input.hasNext()) { - line = input.nextLine(); - selectedCourses.add(line.trim()); - } - - input.close(); - return selectedCourses; - } - - public static List<String> getCourses(String _semester) throws Exception { - - File file = new File("src/ScheduleCreator/resources/raw/" + _semester + "courses.txt"); - Scanner input = new Scanner(file); - input.useDelimiter("\\Z"); - String contents = input.next(); - - List<String> courses = Arrays.asList(contents.split("\n")); - return courses; - } - - /** - * Returns the time for a given course in a given semester. If a online - * course is requested TBA is returned. - * - * @param _abbreviation Course name that the time is being requested for. - * @param _semester Semester the course being requested is in. - * @throws Exception - */ - public static void getTime(String _abbreviation, String _semester) throws Exception { - String TimeCourse = getInfoBase(_abbreviation, _semester, getTime); - //Should be return, for now print. - System.out.println(TimeCourse); - - } - - /** - * Returns the day(s) for a given course in a given semester. If a online - * course is requested TBA is returned. - * - * @param _abbreviation Course name that the day is being requested for. - * @param _semester Semester the course being requested is in. - * @throws Exception - */ - public static void getDay(String _abbreviation, String _semester) throws Exception { - String DayCourse = getInfoBase(_abbreviation, _semester, getDay); - //Should be return, for now print. - System.out.println(DayCourse); - } - - /** - * Returns the CRN for a given course in a given semester. - * - * @param _abbreviation Course name that the CRN is being requested for. - * @param _semester Semester the course being requested is in. - * @throws Exception - */ - public static void getCRN(String _abbreviation, String _semester) throws Exception { - String CRNCourse = getInfoBase(_abbreviation, _semester, getCRN); - //Should be return, for now print. - System.out.println(CRNCourse); - } - - /** - * Returns the instructor for a given course in a given semester. - * - * @param _abbreviation Course name that the instructor is being requested - * for. - * @param _semester Semester the course being requested is in. - * @throws Exception - */ - public static void getInstructor(String _abbreviation, String _semester) throws Exception { - String InstructorCourse = getInfoBase(_abbreviation, _semester, getInstructor); - //Should be return, for now print. - System.out.println(InstructorCourse); - } - - /** - * Returns the building name and room number for a given course in a given - * semester. Currently there is no safe guard against online class which - * have no building, so be careful when calling this method. - * - * @param _abbreviation Course name that the building is being requested - * for. - * @param _semester Semester the course being requested is in. - * @throws Exception - */ - public static void getBuilding(String _abbreviation, String _semester) throws Exception { - String BuildingCourse = getInfoBase(_abbreviation, _semester, getBuilding); - //Should be return, for now print. - System.out.println(BuildingCourse); - } - - /** - * Returns information on a given course in a given semester based on which - * method class. This is the base method for other get methods for class - * information. - * - * @param _abbreviation Course name that information is being requested for. - * @param _semester Semester the course being requested is in. - * @param _whichRegex - * @throws Exception - */ - public static String getInfoBase(String _abbreviation, String _semester, String _whichRegex) throws Exception { - /** - * Decides which file will be used, this is done for speed Since the - * time and day will be the most request, both are in a separate file - * for a little speed - */ - if (_whichRegex == getDay | _whichRegex == getTime) { - lines = Files.readAllLines(Paths.get(ScheduleCreator.Boilerplate.GetResourceUrl("raw/" + _semester + "coursesTimeDate.txt"))); - - } else { - lines = Files.readAllLines(Paths.get(ScheduleCreator.Boilerplate.GetResourceUrl("raw/" + _semester + "coursesAllInfo.txt"))); - - } - - /** - * iterate over text to see what lines match, if a line matches the - * given courses, it it copied and the requested information for the - * course(s) is extracted using a regex according to which method calls - */ - for (String line : lines) { - if (line.contains(_abbreviation)) { - String matchedLines = line; - /* - If a line matches from above then a regex is applied to that line. - The regex being used is decided by which method calls. - */ - Matcher match = Pattern.compile(_whichRegex).matcher(matchedLines); - while (match.find()) { - String parsedLines = (match.group()); - //return all results found. - return parsedLines; - - } - - } - } - //Required return, also failsafe. - return "Error: Check ScheduleCreator.DBAdapter.getInfoBase"; - - } - -} diff --git a/ScheduleCreator/ParseData.java b/ScheduleCreator/ParseData.java @@ -1,120 +0,0 @@ -package ScheduleCreator; - -/** - * Parses a text file, and returns the parsed data - * - * @author Ilyass Sfar, Jamison Valentine, Nick Econopouly, Nathan Tolodzieki - * - * Last Updated: 3/2/2020 - */ -import java.io.IOException; -import java.util.Arrays; -import java.util.Scanner; -import java.util.regex.*; - -public class ParseData { - - //Regular expression, includes full class name, abbreviated class name with section, the instructor, crn, time and day - final static String regexEverything = "(.+?(?= - (?:[0-9]{5}))[ ])|([ ][0-9]{5}[ ])|([ ]\\b[A-Z]{3}\\b.\\b[0-9]{3}\\b.+ [0-9]{2}\\b)|([ ](?:(?:(?:[0-9]|0[0-9]|1[0-9]|2[0-3]):[0-5][0-9].(?:[AaPp][Mm])\\b).-.(?:[0-9]|0[0-9]|1[0-9]|2[0-3]):[0-5][0-9].(?:[AaPp][Mm])\\b))|(\\b([ ](TR\\b|MW\\b|MWF\\b|M\\b|T\\b|W\\b|R\\b|F\\b|(TBA.*TBA\\b)))\\b)|((?<=Lecture|Lab|Individual Study|Seminar|Clinical|Colloquia|Dissertation or Thesis|Ensemble|Internship, Field Exp, Coop Ed|Lecture and lab|Performance|Physical Activity|Practicum - Dlvrd Ind Setting|Recitations|Student Teaching| Studio).+?(?=\\(P\\)E-mail))"; - final static String regextest = "(.+?(?= - (?:[0-9]{5}))[ ])|([ ][0-9]{5}[ ])|([ ]\\b[A-Z]{3}\\b.\\b[0-9]{3}\\b.+ [0-9]{2}\\b)|([ ](?:(?:(?:[0-9]|0[0-9]|1[0-9]|2[0-3]):[0-5][0-9].(?:[AaPp][Mm])\\b).-.(?:[0-9]|0[0-9]|1[0-9]|2[0-3]):[0-5][0-9].(?:[AaPp][Mm])\\b))|(\\b([ ](TR\\b|MW\\b|MWF\\b|M\\b|T\\b|W\\b|R\\b|F\\b|(TBA.*TBA\\b)))\\b)|( .*([0-9]{3}))(?= [A-z]{3} [0-9]{2})|((?=( Lecture| Lab| Individual Study| Seminar| Clinical|Colloquia| Dissertation or Thesis| Ensemble| Internship, Field Exp, Coop Ed| Lecture and lab| Performance| Physical Activity| Practicum - Dlvrd Ind Setting| Recitations| Student Teaching| Studio| Lecture and Lab| Dissertation or Thesis)).+?(?<=((\\(P\\)E-mail)|(\\(P\\)))))|(((\\(P\\)E-mail)|(\\(P\\))))"; - //A less poweful regex then above, that grabs less things, but it is more useful for the actually schedule maker (Abbreviated class name, time and day) - final static String regexUsefulInfo = "[ ](\\b[A-Z]{3}\\b.((\\b[0-9]{3}\\b)|(\\b[0-9]{3}\\w)).+ (([0-9]{2}\\b)|([0-9]{2}(\\w)|([A-Z][0-9])(\\w))))|([ ]((?:(?:[0-9]|0[0-9]|1[0-9]|2[0-3]):[0-5][0-9].(?:[AaPp][Mm])\\b).-.(?:[0-9]|0[0-9]|1[0-9]|2[0-3]):[0-5][0-9].(?:[AaPp][Mm])\\b))|\\b([ ](TR\\b|MW\\b|MWF\\b|M\\b|T\\b|W\\b|R\\b|F\\b|(TBA.*TBA\\b)))\\b"; - - /** - * Applies regex to a text file. - * - * @param _semester - This determines which file will be parsed, based on - * semester. - * @param _pickRegex - Determines which regex will be used based on which - * information is needed - * @throws IOException - */ - protected static void applyRegex(String _semester, String _pickRegex) throws IOException { - { - // get fulltext of the semester text file. - String content = Boilerplate.GetResourceString(_semester); - - //Give the matcher both the text and the regex expression so it can parse. - Matcher match = Pattern.compile(_pickRegex).matcher(content); - - //go through all matches, put them in a string and send it to another method to be formatted - while (match.find()) { - - //put all matching results to new string - String input = (match.group(0)); - - /** - * This if else statement will format the output based on which - * regex was used, currently there is only a method to format - * one of the regexs outputs. - */ - if (_pickRegex == regexUsefulInfo) { - //If the regexUsefulInfo was used pass the string to anoter method to be formated - ParseData.formatRegexUsefulInfo(input); - } else { - //If the regexEverything was used, it should call a new format method like above, for now it just prints - ParseData.formatRegexEverything(input); - } - - } - - } - } - - //Format the reults from the regexUsefulInfo regex output to some degree so it can be worked with - protected static void formatRegexUsefulInfo(String input) throws IOException { - //Puts every class on a line of its own with time and day following - //replaceAll is used to break to a new line where needed - String newresult = input.replaceAll("\\b((TR\\b|MW\\b|MWF\\b|WF\\b|M\\b|T\\b|W\\b|R\\b|F\\b|(TBA.*TBA\\b)))\\b", "$1 \n"); - System.out.print(newresult); - - } - - protected static void formatRegexEverything(String input) throws IOException { - /* - Puts every class on a line of its own with time and day following. - Break to a new line where needed. - */ - String newresult = input.replaceAll("\\(P\\)", "\n"); - /* - Insert a equal sign inebtween the Building name and the instructor - This is done since a regex cant be made to stricly get a persons or building - name or since both lacks defined structure, so a = is used as a barrier - */ - String nnewresults = newresult.replaceAll("( Lecture| Lab| Individual Study| Seminar| Clinical|Colloquia| Dissertation or Thesis| Ensemble| Internship, Field Exp, Coop Ed| Lecture and lab| Performance| Physical Activity| Practicum - Dlvrd Ind Setting| Recitations| Student Teaching| Studio| Lecture and Lab| Dissertation or Thesis)", " = "); - System.out.print(nnewresults); - - } - - /** - * Returns all parsed data using the "regexEverything"(refer to the - * "regexEverything" variable comment) - * - * @param semester - this determines which file will be parsed, based on - * semester. - * @throws IOException - */ - protected static void getAllData(String _semester) throws IOException { - /** - * passes the semester to the ApplyRegex method to do the parsing also - * passes which regex will be used - */ - applyRegex(_semester, regextest); - } - - /** - * Returns only class names with time and day, this can be used for making - * the schedule - * - * @param semester - this determines which file will be parsed, based on - * semester. - * @throws IOException - */ - protected static void getClassData(String _semester) throws IOException { - /** - * passes the semester to the ApplyRegex method to do the parsing also - * passes which regex will be used - */ - applyRegex(_semester, regexUsefulInfo); - } -} diff --git a/ScheduleCreator/Tests.java b/ScheduleCreator/Tests.java @@ -1,6 +1,7 @@ package ScheduleCreator; import java.io.IOException; +import java.util.List; import java.util.logging.Level; import java.util.logging.Logger; @@ -10,26 +11,48 @@ import java.util.logging.Logger; */ public class Tests { - public static void main(String[] args) { - try { - //ParseData.getAllData("raw/spring2020"); - } catch (Exception ex) { - Logger.getLogger(Tests.class.getName()).log(Level.SEVERE, null, ex); - } - try { - //should return TBA for both day and time since ADS 600 is a online class - //DBAdapter.getTime("ADS 600", "Spring2020"); - //DBAdapter.getDay("ADS 600", "Spring2020"); - - //should return real info for CSC 250 - 01 - DBAdapter.getTime("CSC 250 - 01", "Spring2020"); - DBAdapter.getDay("CSC 250 - 01", "Spring2020"); - DBAdapter.getBuilding("CSC 250 - 01", "Spring2020"); - DBAdapter.getCRN("CSC 250 - 01", "Spring2020"); - DBAdapter.getInstructor("CSC 250 - 01", "Spring2020"); - } catch (Exception ex) { - Logger.getLogger(Tests.class.getName()).log(Level.SEVERE, null, ex); + public static void main(String[] args) throws IOException { + + Admin.regenDB(); + // TODO: add courselist regex; + // fix regenDB() so that it doesn't rely on classpath resources (so tests always work the first time) + // getSections() + // regenerate the database + // test how DBAdapter works with current semesters + // testSemester(); + } + + public static void testSemester() throws IOException { + + // Example usage of DBAdapter + List<String> semesters = Translator.getSemesters(); + + System.out.println("Current Semesters are:"); + for (int i = 0; i < semesters.size(); i++) { + System.out.println(semesters.get(i)); } + // choose a semester + String semester = semesters.get(0); + + // get courses + List<String> courses = Translator.getCourses(semester); + + // example course from the semester + String exampleCourse = courses.get(20); + + System.out.println("Example course is: " + exampleCourse); + + // dummy method - we still need to implement this (I think?) + List<String> sections = Translator.getSections(exampleCourse, semester); + String section = sections.get(0); + + //should return real info for CSC 250 - 01 + System.out.println("Building for " + section + " is: "); + System.out.println(Translator.getSectionInfo(Translator.choice.BUILDING, semester, section)); + + System.out.println("CRN for " + section + " is: "); + System.out.println(Translator.getSectionInfo(Translator.choice.CRN, semester, section)); + } } diff --git a/ScheduleCreator/Translator.java b/ScheduleCreator/Translator.java @@ -0,0 +1,236 @@ +package ScheduleCreator; + +import java.io.BufferedReader; +import java.io.File; +import java.io.FileNotFoundException; +import java.io.FileWriter; +import java.io.IOException; +import java.io.InputStream; +import java.io.InputStreamReader; +import java.util.ArrayList; +import java.util.Arrays; +import java.util.List; +import java.util.Scanner; +import java.util.regex.Matcher; +import java.util.regex.Pattern; + +/** + * This class is used to retrieve and modify persistent data for the + * application. + * + * @author Jamison Valentine, Ilyass Sfar, Nick Econopouly, Nathan Tolodzieki + * + * Last Updated: 3/6/2020 + */ +public class Translator { + + // this is in the working directory, not the .jar + protected static File selectedCourseFile = new File("user_selected_courses.txt"); + + /** + * the type of data requested about a section + */ + public enum choice { + TIME, + DAY, + BUILDING, + INSTRUCTOR, + CRN + } + + /** + * + * @return a list of semester names (Strings) that can be used as arguments + * in all other DBAdapter methods + * @throws java.io.FileNotFoundException + */ + public static List<String> getSemesters() throws FileNotFoundException, IOException { + String path = "DB/semester_list"; + + String contents = Translator.getFullText(path); + + List<String> semesters = Arrays.asList(contents.split("\n")); + + return semesters; + } + + // DUMMY + public static List<String> getSections(String _course, String _semesterName) { + ArrayList<String> sections = new ArrayList<>(); + sections.add("CSC 250 - 01"); + return sections; + } + + /** + * utility method to return the full text of the file using classpath + * resource inside the jar. + * + * @param _resourceName name of the file in the resources directory (without + * a leading /) + * @return the fulltext as a String + */ + protected static String getFullText(String _resourceName) throws FileNotFoundException, IOException { + String path = "resources/" + _resourceName; + String content; + try ( InputStream stream = Translator.class.getResourceAsStream(path); InputStreamReader reader = new InputStreamReader(stream)) { + BufferedReader bufreader = new BufferedReader(reader); + StringBuilder sb = new StringBuilder(); + String str; + while ((str = bufreader.readLine()) != null) { + sb.append(str); + sb.append("\n"); + } + content = sb.toString(); + } + return content; + + } + + /** + * + * @param _semesterName + * @return a List of courses (as Strings) available for the semester + * @throws java.io.FileNotFoundException + */ + public static List<String> getCourses(String _semesterName) throws FileNotFoundException, IOException { + String contents = Translator.getFullText("DB/" + _semesterName + "/courses"); + List<String> courses = Arrays.asList(contents.split("\n")); + return courses; + } + + /** + * Get specific information about a section + * + * @param _choice type of info wanted about section + * @param _semesterName semester name from getSemesters() + * @param _section section name e.g. "CSC 250 - 01" + * @return requested info as a String + * @throws java.io.FileNotFoundException + */ + protected static String getSectionInfo(Translator.choice _choice, String _semesterName, String _section) throws FileNotFoundException, IOException { + String regex = null; + String dataFileType = "all_info"; + + switch (_choice) { + // this still needs to be finished, we need to account for different times on different days + case TIME: + regex = "(?<=([ ]\\b[A-Z]{3}\\b.\\b[0-9]{3}\\b.+ [0-9]{2}\\b)).+?(?=\\b((TR\\b|MW\\b|MWF\\b|M\\b|T\\b|W\\b|R\\b|F\\b|( TBA\\b))))"; + dataFileType = "times_and_dates"; + break; + case DAY: + regex = "\\b([ ](TR\\b|MW\\b|MWF\\b|M\\b|T\\b|W\\b|R\\b|F\\b|(TBA\\b)))\\b"; + dataFileType = "times_and_dates"; + break; + case BUILDING: + regex = "(?<=\\b([ ](TR\\b|MW\\b|MWF\\b|M\\b|T\\b|W\\b|R\\b|F\\b|(TBA\\b)))\\b).*(?=\\=)"; + break; + case INSTRUCTOR: + regex = "(?<=\\=).*(?= )"; + break; + case CRN: + regex = "[0-9]{5}"; + break; + } + + // get fulltext of the data we need + String text = Translator.getFullText("DB/" + _semesterName + "/" + dataFileType); + + // create a List<String> of the lines + List<String> lines = Arrays.asList(text.split("\n")); + + /** + * iterate over text to see what lines match, if a line matches the + * given courses, it it copied and the requested information for the + * course(s) is extracted using a regex according to which method calls + */ + for (String line : lines) { + if (line.contains(_section)) { + String matchedLines = line; + /* + If a line matches from above then a regex is applied to that line. + The regex being used is decided by which method calls. + */ + Matcher match = Pattern.compile(regex).matcher(matchedLines); + while (match.find()) { + String parsedLines = (match.group()); + //return all results found. + return parsedLines; + } + } + } + //Required return, also failsafe. + return "Error: Check ScheduleCreator.DBAdapter.getInfoBase"; + } + + // =============================================== + // (DELETE THIS) methods above this point don't modify files + /** + * Saves the selected course (abbreviation and number) to persistent + * database. + * + * @param _course + * @throws Exception + */ + public static void saveCourse(String _course) throws Exception { + //Adds new selected course to new line. + try ( //Open file to add new classes. + FileWriter output = new FileWriter(selectedCourseFile, true)) { + //Adds new selected course to new line. + output.append(_course + "\n"); + } + } + + /** + * Removes the selected course from the database. + * + * @param _course + * @throws Exception + */ + public static void removeCourse(String _course) throws Exception { + + Scanner input = new Scanner(selectedCourseFile); + StringBuilder newContents = new StringBuilder(); + String line = ""; + + /** + * Gets all of the courses except the selected one and appends to a new + * file to be saved. * + */ + while (input.hasNext()) { + line = input.nextLine(); + + if (!line.contains(_course)) { + newContents.append(_course).append('\n'); + } + + } + + try ( FileWriter writer = new FileWriter(selectedCourseFile)) { + writer.append(newContents.toString()); + } + + } + + /** + * Returns a list of the selected courses. + * + * @return + * @throws Exception + */ + public static List<String> getSelectedCourses() throws Exception { + + ArrayList<String> selectedCourses; + //Load courses from text file to be returned as a list. + try ( Scanner input = new Scanner(selectedCourseFile)) { + //Load courses from text file to be returned as a list. + selectedCourses = new ArrayList(); + String line; + while (input.hasNext()) { + line = input.nextLine(); + selectedCourses.add(line.trim()); + } + } + return selectedCourses; + } + +} diff --git a/ScheduleCreator/controllers/CoursesController.java b/ScheduleCreator/controllers/CoursesController.java @@ -1,15 +1,15 @@ package ScheduleCreator.controllers; -import ScheduleCreator.DBAdapter; -import java.io.File; +import ScheduleCreator.Translator; +import java.io.IOException; import java.net.URL; import java.util.ArrayList; import java.util.List; import java.util.ResourceBundle; -import java.util.Scanner; +import java.util.logging.Level; +import java.util.logging.Logger; import javafx.collections.FXCollections; import javafx.event.ActionEvent; -import javafx.scene.layout.AnchorPane; import javafx.fxml.FXML; import javafx.fxml.Initializable; import javafx.scene.control.Button; @@ -37,11 +37,11 @@ public class CoursesController implements Initializable { @Override public void initialize(URL url, ResourceBundle rb) { - try { - loadSemesters(); - } - catch (Exception e) {}; - + try { + loadSemesters(); + } catch (IOException ex) { + Logger.getLogger(CoursesController.class.getName()).log(Level.SEVERE, null, ex); + } } public void addSelectedCourse(ActionEvent _event) throws Exception { @@ -49,14 +49,15 @@ public class CoursesController implements Initializable { List<String> courseList = new ArrayList(); courseList.add(choice); selectedCourses.getItems().add(choice); - DBAdapter.saveCourse(choice); + Translator.saveCourse(choice); } public void switchSemester(ActionEvent _event) throws Exception { clearCalendar(); clearSectionList(); - String[] temp = semesterComboBox.getValue().split(" "); - String semester = temp[0].toLowerCase() + temp[1]; - loadAllCourses(semester); + // String[] temp = + //String semester = temp[0].toLowerCase() + temp[1]; +// System.out.println(semester); + loadAllCourses(semesterComboBox.getValue()); } @@ -73,23 +74,24 @@ public class CoursesController implements Initializable { Object itemToRemove = selectedCourses.getSelectionModel().getSelectedItem(); String courseToDelete = (String)itemToRemove; selectedCourses.getItems().remove(itemToRemove); - DBAdapter.removeCourse(courseToDelete); + Translator.removeCourse(courseToDelete); } public void loadAllCourses(String _semester) throws Exception { - List<String> courses = DBAdapter.getCourses(_semester); + + List<String> courses = Translator.getCourses(_semester); System.out.println(courses.toString()); courseComboBox.setItems(FXCollections.observableList(courses)); } - public void loadSemesters() { - List<String> semesters = DBAdapter.getSemesters(); + public void loadSemesters() throws IOException { + List<String> semesters = Translator.getSemesters(); semesterComboBox.setItems(FXCollections.observableList(semesters)); } public void loadSelectedCourses() throws Exception { - List<String> courses = DBAdapter.getSelectedCourses(); + List<String> courses = Translator.getSelectedCourses(); selectedCourses.setItems(FXCollections.observableList(courses)); } } diff --git a/ScheduleCreator/models/User.java b/ScheduleCreator/models/User.java @@ -8,7 +8,7 @@ package ScheduleCreator.models; * Last Updated: 2/17/2020 */ -import ScheduleCreator.DBAdapter; +import ScheduleCreator.Translator; import java.util.ArrayList; public class User { @@ -24,7 +24,7 @@ public class User { public static void selectCourse(String _course) throws Exception { selectedCourses.add(_course); - DBAdapter.saveCourse(_course); + Translator.saveCourse(_course); } public static ArrayList<String> getCourses() { diff --git a/ScheduleCreator/resources/raw/semesters/Spring 2020 b/ScheduleCreator/resources/raw/Spring 2020 diff --git a/ScheduleCreator/resources/raw/Spring2020coursesAllInfo.txt b/ScheduleCreator/resources/raw/Spring2020coursesAllInfo.txt @@ -1,2634 +0,0 @@ - Reclaim, Regain, and Recover 14089 ARS 100 - 01 TBA TBA = Elyssa D Tucker -Reclaim, Regain, and Recover 14088 ARS 100 - 02 TBA TBA = Elyssa D Tucker -Academic Connections in Education 14083 ARS 120 - 01 TBA TBA = Whitney Scott -Academic Connections in Education 14087 ARS 120 - 02 TBA TBA = Whitney Scott -Academic Coaching in Transitions 14085 ARS 140 - 01 TBA TBA = Dana Fish Saunders -Financial Accounting 14348 ACC 201 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Bryan Building 122 = Patricia Fields Cates -Financial Accounting 14349 ACC 201 - 02 11:00 am - 12:15 pm TR Bryan Building 104 = Patricia Fields Cates -Financial Accounting 14350 ACC 201 - 03 12:30 pm - 1:45 pm TR Bryan Building 104 = Patricia Fields Cates -Financial Accounting 14352 ACC 201 - 04 2:00 pm - 3:15 pm MW School of Education Building 204 = Patricia Fields Cates -Financial Accounting 14353 ACC 201 - 05 3:30 pm - 4:45 pm MW School of Education Building 206 = Mengmeng Wang -Financial Accounting 14356 ACC 201 - 06 6:00 pm - 8:50 pm W Bryan Building 111 = Mengmeng Wang -Financial Accounting 14368 ACC 201 - 07 TBA TBA = Joshua Peter Moore -Financial Accounting 14373 ACC 201 - 08 TBA TBA = Amanda Leigh Cromartie -Managerial Accounting 14376 ACC 202 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Bryan Building 213 = Joshua Peter Moore -Managerial Accounting 14377 ACC 202 - 02 12:30 pm - 1:45 pm TR Bryan Building 213 = Joshua Peter Moore -Managerial Accounting 14378 ACC 202 - 03 3:30 pm - 4:45 pm MW Bryan Building 213 = Soonchul Hyun -Managerial Accounting 14379 ACC 202 - 04 6:00 pm - 8:50 pm W Bryan Building 213 = Soonchul Hyun -Managerial Accounting 14380 ACC 202 - 05 TBA TBA = Joshua Peter Moore -Managerial Accounting 14381 ACC 202 - 06 TBA TBA = David Roy Upton -Intermediate Accounting I 14382 ACC 318 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Bryan Building 111 = Ayalew Ali Lulseged -Intermediate Accounting I 14383 ACC 318 - 02 12:30 pm - 1:45 pm TR Bryan Building 111 = Ayalew Ali Lulseged -Intermediate Accounting II 14384 ACC 319 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR Bryan Building 104 = Ambrose Jones -Intermediate Accounting II 14385 ACC 319 - 02 5:00 pm - 6:15 pm TR Bryan Building 104 = Ambrose Jones -Accounting Transaction Processing Systems 14386 ACC 325 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Bryan Building 112 = Venkataraman M. Iyer -Accounting Transaction Processing Systems 14387 ACC 325 - 02 3:30 pm - 4:45 pm MW Bryan Building 117 = Venkataraman M. Iyer -Cost Accounting 14388 ACC 330 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Bryan Building 111 = David Roy Upton -Federal Tax Concepts 14390 ACC 420 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Bryan Building 105 = James William Harden -Auditing Concepts 14391 ACC 440 - 01 3:30 pm - 4:45 pm MW Bryan Building 111 = Randal J Elder -Governmental and Nonprofit Accounting 14934 ACC 461 - 81 TBA TBA = Erik Mosby Harvey -Governmental and Nonprofit Accounting 14392 ACC 561 - 81 TBA TBA = Erik Mosby Harvey -Directed Studies in Accounting 15171 ACC 613 - 01 TBA TBA = Randal J Elder -Accounting Internship 14393 ACC 621 - 01 TBA TBA = Amanda Leigh Cromartie -Seminar in Contemporary Accounting Issues 14394 ACC 630 - 01 6:00 pm - 8:50 pm MW Bryan Building 206 = Lijun Lei -Advanced Study in Business Environment and Concepts 14395 ACC 646 - 81 TBA TBA = Amanda Leigh Cromartie -Advanced Study in Financial Accounting and Reporting 14396 ACC 647 - 01 TBA TBA = Amanda Leigh Cromartie -Advanced Study in Auditing and Attestation 14397 ACC 649 - 01 TBA TBA = Amanda Leigh Cromartie -Introduction to Business Entity Taxation 14398 ACC 651 - 01 TBA TBA = James William Harden -Taxation of Flow-Through Business Entities 14399 ACC 656 - 01 2:00 pm - 4:50 pm MW School of Education Building 224 = Jon M. Glazman -African American Art History 14505 ADS 200 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Curry Building 309 = Naurice F. Woods -Introduction to African American Studies 14511 ADS 201 - 02 2:00 pm - 3:15 pm MW Petty Building 219 = Michael D. Cauthen -Introduction to African American Studies 14514 ADS 201 - 03 11:00 am - 12:15 pm TR Bryan Building 160 = Omar Hamid Ali -Introduction to African American Studies 14517 ADS 201 - 04 9:30 am - 10:45 am TR Ferguson Building 100 = April Yaisa Ruffin Adams -Introduction to African American Studies 14522 ADS 201 - 05 12:30 pm - 1:45 pm TR Graham Building 106 = April Yaisa Ruffin Adams -Introduction to African American Studies 14526 ADS 201 - 06 6:00 pm - 8:30 pm R Curry Building 238 = Demetrius Noble -Introduction to African American Studies 14569 11:00 am - 12:15 pm TR Bryan Building 160 = Omar Hamid Ali -Blacks in American Society: Social, Economic, and Political Perspectives 14528 ADS 210 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF Ferguson Building 100 = Michael D. Cauthen -Blacks in American Society: Social, Economic, and Political Perspectives 14530 ADS 210 - 02 12:30 pm - 1:45 pm TR Curry Building 204 = Naurice F. Woods -Blacks in American Society: Social, Economic, and Political Perspectives 14534 ADS 210 - 03 3:30 pm - 4:45 pm TR Ferguson Building 100 = Armondo R Collins -Blacks in American Society: Social, Economic, and Political Perspectives 14538 ADS 210 - 04 2:00 pm - 3:15 pm MW Ferguson Building 100 = Hewan Girma -Understanding Race 14542 ADS 260 - 01 9:00 am - 9:50 am MWF Ferguson Building 325 = Michael D. Cauthen -Spec Top in AFS: Rhymes & Resi 14546 ADS 305 - 01 6:00 pm - 8:50 pm T Curry Building 244 = Demetrius Noble -Spec Top in AFS: Genes Race & 14552 ADS 305 - 02 2:00 pm - 3:15 pm TR Curry Building 309 = Joseph Lewis Graves -ST in Afr Dia: Africana Res Me 14553 ADS 306 - 01 11:00 am - 11:50 am MWF Curry Building 244 = Hewan Girma -Theories and Paradigms in African American Studies 14554 ADS 315 - 01 11:00 am - 12:15 pm MW Ferguson Building 113 = Michael D. Cauthen -Black Women in the U.S. 14555 ADS 325 - 01 8:00 am - 9:15 am TR Curry Building 244 = April Yaisa Ruffin Adams -Black Music as Cultural History: 1960-1980 14556 ADS 330 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR Curry Building 309 = Naurice F. Woods -The Making of the African Diaspora 14557 ADS 356 - 01 3:30 pm - 4:45 pm MW Graham Building 423 = Hewan Girma -Africana Literature 14558 ADS 376 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR Curry Building 244 = Tara Tanisha Green -Independent Study 14696 ADS 400 - 01 TBA TBA = Omar Hamid Ali -Independent Study 15083 ADS 400 - 02 TBA TBA = Cerise LaVerne Glenn Manigault -Independent Study 15150 ADS 400 - 03 TBA TBA = Tara Tanisha Green -Seminar in African American Studies 14560 ADS 410 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR Curry Building 331 = Sarah Jane Cervenak -Independent Study 14997 ADS 600 - 02 TBA TBA = Naurice F. Woods -Elementary American Sign Language II 12544 ASL 102 - 01 9:30 am - 10:45 am MW Curry Building 303 = Anthony D Isaacs -Elementary American Sign Language II 12545 ASL 102 - 02 11:00 am - 12:15 pm MW Curry Building 303 = Anthony D Isaacs -Elementary American Sign Language II 12548 ASL 102 - 03 2:00 pm - 3:15 pm TR Curry Building 303 = Scott Michael Staubach -Elementary American Sign Language II 12551 ASL 102 - 04 9:30 am - 10:45 am TR Bryan Building 206 = Karen Marie DeNaples -Elementary American Sign Language II 12553 ASL 102 - 05 11:00 am - 12:15 pm TR Moore Humanities & Research Ad 1215 = Glenda S. Torres -Elementary American Sign Language II 12577 ASL 102 - 06 12:30 pm - 1:45 pm TR Moore Humanities & Research Ad 1215 = Glenda S. Torres -Intermediate American Sign Language II 12581 ASL 204 - 01 9:30 am - 10:45 am MW Bryan Building 205 = Scott Michael Staubach -Intermediate American Sign Language II 12585 ASL 204 - 02 11:00 am - 12:15 pm MW School of Education Building 224 = Scott Michael Staubach -Intermediate American Sign Language II 12591 ASL 204 - 03 9:30 am - 10:45 am TR Curry Building 303 = Anthony D Isaacs -Intermediate American Sign Language II 12592 ASL 204 - 04 11:00 am - 12:15 pm TR Curry Building 303 = Anthony D Isaacs -Intermediate American Sign Language II 12593 ASL 204 - 05 12:30 pm - 1:45 pm TR Bryan Building 205 = Scott Michael Staubach -Introduction to the Deaf Community 12596 ASL 245 - 01 9:30 am - 10:45 am MW Bryan Building 206 = Karen Marie DeNaples -Introduction to the Deaf Community 12599 ASL 245 - 02 12:30 pm - 1:45 pm MW Curry Building 303 = Karen Marie DeNaples -Contemporary Non-Western Cultures 10498 ATY 100 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF Graham Building 106 = Dorothy Irene Davis -Contemporary Non-Western Cultures 10499 ATY 100 - 02 9:30 am - 10:45 am TR Graham Building 106 = Dorothy Irene Davis -Introduction to Anthropology 10500 ATY 212 - 01 11:00 am - 11:50 am MWF Graham Building 106 = Dorothy Irene Davis -Introduction to Anthropology 10501 ATY 212 - 02 11:00 am - 12:15 pm TR Graham Building 212 = Dorothy Irene Davis -Introduction to Cultural Anthropology 10505 ATY 213 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Graham Building 106 = Susan Andreatta -Introduction to Cultural Anthropology 10509 ATY 213 - 02 2:00 pm - 3:15 pm TR Graham Building 207 = Cassandra Lin Workman -Introduction to Cultural Anthropology 10510 ATY 213 - 03 11:00 am - 12:15 pm TR Graham Building 106 = Richard C. Stuart -Introduction to Cultural Anthropology 11627 ATY 213 - 04 TBA TBA = Richard C. Stuart -Introduction to Cultural Anthropology 10799 ATY 213 - 81 TBA TBA = Richard C. Stuart -Introduction to Biological Anthropology 10515 ATY 253 - 01 TBA TBA = Brett Andrew Nachman -Introduction to Biological Anthropology 10555 ATY 253 - 02 TBA TBA = Brett Andrew Nachman -Introduction to Biological Anthropology 10550 ATY 253 - 03 9:30 am - 10:45 am TR Graham Building 212 = Charles P. Egeland -Introduction to Biological Anthropology 10800 ATY 253 - 81 TBA TBA = Charles P. Egeland -Introduction to Biological Anthropology Laboratory 10512 3:30 pm - 6:20 pm T Graham Building 424 = Richard C. Stuart -Introduction to Biological Anthropology Laboratory 10513 3:30 pm - 6:20 pm W Graham Building 424 = Richard C. Stuart -Introduction to Biological Anthropology Laboratory 10514 3:30 pm - 6:20 pm R Graham Building 424 = Richard C. Stuart -Introduction to Biological Anthropology Laboratory 10556 TBA TBA = Brett Andrew Nachman -Introduction to Biological Anthropology Laboratory 10557 TBA TBA = Brett Andrew Nachman -Introduction to Biological Anthropology Laboratory 10801 TBA TBA = Charles P. Egeland -Introduction to Archaeology 10558 ATY 258 - 01 TBA TBA = Linda F. Stine -Introduction to Archaeology 10548 ATY 258 - 02 12:30 pm - 1:45 pm TR Graham Building 209 = Donna Jean Nash -ExpCrs: Music, Sound and Power 11514 12:30 pm - 1:45 pm TR Graham Building 204 = Gavin D. Douglas -Anthropology through Film 10511 ATY 304 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR Gatewood Studio Arts Building 204 = Richard C. Stuart -Lost Tribes and Sunken Lands 10559 ATY 308 - 01 TBA TBA = Donna Jean Nash -Reading Culture and Society 10950 ATY 311 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Graham Building 421 = Cassandra Lin Workman -World Ethnographies 10502 ATY 315 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR Graham Building 421 = Dorothy Irene Davis -Cultures of North American Indians 10560 ATY 330 - 01 TBA TBA = Joel Duane Gunn -Paleolithic Archaeology 10551 ATY 341 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR Graham Building 424 = Charles P. Egeland -Methods in Archaeology 10549 ATY 360 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR Graham Building 424 = Donna Jean Nash -History of Anthropological Theory 10503 ATY 363 - 01 3:30 pm - 4:45 pm MW Graham Building 421 = Arthur Dennis Murphy -Language and Culture 10561 ATY 385 - 01 TBA TBA = Sarah A. Krive -EC: ATY of Infectious Disease 11516 3:30 pm - 4:45 pm TR Graham Building 421 = Cassandra Lin Workman -Applying Archaeology in the Real World 10547 ATY 423 - 01 3:30 pm - 4:45 pm MW Curry Building 303 = Linda F. Stine -Applying Anthropology in the Real World 10507 ATY 424 - 01 5:30 pm - 8:20 pm T Graham Building 421 = Susan Andreatta -Food and Culture in a Global Context 10506 ATY 426 - 01 3:30 pm - 4:45 pm MW Graham Building 207 = Susan Andreatta -Human Osteology 10592 ATY 453 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Graham Building 424 = and lab Robert Anemone -Human Osteology Lab 10598 11:00 am - 12:15 pm TR Graham Building 424 = Robert Anemone -Primate Behavior 10552 ATY 457 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Curry Building 312 = Charles P. Egeland -Contemporary Issues in Anthropology 10504 ATY 495 - 01 5:30 pm - 6:45 pm MW Graham Building 423 = Arthur Dennis Murphy -Special Problems in Anthropology 14839 ATY 498 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR Graham Building 433 = Susan Andreatta -Special Problems in Anthropology 15147 ATY 498 - 02 2:00 pm - 3:15 pm MW = Arthur Dennis Murphy -Fundamentals of Apparel Product Development 12769 APD 200 - 01 8:00 am - 10:15 am TR Stone Building 369 = Melanie R. Carrico -Fundamentals of Apparel Product Development 15101 APD 200 - 02 2:00 pm - 4:15 pm MW Stone Building 369 = Melanie R. Carrico -Visual Communication for the Textile Products Industry 12790 APD 244 - 01 9:00 am - 11:15 am MW Stone Building 369 = and lab Melanie R. Carrico -Studio II: Patternmaking and Draping 12791 APD 252 - 01 2:00 pm - 4:15 pm TR Stone Building 369 = Haeun Bang -Beginning Arabic II 12610 ARB 102 - 01 12:00 pm - 12:50 pm MWF Moore Humanities & Research Ad 1207 = Malika Akarramou -Intermediate Arabic II 12611 ARB 204 - 01 1:00 pm - 1:50 pm MWF Moore Humanities & Research Ad 1207 = Malika Akarramou -Introduction to Art 11637 ART 100 - 01 TBA TBA = Michelle Podgorski Rodenberg -Introduction to Art 12199 ART 100 - 03 11:00 am - 11:50 am MWF Anne & Benjamin Cone Bldg. 103 = Anna Ruth Wallace -Introduction to Art 11651 ART 100 - 11 TBA TBA = Michelle Podgorski Rodenberg -Fundamentals of Drawing 12262 ART 120 - 01 3:00 pm - 5:50 pm MW Gatewood Studio Arts Building 234 = Michael Ananian -Fundamentals of Drawing 12265 ART 120 - 02 3:00 pm - 5:50 pm TR Gatewood Studio Arts Building 238 = Barbara Campbell Thomas -Fundamentals of Drawing 12266 ART 120 - 03 9:00 am - 11:50 am MW Gatewood Studio Arts Building 238 = Mariam Aziza Stephan -Foundation Design I 11939 ART 140 - 01 11:00 am - 1:50 pm TR Gatewood Studio Arts Building 134 = Bryan C. Ellis -Foundation Design I 11949 ART 140 - 02 9:00 am - 11:50 am MW Gatewood Studio Arts Building 134 = Christopher Michael Alexander -Three-Dimensional Foundations I 12028 ART 150 - 01 8:00 am - 10:45 am TR Gatewood Studio Arts Building 019 = Hugh C. Bryant -Three-Dimensional Foundations I 12034 ART 150 - 02 9:00 am - 11:50 am MW Gatewood Studio Arts Building 017 = Patrick Daniel Healy -Intermediate Drawing 12263 ART 220 - 01 6:00 pm - 8:50 pm MW Gatewood Studio Arts Building 234 = Jennifer H. Meanley -Intermediate Drawing 12267 ART 220 - 02 12:00 pm - 2:50 pm MW Gatewood Studio Arts Building 238 = Christopher Michael Thomas -Intermediate Drawing 12268 ART 220 - 03 6:00 pm - 8:50 pm TR Gatewood Studio Arts Building 234 = Robert D. Igoe -Intermediate Drawing 12269 ART 220 - 04 8:00 am - 10:50 am TR Gatewood Studio Arts Building 238 = Barbara Campbell Thomas -Intermediate Drawing 12270 ART 220 - 05 8:00 am - 10:50 am TR Gatewood Studio Arts Building 238 = Brittany Riley Gilbert -Life Drawing I 12253 ART 221 - 01 12:00 pm - 2:50 pm MW Gatewood Studio Arts Building 234 = Michael Ananian -Painting I 12261 ART 232 - 01 12:00 pm - 2:50 pm MW Gatewood Studio Arts Building 236 = Mariam Aziza Stephan -Foundations Design 2 11932 ART 240 - 01 9:00 am - 11:50 am MW Gatewood Studio Arts Building 132 = Bryan C. Ellis -Foundations Design 2 11937 ART 240 - 02 12:00 pm - 2:50 pm MW Gatewood Studio Arts Building 132 = Bryan C. Ellis -Foundations Design 2 11941 ART 240 - 03 3:00 pm - 5:50 pm TR Gatewood Studio Arts Building 128 = Bryan C. Ellis -Foundations Design 2 11947 ART 240 - 04 8:00 am - 10:50 am TR Gatewood Studio Arts Building 132 = Olukayode Oluseyi Talabi -Foundations Design 2 11948 ART 240 - 05 11:00 am - 1:50 pm TR Gatewood Studio Arts Building 128 = Olukayode Oluseyi Talabi -Three-Dimensional Foundations II 11954 ART 253 - 01 9:00 am - 11:50 am MW Gatewood Studio Arts Building 019 = Patricia Wasserboehr -Three-Dimensional Foundations II 11950 ART 253 - 02 8:00 am - 10:45 am TR Gatewood Studio Arts Building 017 = Dane R Winkler -Three-Dimensional Foundations II 12030 ART 253 - 03 11:00 am - 1:45 pm TR Gatewood Studio Arts Building 019 = Hugh C. Bryant -Three-Dimensional Foundations II 12032 ART 253 - 04 3:00 pm - 5:50 pm TR Gatewood Studio Arts Building 019 = Hugh C. Bryant -Creative Space: The Meeting of Art and Entrepreneurship 14922 ART 276 - 01 3:00 pm - 5:50 pm W Gatewood Studio Arts Building 201 = Adam Jonathan Carlin -Ceramics I 12049 ART 281 - 01 9:00 am - 11:50 am MW Gatewood Studio Arts Building 023 = Po-Wen Liu -Photography I 12067 ART 285 - 01 8:00 am - 10:50 am TR Gatewood Studio Arts Building 126 = Toni Caitlin Cloninger -Digital Photography One 12072 ART 286 - 01 11:00 am - 1:50 pm TR Gatewood Studio Arts Building 126 = Lindsay Jo Metivier -Life Drawing II 12254 ART 321 - 02 11:00 am - 1:50 pm TR Gatewood Studio Arts Building 238 = Barbara Campbell Thomas -Variable Topics in Drawing 12246 ART 322 - 01 3:00 pm - 5:50 pm MW Gatewood Studio Arts Building 238 = Mariam Aziza Stephan -Printmaking II 12795 ART 328 - 01 9:00 am - 11:50 am MW Gatewood Studio Arts Building 136 = Christopher Michael Thomas -Lithography 12801 ART 329 - 01 3:00 pm - 5:50 pm TR Gatewood Studio Arts Building 136 = Robert D. Igoe -Painting II 12251 ART 335 - 01 9:00 am - 11:50 am MW Gatewood Studio Arts Building 236 = Michael Ananian -Painting III 12252 ART 337 - 01 9:00 am - 11:50 am MW Gatewood Studio Arts Building 236 = Michael Ananian -Concepts in Time-based Media 11945 ART 340 - 01 12:00 pm - 2:50 pm MW Gatewood Studio Arts Building 128 = Olukayode Oluseyi Talabi -Letters, Signs, and Symbols 11668 ART 341 - 01 8:00 am - 10:50 am TR Gatewood Studio Arts Building 128 = Rachele Riley -Digital Darkroom 11944 ART 344 - 01 6:00 pm - 8:50 pm TR Gatewood Studio Arts Building 132 = Lindsay Jo Metivier -Expanded Print Media 12799 ART 349 - 01 3:00 pm - 5:50 pm MW Gatewood Studio Arts Building 136 = Christopher Michael Thomas -Metal Sculpture 11951 ART 354 - 01 11:00 am - 1:45 pm TR Gatewood Studio Arts Building 017 = Dane R Winkler -Sculpture I 11956 ART 355 - 01 12:00 pm - 2:50 pm MW Gatewood Studio Arts Building 017 = Patricia Wasserboehr -Sculpture II 11957 ART 356 - 01 12:00 pm - 2:50 pm MW Gatewood Studio Arts Building 017 = Patricia Wasserboehr -Ceramics II 12052 ART 381 - 01 12:00 pm - 2:50 pm MW Gatewood Studio Arts Building 023 = Po-Wen Liu -Photojournalism and Documentary Photography 12059 ART 384 - 01 12:00 pm - 2:50 pm MW Gatewood Studio Arts Building 126 = Leah Jassin Sobsey -Photography II 12075 ART 385 - 01 3:00 pm - 5:50 pm TR Gatewood Studio Arts Building 126 = Lindsay Jo Metivier -Studio Lighting for Photography 12065 ART 386 - 01 6:00 pm - 8:50 pm MW Gatewood Studio Arts Building 126 = Todd Turner -Alternative Photographic Processes 12057 ART 387 - 01 9:00 am - 11:50 am MW Gatewood Studio Arts Building 126 = Leah Jassin Sobsey -Practicum/Internship in Art Careers 12461 ART 393 - 01 TBA TBA = Christopher M. Cassidy -Practicum/Internship in Art Careers 12504 ART 393 - 02 TBA TBA = Rachele Riley -Practicum/Internship in Art Careers 12506 ART 393 - 03 TBA TBA = Leah Jassin Sobsey -Practicum/Internship in Art Careers 12512 ART 393 - 06 TBA TBA = Lee Morgan Walton -Practicum/Internship in Art Careers 12518 ART 393 - 09 TBA TBA = Christopher M. Cassidy -Advanced Studio Practicum: Art and Entrepreneurship 14259 ART 394 - 01 3:00 pm - 5:50 pm W Gatewood Studio Arts Building 225 = Ashley Hill Marshall -Image Sequencing/Sequential Images 11670 ART 442 - 01 3:00 pm - 5:50 pm TR Gatewood Studio Arts Building 132 = Rachele Riley -Graphic Design 11669 ART 446 - 01 11:00 am - 1:50 pm TR Gatewood Studio Arts Building 132 = Rachele Riley -New Media and/or Design Capstone 11674 ART 447 - 01 9:00 am - 11:50 am MW Gatewood Studio Arts Building 128 = Christopher M. Cassidy -Variable Topics in New Media and Design 11946 ART 448 - 01 3:00 pm - 5:50 pm MW Gatewood Studio Arts Building 132 = Olukayode Oluseyi Talabi -Site-Specific Sculpture 11952 ART 457 - 01 3:00 pm - 5:45 pm TR Gatewood Studio Arts Building 017 = Dane R Winkler -Sculpture and/or Ceramics Studio Capstone 11958 ART 459 - 01 3:00 pm - 5:50 pm MW Gatewood Studio Arts Building 017 = Patricia Wasserboehr -Ceramics III 12054 ART 481 - 01 11:00 am - 1:50 pm TR Gatewood Studio Arts Building 023 = Po-Wen Liu -Capstone Painting Studio and Practice Seminar 12250 ART 482 - 01 3:00 pm - 5:50 pm MW Gatewood Studio Arts Building 236 = Jennifer H. Meanley -Honors Work 14252 TBA TBA = Elizabeth A. Perrill -Special Problems, Studio 12520 ART 496 - 01 TBA TBA = Christopher M. Cassidy -Special Problems, Studio 12521 ART 496 - 02 TBA TBA = Michael Ananian -Special Problems, Studio 12522 ART 496 - 03 TBA TBA = Barbara Campbell Thomas -Special Problems, Studio 12523 ART 496 - 04 TBA TBA = Jennifer H. Meanley -Special Problems, Studio 12525 ART 496 - 06 TBA TBA = Leah Jassin Sobsey -Special Problems, Studio 12530 ART 496 - 11 TBA TBA = Dane R Winkler -Special Problems, Studio 14875 ART 496 - 13 TBA TBA = Robert D. Igoe -Special Problems, Studio 15327 ART 496 - 14 TBA TBA = Derek Scott Toomes -Site-Specific Sculpture 11953 ART 557 - 01 3:00 pm - 5:50 pm TR Gatewood Studio Arts Building 017 = Dane R Winkler -Graduate Studio Seminar 13359 ART 610 - 01 12:00 pm - 2:50 pm TR Gatewood Studio Arts Building 234 = Lee Morgan Walton -Painting 12582 ART 635 - 01 6:00 pm - 8:50 pm TR Gatewood Studio Arts Building 236 = Jennifer H. Meanley -Painting 12584 ART 635 - 03 3:00 pm - 5:50 pm TR Gatewood Studio Arts Building 236 = Mariam Aziza Stephan -Painting 12586 ART 635 - 04 6:00 pm - 8:50 pm MW Gatewood Studio Arts Building 238 = Barbara Campbell Thomas -Studio Problems in New Media 12533 ART 649 - 01 TBA TBA = Christopher M. Cassidy -Sculpture 12580 ART 657 - 02 6:00 pm - 8:50 pm TR Gatewood Studio Arts Building 017 = Dane R Winkler -Photography 12578 ART 685 - 01 6:00 pm - 8:50 pm TR Gatewood Studio Arts Building 126 = Leah Jassin Sobsey -Thesis 12543 ART 699 - 01 TBA TBA = Lee Morgan Walton -Foundations of Art Education II 12588 ARE 361 - 01 9:30 am - 11:15 am MW Gatewood Studio Arts Building 225 = Sunny Ream Spillane -Curriculum and Teaching Methods in the Elementary School 12589 ARE 363 - 01 9:00 am - 10:45 am TR Gatewood Studio Arts Building 225 = and lab Eun-Hee Lim -Student Teaching 12590 ARE 465 - 01 5:00 pm - 6:50 pm T Gatewood Studio Arts Building 225 = Eun-Hee Lim -Teaching Practice and Curriculum in Art 14482 ARE 468 - 01 5:00 pm - 6:45 pm T Gatewood Studio Arts Building 225 -E-mailSurvey of Western Art: Renaissance-Contemporary 12238 ARH 111 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Anne & Benjamin Cone Bldg. 103 = Holly R Silvers -Survey of Western Art: Renaissance-Contemporary 12242 ARH 111 - 02 12:30 pm - 1:45 pm TR Anne & Benjamin Cone Bldg. 103 = Holly R Silvers -Art and the African-American Presence 12206 ARH 211 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR Anne & Benjamin Cone Bldg. 107 = George Dimock -Art of the Italian High Renaissance and Maniera, 1480-1600 12215 ARH 322 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR Anne & Benjamin Cone Bldg. 103 = Heather Lynn Holian -History of Photography 12203 ARH 350 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Anne & Benjamin Cone Bldg. 107 = George Dimock -Art Since 2000 12200 ARH 354 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Anne & Benjamin Cone Bldg. 103 = Nicole Frances Scalissi -Women Artists of Disney and Pixar Animation 12210 ARH 360 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Anne & Benjamin Cone Bldg. 103 = Heather Lynn Holian -Intro to Art Museum Collections 13753 ARH 381 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR Gatewood Studio Arts Building 204 = Jennifer A Reis -Special Problems: Internship in Museum Studies 12532 ARH 401 - 01 TBA TBA = Elizabeth A. Perrill -Research Topics in Art 12201 ARH 405 - 01 3:30 pm - 4:45 pm MW Anne & Benjamin Cone Bldg. 107 = Elizabeth A. Perrill -Art Museums and Exhibition Spaces 12220 ARH 490 - 01 6:00 pm - 8:50 pm M Gatewood Studio Arts Building 204 = Emily E Stamey -Traditions of Art Criticism 14484 ARH 500 - 01 4:00 pm - 6:50 pm W Graham Building 203 = Nicole Frances Scalissi -Arts Admin and Entrepreneurship 13320 AAD 202 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Bryan Building 110 = Jennifer A Reis -Arts Admin and Entrepreneurship 13331 AAD 202 - 02 5:00 pm - 6:15 pm TR Bryan Building 110 = Jennifer A Reis -Arts Management 13308 AAD 301 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW School of Education Building 202 = Hannah A Grannemann Isaac -Arts Management 13318 AAD 301 - 02 3:30 pm - 4:45 pm MW School of Education Building 106 = Hannah A Grannemann Isaac -Intro to Art Museum Collections 13327 AAD 381 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR Gatewood Studio Arts Building 204 = Jennifer A Reis -Independent Study 15215 AAD 475 - 01 3:30 pm - 4:30 pm T Music Building 279 = Hannah A Grannemann Isaac -Variable Topics in Arts Administration 15231 AAD 478 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW School of Education Building 202 = Hannah A Grannemann Isaac -Internship in Arts Administration and Entrepreneurship 13336 AAD 498 - 01 TBA TBA = Duane A. Cyrus -Astronomy: The Solar System 12464 AST 233 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Petty Building 136 = Anatoly Miroshnichenko -Astronomy: Stars and Galaxies 12466 AST 235 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Petty Building 136 = Alicia N Aarnio -Major Concepts of Biology 10002 BIO 105 - 01 TBA TBA = Heather Rushforth -Major Concepts of Biology 10003 BIO 105 - 02 9:00 am - 9:50 am MWF Ferguson Building 100 = Ann Berry Somers -Major Concepts of Biology 10004 BIO 105 - 03 5:00 pm - 6:15 pm TR Patricia A Sullivan Science 101 = Austin N Craven -Major Concepts of Biology 14124 BIO 105 - 06 TBA TBA = Heather Rushforth -Major Concepts of Biology 14126 BIO 105 - 81 TBA TBA = Malcolm D. Schug -Major Concepts of Biology Laboratory 10007 9:00 am - 11:50 am M Patricia A Sullivan Science 112 = Casey Michelle Taylor -Major Concepts of Biology Laboratory 10008 12:00 pm - 2:50 pm M Patricia A Sullivan Science 112 = Heather Rushforth -Major Concepts of Biology Laboratory 10009 3:00 pm - 5:50 pm M Patricia A Sullivan Science 112 = Heather Rushforth -Major Concepts of Biology Laboratory 10011 9:30 am - 12:20 pm T Patricia A Sullivan Science 112 = Margaret L. Horton -Major Concepts of Biology Laboratory 10013 12:30 pm - 3:20 pm T Patricia A Sullivan Science 112 = Julia Loreth -Major Concepts of Biology Laboratory 10014 3:30 pm - 6:20 pm T Patricia A Sullivan Science 112 = Heather Rushforth -Major Concepts of Biology Laboratory 10020 6:30 pm - 9:20 pm T Patricia A Sullivan Science 112 = Heather Rushforth -Major Concepts of Biology Laboratory 10021 9:00 am - 11:50 am W Patricia A Sullivan Science 112 = Heather Rushforth -Major Concepts of Biology Laboratory 10022 12:00 pm - 2:50 pm W Patricia A Sullivan Science 112 = Heather Rushforth -Major Concepts of Biology Laboratory 10024 6:30 pm - 9:20 pm R Patricia A Sullivan Science 112 = Heather Rushforth -Major Concepts of Biology Laboratory 10025 6:00 pm - 8:50 pm W Patricia A Sullivan Science 112 = Julia Loreth -Major Concepts of Biology Laboratory 10026 9:30 am - 12:20 pm R Patricia A Sullivan Science 112 = Heather Rushforth -Major Concepts of Biology Laboratory 10028 12:30 pm - 3:20 pm R Patricia A Sullivan Science 112 = Margaret L. Horton -Major Concepts of Biology Laboratory 10030 TBA TBA = Heather Rushforth -Major Concepts of Biology Laboratory 10032 TBA TBA = Kirsten E Trowbridge -Major Concepts of Biology Laboratory 10033 TBA TBA = Heather Rushforth -Major Concepts of Biology Laboratory 10035 TBA TBA = Heather Rushforth -Major Concepts of Biology Laboratory 11672 TBA TBA = Kirsten E Trowbridge -Major Concepts of Biology Laboratory 11673 TBA TBA = Kirsten E Trowbridge -Principles of Biology I 10037 BIO 111 - 02 2:00 pm - 3:15 pm MW Jackson Library 032 = Julia Loreth -Principles of Biology I 10038 BIO 111 - 03 10:00 am - 10:50 am MWF Jackson Library 032 = Kirsten E Trowbridge -Principles of Biology I 10040 BIO 111 - 04 2:00 pm - 3:15 pm TR Eberhart Building 250 = John Edward Tomkiel Dean -Principles of Biology I Laboratory 10042 9:00 am - 11:50 am M Patricia A Sullivan Science 138 = Joseph Clayton Bundy -Principles of Biology I Laboratory 10043 9:30 am - 12:20 pm M Patricia A Sullivan Science 124 = Joseph Clayton Bundy -Principles of Biology I Laboratory 10044 12:00 pm - 2:50 pm M Patricia A Sullivan Science 138 = Sourav Chakraborty -Principles of Biology I Laboratory 10046 12:30 pm - 3:20 pm M Patricia A Sullivan Science 124 = Joseph Clayton Bundy -Principles of Biology I Laboratory 10048 3:00 pm - 5:50 pm M Patricia A Sullivan Science 138 = Sourav Chakraborty -Principles of Biology I Laboratory 10049 3:30 pm - 6:20 pm M Patricia A Sullivan Science 124 = Joseph Clayton Bundy -Principles of Biology I Laboratory 10050 6:00 pm - 8:50 pm M Patricia A Sullivan Science 138 = Joseph Clayton Bundy -Principles of Biology I Laboratory 10053 9:00 am - 11:50 am T Patricia A Sullivan Science 138 = Joseph Clayton Bundy -Principles of Biology I Laboratory 10054 9:30 am - 12:20 pm T Patricia A Sullivan Science 124 = Ashley Dominique Herring Nicholas -Principles of Biology I Laboratory 10056 12:00 pm - 2:50 pm T Patricia A Sullivan Science 138 = Joseph Clayton Bundy -Principles of Biology I Laboratory 10057 12:30 pm - 3:20 pm T Patricia A Sullivan Science 124 = Joseph Clayton Bundy -Principles of Biology I Laboratory 10058 3:00 pm - 5:50 pm T Patricia A Sullivan Science 138 = Joseph Clayton Bundy -Principles of Biology I Laboratory 10059 3:30 pm - 6:20 pm T Patricia A Sullivan Science 124 = Joseph Clayton Bundy -Principles of Biology I Laboratory 10061 6:00 pm - 8:50 pm T Patricia A Sullivan Science 138 = Andrew Manuel Dunphy -Principles of Biology I Laboratory 10062 9:00 am - 11:50 am W Patricia A Sullivan Science 138 = Sarah Reynolds Belperain -Principles of Biology I Laboratory 10063 9:30 am - 12:20 pm W Patricia A Sullivan Science 124 = Julia Loreth -Principles of Biology I Laboratory 10064 12:00 pm - 2:50 pm W Patricia A Sullivan Science 138 = Joseph Clayton Bundy -Principles of Biology I Laboratory 10066 3:00 pm - 5:50 pm W Patricia A Sullivan Science 138 = Joseph Clayton Bundy -Principles of Biology I Laboratory 10067 6:00 pm - 8:50 pm W Patricia A Sullivan Science 138 = Joseph Clayton Bundy -Principles of Biology I Laboratory 10068 9:00 am - 11:50 am R Patricia A Sullivan Science 138 = Joseph Clayton Bundy -Principles of Biology I Laboratory 10069 9:30 am - 12:20 pm R Patricia A Sullivan Science 124 = Julia Loreth -Principles of Biology I Laboratory 10070 12:00 pm - 2:50 pm R Patricia A Sullivan Science 138 = Joseph Clayton Bundy -Principles of Biology I Laboratory 10071 12:30 pm - 3:20 pm R Patricia A Sullivan Science 124 = Joseph Clayton Bundy -Principles of Biology I Laboratory 10072 3:00 pm - 5:50 pm R Patricia A Sullivan Science 138 = Joseph Clayton Bundy -Principles of Biology I Laboratory 10073 3:30 pm - 6:20 pm R Patricia A Sullivan Science 124 = Joseph Clayton Bundy -Principles of Biology II 10111 BIO 112 - 01 11:00 am - 11:50 am MWF Patricia A Sullivan Science 101 = Iglika V Pavlova -Principles of Biology II 10112 12:00 pm - 12:50 pm MWF Patricia A Sullivan Science 217 = John J. Lepri -Principles of Biology II 10113 BIO 112 - 03 8:00 am - 9:15 am TR Patricia A Sullivan Science 201 = Mark Daniel Hens -Principles of Biology II Laboratory 10114 12:00 pm - 2:50 pm M Patricia A Sullivan Science 114 = Elizabeth S. Tomlin -Principles of Biology II Laboratory 10115 3:00 pm - 5:50 pm M Patricia A Sullivan Science 114 = Iglika V Pavlova -Principles of Biology II Laboratory 10116 6:00 pm - 8:50 pm M Patricia A Sullivan Science 114 = Joseph Clayton Bundy -Principles of Biology II Laboratory 10117 9:30 am - 12:20 pm T Patricia A Sullivan Science 114 = Joseph Clayton Bundy -Principles of Biology II Laboratory 10119 12:30 pm - 3:20 pm T Patricia A Sullivan Science 114 = Joseph Clayton Bundy -Principles of Biology II Laboratory 10120 3:30 pm - 6:20 pm T Patricia A Sullivan Science 114 = Joseph Clayton Bundy -Principles of Biology II Laboratory 10121 12:00 pm - 2:50 pm W Patricia A Sullivan Science 114 = Joseph Clayton Bundy -Principles of Biology II Laboratory 10122 3:00 pm - 5:50 pm W Patricia A Sullivan Science 114 = Joseph Clayton Bundy -Principles of Biology II Laboratory 10123 6:00 pm - 8:50 pm W Patricia A Sullivan Science 114 = Joseph Clayton Bundy -Principles of Biology II Laboratory 10124 9:30 am - 12:20 pm R Patricia A Sullivan Science 114 = Joseph Clayton Bundy -Principles of Biology II Laboratory 10125 12:30 pm - 3:20 pm R Patricia A Sullivan Science 114 = Joseph Clayton Bundy -Principles of Biology II Laboratory 10126 3:30 pm - 6:20 pm R Patricia A Sullivan Science 114 = Joseph Clayton Bundy -Human Anatomy 10130 BIO 271 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF Patricia A Sullivan Science 101 = Jeremy Paul Ingraham -Human Anatomy Laboratory 10131 12:30 pm - 3:20 pm M Patricia A Sullivan Science 141 = Margaret Kay Hood -Human Anatomy Laboratory 10132 2:00 pm - 4:50 pm M Patricia A Sullivan Science 147 = Candie Nicole Rumph -Human Anatomy Laboratory 10133 9:00 am - 11:50 am T Patricia A Sullivan Science 141 = Margaret Kay Hood -Human Anatomy Laboratory 10134 9:00 am - 11:50 am T Patricia A Sullivan Science 147 = Jeremy Paul Ingraham -Human Anatomy Laboratory 10135 12:30 pm - 3:20 pm T Patricia A Sullivan Science 141 = Margaret Kay Hood -Human Anatomy Laboratory 10136 2:00 pm - 4:50 pm T Patricia A Sullivan Science 147 = Jeremy Paul Ingraham -Human Anatomy Laboratory 10137 12:30 pm - 3:20 pm W Patricia A Sullivan Science 141 = Margaret Kay Hood -Human Anatomy Laboratory 10138 2:00 pm - 4:50 pm W Patricia A Sullivan Science 147 = Candie Nicole Rumph -Human Anatomy Laboratory 10139 9:00 am - 11:50 am R Patricia A Sullivan Science 141 = Jeremy Paul Ingraham -Human Anatomy Laboratory 10140 9:00 am - 11:50 am R Patricia A Sullivan Science 147 = Candie Nicole Rumph -Human Anatomy Laboratory 10141 3:30 pm - 6:20 pm T Patricia A Sullivan Science 141 = Candie Nicole Rumph -Human Anatomy Laboratory 15034 3:30 pm - 6:20 pm M Patricia A Sullivan Science 141 = Ann Berry Somers -Human Physiology 10144 BIO 277 - 01 8:00 am - 8:50 am MWF Patricia A Sullivan Science 101 = Elizabeth S. Tomlin -Human Physiology Laboratory 10145 9:30 am - 12:20 pm T Eberhart Building 327 = Candie Nicole Rumph -Human Physiology Laboratory 10146 1:00 pm - 3:50 pm T Eberhart Building 323 = Heather Rushforth -Human Physiology Laboratory 10147 4:30 pm - 7:20 pm T Eberhart Building 327 = Joseph S. Ramos -Human Physiology Laboratory 10152 9:30 am - 12:20 pm W Eberhart Building 327 = Casey Michelle Taylor -Human Physiology Laboratory 10153 9:30 am - 12:20 pm W Eberhart Building 323 = Elizabeth S. Tomlin -Human Physiology Laboratory 10155 1:00 pm - 3:50 pm W Eberhart Building 327 = Elizabeth S. Tomlin -Human Physiology Laboratory 10157 1:00 pm - 3:50 pm R Eberhart Building 323 = Elizabeth S. Tomlin -Human Physiology Laboratory 10159 9:30 am - 12:20 pm R Eberhart Building 323 = Elizabeth S. Tomlin -Human Physiology Laboratory 10163 1:00 pm - 3:50 pm W Eberhart Building 323 = Austin N Craven -Human Physiology Laboratory 10164 1:00 pm - 3:50 pm T Eberhart Building 327 = Elizabeth S. Tomlin -Human Physiology Laboratory 10166 9:30 am - 12:20 pm T Eberhart Building 323 = Elizabeth S. Tomlin -Fundamentals of Microbiology 10167 BIO 280 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR Patricia A Sullivan Science 101 = Roberta Glasgow Maxwell -Fundamentals of Microbiology Laboratory 10170 9:00 am - 10:50 am MW Eberhart Building 333 = Joseph Clayton Bundy -Fundamentals of Microbiology Laboratory 10172 11:00 am - 12:50 pm MW Eberhart Building 333 = Roberta Glasgow Maxwell -Fundamentals of Microbiology Laboratory 10173 1:00 pm - 2:50 pm MW Eberhart Building 333 = Joseph Clayton Bundy -Fundamentals of Microbiology Laboratory 10174 3:00 pm - 4:50 pm MW Eberhart Building 333 = Casey Michelle Taylor -Fundamentals of Microbiology Laboratory 10176 9:30 am - 11:20 am TR Eberhart Building 333 = Joseph Clayton Bundy -Fundamentals of Microbiology Laboratory 10177 11:30 am - 1:20 pm TR Eberhart Building 333 = Casey Michelle Taylor -Fundamentals of Microbiology Laboratory 10178 3:30 pm - 5:20 pm TR Eberhart Building 333 = Casey Michelle Taylor -Fundamentals of Microbiology Laboratory 10182 5:00 pm - 6:50 pm MW Eberhart Building 333 = Ashley Dominique Herring Nicholas -Principles of Ecology 10183 BIO 301 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Patricia A Sullivan Science 101 = Gideon Wasserberg -Ecology and Evolution Laboratory 10184 BIO 315 - 01 9:00 am - 11:50 am M Patricia A Sullivan Science 125 = Curtis E. Green -Ecology and Evolution Laboratory 10187 BIO 315 - 02 1:00 pm - 3:50 pm M Patricia A Sullivan Science 125 = Curtis E. Green -Ecology and Evolution Laboratory 10188 BIO 315 - 03 9:00 am - 11:50 am T Patricia A Sullivan Science 125 = Robert H. Stavn -Ecology and Evolution Laboratory 10189 BIO 315 - 04 1:00 pm - 3:50 pm T Patricia A Sullivan Science 125 = Han Li -Ecology and Evolution Laboratory 10190 BIO 315 - 05 9:00 am - 11:50 am W Patricia A Sullivan Science 125 = Curtis E. Green -Ecology and Evolution Laboratory 10191 BIO 315 - 06 1:00 pm - 3:50 pm W Patricia A Sullivan Science 125 = Curtis E. Green -Ecology and Evolution Laboratory 10194 BIO 315 - 08 1:00 pm - 3:50 pm R Patricia A Sullivan Science 125 = Alyssa Leigh Young -Evolution 10196 BIO 330 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Patricia A Sullivan Science 101 = Louis-Marie Jean Fabrice Bobay -Cell Biology 10203 BIO 355 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF Eberhart Building 250 = Karen S. Katula -Biology and Conservation of Sea Turtles 14582 BIO 361 - 01 2:00 pm - 3:55 pm F Patricia A Sullivan Science 301 = and lab Ann Berry Somers -Cell Biology and Genetics Laboratory 10204 BIO 375 - 01 1:00 pm - 3:50 pm M Patricia A Sullivan Science 123 = Karen S. Katula -Cell Biology and Genetics Laboratory 10205 BIO 375 - 02 1:00 pm - 3:50 pm M Patricia A Sullivan Science 117 = John Edward Tomkiel Dean -Cell Biology and Genetics Laboratory 10206 BIO 375 - 03 1:00 pm - 3:50 pm T Patricia A Sullivan Science 123 = Ashley Dominique Herring Nicholas -Cell Biology and Genetics Laboratory 10207 BIO 375 - 04 1:00 pm - 3:50 pm T Patricia A Sullivan Science 117 = Austin N Craven -Cell Biology and Genetics Laboratory 10208 BIO 375 - 05 1:00 pm - 3:50 pm W Patricia A Sullivan Science 123 = Megan S Doldron -Cell Biology and Genetics Laboratory 10209 BIO 375 - 06 1:00 pm - 3:50 pm W Patricia A Sullivan Science 117 = Maria Cristina Drummond Moreira -Cell Biology and Genetics Laboratory 10211 BIO 375 - 07 1:00 pm - 3:50 pm R Patricia A Sullivan Science 123 = Ashley Dominique Herring Nicholas -Cell Biology and Genetics Laboratory 10214 BIO 375 - 08 1:00 pm - 3:50 pm R Patricia A Sullivan Science 117 = Austin N Craven -Genetics 10216 BIO 392 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Patricia A Sullivan Science 101 = Maria Cristina Drummond Moreira -Advanced Topics in Neurobiology 11474 BIO 407 - 01 8:00 am - 8:50 am MWF Patricia A Sullivan Science 203 = Joseph M Santin -Marine Biology 10218 BIO 420 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR Stone Building 204 = Robert H. Stavn -Plant Physiology and Biotechnology 10219 BIO 424 - 01 2:00 pm - 2:50 pm MW Patricia A Sullivan Science 349 = and lab Ayalew Ligaba Osena - 2:00 pm - 4:50 pm T Patricia A Sullivan Science 140 = and lab Ayalew Ligaba Osena -Aquatic Ecology 11478 BIO 429 - 01 9:00 am - 10:15 am TR Patricia A Sullivan Science 218 = Akira Terui -Aquatic Ecology Laboratory 11480 BIO 432 - 01 10:30 am - 12:50 pm R Patricia A Sullivan Science 139 = Akira Terui -Biochemistry: Metabolic Regulation in Health and Disease 10243 BIO 435 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Patricia A Sullivan Science 218 = Yashomati Mulchand Patel -Animal Behavior 10221 BIO 438 - 01 8:00 am - 8:50 am MWF Patricia A Sullivan Science 200 = Olav Rueppell -Biophysics 13688 BIO 443 - 01 5:00 pm - 7:30 pm R Petty Building 227 = Promod R. Pratap -Foraging Ecology to Population 10245 BIO 449 - 01 1:00 pm - 1:50 pm TR Eberhart Building 310 = Gideon Wasserberg -Current Topics in Neurobiology 11489 BIO 449 - 02 9:00 am - 9:50 am W Patricia A Sullivan Science 203 = Joseph M Santin -Scientific Reading & Writing 11491 BIO 449 - 03 4:00 pm - 5:50 pm M Patricia A Sullivan Science 203 = Han Li -Stable Isotope Applications 12180 BIO 449 - 04 12:30 pm - 1:20 pm T Patricia A Sullivan Science 218 = Tsz-Ki Martin Tsui -Vascular Plant Systematics 10299 BIO 451 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR Patricia A Sullivan Science 203 = Bruce K. Kirchoff -Vascular Plant Systematics Lab 10302 2:00 pm - 4:50 pm R Patricia A Sullivan Science 139 = Bruce K. Kirchoff -Vertebrate Reproduction 10248 BIO 455 - 01 9:00 am - 9:50 am MWF Petty Building 213 = John J. Lepri -Symbiosis 10249 BIO 460 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Patricia A Sullivan Science 217 = Kasie Tyler Raymann -Developmental Biology 10223 BIO 464 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Patricia A Sullivan Science 217 = and lab Ramji Kumar Bhandari -Population Genetics and Molecular Evolution 10307 BIO 476 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR Patricia A Sullivan Science 355 = Malcolm D. Schug -Molecular Biological Approaches in Research 10311 BIO 482 - 01 10:00 am - 10:50 am R Patricia A Sullivan Science 103 = Paul A. Steimle -Molecular Biological Approaches in Research 10316 BIO 482 - 03 9:00 am - 9:50 am W Patricia A Sullivan Science 103 = Louis-Marie Jean Fabrice Bobay -Molecular Biological Approaches in Research 11457 BIO 482 - 04 8:00 am - 8:50 am T Patricia A Sullivan Science 355 = Ramji Kumar Bhandari -Molecular Biological Approaches in Research 11470 BIO 482 - 05 3:00 pm - 3:50 pm W Patricia A Sullivan Science 355 = David L. Remington -Essentials of Toxicology 10227 BIO 488 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Patricia A Sullivan Science 203 = Tsz-Ki Martin Tsui -Honors Work 10229 TBA TBA = John J. Lepri -Honors Work 11118 BIO 493 - 02 TBA TBA = Bryan S McLean -Honors Work 15240 BIO 493 - 03 TBA TBA = John Z Kiss -Honors Work 10231 TBA TBA = Ramji Kumar Bhandari -Introduction to Biotechnology 10235 BIO 494 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR Patricia A Sullivan Science 217 = and lab Andrea Maria Binder - 2:00 pm - 4:50 pm R Patricia A Sullivan Science 140 = and lab Andrea Maria Binder -Science Pedagogy for Learning Assistants 11461 BIO 496 - 01 4:00 pm - 4:50 pm T Patricia A Sullivan Science 217 -E-mailInternship in Biology 11469 BIO 497 - 01 TBA TBA = Kasie Tyler Raymann -Undergraduate Research 10713 BIO 499 - 01 TBA TBA = Sarah E Koerner -Undergraduate Research 10714 BIO 499 - 02 TBA TBA = Ramji Kumar Bhandari -Undergraduate Research 10715 BIO 499 - 03 TBA TBA = Amy L. Adamson -Undergraduate Research 10716 BIO 499 - 04 TBA TBA = Zhenquan Jia -Undergraduate Research 10717 BIO 499 - 05 TBA TBA = John Edward Tomkiel Dean -Undergraduate Research 10718 BIO 499 - 07 TBA TBA = Bruce K. Kirchoff -Undergraduate Research 10719 BIO 499 - 08 TBA TBA = Gideon Wasserberg -Undergraduate Research 11126 BIO 499 - 09 TBA TBA = Ayalew Ligaba Osena -Undergraduate Research 11128 BIO 499 - 10 TBA TBA = Yashomati Mulchand Patel -Undergraduate Research 11132 BIO 499 - 11 TBA TBA = Kasie Tyler Raymann -Undergraduate Research 11158 BIO 499 - 12 TBA TBA = David L. Remington -Undergraduate Research 11159 BIO 499 - 13 TBA TBA = Olav Rueppell -Undergraduate Research 11163 BIO 499 - 14 TBA TBA = Joseph M Santin -Undergraduate Research 11284 BIO 499 - 17 TBA TBA = Tsz-Ki Martin Tsui -Undergraduate Research 14702 BIO 499 - 18 TBA TBA = Bryan S McLean -Undergraduate Research 14734 BIO 499 - 19 TBA TBA = Karen S. Katula -Undergraduate Research 14952 BIO 499 - 20 TBA TBA = Elizabeth P. Lacey -Undergraduate Research 15047 BIO 499 - 21 TBA TBA = Joseph Lewis Graves -Undergraduate Research 15155 BIO 499 - 22 TBA TBA = Akira Terui -Undergraduate Research 15234 BIO 499 - 23 TBA TBA = Eric Alan Josephs -Undergraduate Research 15239 BIO 499 - 24 TBA TBA = John Z Kiss -Undergraduate Research 15276 BIO 499 - 25 TBA TBA = Louis-Marie Jean Fabrice Bobay -Aquatic Ecology 11479 BIO 629 - 01 9:00 am - 10:15 am TR Patricia A Sullivan Science 218 = Akira Terui -Aquatic Ecology Laboratory 11481 BIO 638 - 01 10:30 am - 12:50 pm R Patricia A Sullivan Science 139 = Akira Terui -Biophysics 13690 BIO 643 - 01 5:00 pm - 7:30 pm R Petty Building 227 = Promod R. Pratap -Advanced Topics in Neurobiology 14129 BIO 646 - 01 8:00 am - 8:50 am MWF Patricia A Sullivan Science 203 = Joseph M Santin -Foraging Ecology to Population 10297 BIO 648 - 01 1:00 pm - 1:50 pm TR Eberhart Building 310 = Gideon Wasserberg -Current Topics in Neurobiology 11493 BIO 648 - 02 9:00 am - 9:50 am W Patricia A Sullivan Science 203 = Joseph M Santin -Scientific Reading & Writing 12047 BIO 648 - 03 4:00 pm - 5:50 pm M Patricia A Sullivan Science 203 = Han Li -Stable Isotope Applications 12181 BIO 648 - 04 12:30 pm - 1:20 pm T Patricia A Sullivan Science 218 = Tsz-Ki Martin Tsui -Vascular Plant Systematics 10300 BIO 651 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR Patricia A Sullivan Science 203 = and lab Bruce K. Kirchoff -Vascular Plant Systematics Laboratory 10304 2:00 pm - 4:50 pm R Patricia A Sullivan Science 139 = Bruce K. Kirchoff -Symbiosis 10257 BIO 660 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Patricia A Sullivan Science 217 = Kasie Tyler Raymann -Population Genetics and Molecular Evolution 10309 BIO 676 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR Patricia A Sullivan Science 355 = Malcolm D. Schug -Molecular Biological Approaches in Research 10312 BIO 682 - 01 10:00 am - 10:50 am R Patricia A Sullivan Science 103 = Paul A. Steimle -Molecular Biological Approaches in Research 10318 BIO 682 - 03 9:00 am - 9:50 am W Patricia A Sullivan Science 103 = Louis-Marie Jean Fabrice Bobay -Molecular Biological Approaches in Research 11462 BIO 682 - 04 8:00 am - 8:50 am T Patricia A Sullivan Science 355 = Ramji Kumar Bhandari -Molecular Biological Approaches in Research 11471 BIO 682 - 05 3:00 pm - 3:50 pm W Patricia A Sullivan Science 355 = David L. Remington -Biological Research 11109 BIO 695 - 01 TBA TBA = Bruce K. Kirchoff -Biological Research 11114 BIO 695 - 02 TBA TBA = Zhenquan Jia -Biological Research 11120 BIO 695 - 03 TBA TBA = Bryan S McLean -Biological Research 11133 BIO 695 - 05 TBA TBA = Kasie Tyler Raymann -Biological Research 11287 BIO 695 - 08 TBA TBA = Gideon Wasserberg -Biological Research 14634 BIO 695 - 09 TBA TBA = Ramji Kumar Bhandari -Biological Research 14744 BIO 695 - 10 TBA TBA = Joseph M Santin -Thesis 11115 BIO 699 - 02 TBA TBA = Zhenquan Jia -Thesis 11122 BIO 699 - 03 TBA TBA = Bryan S McLean -Thesis 11288 BIO 699 - 06 TBA TBA = Gideon Wasserberg -Thesis 14969 BIO 699 - 07 TBA TBA = Olav Rueppell -Environmental Health Science II: Individuals to Molecules 10261 BIO 732 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Patricia A Sullivan Science 217 = Zhenquan Jia -Current Research in Environmental Health Science 10290 BIO 734 - 01 12:20 pm - 1:20 pm W Petty Building 217 = Yashomati Mulchand Patel -Research Lab Rotations 14727 BIO 749 - 01 TBA TBA -E-mailDirected Study in Environmental Health Science 11112 BIO 790 - 01 TBA TBA = Sarah E Koerner -Directed Study in Environmental Health Science 11138 BIO 790 - 02 TBA TBA = Kasie Tyler Raymann -Directed Study in Environmental Health Science 11162 BIO 790 - 03 TBA TBA = Olav Rueppell -Directed Study in Environmental Health Science 11289 BIO 790 - 05 TBA TBA = Gideon Wasserberg -Directed Study in Environmental Health Science 15073 BIO 790 - 07 TBA TBA = Ramji Kumar Bhandari -Independent Doctoral Research 11140 BIO 791 - 02 TBA TBA = Olav Rueppell -Independent Doctoral Research 11285 BIO 791 - 04 TBA TBA = Tsz-Ki Martin Tsui -Independent Doctoral Research 11290 BIO 791 - 05 TBA TBA = Gideon Wasserberg -Independent Doctoral Research 14884 BIO 791 - 06 TBA TBA = Matina Carmen Kalcounis-Rueppell -Independent Doctoral Research 14941 BIO 791 - 07 TBA TBA = David L. Remington -Independent Doctoral Research 15106 BIO 791 - 08 TBA TBA = John Edward Tomkiel Dean -Independent Doctoral Research 15117 BIO 791 - 09 TBA TBA = Amy L. Adamson -Dissertation 11107 BIO 799 - 01 TBA TBA = Ramji Kumar Bhandari -Dissertation 11286 BIO 799 - 04 TBA TBA = Tsz-Ki Martin Tsui -Dissertation 11291 BIO 799 - 05 TBA TBA = Gideon Wasserberg -Dissertation 14868 BIO 799 - 06 TBA TBA = Olav Rueppell -Dissertation 15118 BIO 799 - 07 TBA TBA = Amy L. Adamson -Dissertation 15203 BIO 799 - 08 TBA TBA = Anne Evelyn Hershey -Dissertation 15235 BIO 799 - 09 TBA TBA = David L. Remington -Dissertation 15247 BIO 799 - 10 TBA TBA = John Edward Tomkiel Dean -Thesis Extension 15357 BIO 801 - 02 TBA TBA = Karen S. Katula -Dissertation Extension 14885 BIO 802 - 01 TBA TBA = Matina Carmen Kalcounis-Rueppell -Dissertation Extension 15095 BIO 802 - 03 TBA TBA = John Edward Tomkiel Dean -Dissertation Extension 15369 BIO 802 - 05 TBA TBA = David L. Remington -Research Extension 14886 BIO 803 - 01 TBA TBA = Matina Carmen Kalcounis-Rueppell -Research Extension 15238 BIO 803 - 04 TBA TBA = Olav Rueppell -Research Extension 15358 BIO 803 - 06 TBA TBA = Karen S. Katula -Blueprint for Personal Development 11505 BUS 115 - 01 9:00 am - 9:50 am W Bryan Building 204 = Lasse Samuel Palomaki -Entrepreneurship in a Sustainable Global Environment 14231 BUS 130 - 01 6:00 pm - 8:50 pm M Bryan Building 128 = Michael J. Riek -Entrepreneurship in a Sustainable Global Environment 14235 BUS 130 - 02 TBA TBA = Esra Memili -Creativity, Innovation, and Vision 14237 BUS 201 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Bryan Building 213 = Channelle D. James -Creativity, Innovation, and Vision 14240 BUS 201 - 02 TBA TBA = Channelle D. James -Blueprint for Personal and Professional Development 11508 BUS 216 - 01 9:30 am - 10:20 am TR Bryan Building 204 = Tyler Wiersma -Blueprint for Personal and Professional Development 11511 BUS 216 - 02 11:00 am - 11:50 am TR Bryan Building 204 = Tyler Wiersma -Blueprint for Personal and Professional Development 11512 BUS 216 - 03 TBA TBA = Aprille N Black -Blueprint for Personal and Professional Development 15168 BUS 216 - 04 TBA TBA = William O. Brown -Introduction to the Entrepreneurial Experience 14243 BUS 240 - 01 TBA TBA = Channelle D. James -Ideas to Opportunities: Feasibility Analysis 14248 BUS 300 - 01 6:00 pm - 8:50 pm T School of Education Building 222 = William Noah Reynolds -Global and Cultural Development 10012 BUS 315 - 01 TBA TBA = Karen Lynden -Organizational Leadership 10017 BUS 328 - 01 TBA TBA = Jun Yang -Opportunities to Action: Business Plan 14255 BUS 336 - 01 TBA TBA = Esra Memili -Entrepreneurial Leadership 10018 BUS 339 - 01 TBA TBA = Gregory L Milsom -International Entrepreneurship 14257 BUS 342 - 01 TBA TBA = Esra Memili -Social Entrepreneurship: Justice and a Green Environment 14263 BUS 440 - 01 TBA TBA = Channelle D. James -Directed Business Practice 10106 BUS 450 - 01 TBA TBA = John Joseph Ceneviva -International Entrepreneurship 11648 BUS 606 - 01 TBA TBA = Dianne H. B. Welsh -International Strategy 10023 BUS 617 - 01 TBA TBA = Riikka M. Sarala -International Collaboration Project I 10266 BUS 618 - 01 TBA TBA = Vasyl Taras -International Marketing 11643 BUS 623 - 01 TBA TBA = Suleyman Cem Bahadir -Doctoral Research Methods II (Qualitative Research Methods) 10027 BUS 702 - 01 TBA TBA = Brianna Barker Caza -Seminar in Organization Behavior 10031 BUS 721 - 01 TBA TBA = Ai-Chia Chuang -Introductory Chemistry 10858 CHE 101 - 01 TBA TBA = Spencer A Russell -Introductory Chemistry 10866 CHE 101 - 02 11:00 am - 11:50 am MWF Patricia A Sullivan Science 201 = Jerome L Walsh -General Descriptive Chemistry I 10868 CHE 103 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR Patricia A Sullivan Science 201 = Tylisha Marie Baber -General Descriptive Chemistry I 10870 CHE 103 - 02 TBA TBA = Sarmad Sahiel Hindo -General Descriptive Chemistry II 10871 CHE 104 - 01 8:00 am - 9:15 am TR Patricia A Sullivan Science 101 = Mary Ann Gerhard -General Descriptive Chemistry II 10872 CHE 104 - 02 3:30 pm - 4:45 pm TR Patricia A Sullivan Science 201 = Tylisha Marie Baber -General Descriptive Chemistry II 10873 CHE 104 - 03 11:00 am - 12:15 pm TR Patricia A Sullivan Science 200 = Tylisha Marie Baber -Introductory Chemistry Laboratory 11484 CHE 110 - 01 11:00 am - 11:50 am W Patricia A Sullivan Science 233 = Spencer A Russell - 12:00 pm - 1:50 pm W Patricia A Sullivan Science 216 = Spencer A Russell -Introductory Chemistry Laboratory 11485 CHE 110 - 02 11:00 am - 11:50 am W Patricia A Sullivan Science 233 = Spencer A Russell - 12:00 pm - 1:50 pm W Patricia A Sullivan Science 222 = Spencer A Russell -Introductory Chemistry Laboratory 11486 CHE 110 - 03 3:00 pm - 3:50 pm W Patricia A Sullivan Science 233 = Spencer A Russell - 4:00 pm - 5:50 pm W Patricia A Sullivan Science 216 = Spencer A Russell -Introductory Chemistry Laboratory 11487 CHE 110 - 04 3:00 pm - 3:50 pm W Patricia A Sullivan Science 233 = Spencer A Russell - 4:00 pm - 5:50 pm W Patricia A Sullivan Science 222 = Spencer A Russell -Introductory Chemistry Laboratory 11488 CHE 110 - 05 11:00 am - 12:15 pm R Patricia A Sullivan Science 355 = Spencer A Russell - 12:30 pm - 1:50 pm R Patricia A Sullivan Science 216 = Spencer A Russell -Introductory Chemistry Laboratory 11490 CHE 110 - 06 11:00 am - 12:15 pm R Patricia A Sullivan Science 355 = Spencer A Russell - 12:30 pm - 1:50 pm R Patricia A Sullivan Science 222 = Spencer A Russell -Introductory Chemistry Laboratory 11492 CHE 110 - 07 3:30 pm - 4:45 pm R Patricia A Sullivan Science 233 = Spencer A Russell - 5:00 pm - 6:20 pm R Patricia A Sullivan Science 216 = Spencer A Russell -Introductory Chemistry Laboratory 11494 CHE 110 - 08 3:30 pm - 4:45 pm R Patricia A Sullivan Science 233 = Spencer A Russell - 5:00 pm - 6:20 pm R Patricia A Sullivan Science 222 = Spencer A Russell -Introductory Chemistry Laboratory 11495 CHE 110 - 09 6:30 pm - 7:45 pm R Patricia A Sullivan Science 233 = Spencer A Russell - 8:00 pm - 9:20 pm R Patricia A Sullivan Science 216 = Spencer A Russell -Introductory Chemistry Laboratory 11496 CHE 110 - 10 6:30 pm - 7:45 pm R Patricia A Sullivan Science 233 = Spencer A Russell - 8:00 pm - 9:20 pm R Patricia A Sullivan Science 222 = Spencer A Russell -General Chemistry I 11273 CHE 111 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR Patricia A Sullivan Science 101 = Huiyuan Hu -General Chemistry I 11274 CHE 111 - 02 12:00 pm - 12:50 pm MWF Patricia A Sullivan Science 201 = Huiyuan Hu -General Chemistry I 11304 CHE 111 - 03 9:00 am - 9:50 am MWF Patricia A Sullivan Science 101 = Norman Ho Leung Chiu -General Chemistry I Laboratory 11311 CHE 112 - 01 11:00 am - 11:50 am M Patricia A Sullivan Science 233 = Spencer A Russell - 12:00 pm - 1:50 pm M Patricia A Sullivan Science 216 = Spencer A Russell -General Chemistry I Laboratory 11314 CHE 112 - 02 11:00 am - 11:50 am M Patricia A Sullivan Science 233 = Spencer A Russell - 12:00 pm - 1:50 pm M Patricia A Sullivan Science 222 = Spencer A Russell -General Chemistry I Laboratory 11326 CHE 112 - 03 2:00 pm - 2:50 pm M Patricia A Sullivan Science 233 = Spencer A Russell - 3:00 pm - 4:50 pm M Patricia A Sullivan Science 216 = Spencer A Russell -General Chemistry I Laboratory 11330 CHE 112 - 04 2:00 pm - 2:50 pm M Patricia A Sullivan Science 233 = Spencer A Russell - 3:00 pm - 4:50 pm M Patricia A Sullivan Science 222 = Spencer A Russell -General Chemistry I Laboratory 11350 CHE 112 - 05 7:00 pm - 8:20 pm M Patricia A Sullivan Science 233 = Spencer A Russell - 8:30 pm - 9:50 pm M Patricia A Sullivan Science 216 = Spencer A Russell -General Chemistry I Laboratory 11352 CHE 112 - 06 7:00 pm - 8:20 pm M Patricia A Sullivan Science 233 = Spencer A Russell - 8:30 pm - 9:50 pm M Patricia A Sullivan Science 222 = Spencer A Russell -General Chemistry I Laboratory 11356 CHE 112 - 07 8:00 am - 9:20 am T Patricia A Sullivan Science 233 = Spencer A Russell - 9:30 am - 10:50 am T Patricia A Sullivan Science 216 = Spencer A Russell -General Chemistry I Laboratory 11364 CHE 112 - 08 8:00 am - 9:20 am T Patricia A Sullivan Science 233 = Spencer A Russell - 9:30 am - 10:50 am T Patricia A Sullivan Science 222 = Spencer A Russell -General Chemistry I Laboratory 11367 CHE 112 - 09 11:00 am - 12:20 pm T Patricia A Sullivan Science 355 = Spencer A Russell - 12:30 pm - 1:50 pm T Patricia A Sullivan Science 216 = Spencer A Russell -General Chemistry I Laboratory 11369 CHE 112 - 10 11:00 am - 12:20 pm T Patricia A Sullivan Science 355 = Spencer A Russell - 12:30 pm - 1:50 pm T Patricia A Sullivan Science 222 = Spencer A Russell -General Chemistry I Laboratory 11372 CHE 112 - 11 3:30 pm - 4:45 pm T Patricia A Sullivan Science 233 = Spencer A Russell - 5:00 pm - 6:20 pm T Patricia A Sullivan Science 216 = Spencer A Russell -General Chemistry I Laboratory 11376 CHE 112 - 12 3:30 pm - 4:45 pm T Patricia A Sullivan Science 233 = Spencer A Russell - 5:00 pm - 6:20 pm T Patricia A Sullivan Science 222 = Spencer A Russell -General Chemistry I Laboratory 11378 CHE 112 - 13 6:30 pm - 7:45 pm T Patricia A Sullivan Science 233 = Spencer A Russell - 8:00 pm - 9:20 pm T Patricia A Sullivan Science 216 = Spencer A Russell -General Chemistry I Laboratory 11381 CHE 112 - 14 6:30 pm - 7:45 pm T Patricia A Sullivan Science 233 = Spencer A Russell - 8:00 pm - 9:20 pm T Patricia A Sullivan Science 222 = Spencer A Russell -General Chemistry II 11424 CHE 114 - 01 11:00 am - 11:50 am MWF Eberhart Building 250 = Dennis A. Burnes -General Chemistry II 11425 CHE 114 - 02 10:00 am - 10:50 am MWF Nursing Building, Moore 130 = Huiyuan Hu -General Chemistry II 11426 CHE 114 - 03 9:00 am - 9:50 am MWF Patricia A Sullivan Science 201 = Dennis A. Burnes -General Chemistry II Laboratory 11497 CHE 115 - 01 2:00 pm - 2:50 pm M Patricia A Sullivan Science 355 = Spencer A Russell - 3:00 pm - 4:50 pm M Patricia A Sullivan Science 215 = Spencer A Russell -General Chemistry II Laboratory 11498 CHE 115 - 02 2:00 pm - 2:50 pm M Patricia A Sullivan Science 355 = Spencer A Russell - 3:00 pm - 4:50 pm M Patricia A Sullivan Science 221 = Spencer A Russell -General Chemistry II Laboratory 11499 CHE 115 - 03 5:00 pm - 5:50 pm M Patricia A Sullivan Science 233 = Spencer A Russell - 6:00 pm - 7:50 pm M Patricia A Sullivan Science 215 = Spencer A Russell -General Chemistry II Laboratory 11500 CHE 115 - 04 5:00 pm - 5:50 pm M Patricia A Sullivan Science 233 = Spencer A Russell - 6:00 pm - 7:50 pm M Patricia A Sullivan Science 221 = Spencer A Russell -General Chemistry II Laboratory 11501 CHE 115 - 05 2:00 pm - 2:50 pm T Patricia A Sullivan Science 355 = Spencer A Russell - 3:00 pm - 4:50 pm T Patricia A Sullivan Science 215 = Spencer A Russell -General Chemistry II Laboratory 11502 CHE 115 - 06 2:00 pm - 2:50 pm T Patricia A Sullivan Science 355 = Spencer A Russell - 3:00 pm - 4:50 pm T Patricia A Sullivan Science 221 = Spencer A Russell -General Chemistry II Laboratory 11503 CHE 115 - 07 5:00 pm - 5:50 pm T Patricia A Sullivan Science 200 = Spencer A Russell - 6:00 pm - 7:50 pm T Patricia A Sullivan Science 215 = Spencer A Russell -General Chemistry II Laboratory 11506 CHE 115 - 08 5:00 pm - 5:50 pm T Patricia A Sullivan Science 200 = Spencer A Russell - 6:00 pm - 6:50 pm T Patricia A Sullivan Science 221 = Spencer A Russell -General Chemistry II Laboratory 11507 CHE 115 - 09 8:00 am - 8:50 am W Patricia A Sullivan Science 201 = Spencer A Russell - 9:00 am - 10:50 am W Patricia A Sullivan Science 215 = Spencer A Russell -General Chemistry II Laboratory 11509 CHE 115 - 10 8:00 am - 8:50 am W Patricia A Sullivan Science 201 = Spencer A Russell - 9:00 am - 10:50 am W Patricia A Sullivan Science 221 = Spencer A Russell -General Chemistry II Laboratory 11562 CHE 115 - 11 2:00 pm - 2:50 pm W Patricia A Sullivan Science 355 = Spencer A Russell - 3:00 pm - 4:50 pm W Patricia A Sullivan Science 215 = Spencer A Russell -General Chemistry II Laboratory 11563 CHE 115 - 12 2:00 pm - 2:50 pm W Patricia A Sullivan Science 355 = Spencer A Russell - 3:00 pm - 3:50 pm W Patricia A Sullivan Science 221 = Spencer A Russell -General Chemistry II Laboratory 11564 CHE 115 - 13 9:30 am - 10:45 am R Patricia A Sullivan Science 355 = Spencer A Russell - 11:00 am - 12:20 pm R Patricia A Sullivan Science 215 = Spencer A Russell -General Chemistry II Laboratory 11565 CHE 115 - 14 9:30 am - 10:45 am R Patricia A Sullivan Science 355 = Spencer A Russell - 11:00 am - 12:20 pm R Patricia A Sullivan Science 221 = Spencer A Russell -General Chemistry II Laboratory 11566 CHE 115 - 15 11:00 am - 12:20 pm T Patricia A Sullivan Science 233 = Spencer A Russell - 12:30 pm - 1:45 pm T Patricia A Sullivan Science 215 = Spencer A Russell -General Chemistry II Laboratory 11567 CHE 115 - 16 11:00 am - 12:20 pm T Patricia A Sullivan Science 233 = Spencer A Russell - 12:30 pm - 1:45 pm T Patricia A Sullivan Science 221 = Spencer A Russell -Introduction to Research 11574 CHE 191 - 01 TBA TBA = Mitchell P Croatt -Chemistry and the Human Environment 11576 CHE 252 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Graham Building 402 = Robert B. Banks -Sophomore Research 11577 CHE 292 - 01 TBA TBA = Mitchell P Croatt -Organic Chemistry I 11578 CHE 351 - 01 8:00 am - 9:40 am TR Patricia A Sullivan Science 200 = Mitchell P Croatt -Organic Chemistry II 11579 CHE 352 - 01 9:00 am - 9:50 am MWF Patricia A Sullivan Science 200 = Pradyumna Kumar Pradhan -Organic Chemistry II 11580 CHE 352 - 02 11:00 am - 11:50 am MWF Eberhart Building 284 = Robert B. Banks -Organic Chemistry II 11581 CHE 352 - 03 5:30 pm - 6:45 pm TR Patricia A Sullivan Science 201 = Daniel P Christen -Organic Chemistry Laboratory 11582 CHE 354 - 01 1:00 pm - 1:50 pm M Patricia A Sullivan Science 233 = Daniel P Christen - 3:00 pm - 4:50 pm M Patricia A Sullivan Science 240 = Daniel P Christen -Organic Chemistry Laboratory 11598 CHE 354 - 02 6:00 pm - 7:50 pm M Patricia A Sullivan Science 217 = Daniel P Christen - 8:00 pm - 9:50 pm M Patricia A Sullivan Science 230 = Daniel P Christen -Organic Chemistry Laboratory 11605 CHE 354 - 03 10:00 am - 10:50 am T Patricia A Sullivan Science 355 = Daniel P Christen - 11:00 am - 1:50 pm T Patricia A Sullivan Science 240 = Daniel P Christen -Organic Chemistry Laboratory 11610 CHE 354 - 04 6:00 pm - 7:50 pm T Patricia A Sullivan Science 218 = Daniel P Christen - 8:00 pm - 9:50 pm T Patricia A Sullivan Science 230 = Daniel P Christen -Organic Chemistry Laboratory 11611 CHE 354 - 05 1:00 pm - 1:50 pm W Patricia A Sullivan Science 233 = Daniel P Christen - 2:00 pm - 4:50 pm W Patricia A Sullivan Science 230 = Daniel P Christen -Intermediate Organic Chemistry Lab 11612 CHE 355 - 01 11:00 am - 11:50 am R Nursing Building, Moore 227 = and lab Daniel P Christen - 1:00 pm - 1:50 pm R Patricia A Sullivan Science 233 = and lab Daniel P Christen - 2:00 pm - 4:50 pm R Patricia A Sullivan Science 240 = and lab Daniel P Christen -Intermediate Organic Chemistry Lab 11614 CHE 355 - 02 11:00 am - 11:50 am R Nursing Building, Moore 227 = and lab Daniel P Christen - 6:00 pm - 6:50 pm R Patricia A Sullivan Science 217 = and lab Daniel P Christen - 7:00 pm - 9:50 pm R Patricia A Sullivan Science 230 = and lab Daniel P Christen -Junior Research 11657 CHE 392 - 01 TBA TBA = Mitchell P Croatt -Chemistry Seminar Introduction 11658 CHE 401 - 01 1:00 pm - 1:50 pm W Patricia A Sullivan Science 201 = Nicholas Oberlies - 1:00 pm - 2:50 pm F Patricia A Sullivan Science 201 = Nicholas Oberlies -Chemistry Seminar 11660 CHE 402 - 01 1:00 pm - 1:50 pm M Eberhart Building 161 = Nicholas Oberlies -Chemistry Seminar 11662 CHE 402 - 02 2:00 pm - 2:50 pm W Eberhart Building 554 = Ethan Will Taylor -Chemistry Seminar 11663 CHE 402 - 03 11:00 am - 11:50 am F = Ethan Will Taylor -Instrumental Analysis 11682 CHE 431 - 01 8:35 am - 9:50 am WF Patricia A Sullivan Science 355 = Qibin Zhang -Instrumental Analysis Laboratory 12071 CHE 433 - 01 1:00 pm - 1:50 pm T Patricia A Sullivan Science 349 = Timothy Donald Ballard - 2:00 pm - 4:50 pm T Patricia A Sullivan Science 351 = Timothy Donald Ballard -Instrumental Analysis Laboratory 12081 CHE 433 - 02 1:00 pm - 1:50 pm R Patricia A Sullivan Science 349 = Timothy Donald Ballard - 2:00 pm - 4:50 pm R Patricia A Sullivan Science 351 = Timothy Donald Ballard -Advanced Inorganic Chemistry I 11664 CHE 442 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Patricia A Sullivan Science 203 = Shabnam Hematian -Advanced Organic Chemistry I 12083 CHE 453 - 01 9:30 am - 10:45 am TR = Kimberly S Petersen -Biochemistry II 12084 CHE 457 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF Patricia A Sullivan Science 201 = Jason J. Reddick -Biochemistry Laboratory 12085 CHE 458 - 01 12:00 pm - 12:50 pm M Patricia A Sullivan Science 349 = Pradyumna Kumar Pradhan - 1:00 pm - 3:50 pm M Patricia A Sullivan Science 351 = Pradyumna Kumar Pradhan -Biochemistry Laboratory 12086 CHE 458 - 02 2:00 pm - 2:50 pm T Patricia A Sullivan Science 217 = Travis Russell - 3:00 pm - 5:50 pm T Patricia A Sullivan Science 351 = Travis Russell -Biochemistry Laboratory 12115 CHE 458 - 03 12:00 pm - 12:50 pm W Patricia A Sullivan Science 349 = Pradyumna Kumar Pradhan - 1:00 pm - 3:50 pm W Patricia A Sullivan Science 351 = Pradyumna Kumar Pradhan -Biochemistry Laboratory 12117 CHE 458 - 04 12:00 pm - 12:50 pm R Patricia A Sullivan Science 233 = Pradyumna Kumar Pradhan - 1:00 pm - 3:50 pm R Patricia A Sullivan Science 351 = Pradyumna Kumar Pradhan -Physical Chemistry II 11665 CHE 462 - 01 11:00 am - 11:50 am MWF Patricia A Sullivan Science 217 = Alice E. Haddy -Physical Chemistry II Laboratory 11666 CHE 464 - 01 1:00 pm - 4:50 pm M Patricia A Sullivan Science 354 = Dennis A. Burnes -Special Topics in Chemistry: Biochemistry 14924 10:00 am - 10:50 am MWF Patricia A Sullivan Science 217 = Patricia Hodapp Reggio -Special Topics in Chemistry: Physical 15019 5:30 pm - 6:45 pm MW Patricia A Sullivan Science 218 = Liam M. Duffy -Senior Research 11667 CHE 492 - 01 TBA TBA = Robert B. Banks -Senior Research 11679 CHE 492 - 02 TBA TBA = Nadja B. Cech -Senior Research 11886 CHE 492 - 03 TBA TBA = Norman Ho Leung Chiu -Senior Research 11895 CHE 492 - 04 TBA TBA = Mitchell P Croatt -Senior Research 11896 CHE 492 - 05 TBA TBA = Liam M. Duffy -Senior Research 11897 CHE 492 - 06 TBA TBA = Alice E. Haddy -Senior Research 11916 CHE 492 - 07 TBA TBA = Shabnam Hematian -Senior Research 11921 CHE 492 - 08 TBA TBA = Terence A. Nile -Senior Research 11927 CHE 492 - 09 TBA TBA = Nicholas Oberlies -Senior Research 11930 CHE 492 - 10 TBA TBA = Kimberly S Petersen -Senior Research 11961 CHE 492 - 12 TBA TBA = Jason J. Reddick -Senior Research 11962 CHE 492 - 13 TBA TBA = Patricia Hodapp Reggio -Senior Thesis 14819 CHE 499 - 01 TBA TBA = Mitchell P Croatt -Instrumental Analysis 14820 CHE 531 - 01 8:35 am - 9:50 am WF Patricia A Sullivan Science 355 = Qibin Zhang -Biochemistry II 14824 CHE 557 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF Patricia A Sullivan Science 201 = Jason J. Reddick -Special Topics in Chemistry: Organic 14879 9:30 am - 10:45 am TR = Kimberly S Petersen -Graduate Seminar I 12192 CHE 601 - 01 1:00 pm - 1:50 pm M Patricia A Sullivan Science 217 = Liam M. Duffy -Graduate Seminar II 12194 CHE 602 - 01 1:00 pm - 1:50 pm W Patricia A Sullivan Science 201 = Nicholas Oberlies - 1:00 pm - 2:50 pm F Patricia A Sullivan Science 201 = Nicholas Oberlies -Synthetic Organic Chemistry 12195 CHE 652 - 01 9:30 am - 10:45 am TR = Kimberly S Petersen -Receptor Biochemistry 12196 CHE 659 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF Patricia A Sullivan Science 217 = Patricia Hodapp Reggio -Advanced Physical Chemistry I 12197 CHE 661 - 01 5:30 pm - 6:45 pm MW Patricia A Sullivan Science 218 = Liam M. Duffy -Adv Special Topic Biochemistry 12249 11:00 am - 12:15 pm TR Patricia A Sullivan Science 218 = Nadja B. Cech -Research Problems in Chemistry and Biochemistry 12257 CHE 680 - 02 TBA TBA = Nadja B. Cech -Research Problems in Chemistry and Biochemistry 12258 CHE 680 - 03 TBA TBA = Norman Ho Leung Chiu -Research Problems in Chemistry and Biochemistry 12260 CHE 680 - 04 TBA TBA = Mitchell P Croatt -Research Problems in Chemistry and Biochemistry 12271 CHE 680 - 05 TBA TBA = Liam M. Duffy -Research Problems in Chemistry and Biochemistry 12273 CHE 680 - 07 TBA TBA = Shabnam Hematian -Research Problems in Chemistry and Biochemistry 12275 CHE 680 - 09 TBA TBA = Nicholas Oberlies -Research Problems in Chemistry and Biochemistry 12276 CHE 680 - 10 TBA TBA = Kimberly S Petersen -Research Problems in Chemistry and Biochemistry 12281 CHE 680 - 12 TBA TBA = Jason J. Reddick -Thesis 12299 CHE 699 - 02 TBA TBA = Nadja B. Cech -Thesis 12304 CHE 699 - 04 TBA TBA = Mitchell P Croatt -Thesis 12306 CHE 699 - 05 TBA TBA = Liam M. Duffy -Thesis 12316 CHE 699 - 09 TBA TBA = Nicholas Oberlies -Thesis 12322 CHE 699 - 12 TBA TBA = Jason J. Reddick -Dissertation Seminar 12383 CHE 752 - 01 1:00 pm - 1:50 pm W Patricia A Sullivan Science 201 = Liam M. Duffy - 1:00 pm - 2:50 pm F Patricia A Sullivan Science 201 = Liam M. Duffy -Research Problems in Medicinal Biochemistry 12389 CHE 780 - 02 TBA TBA = Nadja B. Cech -Research Problems in Medicinal Biochemistry 12393 CHE 780 - 04 TBA TBA = Mitchell P Croatt -Research Problems in Medicinal Biochemistry 12404 CHE 780 - 07 TBA TBA = Shabnam Hematian -Research Problems in Medicinal Biochemistry 12410 CHE 780 - 09 TBA TBA = Nicholas Oberlies -Research Problems in Medicinal Biochemistry 12412 CHE 780 - 10 TBA TBA = Kimberly S Petersen -Research Problems in Medicinal Biochemistry 12416 CHE 780 - 11 TBA TBA = Maia Popova -Research Problems in Medicinal Biochemistry 12417 CHE 780 - 12 TBA TBA = Jason J. Reddick -Research Problems in Medicinal Biochemistry 12419 CHE 780 - 14 TBA TBA = Ethan Will Taylor -Dissertation Research in Medicinal Biochemistry 12445 CHE 799 - 02 TBA TBA = Nadja B. Cech -Dissertation Research in Medicinal Biochemistry 12447 CHE 799 - 03 TBA TBA = Norman Ho Leung Chiu -Dissertation Research in Medicinal Biochemistry 12448 CHE 799 - 04 TBA TBA = Mitchell P Croatt -Dissertation Research in Medicinal Biochemistry 12463 CHE 799 - 09 TBA TBA = Nicholas Oberlies -Dissertation Research in Medicinal Biochemistry 12465 CHE 799 - 10 TBA TBA = Kimberly S Petersen -Dissertation Research in Medicinal Biochemistry 12474 CHE 799 - 13 TBA TBA = Patricia Hodapp Reggio -Dissertation Research in Medicinal Biochemistry 12479 CHE 799 - 14 TBA TBA = Ethan Will Taylor -Elementary Chinese I 12600 CHI 101 - 01 12:00 pm - 12:50 pm MWF Moore Humanities & Research Ad 2207 = Fengyan Hu -Elementary Chinese II 12601 CHI 102 - 01 12:00 pm - 12:50 pm MWF Moore Humanities & Research Ad 1211 = Meiqing Sun -Elementary Chinese II 12602 CHI 102 - 02 1:00 pm - 1:50 pm MWF Moore Humanities & Research Ad 1211 = Meiqing Sun -Intermediate Chinese I 12604 CHI 203 - 01 4:00 pm - 4:50 pm MWF Curry Building 237 = Ssu Yun Chen -Intermediate Chinese II 12605 CHI 204 - 01 11:00 am - 11:50 am MWF Moore Humanities & Research Ad 3204 = Meiqing Sun -Third-Year Chinese Conversation and Composition 12606 CHI 302 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF Moore Humanities & Research Ad 3207 = Meiqing Sun -Topics in Chinese Culture 12607 CHI 305 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Curry Building 312 = Xiao Rao -Chinese Tutorial 12608 CHI 492 - 01 2:00 pm - 4:00 pm F Curry Building 225 = Meiqing Sun -Introduction to Greek Civilization 12930 CCI 201 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR School of Education Building 206 = David B. Wharton -Introduction to Greek Civilization 12936 CCI 201 - 02 5:00 pm - 6:15 pm TR Bryan Building 160 = Elliott Gene Piros -Introduction to Roman Civilization 12941 CCI 202 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Patricia A Sullivan Science 201 = Derek Smith Keyser -Introduction to Roman Civilization 12948 CCI 202 - 02 11:00 am - 12:15 pm TR School of Education Building 204 = Elliott Gene Piros -Mythology 11629 CCI 205 - 01 TBA TBA = Derek Smith Keyser -Mythology 11642 CCI 205 - 02 TBA TBA = Ben Alexander Radcliffe -Mythology 12963 CCI 205 - 03 3:30 pm - 4:45 pm MW School of Education Building 120 = Derek Smith Keyser -Mythology 12971 CCI 205 - 04 2:00 pm - 3:15 pm MW School of Education Building 120 = Robyn Laura LeBlanc -Mythology 12974 CCI 205 - 05 6:00 pm - 8:50 pm T School of Education Building 120 = John Elias Esposito -Mythology 12978 CCI 205 - 06 2:00 pm - 3:15 pm TR School of Education Building 120 = Elliott Gene Piros -Introduction to Roman Archaeology 12986 CCI 212 - 01 12:00 pm - 12:50 pm MWF Moore Humanities & Research Ad 1214 = Robyn Laura LeBlanc -Introduction to Roman Archaeology 12994 12:00 pm - 12:50 pm MWF Moore Humanities & Research Ad 1214 = Robyn Laura LeBlanc -Ancient Warfare 13003 CCI 240 - 01 3:30 pm - 4:45 pm MW Petty Building 313 = Jonathan Peter Zarecki -Classical Tragedy 13007 CCI 305 - 01 11:00 am - 11:50 am MWF Moore Humanities & Research Ad 1214 = Derek Smith Keyser -Archaeology of the Aegean 13010 CCI 313 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Moore Humanities & Research Ad 1209 = Joanne M. Murphy -Roman Law and Society 13016 CCI 350 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Moore Humanities & Research Ad 1207 = Jonathan Peter Zarecki -Roman Law and Society 14491 11:00 am - 12:15 pm TR Moore Humanities & Research Ad 1207 = Jonathan Peter Zarecki -Communication Disabilities in Film 11071 CSD 150 - 01 9:30 am - 12:00 pm W Ferguson Building 248 = Terri Hardin Ramsey -Communication Disorders Laboratory 11124 CSD 219 - 01 10:00 am - 11:00 am M Ferguson Building 341 = Lisa McDonald -Communication Disorders Laboratory 11137 CSD 219 - 02 9:00 am - 10:00 am M Ferguson Building 341 = Christopher Allen Atkins -Communication Disorders Laboratory 14701 CSD 219 - 03 7:00 am - 8:00 am M Ferguson Building 341 = Sena Diane Crutchley -Independent Study 11156 CSD 333 - 02 TBA TBA = Alan G. Kamhi -Independent Study 11441 CSD 333 - 04 TBA TBA = Robert Mayo -Independent Study 11842 CSD 333 - 06 TBA TBA = Amy Michele Myers -Independent Study 11843 CSD 333 - 07 TBA TBA = Lisa Guerrant Fox-Thomas -Speech Sound Disorders 11847 CSD 336 - 01 12:30 pm - 1:45 pm MW Graham Building 308 = Terri Hardin Ramsey -Speech Sound Disorders 11850 12:30 pm - 1:45 pm MW Graham Building 308 = Terri Hardin Ramsey -Language Disorders 11853 CSD 337 - 01 TBA TBA = Lucia Ingrid Mendez -Language Disorders 11854 CSD 337 - 02 TBA TBA = Lucia Ingrid Mendez -Voice and Fluency Disorders 11856 CSD 338 - 01 9:30 am - 12:20 pm W School of Education Building 206 = Robert Mayo -Aural Rehabilitation 11866 CSD 456 - 01 9:30 am - 12:20 pm M Ferguson Building 248 = Denise Anne Tucker -Pediatric Aural Rehabilitation 11867 CSD 457 - 01 TBA TBA = Marwa Farouk Abdrabbou -Pediatric Aural Rehabilitation 11868 TBA TBA = Marwa Farouk Abdrabbou -Structured Clinic Observations 11861 CSD 476 - 01 TBA TBA -E-mailNeurology of Speech, Language and Hearing 11870 CSD 488 - 01 3:30 pm - 4:45 pm MW Graham Building 212 = Jessica Ann Obermeyer -Neurology of Speech, Language and Hearing 11871 3:30 pm - 4:45 pm MW Graham Building 212 = Jessica Ann Obermeyer -Senior Honors Project 11864 TBA TBA = Robert Mayo -Senior Honors Project 14803 TBA TBA = Kelly Turner Harrington -Honors Independent Study 11865 TBA TBA = Robert Mayo -Pediatric Aural Rehabilitation 14562 CSD 557 - 01 TBA TBA = Marwa Farouk Abdrabbou -Fluency Disorders 11873 CSD 604 - 01 5:30 pm - 7:30 pm R Ferguson Building 322 = Robert Mayo -Motor Speech Disorders 11963 CSD 616 - 01 12:30 pm - 1:45 pm MW Ferguson Building 325 = Virginia Anne Hinton -Introduction to Research in Communication Sciences and Disorders 11964 CSD 632 - 01 TBA TBA = Denise Anne Tucker -Special Projects in Communication Sciences and Disorders 11968 CSD 633 - 01 TBA TBA -E-mailSpecial Projects in Communication Sciences and Disorders 11974 CSD 633 - 04 TBA TBA -E-mailSpecial Projects in Communication Sciences and Disorders 11978 CSD 633 - 06 TBA TBA -E-mailSpecial Projects in Communication Sciences and Disorders 11979 CSD 633 - 07 TBA TBA -Special Projects in Communication Sciences and Disorders 11980 CSD 633 - 08 TBA TBA -E-mailSpecial Projects in Communication Sciences and Disorders 11981 CSD 633 - 09 TBA TBA -E-mailSpecial Projects in Communication Sciences and Disorders 11982 CSD 633 - 10 TBA TBA -E-mailSpecial Projects in Communication Sciences and Disorders 14741 CSD 633 - 11 TBA TBA -E-mailSpecial Projects in Communication Sciences and Disorders 14759 CSD 633 - 12 TBA TBA -E-mailSpecial Projects in Communication Sciences and Disorders 14810 CSD 633 - 13 TBA TBA -E-mailPrevention, Assessment, and Intervention of Communication Disorders: School Age 11986 CSD 637 - 01 2:00 pm - 3:30 pm MW Ferguson Building 325 = Alan G. Kamhi -Independent Study 11990 CSD 650 - 01 TBA TBA = Robert Mayo -Internship in Communication Disorders 11993 CSD 677 - 01 TBA TBA -E-mailAdvanced Clinical Practice in Speech-Language Pathology 11995 CSD 678 - 01 12:30 pm - 3:00 pm T Ferguson Building 304 -E-mailAdvanced Seminar in Communication Sciences and Disorders 11997 CSD 760 - 01 2:00 pm - 4:50 pm F Graham Building 303 = Alan G. Kamhi -Independent Study 12003 CSD 780 - 01 TBA TBA = Kristine Lundgren -Independent Study 14172 CSD 780 - 03 TBA TBA = Jessica Ann Obermeyer -Directed Research 15036 CSD 790 - 04 TBA TBA -E-mailDissertation 12014 CSD 799 - 01 TBA TBA = Alan G. Kamhi -Dissertation 12015 CSD 799 - 02 TBA TBA = Denise Anne Tucker -Dissertation 12017 CSD 799 - 03 TBA TBA = Robert Mayo -Dissertation Extension 12021 CSD 802 - 02 TBA TBA = Robert Mayo -Leisure and American Lifestyles 10415 CTR 101 - 01 TBA TBA = Kimberly Diane Miller -Creating a Meaningful Life 11275 CTR 102 - 81 TBA TBA = Suzanne Fitzsimmons -Introduction to Recreation and Parks 10414 CTR 111 - 01 3:30 pm - 4:45 pm MW Ferguson Building 247 = Kimberly Diane Miller -Leadership in Recreation and Parks 10416 CTR 212 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Graham Building 209 = Leandra A. Bedini -Program Planning in Recreation and Parks 10417 CTR 213 - 01 9:30 am - 10:45 am MW Graham Building 307 = and lab Kimberly Diane Miller - 9:30 am - 12:00 pm F Graham Building 307 = and lab Kimberly Diane Miller -Professional Preparation in Recreation and Parks 10436 CTR 251 - 01 11:00 am - 11:50 am M Graham Building 423 = and lab Joan Langella Sutton -Professional Preparation in Recreation and Parks 10438 CTR 251 - 02 12:00 pm - 12:50 pm M Graham Building 423 = and lab Joan Langella Sutton -Professional Preparation in Recreation and Parks 10440 CTR 251 - 03 3:30 pm - 4:20 pm M Ferguson Building 248 = and lab Joan Langella Sutton -Recreation Services with Underrepresented Groups 10435 CTR 314 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Curry Building 225 = Stuart J. Schleien -Clinical Procedures in Therapeutic Recreation 10431 CTR 332 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Graham Building 207 = Judith S. Kinney -Client Assessment in Therapeutic Recreation 10432 CTR 338 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR Graham Building 308 = Judith S. Kinney -Campus Recreation Management 10448 CTR 346 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR Kaplan Center for Wellness 209 = Chelsea Ann Corbett Phipps -Financing and Budgeting in Recreation and Parks 10427 CTR 415 - 01 5:00 pm - 6:15 pm TR Ferguson Building 325 = Benjamin D Hickerson -Management in Recreation and Parks 10421 CTR 416 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR Curry Building 241 = Justin Tyler Harmon -Internship in Recreation and Parks 10442 CTR 417 - 01 TBA TBA = Joan Langella Sutton -Internship in Recreation and Parks 10444 CTR 417 - 02 TBA TBA = Joan Langella Sutton -Research and Evaluation in Recreation and Parks 10472 CTR 418 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR Moore Humanities & Research Ad 2207 = Kimberly Diane Miller -Directed Research in Recreation, Parks, and Tourism 11320 CTR 419 - 01 TBA TBA = Benjamin D Hickerson -Special Event Management 10445 CTR 429 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Curry Building 241 = Samuel A Homan -Interventions and Facilitation Techniques in Therapeutic Recreation 10419 CTR 437 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR Ferguson Building 247 = Leandra A. Bedini -Recreation, Parks, and Health 10429 CTR 444 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR Ferguson Building 325 = Benjamin D Hickerson -Honors Work 11321 TBA TBA = Stuart J. Schleien -Recreation and Parks Management 10446 CTR 613 - 01 5:30 pm - 8:20 pm R Bryan Building 202 = Phillip J Fleischmann -Financing and Budgeting in Recreation and Parks 14878 CTR 615 - 01 5:00 pm - 6:15 pm TR Ferguson Building 325 = Benjamin D Hickerson -Advanced Procedures in Therapeutic Recreation 10433 CTR 634 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR Bryan Building 206 = Judith S. Kinney -Advanced Interventions and Facilitation Techniques in Therapeutic Recreation 10420 CTR 637 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR Ferguson Building 247 = Leandra A. Bedini -Recreation, Parks, and Health 10430 CTR 644 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR Ferguson Building 325 = Benjamin D Hickerson -Community Development 10426 CTR 646 - 01 4:00 pm - 6:50 pm M Graham Building 203 = Justin Tyler Harmon -Independent Study 11322 CTR 695 - 01 TBA TBA = Justin Tyler Harmon -Directed Readings 11323 CTR 696 - 01 TBA TBA = Stuart J. Schleien -Internship in Recreation and Parks 11346 CTR 697 - 01 TBA TBA = Benjamin D Hickerson -Field Project in Recreation and Parks 11348 CTR 698 - 01 TBA TBA = Leandra A. Bedini -Introduction to Communication Studies 10738 CST 105 - 01 8:00 am - 8:50 am MWF Curry Building 247 = Kelly Irene Donahey Simpson -Introduction to Communication Studies 10739 CST 105 - 02 9:00 am - 9:50 am MW Curry Building 204 = Jessica Erin Delk McCall - 9:00 am - 9:50 am F Curry Building 225 = Jessica Erin Delk McCall -Introduction to Communication Studies 10740 CST 105 - 03 9:00 am - 9:50 am MW Curry Building 241 = Jessica Erin Delk McCall - 9:00 am - 9:50 am F Curry Building 225 = Jessica Erin Delk McCall -Introduction to Communication Studies 10741 CST 105 - 04 9:00 am - 9:50 am MW Curry Building 334 = Jessica Erin Delk McCall - 9:00 am - 9:50 am F Curry Building 225 = Jessica Erin Delk McCall -Introduction to Communication Studies 10742 CST 105 - 05 9:00 am - 9:50 am MW Ferguson Building 113 = Jessica Erin Delk McCall - 9:00 am - 9:50 am F Curry Building 225 = Jessica Erin Delk McCall -Introduction to Communication Studies 10743 CST 105 - 06 9:00 am - 9:50 am MW School of Education Building 214 = Jessica Erin Delk McCall - 9:00 am - 9:50 am F Curry Building 225 = Jessica Erin Delk McCall -Introduction to Communication Studies 10744 CST 105 - 07 10:00 am - 10:50 am MW School of Education Building 214 = Jessica Erin Delk McCall - 10:00 am - 10:50 am F Curry Building 225 = Jessica Erin Delk McCall -Introduction to Communication Studies 10746 CST 105 - 08 10:00 am - 10:50 am MW Curry Building 204 = Jessica Erin Delk McCall - 10:00 am - 10:50 am F Curry Building 225 = Jessica Erin Delk McCall -Introduction to Communication Studies 10747 CST 105 - 09 10:00 am - 10:50 am MW Curry Building 241 = Jessica Erin Delk McCall - 10:00 am - 10:50 am F Curry Building 225 = Jessica Erin Delk McCall -Introduction to Communication Studies 10757 CST 105 - 10 10:00 am - 10:50 am MW Ferguson Building 325 = Jessica Erin Delk McCall - 10:00 am - 10:50 am F Curry Building 225 = Jessica Erin Delk McCall -Introduction to Communication Studies 10762 CST 105 - 11 10:00 am - 10:50 am MW Ferguson Building 113 = Jessica Erin Delk McCall - 10:00 am - 10:50 am F Curry Building 225 = Jessica Erin Delk McCall -Introduction to Communication Studies 10763 CST 105 - 12 10:00 am - 10:50 am MWF Graham Building 302 = Margaret J Bozovich -Introduction to Communication Studies 10769 CST 105 - 13 2:00 pm - 3:15 pm TR = Jessica Erin Delk McCall -Introduction to Communication Studies 10770 CST 105 - 14 3:30 pm - 4:45 pm TR Bryan Building 117 = Jessica Erin Delk McCall -Introduction to Communication Studies 10771 CST 105 - 15 9:30 am - 10:45 am TR Stone Building 352 = Jessica Erin Delk McCall -Introduction to Communication Studies 10772 CST 105 - 16 11:00 am - 12:15 pm TR Stone Building 215 = Jessica Erin Delk McCall -Introduction to Communication Studies 10773 CST 105 - 17 9:30 am - 10:45 am TR Graham Building 307 = Jessica Erin Delk McCall -Introduction to Communication Studies 10774 CST 105 - 18 TBA TBA = April Nicole Wright -Introduction to Communication Studies 10775 CST 105 - 19 9:00 am - 9:50 am MWF Curry Building 332 = Kristen Thompson Christman -Introduction to Communication Studies 10776 CST 105 - 20 TBA TBA = Kristen Thompson Christman -Introduction to Communication Studies 10777 CST 105 - 21 2:00 pm - 3:15 pm MW Curry Building 247 = Carolyn Lacy Nance -Introduction to Communication Studies 10778 CST 105 - 22 3:30 pm - 4:45 pm MW Bryan Building 121 = April Nicole Wright -Introduction to Communication Studies 10779 CST 105 - 23 9:30 am - 10:45 am TR Curry Building 247 = Jenny Marie Southard -Introduction to Communication Studies 10780 CST 105 - 24 11:00 am - 12:15 pm TR Curry Building 247 = Jenny Marie Southard -Introduction to Communication Studies 10781 CST 105 - 25 TBA TBA = Jacqueline L Downing -Introduction to Communication Studies 10782 CST 105 - 26 2:00 pm - 3:15 pm TR Curry Building 332 = Jenny Marie Southard -Introduction to Communication Studies 10783 CST 105 - 27 11:00 am - 12:15 pm TR School of Education Building 108 = Nicholson Hardin Sprinkle -Introduction to Communication Studies 10784 CST 105 - 28 12:30 pm - 1:45 pm TR Curry Building 309 = Christopher Vaughn Jordan -Introduction to Communication Studies 10785 CST 105 - 29 3:30 pm - 4:45 pm MW Graham Building 307 = Bethany Aleese Barnes -Introduction to Communication Studies 10786 CST 105 - 30 5:30 pm - 6:45 pm MW Petty Building 213 = Samuel Calvin Cook -Introduction to Communication Studies 10787 CST 105 - 31 TBA TBA = Elizabeth Joyce Dam-Regier -Introduction to Communication Studies 10788 CST 105 - 32 12:30 pm - 1:45 pm TR Ferguson Building 113 = Zachary H Jackson -Introduction to Communication Studies 10789 CST 105 - 33 2:00 pm - 3:15 pm TR Anne & Benjamin Cone Bldg. 107 = Zachary H Jackson -Introduction to Communication Studies 10790 CST 105 - 34 TBA TBA = Kiya Davis Ward -Introduction to Communication Studies 10791 CST 105 - 35 TBA TBA = Nikki Howard Nichols -Introduction to Communication Studies 10792 CST 105 - 36 3:30 pm - 4:45 pm MW Graham Building 308 = Warren Patterson Sawyer -Introduction to Communication Studies 10793 CST 105 - 37 11:00 am - 12:15 pm TR Patricia A Sullivan Science 349 = Derek B Shaw -Introduction to Communication Studies 10794 CST 105 - 38 TBA TBA = Maria Martha Williams -Introduction to Communication Studies 10795 CST 105 - 39 TBA TBA = Jacqueline L Downing -Introduction to Communication Studies 10796 CST 105 - 40 TBA TBA = James Thomas Hosack -Introduction to Communication Studies 10797 CST 105 - 41 TBA TBA = Taylor Lynn Williams -Introduction to Communication Studies 10798 CST 105 - 42 TBA TBA = Taylor Lynn Williams -Introduction to Communication Studies 10861 CST 105 - 44 2:00 pm - 3:15 pm MW Curry Building 244 = Margaret J Bozovich -Introduction to Communication Studies 10862 CST 105 - 45 3:30 pm - 4:45 pm MW Graham Building 209 = Margaret J Bozovich -Introduction to Communication Studies 10864 CST 105 - 47 10:00 am - 10:50 am MWF Curry Building 247 = Kelly Irene Donahey Simpson -Introduction to Communication Studies 11675 CST 105 - 48 TBA TBA = April Nicole Wright -Introduction to Communication Studies 14320 CST 105 - 49 5:30 pm - 8:20 pm T Petty Building 227 = Maria Perrot -Introduction to Communication Studies 14323 CST 105 - 51 8:00 am - 9:15 am TR Curry Building 247 = Daniel Bryan Richardson -Introduction to Communication Studies 10803 CST 105 - 81 TBA TBA = Jessica Ruth Sullivan -Introduction to Communication Studies 10804 CST 105 - 82 TBA TBA = Samuel Calvin Cook -Communication and Community 10603 CST 200 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF Curry Building 244 = Kristen Thompson Christman -Communication and Community 10604 CST 200 - 02 11:00 am - 11:50 am MWF Curry Building 204 = Kristen Thompson Christman -Communication and Community 10606 CST 200 - 03 11:00 am - 11:50 am MWF Curry Building 241 = Marianne E. Legreco -Communication and Community 10607 CST 200 - 04 9:30 am - 10:45 am TR School of Education Building 212 = Jenni Marie Simon -Relational Communication 10608 CST 207 - 01 9:30 am - 10:45 am TR School of Education Building 208 = Killian E. Manning -Relational Communication 10610 CST 207 - 02 11:00 am - 12:15 pm TR Curry Building 238 = Killian E. Manning -Relational Communication 10612 CST 207 - 03 11:00 am - 11:50 am MWF Curry Building 238 = Warren Patterson Sawyer -Communicating Ethically 10613 CST 210 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Curry Building 303 = Jessica Erin Delk McCall -Communicating Ethically 10614 CST 210 - 02 3:30 pm - 4:45 pm MW Curry Building 312 = Christopher N. Poulos -Communicating Ethically 10615 CST 210 - 03 12:00 pm - 12:50 pm MWF Curry Building 247 = Kristen Thompson Christman -Communication Theory 10617 CST 300 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF Curry Building 237 = Jenni Marie Simon -Communication Theory 10618 CST 300 - 02 11:00 am - 11:50 am MWF Curry Building 237 = Jenni Marie Simon -Communication Theory 10620 CST 300 - 03 11:00 am - 12:15 pm TR Curry Building 244 = Loreen Nyla Olson -Persuasion and Social Influence 10622 CST 315 - 01 TBA TBA = Patricia Fairfield-Artman -Special Problems 14989 CST 333 - 02 TBA TBA = Jenni Marie Simon -Special Problems 15220 CST 333 - 03 TBA TBA = Kristen Thompson Christman -Communication and Workplace Relationships 10623 CST 341 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR Curry Building 334 = Erin Danielle Harrison -Communication and Workplace Relationships 10625 CST 341 - 02 9:30 am - 10:45 am TR School of Education Building 106 = Warren Patterson Sawyer -Communication and Workplace Relationships 10626 CST 341 - 03 2:00 pm - 3:15 pm MW Curry Building 332 = April Nicole Wright -Communication and Workplace Relationships 10632 CST 341 - 04 TBA TBA = Jessica Erin Delk McCall -Communication and Workplace Relationships 10634 CST 341 - 05 TBA TBA = Samuel Calvin Cook -Communication and Workplace Relationships 12900 CST 341 - 06 3:30 pm - 4:45 pm TR Curry Building 247 = Killian E. Manning -Communication and Workplace Relationships 10805 CST 341 - 81 TBA TBA = Erin Danielle Harrison -Communication and Public Relations: Strategies and Innovations 10637 CST 342 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Curry Building 237 = Warren Patterson Sawyer -Crisis Communication 10639 CST 343 - 01 TBA TBA = Patricia Fairfield-Artman -Conflict Communication 10642 CST 344 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Curry Building 204 = Peter M. Kellett -Conflict Communication 10643 CST 344 - 02 11:00 am - 12:15 pm TR Curry Building 204 = Peter M. Kellett -Speaking Center Theory and Practice 10644 CST 390 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF Moore Humanities & Research Ad 3209 = Erin Danielle Harrison -Communication Research Methods 10645 CST 399 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR School of Education Building 110 = Cristiane Sommer Damasceno -Exp Crse: Battling Bigotry 14515 5:30 pm - 8:20 pm T Curry Building 237 = Roy Jay Schwartzman -ExpCrse:SpkngOutAgnstCmpsVlnce 14519 3:30 pm - 6:20 pm R Curry Building 303 = Loreen Nyla Olson -Speaking Out for Community Change 10657 CST 406 - 01 5:30 pm - 8:20 pm T Ferguson Building 113 = Killian E. Manning -Gender and Communication 10646 CST 407 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR Curry Building 247 = Loreen Nyla Olson -Communication Internship 10647 CST 412 - 01 TBA TBA = April Nicole Wright -Communication Internship 14315 CST 412 - 02 8:00 am - 8:50 am MWF = Kimberly Marie Cuny -Communication Internship 15040 CST 412 - 04 6:00 pm - 9:00 pm M = Kimberly Marie Cuny -Communication Internship 15041 CST 412 - 05 6:00 pm - 9:00 pm T = Kimberly Marie Cuny -Sp Tpcs: DIY Culture 10648 CST 460 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Graham Building 423 = David A. Carlone -SpTpc: Climate Change Comm 10649 CST 460 - 02 3:00 pm - 5:50 pm W Eberhart Building 161 = Etsuko Kinefuchi -SpTpcs: Health Care Narratives 10650 CST 460 - 03 2:00 pm - 3:15 pm TR Curry Building 204 = Peter M. Kellett -Sp Tpcs: Storytelling 10651 CST 460 - 04 11:00 am - 11:50 am MWF Ferguson Building 325 = Kimberly Marie Cuny -SpTpc:Cvc Enggmnt in Dgtl Age 10652 CST 460 - 05 9:30 am - 10:45 am TR School of Education Building 108 = Cristiane Sommer Damasceno -SpTpc:Communicating Leadership 10653 CST 460 - 06 3:30 pm - 4:45 pm MW Curry Building 334 = Jessica Erin Delk McCall -Senior Capstone 10656 CST 499 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR Curry Building 247 = Killian E. Manning -Exp Crse: Battling Bigotry 14516 5:30 pm - 8:20 pm T Curry Building 237 = Roy Jay Schwartzman -ExpCrse:SpkngOutAgnstCmpsVlnce 14520 3:30 pm - 6:20 pm R Curry Building 303 = Loreen Nyla Olson -Engaging Communication Scholarship II 10658 CST 602 - 01 5:30 pm - 8:20 pm M Curry Building 331 = David A. Carlone -Sem:InterpersonalRelationships 14566 CST 612 - 01 5:30 pm - 8:20 pm W Curry Building 247 = Christopher N. Poulos -Capstone Experience in Communication (Final Research Project) 10660 CST 698 - 01 4:00 pm - 6:50 pm M = Marianne E. Legreco -Research Extension 15278 CST 803 - 01 TBA TBA = Marianne E. Legreco -Academic Success Planning 13300 CTP 111 - 01 11:00 am - 12:15 pm MWF Stone Building 352 = Preston G. Spivey -Human Rights 13303 CTP 124 - 01 1:00 pm - 1:50 pm MWF Moore Humanities & Research Ad 1304 = Ryan P Milligan -Introduction to Dimensions of Campus and Community 13314 CTP 158 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Foust Building 111 = Charla M Jones-Hansley -First Year Practicum 13319 CTP 190 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Graham Building 202 -E-mailSelf-Determination and Community Engagement 13338 CTP 204 - 01 1:00 pm - 1:50 pm MWF Graham Building 202 = Preston G. Spivey -Comprehensive Transition and Postsecondary Education 13344 CTP 258 - 01 11:00 am - 12:15 pm MW Moore Humanities & Research Ad 3207 = Charla M Jones-Hansley -Sophomore Practicum 13347 CTP 290 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Nursing Building, Moore 322 -E-mailDirecting Your Resources 13377 CTP 324 - 01 6:00 pm - 9:00 pm T Moore Humanities & Research Ad 1305 = Jessica Ann Besaw -Personal Financial Planning Seminar 13383 CTP 326 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Nursing Building, Moore 322 = Preston G. Spivey -Junior Practicum 13387 CTP 390 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Graham Building 202 -E-mailAdvanced Independent Study 13389 CTP 391 - 01 TBA TBA = Ryan P Milligan -Internship 13401 CTP 393 - 01 1:00 pm - 1:50 pm MW Moore Humanities & Research Ad 1305 = Charla M Jones-Hansley -Senior Seminar 14500 CTP 404 - 01 12:00 pm - 1:15 pm TR Bryan Building 211 = Jessica Ann Besaw -Senior Practicum 13407 CTP 459 - 01 8:00 am - 9:15 am TR Graham Building 202 -E-mailSenior Capstone Portfolio 13412 CTP 490 - 01 1:00 pm - 2:15 pm M Curry Building 304 = Jessica Ann Besaw -Senior Capstone Portfolio 13414 CTP 490 - 02 1:00 pm - 2:15 pm W Curry Building 304 = Jessica Ann Besaw -Internship and Job Development 13980 CTP 492 - 01 2:00 pm - 3:15 pm M Graham Building 202 = Charla M Jones-Hansley -Internship and Job Development 13990 CTP 492 - 02 2:00 pm - 3:15 pm W Graham Building 202 = Charla M Jones-Hansley -Introduction to Computer Programming for Non-Majors 12935 CSC 120 - 01 9:30 am - 10:45 am R Petty Building 222 = Christine Marie Kikuchi - 9:30 am - 10:45 am T Petty Building 227 = Christine Marie Kikuchi -Introduction to Computer Science 12949 CSC 130 - 01 10:00 am - 11:50 am M School of Education Building 120 = and lab Chandana Ariyawansa - 10:00 am - 11:50 am W Petty Building 222 = and lab Chandana Ariyawansa -Introduction to Computer Science 12975 CSC 130 - 02 10:00 am - 11:50 am M School of Education Building 120 = and lab Chandana Ariyawansa - 1:00 pm - 2:50 pm W Petty Building 222 = and lab Chandana Ariyawansa -Introduction to Computer Science 12979 CSC 130 - 03 10:00 am - 11:50 am M School of Education Building 120 = and lab Chandana Ariyawansa - 3:30 pm - 5:20 pm W Petty Building 222 = and lab Chandana Ariyawansa -Introduction to Computer Science 15097 CSC 130 - 04 10:00 am - 11:50 am M School of Education Building 120 = and lab Chandana Ariyawansa - 8:00 am - 9:50 am W Petty Building 222 = and lab Chandana Ariyawansa -Elementary Data Structures and Algorithms 12991 CSC 230 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Patricia A Sullivan Science 233 = Mohammad Faridul Siddiqui -Elementary Data Structures and Algorithms 12996 CSC 230 - 02 3:30 pm - 4:45 pm MW Petty Building 227 = Spencer Jaehoon Lee -Elementary Data Structures and Algorithms 13001 CSC 230 - 03 5:30 pm - 6:45 pm MW Petty Building 223 = Spencer Jaehoon Lee -Foundations of Computer Science I 13009 CSC 250 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Patricia A Sullivan Science 103 = Mark V. Armstrong -Foundations of Computer Science I 13037 CSC 250 - 02 3:30 pm - 4:45 pm MW Petty Building 223 = Mark V. Armstrong -Computer Organization and Assembly Language 13043 CSC 261 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR Petty Building 227 = Mark V. Armstrong -Computer Organization and Assembly Language 13046 CSC 261 - 02 3:30 pm - 4:45 pm TR Nursing Building, Moore 330 = Mark V. Armstrong -Advanced Data Structures 13048 CSC 330 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR Eberhart Building 161 = Mohammad Faridul Siddiqui -Advanced Data Structures 13050 CSC 330 - 02 2:00 pm - 3:15 pm MW Petty Building 227 = Mohammad Faridul Siddiqui -Concepts of Programming Languages 13186 CSC 339 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF Petty Building 007 = Spencer Jaehoon Lee -Concepts of Programming Languages 13191 CSC 339 - 02 1:00 pm - 1:50 pm MWF Petty Building 007 = Spencer Jaehoon Lee -Software Engineering 13193 CSC 340 - 01 5:30 pm - 6:45 pm MW Eberhart Building 554 = Richard I Quigley -Software Engineering 13198 CSC 340 - 02 5:30 pm - 6:45 pm TR Petty Building 007 = Richard I Quigley -Foundations of Computer Science II 13201 CSC 350 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Petty Building 227 = Sami Khuri -Foundations of Computer Science II 13206 CSC 350 - 02 12:30 pm - 1:45 pm TR Petty Building 227 = Sami Khuri -Big Data and Machine Learning 13358 CSC 410 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Petty Building 213 = Sami Khuri -Digital Image Processing 13369 CSC 416 - 01 11:00 am - 12:15 pm MW Petty Building 227 = Min Jeong Kim -Bioinformatics 13380 CSC 425 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR Petty Building 223 = Prashanti Manda -Numerical Analysis and Computing 14374 CSC 427 - 01 9:00 am - 9:50 am MWF Petty Building 007 = Thomas L. Lewis -Artificial Intelligence 13388 CSC 429 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR Petty Building 313 = Nancy L. Green -Theory of Computation 13589 CSC 452 - 01 3:30 pm - 4:45 pm MW Nursing Building, Moore 329 = Stephen R. Tate -Algorithm Analysis and Design 13601 CSC 454 - 01 5:30 pm - 6:45 pm MW Petty Building 227 = Stephen R. Tate -Principles of Computer Architecture 13606 CSC 461 - 01 8:00 am - 9:15 am TR Petty Building 223 = Edmundson David Effort -Principles of Operating Systems 13622 CSC 462 - 01 5:30 pm - 6:45 pm TR Petty Building 313 = and lab Jing Deng -Principles of Database Systems 13221 CSC 471 - 01 12:30 pm - 1:45 pm MW Petty Building 223 = Regis Augusto Poli Kopper -Senior Capstone 13313 CSC 490 - 01 3:30 pm - 4:45 pm MW Petty Building 217 = Min Jeong Kim -Senior Capstone 13317 CSC 490 - 02 2:00 pm - 3:15 pm TR Petty Building 217 = Mohammad Faridul Siddiqui -Directed Study in Computer Science 14958 CSC 492 - 11 TBA TBA = Sami Khuri -Data Mining 13321 CSC 495 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR Petty Building 223 = Prashanti Manda -Artificial Intelligence Ethics 13333 CSC 495 - 02 11:00 am - 12:15 pm TR Petty Building 223 = Nancy L. Green -Virtual Reality 13345 CSC 495 - 03 2:00 pm - 3:15 pm MW Petty Building 223 = Regis Augusto Poli Kopper -Big Data and Machine Learning 13364 CSC 610 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Petty Building 213 = Sami Khuri -Digital Image Processing 13373 CSC 616 - 01 11:00 am - 12:15 pm MW Petty Building 227 = Min Jeong Kim -Bioinformatics 13384 CSC 625 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR Petty Building 223 = Prashanti Manda -Artificial Intelligence 13390 CSC 629 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR Petty Building 313 = Nancy L. Green -Theory of Computation 13593 CSC 652 - 01 3:30 pm - 4:45 pm MW Nursing Building, Moore 329 = Stephen R. Tate -Algorithm Analysis and Design 13608 CSC 654 - 01 5:30 pm - 6:45 pm MW Petty Building 227 = Stephen R. Tate -Principles of Computer Architecture 13614 CSC 661 - 01 8:00 am - 9:15 am TR Petty Building 223 = Edmundson David Effort -Principles of Operating Systems 13632 CSC 662 - 01 5:30 pm - 6:45 pm TR Petty Building 313 = and lab Jing Deng -Virtual Reality 13352 CSC 693 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Petty Building 223 = Regis Augusto Poli Kopper -Artificial Intelligence Ethics 13340 CSC 693 - 02 11:00 am - 12:15 pm TR Petty Building 223 = Nancy L. Green -Data Mining 13329 CSC 693 - 03 2:00 pm - 3:15 pm TR Petty Building 223 = Prashanti Manda -Directed Study in Computer Science 14653 CSC 694 - 08 TBA TBA = Fereidoon Sadri -Project in Computer Science 14761 CSC 698 - 02 TBA TBA = Lixin Fu -Project in Computer Science 14974 CSC 698 - 05 TBA TBA = Min Jeong Kim -Project in Computer Science 15271 CSC 698 - 06 TBA TBA = Prashanti Manda -Project in Computer Science 14732 CSC 698 - 07 TBA TBA = Somya Darsan Mohanty -Project in Computer Science 14729 CSC 698 - 09 TBA TBA = Shanmugathasan Suthaharan -Thesis 15286 CSC 699 - 01 TBA TBA = Jing Deng -Research Extension 15319 CSC 803 - 01 TBA TBA = Jing Deng -Textile Science: From Fiber to Finish 12794 CRS 211 - 01 TBA TBA = Anne Mitchell Wood -Introduction to Apparel and Related Industries: From Concept to Consumer 12797 CRS 231 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Nursing Building, Moore 130 = Meghan Elizabeth Hembree -Design Principles and Technology 12804 CRS 242 - 01 10:00 am - 11:15 am M Patricia A Sullivan Science 355 = and lab Trisha W Kemerly - 12:00 pm - 2:15 pm M Petty Building 222 = and lab Trisha W Kemerly -Design Principles and Technology 12805 CRS 242 - 02 12:00 pm - 1:15 pm M Nursing Building, Moore 330 = and lab Haeun Bang - 2:00 pm - 4:15 pm M Bryan Building 221 = and lab Haeun Bang -Consumer Behavior in Apparel and Related Industries 12806 CRS 255 - 01 9:00 am - 9:50 am MWF Petty Building 136 = Carol Patricia Brathwaite -Technical Apparel Analysis 12808 CRS 312 - 01 12:00 pm - 1:15 pm M Patricia A Sullivan Science 203 = and lab Anne Mitchell Wood -Technical Apparel Analysis Lab 12809 2:00 pm - 4:30 pm M Stone Building 244 = Anne Mitchell Wood -Technical Apparel Analysis Lab 12810 12:00 pm - 2:30 pm W Stone Building 244 = Anne Mitchell Wood -Social Psychology of Dress 12811 CRS 321 - 01 3:30 pm - 4:45 pm MW Patricia A Sullivan Science 201 = Trisha W Kemerly -Global Sourcing of Apparel and Related Consumer Products 12812 CRS 363 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR Stone Building 217 = Huicheng Wu -Special Problems in Consumer Apparel and Retail Studies 12849 CRS 400 - 02 TBA TBA = Anne Mitchell Wood -Special Problems in Consumer Apparel and Retail Studies 12863 CRS 400 - 05 TBA TBA = Nancy Jean Hodges -Special Problems in Consumer Apparel and Retail Studies 12887 CRS 400 - 08 TBA TBA = Trisha W Kemerly -Retail Data Analytics 14593 CRS 405 - 01 TBA TBA = Jarrod D Hyman -Apparel Brand Management 12898 CRS 470 - 01 TBA TBA = Jarrod D Hyman -Contemporary Professional Issues in Consumer, Apparel, and Retail Studies 12893 CRS 481 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Stone Building 204 = Trisha W Kemerly -Apparel Brand Management 13906 CRS 570 - 01 TBA TBA = Jarrod D Hyman -Retail Data Analytics 12901 CRS 605 - 01 TBA TBA = Jarrod D Hyman -Supervised Industry Practicum in Consumer, Apparel, and Retail Studies 12905 CRS 632 - 01 TBA TBA -E-mailSupervised Industry Practicum in Consumer, Apparel, and Retail Studies 12906 CRS 632 - 02 TBA TBA -E-mailProblems in Retail and Consumer Studies 12909 CRS 685 - 01 TBA TBA = Nancy Jean Hodges -Minor Research 12915 CRS 690 - 01 TBA TBA = Nancy Jean Hodges -Minor Research 12922 CRS 690 - 03 TBA TBA = Kittichai Watchravesringkan -Thesis 12924 CRS 699 - 01 TBA TBA = Nancy Jean Hodges -Qualitative Methodology in Consumer, Apparel, and Retail Studies 12934 CRS 713 - 01 5:30 pm - 8:20 pm W Stone Building 215 = Nancy Jean Hodges -Advanced Quantitative Methods in Consumer, Apparel, and Retail Studies 12939 CRS 714 - 01 5:30 pm - 8:20 pm R Stone Building 217 = Kittichai Watchravesringkan -Consumer Behavior in Apparel and Retailing 12942 CRS 721 - 01 5:30 pm - 8:20 pm M Stone Building 217 = Elena Egorovna Karpova -Directed Independent Study in Consumer, Apparel, and Retail Studies 12962 CRS 781 - 01 TBA TBA = Nancy Jean Hodges -Independent Doctoral Research 12984 CRS 790 - 01 TBA TBA = Nancy Jean Hodges -Independent Doctoral Research 12987 CRS 790 - 02 TBA TBA = Kittichai Watchravesringkan -Dissertation 12992 CRS 799 - 01 TBA TBA = Nancy Jean Hodges -Dissertation Extension 13008 CRS 802 - 02 TBA TBA = Jin Su -Research Extension 13017 CRS 803 - 02 TBA TBA = Nancy Jean Hodges -Helping Skills 14037 CED 310 - 01 8:00 am - 9:15 am TR Ferguson Building 322 = and lab Patricia Marie Hickham -Helping Skills 14038 CED 310 - 02 9:30 am - 10:45 am TR Ferguson Building 322 = and lab Brittany Elaine Wyche -Helping Skills 14039 CED 310 - 03 11:00 am - 12:15 pm TR Ferguson Building 322 = and lab Chanel Shahnami -Helping Skills 14040 CED 310 - 04 2:00 pm - 3:15 pm TR Ferguson Building 322 = and lab Shreya Vijay Vaishnav -Love, Sex, and Relationships: Skills for Building Satisfying, Healthy Relationships 14041 CED 392 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR Ferguson Building 322 = Camila Angelica Pulgar -Love, Sex, and Relationships: Skills for Building Satisfying, Healthy Relationships 14042 CED 392 - 02 8:00 am - 9:15 am TR Ferguson Building 248 = Rebecca Marie Cash -Love, Sex, and Relationships: Skills for Building Satisfying, Healthy Relationships 14043 CED 392 - 03 3:30 pm - 4:45 pm TR Ferguson Building 322 = Jacob Stephen Blackstock -Love, Sex, and Relationships: Skills for Building Satisfying, Healthy Relationships 14044 CED 392 - 04 2:00 pm - 3:15 pm TR Ferguson Building 325 = Kathleen Hedeler Driscoll -The Counselor as Scientist-Practitioner 13921 CED 611 - 01 1:00 pm - 3:50 pm W Bryan Building 160 = Lindsey Kellen Umstead -Developmental Counseling 13882 CED 612 - 01 6:00 pm - 8:50 pm W Ferguson Building 325 = Wendi K Schweiger -Substance Abuse Counseling 13806 CED 642 - 01 1:00 pm - 3:50 pm M Ferguson Building 322 = Connie T Jones -Genetic Couns.-Mental Health I 13997 CED 645 - 01 9:00 am - 11:50 am R 996 Spring Garden St 111 = Lindsey Kellen Umstead -Pract in Couns.-Child & Adoles 13977 CED 653 - 06 TBA R TBA -E-mailPracticum in Couns- Families 13803 CED 653 - 07 TBA TBA -E-mailPrac in Couns- Diagnosis & Tre 13992 CED 653 - 08 TBA TBA -E-mailPracticum in Couns-Sexuality 13863 CED 653 - 09 TBA TBA -E-mailPract in Couns: Career 13958 TBA TBA -E-mailPract in Couns-Developmental 13889 TBA TBA -E-mailPrac in Couns:Sub Abuse 13815 TBA TBA -E-mailPracticum in Counseling: Couples 13950 TBA TBA -E-mailPrac Coun:Scientist Practition 13944 TBA TBA -E-mailCareer Development and Career Counseling 13952 CED 669 - 01 6:00 pm - 8:50 pm W Ferguson Building 322 = Joy Victoria Kelly -Advanced Counseling Practicum 14073 CED 679 - 01 12:00 pm - 2:00 pm F Ferguson Building 248 -E-mailCounseling Internship 14002 1:00 pm - 3:50 pm F Ferguson Building 325 -E-mailDiagnosis and Treatment Planning in Counseling 13985 CED 687 - 01 1:00 pm - 3:50 pm R Ferguson Building 248 = Lindsey Kellen Umstead -Couns.Children & Adolescents 13969 CED 688 - 01 9:00 am - 11:50 am R Ferguson Building 325 = Maria Adele Brunelli Paredes -Contemporary Problems Seminar: Pfr Sem Teaching 14861 1:00 pm - 3:50 pm F Ferguson Building 231 = and lab Carrie Ashford Wachter Morris -Counselors Working with Families 13764 CED 690 - 01 9:00 am - 11:50 am M Ferguson Building 322 = Joy Victoria Kelly -Sexuality 13854 CED 691 - 01 1:00 pm - 3:50 pm T Bryan Building 112 = Joy Victoria Kelly -Couples Counseling 13948 CED 691 - 02 1:00 pm - 3:50 pm W Ferguson Building 322 = Craig S. Cashwell -Ind Study: Fam & Int Violence 14961 CED 692 - 01 TBA TBA = Joy Victoria Kelly -Independent Study 15248 CED 692 - 02 TBA TBA = John Scott Young -Independent Study-Neuroscience 15249 CED 692 - 03 TBA TBA = John Scott Young -Independent Study-Somatic 15250 CED 692 - 04 TBA TBA = Craig S. Cashwell -Independent Study- Polyvagal 15251 CED 692 - 05 TBA TBA = Allison Carroll Marsh Pow -Implementing and Evaluating School Counseling Programs 13961 CED 698 - 01 9:00 am - 11:50 am R Ferguson Building 113 = and lab Carrie Ashford Wachter Morris -Research Apprenticeship 14863 TBA TBA Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 = TBAResearch Practicum in Counseling 14978 CED 740 - 02 TBA TBA = Leslie DiAnne Borders -Internship in University Teaching in Counseling 14005 CED 757 - 01 2:00 pm - 4:00 pm F Ferguson Building 113 -E-mailInternship in University Teaching in Counseling 14009 CED 757 - 02 2:00 pm - 4:00 pm F Ferguson Building 322 -E-mailLeadership in Counseling and Counselor Education 13866 1:00 pm - 3:50 pm T Ferguson Building 248 = John Scott Young -Directed Doctoral Research 15260 CED 775 - 06 TBA TBA = Kimberly Kappler Hewitt -Sem in Couns Research 13903 9:00 am - 11:50 am W Stone Building 217 = Kelly Lynn Wester -Advanced Counseling Internship 14013 TBA TBA = Latasha Yvonne Hicks Becton -Clinical Supervision 13893 9:00 am - 11:50 am W School of Education Building 219 -E-mailClinical Supervision 14035 12:00 pm - 2:00 pm F Foust Building 111 -E-mailDissertation 14058 CED 799 - 01 TBA TBA = Leslie DiAnne Borders -Dissertation 14059 CED 799 - 02 TBA TBA = Craig S. Cashwell -Dissertation 14060 CED 799 - 03 TBA TBA = Carrie Ashford Wachter Morris -Dissertation 14061 CED 799 - 04 TBA TBA = Kelly Lynn Wester -Dissertation 14063 CED 799 - 05 TBA TBA = John Scott Young -Introduction to Dance 10293 DCE 101 - 01 5:00 pm - 6:15 pm MW = Brian Lee Winn -Introduction to Dance 10298 DCE 101 - 02 1:00 pm - 2:15 pm MW Coleman Building 322 = Brianna Alexis Forbes -Introduction to Dance 10301 DCE 101 - 03 9:30 am - 10:45 am TR = Billy James Hawkains -Introduction to Dance 10310 DCE 101 - 04 11:00 am - 12:15 pm TR = Gabrielle Alexandra Tull -Introduction to Dance 10319 DCE 101 - 06 12:30 pm - 1:45 pm TR Coleman Building 322 = Makayla Marion Ferrick -Introduction to Contemporary Dance 10321 DCE 111 - 01 3:00 pm - 4:15 pm MW Coleman Building 322 = Brian Lee Winn -Introduction to Contemporary Dance 10322 DCE 111 - 02 11:00 am - 12:15 pm TR Coleman Building 322 = Makayla Marion Ferrick -Contemporary Dance I 10324 9:00 am - 9:50 am MWF = Maurice Watson -Contemporary Dance I 10325 9:50 am - 10:45 am MWF = Maurice Watson -Contemporary Dance I 10389 DCE 112 - 02 11:00 am - 12:15 pm MW Coleman Building 322 = Billy James Hawkains -Introduction to Ballet 10326 DCE 113 - 01 10:00 am - 11:15 am MW Coleman Building 306 = Gabrielle Alexandra Tull -Ballet I 10327 DCE 114 - 01 9:30 am - 11:15 am TR Coleman Building 306 = Michael Job -Ballet I 10328 DCE 114 - 02 9:30 am - 11:15 am TR = Virginia Ray Freeman Dupont -Jazz Dance I 10329 DCE 116 - 01 3:00 pm - 4:15 pm MW Coleman Building 306 = Gabrielle Alexandra Tull -African Dance I 10330 DCE 132 - 01 5:00 pm - 6:15 pm MW Coleman Building 322 = Nekeshia Renee Wall -Dance Performance Workshop 10332 DCE 143 - 01 1:00 pm - 3:45 pm F = Robin M. Gee -Dance Appreciation 10333 DCE 200 - 01 TBA TBA = Brian Lee Winn -Dance Appreciation 10334 DCE 200 - 02 TBA TBA = Mandi Taylor -Dance Appreciation 10340 DCE 200 - 03 TBA TBA = Angeline M Shaka -Dance History: Modernism and Postmodernism 10342 DCE 207 - 01 3:00 pm - 4:15 pm MW Nursing Building, Moore 330 = Angeline M Shaka -Contemporary Dance II 10344 DCE 212 - 01 11:00 am - 12:45 pm MWF = Robin M. Gee -Contemporary Dance II 15233 DCE 212 - 03 11:00 am - 12:15 pm MW Administrative 001 = Billy James Hawkains -Ballet II 10345 DCE 214 - 01 11:30 am - 1:15 pm TR Coleman Building 306 = Virginia Ray Freeman Dupont -Global Dance Forms 10348 DCE 231 - 01 5:00 pm - 6:15 pm MW = Brianna Alexis Forbes -Dance Repertory II 10386 DCE 243 - 01 3:00 pm - 4:45 pm MW = Elizabeth Johnson Sullivan -Dance Performance Practicum 10355 DCE 250 - 01 TBA TBA -E-mailDance Performance Practicum 10356 DCE 250 - 02 TBA TBA -E-mailChoreography I: Craft 10357 DCE 253 - 01 1:00 pm - 2:45 pm MW = Duane A. Cyrus -Choreography I: Craft 10358 DCE 253 - 02 1:00 pm - 2:45 pm MW = Clarice Cecile Young -Dance Production Practicum I 10359 DCE 255 - 01 TBA TBA -E-mailDance Production Practicum I 10360 DCE 255 - 02 TBA TBA -E-mailContemporary Dance III 10362 DCE 312 - 01 11:00 am - 12:45 pm MWF = Elizabeth Johnson Sullivan -Contemporary Dance III 10387 DCE 312 - 02 9:00 am - 10:45 am MWF = Clarice Cecile Young -Ballet III 10363 DCE 314 - 01 11:30 am - 1:15 pm TR = Michael Job -Jazz Dance III 10364 DCE 316 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR = Maurice Watson -Iyengar Yoga: Somatic Practice 14764 DCE 330 - 01 8:00 am - 9:15 am TR = Janet Lilly -Musical Theatre Dance Styles 10388 DCE 331 - 01 8:30 am - 9:45 am MW Coleman Building 306 = Erin Farrell Speer -Repertory III 10365 DCE 343 - 01 3:00 pm - 4:45 pm MW = Maurice Watson -Dance Production Practicum II 10367 DCE 355 - 01 TBA TBA -E-mailDance Production Practicum II 10368 DCE 355 - 02 TBA TBA -E-mailDance Production 10369 DCE 360 - 01 5:00 pm - 6:15 pm TR Coleman Building 306 = and lab Christopher J Fleming -Choreographies and Choreographers 10412 DCE 405 - 01 9:30 am - 10:45 am TR School of Education Building 110 = Ana Paula Hofling -Contemporary Dance IV 10370 11:00 am - 11:50 am MWF = Elizabeth Johnson Sullivan -Contemporary Dance IV 10371 11:50 am - 12:45 pm MWF = Elizabeth Johnson Sullivan -Contemporary Dance IV 14772 9:00 am - 9:50 am MWF = Clarice Cecile Young -Contemporary Dance IV 14773 9:50 am - 10:45 am MWF = Clarice Cecile Young -Pilates: Movement Fundamentals for Dancers 11282 DCE 432 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR Coleman Building 322 = Teresa Louise Heiland -Advanced Dance Repertory 10373 DCE 443 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR = Janet Lilly -Choreographic Explorations Since 1953 11959 DCE 446 - 01 TBA TBA = Janet Lilly -Choreography III: Group Forms 10374 DCE 453 - 01 1:00 pm - 2:45 pm MW Coleman Building 306 = Elizabeth Johnson Sullivan -Dance Education Methods and Field Experience 10376 DCE 459 - 02 8:00 am - 10:45 am WF Coleman Building 322 = Teresa Louise Heiland -Student Teaching in Dance Education 10377 DCE 461 - 01 TBA TBA = Melinda S. Waegerle -Seminar in Dance Education 10378 DCE 463 - 01 5:00 pm - 6:30 pm R Coleman Building 217 = Melinda S. Waegerle -Creative Synthesis in Dance 10379 DCE 470 - 01 1:00 pm - 4:45 pm F Coleman Building 306 = Clarice Cecile Young -Independent Study 10380 DCE 475 - 01 TBA TBA = Janet Lilly -Independent Study 10381 DCE 475 - 02 TBA TBA = Clarice Cecile Young -Independent Study 10382 DCE 475 - 03 TBA TBA = Robin M. Gee -Independent Study 10383 DCE 475 - 04 TBA TBA = Duane A. Cyrus -Independent Study 10384 DCE 475 - 05 TBA TBA = Maurice Watson -Independent Study 10385 DCE 475 - 06 TBA TBA = Christopher J Fleming -Independent Study 12719 DCE 475 - 07 TBA TBA = Virginia Ray Freeman Dupont -Independent Study 14794 DCE 475 - 08 TBA TBA = Teresa Louise Heiland -Independent Study 15334 DCE 475 - 10 TBA TBA = Alfonso A. Rorie -Performance Theory and Practice 10391 DCE 487 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR = Janet Lilly -Honors Work 14779 DCE 493 - 01 TBA TBA = Ana Paula Hofling -Choreographies and Choreographers 10413 DCE 605 - 01 9:30 am - 10:45 am TR School of Education Building 110 = Ana Paula Hofling - 3:30 pm - 4:45 pm R Bryan Building 206 = Ana Paula Hofling -Dance Studies II: Research Projects 10392 DCE 611 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR Coleman Building 217 = Ana Paula Hofling -Administration of Dance 10393 DCE 621 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR Coleman Building 208 = Duane A. Cyrus -Movement for Dance 10394 DCE 624 - 01 11:00 am - 12:45 pm MWF = Elizabeth Johnson Sullivan -Movement for Dance 10395 DCE 624 - 02 2:00 pm - 3:15 pm TR = Maurice Watson -Movement for Dance 10396 DCE 624 - 03 11:00 am - 12:45 pm MWF = Robin M. Gee -Movement for Dance 11446 DCE 624 - 05 9:00 am - 10:45 am MWF = Clarice Cecile Young -Movement for Dance 14765 DCE 624 - 07 8:00 am - 9:15 am TR = Janet Lilly -Movement for Dance 14788 DCE 624 - 08 11:30 am - 1:15 pm TR Coleman Building 306 = Virginia Ray Freeman Dupont -Pilates: Movement Fundamentals for Dancers 11283 DCE 632 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR Coleman Building 322 = Teresa Louise Heiland -Foundations for Assessment in Dance 11960 DCE 645 - 01 TBA TBA = Janet Lilly -Dance Design Practicum 14785 DCE 650 - 01 TBA TBA -E-mailChoreographic Practice 10397 DCE 651 - 01 1:00 pm - 2:15 pm W Coleman Building 206 = Robin M. Gee - 1:00 pm - 3:45 pm F = Robin M. Gee -Practicum in Teaching Dance 10399 DCE 662 - 02 TBA TBA -E-mailPracticum in Teaching Dance 10401 DCE 662 - 04 TBA TBA -E-mailPracticum in Teaching Dance 10402 DCE 662 - 05 TBA TBA -E-mailPracticum in Teaching Dance 11443 DCE 662 - 06 TBA TBA -E-mailPracticum in Teaching Dance 12122 DCE 662 - 08 TBA TBA -E-mailPracticum in Teaching Dance 15170 DCE 662 - 10 TBA TBA -E-mailPreK-12 Dance Education Practicum 14915 DCE 663 - 01 TBA TBA -E-mailIndependent Study 11455 DCE 695 - 07 TBA TBA = Teresa Louise Heiland -Independent Study 11456 DCE 695 - 08 TBA TBA = Melinda S. Waegerle -Independent Study 15156 DCE 695 - 10 TBA TBA = Ana Paula Hofling -Masters Production Project 10407 DCE 697 - 03 TBA TBA = Elizabeth Johnson Sullivan -Field Project in Dance 10409 DCE 698 - 01 TBA TBA = Duane A. Cyrus -Field Project in Dance 10410 DCE 698 - 02 TBA TBA = Clarice Cecile Young -Field Project in Dance 14637 DCE 698 - 04 TBA TBA = Ana Paula Hofling -Economics of a Global Sustainable Society 13092 ECO 100 - 01 TBA TBA = Jeffrey K. Sarbaum -Introduction to Economics 13113 ECO 101 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Bryan Building 128 = Kenneth A. Snowden -Principles of Microeconomics 13123 ECO 201 - 01 2:00 pm - 3:15 pm W School of Education Building 114 = Martin Sparre Andersen -Principles of Microeconomics 13127 ECO 201 - 02 3:30 pm - 4:45 pm T School of Education Building 114 = Jeffrey K. Sarbaum -Principles of Microeconomics 13128 ECO 201 - 03 TBA TBA = Lorissa Charis Pagan -Principles of Microeconomics Recitation 13133 3:00 pm - 3:50 pm F Bryan Building 121 = Jeffrey K. Sarbaum -Principles of Microeconomics Recitation 13136 3:30 pm - 4:45 pm R Bryan Building 205 = Jeffrey K. Sarbaum -Principles of Microeconomics Recitation 13140 5:00 pm - 6:15 pm T Bryan Building 121 = Jeffrey K. Sarbaum -Principles of Microeconomics Recitation 13142 5:00 pm - 6:15 pm R Bryan Building 121 = Jeffrey K. Sarbaum -Principles of Microeconomics Recitation 13144 11:00 am - 11:50 am F Bryan Building 117 = Jeffrey K. Sarbaum -Principles of Microeconomics Recitation 13145 12:00 pm - 12:50 pm F Bryan Building 117 = Jeffrey K. Sarbaum -Principles of Microeconomics Recitation 13161 2:00 pm - 2:50 pm F Bryan Building 117 = Jeffrey K. Sarbaum -Principles of Microeconomics Recitation 13162 3:00 pm - 3:50 pm F Bryan Building 117 = Jeffrey K. Sarbaum -Principles of Microeconomics Recitation 13166 2:00 pm - 3:15 pm M Bryan Building 216 = Martin Sparre Andersen -Principles of Microeconomics Recitation 13181 3:30 pm - 4:45 pm R Bryan Building 202 = Martin Sparre Andersen -Principles of Microeconomics Recitation 13183 3:30 pm - 4:45 pm M School of Education Building 104 = Martin Sparre Andersen -Principles of Microeconomics Recitation 13184 2:00 pm - 3:15 pm R School of Education Building 204 = Martin Sparre Andersen -Principles of Microeconomics Recitation 13185 11:00 am - 11:50 am F Bryan Building 110 = Martin Sparre Andersen -Principles of Microeconomics Recitation 13188 12:00 pm - 12:50 pm F Bryan Building 110 = Martin Sparre Andersen -Principles of Microeconomics Recitation 13189 2:00 pm - 2:50 pm F Bryan Building 106 = Martin Sparre Andersen -Principles of Microeconomics Recitation 13197 TBA TBA = Lorissa Charis Pagan -Principles of Macroeconomics 13203 ECO 202 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Bryan Building 213 = Eric S Howard -Principles of Macroeconomics 13220 ECO 202 - 02 3:30 pm - 4:45 pm MW School of Education Building 226 = Eric S Howard -Principles of Macroeconomics 13223 ECO 202 - 03 2:00 pm - 3:15 pm TR Bryan Building 122 = Eric S Howard -Principles of Macroeconomics 13224 ECO 202 - 04 3:30 pm - 4:45 pm TR Bryan Building 111 = Eric S Howard -Principles of Macroeconomics 13228 ECO 202 - 05 TBA TBA = Matthew Arnold Schaffer -Principles of Macroeconomics 13230 ECO 202 - 06 TBA TBA = Matthew Arnold Schaffer -Economic and Business Statistics I 13246 ECO 250 - 01 TBA TBA = Marie C. Hull -Economic and Business Statistics I 13259 ECO 250 - 02 TBA TBA = Martyn Nicolaas Pieter Van Hasselt -Economic and Business Statistics I 13262 ECO 250 - 03 TBA TBA = Ndeye Astou Aw -Econ/Bus Stats I Recitation 13273 2:00 pm - 3:15 pm M School of Education Building 208 = Marie C. Hull -Econ/Bus Stats I Recitation 13275 2:00 pm - 3:15 pm W Bryan Building 216 = Marie C. Hull -Econ/Bus Stats I Recitation 13277 8:00 am - 9:15 am T Bryan Building 110 = Martyn Nicolaas Pieter Van Hasselt -Econ/Bus Stats I Recitation 13279 8:00 am - 9:15 am R Bryan Building 110 = Martyn Nicolaas Pieter Van Hasselt -Econ/Bus Stats I Recitation 13281 3:30 pm - 4:45 pm T Bryan Building 206 = Martyn Nicolaas Pieter Van Hasselt -Econ/Bus Stats I Recitation 13283 3:30 pm - 4:45 pm R Bryan Building 216 = Martyn Nicolaas Pieter Van Hasselt -Econ/Bus Stats I Recitation 13284 5:00 pm - 6:15 pm T Bryan Building 117 = Martyn Nicolaas Pieter Van Hasselt -Econ/Bus Stats I Recitation 13285 5:00 pm - 6:15 pm R Bryan Building 117 = Martyn Nicolaas Pieter Van Hasselt -Econ/Bus Stats I Recitation 13286 3:30 pm - 4:45 pm M Bryan Building 110 = Marie C. Hull -Econ/Bus Stats I Recitation 13288 3:30 pm - 4:45 pm W Bryan Building 110 = Marie C. Hull -Econ/Bus Stats I Recitation 13289 5:00 pm - 6:15 pm M Bryan Building 110 = Marie C. Hull -Econ/Bus Stats I Recitation 13292 5:00 pm - 6:15 pm W Bryan Building 110 = Marie C. Hull -Econ/Bus Stats I Recitation 13294 TBA TBA = Ndeye Astou Aw -The International Economy 13792 ECO 300 - 01 TBA TBA = Jeffrey K. Sarbaum -Intermediate Microeconomic Theory 13800 ECO 301 - 01 11:00 am - 11:50 am MWF Bryan Building 105 = Stephen Paul Holland -Intermediate Macroeconomic Theory 13807 ECO 302 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR Bryan Building 105 = Berrak Bahadir -Economics of Technology 13813 ECO 312 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Bryan Building 104 = Albert N. Link -Quantitative Analysis 13818 ECO 319 - 01 9:00 am - 9:50 am MWF Bryan Building 117 = Dora Gicheva -Economic and Business Statistics II 14656 ECO 350 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Bryan Building 206 = Christopher Aaron Swann -Environmental and Natural Resource Economics 13826 ECO 380 - 01 1:00 pm - 1:50 pm MWF Bryan Building 202 = Stephen Paul Holland -Directed Studies in Economics I 14679 ECO 413 - 01 TBA TBA = Stephen Paul Holland -Internship: Experiential Learning in Economics 15256 ECO 426 - 01 TBA TBA = Jeremy W. Bray -Seminar in Economics 13829 ECO 498 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR Bryan Building 121 = Kenneth A. Snowden -Microeconomics II 13834 ECO 642 - 01 11:00 am - 12:15 pm MW Bryan Building 110 = Martin Sparre Andersen -Econometric Theory 13838 ECO 644 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR Bryan Building 117 = Martyn Nicolaas Pieter Van Hasselt -Macroeconomics 13849 ECO 646 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR Bryan Building 110 = Berrak Bahadir -Applied Policy Methods 13852 ECO 731 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Bryan Building 110 = Albert N. Link -Public Economics 14502 ECO 736 - 01 9:30 am - 10:45 am MW Bryan Building 110 = Marie C. Hull -Health Economics 13859 ECO 737 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Bryan Building 106 = Jeremy W. Bray -Int'l Perspective on Innovati 14898 ECO 739 - 01 3:30 pm - 4:45 pm F = Albert N. Link -Advanced Econometric Theory II 13860 ECO 746 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR Bryan Building 110 = Christopher Aaron Swann -Seminar in Empirical Economics 14883 ECO 797 - 01 3:30 pm - 4:45 pm W Bryan Building 456 = Albert N. Link -Seminar in Empirical Economics 15049 ECO 797 - 02 3:30 pm - 4:45 pm F Bryan Building 456 = Jeremy W. Bray -Seminar in Empirical Economics 15050 ECO 797 - 03 3:30 pm - 4:45 pm F Bryan Building 456 = Dora Gicheva -Seminar in Economic Research 14683 ECO 798 - 01 3:30 pm - 4:45 pm F Bryan Building 456 = Albert N. Link -Seminar in Economic Research 14686 ECO 798 - 02 3:30 pm - 4:45 pm F Bryan Building 456 = Kenneth A. Snowden -Dissertation 14685 ECO 799 - 01 TBA TBA = Albert N. Link -Dissertation 15072 ECO 799 - 02 3:30 pm - 4:45 pm F = Christopher Aaron Swann -Dissertation Extension 14682 ECO 802 - 02 TBA TBA = Stephen Paul Holland -Introduction to Community Leadership 11758 ELC 201 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR School of Education Building 108 = Lindsey Woelker -Philosophy of Education 11745 ELC 375 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR School of Education Building 212 = Glenn M. Hudak -Philosophy of Education 11746 12:30 pm - 1:45 pm TR School of Education Building 212 = Glenn M. Hudak -Philosophy of Education 11747 ELC 375 - 02 2:00 pm - 3:15 pm TR School of Education Building 106 = Chad Everett Harris -Cultural Foundations of Education 11748 ELC 381 - 01 4:00 pm - 6:50 pm W School of Education Building 102 = Elizabeth Margaret Baker -Cultural Foundations of Education 11751 ELC 381 - 02 11:00 am - 12:15 pm TR School of Education Building 106 = Cristina M. Dominguez -Cultural Foundations of Education 11752 ELC 381 - 03 11:00 am - 12:15 pm TR School of Education Building 104 = Marina Lambrinou -Cultural Foundations of Education 11753 ELC 381 - 04 3:30 pm - 4:45 pm TR School of Education Building 106 = Lakecia Michelle Gunthrop -Cultural Foundations of Education 11754 ELC 381 - 05 9:30 am - 10:45 am TR School of Education Building 219 = Genevieve Emily Smith -Cultural Foundations of Education 11755 ELC 381 - 06 11:00 am - 12:15 pm TR School of Education Building 102 = LaToya Watson Brown -Cultural Foundations of Education 11756 ELC 381 - 07 2:00 pm - 3:15 pm MW School of Education Building 106 = Stephanie Leonea Hudson -Participa arts-based rsch tchg 12290 3:30 pm - 4:45 pm TR Moore Humanities & Research Ad 1210 = Lalenja Giddens Harrington -Schooling in a Democratic Society 11828 ELC 401 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR School of Education Building 302 = Shareese Danielle Castillo -Schooling in a Democratic Society 11829 ELC 401 - 02 9:30 am - 10:45 am TR School of Education Building 302 = Shareese Danielle Castillo -Foundations of Curriculum 11760 ELC 615 - 01 4:00 pm - 6:50 pm R School of Education Building 217 = Leila E. Villaverde -Principal Fellows Seminar 11766 ELC 671 - 01 12:30 pm - 3:20 pm R School of Education Building 110 = Brian Clarida -Principal Leadership for Special Education 14715 TBA TBA = Carl Albert Lashley -Schools as Centers of Inquiry 11763 7:00 pm - 9:50 pm T Gateway Research, North Campus 001 = Kimberly Kappler Hewitt -Teacher Rights, Recruitment, Retention, and Evaluation 11767 ELC 684 - 01 4:00 pm - 6:50 pm T School of Education Building 212 = Kevin L Wheat -Passionate Pedagogies 11761 ELC 685 - 01 4:00 pm - 6:50 pm W Moore Humanities & Research Ad 2209 = Silvia C. Bettez -Film/Phenomenology Education 11749 ELC 688 - 01 4:00 pm - 6:50 pm M Moore Humanities & Research Ad 2209 = Glenn M. Hudak -Educational Policy 11750 ELC 688 - 02 TBA TBA = Sophia C Rodriguez -Leadership for Social Justice 11768 ELC 688 - 03 TBA TBA = Katherine C Mansfield -Family Engagemt in Urban Sch 11769 ELC 688 - 04 4:00 pm - 6:50 pm R School of Education Building 110 = Tiffanie C Lewis-Durham -Tpcs:Leding a Sch in High stak 10737 ELC 688 - 81 TBA TBA = Brian Clarida -Practicum in Educational Administration 11764 TBA TBA -E-mailPracticum in Educational Administration 11765 TBA TBA -E-mailPracticum in Educational Administration 11770 ELC 690 - 03 7:00 pm - 9:50 pm R Moore Humanities & Research Ad 3207 -E-mailPracticum in Educational Administration 11771 ELC 690 - 04 7:00 pm - 9:50 pm R Moore Humanities & Research Ad 1304 -E-mailPracticum in Educational Administration 11772 ELC 690 - 05 TBA TBA -E-mailPracticum in Educational Administration 11773 ELC 690 - 06 TBA TBA -E-mailPracticum in Educational Administration 11774 ELC 690 - 07 TBA TBA -E-mailIndependent Study 11781 ELC 692 - 01 TBA TBA = Silvia C. Bettez -Independent Study 11783 ELC 692 - 03 TBA TBA = Brian Clarida -Independent Study 11785 ELC 692 - 05 TBA TBA = Kathryn Ann Hytten -Independent Study 11787 ELC 692 - 07 TBA TBA = Tiffanie C Lewis-Durham -Independent Study 11791 ELC 692 - 11 TBA TBA = Leila E. Villaverde -Cultural and Political Dimensions of Schooling 11775 ELC 694 - 01 7:00 pm - 9:50 pm T School of Education Building 212 = Tiffanie C Lewis-Durham -Cultural and Political Dimensions of Schooling 11776 ELC 694 - 02 TBA TBA = Charles E Foust -Cultural and Political Dimensions of Schooling 11777 ELC 694 - 03 TBA TBA = Valerie Howard Bridges -Foundations of Critical Theory 15143 ELC 705 - 01 4:00 pm - 6:50 pm T Curry Building 241 = Sophia C Rodriguez -Educational Sociology: Race, Class, and Gender Power Dynamics 11759 ELC 708 - 01 7:00 pm - 9:50 pm T School of Education Building 214 = Silvia C. Bettez -Democracy and Education 11778 ELC 730 - 01 5:30 pm - 8:20 pm T School of Education Building 302 = Kathryn Ann Hytten -Doctoral Dissertation Seminar 11779 ELC 749 - 01 7:00 pm - 9:50 pm W School of Education Building 302 = Craig Martin Peck -Advanced Qualitative Studies 13699 ELC 767 - 01 4:00 pm - 6:50 pm W School of Education Building 302 = Kathryn Ann Hytten -Directed Doctoral Research 11802 ELC 775 - 01 TBA TBA = Silvia C. Bettez -Directed Doctoral Research 11804 ELC 775 - 03 TBA TBA = Glenn M. Hudak -Directed Doctoral Research 11805 ELC 775 - 04 TBA TBA = Kathryn Ann Hytten -Directed Doctoral Research 11811 ELC 775 - 10 TBA TBA = Leila E. Villaverde -Internship in Educational Leadership 11780 ELC 790 - 01 TBA TBA = Craig Martin Peck -Dissertation 11792 ELC 799 - 01 TBA TBA = Silvia C. Bettez -Dissertation 11794 ELC 799 - 03 TBA TBA = Glenn M. Hudak -Dissertation 11795 ELC 799 - 04 TBA TBA = Kathryn Ann Hytten -Dissertation 11796 ELC 799 - 05 TBA TBA = Carl Albert Lashley -Dissertation 11798 ELC 799 - 07 TBA TBA = Katherine C Mansfield -Dissertation 11799 ELC 799 - 08 TBA TBA = Craig Martin Peck -Dissertation 11800 ELC 799 - 09 TBA TBA = Sophia C Rodriguez -Dissertation 11801 ELC 799 - 10 TBA TBA = Leila E. Villaverde -Dissertation Extension 11812 ELC 802 - 01 TBA TBA = Silvia C. Bettez -Dissertation Extension 11814 ELC 802 - 03 TBA TBA = Glenn M. Hudak -Dissertation Extension 11815 ELC 802 - 04 TBA TBA = Kathryn Ann Hytten -Dissertation Extension 11816 ELC 802 - 05 TBA TBA = Carl Albert Lashley -Dissertation Extension 11818 ELC 802 - 07 TBA TBA = Craig Martin Peck -Dissertation Extension 11819 ELC 802 - 09 TBA TBA = Leila E. Villaverde -Research Extension 11820 ELC 803 - 01 TBA TBA = Silvia C. Bettez -Research Extension 11826 ELC 803 - 07 TBA TBA = Craig Martin Peck -Assessment II: Standardized Tests 10953 ERM 402 - 01 TBA TBA = Amy Lynn Rose -Measurement and Assessment in Teaching 12328 ERM 405 - 01 4:00 pm - 6:50 pm W School of Education Building 217 = Aileen Marea Reid -Measurement and Assessment in Teaching 12638 ERM 405 - 02 9:00 am - 11:50 am M School of Education Building 219 = Aileen Marea Reid -Methods of Educational Research 10857 ERM 604 - 01 4:00 pm - 6:50 pm W School of Education Building 214 = Devdass Sunnassee -Methods of Educational Research 10860 ERM 604 - 02 4:00 pm - 6:50 pm R School of Education Building 214 = Tiffany Lee Smith -Methods of Educational Research 14983 TBA TBA = Carolyn Anne Gilbert -Second Language Assessment and Testing 10869 ERM 633 - 01 1:00 pm - 3:50 pm T School of Education Building 214 = Micheline Badih Chalhoub-Deville -Applied Educational Evaluation 10881 ERM 643 - 01 1:00 pm - 3:50 pm R School of Education Building 102 = Ayesha Sherita Boyce -Foundations of Educational Measurement Theory 10883 ERM 667 - 01 4:00 pm - 6:50 pm R Bryan Building 132 = Devdass Sunnassee -Data Presentation and Reporting 10884 ERM 675 - 01 4:00 pm - 6:50 pm M School of Education Building 212 = Richard M. Luecht -Design and Analysis of Educational Experiments 10885 ERM 681 - 01 4:00 pm - 6:50 pm T School of Education Building 204 = Devdass Sunnassee -Independent Study 10201 ERM 692 - 03 TBA TBA = Ayesha Sherita Boyce -Independent Study 10217 ERM 692 - 05 TBA TBA = Kyung Yong Kim -Independent Study 10230 ERM 692 - 08 TBA TBA = Aileen Marea Reid -Advanced Item Response Theory 10886 ERM 729 - 01 1:00 pm - 3:50 pm M School of Education Building 212 = Richard M. Luecht -Structural Equation Modeling in Education 10887 ERM 731 - 01 1:00 pm - 3:50 pm W School of Education Building 104 = Kyung Yong Kim -Dissertation 10240 ERM 799 - 02 TBA TBA = John T. Willse -Dissertation 10241 ERM 799 - 03 TBA TBA = Ayesha Sherita Boyce -Dissertation 10246 ERM 799 - 04 TBA TBA = Micheline Badih Chalhoub-Deville -Dissertation 15044 ERM 799 - 08 TBA TBA = Robert Aaron Henson -Dissertation Extension 10259 ERM 802 - 02 TBA TBA = John T. Willse -Dissertation Extension 10260 ERM 802 - 03 TBA TBA = Ayesha Sherita Boyce -Dissertation Extension 10262 ERM 802 - 04 TBA TBA = Micheline Badih Chalhoub-Deville -Dissertation Extension 10267 ERM 802 - 06 TBA TBA = Richard M. Luecht -Dissertation Extension 15045 ERM 802 - 08 TBA TBA = Robert Aaron Henson -Research Extension 10274 ERM 803 - 06 TBA TBA = Richard M. Luecht -College Writing I 13637 ENG 101 - 01 8:00 am - 8:50 am MWF Moore Humanities & Research Ad 2206 = Emily M Hall -College Writing I 13636 1:00 pm - 1:50 pm MWF Moore Humanities & Research Ad 2208 = Amber Hester Simpson -College Writing I 13638 ENG 101 - 02 9:00 am - 9:50 am MWF Moore Humanities & Research Ad 2206 = Forrest Kelly Rapier -College Writing I 13639 ENG 101 - 03 9:00 am - 9:50 am MWF Moore Humanities & Research Ad 2204 = Emily Frances Cinquemani -College Writing I 13640 ENG 101 - 04 9:00 am - 9:50 am MWF Moore Humanities & Research Ad 1213 = Joseph A. George -College Writing I 13641 ENG 101 - 05 10:00 am - 10:50 am MWF Moore Humanities & Research Ad 2206 = Jesse Louis Gay -College Writing I 13642 ENG 101 - 06 10:00 am - 10:50 am MWF Moore Humanities & Research Ad 2204 = Elysia Carmen Balavage -College Writing I 13643 ENG 101 - 07 10:00 am - 10:50 am MWF Moore Humanities & Research Ad 1213 = Joseph A. George -College Writing I 13644 ENG 101 - 08 11:00 am - 11:50 am MWF Moore Humanities & Research Ad 2208 = Amber Hester Simpson -College Writing I 13660 ENG 101 - 09 11:00 am - 11:50 am MWF Anne & Benjamin Cone Bldg. 107 = Kristen Ashley Brunelli -College Writing I 13661 ENG 101 - 10 12:00 pm - 12:50 pm MWF Moore Humanities & Research Ad 2206 = Valerie Rose Kelco -College Writing I 13663 ENG 101 - 11 1:00 pm - 1:50 pm MWF Moore Humanities & Research Ad 2204 = Emily Frances Cinquemani -College Writing I 13662 ENG 101 - 12 1:00 pm - 1:50 pm MWF Moore Humanities & Research Ad 2206 = Elysia Carmen Balavage -College Writing I 13664 ENG 101 - 13 2:00 pm - 2:50 pm MWF Moore Humanities & Research Ad 3204 = Matthew Christopher Armstrong -College Writing I 13666 ENG 101 - 15 1:00 pm - 1:50 pm MWF Graham Building 203 = Kristen Ashley Brunelli -College Writing I 13667 ENG 101 - 16 2:00 pm - 3:15 pm MW Moore Humanities & Research Ad 1209 = Kayla Marie Forrest -College Writing I 13669 ENG 101 - 17 3:30 pm - 4:45 pm MW Petty Building 303 = James Jabar Boykin -College Writing I 13670 ENG 101 - 18 3:30 pm - 4:45 pm MW Moore Humanities & Research Ad 3204 = Bridget Michelle Fieler -College Writing I 13671 ENG 101 - 19 8:00 am - 9:15 am TR Moore Humanities & Research Ad 2204 = Taylor James Roberts -College Writing I 13672 ENG 101 - 20 9:30 am - 10:45 am TR Moore Humanities & Research Ad 1213 = Reba Katherine Beeman -College Writing I 13673 ENG 101 - 21 9:30 am - 10:45 am TR Moore Humanities & Research Ad 1204 = Catherine Leigh Bowlin -College Writing I 13674 ENG 101 - 22 9:30 am - 10:45 am TR Moore Humanities & Research Ad 2206 = Julia R Smith -College Writing I 13675 ENG 101 - 23 9:30 am - 10:45 am TR Moore Humanities & Research Ad 3204 = Bailey Marie Maple -College Writing I 13677 ENG 101 - 25 11:00 am - 12:15 pm TR Bryan Building 112 = Sharayah Ann Bradley -College Writing I 13678 ENG 101 - 26 11:00 am - 12:15 pm TR Bryan Building 212 = Claire Isabella Denson -College Writing I 13679 ENG 101 - 27 11:00 am - 12:15 pm TR Moore Humanities & Research Ad 2204 = Wesley Dylan Sexton -College Writing I 13680 ENG 101 - 28 11:00 am - 12:15 pm TR Moore Humanities & Research Ad 3204 = Bailey Marie Maple -College Writing I 13682 ENG 101 - 30 12:30 pm - 1:45 pm TR Moore Humanities & Research Ad 3204 = Kathy Contant -College Writing I 13683 ENG 101 - 31 12:30 pm - 1:45 pm TR Moore Humanities & Research Ad 2208 = Michael Allen Springer -College Writing I 13684 ENG 101 - 32 12:30 pm - 1:45 pm TR Moore Humanities & Research Ad 2204 = Wesley Dylan Sexton -College Writing I 13685 ENG 101 - 33 12:30 pm - 1:45 pm TR Moore Humanities & Research Ad 2206 = Michael Thomas Pittard -College Writing I 13686 ENG 101 - 34 12:30 pm - 1:45 pm TR Moore Humanities & Research Ad 1211 = Leah J Haynes -College Writing I 13687 ENG 101 - 35 2:00 pm - 3:15 pm TR Moore Humanities & Research Ad 1207 = Jay Nitin Shelat -College Writing I 13689 ENG 101 - 36 2:00 pm - 3:15 pm TR Moore Humanities & Research Ad 1213 = Jamie Lee Watson -College Writing I 13691 ENG 101 - 37 2:00 pm - 3:15 pm TR Eberhart Building 554 = Sara Heise Graybeal -College Writing I 13692 ENG 101 - 38 2:00 pm - 3:15 pm TR Moore Humanities & Research Ad 3204 = Maggie Shields Kelly -College Writing I 13694 ENG 101 - 40 3:30 pm - 4:45 pm TR Ferguson Building 113 = Ross M Garrison -College Writing I 13696 ENG 101 - 42 3:30 pm - 4:45 pm TR Moore Humanities & Research Ad 3204 = Michael Thomas Pittard -College Writing I 13697 ENG 101 - 43 TBA TBA = Bryan Todd McMillan -College Writing I 13698 ENG 101 - 44 TBA TBA = Kellyn Poole Luna -College Writing I 13701 ENG 101 - 45 TBA TBA = Luciana Dionne Lilley -College Writing I 13717 ENG 101 - 46 TBA TBA = Cynthia Damm McPeters -College Writing I 13734 ENG 101 - 47 TBA TBA = Daysha P Pinto -College Writing I 13738 ENG 101 - 48 TBA TBA = Daysha P Pinto -College Writing I 13741 ENG 101 - 49 TBA TBA = Rachel Lynne Bowman-Abdi -College Writing I 13747 ENG 101 - 50 TBA TBA = Whitney Tasha Wingate -College Writing II 13751 ENG 102 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF Moore Humanities & Research Ad 1207 = Richard Collins Moriarty -College Writing II 13754 ENG 102 - 02 11:00 am - 11:50 am MWF Moore Humanities & Research Ad 2204 = Carl Paul Schlachte -College Writing II 13756 ENG 102 - 03 12:00 pm - 12:50 pm MWF Moore Humanities & Research Ad 2204 = Carl Paul Schlachte -College Writing II 13757 ENG 102 - 04 2:00 pm - 2:50 pm MWF Moore Humanities & Research Ad 2208 = Richard Collins Moriarty -College Writing II 13762 ENG 102 - 05 12:30 pm - 1:45 pm MW Moore Humanities & Research Ad 1213 = Kristie Lee Ellison -College Writing II 13768 ENG 102 - 06 3:30 pm - 4:45 pm MW Moore Humanities & Research Ad 2208 = Kristin J Yates -College Writing II 13774 ENG 102 - 07 8:00 am - 9:15 am TR Moore Humanities & Research Ad 1211 = Gianina Marie Coturri Sorenson -College Writing II 13778 ENG 102 - 08 9:30 am - 10:45 am TR Moore Humanities & Research Ad 2204 = Michelle Suzanne Reed -College Writing II 13782 ENG 102 - 09 11:00 am - 12:15 pm TR Moore Humanities & Research Ad 1213 = Robyn Swinson Luney -College Writing II 13787 ENG 102 - 10 11:00 am - 12:15 pm TR Bryan Building 117 = Shawn M Delgado -College Writing II 13789 ENG 102 - 11 2:00 pm - 3:15 pm TR Moore Humanities & Research Ad 2204 = Michelle Suzanne Reed -Essentials of Professional and Business Writing 13793 ENG 103 - 01 5:30 pm - 6:45 pm TR Moore Humanities & Research Ad 1208 = Bonnie Thames Yarbrough -Approach to Literature 13795 ENG 104 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF Moore Humanities & Research Ad 1211 = Fausto Barrionuevo -Approach to Literature 13799 ENG 104 - 02 11:00 am - 11:50 am MWF Bryan Building 112 = Emily Frances Cinquemani -Approach to Literature 13801 ENG 104 - 03 8:00 am - 9:15 am TR Moore Humanities & Research Ad 2211 = Reba Katherine Beeman -Approach to Literature 13816 ENG 104 - 04 9:30 am - 10:45 am TR Bryan Building 132 = Whitney Tasha Wingate -Approach to Literature 13820 ENG 104 - 05 11:00 am - 12:15 pm TR Moore Humanities & Research Ad 1211 = Leah J Haynes -Approach to Literature 13825 ENG 104 - 06 12:30 pm - 1:45 pm TR Moore Humanities & Research Ad 2211 = Bailey Marie Maple -Introduction to Narrative 13299 ENG 105 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR Moore Humanities & Research Ad 1215 = Jessica Moran Van Rheenen -Introduction to Narrative 13828 ENG 105 - 02 11:00 am - 11:50 am MWF Moore Humanities & Research Ad 1207 = Richard Collins Moriarty -Introduction to Narrative 13830 ENG 105 - 03 11:00 am - 11:50 am MWF Moore Humanities & Research Ad 1213 = Joseph A. George -Intro to Narrative 13841 ENG 105 - 04 1:00 pm - 1:50 pm MWF Moore Humanities & Research Ad 2211 = Matthew Christopher Armstrong -Introduction to Narrative 13844 ENG 105 - 05 3:00 pm - 3:50 pm MWF Moore Humanities & Research Ad 1206 = Richard Collins Moriarty -Introduction to Narrative 13846 ENG 105 - 06 3:30 pm - 4:45 pm MW Moore Humanities & Research Ad 2211 = Beth Katherine Miller Ball -Introduction to Narrative 13850 ENG 105 - 07 11:00 am - 12:15 pm TR School of Education Building 208 = Ross M Garrison -Introduction to Narrative 13855 ENG 105 - 08 12:30 pm - 1:45 pm TR School of Education Building 106 = Kellyn Poole Luna -Introduction to Narrative 13858 ENG 105 - 09 2:00 pm - 3:15 pm TR Moore Humanities & Research Ad 2211 = Ross M Garrison -Introduction to Narrative 13861 ENG 105 - 10 TBA TBA = Matthew Michael Phillips -Introduction to Narrative 13864 ENG 105 - 11 TBA TBA = Luciana Dionne Lilley -Introduction to Narrative 13868 ENG 105 - 12 TBA TBA = Elena Christine Makarion -Introduction to Narrative 13870 ENG 105 - 13 TBA TBA = David Matthew Hough -Introduction to Narrative 13875 ENG 105 - 14 TBA TBA = David Matthew Hough -Introduction to Narrative 10806 ENG 105 - 81 TBA TBA = Noelle A. Morrissette -Introduction to Poetry 14101 ENG 106 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Moore Humanities & Research Ad 1207 = Carl Paul Schlachte -Introduction to Poetry 14102 ENG 106 - 02 3:30 pm - 4:45 pm MW Moore Humanities & Research Ad 1207 = Carl Paul Schlachte -Introduction to Poetry 14103 ENG 106 - 03 9:30 am - 10:45 am TR Moore Humanities & Research Ad 2207 = Wesley Dylan Sexton -Introduction to Poetry 14104 ENG 106 - 04 9:30 am - 10:45 am TR Bryan Building 216 = Michael Thomas Pittard -Introduction to Poetry 14105 ENG 106 - 05 2:00 pm - 3:15 pm TR Moore Humanities & Research Ad 2207 = Michael Thomas Pittard -Introduction to Drama 14106 ENG 107 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Petty Building 213 = James Jabar Boykin -Topics: From Murphy to Manteo 13075 ENG 108 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Moore Humanities & Research Ad 1206 = Nancy Gray Bucknall -Topics: History of the Book 13076 ENG 108 - 02 11:00 am - 12:15 pm TR Bryan Building 216 = Matthew Charles Carter -Topics: Literary Alienation 14107 ENG 108 - 03 11:00 am - 11:50 am MWF Moore Humanities & Research Ad 2207 = Elysia Carmen Balavage -Topics: Literary Alienation 14108 ENG 108 - 04 2:00 pm - 2:50 pm MWF Moore Humanities & Research Ad 2209 = Elysia Carmen Balavage -Topics: Expatriates in Paris 14109 ENG 108 - 05 12:30 pm - 1:45 pm MW Moore Humanities & Research Ad 1209 = Kayla Marie Forrest -Topics: Nature's Haunted House 14110 ENG 108 - 06 11:00 am - 12:15 pm TR Moore Humanities & Research Ad 1208 = Bryan Todd McMillan -Topics: American Gothic Women 14111 ENG 108 - 07 3:30 pm - 4:45 pm TR Moore Humanities & Research Ad 1213 = Jamie Lee Watson -Introduction to Shakespeare 14112 ENG 109 - 01 11:00 am - 11:50 am MWF Bryan Building 206 = Forrest Kelly Rapier -Introduction to Shakespeare 14113 ENG 109 - 02 3:00 pm - 3:50 pm MWF Moore Humanities & Research Ad 2209 = Forrest Kelly Rapier -World Literature in English 14123 ENG 110 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR Moore Humanities & Research Ad 1213 = Robyn Swinson Luney -World Literature in English 14136 ENG 110 - 02 3:30 pm - 4:45 pm TR Moore Humanities & Research Ad 1207 = Jay Nitin Shelat -Topics: Global Environment Lit 14137 ENG 208 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Moore Humanities & Research Ad 1211 = Gianina Marie Coturri Sorenson -Topics: Global Yng Adlt Novel 14139 ENG 208 - 02 10:00 am - 10:50 am MWF Patricia A Sullivan Science 218 = Emily M Hall -Topics: The Supernatural 14140 ENG 208 - 03 11:00 am - 11:50 am MWF Moore Humanities & Research Ad 1211 = Fausto Barrionuevo -Topics in Global Literature 14990 ENG 208 - 04 TBA TBA = Cristian Moraru -Topics: Lit of South Asia 14142 ENG 209 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Moore Humanities & Research Ad 2211 = Beth Katherine Miller Ball -Topics in Non-Western Literature 10807 ENG 209 - 81 TBA TBA = Joseph A. George -Literature and the Arts 13159 ENG 210 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Moore Humanities & Research Ad 2209 = Gary Lim -Literature and the Arts 13156 ENG 210 - 02 11:00 am - 12:15 pm TR Moore Humanities & Research Ad 2209 = Gary Lim -Literature and the Arts 14143 ENG 210 - 03 3:30 pm - 4:45 pm TR Moore Humanities & Research Ad 2209 = Julia R Smith -Major British Authors: Medieval to Eighteenth Century 13068 ENG 211 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR School of Education Building 108 = Denise N. Baker -Major British Authors: Medieval to Eighteenth Century 13237 ENG 211 - 02 10:00 am - 10:50 am MWF Moore Humanities & Research Ad 2211 = Jennifer Miyoung Park -Major British Authors: Romantic to Modern 13078 ENG 212 - 01 11:00 am - 11:50 am MWF Bryan Building 205 = Ben Clarke -Literature and Film 14144 ENG 215 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Moore Humanities & Research Ad 2207 = Michelle Suzanne Reed -Literature and Film 14146 ENG 215 - 02 3:30 pm - 4:45 pm TR Moore Humanities & Research Ad 2207 = Michelle Suzanne Reed -Journalism I: Fundamentals of Newswriting 13260 ENG 219 - 01 6:00 pm - 8:50 pm W Graham Building 202 = Elma K Sabo -Journalism I: Fundamentals of Newswriting 13253 ENG 219 - 02 2:00 pm - 4:50 pm T Graham Building 202 = Rosemary Roberts -Journalism I: Fundamentals of Newswriting 13419 ENG 219 - 03 2:00 pm - 4:50 pm R Stone Building 215 = Byron E Woods -Writing of Poetry: Introductory 14147 ENG 221 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Moore Humanities & Research Ad 2204 = Emily Frances Cinquemani -Writing of Poetry: Introductory 14148 ENG 221 - 02 3:30 pm - 4:45 pm TR Coleman Building 319 = Wesley Dylan Sexton -Writing of Fiction: Introductory 13065 ENG 225 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Graham Building 207 = Xhenet Aliu -Writing of Fiction: Introductory 14149 ENG 225 - 02 11:00 am - 12:15 pm TR Moore Humanities & Research Ad 2206 = Julia R Smith -Writing of Fiction: Introductory 14150 ENG 225 - 03 3:30 pm - 4:45 pm MW Moore Humanities & Research Ad 2206 = Kristen Ashley Brunelli -Writing for the Workplace and Public Audiences 14151 ENG 230 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Moore Humanities & Research Ad 1213 = Kristie Lee Ellison -Major American Authors: Colonial to Romantic 13072 ENG 251 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR Moore Humanities & Research Ad 1207 = Russell Joseph Boutelle -Major American Authors: Colonial to Romantic 13339 ENG 251 - 02 10:00 am - 10:50 am MWF Moore Humanities & Research Ad 1209 = Karen Ann Weyler -Major American Authors: Realist to Modern 13190 ENG 252 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Moore Humanities & Research Ad 2211 = Noelle A. Morrissette -Language and Society 13208 ENG 262 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Moore Humanities & Research Ad 1206 = Nancy A. Myers -Critical Approaches to the Study of Literature 13167 ENG 303 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR Moore Humanities & Research Ad 1209 = Gary Lim -Critical Approaches to the Study of Literature 13178 ENG 303 - 02 3:30 pm - 4:45 pm TR Moore Humanities & Research Ad 1209 = Cristian Moraru -History and Theory of Rhetoric 13424 ENG 304 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Moore Humanities & Research Ad 1209 = Stephen R. Yarbrough -Contemporary Rhetoric 13063 ENG 305 - 01 2:00 pm - 2:50 pm MWF Moore Humanities & Research Ad 1206 = Heather B Adams -Digital Rhetoric 13069 ENG 306 - 01 3:00 pm - 3:50 pm MWF Moore Humanities & Research Ad 1210 = Aaron Kyle Beveridge -Postcolonial Literatures 13252 ENG 315 - 01 9:00 am - 9:50 am MWF Moore Humanities & Research Ad 3207 = Neelofer Qadir -Postcolonial Literatures 13251 ENG 315 - 02 11:00 am - 11:50 am MWF Moore Humanities & Research Ad 3209 = Neelofer Qadir -Hmn Rights: Black Lives Matter 13074 ENG 316 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Moore Humanities & Research Ad 1207 = Russell Joseph Boutelle -Writing of Fiction: Intermediate 13291 ENG 325 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Bryan Building 121 = Jessica Moran Van Rheenen -Writing of Poetry: Intermediate 14152 ENG 326 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR Moore Humanities & Research Ad 2208 = Shawn M Delgado -Writing for Professionals and Entrepreneurs 14154 ENG 327 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR Moore Humanities & Research Ad 2210 = Bonnie Thames Yarbrough -Writing for Professionals and Entrepreneurs 14156 ENG 327 - 02 TBA TBA = Bonnie Thames Yarbrough -Writing for Professionals and Entrepreneurs 14158 ENG 327 - 03 TBA TBA = Bonnie Thames Yarbrough -Writing for Professionals and Entrepreneurs 10808 ENG 327 - 81 TBA TBA = Bonnie Thames Yarbrough -Women in Literature 13274 ENG 331 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF Moore Humanities & Research Ad 2207 = Maria Carla Sanchez -Southern Writers 13256 ENG 333 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR Moore Humanities & Research Ad 2211 = Brian Scott Romine -Medieval Loser/Lepers/Lunatics 13310 ENG 337 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR School of Education Building 104 = Amy Noelle Vines -The Seventeenth Century 13115 ENG 342 - 01 8:00 am - 9:15 am TR Moore Humanities & Research Ad 2207 = Christopher T. Hodgkins -The World of Toni Morrison 13204 ENG 347 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Moore Humanities & Research Ad 2211 = Noelle A. Morrissette -The American Short Story 13343 ENG 347 - 02 11:00 am - 11:50 am MWF Moore Humanities & Research Ad 2209 = Karen Ann Weyler -The Twentieth-Century English Novel 13077 ENG 350 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Moore Humanities & Research Ad 1215 = Ben Clarke -18th C- Search for Happiness 13130 ENG 360 - 01 5:00 pm - 6:15 pm MW Moore Humanities & Research Ad 3208 = Jennifer M. Keith -Theory/Environmental Rhetoric 13427 ENG 363 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR Moore Humanities & Research Ad 2206 = Stephen R. Yarbrough -Early American Literature 13269 ENG 372 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Moore Humanities & Research Ad 1214 = Maria Carla Sanchez -English Drama to 1800 13242 ENG 381 - 01 11:00 am - 11:50 am MWF Moore Humanities & Research Ad 2211 = Jennifer Miyoung Park -Studies in Writing Center Theory and Practice 13415 ENG 390 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Moore Humanities & Research Ad 1304 -E-mailStudies in Digital Studio Theory and Practice 13280 ENG 391 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR Moore Humanities & Research Ad 1304 = Vaughn R Stewart -Internship in Journalism and Editing 13149 ENG 401 - 01 TBA TBA = Terry Lynn Kennedy -Internship in English Studies 14479 ENG 402 - 01 TBA TBA = Karen Ann Weyler -Writing of Fiction: Advanced 13118 ENG 425 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Bryan Building 117 = Holly G Jones -Writing of Poetry: Advanced 14991 ENG 426 - 02 2:00 pm - 3:15 pm TR Moore Humanities & Research Ad 2208 = Shawn M Delgado -Honors Work 14481 TBA TBA = Noelle A. Morrissette -Internship in English 13152 ENG 622 - 01 TBA TBA = Terry Lynn Kennedy -Writing-Advanced: Nonfiction 13212 ENG 623 - 01 2:00 pm - 4:50 pm T Moore Humanities & Research Ad 1304 = Craig Nova -MFA Fiction Workshop 13064 ENG 626 - 01 2:00 pm - 4:50 pm R Moore Humanities & Research Ad 3207 = Xhenet Aliu -MFA Poetry Workshop 13247 ENG 628 - 01 2:00 pm - 4:50 pm R Moore Humanities & Research Ad 1304 = Emilia Aynne Phillips -Medieval Love/Marriage/Gender 13067 ENG 642 - 02 6:30 pm - 9:20 pm R Moore Humanities & Research Ad 3209 = Denise N. Baker -Modern Literary and Cultural Theory 13171 ENG 650 - 01 6:30 pm - 9:20 pm T Moore Humanities & Research Ad 2206 = Cristian Moraru -Digital Literacies and Online Rhetorics 13070 ENG 659 - 01 6:30 pm - 9:20 pm W Moore Humanities & Research Ad 1213 = Aaron Kyle Beveridge -19th C Brit Lit: Country&City 13312 ENG 664 - 01 3:30 pm - 6:20 pm T Curry Building 331 = Anne D. Wallace -Graduate Tutorial in Writing: Fiction 13124 ENG 672 - 01 2:00 pm - 4:50 pm T -E-mailGraduate Tutorial in Writing: Fiction 13232 ENG 672 - 02 2:00 pm - 4:50 pm W -E-mailGraduate Tutorial in Writing: Poetry 13107 ENG 674 - 01 2:00 pm - 4:50 pm R -E-mailGraduate Tutorial in Writing: Poetry 14992 ENG 674 - 02 2:00 pm - 4:50 pm F -E-mailSpecial Problems in Writing 14721 ENG 678 - 01 TBA TBA = Emilia Aynne Phillips -Teaching Internships in English 14723 ENG 680 - 02 TBA TBA = Xhenet Aliu -Teaching Internships in English 14822 ENG 680 - 03 TBA TBA = Maria Carla Sanchez -Teaching Internships in English 14823 ENG 680 - 04 TBA TBA = Ben Clarke -Teaching Internships in English 14825 ENG 680 - 05 TBA TBA = Christopher T. Hodgkins -Teaching Internships in English 14827 ENG 680 - 07 TBA TBA = Noelle A. Morrissette -Teaching Internships in English 15007 ENG 680 - 08 TBA TBA = Jennifer L. Whitaker -Teaching Internships in English 15024 ENG 680 - 09 TBA TBA = Amy Noelle Vines -The Structure of Verse 13111 ENG 682 - 01 2:00 pm - 4:50 pm W Moore Humanities & Research Ad 1304 = Stuart Dischell -Women's Rhetoric and Feminist Pedagogy 13066 ENG 688 - 01 3:30 pm - 6:20 pm W Moore Humanities & Research Ad 3209 = Carine R Applegarth -Thesis 10570 ENG 699 - 02 TBA TBA = Cristian Moraru -Thesis 10572 ENG 699 - 04 TBA TBA = Nancy A. Myers -Thesis 10573 ENG 699 - 05 TBA TBA = Amy Noelle Vines -Thesis 14462 ENG 699 - 06 TBA TBA = Stuart Dischell -Thesis 14465 ENG 699 - 07 TBA TBA = Holly G Jones -Thesis 14469 ENG 699 - 08 TBA TBA = Craig Nova -Thesis 14472 ENG 699 - 09 TBA TBA = Emilia Aynne Phillips -Thesis 15068 ENG 699 - 10 TBA TBA = Heather B Adams -Studies in Modernism 13103 ENG 725 - 01 6:30 pm - 9:20 pm M Moore Humanities & Research Ad 3207 = Anthony Joseph Cuda -Studies in Rhetorical Theory and Practice 13062 ENG 742 - 01 3:30 pm - 6:20 pm M Moore Humanities & Research Ad 1304 = Heather B Adams -Directed Reading 14747 ENG 778 - 04 TBA TBA = Anne D. Wallace -Directed Reading 14748 ENG 778 - 05 TBA TBA = Karen L. Kilcup -Directed Reading 14750 ENG 778 - 06 TBA TBA = Maria Carla Sanchez -Directed Reading 14751 ENG 778 - 07 TBA TBA = Noelle A. Morrissette -Directed Reading 15020 ENG 778 - 08 TBA TBA = Amy Noelle Vines -Directed Reading 15325 ENG 778 - 09 TBA TBA = Nancy A. Myers -Independent Doctoral Study 14749 ENG 780 - 01 TBA TBA = Nancy A. Myers -Independent Doctoral Study 14797 ENG 780 - 02 TBA TBA = Carine R Applegarth -Dissertation 10578 ENG 799 - 01 TBA TBA = Carine R Applegarth -Dissertation 10579 ENG 799 - 02 TBA TBA = Ben Clarke -Dissertation 10580 ENG 799 - 03 TBA TBA = Anthony Joseph Cuda -Dissertation 10581 ENG 799 - 04 TBA TBA = Karen L. Kilcup -Dissertation 10582 ENG 799 - 05 TBA TBA = Cristian Moraru -Dissertation 10583 ENG 799 - 06 TBA TBA = Amy Noelle Vines -Dissertation 10584 ENG 799 - 07 TBA TBA = Nancy A. Myers -Dissertation 10585 ENG 799 - 08 TBA TBA = Brian Scott Romine -Dissertation 10586 ENG 799 - 09 TBA TBA = Anne D. Wallace -Dissertation 10587 ENG 799 - 10 TBA TBA = Maria Carla Sanchez -Dissertation 15067 ENG 799 - 11 TBA TBA = Noelle A. Morrissette -Dissertation 15187 ENG 799 - 12 TBA TBA = Jennifer M. Keith -Culture and Community for Graduate Studies II 15175 ESL 601 - 01 1:00 pm - 1:50 pm W School of Education Building 217 = Lauren Nicole Hudson -Academic Listening I 14435 ESL 610 - 01 1:00 pm - 2:50 pm M Moore Humanities & Research Ad 3209 = Lauren Nicole Hudson -Communication and Presentation I 14458 ESL 611 - 01 1:00 pm - 3:50 pm R School of Education Building 217 = Lauren Nicole Hudson -Academic Reading and Vocabulary Development I 14425 ESL 612 - 01 9:00 am - 11:50 am M Stone Building 217 = Lauren Nicole Hudson -Writing and Grammar I 14448 ESL 613 - 01 9:00 am - 11:50 am W Graham Building 423 = Lauren Nicole Hudson -Academic Listening II 14444 ESL 620 - 01 1:00 pm - 1:50 pm T School of Education Building 110 = Lauren Nicole Hudson -Communication and Presentation II 14457 ESL 621 - 01 10:00 am - 11:50 am R Moore Humanities & Research Ad 3209 = Lauren Nicole Hudson -Academic Reading and Vocabulary Development II 14441 ESL 622 - 01 10:00 am - 11:50 am T Graham Building 303 = Lauren Nicole Hudson -Writing and Grammar II 14455 ESL 623 - 01 8:00 am - 9:50 am R Graham Building 303 = Lauren Nicole Hudson -Academic Listening III 14460 ESL 630 - 01 8:00 am - 8:50 am F Graham Building 303 = Lauren Nicole Hudson -Communication and Presentation III 14463 ESL 631 - 01 9:00 am - 9:50 am F Graham Building 303 = Lauren Nicole Hudson -Academic Reading and Vocabulary Development III 14467 ESL 632 - 01 10:00 am - 10:50 am F Graham Building 303 = Lauren Nicole Hudson -Writing and Grammar III 14470 ESL 633 - 01 11:00 am - 11:50 am F Moore Humanities & Research Ad 1304 = Lauren Nicole Hudson -Entrepreneurship in a Sustainable Global Environment 14227 ENT 130 - 01 6:00 pm - 8:50 pm M Bryan Building 128 = Michael J. Riek -Entrepreneurship in a Sustainable Global Environment 14233 ENT 130 - 02 TBA TBA = Esra Memili -Introduction to Entrepreneurial Finance 14416 ENT 200 - 01 TBA TBA = James A. Milanese -Creativity, Innovation, and Vision 14236 ENT 201 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Bryan Building 213 = Channelle D. James -Creativity, Innovation, and Vision 14238 ENT 201 - 02 TBA TBA = Channelle D. James -Arts Admin and Entrepreneurship 13322 ENT 202 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Bryan Building 110 = Jennifer A Reis -Arts Admin and Entrepreneurship 13334 ENT 202 - 02 5:00 pm - 6:15 pm TR Bryan Building 110 = Jennifer A Reis -Introduction to the Entrepreneurial Experience 14242 ENT 240 - 01 TBA TBA = Channelle D. James -Purpose-Driven Entrepreneurship 11355 ENT 250 - 01 12:30 pm - 1:45 pm MW Bryan Building 110 = William Howard Johnson -Entrepreneurial Personal Branding 11360 ENT 275 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Bryan Building 206 = Megan Christine Delph Cayton -Creative Space: The Meeting of Art and Entrepreneurship 14921 ENT 276 - 01 3:00 pm - 5:50 pm W Gatewood Studio Arts Building 201 = Adam Jonathan Carlin -Ideas to Opportunities: Feasibility Analysis 14245 ENT 300 - 01 6:00 pm - 8:50 pm T School of Education Building 222 = William Noah Reynolds -Global Health 12772 ENT 307 - 01 TBA TBA = Sharon D. Morrison -Global Health 12784 ENT 307 - 03 3:30 pm - 4:45 pm MW Bryan Building 132 = Sharon D. Morrison -Economics of Technology 14563 ENT 312 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Bryan Building 104 = Albert N. Link -Professional Selling 14249 ENT 324 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Bryan Building 205 = Sara Beth Macsween -Professional Selling 14250 ENT 324 - 02 2:00 pm - 3:15 pm TR Bryan Building 205 = Sara Beth Macsween -Professional Selling 14251 ENT 324 - 03 6:00 pm - 8:50 pm W Bryan Building 205 = James Sanders Boles -Writing for Professionals and Entrepreneurs 14973 ENT 327 - 01 TBA TBA = Bonnie Thames Yarbrough -Sales Leadership 14253 ENT 328 - 01 6:00 pm - 8:50 pm T Bryan Building 112 = John L. Chapman -Entrepreneurial Finance 14417 ENT 335 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR Bryan Building 104 = James A. Milanese -Opportunities to Action: Business Plan 14254 ENT 336 - 01 TBA TBA = Esra Memili -Entrepreneurial Leadership 10019 ENT 339 - 01 TBA TBA = Gregory L Milsom -International Entrepreneurship 14256 ENT 342 - 01 TBA TBA = Esra Memili -Ethical Issues in Entrepreneurship 14910 ENT 362 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR Graham Building 209 = Gaetano Edward Milazzo -Advanced Studio Practicum: Art and Entrepreneurship 14260 ENT 394 - 01 3:00 pm - 5:50 pm W Gatewood Studio Arts Building 225 = Ashley Hill Marshall -Transition Planning and School-Based Entrepreneurship 14901 ENT 396 - 01 TBA TBA = Stephanie A. Kurtts -Entrepreneurship in the Performing Arts 14909 ENT 402 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF Music Building 223 = Jason Neal Wallace -Personal Selling Internship 14258 ENT 427 - 01 TBA TBA = James Sanders Boles -Researching Opportunities in Entrepreneurship and Economic Development 14273 ENT 430 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR Bryan Building 211 = Steven Mark Cramer -Social Entrepreneurship: Justice and a Green Environment 14262 ENT 440 - 01 TBA TBA = Channelle D. James -Directed Business Practice 10107 ENT 450 - 01 TBA TBA = John Joseph Ceneviva -Service Management 14904 ENT 451 - 01 TBA TBA = Bonnie Marie Canziani -Researching Opportunities in Entrepreneurship and Economic Development 14870 ENT 530 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR Bryan Building 211 = Steven Mark Cramer -Social Entrepreneurship: Justice and a Green Environment 14873 ENT 540 - 01 TBA TBA = Channelle D. James -International Entrepreneurship 14276 ENT 606 - 01 TBA TBA = Dianne H. B. Welsh -Introduction to Entrepreneurial Finance 14400 FIN 200 - 01 TBA TBA = James A. Milanese -The Management of Personal Finance 14401 FIN 300 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Bryan Building 117 = James A. Milanese -Business Finance I 14402 FIN 315 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Bryan Building 128 = James A. Milanese -Business Finance I 14403 FIN 315 - 02 2:00 pm - 3:15 pm TR Bryan Building 128 = Yin Li -Business Finance I 14404 FIN 315 - 03 6:00 pm - 8:50 pm T Bryan Building 128 = Yin Li -Business Finance I 14405 FIN 315 - 04 2:00 pm - 3:15 pm MW Bryan Building 122 = Robert E Lamy -Business Finance I 14406 FIN 315 - 05 TBA TBA = Heng An -Financial Institutions and Markets 14407 FIN 330 - 01 3:30 pm - 4:45 pm MW Bryan Building 104 = Robert E Lamy -Entrepreneurial Finance 14408 FIN 335 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR Bryan Building 104 = James A. Milanese -Internship in Finance 14409 FIN 360 - 01 TBA TBA = Amanda Leigh Cromartie -Business Finance II 14410 FIN 410 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Bryan Building 105 = Daniel T. Winkler -Business Finance II 14411 FIN 410 - 02 TBA TBA = Daniel T. Winkler -Investments 14412 FIN 442 - 01 6:00 pm - 8:50 pm T Bryan Building 205 = Dayong Huang -Seminar in Finance 14413 FIN 449 - 01 5:00 pm - 6:15 pm MW Bryan Building 202 = Robert E Lamy -Derivatives 14414 FIN 450 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR Bryan Building 202 = Dayong Huang -Problems in Finance 14415 FIN 499 - 01 TBA TBA = James A. Milanese -Succeed at the G 14429 FYE 101 - 01 11:00 am - 11:50 am MW Moore Humanities & Research Ad 1210 = Robert Andrew Barker -Succeed at the G 14434 FYE 101 - 02 1:00 pm - 1:50 pm MW School of Education Building 102 = Darian Elizabeth Rader -Succeed at the G 14437 FYE 101 - 03 9:30 am - 10:20 am TR Curry Building 237 = Emily Savoie DiRoma -Succeed at the G 14439 FYE 101 - 04 2:00 pm - 2:50 pm TR School of Education Building 222 = Emily Wiersma -Beginning French I 12612 FRE 101 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF Bryan Building 104 = Malika Akarramou -Beginning French I 12613 FRE 101 - 02 TBA TBA = Amy Lynn Brabeck -Beginning French I 12614 FRE 101 - 03 11:00 am - 11:50 am MWF Bryan Building 213 = Kailyn S Deutrich -Beginning French I 12615 FRE 101 - 04 12:00 pm - 12:50 pm MWF Bryan Building 206 = Joshua A Allman -Beginning French I 12616 FRE 101 - 05 1:00 pm - 1:50 pm MWF Moore Humanities & Research Ad 1210 = Joshua C Lunsford -Beginning French I 12617 FRE 101 - 06 2:00 pm - 2:50 pm MWF Moore Humanities & Research Ad 1210 = Joshua C Lunsford -Beginning French I 12618 FRE 101 - 07 4:00 pm - 4:50 pm MWF Moore Humanities & Research Ad 1210 = Malika Akarramou -Beginning French I 12620 FRE 101 - 08 TBA TBA = Amy Lynn Brabeck -Beginning French II 12621 FRE 102 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF School of Education Building 106 = Guylene Marie Deasy -Beginning French II 12623 FRE 102 - 02 TBA TBA = Guylene Marie Deasy -Beginning French II 12625 FRE 102 - 03 11:00 am - 11:50 am MWF School of Education Building 106 = Guylene Marie Deasy -Beginning French II 14988 FRE 102 - 04 11:00 am - 11:50 am MWF Curry Building 332 = Peter T. Dola -Beginning French II 12626 FRE 102 - 05 11:00 am - 11:50 am MWF Curry Building 332 = Peter T. Dola -Beginning French II 15196 FRE 102 - 06 TBA TBA = Guylene Marie Deasy -Intermediate French I 12627 FRE 203 - 01 12:00 pm - 12:50 pm MWF Moore Humanities & Research Ad 1210 = Joshua C Lunsford -Intermediate French I 12628 FRE 203 - 02 TBA TBA = Amy Lynn Brabeck -Intermediate French I 12629 FRE 203 - 03 4:00 pm - 4:50 pm MWF Moore Humanities & Research Ad 1206 = Peter T. Dola -Intermediate French I 12630 FRE 203 - 04 4:00 pm - 4:50 pm MWF Moore Humanities & Research Ad 1206 = Peter T. Dola -Intermediate French II 12635 FRE 204 - 01 11:00 am - 11:50 am MWF Bryan Building 216 = Catherine Ann Viano -Intermediate French II 12636 FRE 204 - 02 TBA TBA = Joshua C Lunsford -Intermediate French II 12637 FRE 204 - 03 1:00 pm - 1:50 pm MWF = Catherine Ann Viano -Intermediate French II 12639 FRE 204 - 04 1:00 pm - 1:50 pm MWF Curry Building 332 = Peter T. Dola -Intermediate French Conversation 12640 FRE 210 - 01 3:00 pm - 3:50 pm W Ferguson Building 113 = Peter T. Dola -Intermediate French: Culture and Business 12641 FRE 241 - 01 5:00 pm - 6:15 pm MW Curry Building 332 = Peter T. Dola -Francophone Cultures: An Introduction 12642 FRE 303 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW = Catherine Ann Viano -Introduction to French Civilization and Culture 12643 FRE 332 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Curry Building 331 = Cybelle H McFadden -Survey of French Literature 12644 FRE 353 - 01 4:00 pm - 5:15 pm MW Curry Building 331 = Roberto E. Campo -Monsters and Superheroes... 12645 FRE 455 - 01 4:00 pm - 6:50 pm R Stone Building 186 = Catherine Ann Viano -Monsters and Superheroes... 12646 FRE 693 - 01 4:00 pm - 6:50 pm R Stone Building 186 = Catherine Ann Viano -Lies the Internet Told Me 12953 FMS 115 - 01 9:00 am - 9:50 am MWF Anne & Benjamin Cone Bldg. 107 = Joseph Ross -The Rhetoric of Remembering 12973 FMS 115 - 02 11:00 am - 12:15 pm TR Gatewood Studio Arts Building 204 = Cynthia Damm McPeters -Walking with Wilderness:Writin 12985 FMS 115 - 03 12:30 pm - 1:45 pm MW Moore Humanities & Research Ad 2209 = Kristin J Yates -The Struggle for Space 13002 FMS 115 - 04 12:00 pm - 12:50 pm MWF Graham Building 203 = Kristen Ashley Brunelli -Narratives of Identity and Mad 13015 FMS 120 - 01 11:00 am - 11:50 am MWF Eberhart Building 161 = Jesse Louis Gay -Write for Your Life! 13023 FMS 120 - 02 3:30 pm - 4:45 pm TR Eberhart Building 161 = Sarah A. Krive -Monsters and the Monstrous 13030 FMS 121 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF School of Education Building 208 = Derek Smith Keyser -Global Young Adult & Child Lit 13035 FMS 121 - 02 11:00 am - 11:50 am MWF Patricia A Sullivan Science 349 = Emily M Hall -Holy Horribles Rel Sacred Mons 13054 FMS 141 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR Moore Humanities & Research Ad 3208 = Linda C Ceriello -His Roots Contemporary South 13059 FMS 160 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Nursing Building, Moore 331 = Susan Thomas -Hist Roots Contemporary South 13060 FMS 160 - 02 11:00 am - 12:15 pm TR School of Education Building 217 = Susan Thomas -History of American Capitalism 13439 FMS 160 - 03 12:30 pm - 1:45 pm TR Moore Humanities & Research Ad 3208 = Sarah Jane Gates -The Cold War in Fact and Film 13450 FMS 160 - 04 2:00 pm - 3:15 pm TR Moore Humanities & Research Ad 2210 = Mark A. Moser -God and the Constitution 13457 FMS 170 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Bryan Building 112 = Malcolm J. Colbert -War and Conflict 13522 FMS 170 - 02 11:00 am - 11:50 am MWF Graham Building 203 = Amanda L. Sink -When the River Caught Fire 13579 FMS 170 - 03 9:00 am - 9:50 am MWF Curry Building 247 = Elizabeth McNamara -Can We All Get Along? Race US 13596 FMS 170 - 04 12:30 pm - 1:45 pm TR Brown Building 215 = Aneliese Katri Dar -Understanding Autism Sci Cul 13609 FMS 170 - 05 2:00 pm - 3:15 pm MW Moore Humanities & Research Ad 2206 = Sara J Estle -Fans, Fandom & Fan Practices 13616 FMS 170 - 06 2:00 pm - 3:15 pm TR Moore Humanities & Research Ad 1210 = Ena Prskalo -Freshman Seminar in Life Science 14116 FMS 184 - 01 12:00 pm - 2:00 pm M Stone Building 217 = Jeffrey C. Patton -Advances in Genetics 14669 FMS 184 - 02 11:00 am - 12:15 pm TR School of Education Building 214 = Maria Cristina Drummond Moreira -Shall We Play a Game? 11186 FMS 195 - 01 2:00 pm - 2:50 pm MWF Graham Building 302 = Jonathan T. Rowell -Principles of Genetic Counseling II 14292 GEN 602 - 01 9:00 am - 11:50 am T 996 Spring Garden St 112 = Lauren E. Doyle -Psychosocial Seminar 14307 GEN 618 - 01 12:00 pm - 12:50 pm R 996 Spring Garden St 112 = Lauren E. Doyle -Medical/Clinical Genetics I 14301 GEN 630 - 01 1:00 pm - 3:50 pm R 996 Spring Garden St 112 = Randi Leigh Culp Stewart -Capstone Preparation Seminar 14304 GEN 648 - 01 12:00 pm - 12:50 pm T 996 Spring Garden St 112 = Rachel Mills -Genetics Journal Club 14302 GEN 688 - 01 11:00 am - 11:50 am R 996 Spring Garden St 112 = Randi Leigh Culp Stewart -Clinical Rotations II 14308 GEN 719 - 01 TBA MTWF TBA = Randi Leigh Culp Stewart -Research Project 14317 GEN 749 - 01 4:00 am - 4:50 am R = Rachel Mills -Introduction to Earth Science 11066 GES 103 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Graham Building 212 = Mary Bee Hall-Brown -Introduction to Earth Science 11570 GES 103 - 02 11:00 am - 12:15 pm TR School of Education Building 120 = Mary Bee Hall-Brown -Introduction to Earth Science 11573 GES 103 - 03 3:30 pm - 4:45 pm MW Graham Building 106 = Mary Bee Hall-Brown -Introduction to Earth Science 11575 GES 103 - 04 11:00 am - 11:50 am MWF Graham Building 212 = Gerald J. Lennartson -Introduction to Earth Science 11585 GES 103 - 05 TBA TBA = Gerald J. Lennartson -Introduction to Earth Science 11586 GES 103 - 06 9:30 am - 10:45 am TR School of Education Building 120 = Phillip Daniel Royall -Introduction to Earth Science 11587 GES 103 - 07 TBA TBA = Roy S. Stine -Introduction to Earth Science 11588 GES 103 - 08 2:00 pm - 3:15 pm TR Graham Building 212 = Sarah J Praskievicz -Introduction to Earth Science 11589 GES 103 - 09 9:00 am - 9:50 am MWF Graham Building 302 = Pankaj Ratna Bajracharya -Introduction to Earth Science 11591 GES 103 - 10 3:30 pm - 4:45 pm TR Graham Building 106 = Jennifer L Reynolds -Introduction to Earth Science 11592 GES 103 - 11 10:00 am - 10:50 am MWF Graham Building 212 = Craig Micheal Pederson -Introduction to Earth Science 11647 GES 103 - 12 TBA TBA = Gerald J. Lennartson -Introduction to Earth Science 14483 GES 103 - 13 TBA TBA = Zhi-Jun Liu -Introduction to Earth Science 10809 GES 103 - 81 TBA TBA = Mary Bee Hall-Brown -Earth Science Laboratory 11594 8:00 am - 9:50 am W Graham Building 109 = Sarah J Praskievicz -Earth Science Laboratory 11595 12:00 pm - 1:50 pm M Graham Building 109 = Sarah J Praskievicz -Earth Science Laboratory 11596 12:30 pm - 2:20 pm T Graham Building 109 = Sarah J Praskievicz -Earth Science Laboratory 11599 12:00 pm - 1:50 pm F Graham Building 109 = Sarah J Praskievicz -Earth Science Laboratory 11600 3:00 pm - 4:50 pm W Graham Building 109 = Sarah J Praskievicz -Earth Science Laboratory 11649 TBA TBA = Gerald J. Lennartson -World Regional Geography 11601 GES 104 - 01 8:00 am - 9:15 am TR Graham Building 207 = Jesse Michael Lane -Introduction to Human Geography 11602 GES 105 - 01 9:00 am - 9:50 am MWF Graham Building 308 = Jenny M. Berggren -Introduction to Human Geography 11603 GES 105 - 02 1:00 pm - 1:50 pm MWF Graham Building 207 = Jenny M. Berggren -Introduction to Geographic Information Science 11604 GES 121 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Graham Building 423 = Ricky L. Bunch -Introduction to Geographic Information Science 11608 GES 121 - 02 9:30 am - 10:45 am TR Graham Building 402 = Wenliang Li -Intro to Geographic Information Science Laboratory 11620 9:00 am - 9:50 am F = Ricky L. Bunch -Intro to Geographic Information Science Laboratory 11622 11:00 am - 11:50 am F = Ricky L. Bunch -Intro to Geographic Information Science Laboratory 14331 12:30 pm - 1:20 pm R Graham Building 104 = Ricky L. Bunch -Intro to Geographic Information Science Laboratory 14337 4:00 pm - 4:50 pm R Graham Building 104 = Ricky L. Bunch -Introduction to Environment 11623 GES 164 - 01 9:00 am - 9:50 am MWF Curry Building 238 = Shaleen A Miller -Introduction to Environment 11625 9:00 am - 9:50 am MWF Curry Building 238 = Shaleen A Miller -Urban Geography: Global Patterns 11631 GES 301 - 01 TBA TBA = Keith G. Debbage -Environmental Hazards Assessment 11633 GES 305 - 01 1:00 pm - 1:50 pm MWF Curry Building 244 = Gerald J. Lennartson -World Economic Geography 11634 GES 306 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Gatewood Studio Arts Building 204 = John G Stehlin -Physical Geography: Landscape Processes 11635 GES 314 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR Graham Building 109 = Phillip Daniel Royall -Physical Geography Laboratory 11636 3:30 pm - 6:20 pm M Graham Building 109 = Phillip Daniel Royall -Introduction to Spatial Analysis 11641 GES 325 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Graham Building 104 = Zhi-Jun Liu -Sustainable Tourism and Transportation 11090 GES 331 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR Graham Building 402 = Keith G. Debbage -Principles of Cartography 11644 GES 357 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR = and lab Jeffrey C. Patton -Remote Sensing of Environment 11646 GES 359 - 01 2:00 pm - 3:15 pm T = and lab Roy S. Stine - 2:00 pm - 5:15 pm R = and lab Roy S. Stine -Seminar in Sustainability 11654 GES 362 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Curry Building 334 = Aaron S. Allen -Individual Study 11857 GES 368 - 01 TBA TBA = Aaron S. Allen -Individual Study 11858 GES 368 - 02 TBA TBA = Ann Berry Somers -E&E: S. Appalachia 11859 GES 370 - 01 9:00 am - 11:40 am S Kaplan Center for Wellness 105 = and lab Nathan A Rector -E&E: NC Outerbanks 11860 GES 370 - 02 12:00 pm - 2:40 pm S Kaplan Center for Wellness 105 = and lab Alexandra Katrina Hauer -A&E: Env'l Aesthetics 11875 GES 382 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR Graham Building 303 = Aaron S. Allen -E&D: Decarbonizing the Economy 11876 GES 384 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Graham Building 302 = John G Stehlin -Capstone Seminar 11898 GES 400 - 01 3:30 pm - 6:20 pm T Graham Building 303 = Ann Berry Somers -Advanced Weather and Climate-Synoptic Climatology 11880 GES 419 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW = Paul A. Knapp -Geographic Information Science 11889 GES 421 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Graham Building 104 = and lab Mary Bee Hall-Brown -Advanced Geographic Information Systems 11883 GES 458 - 01 6:30 pm - 9:20 pm M = and lab Ricky L. Bunch -Special Problems in Geography 15032 GES 490 - 01 TBA TBA = Mary Bee Hall-Brown -Internship in Geography 11267 GES 495 - 01 TBA TBA = Gerald J. Lennartson -Advanced Weather and Climate-Synoptic Climatology 11881 GES 619 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW = Paul A. Knapp -Spatial Analysis 11900 GES 620 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR Curry Building 237 = Zhi-Jun Liu -Seminar in Geographic Information Science 11901 GES 621 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR = Wenliang Li -Researching Opportunities in Entrepreneurship and Economic Development 14872 GES 630 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR Bryan Building 211 = Steven Mark Cramer -Transportation Planning 11903 GES 631 - 01 3:30 pm - 6:20 pm M = Selima Sultana -Advanced Geographic Information Systems 11885 GES 658 - 01 6:30 pm - 9:20 pm M = and lab Ricky L. Bunch -E&D: Decarbonizing the Economy 11877 GES 684 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Graham Building 302 = John G Stehlin -Research Problems in Applied Geography 14943 GES 690 - 01 TBA TBA = Ricky L. Bunch -Research Problems in Applied Geography 15061 GES 690 - 02 TBA TBA = Keith G. Debbage -Internship 14939 GES 695 - 01 TBA TBA = Selima Sultana -Internship 14942 GES 695 - 02 TBA TBA = Ricky L. Bunch -Internship 15060 GES 695 - 03 TBA TBA = Keith G. Debbage -Internship 15116 GES 695 - 04 TBA TBA = Jeffrey C. Patton -Thesis 14818 GES 699 - 01 TBA TBA = Sarah J Praskievicz -Thesis 15064 GES 699 - 02 TBA TBA = Ricky L. Bunch -History of Geographic Thought 11028 GES 701 - 01 12:00 pm - 2:50 pm F = Corey Michael Johnson -Research Design 11906 GES 702 - 01 3:30 pm - 6:20 pm W = Paul A. Knapp -Seminar in Earth Science/Natural Resources 11907 GES 730 - 01 6:00 pm - 8:50 pm R = Sarah J Praskievicz -Independent Geographic Research 14793 GES 790 - 01 TBA TBA = Corey Michael Johnson -Independent Geographic Research 14963 GES 790 - 02 TBA TBA = Ricky L. Bunch -Independent Geographic Research 14968 GES 790 - 03 TBA TBA = Selima Sultana -Doctoral Dissertation Research 11263 GES 799 - 01 TBA TBA = Corey Michael Johnson -Doctoral Dissertation Research 11264 GES 799 - 02 TBA TBA = Selima Sultana -Doctoral Dissertation Research 11265 GES 799 - 03 TBA TBA = Keith G. Debbage -Doctoral Dissertation Research 11266 GES 799 - 04 TBA TBA = Phillip Daniel Royall -Beginning German I 12938 GER 101 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF School of Education Building 104 = Jacob Matthew Barto -Beginning German I 12945 GER 101 - 02 TBA TBA = Jocelyn Maree Aksin -Beginning German I 12951 GER 101 - 03 11:00 am - 11:50 am MWF Bryan Building 104 = Jocelyn Maree Aksin -Beginning German I 12955 GER 101 - 04 12:00 pm - 12:50 pm MWF Bryan Building 205 = Benjamin Reed Davis -Beginning German II 12959 GER 102 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF Moore Humanities & Research Ad 1215 = Brooke Donell Kreitinger -Beginning German II 12961 GER 102 - 02 TBA TBA = Brooke Donell Kreitinger -Beginning German II 12967 GER 102 - 03 11:00 am - 11:50 am MWF School of Education Building 104 = Jacob Matthew Barto -Beginning German II 12970 GER 102 - 04 12:00 pm - 12:50 pm MWF School of Education Building 104 = Jacob Matthew Barto -Intermediate German 13302 GER 203 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF Bryan Building 112 = Carola Woesner Dwyer -Intermediate German 13304 GER 203 - 02 TBA TBA = Carola Woesner Dwyer -Intermediate German Topics 13306 GER 204 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Moore Humanities & Research Ad 1208 = Benjamin Reed Davis -Intermediate German Topics 13309 GER 204 - 02 TBA TBA = Benjamin Reed Davis -Masterworks of German Literature Read in English 13311 GER 217 - 01 TBA TBA = Jacob Matthew Barto -Masterworks of German Literature Read in English 13315 GER 218 - 01 TBA TBA = Jocelyn Maree Aksin -Sagas, Legends, Fairy Tales: Readings in English 13324 GER 221 - 01 12:00 pm - 12:50 pm MWF Bryan Building 121 = Carola Woesner Dwyer -German Culture: Advanced Intermediate-Topics in German Film 13325 GER 310 - 01 TBA TBA = Brooke Donell Kreitinger -German Conversation Topics 13328 GER 311 - 01 3:00 pm - 3:50 pm W School of Education Building 214 = Benjamin Reed Davis -German Orientalisms 13330 GER 405 - 01 1:00 pm - 1:50 pm MWF Bryan Building 117 = Jocelyn Maree Aksin -Envisioning Your Old Age 11572 GRO 201 - 01 TBA TBA = Rebecca Adams -Health and Aging 11513 GRO 621 - 01 TBA TBA = Lori Corinne Auman -Diversity, Inclusion, and Aging 11568 GRO 634 - 01 TBA TBA = Rebecca Adams -Aging, Memory and Dementia 11569 GRO 676 - 01 TBA TBA = Thomas Jeffrey Farrer -Administrator inTraining 11571 GRO 676 - 02 TBA TBA = Elise K Eifert -Sp. Topics: Estate Planning 15180 GRO 676 - 03 TBA TBA = Elise K Eifert -Sp. Topics: Advance Directives 15181 GRO 676 - 04 TBA TBA = Elise K Eifert -SpTpcs: Phys Activ & Cognition 15340 GRO 676 - 05 TBA TBA = Jennifer Louise Etnier -Elementary Ancient Greek II 13019 GRK 202 - 01 9:00 am - 9:50 am MWF Moore Humanities & Research Ad 1206 = Susan C. Shelmerdine -Intermediate Ancient Greek II 13021 GRK 204 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF Moore Humanities & Research Ad 1206 = Susan C. Shelmerdine -Homer 13029 GRK 341 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF Moore Humanities & Research Ad 1206 = Susan C. Shelmerdine -College, Career & Life (Part I) 11377 HHS 120 - 01 9:19 am - 10:44 am MTWRF Administrative 001 = Melissa Johnson -Design Your Life I: What Could I Do With My Life? 11328 HHS 125 - 02 11:00 am - 11:50 am T Ferguson Building 113 = William Howard Johnson -Design Your Life I: What Could I Do With My Life? 11331 HHS 125 - 03 11:00 am - 11:50 am W Coleman Building 319 = Megan Christine Delph Cayton -Design Your Life I: What Could I Do With My Life? 11334 HHS 125 - 04 3:00 pm - 3:50 pm R Patricia A Sullivan Science 218 = William Howard Johnson -Design Your Life I: What Could I Do With My Life? 11336 HHS 125 - 05 TBA TBA = Megan Christine Delph Cayton -Design Your Life I: What Could I Do With My Life? 11337 HHS 125 - 06 TBA TBA = Megan Christine Delph Cayton -Design Your Life II: Redesign a Life You'll Love 11338 HHS 135 - 01 10:00 am - 10:50 am M Curry Building 331 = Zithobile Zodwa Nxumalo -Design Your Life II: Redesign a Life You'll Love 11339 HHS 135 - 02 10:00 am - 10:50 am T Stone Building 217 = Megan Christine Delph Cayton -Design Your Life II: Redesign a Life You'll Love 11341 HHS 135 - 03 3:00 pm - 3:50 pm T Patricia A Sullivan Science 217 = William Howard Johnson -Design Your Life II: Redesign a Life You'll Love 11344 HHS 135 - 06 10:00 am - 10:50 am R Stone Building 217 = William Howard Johnson -Design Your Life II: Redesign a Life You'll Love 11349 HHS 135 - 08 10:00 am - 10:50 am F Curry Building 331 = Zithobile Zodwa Nxumalo -College, Career & Life (Part III) 11379 HHS 140 - 01 9:19 am - 10:44 am MTWRF Administrative 001 = Melissa Johnson -Purpose-Driven Entrepreneurship 11351 HHS 250 - 01 12:30 pm - 1:45 pm MW Bryan Building 110 = William Howard Johnson -Entrepreneurial Personal Branding 11358 HHS 275 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Bryan Building 206 = Megan Christine Delph Cayton -Applied Multiple Regression 11363 HHS 650 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Curry Building 331 = and lab William Nelson Dudley -Ethics in Practice, Teaching, and Research 11366 HHS 654 - 01 1:00 pm - 4:00 pm T Moore Humanities & Research Ad 1204 = Arthur D. Anastopoulos -Applied Longitudinal Analysis 11371 HHS 746 - 01 2:00 pm - 4:50 pm M Stone Building 246 = Andrew J. Supple -Professional Development Seminar 11373 HHS 750 - 01 9:00 am - 11:50 am F = Sandra J. Shultz -Effects of College on Students 10458 HED 603 - 01 4:00 pm - 6:50 pm W School of Education Building 212 = Delma Margot Ramos -Organization and Administration of Student Affair in Higher Education 10457 HED 606 - 01 4:00 pm - 6:50 pm M School of Education Building 222 = Robert Bradley Johnson -Leadership in Higher Education 10563 HED 608 - 01 4:00 pm - 6:50 pm M School of Education Building 214 = Delma Margot Ramos -Student Development Theory II 10459 HED 609 - 01 4:00 pm - 6:50 pm T Curry Building 303 = Morolake Laosebikan Buggs -Student Development Theory II 14693 HED 609 - 02 4:00 pm - 6:50 pm T Curry Building 312 = Marianne Grande Magjuka -Current Issues in Higher Education 10460 HED 612 - 01 4:00 pm - 6:50 pm T School of Education Building 214 = Robert Bradley Johnson -LGBTQ+ Issues Higher Education 14697 HED 688 - 01 4:00 pm - 6:50 pm R School of Education Building 212 = Zachary R Blackmon -Life Design & Coaching 10490 HED 688 - 02 2:00 pm - 3:15 pm TR School of Education Building 212 = Laura McLaughlin Gonzalez -Independent Study 10464 HED 692 - 01 TBA TBA = Robert Bradley Johnson -Independent Study 10465 HED 692 - 02 TBA TBA = Delma Margot Ramos -Independent Study 15009 HED 692 - 03 TBA TBA = Laura McLaughlin Gonzalez -The Law of Higher Education 14704 HED 748 - 01 4:00 pm - 6:50 pm R Moore Humanities & Research Ad 1215 = Jerry Blakemore -Directed Doctoral Research 10470 HED 775 - 02 TBA TBA = Laura McLaughlin Gonzalez -Dissertation 10496 HED 799 - 01 TBA TBA = Laura McLaughlin Gonzalez -Dissertation Extension 10564 HED 802 - 01 TBA TBA = Laura McLaughlin Gonzalez -History of Africa since 1870 10628 HIS 204 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Moore Humanities & Research Ad 1215 = Colleen Kriger -Tpcs: AfroEurasia to 1650 12420 HIS 206 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR Moore Humanities & Research Ad 1214 = Timothy Mitchell Reagin -Tpcs: Premodern Global History 12425 HIS 206 - 02 6:30 pm - 7:45 pm TR Moore Humanities & Research Ad 1214 = Anderson Ray Rouse -Tpcs: Cultures in Contact 10635 HIS 207 - 01 TBA TBA = Sarah E McCartney -Tpcs: Mediterranean World 14217 HIS 207 - 02 TBA TBA = Ian M Michie -Tpcs: Soviet Union 1917-1991 10636 HIS 208 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF School of Education Building 224 = William Woodfield Zang -Tpcs:Revolutions Mod Wrld Hist 10638 HIS 208 - 02 11:00 am - 12:15 pm TR School of Education Building 202 = Mark A. Moser -Tpcs:Revolutions Mod Wrld Hist 10640 HIS 208 - 03 TBA TBA = Mark A. Moser -Tpcs: The Great War 10641 HIS 208 - 04 5:00 pm - 6:15 pm TR Moore Humanities & Research Ad 1214 = Christopher William Davis -Tpcs: Islamic Civ 1200-present 10666 HIS 209 - 01 1:00 pm - 1:50 pm MW School of Education Building 208 = Alexander A Eger - 12:00 pm - 12:50 pm F Moore Humanities & Research Ad 1209 = Alexander A Eger -Tpcs: Islamic Civ 1200-present 10667 HIS 209 - 02 1:00 pm - 1:50 pm MW School of Education Building 208 = Alexander A Eger - 1:00 pm - 1:50 pm F Moore Humanities & Research Ad 1213 = Alexander A Eger -Tpcs: Islamic Civ 1200-present 10669 HIS 209 - 03 1:00 pm - 1:50 pm MW School of Education Building 208 = Alexander A Eger - 12:00 pm - 12:50 pm F School of Education Building 110 = Alexander A Eger -Tpcs: Islamic Civ 1200-present 10670 HIS 209 - 04 1:00 pm - 1:50 pm MW School of Education Building 208 = Alexander A Eger - 1:00 pm - 1:50 pm F School of Education Building 102 = Alexander A Eger -Tpcs:Social Mvmnts in Mod Wrld 10810 HIS 209 - 81 TBA TBA = Brian William Suttell -The United States: A General Survey to 1865 10671 HIS 211 - 01 12:00 pm - 12:50 pm MW School of Education Building 208 = Mandy Lee Cooper - 12:00 pm - 12:50 pm F School of Education Building 102 = Mandy Lee Cooper -The United States: A General Survey to 1865 10673 HIS 211 - 02 12:00 pm - 12:50 pm MW School of Education Building 208 = Mandy Lee Cooper - 1:00 pm - 1:50 pm F Moore Humanities & Research Ad 1209 = Mandy Lee Cooper -The United States: A General Survey to 1865 10674 HIS 211 - 03 12:00 pm - 12:50 pm MW School of Education Building 208 = Mandy Lee Cooper - 12:00 pm - 12:50 pm F Moore Humanities & Research Ad 2211 = Mandy Lee Cooper -The United States: A General Survey to 1865 10675 HIS 211 - 04 12:00 pm - 12:50 pm MW School of Education Building 208 = Mandy Lee Cooper - 1:00 pm - 1:50 pm F Bryan Building 110 = Mandy Lee Cooper -The United States: A General Survey to 1865 10685 HIS 211 - 05 8:00 am - 9:15 am TR Moore Humanities & Research Ad 2209 = Kaitlyn V Williams -The United States: A General Survey to 1865 10686 HIS 211 - 06 3:30 pm - 4:45 pm TR Bryan Building 213 = Ashley Nicole Loper-Nowak -The United States: A General Survey to 1865 15237 HIS 211 - 08 TBA TBA = Richard M Smith -The United States: A General Survey Since 1865 10677 HIS 212 - 01 11:00 am - 11:50 am MW Ferguson Building 100 = David M Wight - 11:00 am - 11:50 am F School of Education Building 217 = David M Wight -The United States: A General Survey Since 1865 10678 HIS 212 - 02 11:00 am - 11:50 am MW Ferguson Building 100 = David M Wight - 12:00 pm - 12:50 pm F Moore Humanities & Research Ad 2209 = David M Wight -The United States: A General Survey Since 1865 10680 HIS 212 - 03 11:00 am - 11:50 am MW Ferguson Building 100 = David M Wight - 11:00 am - 11:50 am F School of Education Building 219 = David M Wight -The United States: A General Survey Since 1865 10682 HIS 212 - 04 11:00 am - 11:50 am MW Ferguson Building 100 = David M Wight - 12:00 pm - 12:50 pm F Bryan Building 112 = David M Wight -The United States: A General Survey Since 1865 10683 HIS 212 - 05 11:00 am - 11:50 am MW Ferguson Building 100 = David M Wight - 11:00 am - 11:50 am F School of Education Building 108 = David M Wight -The United States: A General Survey Since 1865 10684 HIS 212 - 06 11:00 am - 11:50 am MW Ferguson Building 100 = David M Wight - 12:00 pm - 12:50 pm F Bryan Building 216 = David M Wight -Tpcs: Southern Women's History 10707 HIS 213 - 01 3:30 pm - 4:45 pm MW Moore Humanities & Research Ad 1215 = Mandy Lee Cooper -World in the 20th C 1900-1945 10750 HIS 217 - 01 TBA TBA = Matthew David Hintz -The World in the Twentieth Century 10812 HIS 217 - 81 TBA TBA = Sarah E McCartney -The World since 1945 10752 HIS 218 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR Moore Humanities & Research Ad 1214 = Susan Thomas -The World since 1945 11687 HIS 218 - 02 TBA TBA = Brian William Suttell -The World since 1945 10811 HIS 218 - 81 TBA TBA = Matthew David Hintz -Medieval Legacy 10753 HIS 221 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Moore Humanities & Research Ad 1214 = Ryan Thomas Goodman -European Revolutions, 1789-1989 10754 HIS 223 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Moore Humanities & Research Ad 1214 = Peter N Gengler -The First America: Latin America, 1492-1830 10755 HIS 239 - 01 10:00 am - 10:50 am MW School of Education Building 204 = Maikel Farinas Borrego - 10:00 am - 10:50 am F School of Education Building 219 = Maikel Farinas Borrego -The First America: Latin America, 1492-1830 10756 HIS 239 - 02 10:00 am - 10:50 am MW School of Education Building 204 = Maikel Farinas Borrego - 11:00 am - 11:50 am F Curry Building 303 = Maikel Farinas Borrego -The First America: Latin America, 1492-1830 10758 HIS 239 - 03 10:00 am - 10:50 am MW School of Education Building 204 = Maikel Farinas Borrego - 10:00 am - 10:50 am F Moore Humanities & Research Ad 1208 = Maikel Farinas Borrego -The First America: Latin America, 1492-1830 10759 HIS 239 - 04 10:00 am - 10:50 am MW School of Education Building 204 = Maikel Farinas Borrego - 11:00 am - 11:50 am F Ferguson Building 322 = Maikel Farinas Borrego -(Dis)order and Progress: Latin America since 1810 10760 HIS 240 - 01 TBA TBA = Maikel Farinas Borrego -The Viking Age 10761 HIS 313 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF Moore Humanities & Research Ad 2209 = Richard E Barton -Witchcraft and Magic in European History 10875 HIS 315 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR School of Education Building 224 = Jodi E. Bilinkoff -American Indian History: 1840 to the Present 10877 HIS 322 - 01 9:00 am - 9:50 am MWF Bryan Building 104 = Arlen Meredith Hanson -Pirates of the Caribbean: The Real Story 10890 HIS 341 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR Moore Humanities & Research Ad 2209 = Linda M. Rupert -The New South 10891 HIS 344 - 01 3:30 pm - 4:45 pm MW Moore Humanities & Research Ad 2207 = Robert Andrew Bedingfield -History of North Carolina 10892 HIS 347 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR Moore Humanities & Research Ad 2209 = Warren Eugene Milteer -History of North Carolina 10893 HIS 347 - 02 6:00 pm - 8:50 pm W Moore Humanities & Research Ad 1211 = Christine Rowse Flood -The World at War, 1939-1945 10895 HIS 349 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR Curry Building 334 = Mark A. Moser -American Immigration 10896 HIS 350 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR School of Education Building 108 = Thomas F. Jackson -Russian History since 1900 10897 HIS 378 - 01 6:30 pm - 7:45 pm MW Moore Humanities & Research Ad 2211 = Travis Sutton Byrd -Historical Skills and Methods 10898 HIS 391 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR Moore Humanities & Research Ad 1211 = Jodi E. Bilinkoff -Historical Skills and Methods 10899 HIS 391 - 02 3:30 pm - 4:45 pm MW Moore Humanities & Research Ad 1213 = Maikel Farinas Borrego -The Holocaust: History and Meaning 10901 HIS 392 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR Bryan Building 216 = Peter N Gengler -Individual Study 14807 HIS 402 - 01 TBA TBA = Alexander A Eger -Individual Study 15010 HIS 402 - 02 TBA TBA = Torren Leon Gatson -Individual Study 15284 HIS 402 - 03 TBA TBA = Mark A. Moser -Tpcs: Black Pop Culture in 70s 10918 HIS 403 - 01 4:00 pm - 6:50 pm W Moore Humanities & Research Ad 1209 = Watson W. Jennison -Sem Tpc:Rise&Fall Nazi Germany 10920 4:00 pm - 6:50 pm R Moore Humanities & Research Ad 2208 = Peter N Gengler -Sem Tpc: Medieval Islamc Wrld 10921 4:00 pm - 6:50 pm W Moore Humanities & Research Ad 2204 = Alexander A Eger -Tpcs: The Global Cold War 10922 HIS 414 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Moore Humanities & Research Ad 1208 = David M Wight -Tpcs: Race in Native America 10925 HIS 422 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR Moore Humanities & Research Ad 1211 = Warren Eugene Milteer -Historical Methods for Social Studies Teachers 10926 HIS 430 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Moore Humanities & Research Ad 1211 = Lisa Carol Tolbert -Tpcs:Thinkng Visually Amer His 10927 HIS 446 - 01 3:30 pm - 4:45 pm MW Moore Humanities & Research Ad 1211 = Lisa Carol Tolbert -African History and Cultures through Film 10930 HIS 469 - 01 4:00 pm - 6:50 pm T Moore Humanities & Research Ad 1204 = Colleen Kriger -Tpcs: The Global Cold War 10923 HIS 514 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Moore Humanities & Research Ad 1208 = David M Wight -Tpcs: Race in Native America 10924 HIS 522 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR Moore Humanities & Research Ad 1211 = Warren Eugene Milteer -African History and Cultures through Film 10929 HIS 568 - 01 4:00 pm - 6:50 pm T Moore Humanities & Research Ad 1204 = Colleen Kriger -History of American Landscapes and Architecture 10931 HIS 624 - 01 9:00 am - 11:50 am W Gatewood Studio Arts Building 303 = Jo R. Leimenstoll -Preservation Planning and Law 10932 HIS 625 - 01 12:00 pm - 2:50 pm R Graham Building 203 = Autumn Rierson Michael -The Practice of Public History 10933 HIS 626 - 01 3:30 pm - 6:20 pm M Moore Humanities & Research Ad 2204 = Torren Leon Gatson -Digital History 10934 HIS 631 - 01 6:30 pm - 9:20 pm T Moore Humanities & Research Ad 1209 = Anne Elizabeth Parsons -Directed Reading 14668 HIS 697 - 01 TBA TBA = Linda M. Rupert -Directed Reading 14787 HIS 697 - 02 TBA TBA = Richard E Barton -Directed Reading 14792 HIS 697 - 03 TBA TBA = Alexander A Eger -Directed Reading 14972 HIS 697 - 04 TBA TBA = Mark E. Elliott -Directed Reading 15025 HIS 697 - 05 TBA TBA = Jeff W. Jones -Colloquium in American History after 1865 10935 HIS 702 - 01 3:30 pm - 6:20 pm R Curry Building 312 = Thomas F. Jackson -Colloquium in American History after 1865 10936 HIS 702 - 02 6:30 pm - 9:20 pm W Moore Humanities & Research Ad 1304 = David M Wight -M.A. Research Project II 15132 HIS 704 - 01 TBA TBA = Omar Hamid Ali -M.A. Research Project II 11207 HIS 704 - 07 TBA TBA = Thomas F. Jackson -M.A. Research Project II 11208 HIS 704 - 09 TBA TBA = Jeff W. Jones -M.A. Research Project II 11210 HIS 704 - 14 TBA TBA = Warren Gregory O'Brien -M.A. Research Project II 11211 HIS 704 - 16 TBA TBA = Linda M. Rupert -Colloquium in European History since 1789 10937 HIS 706 - 01 3:30 pm - 6:20 pm W Moore Humanities & Research Ad 1214 = Jeff W. Jones -Introductory Research Seminar 10938 HIS 709 - 01 3:30 pm - 6:20 pm T Moore Humanities & Research Ad 3207 = Linda M. Rupert -Introductory Research Seminar 10939 HIS 709 - 02 6:30 pm - 9:20 pm M Moore Humanities & Research Ad 1304 = Mandy Lee Cooper -Graduate Colloquium in World History 10940 HIS 716 - 01 3:30 pm - 6:20 pm M Moore Humanities & Research Ad 3207 = Jeff W. Jones -Public History Capstone II 10941 HIS 721 - 01 3:30 pm - 6:20 pm R Moore Humanities & Research Ad 3209 -E-mailTpcs: American Nationalisms 10942 HIS 723 - 01 3:30 pm - 6:20 pm T Bryan Building 202 = Mark E. Elliott -PhD Dissertation Proposal Course 14887 HIS 751 - 01 TBA TBA = Watson W. Jennison -PhD Dissertation Proposal Course 15154 HIS 751 - 02 TBA TBA = Thomas F. Jackson -Dissertation 14640 HIS 799 - 01 TBA TBA = Charles C. Bolton -Dissertation 14641 HIS 799 - 02 TBA TBA = Mark E. Elliott -Dissertation 14642 HIS 799 - 03 TBA TBA = Thomas F. Jackson -Dissertation 14643 HIS 799 - 04 TBA TBA = Watson W. Jennison -Dissertation 14644 HIS 799 - 05 TBA TBA = Lisa Levenstein -Dissertation 14645 HIS 799 - 06 TBA TBA = Warren Gregory O'Brien -Dissertation Extension 14646 HIS 802 - 01 TBA TBA = Charles C. Bolton -Dissertation Extension 14648 HIS 802 - 02 TBA TBA = Mark E. Elliott -Dissertation Extension 14649 HIS 802 - 03 TBA TBA = Thomas F. Jackson -Dissertation Extension 14652 HIS 802 - 06 TBA TBA = Warren Gregory O'Brien -Research Extension 15232 HIS 803 - 01 TBA TBA = Mark E. Elliott -SEM: RACE, GENDER AND THE LAW 14726 12:30 pm - 1:45 pm TR Petty Building 217 = Virginia L. Summey -SEM: ANIMALS, OURSELVES IN ART 14573 12:00 pm - 12:50 pm MWF Mary Foust Dorm, Res. College 120 = Larry E. Lavender -SEM: PLAYING DOCTOR 14579 12:30 pm - 1:45 pm TR North Spencer Residence Hall 134 = Angela K Bolte -SEM: SPATIALITY , PLACE IN LIT 14568 2:00 pm - 3:15 pm MW North Spencer Residence Hall 134 = Christopher James Kirkman -SEM: HOW DO WE KNOW WHAT WE 14581 9:30 am - 10:45 am TR Stone Building 215 = Omar Hamid Ali -SEM: ENERGY , PEOPLE AND PLANE 14571 3:30 pm - 4:45 pm MW North Spencer Residence Hall 134 = Alice E. Haddy -SEM: BIG REL QUESTIONS, RITUAL 14580 2:00 pm - 3:15 pm TR North Spencer Residence Hall 134 = Derek Krueger -SEM: TRAGEDY OF VENGEANCE 14564 3:30 pm - 4:45 pm TR North Spencer Residence Hall 134 = Rebecca Marie Muich -SEM: MEDIEVAL LOVE AND WAR 14680 2:00 pm - 2:50 pm MWF Coleman Building 319 = Carola Woesner Dwyer -SEM: EVE'S TONGUE; HAND LANGUA 14578 11:00 am - 12:15 pm TR Nursing Building, Moore 328 = Jonathan Henner -SEM: HONORS INTERNATIONAL EXPE 14671 TBA TBA = Omar Hamid Ali -SEM: HONORS INDEPENDENT STUDY 14672 TBA TBA = Omar Hamid Ali -SEM: SENIOR HONORS PROJECT 14673 TBA TBA = Omar Hamid Ali -Human Development Across the Life Span 11325 HDF 211 - 01 11:00 am - 11:50 am MWF Nursing Building, Moore 130 = Elisa Avellar Mercon Vargas -Human Development Across the Life Span 11327 HDF 211 - 02 12:30 pm - 1:45 pm TR Eberhart Building 284 = Elisa Avellar Mercon Vargas -Human Development Across the Life Span 15028 HDF 211 - 03 TBA TBA = Lisa Kaye Yates -Families and Close Relationships 11329 HDF 212 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Ferguson Building 100 = Mark Allen Fine -Families and Close Relationships 11332 HDF 212 - 02 10:00 am - 10:50 am MWF Eberhart Building 284 = Bette Theilig Beane -Introduction to Birth through Kindergarten Education and Programs 11335 HDF 250 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR Graham Building 307 = and lab Rachel Jepkemboi Boit -Development of School-Age Children 11353 HDF 301 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR Petty Building 136 = Danielle A. Crosby -Infant and Child Development 11354 HDF 302 - 01 11:00 am - 11:50 am MWF Bryan Building 160 = Lindsey Ruth Gedaly -Infant and Child Development 11357 HDF 302 - 02 11:00 am - 12:15 pm TR Bryan Building 122 = Lindsey Ruth Gedaly -Adolescent Development: From Puberty to Young Adulthood 11359 HDF 303 - 01 9:30 am - 10:45 am TR School of Education Building 118 = Elisa Avellar Mercon Vargas -Adult Development 11361 HDF 304 - 01 TBA TBA = Sudha Shreeniwas -Assessment and Planning for Inclusive B-K Programs 11362 HDF 315 - 01 5:00 pm - 8:50 pm W Stone Building 186 = Garon Stradley Smith -Assessment and Planning for Inclusive B-K Programs 11368 HDF 315 - 02 5:00 pm - 8:50 pm W = Garon Stradley Smith -Issues in Parenting 11370 HDF 321 - 01 12:00 pm - 1:15 pm MW Patricia A Sullivan Science 200 = Bette Theilig Beane -Issues in Parenting 11374 HDF 321 - 02 TBA TBA = Sudha Shreeniwas -Social Emotional Competence in Inclusive Settings 11375 HDF 341 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR Stone Building 186 = Kathryn Aldridge -Social Emotional Competence in Inclusive Settings 14185 HDF 341 - 02 12:30 pm - 1:45 pm TR = Kathryn Aldridge -Families and Children in Global Perspective 11380 HDF 390 - 01 11:00 am - 11:50 am MWF Petty Building 224 = Andrew J. Supple -Families and Children in Global Perspective 11383 HDF 390 - 02 TBA TBA = Harriette Newberry Bailey -Special Problems in Human Development and Family Studies 14639 HDF 401 - 01 TBA TBA = Anne C. Fletcher -Special Problems in Human Development and Family Studies 14880 HDF 401 - 02 TBA TBA = Jonathan R. Tudge -Special Problems in Human Development and Family Studies 15098 HDF 401 - 03 TBA TBA = Esther Mae Leerkes -Special Problems in Human Development and Family Studies 15157 HDF 401 - 04 TBA TBA = Jocelyn Renee Smith Lee -Family Diversity 11385 HDF 409 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR Patricia A Sullivan Science 203 = Laura D. Eddy -Research Methods in Human Development and Family Studies 11387 HDF 415 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Petty Building 313 = Anne C. Fletcher -Preschool: Development, Learning, and Curriculum 14189 HDF 435 - 01 5:00 pm - 7:50 pm MW Curry Building 303 = Emilee Belton Transou -Preschool: Development, Learning, and Curriculum 11388 HDF 435 - 02 5:00 pm - 7:50 pm MW = Emilee Belton Transou -Kindergarten: Development, Learning, and Curriculum 11389 HDF 436 - 01 5:00 pm - 7:50 pm MW = Lisa Kaye Yates -Birth to Kindergarten Teaching Practicum II 11390 HDF 440 - 01 5:30 pm - 6:20 pm T -E-mailBirth to Kindergarten Teaching Practicum II 11391 HDF 440 - 02 5:30 pm - 6:20 pm T -E-mailBirth to Kindergarten Teaching Practicum II 11392 HDF 440 - 03 12:00 pm - 12:50 pm W -E-mailCurrent Family Theory and Research 11393 HDF 445 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Eberhart Building 554 = Daniel Perlman -Professional Experience in Early Childhood 11394 HDF 450 - 01 5:30 pm - 6:30 pm M -E-mailProfessional Experience in Early Childhood 11396 HDF 450 - 02 5:30 pm - 6:30 pm M -E-mailProfessional Experience in Early Childhood 15179 HDF 450 - 03 5:30 pm - 6:30 pm M -E-mailCurrent Developmental Theory and Research 11397 HDF 455 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Patricia A Sullivan Science 349 = Rebekah Chace Pierro -Advanced Family and Developmental Studies Seminar 11398 HDF 464 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR Patricia A Sullivan Science 203 = Jocelyn Renee Smith Lee -Diversity in Inclusive Early Care and Education 11399 HDF 468 - 01 5:00 pm - 7:50 pm R = Danielle A. Crosby -Leadership in Early Education 11401 HDF 470 - 01 5:00 pm - 7:00 pm W = Harriette Newberry Bailey -Professional Development in HDFS 11404 HDF 477 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Petty Building 217 = Bette Theilig Beane -Administration of Dependent Care Programs 11406 HDF 482 - 01 TBA TBA = Rhonda Brady Sawyer -Supervised Professional Experience 11407 HDF 499 - 01 8:00 am - 9:15 am T Stone Building 352 -E-mailSupervised Professional Experience 11409 HDF 499 - 02 8:00 am - 9:15 am R Stone Building 352 -E-mailSpecial Topics in Human Development and Family Studies 11410 HDF 602 - 01 5:00 pm - 7:30 pm T = Mary Catherine Scott-Little -Preschool-Kindergarten Learning in Inclusive Settings 11411 HDF 606 - 01 5:00 pm - 6:50 pm T = and lab Linda Lott Hestenes -Contemporary Research in Human Development 11412 HDF 651 - 01 1:00 pm - 3:50 pm W Stone Building 246 = Jennifer L Coffman -Theories of Human Development 11413 HDF 652 - 01 9:00 am - 11:50 am R Stone Building 246 = Jonathan R. Tudge -Professional Seminar II 11415 HDF 661 - 01 12:00 pm - 12:50 pm W Stone Building 246 = Stephanie I. Coard -Thesis 14882 HDF 699 - 01 TBA TBA = Stephanie I. Coard -Thesis 14893 HDF 699 - 02 TBA TBA = Mark Allen Fine -Thesis 14894 HDF 699 - 03 TBA TBA = Andrea G. Hunter -Thesis 14976 HDF 699 - 04 TBA TBA = Jennifer L Coffman -Contemporary Topics in Human Development and Family Studies 11416 HDF 703 - 01 12:30 pm - 3:20 pm R Stone Building 246 = Heather Mae Helms -Contemporary Topics in Human Development and Family Studies 11417 HDF 703 - 02 9:00 am - 11:50 am T Stone Building 246 = Andrea G. Hunter -College Teaching in Human Development and Family Studies 15012 HDF 745 - 01 TBA TBA = Mark Allen Fine -College Teaching in Human Development and Family Studies 15014 HDF 745 - 02 TBA TBA = Andrew J. Supple -College Teaching in Human Development and Family Studies 15015 HDF 745 - 03 TBA TBA = Daniel Perlman -College Teaching Practicum in Human Development and Family Studies II 15000 HDF 765 - 01 TBA TBA = Danielle A. Crosby -College Teaching Practicum in Human Development and Family Studies II 15001 HDF 765 - 02 TBA TBA = Rachel Jepkemboi Boit -College Teaching Practicum in Human Development and Family Studies II 15002 HDF 765 - 03 TBA TBA = Sudha Shreeniwas -Independent Doctoral Research 14816 HDF 790 - 01 TBA TBA = Karen M. Laparo -Independent Doctoral Research 14987 HDF 790 - 02 TBA TBA = Mary Catherine Scott-Little -Independent Doctoral Research 14996 HDF 790 - 03 TBA TBA = Jonathan R. Tudge -Independent Doctoral Research 15035 HDF 790 - 04 TBA TBA = Danielle A. Crosby -Independent Doctoral Research 15063 HDF 790 - 05 TBA TBA = Esther Mae Leerkes -Dissertation Problem 14762 HDF 799 - 01 TBA TBA = Anne C. Fletcher -Dissertation Problem 14853 HDF 799 - 02 TBA TBA = Mary Catherine Scott-Little -Dissertation Problem 14876 HDF 799 - 03 TBA TBA = Cheryl Ann Buehler -Thesis Extension 15343 HDF 801 - 01 TBA TBA = Andrew J. Supple -Business Computing I 11904 ISM 110 - 01 9:00 am - 9:50 am M Bryan Building 221 = Mary Catherine Chauvin -Business Computing I 11910 ISM 110 - 02 10:00 am - 10:50 am M Bryan Building 221 = Mary Catherine Chauvin -Business Computing I 11912 ISM 110 - 03 11:00 am - 11:50 am M Bryan Building 221 = Mary Catherine Chauvin -Business Computing I 11915 ISM 110 - 04 9:00 am - 9:50 am W Bryan Building 221 = Mary Catherine Chauvin -Business Computing I 11917 ISM 110 - 05 10:00 am - 10:50 am W Bryan Building 221 = Mary Catherine Chauvin -Business Computing I 11919 ISM 110 - 06 11:00 am - 11:50 am W Bryan Building 221 = Mary Catherine Chauvin -Business Computing I 11920 ISM 110 - 07 9:00 am - 9:50 am F Bryan Building 221 = Mary Catherine Chauvin -Business Computing I 11923 ISM 110 - 08 10:00 am - 10:50 am F Bryan Building 221 = Mary Catherine Chauvin -Business Computing I 11925 ISM 110 - 09 11:00 am - 11:50 am F Bryan Building 221 = Mary Catherine Chauvin -Business Computing I 11928 ISM 110 - 10 6:00 pm - 7:15 pm T Bryan Building 221 = Mary Catherine Chauvin -Business Computing I 11929 ISM 110 - 11 7:30 pm - 8:45 pm T Bryan Building 221 = Mary Catherine Chauvin -Business Computing I 11931 ISM 110 - 12 TBA TBA = Yuzhang Han -Web Design and Development 11934 ISM 116 - 01 TBA TBA = Md Nabid Alam -Essentials of Cyber Security 11935 ISM 201 - 01 TBA TBA = Kane Jeremy Smith -Business Computing II 11955 ISM 210 - 01 TBA TBA = Prashant Palvia -Database Systems 12745 ISM 218 - 01 2:00 pm - 4:50 pm M Bryan Building 160 = Jiyong Park -Database Systems 12750 ISM 218 - 02 TBA TBA = Jiyong Park -Information Systems in Organizations 12303 ISM 280 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR Bryan Building 160 = Wei Xie -Information Systems in Organizations 12308 ISM 280 - 02 2:00 pm - 3:15 pm TR Bryan Building 160 = Apoorva Patipati Ramesh -Information Systems in Organizations 12309 ISM 280 - 03 TBA TBA = Apoorva Patipati Ramesh -Information Systems in Organizations 12311 ISM 280 - 04 TBA TBA = Wei Xie -Business Programming II 12312 ISM 310 - 01 TBA TBA = Rahul Singh -Secure Networked Systems 12314 ISM 324 - 01 6:00 pm - 8:50 pm W Bryan Building 105 = Al Farooq Mohammad Nurus Salam -Secure Networked Systems 12315 ISM 324 - 02 6:00 pm - 8:50 pm R Bryan Building 105 = Al Farooq Mohammad Nurus Salam -Undergraduate Internship in Information Systems 12771 ISM 411 - 01 TBA TBA = Larry R. Taube -Business Analytics 12411 ISM 425 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Bryan Building 121 = Hamid R. Nemati -Design of Management Information Systems 12413 ISM 452 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Bryan Building 121 = Nikhil Mehta -Design of Management Information Systems 12414 ISM 452 - 02 12:30 pm - 1:45 pm TR Bryan Building 121 = Nikhil Mehta -Visualizing Data to Design Strategy 12415 ISM 646 - 01 6:30 pm - 9:20 pm T Bryan Building 104 = Rahul Singh -Visualizing Data to Design Strategy 12451 ISM 646 - 02 TBA TBA = Rahul Singh -Cognitive Computing and Artificial Intelligence Applications for Business 12452 ISM 647 - 01 TBA TBA = Hamid R. Nemati -Blockchains and Cryptography 12454 ISM 666 - 01 TBA TBA = Kane Jeremy Smith -Global Cyber Threat Analysis 12455 ISM 667 - 01 TBA TBA = Gurpreet Singh Dhillon -IT Driven Disruptive Innovation Management 12457 ISM 670 - 01 TBA TBA = Prashant Palvia -Organizing Data for Analytics 12459 ISM 671 - 01 6:30 pm - 9:20 pm R Bryan Building 121 = Indika Dissanayake -Organizing Data for Analytics 12460 ISM 671 - 02 TBA TBA = Indika Dissanayake -Project Management for Dynamic Environments 12462 ISM 678 - 01 6:30 pm - 9:20 pm W Bryan Building 104 = Vashkar Ghosh -Project Management for Dynamic Environments 12473 ISM 678 - 02 TBA TBA = Kwasi Amoako-Gyampah -Organizational Internship 12778 ISM 696 - 01 TBA TBA = Gurpreet Singh Dhillon -Project in Information Technology 12780 ISM 698 - 01 TBA TBA = Gurpreet Singh Dhillon -Sem:Currnt / Emerg Info Tech 12477 ISM 755 - 01 10:00 am - 1:00 pm M Bryan Building 433 = Hamid R. Nemati -Practicum in IS Teaching 12822 ISM 782 - 01 TBA TBA -E-mailSeminar in IS Research Methods 14660 ISM 788 - 01 4:30 pm - 7:30 pm W Bryan Building 433 = Gurpreet Singh Dhillon -Research Seminar in Information Systems 12783 ISM 789 - 01 10:00 am - 1:00 pm F Bryan Building 433 = Kwasi Amoako-Gyampah -Dissertation 12814 ISM 799 - 01 TBA TBA = Gurpreet Singh Dhillon -Dissertation Extension 12815 ISM 802 - 01 TBA TBA = Gurpreet Singh Dhillon -Machine Learning and Predictive Analytics 11077 IAF 604 - 01 6:00 pm - 8:50 pm R Bryan Building 206 = Lixin Fu -Data Visualization 12929 IAF 605 - 01 6:30 pm - 9:20 pm T Bryan Building 104 = Rahul Singh -Data Visualization 12755 IAF 605 - 02 TBA TBA = Rahul Singh -Solving Problems with Data Analytics 12749 IAF 606 - 01 6:00 pm - 8:50 pm W Bryan Building 112 = Scott James Richter -Exp: Intro to Info Science 14736 9:30 am - 10:45 am TR School of Education Building 102 = T Zachary Frazier -Exp: Human Info Behvr 14737 1:00 pm - 1:50 pm MWF School of Education Building 110 = Lisa Gaye O'Connor -Exp: Information Organization 14754 12:30 pm - 1:45 pm TR School of Education Building 219 = Lisa Kay-Ludescher Barron -Design Thinking 10148 IPS 301 - 01 TBA TBA = David Michael Bull -Design Thinking 10149 IPS 301 - 02 TBA TBA = David Michael Bull -Design Thinking 14707 IPS 301 - 03 TBA TBA = Adam Vincent Sampieri -Design Thinking 10185 IPS 301 - 11 TBA TBA = David Michael Bull -Design Thinking 10192 IPS 301 - 12 TBA TBA = Adam Vincent Sampieri -Design Thinking 14711 IPS 301 - 13 TBA TBA = Sarah Gurney Dunning -Design Thinking 10288 IPS 301 - 81 TBA TBA = Susie Baker Boles -Systems Thinking 10150 IPS 302 - 01 TBA TBA = Alan Benson -Systems Thinking 10154 IPS 302 - 02 TBA TBA = Erika Marie Rauer -Systems Thinking 14708 IPS 302 - 03 TBA TBA = Alan Benson -Systems Thinking 10195 IPS 302 - 11 TBA TBA = Alan Benson -Systems Thinking 10277 IPS 302 - 12 TBA TBA = Erika Marie Rauer -Systems Thinking 14712 IPS 302 - 13 TBA TBA = Alan Benson -Understanding Data 10156 IPS 303 - 01 TBA TBA = Robert T Furter -Understanding Data 10158 IPS 303 - 02 TBA TBA = Robert T Furter -Understanding Data 14709 IPS 303 - 03 TBA TBA = Stephanie Janae Hargrave -Understanding Data 10278 IPS 303 - 11 TBA TBA = Stephanie Janae Hargrave -Understanding Data 10279 IPS 303 - 12 TBA TBA = Robert T Furter -Contemporary Media Literacies 10160 IPS 304 - 01 TBA TBA = Laura A. Field -Contemporary Media Literacies 10161 IPS 304 - 02 TBA TBA = Laura A. Field -Contemporary Media Literacies 10280 IPS 304 - 11 TBA TBA = Laura A. Field -Contemporary Media Literacies 10281 IPS 304 - 12 TBA TBA = Laura A. Field -Global Awareness and Intercultural Competence 10165 IPS 305 - 01 TBA TBA = Joseph Ross -Global Awareness and Intercultural Competence 10168 IPS 305 - 02 TBA TBA = Marquita S Hockaday -Global Awareness and Intercultural Competence 14920 IPS 305 - 03 TBA TBA = Joseph Ross -Global Awareness and Intercultural Competence 10282 IPS 305 - 11 TBA TBA = Marquita S Hockaday -Global Awareness and Intercultural Competence 10283 IPS 305 - 12 TBA TBA = Joseph Ross -Self-Awareness 10171 IPS 306 - 01 TBA TBA = Frances Greene Varker -Self-Awareness 10175 IPS 306 - 02 TBA TBA = Frances Greene Varker -Self-Awareness 14710 IPS 306 - 03 TBA TBA = Frances Greene Varker -Self-Awareness 10284 IPS 306 - 11 TBA TBA = Megan Christine Delph Cayton -Self-Awareness 10285 IPS 306 - 12 TBA TBA = Frances Greene Varker -Self-Awareness 14714 IPS 306 - 13 TBA TBA = Frances Greene Varker -Selected Topics in Health and Wellness Occupations 10179 IPS 401 - 11 TBA TBA = Kristina Marie Garcia-Guettler -Selected Topics in the Changing Workplace 10181 IPS 402 - 01 TBA TBA = Jaap-Jan van Duin -Tpcs:Your Body of Work 10335 IPS 405 - 01 TBA TBA = Sarah Gurney Dunning -Tpcs:Science,Envrmnt,and Media 10338 IPS 405 - 11 TBA TBA = James M. Eddy -Tpcs: Working in Virtual Teams 10339 IPS 405 - 12 TBA TBA = Teresa J. Shorter -Tpcs:Ethical Leadership 10341 IPS 405 - 13 TBA TBA = David Michael Bull -Tpcs:Working in Virtual Teams 10343 IPS 405 - 81 TBA TBA = Teresa J. Shorter -Capstone 10286 IPS 410 - 11 TBA TBA = Courtney A Harrington -Capstone 10287 IPS 410 - 12 TBA TBA = Leah Erin Tompkins -Capstone 14813 IPS 410 - 13 TBA TBA = Sarah Gurney Dunning -Environmental Design II 14447 IAR 102 - 01 9:00 am - 11:50 am MWF Gatewood Studio Arts Building 306 = Maruja Torres -Environmental Design II 14464 IAR 102 - 02 9:00 am - 11:50 am MWF Gatewood Studio Arts Building 401 = Christopher Scott Vann -Environmental Design II 14468 IAR 102 - 03 9:00 am - 11:50 am MWF Gatewood Studio Arts Building 204 = Carl T. Lambeth -Design Visualization II 14161 IAR 112 - 01 9:30 am - 11:20 am TR Gatewood Studio Arts Building 401 = Christopher Scott Vann -Design Visualization II 14466 IAR 112 - 02 9:30 am - 11:20 am TR Gatewood Studio Arts Building 306 = Christopher Scott Vann -Basic Environmental Design IV 14283 IAR 202 - 01 8:30 am - 11:50 am MWF Gatewood Studio Arts Building 310 = Stoel Burrowes -Basic Environmental Design IV 14294 IAR 202 - 02 8:30 am - 11:50 am MWF Gatewood Studio Arts Building 302 = Kimberly Ann Martin -Basic Environmental Design IV 14445 IAR 202 - 03 8:30 am - 11:50 am MWF Gatewood Studio Arts Building 302 = E Stephen Skorski -Visual Communication II 14471 IAR 212 - 01 4:00 pm - 5:15 pm MW Bryan Building 211 = Derek Scott Toomes -Visual Communication II 14473 IAR 212 - 02 5:30 pm - 6:45 pm MW Moore Humanities & Research Ad 1305 = Ramin Mahdizadeh Saber -History and Theory of Design I 14289 IAR 221 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR School of Education Building 118 = Lucinda Kaukas Havenhand -Interior Architecture II 14291 IAR 302 - 01 8:00 am - 12:15 pm TR Gatewood Studio Arts Building 314 = Travis Lee Hicks -Interior Architecture II 14428 IAR 302 - 02 8:00 am - 12:15 pm TR Gatewood Studio Arts Building 302 = Anna Marshall-Baker -Interior Architecture II 14440 IAR 302 - 03 8:00 am - 12:15 pm TR Gatewood Studio Arts Building 302 = Asha Kutty -Social and Behavioral Aspects of Interior Architecture 14295 IAR 331 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Curry Building 204 = Asha Kutty -Interior Architecture Materials 14430 IAR 332 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Graham Building 308 = Anna Marshall-Baker -Interior Architecture Construction and Building Systems 14293 IAR 333 - 01 1:30 pm - 2:45 pm TR School of Education Building 206 = Travis Lee Hicks -Interior Architecture IV 14284 IAR 412 - 01 8:00 am - 12:15 pm TR Gatewood Studio Arts Building 406 = Amanda Jane Gale -Interior Architecture IV 14424 IAR 412 - 02 9:00 am - 4:00 pm MF Gatewood Studio Arts Building 303 = Jo R. Leimenstoll -Interior Architecture IV 14475 IAR 412 - 03 8:00 am - 12:15 pm TR Gatewood Studio Arts Building 310 = Nisha Mary Prasad -Problems in Interior Architecture 15110 IAR 427 - 01 TBA TBA = Maruja Torres -Problems in Interior Architecture 15338 IAR 427 - 02 TBA TBA = Kimberly Ann Martin -Special Problems in Interior Architecture 14480 IAR 432 - 02 6:00 pm - 9:00 pm W Gatewood Studio Arts Building 401 = Maruja Torres -Special Problems in Interior Architecture 14716 IAR 432 - 03 3:30 pm - 4:45 pm MW Gatewood Studio Arts Building 401 = E Stephen Skorski -Special Problems in Interior Architecture 15144 IAR 432 - 04 TBA TBA = Travis Lee Hicks -Professional Practice in Interior Architecture 14443 IAR 451 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR Gatewood Studio Arts Building 401 = Kimberly Ann Martin -Internship in Interior Architecture 14285 IAR 452 - 01 TBA TBA = Amanda Jane Gale -Materials and Methodologies Seminar 14281 IAR 465 - 01 2:00 pm - 4:15 pm MW Gatewood Studio Arts Building 204 = Stoel Burrowes -Advanced Interior Architecture II 14975 IAR 502 - 03 8:00 am - 8:01 am Administrative 001 = Travis Lee Hicks -Problems in Interior Architecture 14717 IAR 527 - 01 6:00 pm - 9:00 pm W Gatewood Studio Arts Building 401 = Maruja Torres -Problems in Interior Architecture 14932 IAR 527 - 02 TBA TBA = Derek Scott Toomes -Problems in Interior Architecture 15373 IAR 527 - 04 2:00 pm - 3:00 pm F = Maruja Torres -Materials and Methodologies Seminar 14282 IAR 565 - 01 2:00 pm - 4:15 pm MW Gatewood Studio Arts Building 204 = Stoel Burrowes -Supervised Professional Experience 15200 IAR 600 - 01 TBA TBA = Maruja Torres -Directed Self-Study in Interior Architecture 15309 IAR 601 - 01 TBA TBA = Anna Marshall-Baker -Directed Self-Study in Interior Architecture 15311 IAR 601 - 02 11:00 am - 12:00 pm W = Amanda Jane Gale -Advanced Interior Architecture III 14286 IAR 602 - 01 8:00 am - 12:00 pm TR Administrative 001 = Amanda Jane Gale -Advanced Interior Architecture III 14419 IAR 602 - 02 8:00 am - 8:01 am M Administrative 001 = Jo R. Leimenstoll -History of American Landscapes and Architecture 14296 IAR 624 - 01 9:00 am - 11:50 am W Gatewood Studio Arts Building 303 = Jo R. Leimenstoll -Preservation Planning and Law 14474 IAR 625 - 01 12:00 pm - 2:50 pm R Graham Building 203 = Autumn Rierson Michael -Environmental Design Research 14451 IAR 631 - 01 8:00 am - 8:01 am M Administrative 001 = Maruja Torres -Environmental Design Research 14929 IAR 631 - 03 8:00 am - 8:01 am M Administrative 001 = Travis Lee Hicks -Environmental Design Research 14930 IAR 631 - 04 9:00 am - 12:00 pm W Gatewood Studio Arts Building 104 = Asha Kutty -Environmental Design Research 14970 IAR 631 - 05 9:00 am - 11:00 am W Gatewood Studio Arts Building 112 = Amanda Jane Gale -Problems in Interior Architecture 15174 IAR 665 - 01 9:00 am - 12:00 pm F Gatewood Studio Arts Building 104 = Asha Kutty -Internship 15167 IAR 690 - 01 TBA TBA = Jo R. Leimenstoll -Thesis 14288 IAR 699 - 01 TBA TBA = Amanda Jane Gale -Thesis 14420 IAR 699 - 02 TBA TBA = Jo R. Leimenstoll -Thesis 14461 IAR 699 - 03 TBA TBA = Maruja Torres -Thesis Extension 15254 IAR 801 - 01 TBA TBA = Maruja Torres -International Student Exchange 15136 12:01 am - 12:02 am M FOREIGN COUNTRY - STUDY ABROAD 001 = and lab Penelope J. Pynes -International Student Exchange 15137 12:01 am - 12:02 am M FOREIGN COUNTRY - STUDY ABROAD 001 = and lab Penelope J. Pynes -International Student Exchange 15138 12:01 am - 12:02 am M FOREIGN COUNTRY - STUDY ABROAD 001 = and lab Penelope J. Pynes -International Student Exchange 15139 12:01 am - 12:02 am M = and lab Penelope J. Pynes -International Student Exchange 15140 12:01 am - 12:02 am M FOREIGN COUNTRY - STUDY ABROAD 001 = and lab Penelope J. Pynes -Introduction to International and Global Studies 14300 IGS 200 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Bryan Building 128 = William Woodfield Zang -Kor Lang Contemp Cult 2 13360 IGS 223 - 01 11:00 am - 11:50 am MWF Patricia A Sullivan Science 103 = Daniel Tae-Suk Kim -Kor Lang Contemp Culture 4 13368 IGS 223 - 02 12:00 pm - 12:50 pm MWF Patricia A Sullivan Science 218 = Daniel Tae-Suk Kim -Study Abroad for Global Engagement: Field Experience 15199 12:00 am - 12:01 am M FOREIGN COUNTRY - STUDY ABROAD 001 = and lab Penelope J. Pynes -Study Abroad for Global Engagement: Field Experience 15221 12:01 am - 12:02 am M FOREIGN COUNTRY - STUDY ABROAD 001 = and lab Penelope J. Pynes -Study Abroad for Global Engagement: Re-Entry Reflections and Applications 15222 IGS 297 - 01 12:01 am - 12:02 am M = Penelope J. Pynes -Capstone Seminar in International and Global Studies 14305 IGS 400 - 01 4:00 pm - 5:15 pm T School of Education Building 208 = Kathleen Stanton Macfie - 4:00 pm - 5:15 pm R Moore Humanities & Research Ad 2206 = Kathleen Stanton Macfie -Capstone Seminar in International and Global Studies 14959 IGS 400 - 02 4:00 pm - 5:15 pm T School of Education Building 208 = Kathleen Stanton Macfie - 4:00 pm - 5:15 pm R School of Education Building 102 = Kathleen Stanton Macfie -Individual Study 15257 IGS 495 - 01 TBA TBA = Yosei Sugawara -Individual Study 14311 IGS 495 - 02 TBA TBA = Kathleen Stanton Macfie -Individual Study 15258 IGS 495 - 03 TBA TBA = Yosei Sugawara -Elementary Japanese II 13337 JNS 102 - 01 12:00 pm - 12:50 pm MWF Moore Humanities & Research Ad 2210 = Yosei Sugawara -Elementary Japanese II 13342 JNS 102 - 02 1:00 pm - 1:50 pm MWF Moore Humanities & Research Ad 2210 = Yosei Sugawara -Elementary Japanese II 13346 JNS 102 - 03 2:00 pm - 2:50 pm MWF Moore Humanities & Research Ad 2210 = Yosei Sugawara -Intermediate Japanese II 13348 JNS 204 - 01 11:00 am - 11:50 am MWF Moore Humanities & Research Ad 1215 = Chiaki Takagi -Intermediate Japanese II 13349 JNS 204 - 02 12:00 pm - 12:50 pm MWF Moore Humanities & Research Ad 3204 = Chiaki Takagi -Intermediate Japanese II 13351 JNS 204 - 03 2:00 pm - 2:50 pm MWF Curry Building 334 = Chiaki Takagi -Current Topics Conversation 13353 JNS 210 - 01 3:00 pm - 3:50 pm F Moore Humanities & Research Ad 1304 = Chiaki Takagi -Third-year Japanese Language Conversation and Composition 13354 JNS 302 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF Coleman Building 319 = Yosei Sugawara -Topics in Japanese Culture 13356 JNS 305 - 01 3:30 pm - 4:45 pm MW Moore Humanities & Research Ad 1204 = Chiaki Takagi -Beginning Volleyball 13833 KIN 101 - 01 9:00 am - 9:50 am MWF 1510 Walker Ave. 245 = Erin Elizabeth Butke -Beginning Volleyball 13837 KIN 101 - 02 10:00 am - 10:50 am MWF 1510 Walker Ave. 245 = Brittany Bridget Holland -Beginning Basketball 13876 KIN 104 - 01 8:00 am - 8:50 am MWF 1510 Walker Ave. 245 = Laura Lynn Hayes -Beginning Basketball 13880 KIN 104 - 02 9:30 am - 10:45 am TR 1510 Walker Ave. 245 = Mackenzie Ann Pierson -Beginning Soccer 13899 KIN 106 - 01 9:30 am - 10:45 am TR 1510 Walker Ave. 245 = Donal Francis Howley -Ultimate 13902 KIN 110 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF 1510 Walker Ave. 245 = Jason Todd Brantley -Weight Training 13908 KIN 130 - 01 8:00 am - 8:50 am MWF 1510 Walker Ave. 250 = Caroline Collier Meadows -Fitness Walking and Jogging 13911 KIN 131 - 01 9:00 am - 9:50 am MWF 1510 Walker Ave. 340 = Jayme Monay Thomas -Fitness Walking and Jogging 13915 KIN 131 - 02 11:00 am - 11:50 am MWF 1510 Walker Ave. 340 = Kaleigh A Gabriel -Fitness Running 13918 KIN 135 - 01 12:00 pm - 12:50 pm MWF 1510 Walker Ave. 340 = Laura Lynn Hayes -Fitness Running 13922 KIN 135 - 02 1:00 pm - 1:50 pm MWF 1510 Walker Ave. 340 = Jarod Christopher Vance -Flag Football 13927 KIN 140 - 01 9:00 am - 9:50 am MWF 1510 Walker Ave. 245 = Derek J Hevel -Swimming for Non-Swimmers 13931 KIN 150 - 01 9:00 am - 10:15 am MW Kaplan Center for Wellness 126 = Karen A. Poole -Swimming for Non-Swimmers 13936 KIN 150 - 02 9:30 am - 10:45 am TR Kaplan Center for Wellness 126 = Brittany Bridget Holland -Beginning Swimming 13940 KIN 151 - 01 11:00 am - 12:15 pm MW Kaplan Center for Wellness 126 = Geumran Seo -Beginning Swimming 13943 KIN 151 - 02 12:30 pm - 1:45 pm MW Kaplan Center for Wellness 126 = Geumran Seo -Beginning Badminton 13945 KIN 171 - 01 8:00 am - 9:15 am TR 1510 Walker Ave. 245 = Derek J Hevel -Rock Climbing 13946 KIN 180 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Kaplan Center for Wellness 102 = Nathan A Rector -Fitness Swim 13634 KIN 203 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR Kaplan Center for Wellness 126 = Aiko Ueno -Intermediate Soccer 13947 KIN 206 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR 1510 Walker Ave. 245 = Yanhua Shen -Sports Performance: Racquet Sports 13635 KIN 214 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR 1510 Walker Ave. 245 = Karen A. Poole -Lifetime Wellness 10973 KIN 220 - 01 8:00 am - 8:50 am MWF School of Education Building 118 = Gregory L Daniels -Lifetime Wellness 10975 KIN 220 - 02 11:00 am - 11:50 am MWF Bryan Building 122 = William B. Karper -Lifetime Wellness 10977 KIN 220 - 03 3:00 pm - 3:50 pm MWF School of Education Building 118 = Traci L Parry -Lifetime Wellness 10978 KIN 220 - 04 TBA TBA = Lisa Annette Dyer Kokx -Lifetime Wellness 10980 KIN 220 - 05 TBA TBA = Elizabeth Anne Hittinger -Lifetime Wellness 11640 KIN 220 - 06 TBA TBA = Anne O'Brien Brady -Lifetime Wellness 11645 KIN 220 - 07 TBA TBA = Joseph Warren Starnes -Recreational Games 14314 KIN 231 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR Coleman Building 248 = Karen A. Poole -Introduction to Kinesiology 10981 KIN 250 - 01 9:00 am - 9:50 am MWF Bryan Building 121 = Gregory L Daniels -Introduction to Kinesiology 10983 KIN 250 - 02 10:00 am - 10:50 am MWF Bryan Building 121 = Gregory L Daniels -Introduction to Kinesiology 10984 KIN 250 - 03 11:00 am - 11:50 am MWF Bryan Building 121 = DeAnne Lena Davis Brooks -Introduction to Kinesiology 10985 KIN 250 - 04 1:00 pm - 1:50 pm MWF School of Education Building 106 = Elizabeth Anne Hittinger -Basic SCUBA 13951 KIN 263 - 01 6:30 pm - 7:45 pm TR Kaplan Center for Wellness 126 = and lab Judson Brandon Croom -Skin and SCUBA Diving Lab 13953 7:50 pm - 9:30 pm T Kaplan Center for Wellness 126 = Judson Brandon Croom -Advanced SCUBA 13955 KIN 264 - 01 7:50 pm - 9:30 pm R Kaplan Center for Wellness 126 = and lab Judson Brandon Croom -Strength Training and/or Conditioning 10986 KIN 265 - 01 TBA TBA = and lab Gregory L Daniels -Strength Training and/or Conditioning Laboratory 13956 11:00 am - 1:30 pm M 1510 Walker Ave. 250 = Colby Justin Kirkman -Strength Training and/or Conditioning Laboratory 13959 8:00 am - 10:30 am T 1510 Walker Ave. 250 = Jayme Monay Thomas -Strength Training and/or Conditioning Laboratory 13960 11:00 am - 1:30 pm T 1510 Walker Ave. 250 = Mackenzie Ann Pierson -Strength Training and/or Conditioning Laboratory 13962 9:00 am - 11:30 am W 1510 Walker Ave. 250 = Amanda Dawn Barclift -Strength Training and/or Conditioning Laboratory 13963 8:00 am - 10:30 am R 1510 Walker Ave. 250 = Kaleigh A Gabriel -Strength Training and/or Conditioning Laboratory 13966 11:00 am - 1:30 pm R 1510 Walker Ave. 250 = Colby Justin Kirkman -Strength Training and/or Conditioning Laboratory 13970 9:00 am - 11:30 am F 1510 Walker Ave. 250 = Amanda Dawn Barclift -Tae Kwon Do 13972 KIN 272 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR 1510 Walker Ave. 245 = Yongsun Lee -Clinical Human Anatomy 10987 KIN 291 - 01 8:00 am - 9:15 am TR School of Education Building 120 = and lab Randy J. Schmitz -Clinical Human Anatomy Laboratory 10989 2:00 pm - 4:50 pm T Coleman Building 347 = Yuki Annajean Sugimoto -Clinical Human Anatomy Laboratory 10990 6:00 pm - 8:50 pm T Coleman Building 347 = Kylie Field Haduck -Clinical Human Anatomy Laboratory 10991 9:30 am - 12:20 pm W Coleman Building 347 = Margaret Mae McDonald -Clinical Human Anatomy Laboratory 10992 2:00 pm - 4:50 pm W Coleman Building 347 = Yuki Annajean Sugimoto -Clinical Human Anatomy Laboratory 10993 12:30 pm - 3:20 pm R Coleman Building 347 = Courtney Ann Smith -Clinical Human Physiology 10994 KIN 292 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Bryan Building 160 = and lab Joseph Warren Starnes -Clinical Human Physiology Laboratory 10995 11:00 am - 1:50 pm M Coleman Building 340 = Erin N Rysanek -Clinical Human Physiology Laboratory 10997 2:00 pm - 4:50 pm M Coleman Building 340 = Elvis Mawuli Foli -Clinical Human Physiology Laboratory 10998 1:00 pm - 3:30 pm T Coleman Building 340 = Mitchell Evan Zaplatosch -Clinical Human Physiology Laboratory 10999 11:00 am - 1:50 pm W Coleman Building 340 = Elvis Mawuli Foli -Clinical Human Physiology Laboratory 11000 8:00 am - 10:50 am W Coleman Building 340 = Mitchell Evan Zaplatosch -Observation and Analysis of Fundamental Movement 11001 KIN 307 - 01 1:00 pm - 1:50 pm MWF Bryan Building 132 = and lab Karen A. Poole -Critical Analyses for a Physically Active Society 11003 KIN 330 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF School of Education Building 118 = DeAnne Lena Davis Brooks -Healthful Living Pedagogy for Elementary School Teaching 11004 KIN 340 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR School of Education Building 219 -E-mailInjuries and Illnesses in Physical Activity 11006 KIN 353 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR School of Education Building 118 = Sandra J. Shultz -Curriculum and Teaching: Children’s Physical Education 14312 KIN 354 - 01 9:00 am - 11:50 am WF Coleman Building 248 = Judy A. Fowler -Assessment and Evaluation in Kinesiology 11007 KIN 370 - 01 8:00 am - 9:15 am TR School of Education Building 118 = DeAnne Lena Davis Brooks -Physiology of Sport and Physical Activity 11009 KIN 375 - 01 9:30 am - 10:45 am TR School of Education Building 222 = and lab Allan H. Goldfarb -Physiology of Sport and Physical Activity 11011 KIN 375 - 02 9:30 am - 10:45 am TR School of Education Building 104 = and lab Elizabeth Anne Hittinger -Physiology of Sport and Physical Activity Laboratory 11012 8:00 am - 9:50 am M Coleman Building 338 = Kirsten Layne Ward -Physiology of Sport and Physical Activity Laboratory 11013 11:00 am - 12:50 pm T Coleman Building 338 = Kirsten Layne Ward -Physiology of Sport and Physical Activity Laboratory 11014 2:00 pm - 3:50 pm W Coleman Building 338 = Ashton M Dobbins -Physiology of Sport and Physical Activity Laboratory 11015 4:00 pm - 5:50 pm W Coleman Building 338 = Kerry James Martin -Physiology of Sport and Physical Activity Laboratory 11016 11:00 am - 12:50 pm R Coleman Building 338 = Michael Steele Jarrett -Physiology of Sport and Physical Activity Laboratory 11017 1:00 pm - 2:50 pm R Coleman Building 338 = Michael Steele Jarrett -Biomechanics of Sport and Physical Activity 11018 KIN 376 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR Patricia A Sullivan Science 201 = and lab Krista Grace Meder -Instructional Methods of Physical Activity 11019 KIN 379 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW School of Education Building 110 = Karen A. Poole -Instructional Methods of Physical Activity 11020 KIN 379 - 02 9:30 am - 10:45 am TR Coleman Building 248 = DeAnne Lena Davis Brooks -Instructional Methods of Physical Activity 11021 KIN 379 - 03 11:00 am - 12:15 pm TR Coleman Building 248 = Judy A. Fowler -Motor Development and Learning 11022 KIN 386 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Patricia A Sullivan Science 201 = and lab Louisa Dominique Raisbeck -Psychology of Physical Activity 11023 KIN 388 - 01 8:00 am - 8:50 am MWF Bryan Building 160 = Jaclyn Parente Maher -Psychology of Physical Activity 11024 KIN 388 - 02 8:00 am - 8:50 am MWF Bryan Building 122 = Eric Scott Drollette -Mentoring in Community Youth Development Programs 11031 KIN 419 - 01 2:00 pm - 3:30 pm M School of Education Building 104 = and lab Thomas J. Martinek -Physical Activity Programs for Underserved Youth 11033 KIN 420 - 01 5:00 pm - 7:50 pm T Moore Humanities & Research Ad 2211 = Thomas J. Martinek -Foundational Skills in Sports Medicine 11025 KIN 441 - 01 11:00 am - 11:50 am MWF School of Education Building 118 = Aaron B. Terranova -Student Teaching and Seminar in Physical Education 11026 KIN 461 - 01 5:00 pm - 8:00 pm R Moore Humanities & Research Ad 1213 = Judy A. Fowler -Practicum in Fitness Leadership 11027 KIN 466 - 01 7:00 am - 7:50 am MWF Bryan Building 117 -E-mailInternship Preparation in Kinesiology 11029 KIN 471 - 01 2:00 pm - 3:15 pm T School of Education Building 219 = Anne O'Brien Brady -Independent Study 14547 KIN 475 - 01 TBA TBA = Eric Scott Drollette -Independent Study 14548 KIN 475 - 02 TBA TBA = Laurie Wideman Gold -Independent Study 14549 KIN 475 - 03 TBA TBA = William M Adams -Independent Study 14550 KIN 475 - 04 TBA TBA = DeAnne Lena Davis Brooks -Independent Study 14551 KIN 475 - 05 TBA TBA = Judy A. Fowler -Independent Study 15109 KIN 475 - 06 TBA TBA = Aaron B. Terranova -Independent Study 15205 KIN 475 - 07 TBA TBA = Christopher K Rhea -Independent Study 15206 KIN 475 - 08 TBA TBA = Jaclyn Parente Maher -Independent Study 15320 KIN 475 - 09 TBA TBA = Traci L Parry -Independent Study 15321 KIN 475 - 10 TBA TBA = Sandra J. Shultz -Independent Study 15322 KIN 475 - 11 TBA TBA = Michael Anthony Hemphill -Coaching Practicum in a Selected Sport 14309 KIN 477 - 01 6:00 pm - 7:00 pm W -E-mailKinesiology Internship 11035 KIN 496 - 01 TBA TBA = Anne O'Brien Brady -Physical Activity Programs for Underserved Youth 11034 KIN 520 - 01 5:00 pm - 7:50 pm T Moore Humanities & Research Ad 2211 = Thomas J. Martinek -Applying Research to Professional Practice 11036 KIN 601 - 01 TBA TBA = Donna Duffy -Athletic Training Clinical Experience 11037 KIN 620 - 01 TBA TBA = Aaron B. Terranova -Rehabilitation Techniques for Athletic Injuries 11038 KIN 640 - 01 9:30 am - 12:15 pm TR = and lab Randy J. Schmitz -Exercise Psychology 11039 KIN 645 - 01 5:00 pm - 7:50 pm R Moore Humanities & Research Ad 3204 = Eric Scott Drollette -Principles of Physical Activity Behavior Change 12656 KIN 649 - 01 2:00 pm - 4:50 pm T Moore Humanities & Research Ad 1208 = Jaclyn Parente Maher -Advanced Exercise Prescription 14071 KIN 669 - 01 5:00 pm - 7:50 pm W Coleman Building 340 = Paul G. Davis -Independent Study 14718 KIN 695 - 01 TBA TBA = Allan H. Goldfarb -Independent Study 14812 KIN 695 - 02 TBA TBA = Christopher K Rhea -Independent Study 14869 KIN 695 - 03 TBA TBA = Pamela L. Kocher Brown -Independent Study 14916 KIN 695 - 04 TBA TBA = Donna Duffy -Independent Study 14950 KIN 695 - 05 TBA TBA = Louisa Dominique Raisbeck -Independent Study 14998 KIN 695 - 06 TBA TBA = William M Adams -Independent Study 15048 KIN 695 - 07 TBA TBA = Ang Chen -Independent Study 15069 KIN 695 - 08 TBA TBA = Diane L. Gill -Independent Study 15135 KIN 695 - 09 TBA TBA = Thomas J. Martinek -Independent Study 15230 KIN 695 - 12 TBA TBA = William M Adams -Independent Study 15359 KIN 695 - 13 TBA TBA = Laurie Wideman Gold -Thesis 14808 KIN 699 - 01 TBA TBA = Jennifer Louise Etnier -Thesis 14995 KIN 699 - 02 TBA TBA = Louisa Dominique Raisbeck -Special Topics in Kinesiology 11043 KIN 700 - 02 5:00 pm - 7:50 pm W Coleman Building 272 = Benedict Paul Dyson -Research Topics in Kinesiology 11044 KIN 701 - 01 TBA TBA = Pamela L. Kocher Brown -Research Topics in Kinesiology 11046 KIN 701 - 03 TBA TBA = Erin Jane Reifsteck -Athletic Training Seminar 11048 KIN 704 - 01 9:00 am - 11:50 am M = Scott Edwin Ross -Applied Rehabilitation Concepts 11049 KIN 705 - 01 TBA TBA = Aaron B. Terranova -Mentored Teaching in Kinesiology 14760 KIN 709 - 01 TBA TBA = Christopher K Rhea -Mentored Teaching in Kinesiology 14809 KIN 709 - 02 TBA TBA = DeAnne Lena Davis Brooks -Mentored Teaching in Kinesiology 15225 KIN 709 - 03 TBA TBA = Randy J. Schmitz -Internship in Kinesiology 14698 KIN 713 - 01 TBA TBA = Paul G. Davis -Internship in Kinesiology 15005 KIN 713 - 03 TBA TBA = Allan H. Goldfarb -Internship in Kinesiology 15287 KIN 713 - 04 TBA TBA = Anne O'Brien Brady -Field Practicum in Kinesiology 14724 KIN 714 - 01 TBA TBA -E-mailField Practicum in Kinesiology 14960 KIN 714 - 02 TBA TBA -E-mailCardiovascular Aspects of Exercise Physiology 14072 KIN 718 - 01 2:00 pm - 4:50 pm R Coleman Building 340 = Allan H. Goldfarb -Pathophysiology and Pharmacology 11057 KIN 720 - 01 2:00 pm - 4:50 pm R Moore Humanities & Research Ad 1204 = Traci L Parry -General Medical Conditions 11058 KIN 721 - 01 9:00 am - 11:45 am MW = and lab William M Adams -Statistical Methods for Kinesiology 11059 KIN 723 - 01 TBA TBA = Jennifer Louise Etnier -Physical Activity and Health 12676 KIN 724 - 01 TBA TBA = Paul G. Davis -Learning and Performance of Physical Skills 11060 KIN 729 - 01 TBA TBA = Louisa Dominique Raisbeck -Program Evaluation and Evidence-Based Practice in Physical Activity Programs 11062 KIN 735 - 01 TBA TBA = Ang Chen -Applied Sport Psychology 11063 KIN 744 - 01 9:00 am - 11:50 am R Coleman Building 272 = Jennifer Irene Farrell -Seminar: Social Psychology and Physical Activity 11064 KIN 745 - 01 TBA TBA = Diane L. Gill -Practicum in Applied Sport and Exercise Psychology 11065 KIN 746 - 01 9:00 am - 11:50 am T Ferguson Building 325 -E-mailProfessional Seminar in Grant Writing 11067 KIN 778 - 01 TBA TBA = Michael Anthony Hemphill -Professional Seminar in Grant Writing 11068 KIN 778 - 02 TBA TBA = Christopher K Rhea -Independent Doctoral Research 15348 KIN 795 - 01 TBA TBA = Laura M Pipe -Dissertation 14539 KIN 799 - 01 TBA TBA = Pamela L. Kocher Brown -Dissertation 14541 KIN 799 - 02 TBA TBA = Diane L. Gill -Dissertation 14543 KIN 799 - 03 TBA TBA = Michael Anthony Hemphill -Dissertation 14544 KIN 799 - 04 TBA TBA = Erin Jane Reifsteck -Dissertation 14545 KIN 799 - 05 TBA TBA = Benedict Paul Dyson -Dissertation 14699 KIN 799 - 06 TBA TBA = Christopher K Rhea -Dissertation 14804 KIN 799 - 07 TBA TBA = Louisa Dominique Raisbeck -Dissertation 14940 KIN 799 - 08 TBA TBA = Thomas J. Martinek -Dissertation 15226 KIN 799 - 09 TBA TBA = Laurie Wideman Gold -Dissertation 15241 KIN 799 - 10 TBA TBA = Paul G. Davis -Dissertation 15246 KIN 799 - 11 TBA TBA = Randy J. Schmitz -Dissertation 15299 KIN 799 - 12 TBA TBA = Scott Edwin Ross -Dissertation 15345 KIN 799 - 13 TBA TBA = Allan H. Goldfarb -Thesis Extension 15125 KIN 801 - 01 TBA TBA = Sandra J. Shultz -Dissertation Extension 14917 KIN 802 - 01 TBA TBA = Thomas J. Martinek -Dissertation Extension 15018 KIN 802 - 02 TBA TBA = Erin Jane Reifsteck -Global Green: Cultures of Production and/or Consumption 13378 LLC 130 - 01 10:00 am - 10:50 am MW Bryan Building 160 = Alejandro Hortal -Global Green Recitation 13428 10:00 am - 10:50 am F Moore Humanities & Research Ad 1204 = Alejandro Hortal -Global Green Recitation 13429 10:00 am - 10:50 am F Bryan Building 111 = Laura Lopez -Global Green Recitation 13433 11:00 am - 11:50 am F Moore Humanities & Research Ad 1210 = Gregory Neil Knehans -Global Green Recitation 13440 9:00 am - 9:50 am F School of Education Building 219 = Gregory Neil Knehans -Global Green Recitation 13445 9:00 am - 9:50 am F Moore Humanities & Research Ad 1204 = Alejandro Hortal -Global Green Recitation 13448 12:00 pm - 12:50 pm F Moore Humanities & Research Ad 1213 = Gregory Neil Knehans -East Asian Fantasies 12609 LLC 222 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR Moore Humanities & Research Ad 1210 = Xiao Rao -EvolvEnviron:GlobDivCultEco 14585 LLC 222 - 02 TBA TBA = Alejandro Hortal -Global Cultures Through Film: Angles of Vision 13454 LLC 250 - 01 TBA TBA = Jose Felipe Troncoso -Topics: Languages for Professions 13459 LLC 340 - 01 6:00 pm - 7:15 pm TR Moore Humanities & Research Ad 1211 = Ana Maria Hontanilla -LLC Service Learning 13461 LLC 389 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR Curry Building 204 = Lizely Lopez -Advanced Topics: Rebels and Revolutionaries in Languages, Literatures, and Cultures 13466 LLC 455 - 01 3:30 pm - 4:45 pm MW Moore Humanities & Research Ad 1208 = Matthew Allan Sutton -Student Teaching and Seminar in World Languages 13471 LLC 465 - 01 4:30 pm - 5:50 pm M Moore Humanities & Research Ad 1209 = Brenda Maria Ross -African History and Cultures through Film 12916 LLC 468 - 01 4:00 pm - 6:50 pm T Moore Humanities & Research Ad 1204 = Cybelle H McFadden -Rsrch Mthds/Critical Analysis 13481 LLC 601 - 01 5:30 pm - 8:20 pm M Moore Humanities & Research Ad 2208 = Veronica Grossi -Clinical Practice/Seminar in Teaching World Languages 13476 LLC 665 - 01 4:30 pm - 5:50 pm M Moore Humanities & Research Ad 1209 -E-mailElementary Latin II 13031 LAT 102 - 01 9:00 am - 9:50 am MWF Moore Humanities & Research Ad 3204 = Elliott Gene Piros -Elementary Latin II 13033 LAT 102 - 02 10:00 am - 10:50 am MWF Moore Humanities & Research Ad 1304 = Robyn Laura LeBlanc -Elementary Latin II 13036 LAT 102 - 03 11:00 am - 11:50 am MWF Moore Humanities & Research Ad 1206 = Susan C. Shelmerdine -Intermediate Latin I 13038 LAT 203 - 01 11:00 am - 11:50 am MWF Bryan Building 132 = Maura Keane Heyn -Intermediate Latin II 13040 LAT 204 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF Moore Humanities & Research Ad 2208 = David B. Wharton -Intermediate Latin II 13042 LAT 204 - 02 11:00 am - 11:50 am MWF Curry Building 331 = Jonathan Peter Zarecki -Latin Grammar and Composition 13045 LAT 430 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR Moore Humanities & Research Ad 1206 = David B. Wharton -Self, Society, Salvation 13044 BLS 300 - 01 TBA TBA = Matthew John McKinnon -Pathways: Reading and Writing in the Humanities 13625 BLS 301 - 01 TBA TBA = John Christopher Parr -Banned Books 13744 BLS 320 - 02 TBA TBA = John Christopher Parr -Reading and the Human Experience 13930 BLS 321 - 01 TBA TBA = Erin Ashley Poythress -Revolutionary Lives 14064 BLS 322 - 01 TBA TBA = Carrie Levesque -Contemporary Short Stories 14066 BLS 323 - 01 TBA TBA = John Christopher Parr -Mystery, Mayhem, and Murder 14119 BLS 325 - 01 TBA TBA = Erin Ashley Poythress -Telling Stories: The Memoir 14065 BLS 326 - 01 TBA TBA = Sarah A. Krive -Gender on the Big Screen 14047 BLS 340 - 01 TBA TBA = Ann E. Millett -Disclosure, Drama, Documentary 14062 BLS 340 - 02 TBA TBA = Ann E. Millett -Painting on the Page 14048 BLS 342 - 01 TBA TBA = John Christopher Parr -Representing Women 14067 BLS 348 - 01 TBA TBA = Ann E. Millett -Vice, Crime, and American Law 14068 BLS 362 - 01 TBA TBA = Wade M. Maki -Ethics and Technology 14572 BLS 363 - 01 TBA TBA = Jana F Walser-Smith -Mystics in America 14069 BLS 364 - 01 TBA TBA = Matthew John McKinnon -Divided We Stand 14576 BLS 365 - 01 TBA TBA = Matthew John McKinnon -Life, Death, and Meaning 14577 BLS 366 - 01 TBA TBA = Sheryl Joy Lieb -The New South 14070 BLS 380 - 01 TBA TBA = Susannah J. Link -Great Gun Debate 14090 BLS 380 - 02 TBA TBA = Joseph Ross -Women's Voices Personal is Pol 14091 BLS 380 - 03 TBA TBA = Ann E. Millett -Great Trials in American History 14093 BLS 384 - 01 TBA TBA = Susan Thomas -American Motherhood 14094 BLS 385 - 01 TBA TBA = Carrie Levesque -Senior Seminar in the Humanities 14095 BLS 400 - 01 TBA TBA = Matthew John McKinnon -Introduction to Instructional Technology for Educational Settings 13981 LIS 120 - 01 TBA TBA = Sandra Michelle Bates-Hart -Introduction to Instructional Technology for Educational Settings 13984 LIS 120 - 02 TBA TBA = Samantha Leonard Harlow -Introduction to Instructional Technology for Educational Settings 13987 LIS 120 - 03 TBA TBA = Michael Christopher Renne -Introduction to Instructional Technology for Educational Settings 15054 LIS 120 - 04 TBA TBA = Sandra Michelle Bates-Hart -Information Use in a Digital World 13713 LIS 200 - 01 10:00 am - 10:50 am M Petty Building 217 = Elizabeth Anne Ellis -Information Use in a Digital World 13723 LIS 200 - 02 1:00 pm - 1:50 pm M Petty Building 217 = Elizabeth Anne Ellis -Information Use in a Digital World 13743 LIS 200 - 03 3:00 pm - 3:50 pm M School of Education Building 219 = Morgan Whitney Pruitt -Information Use in a Digital World 13749 LIS 200 - 04 9:30 am - 10:20 am T Ferguson Building 113 = Katherine Louise Widner -Information Use in a Digital World 13755 LIS 200 - 05 3:30 pm - 4:20 pm T Patricia A Sullivan Science 218 = Katherine Louise Widner -Information Use in a Digital World 13758 LIS 200 - 06 9:00 am - 9:50 am W Petty Building 217 = James Andrew Wilson -Information Use in a Digital World 13761 LIS 200 - 07 11:00 am - 11:50 am W Eberhart Building 554 = James Andrew Wilson -Information Use in a Digital World 13766 LIS 200 - 08 12:00 pm - 12:50 pm W Stone Building 217 = T Zachary Frazier -Information Use in a Digital World 13770 LIS 200 - 09 2:00 pm - 2:50 pm W Ferguson Building 113 = James Andrew Wilson -Information Use in a Digital World 13775 LIS 200 - 10 11:00 am - 11:50 am R Ferguson Building 248 = Lisa Kay-Ludescher Barron -Information Use in a Digital World 13780 LIS 200 - 11 2:00 pm - 2:50 pm R Nursing Building, Moore 331 = Lisa Kay-Ludescher Barron -Information Use in a Digital World 13785 LIS 200 - 12 10:00 am - 10:50 am F Petty Building 217 = Morgan Whitney Pruitt -Foundations of Library and Information Studies 13797 LIS 600 - 01 5:30 pm - 8:20 pm M = Joanna Lynn Depolt -Foundations of Library and Information Studies 13802 LIS 600 - 02 5:30 pm - 8:20 pm W = Noah J Lenstra -Foundations of Library and Information Studies 15099 LIS 600 - 03 5:30 pm - 8:20 pm R = Kevin Martin Matney Washburn -Collection Management 13805 LIS 610 - 01 5:30 pm - 8:20 pm R = Joanna Lynn Depolt -Collection Management 15100 LIS 610 - 02 5:30 pm - 8:20 pm T = Kevin Martin Matney Washburn -Materials for Children 13810 LIS 617 - 01 5:30 pm - 8:20 pm T = Sedley Tompkins Abercrombie -Materials for Adolescents 13823 LIS 618 - 01 5:30 pm - 8:20 pm M = April M Dawkins -Storytelling 13827 LIS 619 - 01 5:30 pm - 8:20 pm M = Heather Michele Moorefield Lang -Information Sources and Services 13831 LIS 620 - 01 5:30 pm - 8:20 pm R = LaTesha M Velez -Information Sources and Services 13836 LIS 620 - 02 5:30 pm - 8:20 pm T = Valerie Ann Freeman -Computer-Related Technologies for Information Management 13843 LIS 630 - 01 5:30 pm - 8:20 pm R = Fatih Oguz -Media Production Services for Library Programs 13848 LIS 635 - 01 5:30 pm - 8:20 pm W = Heather Michele Moorefield Lang -Media Production Services for Library Programs 14629 LIS 635 - 02 5:30 pm - 8:20 pm W School of Education Building 227 = Heather Michele Moorefield Lang -Website Production and Usability for Librarians 13853 LIS 636 - 01 5:30 pm - 8:20 pm M = T Zachary Frazier -Information Organization and Access 13857 LIS 640 - 01 5:30 pm - 8:20 pm M = Sonia Marie Archer-Capuzzo -Information Organization and Access 13862 LIS 640 - 02 9:00 am - 11:50 am W = Sonia Marie Archer-Capuzzo -Information Organization and Access 13865 LIS 640 - 03 9:00 am - 11:50 am W School of Education Building 227 = Sonia Marie Archer-Capuzzo -Information Organization and Access 13869 LIS 640 - 04 5:30 pm - 8:20 pm T = Joy M Doan -Metadata 13873 LIS 643 - 01 5:30 pm - 8:20 pm T = Fatih Oguz -Music Librarianship 14290 LIS 649 - 01 5:30 pm - 8:20 pm R = Sonia Marie Archer-Capuzzo -Leadership and Management in Information Organizations 13881 LIS 650 - 01 1:00 pm - 3:50 pm T = Joanna Lynn Depolt -Leadership and Management in Information Organizations 13886 LIS 650 - 02 5:30 pm - 8:20 pm W = Julia A. Hersberger -Leadership and Management in Information Organizations 13892 LIS 650 - 03 5:30 pm - 8:20 pm R = Richard J. Moniz -The School Library 13898 LIS 653 - 01 5:30 pm - 8:20 pm T = April M Dawkins -School Library Media Specialist and the Curriculum 13909 LIS 654 - 01 5:30 pm - 8:20 pm W = Tammy A Gruer -The Public Library 13914 LIS 655 - 01 5:30 pm - 8:20 pm W = Lori Special -The Academic Library 13919 LIS 656 - 01 5:30 pm - 8:20 pm W = Michael A. Crumpton -Archival Management 13926 LIS 658 - 01 5:30 pm - 8:20 pm T = Erin Rebeccah Lawrimore -Information Services to Diverse Client Groups 13929 LIS 662 - 01 5:30 pm - 8:20 pm T = Julia A. Hersberger -Reading, Literacy, and the Library 13935 LIS 664 - 01 5:30 pm - 8:20 pm R = Rebecca J. Morris -Information Literacy 13941 LIS 665 - 01 5:30 pm - 8:20 pm T = LaTesha M Velez -Instructional Design 14632 LIS 672 - 01 5:30 pm - 8:20 pm R = April M Dawkins -Instructional Design 14633 LIS 672 - 02 5:30 pm - 8:20 pm R School of Education Building 227 = April M Dawkins -Seminar: Data Visualization 13954 LIS 688 - 02 5:30 pm - 8:20 pm W = Rebecca Ann Croxton -Independent Study 14689 LIS 690 - 01 TBA TBA = Sonia Marie Archer-Capuzzo -Independent Study 15058 LIS 690 - 03 TBA TBA = Anthony Shong-Yu Chow -Independent Study 14733 LIS 690 - 04 TBA TBA = Michael A. Crumpton -Independent Study 15043 LIS 690 - 08 TBA TBA = Julia A. Hersberger -Independent Study 14799 LIS 690 - 10 TBA TBA = Noah J Lenstra -Practicum 13957 LIS 691 - 01 TBA TBA -E-mailField Experience in School Library Media 13964 LIS 692 - 01 TBA TBA -E-mailPracticum/Capstone Experience in School Library Media 13967 LIS 693 - 01 4:00 pm - 6:50 pm M -E-mailPracticum/Capstone Experience in School Library Media 15176 LIS 693 - 02 7:00 pm - 9:50 pm M -E-mailCapstone Experience in Library and Information Studies 13976 LIS 698 - 01 5:30 pm - 8:20 pm M -E-mailManagement of Organizations 10034 MGT 300 - 01 8:00 am - 9:15 am TR Bryan Building 128 = Ronnie Rogers Shaffer -Management of Organizations 10039 MGT 300 - 02 TBA TBA = Ronnie Rogers Shaffer -Introduction to International Business 10041 MGT 301 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR Bryan Building 212 = Karen Lynden -Introduction to International Business 10045 MGT 301 - 02 TBA TBA = Karen Lynden -Introduction to International Business 10047 MGT 301 - 03 TBA TBA = Karen Lynden -Introduction to International Business 10051 MGT 301 - 04 3:30 pm - 4:45 pm TR Bryan Building 212 = Michael A. Beitler -International Business: Operations and Environments in Foreign Jurisdictions 10055 MGT 302 - 01 TBA TBA = Riikka M. Sarala -Current Issues in International Business 10265 MGT 304 - 01 TBA TBA = Vasyl Taras -Organizational Behavior 10065 MGT 312 - 01 TBA TBA = Ai-Chia Chuang -Organizational Behavior 10077 MGT 312 - 02 TBA TBA = Yonghong Liu -Organizational Behavior 10078 MGT 312 - 03 2:00 pm - 3:15 pm MW Bryan Building 212 = William L. Tullar -Organizational Behavior 10079 MGT 312 - 04 3:30 pm - 4:45 pm MW Bryan Building 122 = William L. Tullar -Organizational Behavior 10080 MGT 312 - 05 9:30 am - 10:45 am TR Bryan Building 212 = Ronnie Rogers Shaffer -Organizational Behavior 10081 MGT 312 - 06 3:30 pm - 4:45 pm MW Bryan Building 128 = Madelynn Raissa Dawn Stackhouse -Organizational Behavior 10082 MGT 312 - 07 TBA TBA = Yonghong Liu -Human Resource Management 10083 MGT 313 - 01 TBA TBA = Ronnie Rogers Shaffer -Industrial and Organizational Psychology 10084 MGT 314 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Bryan Building 132 = Madelynn Raissa Dawn Stackhouse -Selection and Compensation 10085 MGT 315 - 01 TBA TBA = Willie Martin Wooldridge -Training and Development in Organizations 10086 MGT 317 - 01 TBA TBA = Jun Yang -Organizational Change and Development 10665 MGT 318 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR Bryan Building 132 = Michael A. Beitler -The Legal Environment of Business 10087 MGT 330 - 01 8:00 am - 8:50 am MWF Bryan Building 128 = Mary Eloise McCain Hassell -The Legal Environment of Business 10088 MGT 330 - 02 9:00 am - 9:50 am MWF Bryan Building 128 = Mary Eloise McCain Hassell -The Legal Environment of Business 10089 MGT 330 - 03 6:00 pm - 8:50 pm M Bryan Building 122 = Mary Eloise McCain Hassell -The Legal Environment of Business 10090 MGT 330 - 04 TBA TBA = Charles Robin Britt -The Legal Environment of Business 10091 MGT 330 - 05 TBA TBA = Lisa Gibson Blevins -The Legal Environment of Business 10092 MGT 330 - 06 TBA TBA = Lisa Gibson Blevins -Diversity and Inclusion in Organizations 10093 MGT 354 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR Bryan Building 111 = Eleanor H. Buttner -Management Process Skills 10094 MGT 375 - 01 3:30 pm - 4:45 pm MW Bryan Building 212 = John Joseph Ceneviva -Management Process Skills 10095 MGT 375 - 02 TBA TBA = John Joseph Ceneviva -Management Process Skills 10096 MGT 375 - 03 TBA TBA = John Joseph Ceneviva -Cybersecurity Management 10097 MGT 400 - 01 TBA TBA = Nir B. Kshetri -Decision Making in Organizations 10098 MGT 403 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Bryan Building 111 = Soheil Hooshangi -Human Resource Information Systems 10099 MGT 414 - 01 6:00 pm - 8:50 pm T Bryan Building 206 = William L. Tullar -Employment and Human Resource Law 10100 MGT 475 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF Bryan Building 128 = Mary Eloise McCain Hassell -Business Policy and Strategy 10101 MGT 491 - 01 TBA TBA = Marketa Rickley -Business Policy and Strategy 10102 MGT 491 - 02 3:30 pm - 4:45 pm MW Bryan Building 105 = Soheil Hooshangi -Business Policy and Strategy 10103 MGT 491 - 03 11:00 am - 12:15 pm TR Bryan Building 105 = Vladislav Rangelov Maksimov -Business Policy and Strategy 10104 MGT 491 - 04 12:30 pm - 1:45 pm TR Bryan Building 105 = Vladislav Rangelov Maksimov -Business Policy and Strategy 10105 MGT 491 - 05 TBA TBA = Marketa Rickley -Business Policy and Strategy 11618 MGT 491 - 06 TBA TBA = Michael A. Beitler -Business Policy and Strategy 15186 MGT 491 - 07 TBA TBA = Gregory L Milsom -Honors Work 14740 MGT 493 - 01 TBA TBA = Riikka M. Sarala -Honors Work 15071 MGT 493 - 02 TBA TBA = Madelynn Raissa Dawn Stackhouse -Business Communications 14114 MKT 309 - 01 9:00 am - 9:50 am MWF Bryan Building 106 = Lori A Mackowski -Business Communications 14115 MKT 309 - 02 10:00 am - 10:50 am MWF Bryan Building 106 = Lori A Mackowski -Business Communications 14117 MKT 309 - 03 11:00 am - 11:50 am MWF Bryan Building 106 = Lori A Mackowski -Business Communications 14118 MKT 309 - 04 1:00 pm - 1:50 pm MWF Bryan Building 106 = Lori A Mackowski -Business Communications 14120 MKT 309 - 05 9:30 am - 10:45 am TR Bryan Building 106 = Monti James Beasley -Business Communications 14121 MKT 309 - 06 11:00 am - 12:15 pm TR Bryan Building 106 = Monti James Beasley -Business Communications 14122 MKT 309 - 07 2:00 pm - 3:15 pm TR Bryan Building 106 = Monti James Beasley -Business Communications 14125 MKT 309 - 08 3:30 pm - 4:45 pm TR Bryan Building 106 = Monti James Beasley -Business Communications 14127 MKT 309 - 09 TBA TBA = Dianne Ruth Garrett -Business Communications 14128 MKT 309 - 10 TBA TBA = Dianne Ruth Garrett -Business Communications 14130 MKT 309 - 11 TBA TBA = Dianne Ruth Garrett -Business Communications 14131 MKT 309 - 12 TBA TBA = Dianne Ruth Garrett -Business Communications 14133 MKT 309 - 13 TBA TBA = Karae L. Foddrell -Business Communications 14134 MKT 309 - 14 TBA TBA = Karae L. Foddrell -Business Communications 14135 MKT 309 - 15 TBA TBA = Karae L. Foddrell -Business Communications 14141 MKT 309 - 16 TBA TBA = Karae L. Foddrell -Principles of Marketing 14163 MKT 320 - 01 8:00 am - 9:15 am TR Bryan Building 105 = In Hye Kang -Principles of Marketing 14164 MKT 320 - 02 2:00 pm - 3:15 pm TR Bryan Building 213 = In Hye Kang -Principles of Marketing 14165 MKT 320 - 03 12:30 pm - 1:45 pm MW Bryan Building 105 = Sara Beth Macsween -Principles of Marketing 14166 MKT 320 - 04 2:00 pm - 3:15 pm MW Bryan Building 104 = Merlyn A. Griffiths -Principles of Marketing 14170 MKT 320 - 05 3:30 pm - 4:45 pm MW School of Education Building 202 = Harrison Brandon Pugh -Principles of Marketing 14171 MKT 320 - 06 TBA TBA = Merlyn A. Griffiths -Principles of Marketing 14279 MKT 320 - 07 TBA TBA = Harper A. Roehm -Professional Selling 14173 MKT 324 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Bryan Building 205 = Sara Beth Macsween -Professional Selling 14174 MKT 324 - 02 2:00 pm - 3:15 pm TR Bryan Building 205 = Sara Beth Macsween -Professional Selling 14175 MKT 324 - 03 6:00 pm - 8:50 pm W Bryan Building 205 = James Sanders Boles -Introduction to Retailing 14176 MKT 326 - 01 12:30 pm - 1:45 pm MW Bryan Building 216 = Jiyoung Hwang -Sales Leadership 14182 MKT 328 - 01 6:00 pm - 8:50 pm T Bryan Building 112 = John L. Chapman -Social Media: A Marketing Perspective 14190 MKT 330 - 01 9:30 am - 10:45 am MW Bryan Building 132 = Harrison Brandon Pugh -Social Media: A Marketing Perspective 14193 MKT 330 - 02 12:30 pm - 1:45 pm TR Bryan Building 132 = Harper A. Roehm -Sports Marketing 14194 MKT 407 - 01 6:00 pm - 8:50 pm T Bryan Building 132 = Harper A. Roehm -Fundamentals of Marketing Research 14198 MKT 422 - 01 TBA TBA = Jiyoung Hwang -Consumer Behavior 14200 MKT 424 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Bryan Building 202 = Zhi Yong Yang -International Marketing 14203 MKT 426 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR Bryan Building 128 = Suleyman Cem Bahadir -Personal Selling Internship 14205 MKT 427 - 01 TBA TBA = James Sanders Boles -Advanced Marketing Management 14206 MKT 429 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Bryan Building 205 = Sara Beth Macsween -Effective Selling 14207 MKT 444 - 01 3:30 pm - 4:45 pm MW Bryan Building 202 = James Sanders Boles -Marketing Internship 14208 MKT 450 - 01 TBA TBA = Zhi Yong Yang -Tpcs:Windw into Hearts of Cltr 10434 TBA TBA = Larry E. Lavender -Tpcs:Design Thinking 10441 TBA TBA = Charles E. Headington -Tpcs:Contmptry Media Litercies 10443 TBA TBA = Sara Jane Littlejohn -Tpcs:The Reel World 10450 TBA TBA = Jeff W. Jones -Tpcs Global Human Rights 10437 TBA TBA = Carrie Levesque -Tpcs:Glbl and Intrcltrl Engmnt 10447 TBA TBA = Carrie Levesque -Tpcs:The Global Economy 10451 TBA TBA = Jeffrey K. Sarbaum -Tpcs:Sci, Environmet and Media 10439 TBA TBA = James M. Eddy -Tpcs:Sci Thrgh Nobel Laureates 10449 TBA TBA = Robert Edward Cannon -Quantitative Analysis for Decision Making 10724 MBA 701 - 01 6:30 pm - 9:20 pm W Bryan Building 204 = Onyinye Nwafor -Quantitative Analysis for Decision Making 10735 MBA 701 - 02 TBA TBA = Vashkar Ghosh -Economic Policies and Impact on Global Outcomes 10725 MBA 703 - 01 6:30 pm - 9:20 pm M Bryan Building 204 = Dennis P. Leyden -Economic Policies and Impact on Global Outcomes 10736 MBA 703 - 02 TBA TBA = Dennis P. Leyden -Economic Policies and Impact on Global Outcomes 10720 MBA 703 - 51 2:00 pm - 4:50 pm W Bryan Building 204 = Dennis P. Leyden -Financial Management 10723 MBA 707 - 51 2:00 pm - 4:50 pm R Bryan Building 204 = Heng An -Operations for Competitive Advantage 10722 MBA 708 - 51 2:00 pm - 4:50 pm M Bryan Building 204 = Vidyaranya B. Gargeya -Strategic Management 10727 MBA 712 - 01 6:30 pm - 9:30 pm T Bryan Building 204 = Moses Acquaah -Technology and Innovation 10726 MBA 717 - 01 6:30 pm - 9:20 pm R Bryan Building 204 = Cheryl-Ann C Nakata -Global Business in Practice 10721 MBA 718 - 51 2:00 pm - 4:50 pm T Bryan Building 204 = Nir B. Kshetri -Financial Statement Analysis and Valuation 10729 MBA 721 - 01 6:30 pm - 9:20 pm T Bryan Building 202 = Robert E Lamy -Consumer Behavior 10730 MBA 732 - 01 6:30 pm - 9:20 pm W Bryan Building 202 = Merlyn A. Griffiths -Creating and Sustaining Competitive Advantage 10728 MBA 741 - 01 6:30 pm - 9:20 pm M Bryan Building 202 = Michael A. Beitler -Organizational Internship 10733 MBA 742 - 11 TBA TBA = William O. Brown -Directed Studies 10732 MBA 743 - 01 TBA TBA = William O. Brown -Contemporary Topics in Mathematics 13071 MAT 112 - 01 8:00 am - 8:50 am MWF Petty Building 213 = Stephen Michael Steward -Contemporary Topics in Mathematics 13073 MAT 112 - 02 TBA TBA = Matthew Winston Jester -Contemporary Topics in Mathematics 13079 MAT 112 - 03 11:00 am - 12:15 pm TR Petty Building 303 = Matthew Winston Jester -Contemporary Topics in Mathematics 13082 MAT 112 - 04 8:00 am - 9:15 am TR Petty Building 303 = Matthew Winston Jester -Contemporary Topics in Mathematics 13083 MAT 112 - 05 1:00 pm - 1:50 pm MWF Petty Building 224 = Stephen Michael Steward -Contemporary Topics in Mathematics 10912 MAT 112 - 81 TBA TBA = Sebastian Georg Manuel Pauli -College Algebra 13085 MAT 115 - 01 8:00 am - 8:50 am MWF Petty Building 150 = Joshua B Safley -College Algebra 13087 MAT 115 - 02 5:00 pm - 5:50 pm MWF Petty Building 313 = Amila Kusumsiri Muthunayake -College Algebra 13089 9:00 am - 9:50 am M Graham Building 313 = Kalani Mihiravi Ananda Thalagoda -College Algebra 13098 10:00 am - 10:50 am M Graham Building 313 = Kalani Mihiravi Ananda Thalagoda -College Algebra 13126 MAT 115 - 05 TBA TBA = Charles Matthew Farmer -College Algebra 13131 MAT 115 - 06 11:00 am - 12:15 pm TR Petty Building 224 = Sarangan Balasubramaniam -College Algebra 13134 MAT 115 - 07 9:30 am - 10:45 am TR Petty Building 303 = Ivanti Simone Galloway -College Algebra 13137 MAT 115 - 08 3:30 pm - 4:45 pm TR Petty Building 150 = Romesh Ruwan T Liyana Arachchige -College Algebra 13141 MAT 115 - 09 2:00 pm - 3:15 pm TR Petty Building 224 = Ananta Acharya -College Algebra 12603 9:00 am - 9:50 am W Graham Building 313 = Frederick A. Beck -College Algebra 13146 10:00 am - 10:50 am W Graham Building 313 = Frederick A. Beck -College Algebra 15059 MAT 115 - 12 TBA TBA = Joshua B Safley -College Algebra 10913 MAT 115 - 81 TBA TBA = Igor Erovenko -Calculus with Business Applications 11994 MAT 120 - 01 8:00 am - 8:50 am MWF Petty Building 313 = James Edward Rudzinski -Calculus with Business Applications 12112 MAT 120 - 02 5:00 pm - 6:15 pm TR Petty Building 224 = Matthew Winston Jester -Calculus with Business Applications 12113 MAT 120 - 03 TBA TBA = Matthew Winston Jester -Calculus with Business Applications 12114 MAT 120 - 04 TBA TBA = James Edward Rudzinski -Calculus with Business Applications 15062 MAT 120 - 05 8:00 am - 9:15 am TR Petty Building 219 = Stephen Michael Steward -Calculus with Business Applications 10914 MAT 120 - 81 TBA TBA = Dan Yasaki -Precalculus I 13194 MAT 150 - 01 8:00 am - 8:50 am MWF Petty Building 303 = Sandi Bray Rudzinski -Precalculus I 13196 MAT 150 - 02 8:00 am - 9:15 am TR Petty Building 224 = Sandi Bray Rudzinski -Precalculus I 13199 10:00 am - 10:50 am T Graham Building 313 = Shalmali Bandyopadhyay -Precalculus I 13209 11:00 am - 11:50 am T Graham Building 313 = Shalmali Bandyopadhyay -Precalculus I 13216 MAT 150 - 05 TBA TBA = Thomas A McConville -Precalculus I 13218 MAT 150 - 06 3:30 pm - 4:45 pm TR Petty Building 303 = Thomas A McConville -Precalculus I 10915 MAT 150 - 81 TBA TBA = Tracey H. Howell -Precalculus II 13219 MAT 151 - 01 5:00 pm - 6:15 pm MW Petty Building 224 = Analise Linnea Sofia Rodenberg -Precalculus II 13222 MAT 151 - 02 9:30 am - 10:45 am TR Petty Building 224 = Analise Linnea Sofia Rodenberg -Precalculus II 13225 10:00 am - 10:50 am R Graham Building 313 = Elliott Zachary Hollifield -Precalculus II 13227 11:00 am - 11:50 am R Graham Building 313 = Elliott Zachary Hollifield -Precalculus II 13229 MAT 151 - 05 12:30 pm - 1:45 pm TR Petty Building 303 = Analise Linnea Sofia Rodenberg -Experimental Course: Foundations of Calculus I 14583 MAT 181 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR Petty Building 224 = Elizabeth Fowler Lewis -Experimental Course: Foundations of Calculus I 14584 MAT 181 - 02 12:30 pm - 1:45 pm TR Petty Building 224 = Elizabeth Fowler Lewis -Precalculus 12327 MAT 190 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Petty Building 313 = and lab Aaron Frost Rapp - 2:00 pm - 2:50 pm F Petty Building 223 = and lab Aaron Frost Rapp -Calculus I 12329 MAT 191 - 01 2:00 pm - 2:50 pm MWF School of Education Building 118 = Gampola Waduge Nalin Fonseka -Calculus I 12330 MAT 191 - 02 8:00 am - 8:50 am MWF Petty Building 223 = Analise Linnea Sofia Rodenberg -Calculus I 12331 MAT 191 - 03 9:30 am - 10:45 am TR Eberhart Building 161 = Richard H. Fabiano -Calculus I 12332 MAT 191 - 04 11:00 am - 12:15 pm TR Nursing Building, Moore 329 = Michael B Hull -Calculus I 12333 MAT 191 - 05 2:00 pm - 3:15 pm TR Eberhart Building 161 = Yi Zhang -Calculus I 13231 MAT 191 - 06 10:00 am - 10:50 am MWF Petty Building 303 = Gampola Waduge Nalin Fonseka -Calculus I 13233 MAT 191 - 07 8:00 am - 9:15 am TR Petty Building 313 = Elliott Zachary Hollifield -Discrete Mathematical Structures 12619 MAT 253 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF Petty Building 227 = Sebastian Georg Manuel Pauli -Calculus II 12622 MAT 292 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF Petty Building 223 = Igor Erovenko -Calculus II 12624 MAT 292 - 02 2:00 pm - 2:50 pm MWF Eberhart Building 161 = Filip Saidak -Calculus II 12631 MAT 292 - 03 11:00 am - 12:15 pm TR Nursing Building, Moore 330 = Yu-Min Chung -Calculus II 12632 MAT 292 - 04 9:30 am - 10:45 am TR Nursing Building, Moore 329 = Michael B Hull -Calculus II 15031 MAT 292 - 05 3:30 pm - 4:45 pm TR Petty Building 227 = Yu-Min Chung -Calculus III 12633 MAT 293 - 01 11:00 am - 11:50 am MWF Petty Building 223 = Filip Saidak -Calculus III 12634 MAT 293 - 02 3:30 pm - 4:45 pm TR Petty Building 223 = Brett Allen Tangedal -Elementary Linear Algebra 12669 MAT 310 - 01 2:00 pm - 2:50 pm MWF Nursing Building, Moore 330 = Dan Yasaki -Elementary Linear Algebra 12671 MAT 310 - 02 3:30 pm - 4:45 pm TR Petty Building 217 = Clifford Dieter Smyth -Linear Programming 12674 MAT 322 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR Petty Building 007 = Clifford Dieter Smyth -Ordinary Differential Equations 12677 MAT 390 - 01 5:00 pm - 6:15 pm MW Petty Building 217 = Maya Chhetri -Calculus IV 12679 MAT 394 - 01 11:00 am - 11:50 am MWF Petty Building 007 = Jonathan T. Rowell -Introduction to Mathematical Analysis 12680 MAT 395 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Petty Building 217 = Maya Chhetri -Foundations of Mathematics for Teaching I 12681 MAT 405 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR Petty Building 007 = Tracey H. Howell -Theory of Numbers 12696 MAT 414 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Petty Building 150 = Brett Allen Tangedal -Numerical Methods 12714 MAT 427 - 01 9:00 am - 9:50 am MWF Petty Building 007 = Thomas L. Lewis -Student Teaching and Seminar-Secondary Mathematics 12739 MAT 465 - 01 5:00 pm - 6:15 pm TR = Tracey H. Howell -Financial Mathematics for Actuaries 12743 MAT 486 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Petty Building 007 = Yi Zhang -Senior Seminar in Mathematics 14694 MAT 490 - 01 11:00 am - 11:50 am MWF Graham Building 303 = Haimeng Zhang -Honors Work 15004 MAT 493 - 01 TBA TBA = Jianping Sun -Seminar in Mathematical Software 12766 MAT 602 - 01 2:00 pm - 2:50 pm MWF Stone Building 204 = Thomas L. Lewis -Numerical Methods 12732 MAT 627 - 01 9:00 am - 9:50 am MWF Petty Building 007 = Thomas L. Lewis -Financial Mathematics for Actuaries 12746 MAT 686 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Petty Building 007 = Yi Zhang -Project in Mathematics 15335 MAT 687 - 01 TBA TBA = Richard H. Fabiano -Mathematical Analysis 12786 MAT 696 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR Petty Building 007 = Richard H. Fabiano -Modular Forms Seminar 14814 MAT 701 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR Nursing Building, Moore 328 = Dan Yasaki -Graduate Seminar in Computational Mathematics 14912 MAT 701 - 02 2:00 pm - 5:00 pm F Petty Building 148 = Ratnasingham Shivaji -Graduate Seminar in Computational Mathematics 15202 MAT 701 - 03 2:00 pm - 3:15 pm TR Nursing Building, Moore 328 = Maya Chhetri -Graduate Seminar in Computational Mathematics 15363 MAT 701 - 04 5:00 pm - 6:15 pm TR Petty Building 103 = Clifford Dieter Smyth -Combinatorics 14561 MAT 709 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Brown Building 215 = Thomas A McConville -Linear Operator Theory 14789 MAT 709 - 02 12:30 pm - 1:45 pm TR Nursing Building, Moore 330 = Richard H. Fabiano -Linear Algebra and Matrix Theory 12787 MAT 728 - 01 12:00 pm - 12:50 pm MWF Nursing Building, Moore 328 = Thomas L. Lewis -Modern Abstract Algebra 12789 MAT 741 - 01 11:00 am - 12:15 pm WF Petty Building 219 = Dan Yasaki -Directed Doctoral Research 14815 MAT 790 - 01 TBA TBA = Gregory C. Bell -Directed Doctoral Research 15006 MAT 790 - 02 TBA TBA = Ratnasingham Shivaji -Directed Doctoral Research 15213 MAT 790 - 03 TBA TBA = Haimeng Zhang -Directed Doctoral Research 15279 MAT 790 - 04 TBA TBA = Sebastian Georg Manuel Pauli -Dissertation 14852 MAT 799 - 01 TBA TBA = Sat Narain Gupta -Dissertation 14862 MAT 799 - 02 TBA TBA = Maya Chhetri -Dissertation 14888 MAT 799 - 03 TBA TBA = Ratnasingham Shivaji -Dissertation 14890 MAT 799 - 04 TBA TBA = Thomas L. Lewis -Dissertation 15021 MAT 799 - 06 TBA TBA = Xiaoli Gao -Thesis Extension 15051 MAT 801 - 01 TBA TBA = Brett Allen Tangedal -Dissertation Extension 15030 MAT 802 - 01 TBA TBA = Clifford Dieter Smyth -Understanding Media 11173 MST 100 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Petty Building 150 = Yan Yang -WUAG Workshop 11174 MST 190 - 01 6:30 pm - 7:15 pm R Brown Building 215 = David Lee Row -Media Writing 11175 MST 204 - 01 5:00 pm - 5:50 pm M Stone Building 352 = Caitlin A McCann -Media Writing 11176 MST 204 - 02 3:30 pm - 4:20 pm W Eberhart Building 554 = Mary S Lopez -Media Writing 11177 MST 204 - 03 5:00 pm - 5:50 pm W Patricia A Sullivan Science 349 = Mary S Lopez -Media Literacy 11178 MST 205 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Stone Building 352 = Fausto Barrionuevo - \ No newline at end of file diff --git a/ScheduleCreator/resources/raw/Spring2020coursesTimeDate.txt b/ScheduleCreator/resources/raw/Spring2020coursesTimeDate.txt @@ -1,2628 +0,0 @@ - ARS 100 - 01 TBA TBA - ARS 100 - 02 TBA TBA - ARS 120 - 01 TBA TBA - ARS 120 - 02 TBA TBA - ARS 140 - 01 TBA TBA - ACC 201 - 01 9:30 am - 10:45 am TR - ACC 201 - 02 11:00 am - 12:15 pm TR - ACC 201 - 03 12:30 pm - 1:45 pm TR - ACC 201 - 04 2:00 pm - 3:15 pm MW - ACC 201 - 05 3:30 pm - 4:45 pm MW - ACC 201 - 06 6:00 pm - 8:50 pm W - ACC 201 - 07 TBA TBA - ACC 201 - 08 TBA TBA - ACC 202 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR - ACC 202 - 02 12:30 pm - 1:45 pm TR - ACC 202 - 03 3:30 pm - 4:45 pm MW - ACC 202 - 04 6:00 pm - 8:50 pm W - ACC 202 - 05 TBA TBA - ACC 202 - 06 TBA TBA - ACC 318 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR - ACC 318 - 02 12:30 pm - 1:45 pm TR - ACC 319 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR - ACC 319 - 02 5:00 pm - 6:15 pm TR - ACC 325 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW - ACC 325 - 02 3:30 pm - 4:45 pm MW - ACC 330 - 01 9:30 am - 10:45 am TR - ACC 420 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW - ACC 440 - 01 3:30 pm - 4:45 pm MW - ACC 461 - 81 TBA TBA - ACC 561 - 81 TBA TBA - ACC 613 - 01 TBA TBA - ACC 621 - 01 TBA TBA - ACC 630 - 01 6:00 pm - 8:50 pm MW - ACC 646 - 81 TBA TBA - ACC 647 - 01 TBA TBA - ACC 649 - 01 TBA TBA - ACC 651 - 01 TBA TBA - ACC 656 - 01 2:00 pm - 4:50 pm MW - ADS 200 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR - ADS 201 - 02 2:00 pm - 3:15 pm MW - ADS 201 - 03 11:00 am - 12:15 pm TR - ADS 201 - 04 9:30 am - 10:45 am TR - ADS 201 - 05 12:30 pm - 1:45 pm TR - ADS 201 - 06 6:00 pm - 8:30 pm R - ADS 201 - 06H 11:00 am - 12:15 pm TR - ADS 210 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF - ADS 210 - 02 12:30 pm - 1:45 pm TR - ADS 210 - 03 3:30 pm - 4:45 pm TR - ADS 210 - 04 2:00 pm - 3:15 pm MW - ADS 260 - 01 9:00 am - 9:50 am MWF - ADS 305 - 01 6:00 pm - 8:50 pm T - ADS 305 - 02 2:00 pm - 3:15 pm TR - ADS 306 - 01 11:00 am - 11:50 am MWF - ADS 315 - 01 11:00 am - 12:15 pm MW - ADS 325 - 01 8:00 am - 9:15 am TR - ADS 330 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR - ADS 356 - 01 3:30 pm - 4:45 pm MW - ADS 376 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR - ADS 400 - 01 TBA TBA - ADS 400 - 02 TBA TBA - ADS 400 - 03 TBA TBA - ADS 410 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR - ADS 600 - 02 TBA TBA - ASL 102 - 01 9:30 am - 10:45 am MW - ASL 102 - 02 11:00 am - 12:15 pm MW - ASL 102 - 03 2:00 pm - 3:15 pm TR - ASL 102 - 04 9:30 am - 10:45 am TR - ASL 102 - 05 11:00 am - 12:15 pm TR - ASL 102 - 06 12:30 pm - 1:45 pm TR - ASL 204 - 01 9:30 am - 10:45 am MW - ASL 204 - 02 11:00 am - 12:15 pm MW - ASL 204 - 03 9:30 am - 10:45 am TR - ASL 204 - 04 11:00 am - 12:15 pm TR - ASL 204 - 05 12:30 pm - 1:45 pm TR - ASL 245 - 01 9:30 am - 10:45 am MW - ASL 245 - 02 12:30 pm - 1:45 pm MW - ATY 100 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF - ATY 100 - 02 9:30 am - 10:45 am TR - ATY 212 - 01 11:00 am - 11:50 am MWF - ATY 212 - 02 11:00 am - 12:15 pm TR - ATY 213 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW - ATY 213 - 02 2:00 pm - 3:15 pm TR - ATY 213 - 03 11:00 am - 12:15 pm TR - ATY 213 - 04 TBA TBA - ATY 213 - 81 TBA TBA - ATY 253 - 01 TBA TBA - ATY 253 - 02 TBA TBA - ATY 253 - 03 9:30 am - 10:45 am TR - ATY 253 - 81 TBA TBA - ATY 253L - 01 3:30 pm - 6:20 pm T - ATY 253L - 02 3:30 pm - 6:20 pm W - ATY 253L - 03 3:30 pm - 6:20 pm R - ATY 253L - 04 TBA TBA - ATY 253L - 05 TBA TBA - ATY 253L - 81 TBA TBA - ATY 258 - 01 TBA TBA - ATY 258 - 02 12:30 pm - 1:45 pm TR - ATY 300X - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR - ATY 304 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR - ATY 308 - 01 TBA TBA - ATY 311 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW - ATY 315 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR - ATY 330 - 01 TBA TBA - ATY 341 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR - ATY 360 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR - ATY 363 - 01 3:30 pm - 4:45 pm MW - ATY 385 - 01 TBA TBA - ATY 400X - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR - ATY 423 - 01 3:30 pm - 4:45 pm MW - ATY 424 - 01 5:30 pm - 8:20 pm T - ATY 426 - 01 3:30 pm - 4:45 pm MW - ATY 453 - 01 9:30 am - 10:45 am TR - ATY 453L - 01 11:00 am - 12:15 pm TR - ATY 457 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR - ATY 495 - 01 5:30 pm - 6:45 pm MW - ATY 498 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR - ATY 498 - 02 2:00 pm - 3:15 pm MW - APD 200 - 01 8:00 am - 10:15 am TR - APD 200 - 02 2:00 pm - 4:15 pm MW - APD 244 - 01 9:00 am - 11:15 am MW - APD 252 - 01 2:00 pm - 4:15 pm TR - ARB 102 - 01 12:00 pm - 12:50 pm MWF - ARB 204 - 01 1:00 pm - 1:50 pm MWF - ART 100 - 01 TBA TBA - ART 100 - 03 11:00 am - 11:50 am MWF - ART 100 - 11 TBA TBA - ART 120 - 01 3:00 pm - 5:50 pm MW - ART 120 - 02 3:00 pm - 5:50 pm TR - ART 120 - 03 9:00 am - 11:50 am MW - ART 140 - 01 11:00 am - 1:50 pm TR - ART 140 - 02 9:00 am - 11:50 am MW - ART 150 - 01 8:00 am - 10:45 am TR - ART 150 - 02 9:00 am - 11:50 am MW - ART 220 - 01 6:00 pm - 8:50 pm MW - ART 220 - 02 12:00 pm - 2:50 pm MW - ART 220 - 03 6:00 pm - 8:50 pm TR - ART 220 - 04 8:00 am - 10:50 am TR - ART 220 - 05 8:00 am - 10:50 am TR - ART 221 - 01 12:00 pm - 2:50 pm MW - ART 232 - 01 12:00 pm - 2:50 pm MW - ART 240 - 01 9:00 am - 11:50 am MW - ART 240 - 02 12:00 pm - 2:50 pm MW - ART 240 - 03 3:00 pm - 5:50 pm TR - ART 240 - 04 8:00 am - 10:50 am TR - ART 240 - 05 11:00 am - 1:50 pm TR - ART 253 - 01 9:00 am - 11:50 am MW - ART 253 - 02 8:00 am - 10:45 am TR - ART 253 - 03 11:00 am - 1:45 pm TR - ART 253 - 04 3:00 pm - 5:50 pm TR - ART 276 - 01 3:00 pm - 5:50 pm W - ART 281 - 01 9:00 am - 11:50 am MW - ART 285 - 01 8:00 am - 10:50 am TR - ART 286 - 01 11:00 am - 1:50 pm TR - ART 321 - 02 11:00 am - 1:50 pm TR - ART 322 - 01 3:00 pm - 5:50 pm MW - ART 328 - 01 9:00 am - 11:50 am MW - ART 329 - 01 3:00 pm - 5:50 pm TR - ART 335 - 01 9:00 am - 11:50 am MW - ART 337 - 01 9:00 am - 11:50 am MW - ART 340 - 01 12:00 pm - 2:50 pm MW - ART 341 - 01 8:00 am - 10:50 am TR - ART 344 - 01 6:00 pm - 8:50 pm TR - ART 349 - 01 3:00 pm - 5:50 pm MW - ART 354 - 01 11:00 am - 1:45 pm TR - ART 355 - 01 12:00 pm - 2:50 pm MW - ART 356 - 01 12:00 pm - 2:50 pm MW - ART 381 - 01 12:00 pm - 2:50 pm MW - ART 384 - 01 12:00 pm - 2:50 pm MW - ART 385 - 01 3:00 pm - 5:50 pm TR - ART 386 - 01 6:00 pm - 8:50 pm MW - ART 387 - 01 9:00 am - 11:50 am MW - ART 393 - 01 TBA TBA - ART 393 - 02 TBA TBA - ART 393 - 03 TBA TBA - ART 393 - 06 TBA TBA - ART 393 - 09 TBA TBA - ART 394 - 01 3:00 pm - 5:50 pm W - ART 442 - 01 3:00 pm - 5:50 pm TR - ART 446 - 01 11:00 am - 1:50 pm TR - ART 447 - 01 9:00 am - 11:50 am MW - ART 448 - 01 3:00 pm - 5:50 pm MW - ART 457 - 01 3:00 pm - 5:45 pm TR - ART 459 - 01 3:00 pm - 5:50 pm MW - ART 481 - 01 11:00 am - 1:50 pm TR - ART 482 - 01 3:00 pm - 5:50 pm MW - ART 493 - 02H TBA TBA - ART 496 - 01 TBA TBA - ART 496 - 02 TBA TBA - ART 496 - 03 TBA TBA - ART 496 - 04 TBA TBA - ART 496 - 06 TBA TBA - ART 496 - 11 TBA TBA - ART 496 - 13 TBA TBA - ART 496 - 14 TBA TBA - ART 557 - 01 3:00 pm - 5:50 pm TR - ART 610 - 01 12:00 pm - 2:50 pm TR - ART 635 - 01 6:00 pm - 8:50 pm TR - ART 635 - 03 3:00 pm - 5:50 pm TR - ART 635 - 04 6:00 pm - 8:50 pm MW - ART 649 - 01 TBA TBA - ART 657 - 02 6:00 pm - 8:50 pm TR - ART 685 - 01 6:00 pm - 8:50 pm TR - ART 699 - 01 TBA TBA - ARE 361 - 01 9:30 am - 11:15 am MW - ARE 363 - 01 9:00 am - 10:45 am TR - ARE 465 - 01 5:00 pm - 6:50 pm T - ARE 468 - 01 5:00 pm - 6:45 pm T - ARH 111 - 01 9:30 am - 10:45 am TR - ARH 111 - 02 12:30 pm - 1:45 pm TR - ARH 211 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR - ARH 322 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR - ARH 350 - 01 9:30 am - 10:45 am TR - ARH 354 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW - ARH 360 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR - ARH 381 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR - ARH 401 - 01 TBA TBA - ARH 405 - 01 3:30 pm - 4:45 pm MW - ARH 490 - 01 6:00 pm - 8:50 pm M - ARH 500 - 01 4:00 pm - 6:50 pm W - AAD 202 - 01 9:30 am - 10:45 am TR - AAD 202 - 02 5:00 pm - 6:15 pm TR - AAD 301 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW - AAD 301 - 02 3:30 pm - 4:45 pm MW - AAD 381 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR - AAD 475 - 01 3:30 pm - 4:30 pm T - AAD 478 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW - AAD 498 - 01 TBA TBA - AST 233 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW - AST 235 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR - BIO 105 - 01 TBA TBA - BIO 105 - 02 9:00 am - 9:50 am MWF - BIO 105 - 03 5:00 pm - 6:15 pm TR - BIO 105 - 06 TBA TBA - BIO 105 - 81 TBA TBA - BIO 105L - 01 9:00 am - 11:50 am M - BIO 105L - 02 12:00 pm - 2:50 pm M - BIO 105L - 03 3:00 pm - 5:50 pm M - BIO 105L - 05 9:30 am - 12:20 pm T - BIO 105L - 06 12:30 pm - 3:20 pm T - BIO 105L - 07 3:30 pm - 6:20 pm T - BIO 105L - 08 6:30 pm - 9:20 pm T - BIO 105L - 09 9:00 am - 11:50 am W - BIO 105L - 10 12:00 pm - 2:50 pm W - BIO 105L - 11 6:30 pm - 9:20 pm R - BIO 105L - 12 6:00 pm - 8:50 pm W - BIO 105L - 13 9:30 am - 12:20 pm R - BIO 105L - 14 12:30 pm - 3:20 pm R - BIO 105L - 16 TBA TBA - BIO 105L - 17 TBA TBA - BIO 105L - 18 TBA TBA - BIO 105L - 19 TBA TBA - BIO 105L - 20 TBA TBA - BIO 105L - 21 TBA TBA - BIO 111 - 02 2:00 pm - 3:15 pm MW - BIO 111 - 03 10:00 am - 10:50 am MWF - BIO 111 - 04 2:00 pm - 3:15 pm TR - BIO 111L - 01 9:00 am - 11:50 am M - BIO 111L - 02 9:30 am - 12:20 pm M - BIO 111L - 03 12:00 pm - 2:50 pm M - BIO 111L - 04 12:30 pm - 3:20 pm M - BIO 111L - 05 3:00 pm - 5:50 pm M - BIO 111L - 06 3:30 pm - 6:20 pm M - BIO 111L - 07 6:00 pm - 8:50 pm M - BIO 111L - 09 9:00 am - 11:50 am T - BIO 111L - 10 9:30 am - 12:20 pm T - BIO 111L - 11 12:00 pm - 2:50 pm T - BIO 111L - 12 12:30 pm - 3:20 pm T - BIO 111L - 13 3:00 pm - 5:50 pm T - BIO 111L - 14 3:30 pm - 6:20 pm T - BIO 111L - 15 6:00 pm - 8:50 pm T - BIO 111L - 16 9:00 am - 11:50 am W - BIO 111L - 17 9:30 am - 12:20 pm W - BIO 111L - 18 12:00 pm - 2:50 pm W - BIO 111L - 19 3:00 pm - 5:50 pm W - BIO 111L - 20 6:00 pm - 8:50 pm W - BIO 111L - 21 9:00 am - 11:50 am R - BIO 111L - 22 9:30 am - 12:20 pm R - BIO 111L - 23 12:00 pm - 2:50 pm R - BIO 111L - 24 12:30 pm - 3:20 pm R - BIO 111L - 25 3:00 pm - 5:50 pm R - BIO 111L - 26 3:30 pm - 6:20 pm R - BIO 112 - 01 11:00 am - 11:50 am MWF - BIO 112 - 02H 12:00 pm - 12:50 pm MWF - BIO 112 - 03 8:00 am - 9:15 am TR - BIO 112L - 01 12:00 pm - 2:50 pm M - BIO 112L - 02 3:00 pm - 5:50 pm M - BIO 112L - 03 6:00 pm - 8:50 pm M - BIO 112L - 04 9:30 am - 12:20 pm T - BIO 112L - 05 12:30 pm - 3:20 pm T - BIO 112L - 06 3:30 pm - 6:20 pm T - BIO 112L - 07 12:00 pm - 2:50 pm W - BIO 112L - 08 3:00 pm - 5:50 pm W - BIO 112L - 09 6:00 pm - 8:50 pm W - BIO 112L - 10 9:30 am - 12:20 pm R - BIO 112L - 11 12:30 pm - 3:20 pm R - BIO 112L - 12 3:30 pm - 6:20 pm R - BIO 271 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF - BIO 271L - 01 12:30 pm - 3:20 pm M - BIO 271L - 02 2:00 pm - 4:50 pm M - BIO 271L - 03 9:00 am - 11:50 am T - BIO 271L - 04 9:00 am - 11:50 am T - BIO 271L - 05 12:30 pm - 3:20 pm T - BIO 271L - 06 2:00 pm - 4:50 pm T - BIO 271L - 07 12:30 pm - 3:20 pm W - BIO 271L - 08 2:00 pm - 4:50 pm W - BIO 271L - 09 9:00 am - 11:50 am R - BIO 271L - 10 9:00 am - 11:50 am R - BIO 271L - 11 3:30 pm - 6:20 pm T - BIO 271L - 12 3:30 pm - 6:20 pm M - BIO 277 - 01 8:00 am - 8:50 am MWF - BIO 277L - 01 9:30 am - 12:20 pm T - BIO 277L - 02 1:00 pm - 3:50 pm T - BIO 277L - 03 4:30 pm - 7:20 pm T - BIO 277L - 04 9:30 am - 12:20 pm W - BIO 277L - 05 9:30 am - 12:20 pm W - BIO 277L - 06 1:00 pm - 3:50 pm W - BIO 277L - 07 1:00 pm - 3:50 pm R - BIO 277L - 08 9:30 am - 12:20 pm R - BIO 277L - 10 1:00 pm - 3:50 pm W - BIO 277L - 11 1:00 pm - 3:50 pm T - BIO 277L - 12 9:30 am - 12:20 pm T - BIO 280 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR - BIO 280L - 01 9:00 am - 10:50 am MW - BIO 280L - 02 11:00 am - 12:50 pm MW - BIO 280L - 03 1:00 pm - 2:50 pm MW - BIO 280L - 04 3:00 pm - 4:50 pm MW - BIO 280L - 05 9:30 am - 11:20 am TR - BIO 280L - 06 11:30 am - 1:20 pm TR - BIO 280L - 07 3:30 pm - 5:20 pm TR - BIO 280L - 08 5:00 pm - 6:50 pm MW - BIO 301 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR - BIO 315 - 01 9:00 am - 11:50 am M - BIO 315 - 02 1:00 pm - 3:50 pm M - BIO 315 - 03 9:00 am - 11:50 am T - BIO 315 - 04 1:00 pm - 3:50 pm T - BIO 315 - 05 9:00 am - 11:50 am W - BIO 315 - 06 1:00 pm - 3:50 pm W - BIO 315 - 08 1:00 pm - 3:50 pm R - BIO 330 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW - BIO 355 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF - BIO 361 - 01 2:00 pm - 3:55 pm F - BIO 375 - 01 1:00 pm - 3:50 pm M - BIO 375 - 02 1:00 pm - 3:50 pm M - BIO 375 - 03 1:00 pm - 3:50 pm T - BIO 375 - 04 1:00 pm - 3:50 pm T - BIO 375 - 05 1:00 pm - 3:50 pm W - BIO 375 - 06 1:00 pm - 3:50 pm W - BIO 375 - 07 1:00 pm - 3:50 pm R - BIO 375 - 08 1:00 pm - 3:50 pm R - BIO 392 - 01 9:30 am - 10:45 am TR - BIO 407 - 01 8:00 am - 8:50 am MWF - BIO 420 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR - BIO 424 - 01 2:00 pm - 2:50 pm MW - 2:00 pm - 4:50 pm T - BIO 429 - 01 9:00 am - 10:15 am TR - BIO 432 - 01 10:30 am - 12:50 pm R - BIO 435 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW - BIO 438 - 01 8:00 am - 8:50 am MWF - BIO 443 - 01 5:00 pm - 7:30 pm R - BIO 449 - 01 1:00 pm - 1:50 pm TR - BIO 449 - 02 9:00 am - 9:50 am W - BIO 449 - 03 4:00 pm - 5:50 pm M - BIO 449 - 04 12:30 pm - 1:20 pm T - BIO 451 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR - BIO 451L - 01 2:00 pm - 4:50 pm R - BIO 455 - 01 9:00 am - 9:50 am MWF - BIO 460 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW - BIO 464 - 01 9:30 am - 10:45 am TR - BIO 476 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR - BIO 482 - 01 10:00 am - 10:50 am R - BIO 482 - 03 9:00 am - 9:50 am W - BIO 482 - 04 8:00 am - 8:50 am T - BIO 482 - 05 3:00 pm - 3:50 pm W - BIO 488 - 01 9:30 am - 10:45 am TR - BIO 493 - 01H TBA TBA - BIO 493 - 02 TBA TBA - BIO 493 - 03 TBA TBA - BIO 493 - 03H TBA TBA - BIO 494 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR - 2:00 pm - 4:50 pm R - BIO 496 - 01 4:00 pm - 4:50 pm T - BIO 497 - 01 TBA TBA - BIO 499 - 01 TBA TBA - BIO 499 - 02 TBA TBA - BIO 499 - 03 TBA TBA - BIO 499 - 04 TBA TBA - BIO 499 - 05 TBA TBA - BIO 499 - 07 TBA TBA - BIO 499 - 08 TBA TBA - BIO 499 - 09 TBA TBA - BIO 499 - 10 TBA TBA - BIO 499 - 11 TBA TBA - BIO 499 - 12 TBA TBA - BIO 499 - 13 TBA TBA - BIO 499 - 14 TBA TBA - BIO 499 - 17 TBA TBA - BIO 499 - 18 TBA TBA - BIO 499 - 19 TBA TBA - BIO 499 - 20 TBA TBA - BIO 499 - 21 TBA TBA - BIO 499 - 22 TBA TBA - BIO 499 - 23 TBA TBA - BIO 499 - 24 TBA TBA - BIO 499 - 25 TBA TBA - BIO 629 - 01 9:00 am - 10:15 am TR - BIO 638 - 01 10:30 am - 12:50 pm R - BIO 643 - 01 5:00 pm - 7:30 pm R - BIO 646 - 01 8:00 am - 8:50 am MWF - BIO 648 - 01 1:00 pm - 1:50 pm TR - BIO 648 - 02 9:00 am - 9:50 am W - BIO 648 - 03 4:00 pm - 5:50 pm M - BIO 648 - 04 12:30 pm - 1:20 pm T - BIO 651 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR - BIO 651L - 01 2:00 pm - 4:50 pm R - BIO 660 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW - BIO 676 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR - BIO 682 - 01 10:00 am - 10:50 am R - BIO 682 - 03 9:00 am - 9:50 am W - BIO 682 - 04 8:00 am - 8:50 am T - BIO 682 - 05 3:00 pm - 3:50 pm W - BIO 695 - 01 TBA TBA - BIO 695 - 02 TBA TBA - BIO 695 - 03 TBA TBA - BIO 695 - 05 TBA TBA - BIO 695 - 08 TBA TBA - BIO 695 - 09 TBA TBA - BIO 695 - 10 TBA TBA - BIO 699 - 02 TBA TBA - BIO 699 - 03 TBA TBA - BIO 699 - 06 TBA TBA - BIO 699 - 07 TBA TBA - BIO 732 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR - BIO 734 - 01 12:20 pm - 1:20 pm W - BIO 749 - 01 TBA TBA - BIO 790 - 01 TBA TBA - BIO 790 - 02 TBA TBA - BIO 790 - 03 TBA TBA - BIO 790 - 05 TBA TBA - BIO 790 - 07 TBA TBA - BIO 791 - 02 TBA TBA - BIO 791 - 04 TBA TBA - BIO 791 - 05 TBA TBA - BIO 791 - 06 TBA TBA - BIO 791 - 07 TBA TBA - BIO 791 - 08 TBA TBA - BIO 791 - 09 TBA TBA - BIO 799 - 01 TBA TBA - BIO 799 - 04 TBA TBA - BIO 799 - 05 TBA TBA - BIO 799 - 06 TBA TBA - BIO 799 - 07 TBA TBA - BIO 799 - 08 TBA TBA - BIO 799 - 09 TBA TBA - BIO 799 - 10 TBA TBA - BIO 801 - 02 TBA TBA - BIO 802 - 01 TBA TBA - BIO 802 - 03 TBA TBA - BIO 802 - 05 TBA TBA - BIO 803 - 01 TBA TBA - BIO 803 - 04 TBA TBA - BIO 803 - 06 TBA TBA - BUS 115 - 01 9:00 am - 9:50 am W - BUS 130 - 01 6:00 pm - 8:50 pm M - BUS 130 - 02 TBA TBA - BUS 201 - 01 9:30 am - 10:45 am TR - BUS 201 - 02 TBA TBA - BUS 216 - 01 9:30 am - 10:20 am TR - BUS 216 - 02 11:00 am - 11:50 am TR - BUS 216 - 03 TBA TBA - BUS 216 - 04 TBA TBA - BUS 240 - 01 TBA TBA - BUS 300 - 01 6:00 pm - 8:50 pm T - BUS 315 - 01 TBA TBA - BUS 328 - 01 TBA TBA - BUS 336 - 01 TBA TBA - BUS 339 - 01 TBA TBA - BUS 342 - 01 TBA TBA - BUS 440 - 01 TBA TBA - BUS 450 - 01 TBA TBA - BUS 606 - 01 TBA TBA - BUS 617 - 01 TBA TBA - BUS 618 - 01 TBA TBA - BUS 623 - 01 TBA TBA - BUS 702 - 01 TBA TBA - BUS 721 - 01 TBA TBA - CHE 101 - 01 TBA TBA - CHE 101 - 02 11:00 am - 11:50 am MWF - CHE 103 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR - CHE 103 - 02 TBA TBA - CHE 104 - 01 8:00 am - 9:15 am TR - CHE 104 - 02 3:30 pm - 4:45 pm TR - CHE 104 - 03 11:00 am - 12:15 pm TR - CHE 110 - 01 11:00 am - 11:50 am W - 12:00 pm - 1:50 pm W - CHE 110 - 02 11:00 am - 11:50 am W - 12:00 pm - 1:50 pm W - CHE 110 - 03 3:00 pm - 3:50 pm W - 4:00 pm - 5:50 pm W - CHE 110 - 04 3:00 pm - 3:50 pm W - 4:00 pm - 5:50 pm W - CHE 110 - 05 11:00 am - 12:15 pm R - 12:30 pm - 1:50 pm R - CHE 110 - 06 11:00 am - 12:15 pm R - 12:30 pm - 1:50 pm R - CHE 110 - 07 3:30 pm - 4:45 pm R - 5:00 pm - 6:20 pm R - CHE 110 - 08 3:30 pm - 4:45 pm R - 5:00 pm - 6:20 pm R - CHE 110 - 09 6:30 pm - 7:45 pm R - 8:00 pm - 9:20 pm R - CHE 110 - 10 6:30 pm - 7:45 pm R - 8:00 pm - 9:20 pm R - CHE 111 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR - CHE 111 - 02 12:00 pm - 12:50 pm MWF - CHE 111 - 03 9:00 am - 9:50 am MWF - CHE 112 - 01 11:00 am - 11:50 am M - 12:00 pm - 1:50 pm M - CHE 112 - 02 11:00 am - 11:50 am M - 12:00 pm - 1:50 pm M - CHE 112 - 03 2:00 pm - 2:50 pm M - 3:00 pm - 4:50 pm M - CHE 112 - 04 2:00 pm - 2:50 pm M - 3:00 pm - 4:50 pm M - CHE 112 - 05 7:00 pm - 8:20 pm M - 8:30 pm - 9:50 pm M - CHE 112 - 06 7:00 pm - 8:20 pm M - 8:30 pm - 9:50 pm M - CHE 112 - 07 8:00 am - 9:20 am T - 9:30 am - 10:50 am T - CHE 112 - 08 8:00 am - 9:20 am T - 9:30 am - 10:50 am T - CHE 112 - 09 11:00 am - 12:20 pm T - 12:30 pm - 1:50 pm T - CHE 112 - 10 11:00 am - 12:20 pm T - 12:30 pm - 1:50 pm T - CHE 112 - 11 3:30 pm - 4:45 pm T - 5:00 pm - 6:20 pm T - CHE 112 - 12 3:30 pm - 4:45 pm T - 5:00 pm - 6:20 pm T - CHE 112 - 13 6:30 pm - 7:45 pm T - 8:00 pm - 9:20 pm T - CHE 112 - 14 6:30 pm - 7:45 pm T - 8:00 pm - 9:20 pm T - CHE 114 - 01 11:00 am - 11:50 am MWF - CHE 114 - 02 10:00 am - 10:50 am MWF - CHE 114 - 03 9:00 am - 9:50 am MWF - CHE 115 - 01 2:00 pm - 2:50 pm M - 3:00 pm - 4:50 pm M - CHE 115 - 02 2:00 pm - 2:50 pm M - 3:00 pm - 4:50 pm M - CHE 115 - 03 5:00 pm - 5:50 pm M - 6:00 pm - 7:50 pm M - CHE 115 - 04 5:00 pm - 5:50 pm M - 6:00 pm - 7:50 pm M - CHE 115 - 05 2:00 pm - 2:50 pm T - 3:00 pm - 4:50 pm T - CHE 115 - 06 2:00 pm - 2:50 pm T - 3:00 pm - 4:50 pm T - CHE 115 - 07 5:00 pm - 5:50 pm T - 6:00 pm - 7:50 pm T - CHE 115 - 08 5:00 pm - 5:50 pm T - 6:00 pm - 6:50 pm T - CHE 115 - 09 8:00 am - 8:50 am W - 9:00 am - 10:50 am W - CHE 115 - 10 8:00 am - 8:50 am W - 9:00 am - 10:50 am W - CHE 115 - 11 2:00 pm - 2:50 pm W - 3:00 pm - 4:50 pm W - CHE 115 - 12 2:00 pm - 2:50 pm W - 3:00 pm - 3:50 pm W - CHE 115 - 13 9:30 am - 10:45 am R - 11:00 am - 12:20 pm R - CHE 115 - 14 9:30 am - 10:45 am R - 11:00 am - 12:20 pm R - CHE 115 - 15 11:00 am - 12:20 pm T - 12:30 pm - 1:45 pm T - CHE 115 - 16 11:00 am - 12:20 pm T - 12:30 pm - 1:45 pm T - CHE 191 - 01 TBA TBA - CHE 252 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR - CHE 292 - 01 TBA TBA - CHE 351 - 01 8:00 am - 9:40 am TR - CHE 352 - 01 9:00 am - 9:50 am MWF - CHE 352 - 02 11:00 am - 11:50 am MWF - CHE 352 - 03 5:30 pm - 6:45 pm TR - CHE 354 - 01 1:00 pm - 1:50 pm M - 3:00 pm - 4:50 pm M - CHE 354 - 02 6:00 pm - 7:50 pm M - 8:00 pm - 9:50 pm M - CHE 354 - 03 10:00 am - 10:50 am T - 11:00 am - 1:50 pm T - CHE 354 - 04 6:00 pm - 7:50 pm T - 8:00 pm - 9:50 pm T - CHE 354 - 05 1:00 pm - 1:50 pm W - 2:00 pm - 4:50 pm W - CHE 355 - 01 11:00 am - 11:50 am R - 1:00 pm - 1:50 pm R - 2:00 pm - 4:50 pm R - CHE 355 - 02 11:00 am - 11:50 am R - 6:00 pm - 6:50 pm R - 7:00 pm - 9:50 pm R - CHE 392 - 01 TBA TBA - CHE 401 - 01 1:00 pm - 1:50 pm W - 1:00 pm - 2:50 pm F - CHE 402 - 01 1:00 pm - 1:50 pm M - CHE 402 - 02 2:00 pm - 2:50 pm W - CHE 402 - 03 11:00 am - 11:50 am F - CHE 431 - 01 8:35 am - 9:50 am CHE 433 - 01 1:00 pm - 1:50 pm T - 2:00 pm - 4:50 pm T - CHE 433 - 02 1:00 pm - 1:50 pm R - 2:00 pm - 4:50 pm R - CHE 442 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR - CHE 453 - 01 9:30 am - 10:45 am TR - CHE 457 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF - CHE 458 - 01 12:00 pm - 12:50 pm M - 1:00 pm - 3:50 pm M - CHE 458 - 02 2:00 pm - 2:50 pm T - 3:00 pm - 5:50 pm T - CHE 458 - 03 12:00 pm - 12:50 pm W - 1:00 pm - 3:50 pm W - CHE 458 - 04 12:00 pm - 12:50 pm R - 1:00 pm - 3:50 pm R - CHE 462 - 01 11:00 am - 11:50 am MWF - CHE 464 - 01 1:00 pm - 4:50 pm M - CHE 470B - 01 10:00 am - 10:50 am MWF - CHE 470E - 01 5:30 pm - 6:45 pm MW - CHE 492 - 01 TBA TBA - CHE 492 - 02 TBA TBA - CHE 492 - 03 TBA TBA - CHE 492 - 04 TBA TBA - CHE 492 - 05 TBA TBA - CHE 492 - 06 TBA TBA - CHE 492 - 07 TBA TBA - CHE 492 - 08 TBA TBA - CHE 492 - 09 TBA TBA - CHE 492 - 10 TBA TBA - CHE 492 - 12 TBA TBA - CHE 492 - 13 TBA TBA - CHE 499 - 01 TBA TBA - CHE 531 - 01 8:35 am - 9:50 am CHE 557 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF - CHE 570D - 01 9:30 am - 10:45 am TR - CHE 601 - 01 1:00 pm - 1:50 pm M - CHE 602 - 01 1:00 pm - 1:50 pm W - 1:00 pm - 2:50 pm F - CHE 652 - 01 9:30 am - 10:45 am TR - CHE 659 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF - CHE 661 - 01 5:30 pm - 6:45 pm MW - CHE 670B - 01 11:00 am - 12:15 pm TR - CHE 680 - 02 TBA TBA - CHE 680 - 03 TBA TBA - CHE 680 - 04 TBA TBA - CHE 680 - 05 TBA TBA - CHE 680 - 07 TBA TBA - CHE 680 - 09 TBA TBA - CHE 680 - 10 TBA TBA - CHE 680 - 12 TBA TBA - CHE 699 - 02 TBA TBA - CHE 699 - 04 TBA TBA - CHE 699 - 05 TBA TBA - CHE 699 - 09 TBA TBA - CHE 699 - 12 TBA TBA - CHE 752 - 01 1:00 pm - 1:50 pm W - 1:00 pm - 2:50 pm F - CHE 780 - 02 TBA TBA - CHE 780 - 04 TBA TBA - CHE 780 - 07 TBA TBA - CHE 780 - 09 TBA TBA - CHE 780 - 10 TBA TBA - CHE 780 - 11 TBA TBA - CHE 780 - 12 TBA TBA - CHE 780 - 14 TBA TBA - CHE 799 - 02 TBA TBA - CHE 799 - 03 TBA TBA - CHE 799 - 04 TBA TBA - CHE 799 - 09 TBA TBA - CHE 799 - 10 TBA TBA - CHE 799 - 13 TBA TBA - CHE 799 - 14 TBA TBA - CHI 101 - 01 12:00 pm - 12:50 pm MWF - CHI 102 - 01 12:00 pm - 12:50 pm MWF - CHI 102 - 02 1:00 pm - 1:50 pm MWF - CHI 203 - 01 4:00 pm - 4:50 pm MWF - CHI 204 - 01 11:00 am - 11:50 am MWF - CHI 302 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF - CHI 305 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW - CHI 492 - 01 2:00 pm - 4:00 pm F - CCI 201 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR - CCI 201 - 02 5:00 pm - 6:15 pm TR - CCI 202 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW - CCI 202 - 02 11:00 am - 12:15 pm TR - CCI 205 - 01 TBA TBA - CCI 205 - 02 TBA TBA - CCI 205 - 03 3:30 pm - 4:45 pm MW - CCI 205 - 04 2:00 pm - 3:15 pm MW - CCI 205 - 05 6:00 pm - 8:50 pm T - CCI 205 - 06 2:00 pm - 3:15 pm TR - CCI 212 - 01 12:00 pm - 12:50 pm MWF - CCI 212 - 01H 12:00 pm - 12:50 pm MWF - CCI 240 - 01 3:30 pm - 4:45 pm MW - CCI 305 - 01 11:00 am - 11:50 am MWF - CCI 313 - 01 9:30 am - 10:45 am TR - CCI 350 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR - CCI 350 - 01H 11:00 am - 12:15 pm TR - CSD 150 - 01 9:30 am - 12:00 pm W - CSD 219 - 01 10:00 am - 11:00 am M - CSD 219 - 02 9:00 am - 10:00 am M - CSD 219 - 03 7:00 am - 8:00 am M - CSD 333 - 02 TBA TBA - CSD 333 - 04 TBA TBA - CSD 333 - 06 TBA TBA - CSD 333 - 07 TBA TBA - CSD 336 - 01 12:30 pm - 1:45 pm MW - CSD 336 - 02H 12:30 pm - 1:45 pm MW - CSD 337 - 01 TBA TBA - CSD 337 - 02 TBA TBA - CSD 338 - 01 9:30 am - 12:20 pm W - CSD 456 - 01 9:30 am - 12:20 pm M - CSD 457 - 01 TBA TBA - CSD 457 - 02H TBA TBA - CSD 476 - 01 TBA TBA - CSD 488 - 01 3:30 pm - 4:45 pm MW - CSD 488 - 02H 3:30 pm - 4:45 pm MW - CSD 490 - 02H TBA TBA - CSD 490 - 03H TBA TBA - CSD 493 - 01H TBA TBA - CSD 557 - 01 TBA TBA - CSD 604 - 01 5:30 pm - 7:30 pm R - CSD 616 - 01 12:30 pm - 1:45 pm MW - CSD 632 - 01 TBA TBA - CSD 633 - 01 TBA TBA - CSD 633 - 04 TBA TBA - CSD 633 - 06 TBA TBA - CSD 633 - 07 TBA TBA - CSD 633 - 08 TBA TBA - CSD 633 - 09 TBA TBA - CSD 633 - 10 TBA TBA - CSD 633 - 11 TBA TBA - CSD 633 - 12 TBA TBA - CSD 633 - 13 TBA TBA - CSD 637 - 01 2:00 pm - 3:30 pm MW - CSD 650 - 01 TBA TBA - CSD 677 - 01 TBA TBA - CSD 678 - 01 12:30 pm - 3:00 pm T - CSD 760 - 01 2:00 pm - 4:50 pm F - CSD 780 - 01 TBA TBA - CSD 780 - 03 TBA TBA - CSD 790 - 04 TBA TBA - CSD 799 - 01 TBA TBA - CSD 799 - 02 TBA TBA - CSD 799 - 03 TBA TBA - CSD 802 - 02 TBA TBA - CTR 101 - 01 TBA TBA - CTR 102 - 81 TBA TBA - CTR 111 - 01 3:30 pm - 4:45 pm MW - CTR 212 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR - CTR 213 - 01 9:30 am - 10:45 am MW - 9:30 am - 12:00 pm F - CTR 251 - 01 11:00 am - 11:50 am M - CTR 251 - 02 12:00 pm - 12:50 pm M - CTR 251 - 03 3:30 pm - 4:20 pm M - CTR 314 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW - CTR 332 - 01 9:30 am - 10:45 am TR - CTR 338 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR - CTR 346 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR - CTR 415 - 01 5:00 pm - 6:15 pm TR - CTR 416 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR - CTR 417 - 01 TBA TBA - CTR 417 - 02 TBA TBA - CTR 418 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR - CTR 419 - 01 TBA TBA - CTR 429 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW - CTR 437 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR - CTR 444 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR - CTR 493 - 01H TBA TBA - CTR 613 - 01 5:30 pm - 8:20 pm R - CTR 615 - 01 5:00 pm - 6:15 pm TR - CTR 634 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR - CTR 637 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR - CTR 644 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR - CTR 646 - 01 4:00 pm - 6:50 pm M - CTR 695 - 01 TBA TBA - CTR 696 - 01 TBA TBA - CTR 697 - 01 TBA TBA - CTR 698 - 01 TBA TBA - CST 105 - 01 8:00 am - 8:50 am MWF - CST 105 - 02 9:00 am - 9:50 am MW - 9:00 am - 9:50 am F - CST 105 - 03 9:00 am - 9:50 am MW - 9:00 am - 9:50 am F - CST 105 - 04 9:00 am - 9:50 am MW - 9:00 am - 9:50 am F - CST 105 - 05 9:00 am - 9:50 am MW - 9:00 am - 9:50 am F - CST 105 - 06 9:00 am - 9:50 am MW - 9:00 am - 9:50 am F - CST 105 - 07 10:00 am - 10:50 am MW - 10:00 am - 10:50 am F - CST 105 - 08 10:00 am - 10:50 am MW - 10:00 am - 10:50 am F - CST 105 - 09 10:00 am - 10:50 am MW - 10:00 am - 10:50 am F - CST 105 - 10 10:00 am - 10:50 am MW - 10:00 am - 10:50 am F - CST 105 - 11 10:00 am - 10:50 am MW - 10:00 am - 10:50 am F - CST 105 - 12 10:00 am - 10:50 am MWF - CST 105 - 13 2:00 pm - 3:15 pm TR - CST 105 - 14 3:30 pm - 4:45 pm TR - CST 105 - 15 9:30 am - 10:45 am TR - CST 105 - 16 11:00 am - 12:15 pm TR - CST 105 - 17 9:30 am - 10:45 am TR - CST 105 - 18 TBA TBA - CST 105 - 19 9:00 am - 9:50 am MWF - CST 105 - 20 TBA TBA - CST 105 - 21 2:00 pm - 3:15 pm MW - CST 105 - 22 3:30 pm - 4:45 pm MW - CST 105 - 23 9:30 am - 10:45 am TR - CST 105 - 24 11:00 am - 12:15 pm TR - CST 105 - 25 TBA TBA - CST 105 - 26 2:00 pm - 3:15 pm TR - CST 105 - 27 11:00 am - 12:15 pm TR - CST 105 - 28 12:30 pm - 1:45 pm TR - CST 105 - 29 3:30 pm - 4:45 pm MW - CST 105 - 30 5:30 pm - 6:45 pm MW - CST 105 - 31 TBA TBA - CST 105 - 32 12:30 pm - 1:45 pm TR - CST 105 - 33 2:00 pm - 3:15 pm TR - CST 105 - 34 TBA TBA - CST 105 - 35 TBA TBA - CST 105 - 36 3:30 pm - 4:45 pm MW - CST 105 - 37 11:00 am - 12:15 pm TR - CST 105 - 38 TBA TBA - CST 105 - 39 TBA TBA - CST 105 - 40 TBA TBA - CST 105 - 41 TBA TBA - CST 105 - 42 TBA TBA - CST 105 - 44 2:00 pm - 3:15 pm MW - CST 105 - 45 3:30 pm - 4:45 pm MW - CST 105 - 47 10:00 am - 10:50 am MWF - CST 105 - 48 TBA TBA - CST 105 - 49 5:30 pm - 8:20 pm T - CST 105 - 51 8:00 am - 9:15 am TR - CST 105 - 81 TBA TBA - CST 105 - 82 TBA TBA - CST 200 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF - CST 200 - 02 11:00 am - 11:50 am MWF - CST 200 - 03 11:00 am - 11:50 am MWF - CST 200 - 04 9:30 am - 10:45 am TR - CST 207 - 01 9:30 am - 10:45 am TR - CST 207 - 02 11:00 am - 12:15 pm TR - CST 207 - 03 11:00 am - 11:50 am MWF - CST 210 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW - CST 210 - 02 3:30 pm - 4:45 pm MW - CST 210 - 03 12:00 pm - 12:50 pm MWF - CST 300 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF - CST 300 - 02 11:00 am - 11:50 am MWF - CST 300 - 03 11:00 am - 12:15 pm TR - CST 315 - 01 TBA TBA - CST 333 - 02 TBA TBA - CST 333 - 03 TBA TBA - CST 341 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR - CST 341 - 02 9:30 am - 10:45 am TR - CST 341 - 03 2:00 pm - 3:15 pm MW - CST 341 - 04 TBA TBA - CST 341 - 05 TBA TBA - CST 341 - 06 3:30 pm - 4:45 pm TR - CST 341 - 81 TBA TBA - CST 342 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW - CST 343 - 01 TBA TBA - CST 344 - 01 9:30 am - 10:45 am TR - CST 344 - 02 11:00 am - 12:15 pm TR - CST 390 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF - CST 399 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR - CST 400X - 01 5:30 pm - 8:20 pm T - CST 400X - 02 3:30 pm - 6:20 pm R - CST 406 - 01 5:30 pm - 8:20 pm T - CST 407 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR - CST 412 - 01 TBA TBA - CST 412 - 02 8:00 am - 8:50 am MWF - CST 412 - 04 6:00 pm - 9:00 pm M - CST 412 - 05 6:00 pm - 9:00 pm T - CST 460 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR - CST 460 - 02 3:00 pm - 5:50 pm W - CST 460 - 03 2:00 pm - 3:15 pm TR - CST 460 - 04 11:00 am - 11:50 am MWF - CST 460 - 05 9:30 am - 10:45 am TR - CST 460 - 06 3:30 pm - 4:45 pm MW - CST 499 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR - CST 600X - 01 5:30 pm - 8:20 pm T - CST 600X - 02 3:30 pm - 6:20 pm R - CST 602 - 01 5:30 pm - 8:20 pm M - CST 612 - 01 5:30 pm - 8:20 pm W - CST 698 - 01 4:00 pm - 6:50 pm M - CST 803 - 01 TBA TBA - CTP 111 - 01 11:00 am - 12:15 pm MWF - CTP 124 - 01 1:00 pm - 1:50 pm MWF - CTP 158 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW - CTP 190 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR - CTP 204 - 01 1:00 pm - 1:50 pm MWF - CTP 258 - 01 11:00 am - 12:15 pm MW - CTP 290 - 01 9:30 am - 10:45 am TR - CTP 324 - 01 6:00 pm - 9:00 pm T - CTP 326 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW - CTP 390 - 01 9:30 am - 10:45 am TR - CTP 391 - 01 TBA TBA - CTP 393 - 01 1:00 pm - 1:50 pm MW - CTP 404 - 01 12:00 pm - 1:15 pm TR - CTP 459 - 01 8:00 am - 9:15 am TR - CTP 490 - 01 1:00 pm - 2:15 pm M - CTP 490 - 02 1:00 pm - 2:15 pm W - CTP 492 - 01 2:00 pm - 3:15 pm M - CTP 492 - 02 2:00 pm - 3:15 pm W - CSC 120 - 01 9:30 am - 10:45 am R - 9:30 am - 10:45 am T - CSC 130 - 01 10:00 am - 11:50 am M - 10:00 am - 11:50 am W - CSC 130 - 02 10:00 am - 11:50 am M - 1:00 pm - 2:50 pm W - CSC 130 - 03 10:00 am - 11:50 am M - 3:30 pm - 5:20 pm W - CSC 130 - 04 10:00 am - 11:50 am M - 8:00 am - 9:50 am W - CSC 230 - 01 9:30 am - 10:45 am TR - CSC 230 - 02 3:30 pm - 4:45 pm MW - CSC 230 - 03 5:30 pm - 6:45 pm MW - CSC 250 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW - CSC 250 - 02 3:30 pm - 4:45 pm MW - CSC 261 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR - CSC 261 - 02 3:30 pm - 4:45 pm TR - CSC 330 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR - CSC 330 - 02 2:00 pm - 3:15 pm MW - CSC 339 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF - CSC 339 - 02 1:00 pm - 1:50 pm MWF - CSC 340 - 01 5:30 pm - 6:45 pm MW - CSC 340 - 02 5:30 pm - 6:45 pm TR - CSC 350 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR - CSC 350 - 02 12:30 pm - 1:45 pm TR - CSC 410 - 01 9:30 am - 10:45 am TR - CSC 416 - 01 11:00 am - 12:15 pm MW - CSC 425 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR - CSC 427 - 01 9:00 am - 9:50 am MWF - CSC 429 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR - CSC 452 - 01 3:30 pm - 4:45 pm MW - CSC 454 - 01 5:30 pm - 6:45 pm MW - CSC 461 - 01 8:00 am - 9:15 am TR - CSC 462 - 01 5:30 pm - 6:45 pm TR - CSC 471 - 01 12:30 pm - 1:45 pm MW - CSC 490 - 01 3:30 pm - 4:45 pm MW - CSC 490 - 02 2:00 pm - 3:15 pm TR - CSC 492 - 11 TBA TBA - CSC 495 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR - CSC 495 - 02 11:00 am - 12:15 pm TR - CSC 495 - 03 2:00 pm - 3:15 pm MW - CSC 610 - 01 9:30 am - 10:45 am TR - CSC 616 - 01 11:00 am - 12:15 pm MW - CSC 625 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR - CSC 629 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR - CSC 652 - 01 3:30 pm - 4:45 pm MW - CSC 654 - 01 5:30 pm - 6:45 pm MW - CSC 661 - 01 8:00 am - 9:15 am TR - CSC 662 - 01 5:30 pm - 6:45 pm TR - CSC 693 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW - CSC 693 - 02 11:00 am - 12:15 pm TR - CSC 693 - 03 2:00 pm - 3:15 pm TR - CSC 694 - 08 TBA TBA - CSC 698 - 02 TBA TBA - CSC 698 - 05 TBA TBA - CSC 698 - 06 TBA TBA - CSC 698 - 07 TBA TBA - CSC 698 - 09 TBA TBA - CSC 699 - 01 TBA TBA - CSC 803 - 01 TBA TBA - CRS 211 - 01 TBA TBA - CRS 231 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR - CRS 242 - 01 10:00 am - 11:15 am M - 12:00 pm - 2:15 pm M - CRS 242 - 02 12:00 pm - 1:15 pm M - 2:00 pm - 4:15 pm M - CRS 255 - 01 9:00 am - 9:50 am MWF - CRS 312 - 01 12:00 pm - 1:15 pm M - CRS 312L - 01 2:00 pm - 4:30 pm M - CRS 312L - 02 12:00 pm - 2:30 pm W - CRS 321 - 01 3:30 pm - 4:45 pm MW - CRS 363 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR - CRS 400 - 02 TBA TBA - CRS 400 - 05 TBA TBA - CRS 400 - 08 TBA TBA - CRS 405 - 01 TBA TBA - CRS 470 - 01 TBA TBA - CRS 481 - 01 9:30 am - 10:45 am TR - CRS 570 - 01 TBA TBA - CRS 605 - 01 TBA TBA - CRS 632 - 01 TBA TBA - CRS 632 - 02 TBA TBA - CRS 685 - 01 TBA TBA - CRS 690 - 01 TBA TBA - CRS 690 - 03 TBA TBA - CRS 699 - 01 TBA TBA - CRS 713 - 01 5:30 pm - 8:20 pm W - CRS 714 - 01 5:30 pm - 8:20 pm R - CRS 721 - 01 5:30 pm - 8:20 pm M - CRS 781 - 01 TBA TBA - CRS 790 - 01 TBA TBA - CRS 790 - 02 TBA TBA - CRS 799 - 01 TBA TBA - CRS 802 - 02 TBA TBA - CRS 803 - 02 TBA TBA - CED 310 - 01 8:00 am - 9:15 am TR - CED 310 - 02 9:30 am - 10:45 am TR - CED 310 - 03 11:00 am - 12:15 pm TR - CED 310 - 04 2:00 pm - 3:15 pm TR - CED 392 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR - CED 392 - 02 8:00 am - 9:15 am TR - CED 392 - 03 3:30 pm - 4:45 pm TR - CED 392 - 04 2:00 pm - 3:15 pm TR - CED 611 - 01 1:00 pm - 3:50 pm W - CED 612 - 01 6:00 pm - 8:50 pm W - CED 642 - 01 1:00 pm - 3:50 pm M - CED 645 - 01 9:00 am - 11:50 am R - CED 653 - 06 TBA R TBA - CED 653 - 07 TBA TBA - CED 653 - 08 TBA TBA - CED 653 - 09 TBA TBA - CED 653B - 01 TBA TBA - CED 653F - 01 TBA TBA - CED 653G - 01 TBA TBA - CED 653G - 05 TBA TBA - CED 653Q - 01 TBA TBA - CED 669 - 01 6:00 pm - 8:50 pm W - CED 679 - 01 12:00 pm - 2:00 pm F - CED 680B - 01 1:00 pm - 3:50 pm F - CED 687 - 01 1:00 pm - 3:50 pm R - CED 688 - 01 9:00 am - 11:50 am R - CED 688A - 01 1:00 pm - 3:50 pm F - CED 690 - 01 9:00 am - 11:50 am M - CED 691 - 01 1:00 pm - 3:50 pm T - CED 691 - 02 1:00 pm - 3:50 pm W - CED 692 - 01 TBA TBA - CED 692 - 02 TBA TBA - CED 692 - 03 TBA TBA - CED 692 - 04 TBA TBA - CED 692 - 05 TBA TBA - CED 698 - 01 9:00 am - 11:50 am R - CED 720B - 01 TBA TBA Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Individual Study TBA - CED 740 - 02 TBA TBA - CED 757 - 01 2:00 pm - 4:00 pm F - CED 757 - 02 2:00 pm - 4:00 pm F - CED 760B - 01 1:00 pm - 3:50 pm T - CED 775 - 06 TBA TBA - CED 777B - 01 9:00 am - 11:50 am W - CED 780A - 01 TBA TBA - CED 781B - 01 9:00 am - 11:50 am W - CED 781D - 01 12:00 pm - 2:00 pm F - CED 799 - 01 TBA TBA - CED 799 - 02 TBA TBA - CED 799 - 03 TBA TBA - CED 799 - 04 TBA TBA - CED 799 - 05 TBA TBA - DCE 101 - 01 5:00 pm - 6:15 pm MW - DCE 101 - 02 1:00 pm - 2:15 pm MW - DCE 101 - 03 9:30 am - 10:45 am TR - DCE 101 - 04 11:00 am - 12:15 pm TR - DCE 101 - 06 12:30 pm - 1:45 pm TR - DCE 111 - 01 3:00 pm - 4:15 pm MW - DCE 111 - 02 11:00 am - 12:15 pm TR - DCE 112 - 01A 9:00 am - 9:50 am MWF - DCE 112 - 01B 9:50 am - 10:45 am MWF - DCE 112 - 02 11:00 am - 12:15 pm MW - DCE 113 - 01 10:00 am - 11:15 am MW - DCE 114 - 01 9:30 am - 11:15 am TR - DCE 114 - 02 9:30 am - 11:15 am TR - DCE 116 - 01 3:00 pm - 4:15 pm MW - DCE 132 - 01 5:00 pm - 6:15 pm MW - DCE 143 - 01 1:00 pm - 3:45 pm F - DCE 200 - 01 TBA TBA - DCE 200 - 02 TBA TBA - DCE 200 - 03 TBA TBA - DCE 207 - 01 3:00 pm - 4:15 pm MW - DCE 212 - 01 11:00 am - 12:45 pm MWF - DCE 212 - 03 11:00 am - 12:15 pm MW - DCE 214 - 01 11:30 am - 1:15 pm TR - DCE 231 - 01 5:00 pm - 6:15 pm MW - DCE 243 - 01 3:00 pm - 4:45 pm MW - DCE 250 - 01 TBA TBA - DCE 250 - 02 TBA TBA - DCE 253 - 01 1:00 pm - 2:45 pm MW - DCE 253 - 02 1:00 pm - 2:45 pm MW - DCE 255 - 01 TBA TBA - DCE 255 - 02 TBA TBA - DCE 312 - 01 11:00 am - 12:45 pm MWF - DCE 312 - 02 9:00 am - 10:45 am MWF - DCE 314 - 01 11:30 am - 1:15 pm TR - DCE 316 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR - DCE 330 - 01 8:00 am - 9:15 am TR - DCE 331 - 01 8:30 am - 9:45 am MW - DCE 343 - 01 3:00 pm - 4:45 pm MW - DCE 355 - 01 TBA TBA - DCE 355 - 02 TBA TBA - DCE 360 - 01 5:00 pm - 6:15 pm TR - DCE 405 - 01 9:30 am - 10:45 am TR - DCE 412 - 01A 11:00 am - 11:50 am MWF - DCE 412 - 01B 11:50 am - 12:45 pm MWF - DCE 412 - 02A 9:00 am - 9:50 am MWF - DCE 412 - 02B 9:50 am - 10:45 am MWF - DCE 432 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR - DCE 443 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR - DCE 446 - 01 TBA TBA - DCE 453 - 01 1:00 pm - 2:45 pm MW - DCE 459 - 02 8:00 am - 10:45 am DCE 461 - 01 TBA TBA - DCE 463 - 01 5:00 pm - 6:30 pm R - DCE 470 - 01 1:00 pm - 4:45 pm F - DCE 475 - 01 TBA TBA - DCE 475 - 02 TBA TBA - DCE 475 - 03 TBA TBA - DCE 475 - 04 TBA TBA - DCE 475 - 05 TBA TBA - DCE 475 - 06 TBA TBA - DCE 475 - 07 TBA TBA - DCE 475 - 08 TBA TBA - DCE 475 - 10 TBA TBA - DCE 487 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR - DCE 493 - 01 TBA TBA - DCE 605 - 01 9:30 am - 10:45 am TR - 3:30 pm - 4:45 pm R - DCE 611 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR - DCE 621 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR - DCE 624 - 01 11:00 am - 12:45 pm MWF - DCE 624 - 02 2:00 pm - 3:15 pm TR - DCE 624 - 03 11:00 am - 12:45 pm MWF - DCE 624 - 05 9:00 am - 10:45 am MWF - DCE 624 - 07 8:00 am - 9:15 am TR - DCE 624 - 08 11:30 am - 1:15 pm TR - DCE 632 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR - DCE 645 - 01 TBA TBA - DCE 650 - 01 TBA TBA - DCE 651 - 01 1:00 pm - 2:15 pm W - 1:00 pm - 3:45 pm F - DCE 662 - 02 TBA TBA - DCE 662 - 04 TBA TBA - DCE 662 - 05 TBA TBA - DCE 662 - 06 TBA TBA - DCE 662 - 08 TBA TBA - DCE 662 - 10 TBA TBA - DCE 663 - 01 TBA TBA - DCE 695 - 07 TBA TBA - DCE 695 - 08 TBA TBA - DCE 695 - 10 TBA TBA - DCE 697 - 03 TBA TBA - DCE 698 - 01 TBA TBA - DCE 698 - 02 TBA TBA - DCE 698 - 04 TBA TBA - ECO 100 - 01 TBA TBA - ECO 101 - 01 9:30 am - 10:45 am TR - ECO 201 - 01 2:00 pm - 3:15 pm W - ECO 201 - 02 3:30 pm - 4:45 pm T - ECO 201 - 03 TBA TBA - ECO 201R - 04 3:00 pm - 3:50 pm F - ECO 201R - 05 3:30 pm - 4:45 pm R - ECO 201R - 06 5:00 pm - 6:15 pm T - ECO 201R - 07 5:00 pm - 6:15 pm R - ECO 201R - 08 11:00 am - 11:50 am F - ECO 201R - 09 12:00 pm - 12:50 pm F - ECO 201R - 10 2:00 pm - 2:50 pm F - ECO 201R - 11 3:00 pm - 3:50 pm F - ECO 201R - 12 2:00 pm - 3:15 pm M - ECO 201R - 13 3:30 pm - 4:45 pm R - ECO 201R - 14 3:30 pm - 4:45 pm M - ECO 201R - 15 2:00 pm - 3:15 pm R - ECO 201R - 16 11:00 am - 11:50 am F - ECO 201R - 17 12:00 pm - 12:50 pm F - ECO 201R - 18 2:00 pm - 2:50 pm F - ECO 201R - 20 TBA TBA - ECO 202 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW - ECO 202 - 02 3:30 pm - 4:45 pm MW - ECO 202 - 03 2:00 pm - 3:15 pm TR - ECO 202 - 04 3:30 pm - 4:45 pm TR - ECO 202 - 05 TBA TBA - ECO 202 - 06 TBA TBA - ECO 250 - 01 TBA TBA - ECO 250 - 02 TBA TBA - ECO 250 - 03 TBA TBA - ECO 250R - 04 2:00 pm - 3:15 pm M - ECO 250R - 05 2:00 pm - 3:15 pm W - ECO 250R - 06 8:00 am - 9:15 am T - ECO 250R - 07 8:00 am - 9:15 am R - ECO 250R - 08 3:30 pm - 4:45 pm T - ECO 250R - 09 3:30 pm - 4:45 pm R - ECO 250R - 10 5:00 pm - 6:15 pm T - ECO 250R - 11 5:00 pm - 6:15 pm R - ECO 250R - 12 3:30 pm - 4:45 pm M - ECO 250R - 13 3:30 pm - 4:45 pm W - ECO 250R - 14 5:00 pm - 6:15 pm M - ECO 250R - 15 5:00 pm - 6:15 pm W - ECO 250R - 16 TBA TBA - ECO 300 - 01 TBA TBA - ECO 301 - 01 11:00 am - 11:50 am MWF - ECO 302 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR - ECO 312 - 01 9:30 am - 10:45 am TR - ECO 319 - 01 9:00 am - 9:50 am MWF - ECO 350 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR - ECO 380 - 01 1:00 pm - 1:50 pm MWF - ECO 413 - 01 TBA TBA - ECO 426 - 01 TBA TBA - ECO 498 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR - ECO 642 - 01 11:00 am - 12:15 pm MW - ECO 644 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR - ECO 646 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR - ECO 731 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR - ECO 736 - 01 9:30 am - 10:45 am MW - ECO 737 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW - ECO 739 - 01 3:30 pm - 4:45 pm F - ECO 746 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR - ECO 797 - 01 3:30 pm - 4:45 pm W - ECO 797 - 02 3:30 pm - 4:45 pm F - ECO 797 - 03 3:30 pm - 4:45 pm F - ECO 798 - 01 3:30 pm - 4:45 pm F - ECO 798 - 02 3:30 pm - 4:45 pm F - ECO 799 - 01 TBA TBA - ECO 799 - 02 3:30 pm - 4:45 pm F - ECO 802 - 02 TBA TBA - ELC 201 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR - ELC 375 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR - ELC 375 - 01H 12:30 pm - 1:45 pm TR - ELC 375 - 02 2:00 pm - 3:15 pm TR - ELC 381 - 01 4:00 pm - 6:50 pm W - ELC 381 - 02 11:00 am - 12:15 pm TR - ELC 381 - 03 11:00 am - 12:15 pm TR - ELC 381 - 04 3:30 pm - 4:45 pm TR - ELC 381 - 05 9:30 am - 10:45 am TR - ELC 381 - 06 11:00 am - 12:15 pm TR - ELC 381 - 07 2:00 pm - 3:15 pm MW - ELC 400X - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR - ELC 401 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR - ELC 401 - 02 9:30 am - 10:45 am TR - ELC 615 - 01 4:00 pm - 6:50 pm R - ELC 671 - 01 12:30 pm - 3:20 pm R - ELC 673 - 01P TBA TBA - ELC 675 - 01P 7:00 pm - 9:50 pm T - ELC 684 - 01 4:00 pm - 6:50 pm T - ELC 685 - 01 4:00 pm - 6:50 pm W - ELC 688 - 01 4:00 pm - 6:50 pm M - ELC 688 - 02 TBA TBA - ELC 688 - 03 TBA TBA - ELC 688 - 04 4:00 pm - 6:50 pm R - ELC 688 - 81 TBA TBA - ELC 690 - 01P TBA TBA - ELC 690 - 02P TBA TBA - ELC 690 - 03 7:00 pm - 9:50 pm R - ELC 690 - 04 7:00 pm - 9:50 pm R - ELC 690 - 05 TBA TBA - ELC 690 - 06 TBA TBA - ELC 690 - 07 TBA TBA - ELC 692 - 01 TBA TBA - ELC 692 - 03 TBA TBA - ELC 692 - 05 TBA TBA - ELC 692 - 07 TBA TBA - ELC 692 - 11 TBA TBA - ELC 694 - 01 7:00 pm - 9:50 pm T - ELC 694 - 02 TBA TBA - ELC 694 - 03 TBA TBA - ELC 705 - 01 4:00 pm - 6:50 pm T - ELC 708 - 01 7:00 pm - 9:50 pm T - ELC 730 - 01 5:30 pm - 8:20 pm T - ELC 749 - 01 7:00 pm - 9:50 pm W - ELC 767 - 01 4:00 pm - 6:50 pm W - ELC 775 - 01 TBA TBA - ELC 775 - 03 TBA TBA - ELC 775 - 04 TBA TBA - ELC 775 - 10 TBA TBA - ELC 790 - 01 TBA TBA - ELC 799 - 01 TBA TBA - ELC 799 - 03 TBA TBA - ELC 799 - 04 TBA TBA - ELC 799 - 05 TBA TBA - ELC 799 - 07 TBA TBA - ELC 799 - 08 TBA TBA - ELC 799 - 09 TBA TBA - ELC 799 - 10 TBA TBA - ELC 802 - 01 TBA TBA - ELC 802 - 03 TBA TBA - ELC 802 - 04 TBA TBA - ELC 802 - 05 TBA TBA - ELC 802 - 07 TBA TBA - ELC 802 - 09 TBA TBA - ELC 803 - 01 TBA TBA - ELC 803 - 07 TBA TBA - ERM 402 - 01 TBA TBA - ERM 405 - 01 4:00 pm - 6:50 pm W - ERM 405 - 02 9:00 am - 11:50 am M - ERM 604 - 01 4:00 pm - 6:50 pm W - ERM 604 - 02 4:00 pm - 6:50 pm R - ERM 604 - 03X TBA TBA - ERM 633 - 01 1:00 pm - 3:50 pm T - ERM 643 - 01 1:00 pm - 3:50 pm R - ERM 667 - 01 4:00 pm - 6:50 pm R - ERM 675 - 01 4:00 pm - 6:50 pm M - ERM 681 - 01 4:00 pm - 6:50 pm T - ERM 692 - 03 TBA TBA - ERM 692 - 05 TBA TBA - ERM 692 - 08 TBA TBA - ERM 729 - 01 1:00 pm - 3:50 pm M - ERM 731 - 01 1:00 pm - 3:50 pm W - ERM 799 - 02 TBA TBA - ERM 799 - 03 TBA TBA - ERM 799 - 04 TBA TBA - ERM 799 - 08 TBA TBA - ERM 802 - 02 TBA TBA - ERM 802 - 03 TBA TBA - ERM 802 - 04 TBA TBA - ERM 802 - 06 TBA TBA - ERM 802 - 08 TBA TBA - ERM 803 - 06 TBA TBA - ENG 101 - 01 8:00 am - 8:50 am MWF - ENG 101 - 01N 1:00 pm - 1:50 pm MWF - ENG 101 - 02 9:00 am - 9:50 am MWF - ENG 101 - 03 9:00 am - 9:50 am MWF - ENG 101 - 04 9:00 am - 9:50 am MWF - ENG 101 - 05 10:00 am - 10:50 am MWF - ENG 101 - 06 10:00 am - 10:50 am MWF - ENG 101 - 07 10:00 am - 10:50 am MWF - ENG 101 - 08 11:00 am - 11:50 am MWF - ENG 101 - 09 11:00 am - 11:50 am MWF - ENG 101 - 10 12:00 pm - 12:50 pm MWF - ENG 101 - 11 1:00 pm - 1:50 pm MWF - ENG 101 - 12 1:00 pm - 1:50 pm MWF - ENG 101 - 13 2:00 pm - 2:50 pm MWF - ENG 101 - 15 1:00 pm - 1:50 pm MWF - ENG 101 - 16 2:00 pm - 3:15 pm MW - ENG 101 - 17 3:30 pm - 4:45 pm MW - ENG 101 - 18 3:30 pm - 4:45 pm MW - ENG 101 - 19 8:00 am - 9:15 am TR - ENG 101 - 20 9:30 am - 10:45 am TR - ENG 101 - 21 9:30 am - 10:45 am TR - ENG 101 - 22 9:30 am - 10:45 am TR - ENG 101 - 23 9:30 am - 10:45 am TR - ENG 101 - 25 11:00 am - 12:15 pm TR - ENG 101 - 26 11:00 am - 12:15 pm TR - ENG 101 - 27 11:00 am - 12:15 pm TR - ENG 101 - 28 11:00 am - 12:15 pm TR - ENG 101 - 30 12:30 pm - 1:45 pm TR - ENG 101 - 31 12:30 pm - 1:45 pm TR - ENG 101 - 32 12:30 pm - 1:45 pm TR - ENG 101 - 33 12:30 pm - 1:45 pm TR - ENG 101 - 34 12:30 pm - 1:45 pm TR - ENG 101 - 35 2:00 pm - 3:15 pm TR - ENG 101 - 36 2:00 pm - 3:15 pm TR - ENG 101 - 37 2:00 pm - 3:15 pm TR - ENG 101 - 38 2:00 pm - 3:15 pm TR - ENG 101 - 40 3:30 pm - 4:45 pm TR - ENG 101 - 42 3:30 pm - 4:45 pm TR - ENG 101 - 43 TBA TBA - ENG 101 - 44 TBA TBA - ENG 101 - 45 TBA TBA - ENG 101 - 46 TBA TBA - ENG 101 - 47 TBA TBA - ENG 101 - 48 TBA TBA - ENG 101 - 49 TBA TBA - ENG 101 - 50 TBA TBA - ENG 102 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF - ENG 102 - 02 11:00 am - 11:50 am MWF - ENG 102 - 03 12:00 pm - 12:50 pm MWF - ENG 102 - 04 2:00 pm - 2:50 pm MWF - ENG 102 - 05 12:30 pm - 1:45 pm MW - ENG 102 - 06 3:30 pm - 4:45 pm MW - ENG 102 - 07 8:00 am - 9:15 am TR - ENG 102 - 08 9:30 am - 10:45 am TR - ENG 102 - 09 11:00 am - 12:15 pm TR - ENG 102 - 10 11:00 am - 12:15 pm TR - ENG 102 - 11 2:00 pm - 3:15 pm TR - ENG 103 - 01 5:30 pm - 6:45 pm TR - ENG 104 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF - ENG 104 - 02 11:00 am - 11:50 am MWF - ENG 104 - 03 8:00 am - 9:15 am TR - ENG 104 - 04 9:30 am - 10:45 am TR - ENG 104 - 05 11:00 am - 12:15 pm TR - ENG 104 - 06 12:30 pm - 1:45 pm TR - ENG 105 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR - ENG 105 - 02 11:00 am - 11:50 am MWF - ENG 105 - 03 11:00 am - 11:50 am MWF - ENG 105 - 04 1:00 pm - 1:50 pm MWF - ENG 105 - 05 3:00 pm - 3:50 pm MWF - ENG 105 - 06 3:30 pm - 4:45 pm MW - ENG 105 - 07 11:00 am - 12:15 pm TR - ENG 105 - 08 12:30 pm - 1:45 pm TR - ENG 105 - 09 2:00 pm - 3:15 pm TR - ENG 105 - 10 TBA TBA - ENG 105 - 11 TBA TBA - ENG 105 - 12 TBA TBA - ENG 105 - 13 TBA TBA - ENG 105 - 14 TBA TBA - ENG 105 - 81 TBA TBA - ENG 106 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW - ENG 106 - 02 3:30 pm - 4:45 pm MW - ENG 106 - 03 9:30 am - 10:45 am TR - ENG 106 - 04 9:30 am - 10:45 am TR - ENG 106 - 05 2:00 pm - 3:15 pm TR - ENG 107 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW - ENG 108 - 01 9:30 am - 10:45 am TR - ENG 108 - 02 11:00 am - 12:15 pm TR - ENG 108 - 03 11:00 am - 11:50 am MWF - ENG 108 - 04 2:00 pm - 2:50 pm MWF - ENG 108 - 05 12:30 pm - 1:45 pm MW - ENG 108 - 06 11:00 am - 12:15 pm TR - ENG 108 - 07 3:30 pm - 4:45 pm TR - ENG 109 - 01 11:00 am - 11:50 am MWF - ENG 109 - 02 3:00 pm - 3:50 pm MWF - ENG 110 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR - ENG 110 - 02 3:30 pm - 4:45 pm TR - ENG 208 - 01 9:30 am - 10:45 am TR - ENG 208 - 02 10:00 am - 10:50 am MWF - ENG 208 - 03 11:00 am - 11:50 am MWF - ENG 208 - 04 TBA TBA - ENG 209 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW - ENG 209 - 81 TBA TBA - ENG 210 - 01 9:30 am - 10:45 am TR - ENG 210 - 02 11:00 am - 12:15 pm TR - ENG 210 - 03 3:30 pm - 4:45 pm TR - ENG 211 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR - ENG 211 - 02 10:00 am - 10:50 am MWF - ENG 212 - 01 11:00 am - 11:50 am MWF - ENG 215 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR - ENG 215 - 02 3:30 pm - 4:45 pm TR - ENG 219 - 01 6:00 pm - 8:50 pm W - ENG 219 - 02 2:00 pm - 4:50 pm T - ENG 219 - 03 2:00 pm - 4:50 pm R - ENG 221 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW - ENG 221 - 02 3:30 pm - 4:45 pm TR - ENG 225 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW - ENG 225 - 02 11:00 am - 12:15 pm TR - ENG 225 - 03 3:30 pm - 4:45 pm MW - ENG 230 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW - ENG 251 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR - ENG 251 - 02 10:00 am - 10:50 am MWF - ENG 252 - 01 9:30 am - 10:45 am TR - ENG 262 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR - ENG 303 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR - ENG 303 - 02 3:30 pm - 4:45 pm TR - ENG 304 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR - ENG 305 - 01 2:00 pm - 2:50 pm MWF - ENG 306 - 01 3:00 pm - 3:50 pm MWF - ENG 315 - 01 9:00 am - 9:50 am MWF - ENG 315 - 02 11:00 am - 11:50 am MWF - ENG 316 - 01 9:30 am - 10:45 am TR - ENG 325 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW - ENG 326 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR - ENG 327 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR - ENG 327 - 02 TBA TBA - ENG 327 - 03 TBA TBA - ENG 327 - 81 TBA TBA - ENG 331 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF - ENG 333 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR - ENG 337 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR - ENG 342 - 01 8:00 am - 9:15 am TR - ENG 347 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR - ENG 347 - 02 11:00 am - 11:50 am MWF - ENG 350 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW - ENG 360 - 01 5:00 pm - 6:15 pm MW - ENG 363 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR - ENG 372 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW - ENG 381 - 01 11:00 am - 11:50 am MWF - ENG 390 - 01 9:30 am - 10:45 am TR - ENG 391 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR - ENG 401 - 01 TBA TBA - ENG 402 - 01 TBA TBA - ENG 425 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW - ENG 426 - 02 2:00 pm - 3:15 pm TR - ENG 493 - 01H TBA TBA - ENG 622 - 01 TBA TBA - ENG 623 - 01 2:00 pm - 4:50 pm T - ENG 626 - 01 2:00 pm - 4:50 pm R - ENG 628 - 01 2:00 pm - 4:50 pm R - ENG 642 - 02 6:30 pm - 9:20 pm R - ENG 650 - 01 6:30 pm - 9:20 pm T - ENG 659 - 01 6:30 pm - 9:20 pm W - ENG 664 - 01 3:30 pm - 6:20 pm T - ENG 672 - 01 2:00 pm - 4:50 pm T - ENG 672 - 02 2:00 pm - 4:50 pm W - ENG 674 - 01 2:00 pm - 4:50 pm R - ENG 674 - 02 2:00 pm - 4:50 pm F - ENG 678 - 01 TBA TBA - ENG 680 - 02 TBA TBA - ENG 680 - 03 TBA TBA - ENG 680 - 04 TBA TBA - ENG 680 - 05 TBA TBA - ENG 680 - 07 TBA TBA - ENG 680 - 08 TBA TBA - ENG 680 - 09 TBA TBA - ENG 682 - 01 2:00 pm - 4:50 pm W - ENG 688 - 01 3:30 pm - 6:20 pm W - ENG 699 - 02 TBA TBA - ENG 699 - 04 TBA TBA - ENG 699 - 05 TBA TBA - ENG 699 - 06 TBA TBA - ENG 699 - 07 TBA TBA - ENG 699 - 08 TBA TBA - ENG 699 - 09 TBA TBA - ENG 699 - 10 TBA TBA - ENG 725 - 01 6:30 pm - 9:20 pm M - ENG 742 - 01 3:30 pm - 6:20 pm M - ENG 778 - 04 TBA TBA - ENG 778 - 05 TBA TBA - ENG 778 - 06 TBA TBA - ENG 778 - 07 TBA TBA - ENG 778 - 08 TBA TBA - ENG 778 - 09 TBA TBA - ENG 780 - 01 TBA TBA - ENG 780 - 02 TBA TBA - ENG 799 - 01 TBA TBA - ENG 799 - 02 TBA TBA - ENG 799 - 03 TBA TBA - ENG 799 - 04 TBA TBA - ENG 799 - 05 TBA TBA - ENG 799 - 06 TBA TBA - ENG 799 - 07 TBA TBA - ENG 799 - 08 TBA TBA - ENG 799 - 09 TBA TBA - ENG 799 - 10 TBA TBA - ENG 799 - 11 TBA TBA - ENG 799 - 12 TBA TBA - ESL 601 - 01 1:00 pm - 1:50 pm W - ESL 610 - 01 1:00 pm - 2:50 pm M - ESL 611 - 01 1:00 pm - 3:50 pm R - ESL 612 - 01 9:00 am - 11:50 am M - ESL 613 - 01 9:00 am - 11:50 am W - ESL 620 - 01 1:00 pm - 1:50 pm T - ESL 621 - 01 10:00 am - 11:50 am R - ESL 622 - 01 10:00 am - 11:50 am T - ESL 623 - 01 8:00 am - 9:50 am R - ESL 630 - 01 8:00 am - 8:50 am F - ESL 631 - 01 9:00 am - 9:50 am F - ESL 632 - 01 10:00 am - 10:50 am F - ESL 633 - 01 11:00 am - 11:50 am F - ENT 130 - 01 6:00 pm - 8:50 pm M - ENT 130 - 02 TBA TBA - ENT 200 - 01 TBA TBA - ENT 201 - 01 9:30 am - 10:45 am TR - ENT 201 - 02 TBA TBA - ENT 202 - 01 9:30 am - 10:45 am TR - ENT 202 - 02 5:00 pm - 6:15 pm TR - ENT 240 - 01 TBA TBA - ENT 250 - 01 12:30 pm - 1:45 pm MW - ENT 275 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW - ENT 276 - 01 3:00 pm - 5:50 pm W - ENT 300 - 01 6:00 pm - 8:50 pm T - ENT 307 - 01 TBA TBA - ENT 307 - 03 3:30 pm - 4:45 pm MW - ENT 312 - 01 9:30 am - 10:45 am TR - ENT 324 - 01 9:30 am - 10:45 am TR - ENT 324 - 02 2:00 pm - 3:15 pm TR - ENT 324 - 03 6:00 pm - 8:50 pm W - ENT 327 - 01 TBA TBA - ENT 328 - 01 6:00 pm - 8:50 pm T - ENT 335 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR - ENT 336 - 01 TBA TBA - ENT 339 - 01 TBA TBA - ENT 342 - 01 TBA TBA - ENT 362 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR - ENT 394 - 01 3:00 pm - 5:50 pm W - ENT 396 - 01 TBA TBA - ENT 402 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF - ENT 427 - 01 TBA TBA - ENT 430 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR - ENT 440 - 01 TBA TBA - ENT 450 - 01 TBA TBA - ENT 451 - 01 TBA TBA - ENT 530 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR - ENT 540 - 01 TBA TBA - ENT 606 - 01 TBA TBA - FIN 200 - 01 TBA TBA - FIN 300 - 01 9:30 am - 10:45 am TR - FIN 315 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR - FIN 315 - 02 2:00 pm - 3:15 pm TR - FIN 315 - 03 6:00 pm - 8:50 pm T - FIN 315 - 04 2:00 pm - 3:15 pm MW - FIN 315 - 05 TBA TBA - FIN 330 - 01 3:30 pm - 4:45 pm MW - FIN 335 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR - FIN 360 - 01 TBA TBA - FIN 410 - 01 9:30 am - 10:45 am TR - FIN 410 - 02 TBA TBA - FIN 442 - 01 6:00 pm - 8:50 pm T - FIN 449 - 01 5:00 pm - 6:15 pm MW - FIN 450 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR - FIN 499 - 01 TBA TBA - FYE 101 - 01 11:00 am - 11:50 am MW - FYE 101 - 02 1:00 pm - 1:50 pm MW - FYE 101 - 03 9:30 am - 10:20 am TR - FYE 101 - 04 2:00 pm - 2:50 pm TR - FRE 101 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF - FRE 101 - 02 TBA TBA - FRE 101 - 03 11:00 am - 11:50 am MWF - FRE 101 - 04 12:00 pm - 12:50 pm MWF - FRE 101 - 05 1:00 pm - 1:50 pm MWF - FRE 101 - 06 2:00 pm - 2:50 pm MWF - FRE 101 - 07 4:00 pm - 4:50 pm MWF - FRE 101 - 08 TBA TBA - FRE 102 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF - FRE 102 - 02 TBA TBA - FRE 102 - 03 11:00 am - 11:50 am MWF - FRE 102 - 04 11:00 am - 11:50 am MWF - FRE 102 - 05 11:00 am - 11:50 am MWF - FRE 102 - 06 TBA TBA - FRE 203 - 01 12:00 pm - 12:50 pm MWF - FRE 203 - 02 TBA TBA - FRE 203 - 03 4:00 pm - 4:50 pm MWF - FRE 203 - 04 4:00 pm - 4:50 pm MWF - FRE 204 - 01 11:00 am - 11:50 am MWF - FRE 204 - 02 TBA TBA - FRE 204 - 03 1:00 pm - 1:50 pm MWF - FRE 204 - 04 1:00 pm - 1:50 pm MWF - FRE 210 - 01 3:00 pm - 3:50 pm W - FRE 241 - 01 5:00 pm - 6:15 pm MW - FRE 303 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW - FRE 332 - 01 9:30 am - 10:45 am TR - FRE 353 - 01 4:00 pm - 5:15 pm MW - FRE 455 - 01 4:00 pm - 6:50 pm R - FRE 693 - 01 4:00 pm - 6:50 pm R - FMS 115 - 01 9:00 am - 9:50 am MWF - FMS 115 - 02 11:00 am - 12:15 pm TR - FMS 115 - 03 12:30 pm - 1:45 pm MW - FMS 115 - 04 12:00 pm - 12:50 pm MWF - FMS 120 - 01 11:00 am - 11:50 am MWF - FMS 120 - 02 3:30 pm - 4:45 pm TR - FMS 121 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF - FMS 121 - 02 11:00 am - 11:50 am MWF - FMS 141 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR - FMS 160 - 01 9:30 am - 10:45 am TR - FMS 160 - 02 11:00 am - 12:15 pm TR - FMS 160 - 03 12:30 pm - 1:45 pm TR - FMS 160 - 04 2:00 pm - 3:15 pm TR - FMS 170 - 01 9:30 am - 10:45 am TR - FMS 170 - 02 11:00 am - 11:50 am MWF - FMS 170 - 03 9:00 am - 9:50 am MWF - FMS 170 - 04 12:30 pm - 1:45 pm TR - FMS 170 - 05 2:00 pm - 3:15 pm MW - FMS 170 - 06 2:00 pm - 3:15 pm TR - FMS 184 - 01 12:00 pm - 2:00 pm M - FMS 184 - 02 11:00 am - 12:15 pm TR - FMS 195 - 01 2:00 pm - 2:50 pm MWF - GEN 602 - 01 9:00 am - 11:50 am T - GEN 618 - 01 12:00 pm - 12:50 pm R - GEN 630 - 01 1:00 pm - 3:50 pm R - GEN 648 - 01 12:00 pm - 12:50 pm T - GEN 688 - 01 11:00 am - 11:50 am R - GEN 719 - 01 TBA MTWF TBA - GEN 749 - 01 4:00 am - 4:50 am R - GES 103 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW - GES 103 - 02 11:00 am - 12:15 pm TR - GES 103 - 03 3:30 pm - 4:45 pm MW - GES 103 - 04 11:00 am - 11:50 am MWF - GES 103 - 05 TBA TBA - GES 103 - 06 9:30 am - 10:45 am TR - GES 103 - 07 TBA TBA - GES 103 - 08 2:00 pm - 3:15 pm TR - GES 103 - 09 9:00 am - 9:50 am MWF - GES 103 - 10 3:30 pm - 4:45 pm TR - GES 103 - 11 10:00 am - 10:50 am MWF - GES 103 - 12 TBA TBA - GES 103 - 13 TBA TBA - GES 103 - 81 TBA TBA - GES 103L - 01 8:00 am - 9:50 am W - GES 103L - 02 12:00 pm - 1:50 pm M - GES 103L - 03 12:30 pm - 2:20 pm T - GES 103L - 04 12:00 pm - 1:50 pm F - GES 103L - 05 3:00 pm - 4:50 pm W - GES 103L - 12 TBA TBA - GES 104 - 01 8:00 am - 9:15 am TR - GES 105 - 01 9:00 am - 9:50 am MWF - GES 105 - 02 1:00 pm - 1:50 pm MWF - GES 121 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW - GES 121 - 02 9:30 am - 10:45 am TR - GES 121L - 01 9:00 am - 9:50 am F - GES 121L - 02 11:00 am - 11:50 am F - GES 121L - 03 12:30 pm - 1:20 pm R - GES 121L - 04 4:00 pm - 4:50 pm R - GES 164 - 01 9:00 am - 9:50 am MWF - GES 164 - 02H 9:00 am - 9:50 am MWF - GES 301 - 01 TBA TBA - GES 305 - 01 1:00 pm - 1:50 pm MWF - GES 306 - 01 9:30 am - 10:45 am TR - GES 314 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR - GES 314L - 01 3:30 pm - 6:20 pm M - GES 325 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR - GES 331 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR - GES 357 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR - GES 359 - 01 2:00 pm - 3:15 pm T - 2:00 pm - 5:15 pm R - GES 362 - 01 9:30 am - 10:45 am TR - GES 368 - 01 TBA TBA - GES 368 - 02 TBA TBA - GES 370 - 01 9:00 am - 11:40 am GES 370 - 02 12:00 pm - 2:40 pm GES 382 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR - GES 384 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR - GES 400 - 01 3:30 pm - 6:20 pm T - GES 419 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW - GES 421 - 01 9:30 am - 10:45 am TR - GES 458 - 01 6:30 pm - 9:20 pm M - GES 490 - 01 TBA TBA - GES 495 - 01 TBA TBA - GES 619 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW - GES 620 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR - GES 621 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR - GES 630 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR - GES 631 - 01 3:30 pm - 6:20 pm M - GES 658 - 01 6:30 pm - 9:20 pm M - GES 684 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR - GES 690 - 01 TBA TBA - GES 690 - 02 TBA TBA - GES 695 - 01 TBA TBA - GES 695 - 02 TBA TBA - GES 695 - 03 TBA TBA - GES 695 - 04 TBA TBA - GES 699 - 01 TBA TBA - GES 699 - 02 TBA TBA - GES 701 - 01 12:00 pm - 2:50 pm F - GES 702 - 01 3:30 pm - 6:20 pm W - GES 730 - 01 6:00 pm - 8:50 pm R - GES 790 - 01 TBA TBA - GES 790 - 02 TBA TBA - GES 790 - 03 TBA TBA - GES 799 - 01 TBA TBA - GES 799 - 02 TBA TBA - GES 799 - 03 TBA TBA - GES 799 - 04 TBA TBA - GER 101 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF - GER 101 - 02 TBA TBA - GER 101 - 03 11:00 am - 11:50 am MWF - GER 101 - 04 12:00 pm - 12:50 pm MWF - GER 102 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF - GER 102 - 02 TBA TBA - GER 102 - 03 11:00 am - 11:50 am MWF - GER 102 - 04 12:00 pm - 12:50 pm MWF - GER 203 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF - GER 203 - 02 TBA TBA - GER 204 - 01 9:30 am - 10:45 am TR - GER 204 - 02 TBA TBA - GER 217 - 01 TBA TBA - GER 218 - 01 TBA TBA - GER 221 - 01 12:00 pm - 12:50 pm MWF - GER 310 - 01 TBA TBA - GER 311 - 01 3:00 pm - 3:50 pm W - GER 405 - 01 1:00 pm - 1:50 pm MWF - GRO 201 - 01 TBA TBA - GRO 621 - 01 TBA TBA - GRO 634 - 01 TBA TBA - GRO 676 - 01 TBA TBA - GRO 676 - 02 TBA TBA - GRO 676 - 03 TBA TBA - GRO 676 - 04 TBA TBA - GRO 676 - 05 TBA TBA - GRK 202 - 01 9:00 am - 9:50 am MWF - GRK 204 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF - GRK 341 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF - HHS 120 - 01 9:19 am - 10:44 am HHS 125 - 02 11:00 am - 11:50 am T - HHS 125 - 03 11:00 am - 11:50 am W - HHS 125 - 04 3:00 pm - 3:50 pm R - HHS 125 - 05 TBA TBA - HHS 125 - 06 TBA TBA - HHS 135 - 01 10:00 am - 10:50 am M - HHS 135 - 02 10:00 am - 10:50 am T - HHS 135 - 03 3:00 pm - 3:50 pm T - HHS 135 - 06 10:00 am - 10:50 am R - HHS 135 - 08 10:00 am - 10:50 am F - HHS 140 - 01 9:19 am - 10:44 am HHS 250 - 01 12:30 pm - 1:45 pm MW - HHS 275 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW - HHS 650 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW - HHS 654 - 01 1:00 pm - 4:00 pm T - HHS 746 - 01 2:00 pm - 4:50 pm M - HHS 750 - 01 9:00 am - 11:50 am F - HED 603 - 01 4:00 pm - 6:50 pm W - HED 606 - 01 4:00 pm - 6:50 pm M - HED 608 - 01 4:00 pm - 6:50 pm M - HED 609 - 01 4:00 pm - 6:50 pm T - HED 609 - 02 4:00 pm - 6:50 pm T - HED 612 - 01 4:00 pm - 6:50 pm T - HED 688 - 01 4:00 pm - 6:50 pm R - HED 688 - 02 2:00 pm - 3:15 pm TR - HED 692 - 01 TBA TBA - HED 692 - 02 TBA TBA - HED 692 - 03 TBA TBA - HED 748 - 01 4:00 pm - 6:50 pm R - HED 775 - 02 TBA TBA - HED 799 - 01 TBA TBA - HED 802 - 01 TBA TBA - HIS 204 - 01 9:30 am - 10:45 am TR - HIS 206 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR - HIS 206 - 02 6:30 pm - 7:45 pm TR - HIS 207 - 01 TBA TBA - HIS 207 - 02 TBA TBA - HIS 208 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF - HIS 208 - 02 11:00 am - 12:15 pm TR - HIS 208 - 03 TBA TBA - HIS 208 - 04 5:00 pm - 6:15 pm TR - HIS 209 - 01 1:00 pm - 1:50 pm MW - 12:00 pm - 12:50 pm F - HIS 209 - 02 1:00 pm - 1:50 pm MW - 1:00 pm - 1:50 pm F - HIS 209 - 03 1:00 pm - 1:50 pm MW - 12:00 pm - 12:50 pm F - HIS 209 - 04 1:00 pm - 1:50 pm MW - 1:00 pm - 1:50 pm F - HIS 209 - 81 TBA TBA - HIS 211 - 01 12:00 pm - 12:50 pm MW - 12:00 pm - 12:50 pm F - HIS 211 - 02 12:00 pm - 12:50 pm MW - 1:00 pm - 1:50 pm F - HIS 211 - 03 12:00 pm - 12:50 pm MW - 12:00 pm - 12:50 pm F - HIS 211 - 04 12:00 pm - 12:50 pm MW - 1:00 pm - 1:50 pm F - HIS 211 - 05 8:00 am - 9:15 am TR - HIS 211 - 06 3:30 pm - 4:45 pm TR - HIS 211 - 08 TBA TBA - HIS 212 - 01 11:00 am - 11:50 am MW - 11:00 am - 11:50 am F - HIS 212 - 02 11:00 am - 11:50 am MW - 12:00 pm - 12:50 pm F - HIS 212 - 03 11:00 am - 11:50 am MW - 11:00 am - 11:50 am F - HIS 212 - 04 11:00 am - 11:50 am MW - 12:00 pm - 12:50 pm F - HIS 212 - 05 11:00 am - 11:50 am MW - 11:00 am - 11:50 am F - HIS 212 - 06 11:00 am - 11:50 am MW - 12:00 pm - 12:50 pm F - HIS 213 - 01 3:30 pm - 4:45 pm MW - HIS 217 - 01 TBA TBA - HIS 217 - 81 TBA TBA - HIS 218 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR - HIS 218 - 02 TBA TBA - HIS 218 - 81 TBA TBA - HIS 221 - 01 9:30 am - 10:45 am TR - HIS 223 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR - HIS 239 - 01 10:00 am - 10:50 am MW - 10:00 am - 10:50 am F - HIS 239 - 02 10:00 am - 10:50 am MW - 11:00 am - 11:50 am F - HIS 239 - 03 10:00 am - 10:50 am MW - 10:00 am - 10:50 am F - HIS 239 - 04 10:00 am - 10:50 am MW - 11:00 am - 11:50 am F - HIS 240 - 01 TBA TBA - HIS 313 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF - HIS 315 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR - HIS 322 - 01 9:00 am - 9:50 am MWF - HIS 341 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR - HIS 344 - 01 3:30 pm - 4:45 pm MW - HIS 347 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR - HIS 347 - 02 6:00 pm - 8:50 pm W - HIS 349 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR - HIS 350 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR - HIS 378 - 01 6:30 pm - 7:45 pm MW - HIS 391 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR - HIS 391 - 02 3:30 pm - 4:45 pm MW - HIS 392 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR - HIS 402 - 01 TBA TBA - HIS 402 - 02 TBA TBA - HIS 402 - 03 TBA TBA - HIS 403 - 01 4:00 pm - 6:50 pm W - HIS 411B - 01 4:00 pm - 6:50 pm R - HIS 411C - 01 4:00 pm - 6:50 pm W - HIS 414 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW - HIS 422 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR - HIS 430 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW - HIS 446 - 01 3:30 pm - 4:45 pm MW - HIS 469 - 01 4:00 pm - 6:50 pm T - HIS 514 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW - HIS 522 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR - HIS 568 - 01 4:00 pm - 6:50 pm T - HIS 624 - 01 9:00 am - 11:50 am W - HIS 625 - 01 12:00 pm - 2:50 pm R - HIS 626 - 01 3:30 pm - 6:20 pm M - HIS 631 - 01 6:30 pm - 9:20 pm T - HIS 697 - 01 TBA TBA - HIS 697 - 02 TBA TBA - HIS 697 - 03 TBA TBA - HIS 697 - 04 TBA TBA - HIS 697 - 05 TBA TBA - HIS 702 - 01 3:30 pm - 6:20 pm R - HIS 702 - 02 6:30 pm - 9:20 pm W - HIS 704 - 01 TBA TBA - HIS 704 - 07 TBA TBA - HIS 704 - 09 TBA TBA - HIS 704 - 14 TBA TBA - HIS 704 - 16 TBA TBA - HIS 706 - 01 3:30 pm - 6:20 pm W - HIS 709 - 01 3:30 pm - 6:20 pm T - HIS 709 - 02 6:30 pm - 9:20 pm M - HIS 716 - 01 3:30 pm - 6:20 pm M - HIS 721 - 01 3:30 pm - 6:20 pm R - HIS 723 - 01 3:30 pm - 6:20 pm T - HIS 751 - 01 TBA TBA - HIS 751 - 02 TBA TBA - HIS 799 - 01 TBA TBA - HIS 799 - 02 TBA TBA - HIS 799 - 03 TBA TBA - HIS 799 - 04 TBA TBA - HIS 799 - 05 TBA TBA - HIS 799 - 06 TBA TBA - HIS 802 - 01 TBA TBA - HIS 802 - 02 TBA TBA - HIS 802 - 03 TBA TBA - HIS 802 - 06 TBA TBA - HIS 803 - 01 TBA TBA - HSS 202 - 01H 12:30 pm - 1:45 pm TR - HSS 205 - 01H 12:00 pm - 12:50 pm MWF - HSS 206 - 01H 12:30 pm - 1:45 pm TR - HSS 207 - 01H 2:00 pm - 3:15 pm MW - HSS 212 - 01H 9:30 am - 10:45 am TR - HSS 223 - 01H 3:30 pm - 4:45 pm MW - HSS 226 - 01H 2:00 pm - 3:15 pm TR - HSS 227 - 01H 3:30 pm - 4:45 pm TR - HSS 227 - 02H 2:00 pm - 2:50 pm MWF - HSS 228 - 01H 11:00 am - 12:15 pm TR - HSS 299 - 01H TBA TBA - HSS 330 - 01H TBA TBA - HSS 490 - 01H TBA TBA - HDF 211 - 01 11:00 am - 11:50 am MWF - HDF 211 - 02 12:30 pm - 1:45 pm TR - HDF 211 - 03 TBA TBA - HDF 212 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR - HDF 212 - 02 10:00 am - 10:50 am MWF - HDF 250 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR - HDF 301 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR - HDF 302 - 01 11:00 am - 11:50 am MWF - HDF 302 - 02 11:00 am - 12:15 pm TR - HDF 303 - 01 9:30 am - 10:45 am TR - HDF 304 - 01 TBA TBA - HDF 315 - 01 5:00 pm - 8:50 pm W - HDF 315 - 02 5:00 pm - 8:50 pm W - HDF 321 - 01 12:00 pm - 1:15 pm MW - HDF 321 - 02 TBA TBA - HDF 341 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR - HDF 341 - 02 12:30 pm - 1:45 pm TR - HDF 390 - 01 11:00 am - 11:50 am MWF - HDF 390 - 02 TBA TBA - HDF 401 - 01 TBA TBA - HDF 401 - 02 TBA TBA - HDF 401 - 03 TBA TBA - HDF 401 - 04 TBA TBA - HDF 409 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR - HDF 415 - 01 9:30 am - 10:45 am TR - HDF 435 - 01 5:00 pm - 7:50 pm MW - HDF 435 - 02 5:00 pm - 7:50 pm MW - HDF 436 - 01 5:00 pm - 7:50 pm MW - HDF 440 - 01 5:30 pm - 6:20 pm T - HDF 440 - 02 5:30 pm - 6:20 pm T - HDF 440 - 03 12:00 pm - 12:50 pm W - HDF 445 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR - HDF 450 - 01 5:30 pm - 6:30 pm M - HDF 450 - 02 5:30 pm - 6:30 pm M - HDF 450 - 03 5:30 pm - 6:30 pm M - HDF 455 - 01 9:30 am - 10:45 am TR - HDF 464 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR - HDF 468 - 01 5:00 pm - 7:50 pm R - HDF 470 - 01 5:00 pm - 7:00 pm W - HDF 477 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR - HDF 482 - 01 TBA TBA - HDF 499 - 01 8:00 am - 9:15 am T - HDF 499 - 02 8:00 am - 9:15 am R - HDF 602 - 01 5:00 pm - 7:30 pm T - HDF 606 - 01 5:00 pm - 6:50 pm T - HDF 651 - 01 1:00 pm - 3:50 pm W - HDF 652 - 01 9:00 am - 11:50 am R - HDF 661 - 01 12:00 pm - 12:50 pm W - HDF 699 - 01 TBA TBA - HDF 699 - 02 TBA TBA - HDF 699 - 03 TBA TBA - HDF 699 - 04 TBA TBA - HDF 703 - 01 12:30 pm - 3:20 pm R - HDF 703 - 02 9:00 am - 11:50 am T - HDF 745 - 01 TBA TBA - HDF 745 - 02 TBA TBA - HDF 745 - 03 TBA TBA - HDF 765 - 01 TBA TBA - HDF 765 - 02 TBA TBA - HDF 765 - 03 TBA TBA - HDF 790 - 01 TBA TBA - HDF 790 - 02 TBA TBA - HDF 790 - 03 TBA TBA - HDF 790 - 04 TBA TBA - HDF 790 - 05 TBA TBA - HDF 799 - 01 TBA TBA - HDF 799 - 02 TBA TBA - HDF 799 - 03 TBA TBA - HDF 801 - 01 TBA TBA - ISM 110 - 01 9:00 am - 9:50 am M - ISM 110 - 02 10:00 am - 10:50 am M - ISM 110 - 03 11:00 am - 11:50 am M - ISM 110 - 04 9:00 am - 9:50 am W - ISM 110 - 05 10:00 am - 10:50 am W - ISM 110 - 06 11:00 am - 11:50 am W - ISM 110 - 07 9:00 am - 9:50 am F - ISM 110 - 08 10:00 am - 10:50 am F - ISM 110 - 09 11:00 am - 11:50 am F - ISM 110 - 10 6:00 pm - 7:15 pm T - ISM 110 - 11 7:30 pm - 8:45 pm T - ISM 110 - 12 TBA TBA - ISM 116 - 01 TBA TBA - ISM 201 - 01 TBA TBA - ISM 210 - 01 TBA TBA - ISM 218 - 01 2:00 pm - 4:50 pm M - ISM 218 - 02 TBA TBA - ISM 280 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR - ISM 280 - 02 2:00 pm - 3:15 pm TR - ISM 280 - 03 TBA TBA - ISM 280 - 04 TBA TBA - ISM 310 - 01 TBA TBA - ISM 324 - 01 6:00 pm - 8:50 pm W - ISM 324 - 02 6:00 pm - 8:50 pm R - ISM 411 - 01 TBA TBA - ISM 425 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR - ISM 452 - 01 9:30 am - 10:45 am TR - ISM 452 - 02 12:30 pm - 1:45 pm TR - ISM 646 - 01 6:30 pm - 9:20 pm T - ISM 646 - 02 TBA TBA - ISM 647 - 01 TBA TBA - ISM 666 - 01 TBA TBA - ISM 667 - 01 TBA TBA - ISM 670 - 01 TBA TBA - ISM 671 - 01 6:30 pm - 9:20 pm R - ISM 671 - 02 TBA TBA - ISM 678 - 01 6:30 pm - 9:20 pm W - ISM 678 - 02 TBA TBA - ISM 696 - 01 TBA TBA - ISM 698 - 01 TBA TBA - ISM 755 - 01 10:00 am - 1:00 pm M - ISM 782 - 01 TBA TBA - ISM 788 - 01 4:30 pm - 7:30 pm W - ISM 789 - 01 10:00 am - 1:00 pm F - ISM 799 - 01 TBA TBA - ISM 802 - 01 TBA TBA - IAF 604 - 01 6:00 pm - 8:50 pm R - IAF 605 - 01 6:30 pm - 9:20 pm T - IAF 605 - 02 TBA TBA - IAF 606 - 01 6:00 pm - 8:50 pm W - IST 200X - 01 9:30 am - 10:45 am TR - T - IST 300X - 01 1:00 pm - 1:50 pm MWF - IST 300X - 02 12:30 pm - 1:45 pm TR - IPS 301 - 01 TBA TBA - IPS 301 - 02 TBA TBA - IPS 301 - 03 TBA TBA - IPS 301 - 11 TBA TBA - IPS 301 - 12 TBA TBA - IPS 301 - 13 TBA TBA - IPS 301 - 81 TBA TBA - IPS 302 - 01 TBA TBA - IPS 302 - 02 TBA TBA - IPS 302 - 03 TBA TBA - IPS 302 - 11 TBA TBA - IPS 302 - 12 TBA TBA - IPS 302 - 13 TBA TBA - IPS 303 - 01 TBA TBA - IPS 303 - 02 TBA TBA - IPS 303 - 03 TBA TBA - IPS 303 - 11 TBA TBA - IPS 303 - 12 TBA TBA - IPS 304 - 01 TBA TBA - IPS 304 - 02 TBA TBA - IPS 304 - 11 TBA TBA - IPS 304 - 12 TBA TBA - IPS 305 - 01 TBA TBA - IPS 305 - 02 TBA TBA - IPS 305 - 03 TBA TBA - IPS 305 - 11 TBA TBA - IPS 305 - 12 TBA TBA - IPS 306 - 01 TBA TBA - IPS 306 - 02 TBA TBA - IPS 306 - 03 TBA TBA - IPS 306 - 11 TBA TBA - IPS 306 - 12 TBA TBA - IPS 306 - 13 TBA TBA - IPS 401 - 11 TBA TBA - IPS 402 - 01 TBA TBA - IPS 405 - 01 TBA TBA - IPS 405 - 11 TBA TBA - IPS 405 - 12 TBA TBA - IPS 405 - 13 TBA TBA - IPS 405 - 81 TBA TBA - IPS 410 - 11 TBA TBA - IPS 410 - 12 TBA TBA - IPS 410 - 13 TBA TBA - IAR 102 - 01 9:00 am - 11:50 am MWF - IAR 102 - 02 9:00 am - 11:50 am MWF - IAR 102 - 03 9:00 am - 11:50 am MWF - IAR 112 - 01 9:30 am - 11:20 am TR - IAR 112 - 02 9:30 am - 11:20 am TR - IAR 202 - 01 8:30 am - 11:50 am MWF - IAR 202 - 02 8:30 am - 11:50 am MWF - IAR 202 - 03 8:30 am - 11:50 am MWF - IAR 212 - 01 4:00 pm - 5:15 pm MW - IAR 212 - 02 5:30 pm - 6:45 pm MW - IAR 221 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR - IAR 302 - 01 8:00 am - 12:15 pm TR - IAR 302 - 02 8:00 am - 12:15 pm TR - IAR 302 - 03 8:00 am - 12:15 pm TR - IAR 331 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW - IAR 332 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW - IAR 333 - 01 1:30 pm - 2:45 pm TR - IAR 412 - 01 8:00 am - 12:15 pm TR - IAR 412 - 02 9:00 am - 4:00 pm IAR 412 - 03 8:00 am - 12:15 pm TR - IAR 427 - 01 TBA TBA - IAR 427 - 02 TBA TBA - IAR 432 - 02 6:00 pm - 9:00 pm W - IAR 432 - 03 3:30 pm - 4:45 pm MW - IAR 432 - 04 TBA TBA - IAR 451 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR - IAR 452 - 01 TBA TBA - IAR 465 - 01 2:00 pm - 4:15 pm MW - IAR 502 - 03 8:00 am - 8:01 am IAR 527 - 01 6:00 pm - 9:00 pm W - IAR 527 - 02 TBA TBA - IAR 527 - 04 2:00 pm - 3:00 pm F - IAR 565 - 01 2:00 pm - 4:15 pm MW - IAR 600 - 01 TBA TBA - IAR 601 - 01 TBA TBA - IAR 601 - 02 11:00 am - 12:00 pm W - IAR 602 - 01 8:00 am - 12:00 pm TR - IAR 602 - 02 8:00 am - 8:01 am M - IAR 624 - 01 9:00 am - 11:50 am W - IAR 625 - 01 12:00 pm - 2:50 pm R - IAR 631 - 01 8:00 am - 8:01 am M - IAR 631 - 03 8:00 am - 8:01 am M - IAR 631 - 04 9:00 am - 12:00 pm W - IAR 631 - 05 9:00 am - 11:00 am W - IAR 665 - 01 9:00 am - 12:00 pm F - IAR 690 - 01 TBA TBA - IAR 699 - 01 TBA TBA - IAR 699 - 02 TBA TBA - IAR 699 - 03 TBA TBA - IAR 801 - 01 TBA TBA - ISE 999 - Z01 12:01 am - 12:02 am M - ISE 999 - Z02 12:01 am - 12:02 am M - ISE 999 - Z03 12:01 am - 12:02 am M - ISE 999 - Z04 12:01 am - 12:02 am M - ISE 999 - Z05 12:01 am - 12:02 am M - IGS 200 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW - IGS 223 - 01 11:00 am - 11:50 am MWF - IGS 223 - 02 12:00 pm - 12:50 pm MWF - IGS 296 - Z01 12:00 am - 12:01 am M - IGS 296 - Z02 12:01 am - 12:02 am M - IGS 297 - 01 12:01 am - 12:02 am M - IGS 400 - 01 4:00 pm - 5:15 pm T - 4:00 pm - 5:15 pm R - IGS 400 - 02 4:00 pm - 5:15 pm T - 4:00 pm - 5:15 pm R - IGS 495 - 01 TBA TBA - IGS 495 - 02 TBA TBA - IGS 495 - 03 TBA TBA - JNS 102 - 01 12:00 pm - 12:50 pm MWF - JNS 102 - 02 1:00 pm - 1:50 pm MWF - JNS 102 - 03 2:00 pm - 2:50 pm MWF - JNS 204 - 01 11:00 am - 11:50 am MWF - JNS 204 - 02 12:00 pm - 12:50 pm MWF - JNS 204 - 03 2:00 pm - 2:50 pm MWF - JNS 210 - 01 3:00 pm - 3:50 pm F - JNS 302 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF - JNS 305 - 01 3:30 pm - 4:45 pm MW - KIN 101 - 01 9:00 am - 9:50 am MWF - KIN 101 - 02 10:00 am - 10:50 am MWF - KIN 104 - 01 8:00 am - 8:50 am MWF - KIN 104 - 02 9:30 am - 10:45 am TR - KIN 106 - 01 9:30 am - 10:45 am TR - KIN 110 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF - KIN 130 - 01 8:00 am - 8:50 am MWF - KIN 131 - 01 9:00 am - 9:50 am MWF - KIN 131 - 02 11:00 am - 11:50 am MWF - KIN 135 - 01 12:00 pm - 12:50 pm MWF - KIN 135 - 02 1:00 pm - 1:50 pm MWF - KIN 140 - 01 9:00 am - 9:50 am MWF - KIN 150 - 01 9:00 am - 10:15 am MW - KIN 150 - 02 9:30 am - 10:45 am TR - KIN 151 - 01 11:00 am - 12:15 pm MW - KIN 151 - 02 12:30 pm - 1:45 pm MW - KIN 171 - 01 8:00 am - 9:15 am TR - KIN 180 - 01 9:30 am - 10:45 am TR - KIN 203 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR - KIN 206 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR - KIN 214 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR - KIN 220 - 01 8:00 am - 8:50 am MWF - KIN 220 - 02 11:00 am - 11:50 am MWF - KIN 220 - 03 3:00 pm - 3:50 pm MWF - KIN 220 - 04 TBA TBA - KIN 220 - 05 TBA TBA - KIN 220 - 06 TBA TBA - KIN 220 - 07 TBA TBA - KIN 231 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR - KIN 250 - 01 9:00 am - 9:50 am MWF - KIN 250 - 02 10:00 am - 10:50 am MWF - KIN 250 - 03 11:00 am - 11:50 am MWF - KIN 250 - 04 1:00 pm - 1:50 pm MWF - KIN 263 - 01 6:30 pm - 7:45 pm TR - KIN 263L - 01 7:50 pm - 9:30 pm T - KIN 264 - 01 7:50 pm - 9:30 pm R - KIN 265 - 01 TBA TBA - KIN 265L - 01 11:00 am - 1:30 pm M - KIN 265L - 02 8:00 am - 10:30 am T - KIN 265L - 03 11:00 am - 1:30 pm T - KIN 265L - 04 9:00 am - 11:30 am W - KIN 265L - 05 8:00 am - 10:30 am R - KIN 265L - 06 11:00 am - 1:30 pm R - KIN 265L - 07 9:00 am - 11:30 am F - KIN 272 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR - KIN 291 - 01 8:00 am - 9:15 am TR - KIN 291L - 01 2:00 pm - 4:50 pm T - KIN 291L - 02 6:00 pm - 8:50 pm T - KIN 291L - 03 9:30 am - 12:20 pm W - KIN 291L - 04 2:00 pm - 4:50 pm W - KIN 291L - 05 12:30 pm - 3:20 pm R - KIN 292 - 01 9:30 am - 10:45 am TR - KIN 292L - 01 11:00 am - 1:50 pm M - KIN 292L - 02 2:00 pm - 4:50 pm M - KIN 292L - 03 1:00 pm - 3:30 pm T - KIN 292L - 04 11:00 am - 1:50 pm W - KIN 292L - 05 8:00 am - 10:50 am W - KIN 307 - 01 1:00 pm - 1:50 pm MWF - KIN 330 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF - KIN 340 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR - KIN 353 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR - KIN 354 - 01 9:00 am - 11:50 am KIN 370 - 01 8:00 am - 9:15 am TR - KIN 375 - 01 9:30 am - 10:45 am TR - KIN 375 - 02 9:30 am - 10:45 am TR - KIN 375L - 01 8:00 am - 9:50 am M - KIN 375L - 02 11:00 am - 12:50 pm T - KIN 375L - 03 2:00 pm - 3:50 pm W - KIN 375L - 04 4:00 pm - 5:50 pm W - KIN 375L - 05 11:00 am - 12:50 pm R - KIN 375L - 06 1:00 pm - 2:50 pm R - KIN 376 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR - KIN 379 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW - KIN 379 - 02 9:30 am - 10:45 am TR - KIN 379 - 03 11:00 am - 12:15 pm TR - KIN 386 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR - KIN 388 - 01 8:00 am - 8:50 am MWF - KIN 388 - 02 8:00 am - 8:50 am MWF - KIN 419 - 01 2:00 pm - 3:30 pm M - KIN 420 - 01 5:00 pm - 7:50 pm T - KIN 441 - 01 11:00 am - 11:50 am MWF - KIN 461 - 01 5:00 pm - 8:00 pm R - KIN 466 - 01 7:00 am - 7:50 am MWF - KIN 471 - 01 2:00 pm - 3:15 pm T - KIN 475 - 01 TBA TBA - KIN 475 - 02 TBA TBA - KIN 475 - 03 TBA TBA - KIN 475 - 04 TBA TBA - KIN 475 - 05 TBA TBA - KIN 475 - 06 TBA TBA - KIN 475 - 07 TBA TBA - KIN 475 - 08 TBA TBA - KIN 475 - 09 TBA TBA - KIN 475 - 10 TBA TBA - KIN 475 - 11 TBA TBA - KIN 477 - 01 6:00 pm - 7:00 pm W - KIN 496 - 01 TBA TBA - KIN 520 - 01 5:00 pm - 7:50 pm T - KIN 601 - 01 TBA TBA - KIN 620 - 01 TBA TBA - KIN 640 - 01 9:30 am - 12:15 pm TR - KIN 645 - 01 5:00 pm - 7:50 pm R - KIN 649 - 01 2:00 pm - 4:50 pm T - KIN 669 - 01 5:00 pm - 7:50 pm W - KIN 695 - 01 TBA TBA - KIN 695 - 02 TBA TBA - KIN 695 - 03 TBA TBA - KIN 695 - 04 TBA TBA - KIN 695 - 05 TBA TBA - KIN 695 - 06 TBA TBA - KIN 695 - 07 TBA TBA - KIN 695 - 08 TBA TBA - KIN 695 - 09 TBA TBA - KIN 695 - 12 TBA TBA - KIN 695 - 13 TBA TBA - KIN 699 - 01 TBA TBA - KIN 699 - 02 TBA TBA - KIN 700 - 02 5:00 pm - 7:50 pm W - KIN 701 - 01 TBA TBA - KIN 701 - 03 TBA TBA - KIN 704 - 01 9:00 am - 11:50 am M - KIN 705 - 01 TBA TBA - KIN 709 - 01 TBA TBA - KIN 709 - 02 TBA TBA - KIN 709 - 03 TBA TBA - KIN 713 - 01 TBA TBA - KIN 713 - 03 TBA TBA - KIN 713 - 04 TBA TBA - KIN 714 - 01 TBA TBA - KIN 714 - 02 TBA TBA - KIN 718 - 01 2:00 pm - 4:50 pm R - KIN 720 - 01 2:00 pm - 4:50 pm R - KIN 721 - 01 9:00 am - 11:45 am MW - KIN 723 - 01 TBA TBA - KIN 724 - 01 TBA TBA - KIN 729 - 01 TBA TBA - KIN 735 - 01 TBA TBA - KIN 744 - 01 9:00 am - 11:50 am R - KIN 745 - 01 TBA TBA - KIN 746 - 01 9:00 am - 11:50 am T - KIN 778 - 01 TBA TBA - KIN 778 - 02 TBA TBA - KIN 795 - 01 TBA TBA - KIN 799 - 01 TBA TBA - KIN 799 - 02 TBA TBA - KIN 799 - 03 TBA TBA - KIN 799 - 04 TBA TBA - KIN 799 - 05 TBA TBA - KIN 799 - 06 TBA TBA - KIN 799 - 07 TBA TBA - KIN 799 - 08 TBA TBA - KIN 799 - 09 TBA TBA - KIN 799 - 10 TBA TBA - KIN 799 - 11 TBA TBA - KIN 799 - 12 TBA TBA - KIN 799 - 13 TBA TBA - KIN 801 - 01 TBA TBA - KIN 802 - 01 TBA TBA - KIN 802 - 02 TBA TBA - LLC 130 - 01 10:00 am - 10:50 am MW - LLC 130R - 01 10:00 am - 10:50 am F - LLC 130R - 02 10:00 am - 10:50 am F - LLC 130R - 03 11:00 am - 11:50 am F - LLC 130R - 04 9:00 am - 9:50 am F - LLC 130R - 05 9:00 am - 9:50 am F - LLC 130R - 06 12:00 pm - 12:50 pm F - LLC 222 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR - LLC 222 - 02 TBA TBA - LLC 250 - 01 TBA TBA - LLC 340 - 01 6:00 pm - 7:15 pm TR - LLC 389 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR - LLC 455 - 01 3:30 pm - 4:45 pm MW - LLC 465 - 01 4:30 pm - 5:50 pm M - LLC 468 - 01 4:00 pm - 6:50 pm T - LLC 601 - 01 5:30 pm - 8:20 pm M - LLC 665 - 01 4:30 pm - 5:50 pm M - LAT 102 - 01 9:00 am - 9:50 am MWF - LAT 102 - 02 10:00 am - 10:50 am MWF - LAT 102 - 03 11:00 am - 11:50 am MWF - LAT 203 - 01 11:00 am - 11:50 am MWF - LAT 204 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF - LAT 204 - 02 11:00 am - 11:50 am MWF - LAT 430 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR - BLS 300 - 01 TBA TBA - BLS 301 - 01 TBA TBA - BLS 320 - 02 TBA TBA - BLS 321 - 01 TBA TBA - BLS 322 - 01 TBA TBA - BLS 323 - 01 TBA TBA - BLS 325 - 01 TBA TBA - BLS 326 - 01 TBA TBA - BLS 340 - 01 TBA TBA - BLS 340 - 02 TBA TBA - BLS 342 - 01 TBA TBA - BLS 348 - 01 TBA TBA - BLS 362 - 01 TBA TBA - BLS 363 - 01 TBA TBA - BLS 364 - 01 TBA TBA - BLS 365 - 01 TBA TBA - BLS 366 - 01 TBA TBA - BLS 380 - 01 TBA TBA - BLS 380 - 02 TBA TBA - BLS 380 - 03 TBA TBA - BLS 384 - 01 TBA TBA - BLS 385 - 01 TBA TBA - BLS 400 - 01 TBA TBA - LIS 120 - 01 TBA TBA - LIS 120 - 02 TBA TBA - LIS 120 - 03 TBA TBA - LIS 120 - 04 TBA TBA - LIS 200 - 01 10:00 am - 10:50 am M - LIS 200 - 02 1:00 pm - 1:50 pm M - LIS 200 - 03 3:00 pm - 3:50 pm M - LIS 200 - 04 9:30 am - 10:20 am T - LIS 200 - 05 3:30 pm - 4:20 pm T - LIS 200 - 06 9:00 am - 9:50 am W - LIS 200 - 07 11:00 am - 11:50 am W - LIS 200 - 08 12:00 pm - 12:50 pm W - T - LIS 200 - 09 2:00 pm - 2:50 pm W - LIS 200 - 10 11:00 am - 11:50 am R - LIS 200 - 11 2:00 pm - 2:50 pm R - LIS 200 - 12 10:00 am - 10:50 am F - LIS 600 - 01 5:30 pm - 8:20 pm M - LIS 600 - 02 5:30 pm - 8:20 pm W - LIS 600 - 03 5:30 pm - 8:20 pm R - LIS 610 - 01 5:30 pm - 8:20 pm R - LIS 610 - 02 5:30 pm - 8:20 pm T - LIS 617 - 01 5:30 pm - 8:20 pm T - LIS 618 - 01 5:30 pm - 8:20 pm M - LIS 619 - 01 5:30 pm - 8:20 pm M - LIS 620 - 01 5:30 pm - 8:20 pm R - LIS 620 - 02 5:30 pm - 8:20 pm T - LIS 630 - 01 5:30 pm - 8:20 pm R - LIS 635 - 01 5:30 pm - 8:20 pm W - LIS 635 - 02 5:30 pm - 8:20 pm W - LIS 636 - 01 5:30 pm - 8:20 pm M - T - LIS 640 - 01 5:30 pm - 8:20 pm M - LIS 640 - 02 9:00 am - 11:50 am W - LIS 640 - 03 9:00 am - 11:50 am W - LIS 640 - 04 5:30 pm - 8:20 pm T - LIS 643 - 01 5:30 pm - 8:20 pm T - LIS 649 - 01 5:30 pm - 8:20 pm R - LIS 650 - 01 1:00 pm - 3:50 pm T - LIS 650 - 02 5:30 pm - 8:20 pm W - LIS 650 - 03 5:30 pm - 8:20 pm R - LIS 653 - 01 5:30 pm - 8:20 pm T - LIS 654 - 01 5:30 pm - 8:20 pm W - LIS 655 - 01 5:30 pm - 8:20 pm W - LIS 656 - 01 5:30 pm - 8:20 pm W - LIS 658 - 01 5:30 pm - 8:20 pm T - LIS 662 - 01 5:30 pm - 8:20 pm T - LIS 664 - 01 5:30 pm - 8:20 pm R - LIS 665 - 01 5:30 pm - 8:20 pm T - LIS 672 - 01 5:30 pm - 8:20 pm R - LIS 672 - 02 5:30 pm - 8:20 pm R - LIS 688 - 02 5:30 pm - 8:20 pm W - LIS 690 - 01 TBA TBA - LIS 690 - 03 TBA TBA - LIS 690 - 04 TBA TBA - LIS 690 - 08 TBA TBA - LIS 690 - 10 TBA TBA - LIS 691 - 01 TBA TBA - LIS 692 - 01 TBA TBA - LIS 693 - 01 4:00 pm - 6:50 pm M - LIS 693 - 02 7:00 pm - 9:50 pm M - LIS 698 - 01 5:30 pm - 8:20 pm M - MGT 300 - 01 8:00 am - 9:15 am TR - MGT 300 - 02 TBA TBA - MGT 301 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR - MGT 301 - 02 TBA TBA - MGT 301 - 03 TBA TBA - MGT 301 - 04 3:30 pm - 4:45 pm TR - MGT 302 - 01 TBA TBA - MGT 304 - 01 TBA TBA - MGT 312 - 01 TBA TBA - MGT 312 - 02 TBA TBA - MGT 312 - 03 2:00 pm - 3:15 pm MW - MGT 312 - 04 3:30 pm - 4:45 pm MW - MGT 312 - 05 9:30 am - 10:45 am TR - MGT 312 - 06 3:30 pm - 4:45 pm MW - MGT 312 - 07 TBA TBA - MGT 313 - 01 TBA TBA - MGT 314 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW - MGT 315 - 01 TBA TBA - MGT 317 - 01 TBA TBA - MGT 318 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR - MGT 330 - 01 8:00 am - 8:50 am MWF - MGT 330 - 02 9:00 am - 9:50 am MWF - MGT 330 - 03 6:00 pm - 8:50 pm M - MGT 330 - 04 TBA TBA - MGT 330 - 05 TBA TBA - MGT 330 - 06 TBA TBA - MGT 354 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR - MGT 375 - 01 3:30 pm - 4:45 pm MW - MGT 375 - 02 TBA TBA - MGT 375 - 03 TBA TBA - MGT 400 - 01 TBA TBA - MGT 403 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW - MGT 414 - 01 6:00 pm - 8:50 pm T - MGT 475 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF - MGT 491 - 01 TBA TBA - MGT 491 - 02 3:30 pm - 4:45 pm MW - MGT 491 - 03 11:00 am - 12:15 pm TR - MGT 491 - 04 12:30 pm - 1:45 pm TR - MGT 491 - 05 TBA TBA - MGT 491 - 06 TBA TBA - MGT 491 - 07 TBA TBA - MGT 493 - 01 TBA TBA - MGT 493 - 02 TBA TBA - MKT 309 - 01 9:00 am - 9:50 am MWF - MKT 309 - 02 10:00 am - 10:50 am MWF - MKT 309 - 03 11:00 am - 11:50 am MWF - MKT 309 - 04 1:00 pm - 1:50 pm MWF - MKT 309 - 05 9:30 am - 10:45 am TR - MKT 309 - 06 11:00 am - 12:15 pm TR - MKT 309 - 07 2:00 pm - 3:15 pm TR - MKT 309 - 08 3:30 pm - 4:45 pm TR - MKT 309 - 09 TBA TBA - MKT 309 - 10 TBA TBA - MKT 309 - 11 TBA TBA - MKT 309 - 12 TBA TBA - MKT 309 - 13 TBA TBA - MKT 309 - 14 TBA TBA - MKT 309 - 15 TBA TBA - MKT 309 - 16 TBA TBA - MKT 320 - 01 8:00 am - 9:15 am TR - MKT 320 - 02 2:00 pm - 3:15 pm TR - MKT 320 - 03 12:30 pm - 1:45 pm MW - MKT 320 - 04 2:00 pm - 3:15 pm MW - MKT 320 - 05 3:30 pm - 4:45 pm MW - MKT 320 - 06 TBA TBA - MKT 320 - 07 TBA TBA - MKT 324 - 01 9:30 am - 10:45 am TR - MKT 324 - 02 2:00 pm - 3:15 pm TR - MKT 324 - 03 6:00 pm - 8:50 pm W - MKT 326 - 01 12:30 pm - 1:45 pm MW - MKT 328 - 01 6:00 pm - 8:50 pm T - MKT 330 - 01 9:30 am - 10:45 am MW - MKT 330 - 02 12:30 pm - 1:45 pm TR - MKT 407 - 01 6:00 pm - 8:50 pm T - MKT 422 - 01 TBA TBA - MKT 424 - 01 9:30 am - 10:45 am TR - MKT 426 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR - MKT 427 - 01 TBA TBA - MKT 429 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR - MKT 444 - 01 3:30 pm - 4:45 pm MW - MKT 450 - 01 TBA TBA - MAS 610A - 01 TBA TBA - MAS 610B - 02 TBA TBA - MAS 610C - 11 TBA TBA - MAS 610D - 81 TBA TBA - MAS 620A - 01 TBA TBA - MAS 620B - 11 TBA TBA - MAS 620C - 81 TBA TBA - MAS 630A - 01 TBA TBA - MAS 630A - 11 TBA TBA - MBA 701 - 01 6:30 pm - 9:20 pm W - MBA 701 - 02 TBA TBA - MBA 703 - 01 6:30 pm - 9:20 pm M - MBA 703 - 02 TBA TBA - MBA 703 - 51 2:00 pm - 4:50 pm W - MBA 707 - 51 2:00 pm - 4:50 pm R - MBA 708 - 51 2:00 pm - 4:50 pm M - MBA 712 - 01 6:30 pm - 9:30 pm T - MBA 717 - 01 6:30 pm - 9:20 pm R - MBA 718 - 51 2:00 pm - 4:50 pm T - MBA 721 - 01 6:30 pm - 9:20 pm T - MBA 732 - 01 6:30 pm - 9:20 pm W - MBA 741 - 01 6:30 pm - 9:20 pm M - MBA 742 - 11 TBA TBA - MBA 743 - 01 TBA TBA - MAT 112 - 01 8:00 am - 8:50 am MWF - MAT 112 - 02 TBA TBA - MAT 112 - 03 11:00 am - 12:15 pm TR - MAT 112 - 04 8:00 am - 9:15 am TR - MAT 112 - 05 1:00 pm - 1:50 pm MWF - MAT 112 - 81 TBA TBA - MAT 115 - 01 8:00 am - 8:50 am MWF - MAT 115 - 02 5:00 pm - 5:50 pm MWF - MAT 115 - 03E 9:00 am - 9:50 am M - MAT 115 - 04E 10:00 am - 10:50 am M - MAT 115 - 05 TBA TBA - MAT 115 - 06 11:00 am - 12:15 pm TR - MAT 115 - 07 9:30 am - 10:45 am TR - MAT 115 - 08 3:30 pm - 4:45 pm TR - MAT 115 - 09 2:00 pm - 3:15 pm TR - MAT 115 - 10E 9:00 am - 9:50 am W - MAT 115 - 11E 10:00 am - 10:50 am W - MAT 115 - 12 TBA TBA - MAT 115 - 81 TBA TBA - MAT 120 - 01 8:00 am - 8:50 am MWF - MAT 120 - 02 5:00 pm - 6:15 pm TR - MAT 120 - 03 TBA TBA - MAT 120 - 04 TBA TBA - MAT 120 - 05 8:00 am - 9:15 am TR - MAT 120 - 81 TBA TBA - MAT 150 - 01 8:00 am - 8:50 am MWF - MAT 150 - 02 8:00 am - 9:15 am TR - MAT 150 - 03E 10:00 am - 10:50 am T - MAT 150 - 04E 11:00 am - 11:50 am T - MAT 150 - 05 TBA TBA - MAT 150 - 06 3:30 pm - 4:45 pm TR - MAT 150 - 81 TBA TBA - MAT 151 - 01 5:00 pm - 6:15 pm MW - MAT 151 - 02 9:30 am - 10:45 am TR - MAT 151 - 03E 10:00 am - 10:50 am R - MAT 151 - 04E 11:00 am - 11:50 am R - MAT 151 - 05 12:30 pm - 1:45 pm TR - MAT 181 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR - MAT 181 - 02 12:30 pm - 1:45 pm TR - MAT 190 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW - 2:00 pm - 2:50 pm F - MAT 191 - 01 2:00 pm - 2:50 pm MWF - MAT 191 - 02 8:00 am - 8:50 am MWF - MAT 191 - 03 9:30 am - 10:45 am TR - MAT 191 - 04 11:00 am - 12:15 pm TR - MAT 191 - 05 2:00 pm - 3:15 pm TR - MAT 191 - 06 10:00 am - 10:50 am MWF - MAT 191 - 07 8:00 am - 9:15 am TR - MAT 253 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF - MAT 292 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF - MAT 292 - 02 2:00 pm - 2:50 pm MWF - MAT 292 - 03 11:00 am - 12:15 pm TR - MAT 292 - 04 9:30 am - 10:45 am TR - MAT 292 - 05 3:30 pm - 4:45 pm TR - MAT 293 - 01 11:00 am - 11:50 am MWF - MAT 293 - 02 3:30 pm - 4:45 pm TR - MAT 310 - 01 2:00 pm - 2:50 pm MWF - MAT 310 - 02 3:30 pm - 4:45 pm TR - MAT 322 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR - MAT 390 - 01 5:00 pm - 6:15 pm MW - MAT 394 - 01 11:00 am - 11:50 am MWF - MAT 395 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW - MAT 405 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR - MAT 414 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR - MAT 427 - 01 9:00 am - 9:50 am MWF - MAT 465 - 01 5:00 pm - 6:15 pm TR - MAT 486 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR - MAT 490 - 01 11:00 am - 11:50 am MWF - MAT 493 - 01 TBA TBA - MAT 602 - 01 2:00 pm - 2:50 pm MWF - MAT 627 - 01 9:00 am - 9:50 am MWF - MAT 686 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR - MAT 687 - 01 TBA TBA - MAT 696 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR - MAT 701 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR - MAT 701 - 02 2:00 pm - 5:00 pm F - MAT 701 - 03 2:00 pm - 3:15 pm TR - MAT 701 - 04 5:00 pm - 6:15 pm TR - MAT 709 - 01 9:30 am - 10:45 am TR - MAT 709 - 02 12:30 pm - 1:45 pm TR - MAT 728 - 01 12:00 pm - 12:50 pm MWF - MAT 741 - 01 11:00 am - 12:15 pm MAT 790 - 01 TBA TBA - MAT 790 - 02 TBA TBA - MAT 790 - 03 TBA TBA - MAT 790 - 04 TBA TBA - MAT 799 - 01 TBA TBA - MAT 799 - 02 TBA TBA - MAT 799 - 03 TBA TBA - MAT 799 - 04 TBA TBA - MAT 799 - 06 TBA TBA - MAT 801 - 01 TBA TBA - MAT 802 - 01 TBA TBA - MST 100 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW - MST 190 - 01 6:30 pm - 7:15 pm R - MST 204 - 01 5:00 pm - 5:50 pm M - MST 204 - 02 3:30 pm - 4:20 pm W - MST 204 - 03 5:00 pm - 5:50 pm W - MST 205 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR - MST 205 - 02- \ No newline at end of file diff --git a/ScheduleCreator/resources/raw/semesters/Summer 2020 b/ScheduleCreator/resources/raw/Summer 2020 diff --git a/ScheduleCreator/resources/raw/courses.txt b/ScheduleCreator/resources/raw/courses.txt @@ -1,1298 +0,0 @@ -AAD 202 - Arts Admin and Entrepreneurship -AAD 301 - Arts Management -AAD 381 - Intro to Art Museum Collections -AAD 475 - Independent Study -AAD 478 - Variable Topics in Arts Administration -AAD 498 - Internship in Arts Administration and Entrepreneurship -ACC 201 - Financial Accounting -ACC 202 - Managerial Accounting -ACC 318 - Intermediate Accounting I -ACC 319 - Intermediate Accounting II -ACC 325 - Accounting Transaction Processing Systems -ACC 330 - Cost Accounting -ACC 420 - Federal Tax Concepts -ACC 440 - Auditing Concepts -ACC 461 - Governmental and Nonprofit Accounting -ACC 561 - Governmental and Nonprofit Accounting -ACC 613 - Directed Studies in Accounting -ACC 621 - Accounting Internship -ACC 630 - Seminar in Contemporary Accounting Issues -ACC 646 - Advanced Study in Business Environment and Concepts -ACC 647 - Advanced Study in Financial Accounting and Reporting -ACC 649 - Advanced Study in Auditing and Attestation -ACC 651 - Introduction to Business Entity Taxation -ACC 656 - Taxation of Flow-Through Business Entities -ADS 200 - African American Art History -ADS 201 - Introduction to African American Studies -ADS 210 - Blacks in American Society: Social, Economic, and Political Perspectives -ADS 260 - Understanding Race -ADS 305 - Spec Top in AFS: Genes Race & -ADS 305 - Spec Top in AFS: Rhymes & Resi -ADS 306 - ST in Afr Dia: Africana Res Me -ADS 315 - Theories and Paradigms in African American Studies -ADS 325 - Black Women in the U.S. -ADS 330 - Black Music as Cultural History: 1960-1980 -ADS 356 - The Making of the African Diaspora -ADS 376 - Africana Literature -ADS 400 - Independent Study -ADS 410 - Seminar in African American Studies -ADS 600 - Independent Study -APD 200 - Fundamentals of Apparel Product Development -APD 244 - Visual Communication for the Textile Products Industry -APD 252 - Studio II: Patternmaking and Draping -ARB 102 - Beginning Arabic II -ARB 204 - Intermediate Arabic II -ARE 361 - Foundations of Art Education II -ARE 363 - Curriculum and Teaching Methods in the Elementary School -ARE 465 - Student Teaching -ARE 468 - Teaching Practice and Curriculum in Art -ARH 111 - Survey of Western Art: Renaissance-Contemporary -ARH 211 - Art and the African-American Presence -ARH 322 - Art of the Italian High Renaissance and Maniera, 1480-1600 -ARH 350 - History of Photography -ARH 354 - Art Since 2000 -ARH 360 - Women Artists of Disney and Pixar Animation -ARH 381 - Intro to Art Museum Collections -ARH 401 - Special Problems: Internship in Museum Studies -ARH 405 - Research Topics in Art -ARH 490 - Art Museums and Exhibition Spaces -ARH 500 - Traditions of Art Criticism -ARS 100 - Reclaim, Regain, and Recover -ARS 120 - Academic Connections in Education -ARS 140 - Academic Coaching in Transitions -ART 100 - Introduction to Art -ART 120 - Fundamentals of Drawing -ART 140 - Foundation Design I -ART 150 - Three-Dimensional Foundations I -ART 220 - Intermediate Drawing -ART 221 - Life Drawing I -ART 232 - Painting I -ART 240 - Foundations Design 2 -ART 253 - Three-Dimensional Foundations II -ART 276 - Creative Space: The Meeting of Art and Entrepreneurship -ART 281 - Ceramics I -ART 285 - Photography I -ART 286 - Digital Photography One -ART 321 - Life Drawing II -ART 322 - Variable Topics in Drawing -ART 328 - Printmaking II -ART 329 - Lithography -ART 335 - Painting II -ART 337 - Painting III -ART 340 - Concepts in Time-based Media -ART 341 - Letters, Signs, and Symbols -ART 344 - Digital Darkroom -ART 349 - Expanded Print Media -ART 354 - Metal Sculpture -ART 355 - Sculpture I -ART 356 - Sculpture II -ART 381 - Ceramics II -ART 384 - Photojournalism and Documentary Photography -ART 385 - Photography II -ART 386 - Studio Lighting for Photography -ART 387 - Alternative Photographic Processes -ART 393 - Practicum/Internship in Art Careers -ART 394 - Advanced Studio Practicum: Art and Entrepreneurship -ART 442 - Image Sequencing/Sequential Images -ART 446 - Graphic Design -ART 447 - New Media and/or Design Capstone -ART 448 - Variable Topics in New Media and Design -ART 457 - Site-Specific Sculpture -ART 459 - Sculpture and/or Ceramics Studio Capstone -ART 481 - Ceramics III -ART 482 - Capstone Painting Studio and Practice Seminar -ART 496 - Special Problems, Studio -ART 557 - Site-Specific Sculpture -ART 610 - Graduate Studio Seminar -ART 635 - Painting -ART 649 - Studio Problems in New Media -ART 657 - Sculpture -ART 685 - Photography -ART 699 - Thesis -ASL 102 - Elementary American Sign Language II -ASL 204 - Intermediate American Sign Language II -ASL 245 - Introduction to the Deaf Community -AST 233 - Astronomy: The Solar System -AST 235 - Astronomy: Stars and Galaxies -ATY 100 - Contemporary Non-Western Cultures -ATY 212 - Introduction to Anthropology -ATY 213 - Introduction to Cultural Anthropology -ATY 253 - Introduction to Biological Anthropology -ATY 253L - Introduction to Biological Anthropology Laboratory -ATY 258 - Introduction to Archaeology -ATY 300X - ExpCrs: Music, Sound and Power -ATY 304 - Anthropology through Film -ATY 308 - Lost Tribes and Sunken Lands -ATY 311 - Reading Culture and Society -ATY 315 - World Ethnographies -ATY 330 - Cultures of North American Indians -ATY 341 - Paleolithic Archaeology -ATY 360 - Methods in Archaeology -ATY 363 - History of Anthropological Theory -ATY 385 - Language and Culture -ATY 400X - EC: ATY of Infectious Disease -ATY 423 - Applying Archaeology in the Real World -ATY 424 - Applying Anthropology in the Real World -ATY 426 - Food and Culture in a Global Context -ATY 453 - Human Osteology -ATY 453L - Human Osteology Lab -ATY 457 - Primate Behavior -ATY 495 - Contemporary Issues in Anthropology -ATY 498 - Special Problems in Anthropology -BIO 105 - Major Concepts of Biology -BIO 105L - Major Concepts of Biology Laboratory -BIO 111 - Principles of Biology I -BIO 111L - Principles of Biology I Laboratory -BIO 112 - Principles of Biology II -BIO 112L - Principles of Biology II Laboratory -BIO 271 - Human Anatomy -BIO 271L - Human Anatomy Laboratory -BIO 277 - Human Physiology -BIO 277L - Human Physiology Laboratory -BIO 280 - Fundamentals of Microbiology -BIO 280L - Fundamentals of Microbiology Laboratory -BIO 301 - Principles of Ecology -BIO 315 - Ecology and Evolution Laboratory -BIO 330 - Evolution -BIO 355 - Cell Biology -BIO 361 - Biology and Conservation of Sea Turtles -BIO 375 - Cell Biology and Genetics Laboratory -BIO 392 - Genetics -BIO 407 - Advanced Topics in Neurobiology -BIO 420 - Marine Biology -BIO 424 - Plant Physiology and Biotechnology -BIO 429 - Aquatic Ecology -BIO 432 - Aquatic Ecology Laboratory -BIO 435 - Biochemistry: Metabolic Regulation in Health and Disease -BIO 438 - Animal Behavior -BIO 443 - Biophysics -BIO 449 - Current Topics in Neurobiology -BIO 449 - Foraging Ecology to Population -BIO 449 - Scientific Reading & Writing -BIO 449 - Stable Isotope Applications -BIO 451 - Vascular Plant Systematics -BIO 451L - Vascular Plant Systematics Lab -BIO 455 - Vertebrate Reproduction -BIO 460 - Symbiosis -BIO 464 - Developmental Biology -BIO 476 - Population Genetics and Molecular Evolution -BIO 482 - Molecular Biological Approaches in Research -BIO 488 - Essentials of Toxicology -BIO 493 - Honors Work -BIO 494 - Introduction to Biotechnology -BIO 496 - Science Pedagogy for Learning Assistants -BIO 497 - Internship in Biology -BIO 499 - Undergraduate Research -BIO 629 - Aquatic Ecology -BIO 638 - Aquatic Ecology Laboratory -BIO 643 - Biophysics -BIO 646 - Advanced Topics in Neurobiology -BIO 648 - Current Topics in Neurobiology -BIO 648 - Foraging Ecology to Population -BIO 648 - Scientific Reading & Writing -BIO 648 - Stable Isotope Applications -BIO 651 - Vascular Plant Systematics -BIO 651L - Vascular Plant Systematics Laboratory -BIO 660 - Symbiosis -BIO 676 - Population Genetics and Molecular Evolution -BIO 682 - Molecular Biological Approaches in Research -BIO 695 - Biological Research -BIO 699 - Thesis -BIO 732 - Environmental Health Science II: Individuals to Molecules -BIO 734 - Current Research in Environmental Health Science -BIO 749 - Research Lab Rotations -BIO 790 - Directed Study in Environmental Health Science -BIO 791 - Independent Doctoral Research -BIO 799 - Dissertation -BIO 801 - Thesis Extension -BIO 802 - Dissertation Extension -BIO 803 - Research Extension -BLS 300 - Self, Society, Salvation -BLS 301 - Pathways: Reading and Writing in the Humanities -BLS 320 - Banned Books -BLS 321 - Reading and the Human Experience -BLS 322 - Revolutionary Lives -BLS 323 - Contemporary Short Stories -BLS 325 - Mystery, Mayhem, and Murder -BLS 326 - Telling Stories: The Memoir -BLS 340 - Disclosure, Drama, Documentary -BLS 340 - Gender on the Big Screen -BLS 342 - Painting on the Page -BLS 348 - Representing Women -BLS 362 - Vice, Crime, and American Law -BLS 363 - Ethics and Technology -BLS 364 - Mystics in America -BLS 365 - Divided We Stand -BLS 366 - Life, Death, and Meaning -BLS 380 - Great Gun Debate -BLS 380 - The New South -BLS 380 - Women's Voices Personal is Pol -BLS 384 - Great Trials in American History -BLS 385 - American Motherhood -BLS 400 - Senior Seminar in the Humanities -BUS 115 - Blueprint for Personal Development -BUS 130 - Entrepreneurship in a Sustainable Global Environment -BUS 201 - Creativity, Innovation, and Vision -BUS 216 - Blueprint for Personal and Professional Development -BUS 240 - Introduction to the Entrepreneurial Experience -BUS 300 - Ideas to Opportunities: Feasibility Analysis -BUS 315 - Global and Cultural Development -BUS 328 - Organizational Leadership -BUS 336 - Opportunities to Action: Business Plan -BUS 339 - Entrepreneurial Leadership -BUS 342 - International Entrepreneurship -BUS 440 - Social Entrepreneurship: Justice and a Green Environment -BUS 450 - Directed Business Practice -BUS 606 - International Entrepreneurship -BUS 617 - International Strategy -BUS 618 - International Collaboration Project I -BUS 623 - International Marketing -BUS 702 - Doctoral Research Methods II (Qualitative Research Methods) -BUS 721 - Seminar in Organization Behavior -CCI 201 - Introduction to Greek Civilization -CCI 202 - Introduction to Roman Civilization -CCI 205 - Mythology -CCI 212 - Introduction to Roman Archaeology -CCI 240 - Ancient Warfare -CCI 305 - Classical Tragedy -CCI 313 - Archaeology of the Aegean -CCI 350 - Roman Law and Society -CED 310 - Helping Skills -CED 392 - Love, Sex, and Relationships: Skills for Building Satisfying, Healthy Relationships -CED 611 - The Counselor as Scientist-Practitioner -CED 612 - Developmental Counseling -CED 642 - Substance Abuse Counseling -CED 645 - Genetic Couns.-Mental Health I -CED 653 - Prac in Couns- Diagnosis & Tre -CED 653 - Pract in Couns.-Child & Adoles -CED 653 - Practicum in Couns- Families -CED 653 - Practicum in Couns-Sexuality -CED 653B - Pract in Couns: Career -CED 653F - Pract in Couns-Developmental -CED 653G - Prac in Couns:Sub Abuse -CED 653G - Practicum in Counseling: Couples -CED 653Q - Prac Coun:Scientist Practition -CED 669 - Career Development and Career Counseling -CED 679 - Advanced Counseling Practicum -CED 680B - Counseling Internship -CED 687 - Diagnosis and Treatment Planning in Counseling -CED 688 - Couns.Children & Adolescents -CED 688A - Contemporary Problems Seminar: Pfr Sem Teaching -CED 690 - Counselors Working with Families -CED 691 - Couples Counseling -CED 691 - Sexuality -CED 692 - Ind Study: Fam & Int Violence -CED 692 - Independent Study -CED 692 - Independent Study- Polyvagal -CED 692 - Independent Study-Neuroscience -CED 692 - Independent Study-Somatic -CED 698 - Implementing and Evaluating School Counseling Programs -CED 720B - Research Apprenticeship -CED 740 - Research Practicum in Counseling -CED 757 - Internship in University Teaching in Counseling -CED 760B - Leadership in Counseling and Counselor Education -CED 775 - Directed Doctoral Research -CED 777B - Sem in Couns Research -CED 780A - Advanced Counseling Internship -CED 781B - Clinical Supervision -CED 781D - Clinical Supervision -CED 799 - Dissertation -CHE 101 - Introductory Chemistry -CHE 103 - General Descriptive Chemistry I -CHE 104 - General Descriptive Chemistry II -CHE 110 - Introductory Chemistry Laboratory -CHE 111 - General Chemistry I -CHE 112 - General Chemistry I Laboratory -CHE 114 - General Chemistry II -CHE 115 - General Chemistry II Laboratory -CHE 191 - Introduction to Research -CHE 252 - Chemistry and the Human Environment -CHE 292 - Sophomore Research -CHE 351 - Organic Chemistry I -CHE 352 - Organic Chemistry II -CHE 354 - Organic Chemistry Laboratory -CHE 355 - Intermediate Organic Chemistry Lab -CHE 392 - Junior Research -CHE 401 - Chemistry Seminar Introduction -CHE 402 - Chemistry Seminar -CHE 431 - Instrumental Analysis -CHE 433 - Instrumental Analysis Laboratory -CHE 442 - Advanced Inorganic Chemistry I -CHE 453 - Advanced Organic Chemistry I -CHE 457 - Biochemistry II -CHE 458 - Biochemistry Laboratory -CHE 462 - Physical Chemistry II -CHE 464 - Physical Chemistry II Laboratory -CHE 470B - Special Topics in Chemistry: Biochemistry -CHE 470E - Special Topics in Chemistry: Physical -CHE 492 - Senior Research -CHE 499 - Senior Thesis -CHE 531 - Instrumental Analysis -CHE 557 - Biochemistry II -CHE 570D - Special Topics in Chemistry: Organic -CHE 601 - Graduate Seminar I -CHE 602 - Graduate Seminar II -CHE 652 - Synthetic Organic Chemistry -CHE 659 - Receptor Biochemistry -CHE 661 - Advanced Physical Chemistry I -CHE 670B - Adv Special Topic Biochemistry -CHE 680 - Research Problems in Chemistry and Biochemistry -CHE 699 - Thesis -CHE 752 - Dissertation Seminar -CHE 780 - Research Problems in Medicinal Biochemistry -CHE 799 - Dissertation Research in Medicinal Biochemistry -CHI 101 - Elementary Chinese I -CHI 102 - Elementary Chinese II -CHI 203 - Intermediate Chinese I -CHI 204 - Intermediate Chinese II -CHI 302 - Third-Year Chinese Conversation and Composition -CHI 305 - Topics in Chinese Culture -CHI 492 - Chinese Tutorial -CRS 211 - Textile Science: From Fiber to Finish -CRS 231 - Introduction to Apparel and Related Industries: From Concept to Consumer -CRS 242 - Design Principles and Technology -CRS 255 - Consumer Behavior in Apparel and Related Industries -CRS 312 - Technical Apparel Analysis -CRS 312L - Technical Apparel Analysis Lab -CRS 321 - Social Psychology of Dress -CRS 363 - Global Sourcing of Apparel and Related Consumer Products -CRS 400 - Special Problems in Consumer Apparel and Retail Studies -CRS 405 - Retail Data Analytics -CRS 470 - Apparel Brand Management -CRS 481 - Contemporary Professional Issues in Consumer, Apparel, and Retail Studies -CRS 570 - Apparel Brand Management -CRS 605 - Retail Data Analytics -CRS 632 - Supervised Industry Practicum in Consumer, Apparel, and Retail Studies -CRS 685 - Problems in Retail and Consumer Studies -CRS 690 - Minor Research -CRS 699 - Thesis -CRS 713 - Qualitative Methodology in Consumer, Apparel, and Retail Studies -CRS 714 - Advanced Quantitative Methods in Consumer, Apparel, and Retail Studies -CRS 721 - Consumer Behavior in Apparel and Retailing -CRS 781 - Directed Independent Study in Consumer, Apparel, and Retail Studies -CRS 790 - Independent Doctoral Research -CRS 799 - Dissertation -CRS 802 - Dissertation Extension -CRS 803 - Research Extension -CSC 120 - Introduction to Computer Programming for Non-Majors -CSC 130 - Introduction to Computer Science -CSC 230 - Elementary Data Structures and Algorithms -CSC 250 - Foundations of Computer Science I -CSC 261 - Computer Organization and Assembly Language -CSC 330 - Advanced Data Structures -CSC 339 - Concepts of Programming Languages -CSC 340 - Software Engineering -CSC 350 - Foundations of Computer Science II -CSC 410 - Big Data and Machine Learning -CSC 416 - Digital Image Processing -CSC 425 - Bioinformatics -CSC 427 - Numerical Analysis and Computing -CSC 429 - Artificial Intelligence -CSC 452 - Theory of Computation -CSC 454 - Algorithm Analysis and Design -CSC 461 - Principles of Computer Architecture -CSC 462 - Principles of Operating Systems -CSC 471 - Principles of Database Systems -CSC 490 - Senior Capstone -CSC 492 - Directed Study in Computer Science -CSC 495 - Artificial Intelligence Ethics -CSC 495 - Data Mining -CSC 495 - Virtual Reality -CSC 610 - Big Data and Machine Learning -CSC 616 - Digital Image Processing -CSC 625 - Bioinformatics -CSC 629 - Artificial Intelligence -CSC 652 - Theory of Computation -CSC 654 - Algorithm Analysis and Design -CSC 661 - Principles of Computer Architecture -CSC 662 - Principles of Operating Systems -CSC 693 - Artificial Intelligence Ethics -CSC 693 - Data Mining -CSC 693 - Virtual Reality -CSC 694 - Directed Study in Computer Science -CSC 698 - Project in Computer Science -CSC 699 - Thesis -CSC 803 - Research Extension -CSD 150 - Communication Disabilities in Film -CSD 219 - Communication Disorders Laboratory -CSD 333 - Independent Study -CSD 336 - Speech Sound Disorders -CSD 337 - Language Disorders -CSD 338 - Voice and Fluency Disorders -CSD 456 - Aural Rehabilitation -CSD 457 - Pediatric Aural Rehabilitation -CSD 476 - Structured Clinic Observations -CSD 488 - Neurology of Speech, Language and Hearing -CSD 557 - Pediatric Aural Rehabilitation -CSD 604 - Fluency Disorders -CSD 616 - Motor Speech Disorders -CSD 632 - Introduction to Research in Communication Sciences and Disorders -CSD 633 - Special Projects in Communication Sciences and Disorders -CSD 637 - Prevention, Assessment, and Intervention of Communication Disorders: School Age -CSD 650 - Independent Study -CSD 677 - Internship in Communication Disorders -CSD 678 - Advanced Clinical Practice in Speech-Language Pathology -CSD 760 - Advanced Seminar in Communication Sciences and Disorders -CSD 780 - Independent Study -CSD 790 - Directed Research -CSD 799 - Dissertation -CSD 802 - Dissertation Extension -CST 105 - Introduction to Communication Studies -CST 200 - Communication and Community -CST 207 - Relational Communication -CST 210 - Communicating Ethically -CST 300 - Communication Theory -CST 315 - Persuasion and Social Influence -CST 333 - Special Problems -CST 341 - Communication and Workplace Relationships -CST 342 - Communication and Public Relations: Strategies and Innovations -CST 343 - Crisis Communication -CST 344 - Conflict Communication -CST 390 - Speaking Center Theory and Practice -CST 399 - Communication Research Methods -CST 400X - Exp Crse: Battling Bigotry -CST 400X - ExpCrse:SpkngOutAgnstCmpsVlnce -CST 406 - Speaking Out for Community Change -CST 407 - Gender and Communication -CST 412 - Communication Internship -CST 460 - Sp Tpcs: DIY Culture -CST 460 - Sp Tpcs: Storytelling -CST 460 - SpTpc: Climate Change Comm -CST 460 - SpTpc:Communicating Leadership -CST 460 - SpTpc:Cvc Enggmnt in Dgtl Age -CST 460 - SpTpcs: Health Care Narratives -CST 499 - Senior Capstone -CST 600X - Exp Crse: Battling Bigotry -CST 600X - ExpCrse:SpkngOutAgnstCmpsVlnce -CST 602 - Engaging Communication Scholarship II -CST 612 - Sem:InterpersonalRelationships -CST 698 - Capstone Experience in Communication (Final Research Project) -CST 803 - Research Extension -CTP 111 - Academic Success Planning -CTP 124 - Human Rights -CTP 158 - Introduction to Dimensions of Campus and Community -CTP 190 - First Year Practicum -CTP 204 - Self-Determination and Community Engagement -CTP 258 - Comprehensive Transition and Postsecondary Education -CTP 290 - Sophomore Practicum -CTP 324 - Directing Your Resources -CTP 326 - Personal Financial Planning Seminar -CTP 390 - Junior Practicum -CTP 391 - Advanced Independent Study -CTP 393 - Internship -CTP 404 - Senior Seminar -CTP 459 - Senior Practicum -CTP 490 - Senior Capstone Portfolio -CTP 492 - Internship and Job Development -CTR 101 - Leisure and American Lifestyles -CTR 102 - Creating a Meaningful Life -CTR 111 - Introduction to Recreation and Parks -CTR 212 - Leadership in Recreation and Parks -CTR 213 - Program Planning in Recreation and Parks -CTR 251 - Professional Preparation in Recreation and Parks -CTR 314 - Recreation Services with Underrepresented Groups -CTR 332 - Clinical Procedures in Therapeutic Recreation -CTR 338 - Client Assessment in Therapeutic Recreation -CTR 346 - Campus Recreation Management -CTR 415 - Financing and Budgeting in Recreation and Parks -CTR 416 - Management in Recreation and Parks -CTR 417 - Internship in Recreation and Parks -CTR 418 - Research and Evaluation in Recreation and Parks -CTR 419 - Directed Research in Recreation, Parks, and Tourism -CTR 429 - Special Event Management -CTR 437 - Interventions and Facilitation Techniques in Therapeutic Recreation -CTR 444 - Recreation, Parks, and Health -CTR 613 - Recreation and Parks Management -CTR 615 - Financing and Budgeting in Recreation and Parks -CTR 634 - Advanced Procedures in Therapeutic Recreation -CTR 637 - Advanced Interventions and Facilitation Techniques in Therapeutic Recreation -CTR 644 - Recreation, Parks, and Health -CTR 646 - Community Development -CTR 695 - Independent Study -CTR 696 - Directed Readings -CTR 697 - Internship in Recreation and Parks -CTR 698 - Field Project in Recreation and Parks -DCE 101 - Introduction to Dance -DCE 111 - Introduction to Contemporary Dance -DCE 112 - Contemporary Dance I -DCE 113 - Introduction to Ballet -DCE 114 - Ballet I -DCE 116 - Jazz Dance I -DCE 132 - African Dance I -DCE 143 - Dance Performance Workshop -DCE 200 - Dance Appreciation -DCE 207 - Dance History: Modernism and Postmodernism -DCE 212 - Contemporary Dance II -DCE 214 - Ballet II -DCE 231 - Global Dance Forms -DCE 243 - Dance Repertory II -DCE 250 - Dance Performance Practicum -DCE 253 - Choreography I: Craft -DCE 255 - Dance Production Practicum I -DCE 312 - Contemporary Dance III -DCE 314 - Ballet III -DCE 316 - Jazz Dance III -DCE 330 - Iyengar Yoga: Somatic Practice -DCE 331 - Musical Theatre Dance Styles -DCE 343 - Repertory III -DCE 355 - Dance Production Practicum II -DCE 360 - Dance Production -DCE 405 - Choreographies and Choreographers -DCE 432 - Pilates: Movement Fundamentals for Dancers -DCE 443 - Advanced Dance Repertory -DCE 446 - Choreographic Explorations Since 1953 -DCE 453 - Choreography III: Group Forms -DCE 459 - Dance Education Methods and Field Experience -DCE 461 - Student Teaching in Dance Education -DCE 463 - Seminar in Dance Education -DCE 470 - Creative Synthesis in Dance -DCE 475 - Independent Study -DCE 487 - Performance Theory and Practice -DCE 493 - Honors Work -DCE 605 - Choreographies and Choreographers -DCE 611 - Dance Studies II: Research Projects -DCE 621 - Administration of Dance -DCE 624 - Movement for Dance -DCE 632 - Pilates: Movement Fundamentals for Dancers -DCE 645 - Foundations for Assessment in Dance -DCE 650 - Dance Design Practicum -DCE 651 - Choreographic Practice -DCE 662 - Practicum in Teaching Dance -DCE 663 - PreK-12 Dance Education Practicum -DCE 695 - Independent Study -DCE 697 - Masters Production Project -DCE 698 - Field Project in Dance -ECO 100 - Economics of a Global Sustainable Society -ECO 101 - Introduction to Economics -ECO 201 - Principles of Microeconomics -ECO 201R - Principles of Microeconomics Recitation -ECO 202 - Principles of Macroeconomics -ECO 250 - Economic and Business Statistics I -ECO 250R - Econ/Bus Stats I Recitation -ECO 300 - The International Economy -ECO 301 - Intermediate Microeconomic Theory -ECO 302 - Intermediate Macroeconomic Theory -ECO 312 - Economics of Technology -ECO 319 - Quantitative Analysis -ECO 350 - Economic and Business Statistics II -ECO 380 - Environmental and Natural Resource Economics -ECO 413 - Directed Studies in Economics I -ECO 426 - Internship: Experiential Learning in Economics -ECO 498 - Seminar in Economics -ECO 642 - Microeconomics II -ECO 644 - Econometric Theory -ECO 646 - Macroeconomics -ECO 731 - Applied Policy Methods -ECO 736 - Public Economics -ECO 737 - Health Economics -ECO 739 - Int'l Perspective on Innovati -ECO 746 - Advanced Econometric Theory II -ECO 797 - Seminar in Empirical Economics -ECO 798 - Seminar in Economic Research -ECO 799 - Dissertation -ECO 802 - Dissertation Extension -ELC 201 - Introduction to Community Leadership -ELC 375 - Philosophy of Education -ELC 381 - Cultural Foundations of Education -ELC 400X - Participa arts-based rsch tchg -ELC 401 - Schooling in a Democratic Society -ELC 615 - Foundations of Curriculum -ELC 671 - Principal Fellows Seminar -ELC 684 - Teacher Rights, Recruitment, Retention, and Evaluation -ELC 685 - Passionate Pedagogies -ELC 688 - Educational Policy -ELC 688 - Family Engagemt in Urban Sch -ELC 688 - Film/Phenomenology Education -ELC 688 - Leadership for Social Justice -ELC 688 - Tpcs:Leding a Sch in High stak -ELC 690 - Practicum in Educational Administration -ELC 692 - Independent Study -ELC 694 - Cultural and Political Dimensions of Schooling -ELC 705 - Foundations of Critical Theory -ELC 708 - Educational Sociology: Race, Class, and Gender Power Dynamics -ELC 730 - Democracy and Education -ELC 749 - Doctoral Dissertation Seminar -ELC 767 - Advanced Qualitative Studies -ELC 775 - Directed Doctoral Research -ELC 790 - Internship in Educational Leadership -ELC 799 - Dissertation -ELC 802 - Dissertation Extension -ELC 803 - Research Extension -ENG 101 - College Writing I -ENG 102 - College Writing II -ENG 103 - Essentials of Professional and Business Writing -ENG 104 - Approach to Literature -ENG 105 - Intro to Narrative -ENG 105 - Introduction to Narrative -ENG 106 - Introduction to Poetry -ENG 107 - Introduction to Drama -ENG 108 - Topics: American Gothic Women -ENG 108 - Topics: Expatriates in Paris -ENG 108 - Topics: From Murphy to Manteo -ENG 108 - Topics: History of the Book -ENG 108 - Topics: Literary Alienation -ENG 108 - Topics: Nature's Haunted House -ENG 109 - Introduction to Shakespeare -ENG 110 - World Literature in English -ENG 208 - Topics in Global Literature -ENG 208 - Topics: Global Environment Lit -ENG 208 - Topics: Global Yng Adlt Novel -ENG 208 - Topics: The Supernatural -ENG 209 - Topics in Non-Western Literature -ENG 209 - Topics: Lit of South Asia -ENG 210 - Literature and the Arts -ENG 211 - Major British Authors: Medieval to Eighteenth Century -ENG 212 - Major British Authors: Romantic to Modern -ENG 215 - Literature and Film -ENG 219 - Journalism I: Fundamentals of Newswriting -ENG 221 - Writing of Poetry: Introductory -ENG 225 - Writing of Fiction: Introductory -ENG 230 - Writing for the Workplace and Public Audiences -ENG 251 - Major American Authors: Colonial to Romantic -ENG 252 - Major American Authors: Realist to Modern -ENG 262 - Language and Society -ENG 303 - Critical Approaches to the Study of Literature -ENG 304 - History and Theory of Rhetoric -ENG 305 - Contemporary Rhetoric -ENG 306 - Digital Rhetoric -ENG 315 - Postcolonial Literatures -ENG 316 - Hmn Rights: Black Lives Matter -ENG 325 - Writing of Fiction: Intermediate -ENG 326 - Writing of Poetry: Intermediate -ENG 327 - Writing for Professionals and Entrepreneurs -ENG 331 - Women in Literature -ENG 333 - Southern Writers -ENG 337 - Medieval Loser/Lepers/Lunatics -ENG 342 - The Seventeenth Century -ENG 347 - The American Short Story -ENG 347 - The World of Toni Morrison -ENG 350 - The Twentieth-Century English Novel -ENG 360 - 18th C- Search for Happiness -ENG 363 - Theory/Environmental Rhetoric -ENG 372 - Early American Literature -ENG 381 - English Drama to 1800 -ENG 390 - Studies in Writing Center Theory and Practice -ENG 391 - Studies in Digital Studio Theory and Practice -ENG 401 - Internship in Journalism and Editing -ENG 402 - Internship in English Studies -ENG 425 - Writing of Fiction: Advanced -ENG 426 - Writing of Poetry: Advanced -ENG 622 - Internship in English -ENG 623 - Writing-Advanced: Nonfiction -ENG 626 - MFA Fiction Workshop -ENG 628 - MFA Poetry Workshop -ENG 642 - Medieval Love/Marriage/Gender -ENG 650 - Modern Literary and Cultural Theory -ENG 659 - Digital Literacies and Online Rhetorics -ENG 664 - 19th C Brit Lit: Country&City -ENG 672 - Graduate Tutorial in Writing: Fiction -ENG 674 - Graduate Tutorial in Writing: Poetry -ENG 678 - Special Problems in Writing -ENG 680 - Teaching Internships in English -ENG 682 - The Structure of Verse -ENG 688 - Women's Rhetoric and Feminist Pedagogy -ENG 699 - Thesis -ENG 725 - Studies in Modernism -ENG 742 - Studies in Rhetorical Theory and Practice -ENG 778 - Directed Reading -ENG 780 - Independent Doctoral Study -ENG 799 - Dissertation -ENT 130 - Entrepreneurship in a Sustainable Global Environment -ENT 200 - Introduction to Entrepreneurial Finance -ENT 201 - Creativity, Innovation, and Vision -ENT 202 - Arts Admin and Entrepreneurship -ENT 240 - Introduction to the Entrepreneurial Experience -ENT 250 - Purpose-Driven Entrepreneurship -ENT 275 - Entrepreneurial Personal Branding -ENT 276 - Creative Space: The Meeting of Art and Entrepreneurship -ENT 300 - Ideas to Opportunities: Feasibility Analysis -ENT 307 - Global Health -ENT 312 - Economics of Technology -ENT 324 - Professional Selling -ENT 327 - Writing for Professionals and Entrepreneurs -ENT 328 - Sales Leadership -ENT 335 - Entrepreneurial Finance -ENT 336 - Opportunities to Action: Business Plan -ENT 339 - Entrepreneurial Leadership -ENT 342 - International Entrepreneurship -ENT 362 - Ethical Issues in Entrepreneurship -ENT 394 - Advanced Studio Practicum: Art and Entrepreneurship -ENT 396 - Transition Planning and School-Based Entrepreneurship -ENT 402 - Entrepreneurship in the Performing Arts -ENT 427 - Personal Selling Internship -ENT 430 - Researching Opportunities in Entrepreneurship and Economic Development -ENT 440 - Social Entrepreneurship: Justice and a Green Environment -ENT 450 - Directed Business Practice -ENT 451 - Service Management -ENT 530 - Researching Opportunities in Entrepreneurship and Economic Development -ENT 540 - Social Entrepreneurship: Justice and a Green Environment -ENT 606 - International Entrepreneurship -ERM 402 - Assessment II: Standardized Tests -ERM 405 - Measurement and Assessment in Teaching -ERM 604 - Methods of Educational Research -ERM 633 - Second Language Assessment and Testing -ERM 643 - Applied Educational Evaluation -ERM 667 - Foundations of Educational Measurement Theory -ERM 675 - Data Presentation and Reporting -ERM 681 - Design and Analysis of Educational Experiments -ERM 692 - Independent Study -ERM 729 - Advanced Item Response Theory -ERM 731 - Structural Equation Modeling in Education -ERM 799 - Dissertation -ERM 802 - Dissertation Extension -ERM 803 - Research Extension -ESL 601 - Culture and Community for Graduate Studies II -ESL 610 - Academic Listening I -ESL 611 - Communication and Presentation I -ESL 612 - Academic Reading and Vocabulary Development I -ESL 613 - Writing and Grammar I -ESL 620 - Academic Listening II -ESL 621 - Communication and Presentation II -ESL 622 - Academic Reading and Vocabulary Development II -ESL 623 - Writing and Grammar II -ESL 630 - Academic Listening III -ESL 631 - Communication and Presentation III -ESL 632 - Academic Reading and Vocabulary Development III -ESL 633 - Writing and Grammar III -FIN 200 - Introduction to Entrepreneurial Finance -FIN 300 - The Management of Personal Finance -FIN 315 - Business Finance I -FIN 330 - Financial Institutions and Markets -FIN 335 - Entrepreneurial Finance -FIN 360 - Internship in Finance -FIN 410 - Business Finance II -FIN 442 - Investments -FIN 449 - Seminar in Finance -FIN 450 - Derivatives -FIN 499 - Problems in Finance -FMS 115 - Lies the Internet Told Me -FMS 115 - The Rhetoric of Remembering -FMS 115 - The Struggle for Space -FMS 115 - Walking with Wilderness:Writin -FMS 120 - Narratives of Identity and Mad -FMS 120 - Write for Your Life! -FMS 121 - Global Young Adult & Child Lit -FMS 121 - Monsters and the Monstrous -FMS 141 - Holy Horribles Rel Sacred Mons -FMS 160 - His Roots Contemporary South -FMS 160 - Hist Roots Contemporary South -FMS 160 - History of American Capitalism -FMS 160 - The Cold War in Fact and Film -FMS 170 - Can We All Get Along? Race US -FMS 170 - Fans, Fandom & Fan Practices -FMS 170 - God and the Constitution -FMS 170 - Understanding Autism Sci Cul -FMS 170 - War and Conflict -FMS 170 - When the River Caught Fire -FMS 184 - Advances in Genetics -FMS 184 - Freshman Seminar in Life Science -FMS 195 - Shall We Play a Game? -FRE 101 - Beginning French I -FRE 102 - Beginning French II -FRE 203 - Intermediate French I -FRE 204 - Intermediate French II -FRE 210 - Intermediate French Conversation -FRE 241 - Intermediate French: Culture and Business -FRE 303 - Francophone Cultures: An Introduction -FRE 332 - Introduction to French Civilization and Culture -FRE 353 - Survey of French Literature -FRE 455 - Monsters and Superheroes... -FRE 693 - Monsters and Superheroes... -FYE 101 - Succeed at the G -GEN 602 - Principles of Genetic Counseling II -GEN 618 - Psychosocial Seminar -GEN 630 - Medical/Clinical Genetics I -GEN 648 - Capstone Preparation Seminar -GEN 688 - Genetics Journal Club -GEN 719 - Clinical Rotations II -GEN 749 - Research Project -GER 101 - Beginning German I -GER 102 - Beginning German II -GER 203 - Intermediate German -GER 204 - Intermediate German Topics -GER 217 - Masterworks of German Literature Read in English -GER 218 - Masterworks of German Literature Read in English -GER 221 - Sagas, Legends, Fairy Tales: Readings in English -GER 310 - German Culture: Advanced Intermediate-Topics in German Film -GER 311 - German Conversation Topics -GER 405 - German Orientalisms -GES 103 - Introduction to Earth Science -GES 103L - Earth Science Laboratory -GES 104 - World Regional Geography -GES 105 - Introduction to Human Geography -GES 121 - Introduction to Geographic Information Science -GES 121L - Intro to Geographic Information Science Laboratory -GES 164 - Introduction to Environment -GES 301 - Urban Geography: Global Patterns -GES 305 - Environmental Hazards Assessment -GES 306 - World Economic Geography -GES 314 - Physical Geography: Landscape Processes -GES 314L - Physical Geography Laboratory -GES 325 - Introduction to Spatial Analysis -GES 331 - Sustainable Tourism and Transportation -GES 357 - Principles of Cartography -GES 359 - Remote Sensing of Environment -GES 362 - Seminar in Sustainability -GES 368 - Individual Study -GES 370 - E&E: NC Outerbanks -GES 370 - E&E: S. Appalachia -GES 382 - A&E: Env'l Aesthetics -GES 384 - E&D: Decarbonizing the Economy -GES 400 - Capstone Seminar -GES 419 - Advanced Weather and Climate-Synoptic Climatology -GES 421 - Geographic Information Science -GES 458 - Advanced Geographic Information Systems -GES 490 - Special Problems in Geography -GES 495 - Internship in Geography -GES 619 - Advanced Weather and Climate-Synoptic Climatology -GES 620 - Spatial Analysis -GES 621 - Seminar in Geographic Information Science -GES 630 - Researching Opportunities in Entrepreneurship and Economic Development -GES 631 - Transportation Planning -GES 658 - Advanced Geographic Information Systems -GES 684 - E&D: Decarbonizing the Economy -GES 690 - Research Problems in Applied Geography -GES 695 - Internship -GES 699 - Thesis -GES 701 - History of Geographic Thought -GES 702 - Research Design -GES 730 - Seminar in Earth Science/Natural Resources -GES 790 - Independent Geographic Research -GES 799 - Doctoral Dissertation Research -GRK 202 - Elementary Ancient Greek II -GRK 204 - Intermediate Ancient Greek II -GRK 341 - Homer -GRO 201 - Envisioning Your Old Age -GRO 621 - Health and Aging -GRO 634 - Diversity, Inclusion, and Aging -GRO 676 - Administrator inTraining -GRO 676 - Aging, Memory and Dementia -GRO 676 - Sp. Topics: Advance Directives -GRO 676 - Sp. Topics: Estate Planning -GRO 676 - SpTpcs: Phys Activ & Cognition -HDF 211 - Human Development Across the Life Span -HDF 212 - Families and Close Relationships -HDF 250 - Introduction to Birth through Kindergarten Education and Programs -HDF 301 - Development of School-Age Children -HDF 302 - Infant and Child Development -HDF 303 - Adolescent Development: From Puberty to Young Adulthood -HDF 304 - Adult Development -HDF 315 - Assessment and Planning for Inclusive B-K Programs -HDF 321 - Issues in Parenting -HDF 341 - Social Emotional Competence in Inclusive Settings -HDF 390 - Families and Children in Global Perspective -HDF 401 - Special Problems in Human Development and Family Studies -HDF 409 - Family Diversity -HDF 415 - Research Methods in Human Development and Family Studies -HDF 435 - Preschool: Development, Learning, and Curriculum -HDF 436 - Kindergarten: Development, Learning, and Curriculum -HDF 440 - Birth to Kindergarten Teaching Practicum II -HDF 445 - Current Family Theory and Research -HDF 450 - Professional Experience in Early Childhood -HDF 455 - Current Developmental Theory and Research -HDF 464 - Advanced Family and Developmental Studies Seminar -HDF 468 - Diversity in Inclusive Early Care and Education -HDF 470 - Leadership in Early Education -HDF 477 - Professional Development in HDFS -HDF 482 - Administration of Dependent Care Programs -HDF 499 - Supervised Professional Experience -HDF 602 - Special Topics in Human Development and Family Studies -HDF 606 - Preschool-Kindergarten Learning in Inclusive Settings -HDF 651 - Contemporary Research in Human Development -HDF 652 - Theories of Human Development -HDF 661 - Professional Seminar II -HDF 699 - Thesis -HDF 703 - Contemporary Topics in Human Development and Family Studies -HDF 745 - College Teaching in Human Development and Family Studies -HDF 765 - College Teaching Practicum in Human Development and Family Studies II -HDF 790 - Independent Doctoral Research -HDF 799 - Dissertation Problem -HDF 801 - Thesis Extension -HED 603 - Effects of College on Students -HED 606 - Organization and Administration of Student Affair in Higher Education -HED 608 - Leadership in Higher Education -HED 609 - Student Development Theory II -HED 612 - Current Issues in Higher Education -HED 688 - LGBTQ+ Issues Higher Education -HED 688 - Life Design & Coaching -HED 692 - Independent Study -HED 748 - The Law of Higher Education -HED 775 - Directed Doctoral Research -HED 799 - Dissertation -HED 802 - Dissertation Extension -HHS 120 - College, Career & Life (Part I) -HHS 125 - Design Your Life I: What Could I Do With My Life? -HHS 135 - Design Your Life II: Redesign a Life You'll Love -HHS 140 - College, Career & Life (Part III) -HHS 250 - Purpose-Driven Entrepreneurship -HHS 275 - Entrepreneurial Personal Branding -HHS 650 - Applied Multiple Regression -HHS 654 - Ethics in Practice, Teaching, and Research -HHS 746 - Applied Longitudinal Analysis -HHS 750 - Professional Development Seminar -HIS 204 - History of Africa since 1870 -HIS 206 - Tpcs: AfroEurasia to 1650 -HIS 206 - Tpcs: Premodern Global History -HIS 207 - Tpcs: Cultures in Contact -HIS 207 - Tpcs: Mediterranean World -HIS 208 - Tpcs: Soviet Union 1917-1991 -HIS 208 - Tpcs: The Great War -HIS 208 - Tpcs:Revolutions Mod Wrld Hist -HIS 209 - Tpcs: Islamic Civ 1200-present -HIS 209 - Tpcs:Social Mvmnts in Mod Wrld -HIS 211 - The United States: A General Survey to 1865 -HIS 212 - The United States: A General Survey Since 1865 -HIS 213 - Tpcs: Southern Women's History -HIS 217 - The World in the Twentieth Century -HIS 217 - World in the 20th C 1900-1945 -HIS 218 - The World since 1945 -HIS 221 - Medieval Legacy -HIS 223 - European Revolutions, 1789-1989 -HIS 239 - The First America: Latin America, 1492-1830 -HIS 240 - (Dis)order and Progress: Latin America since 1810 -HIS 313 - The Viking Age -HIS 315 - Witchcraft and Magic in European History -HIS 322 - American Indian History: 1840 to the Present -HIS 341 - Pirates of the Caribbean: The Real Story -HIS 344 - The New South -HIS 347 - History of North Carolina -HIS 349 - The World at War, 1939-1945 -HIS 350 - American Immigration -HIS 378 - Russian History since 1900 -HIS 391 - Historical Skills and Methods -HIS 392 - The Holocaust: History and Meaning -HIS 402 - Individual Study -HIS 403 - Tpcs: Black Pop Culture in 70s -HIS 411B - Sem Tpc:Rise&Fall Nazi Germany -HIS 411C - Sem Tpc: Medieval Islamc Wrld -HIS 414 - Tpcs: The Global Cold War -HIS 422 - Tpcs: Race in Native America -HIS 430 - Historical Methods for Social Studies Teachers -HIS 446 - Tpcs:Thinkng Visually Amer His -HIS 469 - African History and Cultures through Film -HIS 514 - Tpcs: The Global Cold War -HIS 522 - Tpcs: Race in Native America -HIS 568 - African History and Cultures through Film -HIS 624 - History of American Landscapes and Architecture -HIS 625 - Preservation Planning and Law -HIS 626 - The Practice of Public History -HIS 631 - Digital History -HIS 697 - Directed Reading -HIS 702 - Colloquium in American History after 1865 -HIS 704 - M.A. Research Project II -HIS 706 - Colloquium in European History since 1789 -HIS 709 - Introductory Research Seminar -HIS 716 - Graduate Colloquium in World History -HIS 721 - Public History Capstone II -HIS 723 - Tpcs: American Nationalisms -HIS 751 - PhD Dissertation Proposal Course -HIS 799 - Dissertation -HIS 802 - Dissertation Extension -HIS 803 - Research Extension -IAF 604 - Machine Learning and Predictive Analytics -IAF 605 - Data Visualization -IAF 606 - Solving Problems with Data Analytics -IAR 102 - Environmental Design II -IAR 112 - Design Visualization II -IAR 202 - Basic Environmental Design IV -IAR 212 - Visual Communication II -IAR 221 - History and Theory of Design I -IAR 302 - Interior Architecture II -IAR 331 - Social and Behavioral Aspects of Interior Architecture -IAR 332 - Interior Architecture Materials -IAR 333 - Interior Architecture Construction and Building Systems -IAR 412 - Interior Architecture IV -IAR 427 - Problems in Interior Architecture -IAR 432 - Special Problems in Interior Architecture -IAR 451 - Professional Practice in Interior Architecture -IAR 452 - Internship in Interior Architecture -IAR 465 - Materials and Methodologies Seminar -IAR 502 - Advanced Interior Architecture II -IAR 527 - Problems in Interior Architecture -IAR 565 - Materials and Methodologies Seminar -IAR 600 - Supervised Professional Experience -IAR 601 - Directed Self-Study in Interior Architecture -IAR 602 - Advanced Interior Architecture III -IAR 624 - History of American Landscapes and Architecture -IAR 625 - Preservation Planning and Law -IAR 631 - Environmental Design Research -IAR 665 - Problems in Interior Architecture -IAR 690 - Internship -IAR 699 - Thesis -IAR 801 - Thesis Extension -IGS 200 - Introduction to International and Global Studies -IGS 223 - Kor Lang Contemp Cult 2 -IGS 223 - Kor Lang Contemp Culture 4 -IGS 297 - Study Abroad for Global Engagement: Re-Entry Reflections and Applications -IGS 400 - Capstone Seminar in International and Global Studies -IGS 495 - Individual Study -IPS 301 - Design Thinking -IPS 302 - Systems Thinking -IPS 303 - Understanding Data -IPS 304 - Contemporary Media Literacies -IPS 305 - Global Awareness and Intercultural Competence -IPS 306 - Self-Awareness -IPS 401 - Selected Topics in Health and Wellness Occupations -IPS 402 - Selected Topics in the Changing Workplace -IPS 405 - Tpcs: Working in Virtual Teams -IPS 405 - Tpcs:Ethical Leadership -IPS 405 - Tpcs:Science,Envrmnt,and Media -IPS 405 - Tpcs:Working in Virtual Teams -IPS 405 - Tpcs:Your Body of Work -IPS 410 - Capstone -ISM 110 - Business Computing I -ISM 116 - Web Design and Development -ISM 201 - Essentials of Cyber Security -ISM 210 - Business Computing II -ISM 218 - Database Systems -ISM 280 - Information Systems in Organizations -ISM 310 - Business Programming II -ISM 324 - Secure Networked Systems -ISM 411 - Undergraduate Internship in Information Systems -ISM 425 - Business Analytics -ISM 452 - Design of Management Information Systems -ISM 646 - Visualizing Data to Design Strategy -ISM 647 - Cognitive Computing and Artificial Intelligence Applications for Business -ISM 666 - Blockchains and Cryptography -ISM 667 - Global Cyber Threat Analysis -ISM 670 - IT Driven Disruptive Innovation Management -ISM 671 - Organizing Data for Analytics -ISM 678 - Project Management for Dynamic Environments -ISM 696 - Organizational Internship -ISM 698 - Project in Information Technology -ISM 755 - Sem:Currnt / Emerg Info Tech -ISM 782 - Practicum in IS Teaching -ISM 788 - Seminar in IS Research Methods -ISM 789 - Research Seminar in Information Systems -ISM 799 - Dissertation -ISM 802 - Dissertation Extension -IST 200X - Exp: Intro to Info Science -IST 300X - Exp: Human Info Behvr -IST 300X - Exp: Information Organization -JNS 102 - Elementary Japanese II -JNS 204 - Intermediate Japanese II -JNS 210 - Current Topics Conversation -JNS 302 - Third-year Japanese Language Conversation and Composition -JNS 305 - Topics in Japanese Culture -KIN 101 - Beginning Volleyball -KIN 104 - Beginning Basketball -KIN 106 - Beginning Soccer -KIN 110 - Ultimate -KIN 130 - Weight Training -KIN 131 - Fitness Walking and Jogging -KIN 135 - Fitness Running -KIN 140 - Flag Football -KIN 150 - Swimming for Non-Swimmers -KIN 151 - Beginning Swimming -KIN 171 - Beginning Badminton -KIN 180 - Rock Climbing -KIN 203 - Fitness Swim -KIN 206 - Intermediate Soccer -KIN 214 - Sports Performance: Racquet Sports -KIN 220 - Lifetime Wellness -KIN 231 - Recreational Games -KIN 250 - Introduction to Kinesiology -KIN 263 - Basic SCUBA -KIN 263L - Skin and SCUBA Diving Lab -KIN 264 - Advanced SCUBA -KIN 265 - Strength Training and/or Conditioning -KIN 265L - Strength Training and/or Conditioning Laboratory -KIN 272 - Tae Kwon Do -KIN 291 - Clinical Human Anatomy -KIN 291L - Clinical Human Anatomy Laboratory -KIN 292 - Clinical Human Physiology -KIN 292L - Clinical Human Physiology Laboratory -KIN 307 - Observation and Analysis of Fundamental Movement -KIN 330 - Critical Analyses for a Physically Active Society -KIN 340 - Healthful Living Pedagogy for Elementary School Teaching -KIN 353 - Injuries and Illnesses in Physical Activity -KIN 354 - Curriculum and Teaching: Children’s Physical Education -KIN 370 - Assessment and Evaluation in Kinesiology -KIN 375 - Physiology of Sport and Physical Activity -KIN 375L - Physiology of Sport and Physical Activity Laboratory -KIN 376 - Biomechanics of Sport and Physical Activity -KIN 379 - Instructional Methods of Physical Activity -KIN 386 - Motor Development and Learning -KIN 388 - Psychology of Physical Activity -KIN 419 - Mentoring in Community Youth Development Programs -KIN 420 - Physical Activity Programs for Underserved Youth -KIN 441 - Foundational Skills in Sports Medicine -KIN 461 - Student Teaching and Seminar in Physical Education -KIN 466 - Practicum in Fitness Leadership -KIN 471 - Internship Preparation in Kinesiology -KIN 475 - Independent Study -KIN 477 - Coaching Practicum in a Selected Sport -KIN 496 - Kinesiology Internship -KIN 520 - Physical Activity Programs for Underserved Youth -KIN 601 - Applying Research to Professional Practice -KIN 620 - Athletic Training Clinical Experience -KIN 640 - Rehabilitation Techniques for Athletic Injuries -KIN 645 - Exercise Psychology -KIN 649 - Principles of Physical Activity Behavior Change -KIN 669 - Advanced Exercise Prescription -KIN 695 - Independent Study -KIN 699 - Thesis -KIN 700 - Special Topics in Kinesiology -KIN 701 - Research Topics in Kinesiology -KIN 704 - Athletic Training Seminar -KIN 705 - Applied Rehabilitation Concepts -KIN 709 - Mentored Teaching in Kinesiology -KIN 713 - Internship in Kinesiology -KIN 714 - Field Practicum in Kinesiology -KIN 718 - Cardiovascular Aspects of Exercise Physiology -KIN 720 - Pathophysiology and Pharmacology -KIN 721 - General Medical Conditions -KIN 723 - Statistical Methods for Kinesiology -KIN 724 - Physical Activity and Health -KIN 729 - Learning and Performance of Physical Skills -KIN 735 - Program Evaluation and Evidence-Based Practice in Physical Activity Programs -KIN 744 - Applied Sport Psychology -KIN 745 - Seminar: Social Psychology and Physical Activity -KIN 746 - Practicum in Applied Sport and Exercise Psychology -KIN 778 - Professional Seminar in Grant Writing -KIN 795 - Independent Doctoral Research -KIN 799 - Dissertation -KIN 801 - Thesis Extension -KIN 802 - Dissertation Extension -LAT 102 - Elementary Latin II -LAT 203 - Intermediate Latin I -LAT 204 - Intermediate Latin II -LAT 430 - Latin Grammar and Composition -LIS 120 - Introduction to Instructional Technology for Educational Settings -LIS 200 - Information Use in a Digital World -LIS 600 - Foundations of Library and Information Studies -LIS 610 - Collection Management -LIS 617 - Materials for Children -LIS 618 - Materials for Adolescents -LIS 619 - Storytelling -LIS 620 - Information Sources and Services -LIS 630 - Computer-Related Technologies for Information Management -LIS 635 - Media Production Services for Library Programs -LIS 636 - Website Production and Usability for Librarians -LIS 640 - Information Organization and Access -LIS 643 - Metadata -LIS 649 - Music Librarianship -LIS 650 - Leadership and Management in Information Organizations -LIS 653 - The School Library -LIS 654 - School Library Media Specialist and the Curriculum -LIS 655 - The Public Library -LIS 656 - The Academic Library -LIS 658 - Archival Management -LIS 662 - Information Services to Diverse Client Groups -LIS 664 - Reading, Literacy, and the Library -LIS 665 - Information Literacy -LIS 672 - Instructional Design -LIS 688 - Seminar: Data Visualization -LIS 690 - Independent Study -LIS 691 - Practicum -LIS 692 - Field Experience in School Library Media -LIS 693 - Practicum/Capstone Experience in School Library Media -LIS 698 - Capstone Experience in Library and Information Studies -LLC 130 - Global Green: Cultures of Production and/or Consumption -LLC 130R - Global Green Recitation -LLC 222 - East Asian Fantasies -LLC 222 - EvolvEnviron:GlobDivCultEco -LLC 250 - Global Cultures Through Film: Angles of Vision -LLC 340 - Topics: Languages for Professions -LLC 389 - LLC Service Learning -LLC 455 - Advanced Topics: Rebels and Revolutionaries in Languages, Literatures, and Cultures -LLC 465 - Student Teaching and Seminar in World Languages -LLC 468 - African History and Cultures through Film -LLC 601 - Rsrch Mthds/Critical Analysis -LLC 665 - Clinical Practice/Seminar in Teaching World Languages -MAS 610A - Tpcs:Windw into Hearts of Cltr -MAS 610B - Tpcs:Design Thinking -MAS 610C - Tpcs:Contmptry Media Litercies -MAS 610D - Tpcs:The Reel World -MAS 620A - Tpcs Global Human Rights -MAS 620B - Tpcs:Glbl and Intrcltrl Engmnt -MAS 620C - Tpcs:The Global Economy -MAS 630A - Tpcs:Sci Thrgh Nobel Laureates -MAS 630A - Tpcs:Sci, Environmet and Media -MAT 112 - Contemporary Topics in Mathematics -MAT 115 - College Algebra -MAT 120 - Calculus with Business Applications -MAT 150 - Precalculus I -MAT 151 - Precalculus II -MAT 181 - Experimental Course: Foundations of Calculus I -MAT 190 - Precalculus -MAT 191 - Calculus I -MAT 253 - Discrete Mathematical Structures -MAT 292 - Calculus II -MAT 293 - Calculus III -MAT 310 - Elementary Linear Algebra -MAT 322 - Linear Programming -MAT 390 - Ordinary Differential Equations -MAT 394 - Calculus IV -MAT 395 - Introduction to Mathematical Analysis -MAT 405 - Foundations of Mathematics for Teaching I -MAT 414 - Theory of Numbers -MAT 427 - Numerical Methods -MAT 465 - Student Teaching and Seminar-Secondary Mathematics -MAT 486 - Financial Mathematics for Actuaries -MAT 490 - Senior Seminar in Mathematics -MAT 493 - Honors Work -MAT 602 - Seminar in Mathematical Software -MAT 627 - Numerical Methods -MAT 686 - Financial Mathematics for Actuaries -MAT 687 - Project in Mathematics -MAT 696 - Mathematical Analysis -MAT 701 - Graduate Seminar in Computational Mathematics -MAT 701 - Modular Forms Seminar -MAT 709 - Combinatorics -MAT 709 - Linear Operator Theory -MAT 728 - Linear Algebra and Matrix Theory -MAT 741 - Modern Abstract Algebra -MAT 790 - Directed Doctoral Research -MAT 799 - Dissertation -MAT 801 - Thesis Extension -MAT 802 - Dissertation Extension -MBA 701 - Quantitative Analysis for Decision Making -MBA 703 - Economic Policies and Impact on Global Outcomes -MBA 707 - Financial Management -MBA 708 - Operations for Competitive Advantage -MBA 712 - Strategic Management -MBA 717 - Technology and Innovation -MBA 718 - Global Business in Practice -MBA 721 - Financial Statement Analysis and Valuation -MBA 732 - Consumer Behavior -MBA 741 - Creating and Sustaining Competitive Advantage -MBA 742 - Organizational Internship -MBA 743 - Directed Studies -MGT 300 - Management of Organizations -MGT 301 - Introduction to International Business -MGT 302 - International Business: Operations and Environments in Foreign Jurisdictions -MGT 304 - Current Issues in International Business -MGT 312 - Organizational Behavior -MGT 313 - Human Resource Management -MGT 314 - Industrial and Organizational Psychology -MGT 315 - Selection and Compensation -MGT 317 - Training and Development in Organizations -MGT 318 - Organizational Change and Development -MGT 330 - The Legal Environment of Business -MGT 354 - Diversity and Inclusion in Organizations -MGT 375 - Management Process Skills -MGT 400 - Cybersecurity Management -MGT 403 - Decision Making in Organizations -MGT 414 - Human Resource Information Systems -MGT 475 - Employment and Human Resource Law -MGT 491 - Business Policy and Strategy -MGT 493 - Honors Work -MKT 309 - Business Communications -MKT 320 - Principles of Marketing -MKT 324 - Professional Selling -MKT 326 - Introduction to Retailing -MKT 328 - Sales Leadership -MKT 330 - Social Media: A Marketing Perspective -MKT 407 - Sports Marketing -MKT 422 - Fundamentals of Marketing Research -MKT 424 - Consumer Behavior -MKT 426 - International Marketing -MKT 427 - Personal Selling Internship -MKT 429 - Advanced Marketing Management -MKT 444 - Effective Selling -MKT 450 - Marketing Internship -MST 100 - Understanding Media -MST 190 - WUAG Workshop -MST 204 - Media Writing -MST 205 - Media Literacy diff --git a/ScheduleCreator/resources/raw/spring2020 b/ScheduleCreator/resources/raw/spring2020 @@ -1,42672 +0,0 @@ -UNCG Information System - -HELP | EXIT - -Class Schedule Listing - -Spring 2020 -Feb 13, 2020 -Transparent Image - -Sections Found -Reclaim, Regain, and Recover - 14089 - ARS 100 - 01 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Graduate, Undergraduate -Attributes: Written Permission Required, Approved Online Delivery - -Online Campus -Lecture Schedule Type -Internet-No mtgs/phys location Instructional Method -0.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class TBA TBA Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Lecture Elyssa D Tucker (P)E-mail, Dana Fish Saunders E-mail - - -Reclaim, Regain, and Recover - 14088 - ARS 100 - 02 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Graduate, Undergraduate -Attributes: Written Permission Required, Approved Online Delivery - -Online Campus -Lecture Schedule Type -Internet-No mtgs/phys location Instructional Method -0.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class TBA TBA Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Lecture Elyssa D Tucker (P)E-mail, Dana Fish Saunders E-mail - - -Academic Connections in Education - 14083 - ARS 120 - 01 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Undergraduate -Attributes: Written Permission Required - -Online Campus -Lecture Schedule Type -Internet-No mtgs/phys location Instructional Method -0.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class TBA TBA Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Lecture Whitney Scott (P)E-mail, Dana Fish Saunders E-mail - - -Academic Connections in Education - 14087 - ARS 120 - 02 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Undergraduate -Attributes: Written Permission Required - -Online Campus -Lecture Schedule Type -Internet-No mtgs/phys location Instructional Method -0.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class TBA TBA Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Lecture Whitney Scott (P)E-mail, Dana Fish Saunders E-mail - - -Academic Coaching in Transitions - 14085 - ARS 140 - 01 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Undergraduate -Attributes: Written Permission Required - -Greensboro Main Campus -Individual Study Schedule Type -Face to Face Instructional Method -0.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class TBA TBA Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Individual Study Dana Fish Saunders (P)E-mail - - -Financial Accounting - 14348 - ACC 201 - 01 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Undergraduate -Attributes: Approved Online Delivery - -Greensboro Main Campus -Lecture Schedule Type -Face to Face Instructional Method -3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class 9:30 am - 10:45 am TR Bryan Building 122 Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Lecture Patricia Fields Cates (P)E-mail - - -Financial Accounting - 14349 - ACC 201 - 02 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Undergraduate -Attributes: Approved Online Delivery - -Greensboro Main Campus -Lecture Schedule Type -Face to Face Instructional Method -3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class 11:00 am - 12:15 pm TR Bryan Building 104 Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Lecture Patricia Fields Cates (P)E-mail - - -Financial Accounting - 14350 - ACC 201 - 03 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Undergraduate -Attributes: Approved Online Delivery - -Greensboro Main Campus -Lecture Schedule Type -Face to Face Instructional Method -3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class 12:30 pm - 1:45 pm TR Bryan Building 104 Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Lecture Patricia Fields Cates (P)E-mail - - -Financial Accounting - 14352 - ACC 201 - 04 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Undergraduate -Attributes: Approved Online Delivery - -Greensboro Main Campus -Lecture Schedule Type -Face to Face Instructional Method -3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class 2:00 pm - 3:15 pm MW School of Education Building 204 Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Lecture Patricia Fields Cates (P)E-mail - - -Financial Accounting - 14353 - ACC 201 - 05 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Undergraduate -Attributes: Approved Online Delivery - -Greensboro Main Campus -Lecture Schedule Type -Face to Face Instructional Method -3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class 3:30 pm - 4:45 pm MW School of Education Building 206 Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Lecture Mengmeng Wang (P)E-mail - - -Financial Accounting - 14356 - ACC 201 - 06 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Undergraduate -Attributes: Approved Online Delivery - -Greensboro Main Campus -Lecture Schedule Type -Face to Face Instructional Method -3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class 6:00 pm - 8:50 pm W Bryan Building 111 Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Lecture Mengmeng Wang (P)E-mail - - -Financial Accounting - 14368 - ACC 201 - 07 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Undergraduate -Attributes: Extra Fee May Apply for Online, Approved Online Delivery - -Online Campus -Lecture Schedule Type -Internet-No mtgs/phys location Instructional Method -3.000 Credits -Syllabus Available -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class TBA TBA Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Lecture Joshua Peter Moore (P)E-mail - - -Financial Accounting - 14373 - ACC 201 - 08 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Undergraduate -Attributes: Extra Fee May Apply for Online, Approved Online Delivery - -Online Campus -Lecture Schedule Type -Internet-No mtgs/phys location Instructional Method -3.000 Credits -Syllabus Available -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class TBA TBA Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Lecture Amanda Leigh Cromartie (P)E-mail - - -Managerial Accounting - 14376 - ACC 202 - 01 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Undergraduate -Attributes: Approved Online Delivery - -Greensboro Main Campus -Lecture Schedule Type -Face to Face Instructional Method -3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class 11:00 am - 12:15 pm TR Bryan Building 213 Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Lecture Joshua Peter Moore (P)E-mail - - -Managerial Accounting - 14377 - ACC 202 - 02 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Undergraduate -Attributes: Approved Online Delivery - -Greensboro Main Campus -Lecture Schedule Type -Face to Face Instructional Method -3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class 12:30 pm - 1:45 pm TR Bryan Building 213 Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Lecture Joshua Peter Moore (P)E-mail - - -Managerial Accounting - 14378 - ACC 202 - 03 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Undergraduate -Attributes: Approved Online Delivery - -Greensboro Main Campus -Lecture Schedule Type -Face to Face Instructional Method -3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class 3:30 pm - 4:45 pm MW Bryan Building 213 Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Lecture Soonchul Hyun (P)E-mail - - -Managerial Accounting - 14379 - ACC 202 - 04 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Undergraduate -Attributes: Approved Online Delivery - -Greensboro Main Campus -Lecture Schedule Type -Face to Face Instructional Method -3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class 6:00 pm - 8:50 pm W Bryan Building 213 Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Lecture Soonchul Hyun (P)E-mail - - -Managerial Accounting - 14380 - ACC 202 - 05 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Undergraduate -Attributes: Extra Fee May Apply for Online, Approved Online Delivery - -Online Campus -Lecture Schedule Type -Internet-No mtgs/phys location Instructional Method -3.000 Credits -Syllabus Available -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class TBA TBA Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Lecture Joshua Peter Moore (P)E-mail - - -Managerial Accounting - 14381 - ACC 202 - 06 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Undergraduate -Attributes: Extra Fee May Apply for Online, Approved Online Delivery - -Online Campus -Lecture Schedule Type -Internet-No mtgs/phys location Instructional Method -3.000 Credits -Syllabus Available -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class TBA TBA Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Lecture David Roy Upton (P)E-mail - - -Intermediate Accounting I - 14382 - ACC 318 - 01 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Undergraduate - -Greensboro Main Campus -Lecture Schedule Type -Face to Face Instructional Method -3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class 11:00 am - 12:15 pm TR Bryan Building 111 Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Lecture Ayalew Ali Lulseged (P)E-mail - - -Intermediate Accounting I - 14383 - ACC 318 - 02 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Undergraduate - -Greensboro Main Campus -Lecture Schedule Type -Face to Face Instructional Method -3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class 12:30 pm - 1:45 pm TR Bryan Building 111 Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Lecture Ayalew Ali Lulseged (P)E-mail - - -Intermediate Accounting II - 14384 - ACC 319 - 01 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Undergraduate - -Greensboro Main Campus -Lecture Schedule Type -Face to Face Instructional Method -3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class 3:30 pm - 4:45 pm TR Bryan Building 104 Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Lecture Ambrose Jones (P) - - -Intermediate Accounting II - 14385 - ACC 319 - 02 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Undergraduate - -Greensboro Main Campus -Lecture Schedule Type -Face to Face Instructional Method -3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class 5:00 pm - 6:15 pm TR Bryan Building 104 Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Lecture Ambrose Jones (P) - - -Accounting Transaction Processing Systems - 14386 - ACC 325 - 01 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Undergraduate - -Greensboro Main Campus -Lecture Schedule Type -Face to Face Instructional Method -3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class 2:00 pm - 3:15 pm MW Bryan Building 112 Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Lecture Venkataraman M. Iyer (P)E-mail - - -Accounting Transaction Processing Systems - 14387 - ACC 325 - 02 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Undergraduate - -Greensboro Main Campus -Lecture Schedule Type -Face to Face Instructional Method -3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class 3:30 pm - 4:45 pm MW Bryan Building 117 Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Lecture Venkataraman M. Iyer (P)E-mail - - -Cost Accounting - 14388 - ACC 330 - 01 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Undergraduate - -Greensboro Main Campus -Lecture Schedule Type -Face to Face Instructional Method -3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class 9:30 am - 10:45 am TR Bryan Building 111 Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Lecture David Roy Upton (P)E-mail - - -Federal Tax Concepts - 14390 - ACC 420 - 01 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Undergraduate - -Greensboro Main Campus -Lecture Schedule Type -Face to Face Instructional Method -3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class 2:00 pm - 3:15 pm MW Bryan Building 105 Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Lecture James William Harden (P)E-mail - - -Auditing Concepts - 14391 - ACC 440 - 01 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Undergraduate - -Greensboro Main Campus -Lecture Schedule Type -Face to Face Instructional Method -3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class 3:30 pm - 4:45 pm MW Bryan Building 111 Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Lecture Randal J Elder (P)E-mail - - -Governmental and Nonprofit Accounting - 14934 - ACC 461 - 81 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Dec 23, 2019 -Levels: Undergraduate -Attributes: Extra Fee May Apply for Online, Approved Online Delivery - -Online Campus -Lecture Schedule Type -Internet-No mtgs/phys location Instructional Method -3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class TBA TBA Dec 16, 2019 - Jan 24, 2020 Lecture Erik Mosby Harvey (P)E-mail - - -Governmental and Nonprofit Accounting - 14392 - ACC 561 - 81 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Dec 23, 2019 -Levels: Graduate -Attributes: Crse during Winter Session, Crse has Prereq or Coreq reqrm, Extra Fee May Apply for Online, Approved Online Delivery - -Online Campus -Lecture Schedule Type -Internet-No mtgs/phys location Instructional Method -3.000 Credits -Syllabus Available -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class TBA TBA Dec 16, 2019 - Jan 24, 2020 Lecture Erik Mosby Harvey (P)E-mail - - -Directed Studies in Accounting - 15171 - ACC 613 - 01 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Graduate -Attributes: GRS Approval Required, Approved Online Delivery - -Greensboro Main Campus -Individual Study Schedule Type -Face to Face Instructional Method -1.000 TO 3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class TBA TBA Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Individual Study Randal J Elder (P)E-mail - - -Accounting Internship - 14393 - ACC 621 - 01 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Graduate -Attributes: Written Permission Required, Crse has Prereq or Coreq reqrm, Liability Insurance Required - -Greensboro Main Campus -Internship, Field Exp, Coop Ed Schedule Type -Face to Face Instructional Method -3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class TBA TBA Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Internship, Field Exp, Coop Ed Amanda Leigh Cromartie (P)E-mail - - -Seminar in Contemporary Accounting Issues - 14394 - ACC 630 - 01 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Mar 16, 2020 -Levels: Graduate -Attributes: Crse has Prereq or Coreq reqrm - -Greensboro Main Campus -Lecture Schedule Type -Face to Face Instructional Method -3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class 6:00 pm - 8:50 pm MW Bryan Building 206 Mar 10, 2020 - Apr 29, 2020 Lecture Lijun Lei (P)E-mail - - -Advanced Study in Business Environment and Concepts - 14395 - ACC 646 - 81 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Dec 23, 2019 -Levels: Graduate -Attributes: Written Permission Required, Crse during Winter Session, Crse has Prereq or Coreq reqrm, Extra Fee May Apply for Online, Approved Online Delivery - -Online Campus -Lecture Schedule Type -Internet-No mtgs/phys location Instructional Method -1.000 Credits -Syllabus Available -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class TBA TBA Dec 16, 2019 - Jan 24, 2020 Lecture Amanda Leigh Cromartie (P)E-mail - - -Advanced Study in Financial Accounting and Reporting - 14396 - ACC 647 - 01 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Mar 16, 2020 -Levels: Graduate, Undergraduate -Attributes: Written Permission Required, Extra Fee May Apply for Online, Approved Online Delivery - -Online Campus -Lecture Schedule Type -Internet-No mtgs/phys location Instructional Method -1.000 Credits -Syllabus Available -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class TBA TBA Mar 10, 2020 - Apr 29, 2020 Lecture Amanda Leigh Cromartie (P)E-mail - - -Advanced Study in Auditing and Attestation - 14397 - ACC 649 - 01 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 15, 2020 -Levels: Graduate, Undergraduate -Attributes: Written Permission Required, Extra Fee May Apply for Online, Approved Online Delivery - -Online Campus -Lecture Schedule Type -Internet-No mtgs/phys location Instructional Method -1.000 Credits -Syllabus Available -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class TBA TBA Jan 13, 2020 - Mar 09, 2020 Lecture Amanda Leigh Cromartie (P)E-mail - - -Introduction to Business Entity Taxation - 14398 - ACC 651 - 01 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Graduate -Attributes: Crse has Prereq or Coreq reqrm, Extra Fee May Apply for Online, Limited by major; see Bulletin, Approved Online Delivery - -Online Campus -Lecture Schedule Type -Internet-No mtgs/phys location Instructional Method -3.000 Credits -Syllabus Available -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class TBA TBA Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Lecture James William Harden (P)E-mail - - -Taxation of Flow-Through Business Entities - 14399 - ACC 656 - 01 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Mar 16, 2020 -Levels: Graduate -Attributes: Crse has Prereq or Coreq reqrm - -Greensboro Main Campus -Lecture Schedule Type -Face to Face Instructional Method -3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class 2:00 pm - 4:50 pm MW School of Education Building 224 Mar 10, 2020 - Apr 29, 2020 Lecture Jon M. Glazman (P)E-mail - - -African American Art History - 14505 - ADS 200 - 01 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Undergraduate -Attributes: ADS - Afr Amer and Diasp Stud, GFA - Fine Arts - -Greensboro Main Campus -Lecture Schedule Type -Face to Face Instructional Method -3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class 11:00 am - 12:15 pm TR Curry Building 309 Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Lecture Naurice F. Woods (P)E-mail - - -Introduction to African American Studies - 14511 - ADS 201 - 02 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Graduate, Undergraduate -Attributes: ADS - Afr Amer and Diasp Stud, H.P.W.C. - Modern (CLER), GHP - Historical Perspectives, GMO - Modern Hist Perspective, Histrcal Persp Western (AULER) - -Greensboro Main Campus -Lecture Schedule Type -Face to Face Instructional Method -3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class 2:00 pm - 3:15 pm MW Petty Building 219 Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Lecture Michael D. Cauthen (P)E-mail - - -Introduction to African American Studies - 14514 - ADS 201 - 03 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Graduate, Undergraduate -Attributes: ADS - Afr Amer and Diasp Stud, H.P.W.C. - Modern (CLER), GHP - Historical Perspectives, GMO - Modern Hist Perspective, Histrcal Persp Western (AULER) - -Greensboro Main Campus -Lecture Schedule Type -Face to Face Instructional Method -3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class 11:00 am - 12:15 pm TR Bryan Building 160 Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Lecture Omar Hamid Ali (P)E-mail - - -Introduction to African American Studies - 14517 - ADS 201 - 04 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Graduate, Undergraduate -Attributes: ADS - Afr Amer and Diasp Stud, H.P.W.C. - Modern (CLER), GHP - Historical Perspectives, GMO - Modern Hist Perspective, Histrcal Persp Western (AULER) - -Greensboro Main Campus -Lecture Schedule Type -Face to Face Instructional Method -3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class 9:30 am - 10:45 am TR Ferguson Building 100 Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Lecture April Yaisa Ruffin Adams (P)E-mail - - -Introduction to African American Studies - 14522 - ADS 201 - 05 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Graduate, Undergraduate -Attributes: ADS - Afr Amer and Diasp Stud, H.P.W.C. - Modern (CLER), GHP - Historical Perspectives, GMO - Modern Hist Perspective, Histrcal Persp Western (AULER) - -Greensboro Main Campus -Lecture Schedule Type -Face to Face Instructional Method -3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class 12:30 pm - 1:45 pm TR Graham Building 106 Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Lecture April Yaisa Ruffin Adams (P)E-mail - - -Introduction to African American Studies - 14526 - ADS 201 - 06 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Graduate, Undergraduate -Attributes: ADS - Afr Amer and Diasp Stud, H.P.W.C. - Modern (CLER), GHP - Historical Perspectives, GMO - Modern Hist Perspective, Histrcal Persp Western (AULER) - -Greensboro Main Campus -Lecture Schedule Type -Face to Face Instructional Method -3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class 6:00 pm - 8:30 pm R Curry Building 238 Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Lecture Demetrius Noble (P)E-mail - - -Introduction to African American Studies - 14569 - ADS 201 - 06H -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Graduate, Undergraduate -Attributes: ADS - Afr Amer and Diasp Stud, H.P.W.C. - Modern (CLER), GHP - Historical Perspectives, GMO - Modern Hist Perspective, Histrcal Persp Western (AULER), HSS - Honors College - -Greensboro Main Campus -Lecture Schedule Type -Face to Face Instructional Method -3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class 11:00 am - 12:15 pm TR Bryan Building 160 Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Lecture Omar Hamid Ali (P)E-mail - - -Blacks in American Society: Social, Economic, and Political Perspectives - 14528 - ADS 210 - 01 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Graduate, Undergraduate -Attributes: ADS - Afr Amer and Diasp Stud, AULER Elective, Soc and Behavorial Sci (CLER), GSB - Soc and Behavioral Sci, Social Behavioral Sci (AULER) - -Greensboro Main Campus -Lecture Schedule Type -Face to Face Instructional Method -3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class 10:00 am - 10:50 am MWF Ferguson Building 100 Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Lecture Michael D. Cauthen (P)E-mail - - -Blacks in American Society: Social, Economic, and Political Perspectives - 14530 - ADS 210 - 02 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Graduate, Undergraduate -Attributes: ADS - Afr Amer and Diasp Stud, AULER Elective, Soc and Behavorial Sci (CLER), GSB - Soc and Behavioral Sci, Social Behavioral Sci (AULER) - -Greensboro Main Campus -Lecture Schedule Type -Face to Face Instructional Method -3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class 12:30 pm - 1:45 pm TR Curry Building 204 Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Lecture Naurice F. Woods (P)E-mail - - -Blacks in American Society: Social, Economic, and Political Perspectives - 14534 - ADS 210 - 03 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Graduate, Undergraduate -Attributes: ADS - Afr Amer and Diasp Stud, AULER Elective, Soc and Behavorial Sci (CLER), GSB - Soc and Behavioral Sci, Social Behavioral Sci (AULER) - -Greensboro Main Campus -Lecture Schedule Type -Face to Face Instructional Method -3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class 3:30 pm - 4:45 pm TR Ferguson Building 100 Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Lecture Armondo R Collins (P)E-mail - - -Blacks in American Society: Social, Economic, and Political Perspectives - 14538 - ADS 210 - 04 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Graduate, Undergraduate -Attributes: ADS - Afr Amer and Diasp Stud, AULER Elective, Soc and Behavorial Sci (CLER), GSB - Soc and Behavioral Sci, Social Behavioral Sci (AULER) - -Greensboro Main Campus -Lecture Schedule Type -Face to Face Instructional Method -3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class 2:00 pm - 3:15 pm MW Ferguson Building 100 Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Lecture Hewan Girma (P)E-mail - - -Understanding Race - 14542 - ADS 260 - 01 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Graduate, Undergraduate -Attributes: ADS - Afr Amer and Diasp Stud, GSB - Soc and Behavioral Sci - -Greensboro Main Campus -Lecture Schedule Type -Face to Face Instructional Method -3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class 9:00 am - 9:50 am MWF Ferguson Building 325 Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Lecture Michael D. Cauthen (P)E-mail - - -Spec Top in AFS: Rhymes & Resi - 14546 - ADS 305 - 01 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Graduate, Undergraduate -Attributes: ADS - Afr Amer and Diasp Stud - -Greensboro Main Campus -Lecture Schedule Type -Face to Face Instructional Method -3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class 6:00 pm - 8:50 pm T Curry Building 244 Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Lecture Demetrius Noble (P)E-mail - - -Spec Top in AFS: Genes Race & - 14552 - ADS 305 - 02 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Graduate, Undergraduate -Attributes: ADS - Afr Amer and Diasp Stud - -Greensboro Main Campus -Lecture Schedule Type -Face to Face Instructional Method -3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class 2:00 pm - 3:15 pm TR Curry Building 309 Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Lecture Joseph Lewis Graves (P)E-mail - - -ST in Afr Dia: Africana Res Me - 14553 - ADS 306 - 01 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Graduate, Undergraduate -Attributes: ADS - Afr Amer and Diasp Stud, IGS - Intl and Global Studies - -Greensboro Main Campus -Seminar Schedule Type -Face to Face Instructional Method -3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class 11:00 am - 11:50 am MWF Curry Building 244 Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Seminar Hewan Girma (P)E-mail - - -Theories and Paradigms in African American Studies - 14554 - ADS 315 - 01 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Graduate, Undergraduate -Attributes: ADS - Afr Amer and Diasp Stud, Approved Online Delivery - -Greensboro Main Campus -Seminar Schedule Type -Face to Face Instructional Method -3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class 11:00 am - 12:15 pm MW Ferguson Building 113 Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Seminar Michael D. Cauthen (P)E-mail - - -Black Women in the U.S. - 14555 - ADS 325 - 01 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Graduate, Undergraduate -Attributes: ADS - Afr Amer and Diasp Stud, Approved Online Delivery, WGS - Women's & Gender Studies - -Greensboro Main Campus -Seminar Schedule Type -Face to Face Instructional Method -3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class 8:00 am - 9:15 am TR Curry Building 244 Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Seminar April Yaisa Ruffin Adams (P)E-mail - - -Black Music as Cultural History: 1960-1980 - 14556 - ADS 330 - 01 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Graduate, Undergraduate -Attributes: ADS - Afr Amer and Diasp Stud - -Greensboro Main Campus -Lecture Schedule Type -Face to Face Instructional Method -3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class 3:30 pm - 4:45 pm TR Curry Building 309 Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Lecture Naurice F. Woods (P)E-mail - - -The Making of the African Diaspora - 14557 - ADS 356 - 01 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Graduate, Undergraduate -Attributes: ADS - Afr Amer and Diasp Stud, IGS - Intl and Global Studies - -Greensboro Main Campus -Lecture Schedule Type -Face to Face Instructional Method -3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class 3:30 pm - 4:45 pm MW Graham Building 423 Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Lecture Hewan Girma (P)E-mail - - -Africana Literature - 14558 - ADS 376 - 01 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Graduate, Undergraduate -Attributes: ADS - Afr Amer and Diasp Stud, IGS - Intl and Global Studies, WGS - Women's & Gender Studies - -Greensboro Main Campus -Lecture Schedule Type -Face to Face Instructional Method -3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class 12:30 pm - 1:45 pm TR Curry Building 244 Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Lecture Tara Tanisha Green (P)E-mail - - -Independent Study - 14696 - ADS 400 - 01 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Undergraduate -Attributes: Written Permission Required, ADS - Afr Amer and Diasp Stud - -Greensboro Main Campus -Individual Study Schedule Type -Internet-No mtgs/phys location Instructional Method -1.000 TO 3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class TBA TBA Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Individual Study Omar Hamid Ali (P)E-mail - - -Independent Study - 15083 - ADS 400 - 02 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Undergraduate -Attributes: Written Permission Required, ADS - Afr Amer and Diasp Stud - -Greensboro Main Campus -Individual Study Schedule Type -Internet-No mtgs/phys location Instructional Method -1.000 TO 3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class TBA TBA Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Individual Study Cerise LaVerne Glenn Manigault (P)E-mail - - -Independent Study - 15150 - ADS 400 - 03 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Undergraduate -Attributes: Written Permission Required, ADS - Afr Amer and Diasp Stud - -Greensboro Main Campus -Individual Study Schedule Type -Internet-No mtgs/phys location Instructional Method -1.000 TO 3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class TBA TBA Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Individual Study Tara Tanisha Green (P)E-mail - - -Seminar in African American Studies - 14560 - ADS 410 - 01 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Graduate, Undergraduate -Attributes: ADS - Afr Amer and Diasp Stud, SI - Speaking Intensive, WI - Writing Intensive - -Greensboro Main Campus -Seminar Schedule Type -Face to Face Instructional Method -3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class 2:00 pm - 3:15 pm TR Curry Building 331 Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Seminar Sarah Jane Cervenak (P)E-mail - - -Independent Study - 14997 - ADS 600 - 02 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Graduate -Attributes: Approved Online Delivery - -Online Campus -Individual Study Schedule Type -Internet-No mtgs/phys location Instructional Method -3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class TBA TBA Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Individual Study Naurice F. Woods (P)E-mail - - -Elementary American Sign Language II - 12544 - ASL 102 - 01 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Undergraduate - -Greensboro Main Campus -Lecture Schedule Type -Face to Face Instructional Method -3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class 9:30 am - 10:45 am MW Curry Building 303 Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Lecture Anthony D Isaacs (P)E-mail - - -Elementary American Sign Language II - 12545 - ASL 102 - 02 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Undergraduate - -Greensboro Main Campus -Lecture Schedule Type -Face to Face Instructional Method -3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class 11:00 am - 12:15 pm MW Curry Building 303 Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Lecture Anthony D Isaacs (P)E-mail - - -Elementary American Sign Language II - 12548 - ASL 102 - 03 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Undergraduate - -Greensboro Main Campus -Lecture Schedule Type -Face to Face Instructional Method -3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class 2:00 pm - 3:15 pm TR Curry Building 303 Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Lecture Scott Michael Staubach (P)E-mail - - -Elementary American Sign Language II - 12551 - ASL 102 - 04 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Undergraduate - -Greensboro Main Campus -Lecture Schedule Type -Face to Face Instructional Method -3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class 9:30 am - 10:45 am TR Bryan Building 206 Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Lecture Karen Marie DeNaples (P)E-mail - - -Elementary American Sign Language II - 12553 - ASL 102 - 05 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Undergraduate - -Greensboro Main Campus -Lecture Schedule Type -Face to Face Instructional Method -3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class 11:00 am - 12:15 pm TR Moore Humanities & Research Ad 1215 Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Lecture Glenda S. Torres (P)E-mail - - -Elementary American Sign Language II - 12577 - ASL 102 - 06 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Undergraduate - -Greensboro Main Campus -Lecture Schedule Type -Face to Face Instructional Method -3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class 12:30 pm - 1:45 pm TR Moore Humanities & Research Ad 1215 Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Lecture Glenda S. Torres (P)E-mail - - -Intermediate American Sign Language II - 12581 - ASL 204 - 01 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Undergraduate -Attributes: GFL - College Foreign Language - -Greensboro Main Campus -Lecture Schedule Type -Face to Face Instructional Method -3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class 9:30 am - 10:45 am MW Bryan Building 205 Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Lecture Scott Michael Staubach (P)E-mail - - -Intermediate American Sign Language II - 12585 - ASL 204 - 02 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Undergraduate -Attributes: GFL - College Foreign Language - -Greensboro Main Campus -Lecture Schedule Type -Face to Face Instructional Method -3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class 11:00 am - 12:15 pm MW School of Education Building 224 Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Lecture Scott Michael Staubach (P)E-mail - - -Intermediate American Sign Language II - 12591 - ASL 204 - 03 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Undergraduate -Attributes: GFL - College Foreign Language - -Greensboro Main Campus -Lecture Schedule Type -Face to Face Instructional Method -3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class 9:30 am - 10:45 am TR Curry Building 303 Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Lecture Anthony D Isaacs (P)E-mail - - -Intermediate American Sign Language II - 12592 - ASL 204 - 04 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Undergraduate -Attributes: GFL - College Foreign Language - -Greensboro Main Campus -Lecture Schedule Type -Face to Face Instructional Method -3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class 11:00 am - 12:15 pm TR Curry Building 303 Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Lecture Anthony D Isaacs (P)E-mail - - -Intermediate American Sign Language II - 12593 - ASL 204 - 05 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Undergraduate -Attributes: GFL - College Foreign Language - -Greensboro Main Campus -Lecture Schedule Type -Face to Face Instructional Method -3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class 12:30 pm - 1:45 pm TR Bryan Building 205 Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Lecture Scott Michael Staubach (P)E-mail - - -Introduction to the Deaf Community - 12596 - ASL 245 - 01 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Undergraduate - -Greensboro Main Campus -Lecture Schedule Type -Face to Face Instructional Method -3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class 9:30 am - 10:45 am MW Bryan Building 206 Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Lecture Karen Marie DeNaples (P)E-mail - - -Introduction to the Deaf Community - 12599 - ASL 245 - 02 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Undergraduate - -Greensboro Main Campus -Lecture Schedule Type -Face to Face Instructional Method -3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class 12:30 pm - 1:45 pm MW Curry Building 303 Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Lecture Karen Marie DeNaples (P)E-mail - - -Contemporary Non-Western Cultures - 10498 - ATY 100 - 01 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Undergraduate -Attributes: Nonwestern Studies (CLER), GN - Global Nonwestern, GSB - Soc and Behavioral Sci, Non-Western Studies (AULER) - -Greensboro Main Campus -Lecture Schedule Type -Face to Face Instructional Method -3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class 10:00 am - 10:50 am MWF Graham Building 106 Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Lecture Dorothy Irene Davis (P)E-mail - - -Contemporary Non-Western Cultures - 10499 - ATY 100 - 02 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Undergraduate -Attributes: Nonwestern Studies (CLER), GN - Global Nonwestern, GSB - Soc and Behavioral Sci, Non-Western Studies (AULER) - -Greensboro Main Campus -Lecture Schedule Type -Face to Face Instructional Method -3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class 9:30 am - 10:45 am TR Graham Building 106 Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Lecture Dorothy Irene Davis (P)E-mail - - -Introduction to Anthropology - 10500 - ATY 212 - 01 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Undergraduate -Attributes: AULER Elective, Soc and Behavorial Sci (CLER), GN - Global Nonwestern, GSB - Soc and Behavioral Sci, Approved Online Delivery, Social Behavioral Sci (AULER) - -Greensboro Main Campus -Lecture Schedule Type -Face to Face Instructional Method -3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class 11:00 am - 11:50 am MWF Graham Building 106 Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Lecture Dorothy Irene Davis (P)E-mail - - -Introduction to Anthropology - 10501 - ATY 212 - 02 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Undergraduate -Attributes: AULER Elective, Soc and Behavorial Sci (CLER), GN - Global Nonwestern, GSB - Soc and Behavioral Sci, Approved Online Delivery, Social Behavioral Sci (AULER) - -Greensboro Main Campus -Lecture Schedule Type -Face to Face Instructional Method -3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class 11:00 am - 12:15 pm TR Graham Building 212 Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Lecture Dorothy Irene Davis (P)E-mail - - -Introduction to Cultural Anthropology - 10505 - ATY 213 - 01 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Undergraduate -Attributes: Analytic/Eval Studies (AULER), AULER Elective, ARC - Archaeology, Analytic/Eval Studies (CLER), ENV - Enviro Studies Prog, GN - Global Nonwestern, GSB - Soc and Behavioral Sci, IGS - Intl and Global Studies, Approved Online Delivery, SUS - Sustain Studies Prog - -Greensboro Main Campus -Lecture Schedule Type -Face to Face Instructional Method -3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class 2:00 pm - 3:15 pm MW Graham Building 106 Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Lecture Susan Andreatta (P)E-mail - - -Introduction to Cultural Anthropology - 10509 - ATY 213 - 02 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Undergraduate -Attributes: Analytic/Eval Studies (AULER), AULER Elective, ARC - Archaeology, Analytic/Eval Studies (CLER), ENV - Enviro Studies Prog, GN - Global Nonwestern, GSB - Soc and Behavioral Sci, IGS - Intl and Global Studies, Approved Online Delivery, SUS - Sustain Studies Prog - -Greensboro Main Campus -Lecture Schedule Type -Face to Face Instructional Method -3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class 2:00 pm - 3:15 pm TR Graham Building 207 Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Lecture Cassandra Lin Workman (P)E-mail - - -Introduction to Cultural Anthropology - 10510 - ATY 213 - 03 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Undergraduate -Attributes: Analytic/Eval Studies (AULER), AULER Elective, ARC - Archaeology, Analytic/Eval Studies (CLER), ENV - Enviro Studies Prog, GN - Global Nonwestern, GSB - Soc and Behavioral Sci, IGS - Intl and Global Studies, Approved Online Delivery, SUS - Sustain Studies Prog - -Greensboro Main Campus -Lecture Schedule Type -Face to Face Instructional Method -3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class 11:00 am - 12:15 pm TR Graham Building 106 Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Lecture Richard C. Stuart (P)E-mail - - -Introduction to Cultural Anthropology - 11627 - ATY 213 - 04 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 15, 2020 -Levels: Undergraduate -Attributes: Analytic/Eval Studies (AULER), AULER Elective, ARC - Archaeology, Analytic/Eval Studies (CLER), ENV - Enviro Studies Prog, GN - Global Nonwestern, GSB - Soc and Behavioral Sci, IGS - Intl and Global Studies, Approved Online Delivery, SUS - Sustain Studies Prog - -Online Campus -Lecture Schedule Type -Internet-No mtgs/phys location Instructional Method -3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class TBA TBA Jan 13, 2020 - Mar 09, 2020 Lecture Richard C. Stuart (P)E-mail - - -Introduction to Cultural Anthropology - 10799 - ATY 213 - 81 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Dec 23, 2019 -Levels: Undergraduate -Attributes: Crse during Winter Session, Analytic/Eval Studies (AULER), AULER Elective, ARC - Archaeology, Analytic/Eval Studies (CLER), ENV - Enviro Studies Prog, GN - Global Nonwestern, GSB - Soc and Behavioral Sci, IGS - Intl and Global Studies, Approved Online Delivery, SUS - Sustain Studies Prog - -Online Campus -Lecture Schedule Type -Internet-No mtgs/phys location Instructional Method -3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class TBA TBA Dec 16, 2019 - Jan 24, 2020 Lecture Richard C. Stuart (P)E-mail - - -Introduction to Biological Anthropology - 10515 - ATY 253 - 01 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Undergraduate -Attributes: AULER Elective, Life Science (CLER), ENV - Enviro Studies Prog, GLS - Life Science, GNS - Natural Sciences, GNSL - Natural Science Lab, Natural Science (AULER), SUS - Sustain Studies Prog - -Online Campus -Lecture Schedule Type -Internet-No mtgs/phys location Instructional Method -4.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class TBA TBA Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Lecture Brett Andrew Nachman (P)E-mail - - -Introduction to Biological Anthropology - 10555 - ATY 253 - 02 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Undergraduate -Attributes: AULER Elective, Life Science (CLER), ENV - Enviro Studies Prog, GLS - Life Science, GNS - Natural Sciences, GNSL - Natural Science Lab, Natural Science (AULER), SUS - Sustain Studies Prog - -Online Campus -Lecture Schedule Type -Internet-No mtgs/phys location Instructional Method -4.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class TBA TBA Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Lecture Brett Andrew Nachman (P)E-mail - - -Introduction to Biological Anthropology - 10550 - ATY 253 - 03 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Undergraduate -Attributes: AULER Elective, Life Science (CLER), ENV - Enviro Studies Prog, GLS - Life Science, GNS - Natural Sciences, GNSL - Natural Science Lab, Natural Science (AULER), SUS - Sustain Studies Prog - -Greensboro Main Campus -Lecture Schedule Type -Face to Face Instructional Method -4.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class 9:30 am - 10:45 am TR Graham Building 212 Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Lecture Charles P. Egeland (P)E-mail - - -Introduction to Biological Anthropology - 10800 - ATY 253 - 81 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Dec 23, 2019 -Levels: Undergraduate -Attributes: Crse during Winter Session, AULER Elective, Life Science (CLER), ENV - Enviro Studies Prog, GLS - Life Science, GNS - Natural Sciences, GNSL - Natural Science Lab, Natural Science (AULER), SUS - Sustain Studies Prog - -Online Campus -Lecture Schedule Type -Internet-No mtgs/phys location Instructional Method -4.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class TBA TBA Dec 16, 2019 - Jan 24, 2020 Lecture Charles P. Egeland (P)E-mail - - -Introduction to Biological Anthropology Laboratory - 10512 - ATY 253L - 01 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Undergraduate -Attributes: ENV - Enviro Studies Prog, GNS - Natural Sciences, GNSL - Natural Science Lab, Lab Course, SUS - Sustain Studies Prog - -Greensboro Main Campus -Lab Schedule Type -Face to Face Instructional Method -0.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class 3:30 pm - 6:20 pm T Graham Building 424 Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Lab Richard C. Stuart (P)E-mail - - -Introduction to Biological Anthropology Laboratory - 10513 - ATY 253L - 02 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Undergraduate -Attributes: ENV - Enviro Studies Prog, GNS - Natural Sciences, GNSL - Natural Science Lab, Lab Course, SUS - Sustain Studies Prog - -Greensboro Main Campus -Lab Schedule Type -Face to Face Instructional Method -0.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class 3:30 pm - 6:20 pm W Graham Building 424 Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Lab Richard C. Stuart (P)E-mail - - -Introduction to Biological Anthropology Laboratory - 10514 - ATY 253L - 03 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Undergraduate -Attributes: ENV - Enviro Studies Prog, GNS - Natural Sciences, GNSL - Natural Science Lab, Lab Course, SUS - Sustain Studies Prog - -Greensboro Main Campus -Lab Schedule Type -Face to Face Instructional Method -0.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class 3:30 pm - 6:20 pm R Graham Building 424 Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Lab Richard C. Stuart (P)E-mail - - -Introduction to Biological Anthropology Laboratory - 10556 - ATY 253L - 04 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Undergraduate -Attributes: ENV - Enviro Studies Prog, GNS - Natural Sciences, GNSL - Natural Science Lab, Lab Course, SUS - Sustain Studies Prog - -Online Campus -Lab Schedule Type -Internet-No mtgs/phys location Instructional Method -0.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class TBA TBA Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Lab Brett Andrew Nachman (P)E-mail - - -Introduction to Biological Anthropology Laboratory - 10557 - ATY 253L - 05 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Undergraduate -Attributes: ENV - Enviro Studies Prog, GNS - Natural Sciences, GNSL - Natural Science Lab, Lab Course, SUS - Sustain Studies Prog - -Online Campus -Lab Schedule Type -Internet-No mtgs/phys location Instructional Method -0.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class TBA TBA Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Lab Brett Andrew Nachman (P)E-mail - - -Introduction to Biological Anthropology Laboratory - 10801 - ATY 253L - 81 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Dec 23, 2019 -Levels: Undergraduate -Attributes: Crse during Winter Session, ENV - Enviro Studies Prog, GNS - Natural Sciences, GNSL - Natural Science Lab, Lab Course, SUS - Sustain Studies Prog - -Online Campus -Lab Schedule Type -Internet-No mtgs/phys location Instructional Method -0.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class TBA TBA Dec 16, 2019 - Jan 24, 2020 Lab Charles P. Egeland (P)E-mail - - -Introduction to Archaeology - 10558 - ATY 258 - 01 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Undergraduate -Attributes: AULER Elective, ARC - Archaeology, Soc and Behavorial Sci (CLER), GN - Global Nonwestern, GSB - Soc and Behavioral Sci, Approved Online Delivery, Social Behavioral Sci (AULER) - -Online Campus -Lecture Schedule Type -Internet-No mtgs/phys location Instructional Method -3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class TBA TBA Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Lecture Linda F. Stine (P)E-mail - - -Introduction to Archaeology - 10548 - ATY 258 - 02 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Undergraduate -Attributes: AULER Elective, ARC - Archaeology, Soc and Behavorial Sci (CLER), GN - Global Nonwestern, GSB - Soc and Behavioral Sci, Approved Online Delivery, Social Behavioral Sci (AULER) - -Greensboro Main Campus -Lecture Schedule Type -Face to Face Instructional Method -3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class 12:30 pm - 1:45 pm TR Graham Building 209 Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Lecture Donna Jean Nash (P)E-mail - - -ExpCrs: Music, Sound and Power - 11514 - ATY 300X - 01 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Undergraduate - -Greensboro Main Campus -Lecture Schedule Type -Face to Face Instructional Method -1.000 TO 6.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class 12:30 pm - 1:45 pm TR Graham Building 204 Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Lecture Gavin D. Douglas (P)E-mail - - -Anthropology through Film - 10511 - ATY 304 - 01 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Undergraduate - -Greensboro Main Campus -Lecture Schedule Type -Face to Face Instructional Method -3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class 2:00 pm - 3:15 pm TR Gatewood Studio Arts Building 204 Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Lecture Richard C. Stuart (P)E-mail - - -Lost Tribes and Sunken Lands - 10559 - ATY 308 - 01 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Undergraduate -Attributes: GL - Global, Approved Online Delivery - -Online Campus -Lecture Schedule Type -Internet-No mtgs/phys location Instructional Method -3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class TBA TBA Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Lecture Donna Jean Nash (P)E-mail - - -Reading Culture and Society - 10950 - ATY 311 - 01 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Undergraduate -Attributes: Approved Online Delivery, WI - Writing Intensive - -Greensboro Main Campus -Lecture Schedule Type -Face to Face Instructional Method -3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class 2:00 pm - 3:15 pm MW Graham Building 421 Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Lecture Cassandra Lin Workman (P)E-mail - - -World Ethnographies - 10502 - ATY 315 - 01 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Undergraduate -Attributes: Approved Online Delivery - -Greensboro Main Campus -Lecture Schedule Type -Face to Face Instructional Method -3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class 2:00 pm - 3:15 pm TR Graham Building 421 Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Lecture Dorothy Irene Davis (P)E-mail - - -Cultures of North American Indians - 10560 - ATY 330 - 01 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Undergraduate -Attributes: AULER Elective, Nonwestern Studies (CLER), GN - Global Nonwestern, Non-Western Studies (AULER), Approved Online Delivery - -Online Campus -Lecture Schedule Type -Internet-No mtgs/phys location Instructional Method -3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class TBA TBA Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Lecture Joel Duane Gunn (P)E-mail - - -Paleolithic Archaeology - 10551 - ATY 341 - 01 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Undergraduate - -Greensboro Main Campus -Lecture Schedule Type -Face to Face Instructional Method -3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class 12:30 pm - 1:45 pm TR Graham Building 424 Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Lecture Charles P. Egeland (P)E-mail - - -Methods in Archaeology - 10549 - ATY 360 - 01 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Undergraduate -Attributes: Analytic/Eval Studies (AULER), ARC - Archaeology, Analytic/Eval Studies (CLER) - -Greensboro Main Campus -Lecture Schedule Type -Face to Face Instructional Method -3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class 2:00 pm - 3:15 pm TR Graham Building 424 Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Lecture Donna Jean Nash (P)E-mail - - -History of Anthropological Theory - 10503 - ATY 363 - 01 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Undergraduate - -Greensboro Main Campus -Lecture Schedule Type -Face to Face Instructional Method -3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class 3:30 pm - 4:45 pm MW Graham Building 421 Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Lecture Arthur Dennis Murphy (P)E-mail - - -Language and Culture - 10561 - ATY 385 - 01 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Undergraduate -Attributes: GL - Global, IGS - Intl and Global Studies, WI - Writing Intensive - -Online Campus -Lecture Schedule Type -Internet-No mtgs/phys location Instructional Method -3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class TBA TBA Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Lecture Sarah A. Krive (P)E-mail - - -EC: ATY of Infectious Disease - 11516 - ATY 400X - 01 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Undergraduate - -Greensboro Main Campus -Lecture Schedule Type -Face to Face Instructional Method -1.000 TO 6.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class 3:30 pm - 4:45 pm TR Graham Building 421 Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Lecture Cassandra Lin Workman (P)E-mail - - -Applying Archaeology in the Real World - 10547 - ATY 423 - 01 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Undergraduate -Attributes: ARC - Archaeology - -Greensboro Main Campus -Lecture Schedule Type -Face to Face Instructional Method -3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class 3:30 pm - 4:45 pm MW Curry Building 303 Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Lecture Linda F. Stine (P)E-mail - - -Applying Anthropology in the Real World - 10507 - ATY 424 - 01 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Undergraduate -Attributes: SI - Speaking Intensive - -Greensboro Main Campus -Lecture Schedule Type -Face to Face Instructional Method -3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class 5:30 pm - 8:20 pm T Graham Building 421 Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Lecture Susan Andreatta (P)E-mail - - -Food and Culture in a Global Context - 10506 - ATY 426 - 01 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Undergraduate -Attributes: ENV - Enviro Studies Prog - -Greensboro Main Campus -Lecture Schedule Type -Face to Face Instructional Method -3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class 3:30 pm - 4:45 pm MW Graham Building 207 Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Lecture Susan Andreatta (P)E-mail - - -Human Osteology - 10592 - ATY 453 - 01 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Undergraduate -Attributes: ARC - Archaeology - -Greensboro Main Campus -Lecture and lab Schedule Type -Face to Face Instructional Method -3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class 9:30 am - 10:45 am TR Graham Building 424 Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Lecture and lab Robert Anemone (P) - - -Human Osteology Lab - 10598 - ATY 453L - 01 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Undergraduate - -Greensboro Main Campus -Lab Schedule Type -Face to Face Instructional Method -0.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class 11:00 am - 12:15 pm TR Graham Building 424 Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Lab Robert Anemone (P) - - -Primate Behavior - 10552 - ATY 457 - 01 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Undergraduate - -Greensboro Main Campus -Lecture Schedule Type -Face to Face Instructional Method -3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class 11:00 am - 12:15 pm TR Curry Building 312 Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Lecture Charles P. Egeland (P)E-mail - - -Contemporary Issues in Anthropology - 10504 - ATY 495 - 01 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Undergraduate - -Greensboro Main Campus -Seminar Schedule Type -Face to Face Instructional Method -3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class 5:30 pm - 6:45 pm MW Graham Building 423 Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Seminar Arthur Dennis Murphy (P)E-mail - - -Special Problems in Anthropology - 14839 - ATY 498 - 01 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Undergraduate -Attributes: Written Permission Required - -Greensboro Main Campus -Individual Study Schedule Type -Face to Face Instructional Method -1.000 TO 3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class 3:30 pm - 4:45 pm TR Graham Building 433 Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Individual Study Susan Andreatta (P)E-mail - - -Special Problems in Anthropology - 15147 - ATY 498 - 02 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Undergraduate -Attributes: Written Permission Required - -Greensboro Main Campus -Individual Study Schedule Type -Face to Face Instructional Method -1.000 TO 3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class 2:00 pm - 3:15 pm MW TBA Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Individual Study Arthur Dennis Murphy (P)E-mail - - -Fundamentals of Apparel Product Development - 12769 - APD 200 - 01 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Undergraduate - -Greensboro Main Campus -Studio Schedule Type -Face to Face Instructional Method -3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class 8:00 am - 10:15 am TR Stone Building 369 Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Studio Melanie R. Carrico (P)E-mail - - -Fundamentals of Apparel Product Development - 15101 - APD 200 - 02 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Undergraduate - -Greensboro Main Campus -Studio Schedule Type -Face to Face Instructional Method -3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class 2:00 pm - 4:15 pm MW Stone Building 369 Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Studio Melanie R. Carrico (P)E-mail - - -Visual Communication for the Textile Products Industry - 12790 - APD 244 - 01 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Undergraduate - -Greensboro Main Campus -Lecture and lab Schedule Type -Face to Face Instructional Method -3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class 9:00 am - 11:15 am MW Stone Building 369 Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Lecture and lab Melanie R. Carrico (P)E-mail - - -Studio II: Patternmaking and Draping - 12791 - APD 252 - 01 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Undergraduate - -Greensboro Main Campus -Studio Schedule Type -Face to Face Instructional Method -3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class 2:00 pm - 4:15 pm TR Stone Building 369 Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Studio Haeun Bang (P)E-mail - - -Beginning Arabic II - 12610 - ARB 102 - 01 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Undergraduate -Attributes: GN - Global Nonwestern - -Greensboro Main Campus -Lecture Schedule Type -Face to Face Instructional Method -3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class 12:00 pm - 12:50 pm MWF Moore Humanities & Research Ad 1207 Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Lecture Malika Akarramou (P)E-mail - - -Intermediate Arabic II - 12611 - ARB 204 - 01 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Undergraduate -Attributes: GFL - College Foreign Language, GN - Global Nonwestern - -Greensboro Main Campus -Lecture Schedule Type -Face to Face Instructional Method -3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class 1:00 pm - 1:50 pm MWF Moore Humanities & Research Ad 1207 Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Lecture Malika Akarramou (P)E-mail - - -Introduction to Art - 11637 - ART 100 - 01 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 15, 2020 -Levels: Undergraduate -Attributes: AULER Elective, Fine Arts (CLER), Fine Arts (AULER), GFA - Fine Arts, Approved Online Delivery - -Online Campus -Lecture Schedule Type -Internet-No mtgs/phys location Instructional Method -3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class TBA TBA Jan 13, 2020 - Mar 09, 2020 Lecture Michelle Podgorski Rodenberg (P)E-mail - - -Introduction to Art - 12199 - ART 100 - 03 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Undergraduate -Attributes: AULER Elective, Fine Arts (CLER), Fine Arts (AULER), GFA - Fine Arts, Approved Online Delivery - -Greensboro Main Campus -Lecture Schedule Type -Face to Face Instructional Method -3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class 11:00 am - 11:50 am MWF Anne & Benjamin Cone Bldg. 103 Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Lecture Anna Ruth Wallace (P)E-mail - - -Introduction to Art - 11651 - ART 100 - 11 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Mar 16, 2020 -Levels: Undergraduate -Attributes: AULER Elective, Fine Arts (CLER), Fine Arts (AULER), GFA - Fine Arts, Approved Online Delivery - -Online Campus -Lecture Schedule Type -Internet-No mtgs/phys location Instructional Method -3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class TBA TBA Mar 10, 2020 - Apr 29, 2020 Lecture Michelle Podgorski Rodenberg (P)E-mail - - -Fundamentals of Drawing - 12262 - ART 120 - 01 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Undergraduate - -Greensboro Main Campus -Studio Schedule Type -Face to Face Instructional Method -3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class 3:00 pm - 5:50 pm MW Gatewood Studio Arts Building 234 Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Studio Michael Ananian (P)E-mail - - -Fundamentals of Drawing - 12265 - ART 120 - 02 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Undergraduate - -Greensboro Main Campus -Studio Schedule Type -Face to Face Instructional Method -3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class 3:00 pm - 5:50 pm TR Gatewood Studio Arts Building 238 Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Studio Barbara Campbell Thomas (P)E-mail - - -Fundamentals of Drawing - 12266 - ART 120 - 03 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Undergraduate - -Greensboro Main Campus -Studio Schedule Type -Face to Face Instructional Method -3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class 9:00 am - 11:50 am MW Gatewood Studio Arts Building 238 Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Studio Mariam Aziza Stephan (P)E-mail - - -Foundation Design I - 11939 - ART 140 - 01 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Undergraduate - -Greensboro Main Campus -Studio Schedule Type -Face to Face Instructional Method -3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class 11:00 am - 1:50 pm TR Gatewood Studio Arts Building 134 Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Studio Bryan C. Ellis (P)E-mail - - -Foundation Design I - 11949 - ART 140 - 02 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Undergraduate - -Greensboro Main Campus -Studio Schedule Type -Face to Face Instructional Method -3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class 9:00 am - 11:50 am MW Gatewood Studio Arts Building 134 Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Studio Christopher Michael Alexander (P)E-mail - - -Three-Dimensional Foundations I - 12028 - ART 150 - 01 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Undergraduate - -Greensboro Main Campus -Studio Schedule Type -Face to Face Instructional Method -3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class 8:00 am - 10:45 am TR Gatewood Studio Arts Building 019 Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Studio Hugh C. Bryant (P)E-mail - - -Three-Dimensional Foundations I - 12034 - ART 150 - 02 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Undergraduate - -Greensboro Main Campus -Studio Schedule Type -Face to Face Instructional Method -3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class 9:00 am - 11:50 am MW Gatewood Studio Arts Building 017 Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 Studio Patrick Daniel Healy (P)E-mail - - -Intermediate Drawing - 12263 - ART 220 - 01 -Associated Term: Spring 2020 -Registration Dates: Oct 28, 2019 to Jan 17, 2020 -Levels: Undergraduate - -Greensboro Main Campus -Studio Schedule Type -Face to Face Instructional Method -3.000 Credits -View Catalog Entry - -Scheduled Meeting Times -Type Time Days Where Date Range Schedule Type Instructors -Class 6:00 pm - 8:50 pm MW Gatewood Studio Arts Building 234 Jan 13, 2020 - Apr 29, 202