Schedule-Creator

Java GUI to create schedules for UNCG students
git clone git://git.wrycode.com/wrycode/archive/Schedule-Creator.git
Log | Files | Refs | README

commit cf9dc98f515c1eecb02d04311b8b825a9147d9ae
parent d8d15dafc433a70c7d0edbb462be5b5b0a03f6ce
Author: wrycode <wry@mm.st>
Date:   Tue,  5 May 2020 14:30:03 -0400

Add DB for painless code review later (#81)

* Upload DB so program runs without DB generation for Quigley

* Fix spelling of Nathan's name in Architecture & SRD
Diffstat:
MScheduleCreator/Tests.java | 2+-
MScheduleCreator/docs/MVC Architecture Diagram.pdf | 0
DScheduleCreator/docs/SRD.org | 186-------------------------------------------------------------------------------
MScheduleCreator/docs/SRD.pdf | 0
AScheduleCreator/resources/DB/fall2020/all_info | 4753+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
AScheduleCreator/resources/DB/fall2020/courses | 2368+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
AScheduleCreator/resources/DB/semester_list | 3+++
AScheduleCreator/resources/DB/spring2020/all_info | 4661+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
AScheduleCreator/resources/DB/spring2020/courses | 2399+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
AScheduleCreator/resources/DB/summer2020/all_info | 897+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
AScheduleCreator/resources/DB/summer2020/courses | 520+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
11 files changed, 15602 insertions(+), 187 deletions(-)

diff --git a/ScheduleCreator/Tests.java b/ScheduleCreator/Tests.java @@ -18,7 +18,7 @@ public class Tests { public static void main(String[] args) throws IOException, MailjetException, MailjetSocketTimeoutException { // uncomment and run this once when we add a new semester - // Admin.regenDB(); + Admin.regenDB(); //test validate method emailMethodTestData(); diff --git a/ScheduleCreator/docs/MVC Architecture Diagram.pdf b/ScheduleCreator/docs/MVC Architecture Diagram.pdf Binary files differ. diff --git a/ScheduleCreator/docs/SRD.org b/ScheduleCreator/docs/SRD.org @@ -1,186 +0,0 @@ -#+TITLE: UNCG Schedule Creator: Software Requirements Documentation -#+AUTHOR: Ilyass Sfar, Jamison Valentine, Nick Econopouly, and Nathan Tolodzieki -#+OPTIONS: date:t toc:t num:t -We have abided by the UNCG Academic Integrity Policy on this project. -* Introduction -** Purpose -The purpose of the Schedule Creator project is to create a tool to help UNCG students visualize class schedules in preparation for class registration. UNCG's current student portal at https://banweb.uncg.edu provides a schedule view, but it's only available for classes that have already been registered. Schedule Creator allows students to experiment and view possible schedules without committing to anything. -** Document Conventions -Sections are numbered and summarized for quick navigation in the Table of Contents. Definitions and Jargon are described below for convenience. All external links are written out in full to allow for printing. - -** Intended Audience -This document is a reference for current and future stakeholders in the project, including Mr. Ike Quigley (UNCG lecturer and software engineer). -** Definitions/Jargon -| Term | Meaning | Notes/Additional Explanation | -|---------+----------------------------------------------+---------------------------------------| -| DB | Database | | -| JRE | Java Runtime Environment | | -| CRN | Course Registration Number | 5-digit section UIDs assigned by UNCG | -| MVC | Model-View-Controller | | -| API | Application programming interface | | -| HTTPS | Hypertext Transfer Protocol Secure | | -| section | Individual course unit, with unique schedule | each section has its own CRN | -| GUI | Graphical User Interface | | -| UNCG | University of North Carolina at Greensboro | | - -** Project Scope -The Schedule Creator is a single-user, local desktop application, and we (the company) will not provide any cloud services. Schedule Creator will: -- allow students to create and visualize real UNCG schedules as described in the overall description (section 2). -- consist of a GUI -- be intuitive enough for most casual computer users to understand -- integrate an external API -- save the user's work automatically via persistent storage - -Schedule Creator will /not/: -- provide applications for platforms other than Windows, macOS, and Linux -- integrate with UNCG's registration systems to allow students to register from the application -- provide guidance or recommendations -- maintain a personalized profile of the user other than the saved workspace for each semester (e.g. no record of the user's major or minor) - -** Technical Challenges -Schedule Creator posed a number of technical challenges, and each feature described in section 2.1 could be considered a technical challenge. However, the three overarching technical challenges are: -- Cross-platform GUI application development (overcome with the cross-platform JRE and the JavaFX GUI library) -- parsing and translation of UNCG's course data (overcome with regex-based parsing and Java classes) -- calendar-like schedule display (overcome with a custom calendar coded in a JavaFX grid) - - -** References -- JavaFX Documentation: https://docs.oracle.com/javase/8/javafx/api/toc.htm -- UNCG Registration Guide: https://reg.uncg.edu/registration/ -- Java Regex Documentation: https://docs.oracle.com/javase/8/docs/api/index.html?java/util/regex/package-summary.html - - -* Overall Description - -** Product Features -- access and switch between multiple UNCG semesters -- search for courses by name, number, or course abbreviation -- view all available sections for each course -- view all possible schedules for the chosen sections in a graphical weekly calendar -- view all CRNs (and associated sections) for the currently displayed schedule -- email CRNs to yourself or your adviser from within the application -- automatically resume work on any semester, even after closing and reopening the program -- toggle a "dark mode" theme for night viewing -- view UNCG's registration and catalog system from an in-app browser -- [Experimental] manually add new semesters to the program's database when UNCG releases course information for that semester - - -** User Characteristics -All users of the program are current students at UNCG who need to register for classes for an upcoming semester. As users of UNCG's current registration system, they already know how to browse the web, copy/paste, and generally use a computer. Schedule Creator is designed to be straightforward to use for this computer-literate demographic. - -** Operating Environment -Schedule Creator is a desktop application that must run on all popular desktop operating systems, because the operating environment is personal computers of UNCG students. - -** Design and Implementation Constraints -- the program must integrate an external API -- the program must include a persistent data store -- the program must follow the MVC architecture style when appropriate - -Additional considerations: -- the program must be fast enough to run smoothly on a low-end consumer PC - - -** Assumptions and Dependencies -The user must have the JRE installed on their machine. Additionally, the program includes library dependencies (which will be bundled with the application). - - -* Functional Requirements - -** Primary -Schedule Creator must allow users to search for UNCG courses, select sections, and view their selections in a weekly calendar. Users must be able to switch to other available semesters. Upon finding a satisfactory schedule, Schedule Creator must include a way to save the CRNs for later use. The program should also include a way to add new semesters when UNCG releases course information. - -** Secondary -To search and select courses, the program must include a search bar, selectable lists of courses and sections, and buttons to add and remove courses or sections. To view the multiple possible schedules, there must be buttons for switching weeks. To allow the user to look up classes, and to facilitate the experimental "Add New Semesters" feature, there should be an in-app browser that displays UNCG's registration and catalog system. - - -* Technical Requirements - -** Operating Systems Compatibility -The program should support every major operating system run by UNCG students, including Windows, macOS, and Linux. - -** Interface Requirements - -*** User Interface -The GUI should support the common UI paradigm of pointing and clicking on buttons and dropdowns with a mouse pointer. This is the most accessible UI style for most users. In addition to the mouse-based navigation, the program should support keyboard navigation for most operations, based on keyboard shortcuts common to web applications (Tab to move to the next field, enter to "click" the current button, Shift+Tab to move to the previous field). - -*** Hardware Interface -There is no hardware interface for this project. - -*** Software Interface -Since Schedule Creator is written entirely in Java, no additional OS-level software interaction is necessary to get full functionality (including reading/writing files, making network calls, and drawing graphics). - - - -*** Communication Interface -Schedule Creator must communicate with the Mailjet API in order to send CRNs to the user. This functionality is described in the APIInterface, which is implemented in the EmailAPI. - -** Non-functional Requirements - -*** Performance Requirements -Schedule Creator should be able to run smoothly on a low-end consumer PC to accommodate all UNCG students. - -*** Safety/Recovery Requirements -There are multiple failsafes where the user has open ended prompts, to prevent the user from entering or doing something they are not supposed to be doing, and potentially causing problems with the functionally of the program. -Emailing CRNs: -- The user is not allowed to access the email portion of the program unless they have a semester and course(s) selected, otherwise there would be nothing to email. -- Once the user has selected a semester and course(s), they are prompted for their email, which is validated, to prevent faulty API calls. - -Drag and Drop Database addition: -- The name of the text file that the user drags and drops is validated before its added to the database, to ensure its a valid semester and will be compatible with the database naming conventions. -- The content of the file is checked before it's added to the database, to ensure that there is valid course content in the file. -- The textfiles location is validated, to ensure it was moved from its original location, into the programs resources file, which is necessary to add it to the database. - -*** Security Requirements -There are no user accounts and the information being used and given is not sensitive, the only time a user would be inputting sensitive information is if they choose to register within the application. Which is done through a safe HTTPS website that has its own security and procedures that extend to the application. -Therefore there is no implementation of strict security outside of using adequate variable and method access modifiers. - -*** Policy Requirements -Users are expected to not spam the "Email CRNs" feature in order to keep the API-based feature available for all users. - -*** Software Quality Attributes - -**** Availability -The application, other than the API and registration website which aren't central to the applications function of making schedules, can work offline. Therefore the availability is extremely high for the user as there are no internet connection requirements to use the base function of the application. - - -**** Correctness -The use of Unit Testing will ensure that parts of the program such as the EmailAPI don't have unexpected error cases in production. - -**** Reusability -The core functionality of the application is designed to be infinitely reusable. The user has the ability to add to the semester database used to make schedules. Based on this the user could use the program indefinitely for future semesters to make schedules, up until UNCG changes its format for course information if ever. It would simply require a few new regular expressions to adapt if that change ever happened. - -**** Portability -Since the application was written in Java, any platform that is supported by the JRE is capable of running the application, which makes the application very portable, since the JRE supports most (if not all). - -*** Process Requirements - -**** Methodology/Development Process -In order to coordinate the work of four software developers, we set up a central version control repository and gave every developer write access. In order to control the flow of new contributions, we only gave implicit write access to the main "branch" to one developer, who coordinated the various code contributions. For communication, we used email and the comment/topic systems provided by Github (such as Github Issues). - -To prevent editor incompatibilities, all developers used the Netbeans IDE to prepare code for submission to the main branch. - -**** Time Constraints -This project was constrained to an approximately three month time period, with time available outside of class to coordinate and work on the software. - -**** Cost and Delivery Date -The final presentation of the project to shareholders is scheduled for May 7, 2020 at 7:00 PM. - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - diff --git a/ScheduleCreator/docs/SRD.pdf b/ScheduleCreator/docs/SRD.pdf Binary files differ. diff --git a/ScheduleCreator/resources/DB/fall2020/all_info b/ScheduleCreator/resources/DB/fall2020/all_info @@ -0,0 +1,4753 @@ +Reclaim, Regain, and Recover 83875 ARS 100 - 01 TBA TBA = Elyssa D Tucker +Academic Connections in Education 83880 ARS 120 - 01 TBA TBA = Whitney Scott +Academic Connections in Education 83885 ARS 120 - 02 TBA TBA = Whitney Scott +Academic Coaching in Transitions 83878 ARS 140 - 01 TBA TBA = Danielle Holloway Nie +Financial Accounting 84229 ACC 201 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Bryan Building 212 = Patricia Fields Cates +Financial Accounting 84233 ACC 201 - 02 11:00 am - 12:15 pm TR Bryan Building 212 = Patricia Fields Cates +Financial Accounting 84237 ACC 201 - 03 12:30 pm - 1:45 pm TR Bryan Building 212 = Patricia Fields Cates +Financial Accounting 84281 ACC 201 - 04 2:00 pm - 3:15 pm MW School of Education Building 224 = Mengmeng Wang +Financial Accounting 84285 ACC 201 - 05 6:00 pm - 8:50 pm W School of Education Building 222 = Mengmeng Wang +Financial Accounting 84296 ACC 201 - 06 2:00 pm - 3:15 pm TR Bryan Building 122 = Joshua Peter Moore +Financial Accounting 84298 ACC 201 - 07 TBA TBA = Joshua Peter Moore +Financial Accounting 84302 ACC 201 - 08 TBA TBA = Amanda Leigh Cromartie +Managerial Accounting 84306 ACC 202 - 01 3:30 pm - 4:45 pm MW School of Education Building 222 = Soonchul Hyun +Managerial Accounting 84307 ACC 202 - 02 6:00 pm - 8:50 pm W Bryan Building 212 = Soonchul Hyun +Managerial Accounting 84308 ACC 202 - 03 12:30 pm - 1:45 pm TR Bryan Building 122 = Joshua Peter Moore +Managerial Accounting 84309 ACC 202 - 04 11:00 am - 12:15 pm TR Bryan Building 122 = Joshua Peter Moore +Managerial Accounting 84311 ACC 202 - 05 TBA TBA = David Roy Upton +Managerial Accounting 84312 ACC 202 - 06 TBA TBA = David Roy Upton +Intermediate Accounting I 84314 ACC 318 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Bryan Building 111 = Ayalew Ali Lulseged +Intermediate Accounting I 84317 ACC 318 - 02 11:00 am - 12:15 pm TR Bryan Building 111 = Ayalew Ali Lulseged +Intermediate Accounting II 84332 ACC 319 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR Bryan Building 104 = Ambrose Jones +Accounting Transaction Processing Systems 84346 ACC 325 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR Bryan Building 216 = Venkataraman M. Iyer +Accounting Transaction Processing Systems 84367 ACC 325 - 02 TBA TBA = Venkataraman M. Iyer +Cost Accounting 84377 ACC 330 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Bryan Building 105 = David Roy Upton +Internship in Accounting 84384 ACC 350 - 01 TBA TBA = Amanda Leigh Cromartie +Federal Tax Concepts 84396 ACC 420 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Bryan Building 202 = James William Harden +Federal Tax Concepts 84402 ACC 420 - 02 TBA TBA = James William Harden +Auditing Concepts 84419 ACC 440 - 01 3:30 pm - 4:45 pm MW Bryan Building 111 = Randal J Elder +Intermediate Accounting I 84325 ACC 518 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Bryan Building 111 = Ayalew Ali Lulseged +Intermediate Accounting I 84329 ACC 518 - 02 11:00 am - 12:15 pm TR Bryan Building 111 = Ayalew Ali Lulseged +Intermediate Accounting II 84334 ACC 519 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR Bryan Building 104 = Ambrose Jones +Accounting Transaction Processing Systems 84351 ACC 525 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR Bryan Building 216 = Venkataraman M. Iyer +Accounting Transaction Processing Systems 84353 ACC 525 - 02 TBA TBA = Venkataraman M. Iyer +Cost Accounting 84379 ACC 531 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Bryan Building 105 = David Roy Upton +Federal Tax Concepts 84399 ACC 602 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Bryan Building 202 = James William Harden +Federal Tax Concepts 84410 ACC 602 - 02 TBA TBA = James William Harden +Auditing Concepts 84422 ACC 604 - 01 3:30 pm - 4:45 pm MW Bryan Building 111 = Randal J Elder +Accounting Internship 84426 ACC 621 - 01 TBA TBA = Amanda Leigh Cromartie +Advanced Auditing 84436 ACC 631 - 01 6:00 pm - 8:50 pm R Bryan Building 202 = Ambrose Jones +Information Technology Auditing and Accounting Data Analytics 84441 ACC 638 - 01 11:00 am - 12:15 pm T Bryan Building 216 = Venkataraman M. Iyer +Specialized Accounting Entities 84443 ACC 642 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR Bryan Building 132 = Ayalew Ali Lulseged +Specialized Accounting Entities 84577 ACC 642 - 02 TBA TBA = Ayalew Ali Lulseged +Advanced Study in Business Environment and Concepts 84806 ACC 646 - 01 TBA TBA = Amanda Leigh Cromartie +Advanced Study in Financial Accounting and Reporting 84446 ACC 647 - 01 TBA TBA = Amanda Leigh Cromartie +Guided Study in Taxation & Business Law 84456 ACC 648 - 01 TBA TBA = Amanda Leigh Cromartie +Advanced Study in Auditing and Attestation 84461 ACC 649 - 01 TBA TBA = Amanda Leigh Cromartie +Introduction to Business Entity Taxation 84462 ACC 651 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Bryan Building 202 = James William Harden +Taxation of Corporations and Shareholders 84464 ACC 655 - 01 TBA TBA = Patricia Fields Cates +Complex Data Analysis 84743 IAA 622 - 01 W TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +African American Art History 84753 ADS 200 - 01 TR = Noelle A. Morrissette +Introduction to African American Studies 83725 ADS 201 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Graham Building 308 = April Yaisa Ruffin Adams +Introduction to African American Studies 83859 ADS 201 - 02 12:30 pm - 1:45 pm TR Graham Building 308 = April Yaisa Ruffin Adams +Introduction to African American Studies 83926 ADS 201 - 03 2:00 pm - 3:15 pm MW Graham Building 207 = Michael D. Cauthen +Introduction to African American Studies 83967 ADS 201 - 04 3:30 pm - 4:45 pm MW Graham Building 209 = Armondo R Collins +Blacks in American Society: Social, Economic, and Political Perspectives 83986 ADS 210 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF Graham Building 204 = Michael D. Cauthen +Blacks in American Society: Social, Economic, and Political Perspectives 83994 ADS 210 - 02 2:00 pm - 3:15 pm TR Graham Building 302 = Hewan Girma +Blacks in American Society: Social, Economic, and Political Perspectives 84004 ADS 210 - 03 3:30 pm - 4:45 pm TR Graham Building 302 = Hewan Girma +Blacks in American Society: Social, Economic, and Political Perspectives 84012 ADS 210 - 04 6:00 pm - 8:50 pm M Curry Building 238 = Demetrius Noble +Blacks in American Society: Social, Economic, and Political Perspectives 84754 ADS 210 - 05 TR = Noelle A. Morrissette +Understanding Race 84021 ADS 260 - 01 9:00 am - 9:50 am MWF Curry Building 309 = Michael D. Cauthen +SpTpc Film Lit in Blk Lives Ma 84051 ADS 305 - 01 3:00 pm - 5:50 pm T Curry Building 237 = Tara Tanisha Green +SpcTpc African American Poetry 84063 ADS 305 - 02 6:00 pm - 8:50 pm W Curry Building 244 = Demetrius Noble +Ethiopia in Global Afrcn Diasp 84080 ADS 306 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Curry Building 332 = Hewan Girma +Ethiopia in Global Afrcn Diasp 84086 9:30 am - 10:45 am TR Curry Building 332 = Omar Hamid Ali +The Portrayal of African Americans in Film 84755 ADS 310 - 01 TR = Noelle A. Morrissette +Theories and Paradigms in African American Studies 84094 ADS 315 - 01 11:00 am - 11:50 am MWF Curry Building 244 = Michael D. Cauthen +Black Women in the U.S. 84099 ADS 325 - 01 8:00 am - 9:15 am TR Curry Building 244 = April Yaisa Ruffin Adams +Africana Literature 84100 ADS 376 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR Curry Building 237 = Tara Tanisha Green +Seminar in African American Studies 84105 ADS 410 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR Curry Building 332 = Sarah Jane Cervenak +Elementary American Sign Language I 82472 ASL 101 - 01 9:30 am - 10:45 am MW Bryan Building 202 = Karen Marie DeNaples +Elementary American Sign Language I 82473 ASL 101 - 02 11:00 am - 12:15 pm MW Bryan Building 206 = Karen Marie DeNaples +Elementary American Sign Language I 82475 ASL 101 - 03 12:30 pm - 1:45 pm MW Bryan Building 205 = Scott Michael Staubach +Elementary American Sign Language I 82476 ASL 101 - 04 11:00 am - 12:15 pm TR Moore Humanities & Research Ad 1214 = Glenda S. Torres +Elementary American Sign Language I 82477 ASL 101 - 05 12:30 pm - 1:45 pm TR Moore Humanities & Research Ad 1215 = Glenda S. Torres +Elementary American Sign Language I 82478 ASL 101 - 06 2:00 pm - 3:15 pm TR Bryan Building 206 = TBA +Intermediate American Sign Language I 82479 ASL 203 - 01 11:00 am - 12:15 pm MW Bryan Building 202 = Scott Michael Staubach +Intermediate American Sign Language I 82480 ASL 203 - 02 12:30 pm - 1:45 pm MW Bryan Building 202 = TBA +Intermediate American Sign Language I 82481 ASL 203 - 03 2:00 pm - 3:15 pm MW Bryan Building 206 = TBA +Intermediate American Sign Language I 82482 ASL 203 - 04 9:30 am - 10:45 am TR Bryan Building 205 = Scott Michael Staubach +Intermediate American Sign Language I 82483 ASL 203 - 05 11:00 am - 12:15 pm TR Bryan Building 205 = Scott Michael Staubach +Intermediate American Sign Language I 82484 ASL 203 - 06 12:30 pm - 1:45 pm TR Bryan Building 206 = TBA +Introduction to the Deaf Community 82485 ASL 245 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Moore Humanities & Research Ad 1204 = Karen Marie DeNaples +Introduction to the Deaf Community 82486 ASL 245 - 02 12:30 pm - 1:45 pm TR Moore Humanities & Research Ad 1204 = Karen Marie DeNaples +Contemporary Non-Western Cultures 82055 ATY 100 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF Graham Building 106 = Dorothy Irene Davis +Contemporary Non-Western Cultures 82066 ATY 100 - 02 9:30 am - 10:45 am TR Graham Building 212 = Dorothy Irene Davis +Contemporary Non-Western Cultures 82069 ATY 100 - 03 2:00 pm - 3:15 pm TR Graham Building 212 = Dorothy Irene Davis +Introduction to Anthropology 80567 ATY 212 - 01 11:00 am - 11:50 am MWF Graham Building 106 = Dorothy Irene Davis +Introduction to Anthropology 82165 ATY 212 - 02 TBA TBA = Joel Duane Gunn +Introduction to Cultural Anthropology 82049 ATY 213 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Graham Building 212 = Susan Andreatta +Introduction to Cultural Anthropology 82193 ATY 213 - 02 11:00 am - 12:15 pm TR Graham Building 307 = Cassandra Lin Workman +Introduction to Biological Anthropology 82222 ATY 253 - 01 9:00 am - 9:50 am MWF Graham Building 212 = TBA +Introduction to Biological Anthropology 83178 9:00 am - 9:50 am MWF Graham Building 212 = TBA +Introduction to Biological Anthropology 82107 ATY 253 - 04 TBA TBA = Brett Andrew Nachman +Introduction to Biological Anthropology 82116 ATY 253 - 05 TBA TBA = Brett Andrew Nachman +Introduction to Biological Anthropology Laboratory 82229 11:00 am - 1:50 pm T Graham Building 424 = TBA +Introduction to Biological Anthropology Laboratory 82232 11:00 am - 1:50 pm R Graham Building 424 = TBA +Introduction to Biological Anthropology Laboratory 82234 12:00 pm - 2:50 pm F Graham Building 424 = TBA +Introduction to Biological Anthropology Laboratory 82125 TBA TBA = Brett Andrew Nachman +Introduction to Biological Anthropology Laboratory 82131 TBA TBA = Brett Andrew Nachman +Introduction to Archaeology 82176 ATY 258 - 01 11:00 am - 11:50 am MWF Petty Building 219 = Linda F. Stine +Introduction to Archaeology 82182 ATY 258 - 02 TBA TBA = Linda F. Stine +Lost Tribes and Sunken Lands 82244 ATY 308 - 01 TBA TBA = Emily Ann Schach +The Anthropology of Children 82290 ATY 312 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR Ferguson Building 325 = Dorothy Irene Davis +Cultures of Africa 82174 ATY 335 - 01 TBA TBA = Joel Duane Gunn +Monkeys, Apes, and Humans 82079 ATY 357 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Graham Building 203 = Charles P. Egeland +Forensic Anthropology 82239 ATY 359 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Graham Building 424 = TBA +Methods in Biological Anthropology 82087 ATY 361 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR Graham Building 424 = Charles P. Egeland +Methods in Cultural Anthropology 82050 ATY 362 - 01 5:30 pm - 8:20 pm T Graham Building 423 = Susan Andreatta +History of Anthropological Theory 82199 ATY 363 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR Graham Building 203 = Cassandra Lin Workman +EC: Paleopathology 83149 10:30 am - 1:20 pm M Anne & Benjamin Cone Bldg. 107 = TBA +Archaeology of South America 82136 ATY 434 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR Graham Building 203 = Donna Jean Nash +Medical Anthropology 82053 ATY 465 - 01 5:30 pm - 8:20 pm M Graham Building 421 = Susan Andreatta +Zooarchaeology 82098 ATY 477 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Graham Building 424 = Charles P. Egeland +Honors Work 84840 TBA TBA = Susan Andreatta +Contemporary Issues in Anthropology 82184 ATY 495 - 01 3:30 pm - 6:20 pm W Curry Building 303 = Linda F. Stine +Fundamentals of Apparel Product Development 82077 APD 200 - 01 1:00 pm - 3:15 pm TR Stone Building 369 = Melanie R. Carrico +Studio I: Garment Construction 82084 APD 251 - 01 8:00 am - 10:15 am TR Stone Building 369 = Melanie R. Carrico +Portfolio Development for Apparel Design 82091 APD 310 - 01 8:00 am - 10:15 am MW Stone Building 244 = Haeun Bang +Studio III: Advanced Patternmaking and Draping 82112 APD 341 - 01 10:30 am - 12:45 pm MW Stone Building 369 = Melanie R. Carrico +Studio IV: Creative and Technical Design 82120 APD 443 - 01 2:00 pm - 4:15 pm MW Stone Building 369 = Haeun Bang +Beginning Arabic I 82747 ARB 101 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF School of Education Building 217 = TBA +Intermediate Arabic I 82749 ARB 203 - 01 4:00 pm - 4:50 pm MWF Moore Humanities & Research Ad 3208 = TBA +Introduction to Art 81672 ART 100 - 01 12:00 pm - 12:50 pm MWF Anne & Benjamin Cone Bldg. 103 = Anna Ruth Wallace +Introduction to Art 84715 ART 100 - 02 TBA TBA = Michelle Podgorski Rodenberg +Introduction to Art 84717 ART 100 - 03 TBA TBA Oct 14, 2020 - Dec 09, 2020 = TBA +Foundations Seminar 82729 ART 105 - 01 12:00 pm - 2:50 pm F Curry Building 225 = Christopher Michael Thomas +Fundamentals of Drawing 82072 ART 120 - 01 11:00 am - 1:50 pm TR Gatewood Studio Arts Building 238 = Robert D. Igoe +Fundamentals of Drawing 82092 ART 120 - 02 12:00 pm - 2:50 pm MW Gatewood Studio Arts Building 234 = Mariam Aziza Stephan +Fundamentals of Drawing 83245 ART 120 - 03 9:00 am - 11:50 am MW Gatewood Studio Arts Building 238 = TBA +Fundamentals of Drawing 83247 ART 120 - 04 6:00 pm - 8:50 pm TR Gatewood Studio Arts Building 238 = Brittany Riley Gilbert +Fundamentals of Drawing 83250 ART 120 - 05 11:00 am - 1:50 pm TR Gatewood Studio Arts Building 236 = Brittany Riley Gilbert +Foundation Design I 82742 ART 140 - 01 12:00 pm - 2:50 pm MW Gatewood Studio Arts Building 134 = Bryan C. Ellis +Foundation Design I 82745 ART 140 - 02 3:00 pm - 5:50 pm MW Gatewood Studio Arts Building 134 = Bryan C. Ellis +Foundation Design I 82746 ART 140 - 03 8:00 am - 10:50 am TR Gatewood Studio Arts Building 134 = Bryan C. Ellis +Foundation Design I 82748 ART 140 - 04 11:00 am - 1:50 pm TR Gatewood Studio Arts Building 134 = Bryan C. Ellis +Foundation Design I 82851 ART 140 - 05 9:00 am - 11:50 am MW Gatewood Studio Arts Building 134 = TBA +Foundation Design I 82855 ART 140 - 06 3:00 pm - 5:50 pm TR Gatewood Studio Arts Building 134 = Robert D. Igoe +Three-Dimensional Foundations I 81801 ART 150 - 01 9:00 am - 11:50 am MW Gatewood Studio Arts Building 019 = Patricia Wasserboehr +Three-Dimensional Foundations I 81806 ART 150 - 02 8:00 am - 10:45 am TR Gatewood Studio Arts Building 019 = Hugh C. Bryant +Three-Dimensional Foundations I 81808 ART 150 - 03 11:00 am - 1:45 pm TR Gatewood Studio Arts Building 019 = Hugh C. Bryant +Three-Dimensional Foundations I 81809 ART 150 - 04 3:00 pm - 5:45 pm TR Gatewood Studio Arts Building 019 = Hugh C. Bryant +Three-Dimensional Foundations I 81814 ART 150 - 05 3:00 pm - 5:50 pm MW Gatewood Studio Arts Building 019 = TBA +Intermediate Drawing 82071 ART 220 - 01 8:00 am - 10:50 am TR Gatewood Studio Arts Building 238 = Barbara Campbell Thomas +Intermediate Drawing 83254 ART 220 - 02 12:00 pm - 2:50 pm MW Gatewood Studio Arts Building 238 = TBA +Life Drawing I 82067 ART 221 - 01 3:00 pm - 5:50 pm MW Gatewood Studio Arts Building 234 = Michael Ananian +Life Drawing I 83256 ART 221 - 02 6:00 pm - 8:50 pm MW Gatewood Studio Arts Building 234 = Robert D. Igoe +Life Drawing I 84089 ART 221 - 03 6:00 pm - 8:50 pm TR Gatewood Studio Arts Building 234 = TBA +Painting I 82078 ART 232 - 01 3:00 pm - 5:50 pm MW Gatewood Studio Arts Building 236 = Mariam Aziza Stephan +Foundations Design 2 82751 ART 240 - 01 12:00 pm - 2:50 pm MW Gatewood Studio Arts Building 132 = TBA +Foundations Design 2 82761 ART 240 - 02 3:00 pm - 5:50 pm MW Gatewood Studio Arts Building 132 = TBA +Three-Dimensional Foundations II 81802 ART 253 - 01 12:00 pm - 2:50 pm MW Gatewood Studio Arts Building 019 = Patricia Wasserboehr +Ceramics I 81712 ART 281 - 01 9:00 am - 11:50 am MW Gatewood Studio Arts Building 023 = Nikki L. Blair +Ceramics I 81715 ART 281 - 02 12:00 pm - 2:50 pm MW Gatewood Studio Arts Building 023 = Nikki L. Blair +Photography I 81559 ART 285 - 01 9:00 am - 11:50 am MW Gatewood Studio Arts Building 126 = TBA +Digital Photography I 81571 ART 286 - 01 12:00 pm - 2:50 pm MW Gatewood Studio Arts Building 126 = TBA +Assemblage 83260 3:00 pm - 5:50 pm MW Gatewood Studio Arts Building 238 = TBA +Life Drawing II 82046 ART 321 - 01 9:00 am - 11:50 am MW Gatewood Studio Arts Building 234 = Michael Ananian +Variable Topics in Drawing 82076 ART 322 - 01 3:00 pm - 5:50 pm TR Gatewood Studio Arts Building 234 = Barbara Campbell Thomas +Screen Printing and Monoprint 82722 ART 324 - 01 9:00 am - 11:50 am MW Gatewood Studio Arts Building 136 = Christopher Michael Thomas +Printmaking I 82726 ART 326 - 01 12:00 pm - 2:50 pm MW Gatewood Studio Arts Building 136 = Christopher Michael Thomas +Painting II 82048 ART 335 - 01 12:00 pm - 2:50 pm MW Gatewood Studio Arts Building 236 = Michael Ananian +Painting III 82064 ART 337 - 01 12:00 pm - 2:50 pm MW Gatewood Studio Arts Building 236 = Michael Ananian +Concepts in Time-based Media 84632 ART 340 - 01 12:00 pm - 2:50 pm MW Gatewood Studio Arts Building 132 = TBA +Letters, Signs, and Symbols 82736 ART 341 - 01 8:00 am - 10:50 am TR Gatewood Studio Arts Building 132 = Rachele Riley +Digital Darkroom 82764 ART 344 - 01 3:00 pm - 5:50 pm MW Gatewood Studio Arts Building 128 = TBA +Introduction to Web Design 84585 ART 345 - 01 3:00 pm - 5:50 pm TR Gatewood Studio Arts Building 132 = Derek Scott Toomes +Metal Casting 81810 ART 353 - 01 3:00 pm - 5:50 pm TR Gatewood Studio Arts Building 017 = TBA +Sculpture I 81803 ART 355 - 01 3:00 pm - 5:50 pm MW Gatewood Studio Arts Building 017 = Patricia Wasserboehr +Sculpture II 81805 ART 356 - 01 3:00 pm - 5:50 pm MW Gatewood Studio Arts Building 017 = Patricia Wasserboehr +Design Methods for the Crafts 82884 ART 373 - 01 3:00 pm - 4:45 pm TR Gatewood Studio Arts Building 225 = Eun-Hee Lim +Ceramics II 81792 ART 381 - 02 12:00 pm - 2:50 pm TR Gatewood Studio Arts Building 023 = Po-Wen Liu +Ceramic Glaze Techniques 81797 ART 382 - 01 3:00 pm - 5:50 pm TR Gatewood Studio Arts Building 023 = and lab Po-Wen Liu +Photography II 81574 ART 385 - 01 11:00 am - 1:50 pm TR Gatewood Studio Arts Building 126 = Lindsay Jo Metivier +Studio Lighting for Photography 81576 ART 386 - 01 3:00 pm - 5:50 pm TR Gatewood Studio Arts Building 126 = Lindsay Jo Metivier +Typographic Practice 82739 ART 392 - 01 3:00 pm - 5:50 pm TR Gatewood Studio Arts Building 128 = Rachele Riley +Practicum/Internship in Art Careers 82319 ART 393 - 01 TBA TBA = Michael Ananian +Practicum/Internship in Art Careers 82322 ART 393 - 02 TBA TBA = Nikki L. Blair +Practicum/Internship in Art Careers 82326 ART 393 - 03 TBA TBA = Christopher M. Cassidy +Practicum/Internship in Art Careers 82329 ART 393 - 04 TBA TBA = Barbara Campbell Thomas +Practicum/Internship in Art Careers 82331 ART 393 - 05 TBA TBA = Bryan C. Ellis +Practicum/Internship in Art Careers 82334 ART 393 - 06 TBA TBA = Robert D. Igoe +Practicum/Internship in Art Careers 82335 ART 393 - 07 TBA TBA = Jennifer H. Meanley +Practicum/Internship in Art Careers 82338 ART 393 - 08 TBA TBA = Rachele Riley +Practicum/Internship in Art Careers 82343 ART 393 - 09 TBA TBA = Mariam Aziza Stephan +Practicum/Internship in Art Careers 82346 ART 393 - 10 TBA TBA = Christopher Michael Thomas +Practicum/Internship in Art Careers 82347 ART 393 - 11 TBA TBA = Lee Morgan Walton +Practicum/Internship in Art Careers 82350 ART 393 - 12 TBA TBA = Patricia Wasserboehr +Practicum/Internship in Art Careers 82351 ART 393 - 13 TBA TBA = Dane R Winkler +Practicum/Internship in Art Careers 82352 ART 393 - 14 TBA TBA = Lee Morgan Walton +Practicum/Internship in Art Careers 82353 ART 393 - 15 TBA TBA = Christopher M. Cassidy +Character Design Workshop 84241 ART 396 - 01 3:00 pm - 7:50 pm RFS Gatewood Studio Arts Building 236 = Christopher M. Cassidy +Digital Publications: The Coraddi 82622 ART 397 - 01 3:00 pm - 6:00 pm MW Gatewood Studio Arts Building 225 = Lee Morgan Walton +Advanced Drawing 82081 ART 420 - 01 11:00 am - 1:50 pm TR Gatewood Studio Arts Building 234 = Mariam Aziza Stephan +Three-Dimensional Design 84630 ART 445 - 01 9:00 am - 12:00 pm MW Gatewood Studio Arts Building 128 = TBA +Graphic Design 82737 ART 446 - 01 11:00 am - 1:50 pm TR Gatewood Studio Arts Building 132 = Rachele Riley +New Media and/or Design Capstone 82733 ART 447 - 01 8:00 am - 10:50 am TR Gatewood Studio Arts Building 128 = Christopher M. Cassidy +Ceramics III 81718 ART 481 - 01 3:00 pm - 5:50 pm MW Gatewood Studio Arts Building 023 = Nikki L. Blair +Special Problems, Studio 82133 ART 496 - 01 TBA TBA = Michael Ananian +Special Problems, Studio 82153 ART 496 - 02 TBA TBA = Nikki L. Blair +Special Problems, Studio 82156 ART 496 - 03 TBA TBA = Christopher M. Cassidy +Special Problems, Studio 82157 ART 496 - 04 TBA TBA = Bryan C. Ellis +Special Problems, Studio 82160 ART 496 - 05 TBA TBA = Jennifer H. Meanley +Special Problems, Studio 82162 ART 496 - 06 TBA TBA = Rachele Riley +Special Problems, Studio 82167 ART 496 - 07 TBA TBA = Barbara Campbell Thomas +Special Problems, Studio 82169 ART 496 - 08 TBA TBA = Christopher Michael Thomas +Special Problems, Studio 82172 ART 496 - 09 TBA TBA = Lee Morgan Walton +Special Problems, Studio 82178 ART 496 - 10 TBA TBA = Dane R Winkler +Special Problems, Studio 82179 ART 496 - 11 TBA TBA = Patricia Wasserboehr +Special Problems, Studio 82151 ART 496 - 12 TBA TBA = Sunny Ream Spillane +Special Problems, Studio 82185 ART 496 - 13 TBA TBA = Eun-Hee Lim +Special Problems, Studio 82191 ART 496 - 14 TBA TBA = Christopher M. Cassidy +Special Problems, Studio 84713 ART 496 - 15 TBA TBA = Hugh C. Bryant +Graduate Studio Seminar 82123 ART 610 - 01 TBA TBA = Barbara Campbell Thomas +Graduate Studio and Colloquium 82296 ART 615 - 01 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Drawing Marathon 82295 ART 622 - 01 TBA TBA = Jennifer H. Meanley +Studio Problems in New Media 84839 ART 649 - 01 TBA TBA = Lee Morgan Walton +Art, Education, and Social Practice 82874 ARE 260 - 01 9:30 am - 11:15 am MW Gatewood Studio Arts Building 225 = Sunny Ream Spillane +Art Curriculum and Teaching Methods in the Secondary School 82859 ARE 365 - 01 12:00 pm - 1:45 pm MW Gatewood Studio Arts Building 225 = Sunny Ream Spillane +Child Art and Teaching 82878 ARE 367 - 01 9:00 am - 10:45 am TR Gatewood Studio Arts Building 225 = Eun-Hee Lim +Research in Contemporary Issues in Art Education 82880 ARE 368 - 01 11:00 am - 12:30 pm TR Gatewood Studio Arts Building 225 = Eun-Hee Lim +Survey of Western Art: Prehistory-Renaissance 84625 ARH 110 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR Anne & Benjamin Cone Bldg. 103 = TBA +Survey of Western Art: Prehistory-Renaissance 84627 ARH 110 - 02 2:00 pm - 3:15 pm TR Anne & Benjamin Cone Bldg. 103 = TBA +Survey of Non-Western Art 81628 ARH 112 - 01 3:30 pm - 4:45 pm MW Anne & Benjamin Cone Bldg. 103 = Elizabeth A. Perrill +The Art of Disney and Pixar 81634 ARH 210 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Anne & Benjamin Cone Bldg. 103 = Heather Lynn Holian +The Art of Disney and Pixar 81654 ARH 210 - 02 11:00 am - 12:15 pm TR Anne & Benjamin Cone Bldg. 107 = Heather Lynn Holian +Sophomore Seminar in Art History 81668 ARH 219 - 01 2:00 pm - 4:50 pm W Gatewood Studio Arts Building 201 = Nicole Frances Scalissi +This is America 83225 12:30 pm - 1:45 pm TR Anne & Benjamin Cone Bldg. 107 = Nicole Frances Scalissi +Early Italian Renaissance Art, 1300-1480 81656 ARH 321 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR Anne & Benjamin Cone Bldg. 103 = Heather Lynn Holian +European Art in the Eighteenth Century 81673 ARH 340 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Anne & Benjamin Cone Bldg. 103 = TBA +European Art in the Nineteenth Century 81675 ARH 345 - 01 11:00 am - 11:50 am MWF Anne & Benjamin Cone Bldg. 103 = TBA +Late Twentieth-Century Art 81670 ARH 353 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Anne & Benjamin Cone Bldg. 107 = Nicole Frances Scalissi +Introduction to Art Museum Studies 81686 ARH 380 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Gatewood Studio Arts Building 204 = Jennifer A Reis +Special Problems: Independent Study in Art History and Criticism 82300 ARH 400 - 01 TBA TBA = Heather Lynn Holian +Special Problems: Independent Study in Art History and Criticism 82303 ARH 400 - 02 TBA TBA = Elizabeth A. Perrill +Special Problems: Independent Study in Art History and Criticism 82304 ARH 400 - 03 TBA TBA = Nicole Frances Scalissi +Salon to Biennale and Beyond 81581 ARH 414 - 01 5:00 pm - 7:50 pm T Gatewood Studio Arts Building 204 = Elizabeth A. Perrill +Art Museums and Exhibition Spaces 81667 ARH 490 - 01 6:00 pm - 8:50 pm M Gatewood Studio Arts Building 201 = Emily E Stamey +Honors Work 82309 ARH 493 - 01 TBA TBA = Heather Lynn Holian +Salon to Biennale and Beyond 81624 ARH 504 - 01 5:00 pm - 7:50 pm T Gatewood Studio Arts Building 204 = Elizabeth A. Perrill +Arts Admin and Entrepreneurship 81676 AAD 202 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR Gatewood Studio Arts Building 204 = Jennifer A Reis +Experimental Course 82612 5:00 pm - 6:15 pm TR Moore Humanities & Research Ad 2208 = Jennifer A Reis +Arts Management 81688 AAD 301 - 01 3:30 pm - 4:45 pm MW Bryan Building 117 = Hannah A Grannemann Isaac +Introduction to Art Museum Studies 81684 AAD 380 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Gatewood Studio Arts Building 204 = Jennifer A Reis +Careers in Arts Administration 81699 AAD 450 - 01 11:00 am - 11:50 am TR Moore Humanities & Research Ad 2204 = Hannah A Grannemann Isaac +Internship in Arts Administration and Entrepreneurship 81694 AAD 498 - 01Astronomy: The Solar System 82628 AST 233 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Petty Building 136 = Alicia N Aarnio +Astronomy: The Solar System 82629 AST 233 - 02 2:00 pm - 3:15 pm MW Petty Building 136 = Alicia N Aarnio +Astronomy: Stars and Galaxies 82630 AST 235 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR Petty Building 136 = Anatoly Miroshnichenko +Orientation to the Biology Major 80001 BIO 100 - 01 12:00 pm - 12:50 pm F Eberhart Building 250 = Malcolm D. Schug +Major Concepts of Biology 80002 BIO 105 - 01 1:00 pm - 1:50 pm MWF Ferguson Building 100 = Ann Berry Somers +Major Concepts of Biology 80003 BIO 105 - 02 5:00 pm - 6:15 pm TR Patricia A Sullivan Science 201 = Austin N Craven +Major Concepts of Biology 84647 BIO 105 - 03Major Concepts of Biology 80004 BIO 105 - 04 TBA TBA = Heather Rushforth +Major Concepts of Biology Laboratory 80006 M = Heather Rushforth +Major Concepts of Biology Laboratory 80007 M = Heather Rushforth +Major Concepts of Biology Laboratory 80008 M = Heather Rushforth +Major Concepts of Biology Laboratory 80009 M = Heather Rushforth +Major Concepts of Biology Laboratory 80010 T = Heather Rushforth +Major Concepts of Biology Laboratory 80011 T = Heather Rushforth +Major Concepts of Biology Laboratory 80012 T = Heather Rushforth +Major Concepts of Biology Laboratory 80013 T = Heather Rushforth +Major Concepts of Biology Laboratory 80014 W = Heather Rushforth +Major Concepts of Biology Laboratory 80015 W = Heather Rushforth +Major Concepts of Biology Laboratory 80016 R = Heather Rushforth +Major Concepts of Biology Laboratory 80017 R = Heather Rushforth +Major Concepts of Biology Laboratory 80018 R = Heather Rushforth +Major Concepts of Biology Laboratory 84595 R = Heather Rushforth +Major Concepts of Biology Laboratory 84596 R = Heather Rushforth +Major Concepts of Biology Laboratory 80020 TBA TBA = Heather Rushforth +Major Concepts of Biology Laboratory 84599 TBA TBA = Heather Rushforth +Major Concepts of Biology Laboratory 80021 TBA TBA = Heather Rushforth +Major Concepts of Biology Laboratory 84600 TBA TBA = Heather Rushforth +Major Concepts of Biology Laboratory 84597 TBA TBA = Heather Rushforth +Major Concepts of Biology Laboratory 84598 TBA TBA = Heather Rushforth +Major Concepts of Biology Laboratory 84648 Major Concepts of Biology Laboratory 84649 Principles of Biology I 80024 BIO 111 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Patricia A Sullivan Science 101 = Mark Daniel Hens +Principles of Biology I 80030 BIO 111 - 02 10:00 am - 10:50 am MWF Curry Building 225 = Maria Cristina Drummond Moreira +Principles of Biology I 80034 12:00 pm - 12:50 pm MWF Patricia A Sullivan Science 217 = John J. Lepri +Principles of Biology I 80036 BIO 111 - 04 5:30 pm - 6:45 pm TR Patricia A Sullivan Science 200 = Joseph Clayton Bundy +Principles of Biology I 80037 BIO 111 - 05 3:30 pm - 4:45 pm TR Patricia A Sullivan Science 101 = John Edward Tomkiel Dean +Principles of Biology I 80038 BIO 111 - 06 2:00 pm - 3:15 pm MW Patricia A Sullivan Science 101 = Joseph Clayton Bundy +Principles of Biology I 84559 9:00 am - 9:50 am MWF Patricia A Sullivan Science 203 = John J. Lepri +Principles of Biology I Laboratory 80043 M = Joseph Clayton Bundy +Principles of Biology I Laboratory 80044 M = Joseph Clayton Bundy +Principles of Biology I Laboratory 80045 M = Joseph Clayton Bundy +Principles of Biology I Laboratory 80046 M = Joseph Clayton Bundy +Principles of Biology I Laboratory 80047 M = Joseph Clayton Bundy +Principles of Biology I Laboratory 80048 M = Joseph Clayton Bundy +Principles of Biology I Laboratory 80049 M = Joseph Clayton Bundy +Principles of Biology I Laboratory 80050 M = Joseph Clayton Bundy +Principles of Biology I Laboratory 80051 M = Joseph Clayton Bundy +Principles of Biology I Laboratory 80052 M = Joseph Clayton Bundy +Principles of Biology I Laboratory 80053 M = Joseph Clayton Bundy +Principles of Biology I Laboratory 80054 M = Joseph Clayton Bundy +Principles of Biology I Laboratory 80055 T = Joseph Clayton Bundy +Principles of Biology I Laboratory 80056 T = Joseph Clayton Bundy +Principles of Biology I Laboratory 80058 T = Joseph Clayton Bundy +Principles of Biology I Laboratory 80059 T = Joseph Clayton Bundy +Principles of Biology I Laboratory 80060 T = Joseph Clayton Bundy +Principles of Biology I Laboratory 80195 T = Joseph Clayton Bundy +Principles of Biology I Laboratory 80198 T = Joseph Clayton Bundy +Principles of Biology I Laboratory 80203 T = Joseph Clayton Bundy +Principles of Biology I Laboratory 80205 T = Joseph Clayton Bundy +Principles of Biology I Laboratory 80207 T = Joseph Clayton Bundy +Principles of Biology I Laboratory 80209 T = Joseph Clayton Bundy +Principles of Biology I Laboratory 80211 T = Joseph Clayton Bundy +Principles of Biology I Laboratory 80214 W = Joseph Clayton Bundy +Principles of Biology I Laboratory 80215 W = Joseph Clayton Bundy +Principles of Biology I Laboratory 80216 W = Joseph Clayton Bundy +Principles of Biology I Laboratory 80218 W = Joseph Clayton Bundy +Principles of Biology I Laboratory 80219 W = Joseph Clayton Bundy +Principles of Biology I Laboratory 80221 W = Joseph Clayton Bundy +Principles of Biology I Laboratory 80230 W = Joseph Clayton Bundy +Principles of Biology I Laboratory 80232 W = Joseph Clayton Bundy +Principles of Biology I Laboratory 80235 W = Joseph Clayton Bundy +Principles of Biology I Laboratory 80241 R = Joseph Clayton Bundy +Principles of Biology I Laboratory 80243 R = Joseph Clayton Bundy +Principles of Biology I Laboratory 80244 R = Joseph Clayton Bundy +Principles of Biology I Laboratory 80246 R = Joseph Clayton Bundy +Principles of Biology I Laboratory 80250 R = Joseph Clayton Bundy +Principles of Biology I Laboratory 80253 R = Joseph Clayton Bundy +Principles of Biology I Laboratory 80255 R = Joseph Clayton Bundy +Principles of Biology II 80256 BIO 112 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Curry Building 225 = Olav Rueppell +Principles of Biology II 80258 BIO 112 - 02 9:30 am - 10:45 am TR Curry Building 225 = Iglika V Pavlova +Principles of Biology II Laboratory 80261 M = Joseph Clayton Bundy +Principles of Biology II Laboratory 80262 M = Joseph Clayton Bundy +Principles of Biology II Laboratory 80266 M = Joseph Clayton Bundy +Principles of Biology II Laboratory 80271 M = Joseph Clayton Bundy +Principles of Biology II Laboratory 80273 T = Joseph Clayton Bundy +Principles of Biology II Laboratory 80275 T = Joseph Clayton Bundy +Principles of Biology II Laboratory 80277 T = Joseph Clayton Bundy +Principles of Biology II Laboratory 80278 T = Joseph Clayton Bundy +Principles of Biology II Laboratory 80280 W = Joseph Clayton Bundy +Principles of Biology II Laboratory 80281 W = Joseph Clayton Bundy +Principles of Biology II Laboratory 80283 W = Joseph Clayton Bundy +Principles of Biology II Laboratory 80285 W = Joseph Clayton Bundy +Principles of Biology II Laboratory 80287 R = Joseph Clayton Bundy +Principles of Biology II Laboratory 80289 R = Joseph Clayton Bundy +Human Anatomy 80290 BIO 271 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF Patricia A Sullivan Science 101 = Jeremy Paul Ingraham +Human Anatomy Laboratory 80293 M = Margaret Kay Hood +Human Anatomy Laboratory 80298 M = Margaret Kay Hood +Human Anatomy Laboratory 80301 T = Margaret Kay Hood +Human Anatomy Laboratory 80303 T = Margaret Kay Hood +Human Anatomy Laboratory 80305 T = Margaret Kay Hood +Human Anatomy Laboratory 80309 T = Margaret Kay Hood +Human Anatomy Laboratory 80311 W = Margaret Kay Hood +Human Anatomy Laboratory 80314 W = Margaret Kay Hood +Human Anatomy Laboratory 80315 R = Margaret Kay Hood +Human Anatomy Laboratory 80651 R = Margaret Kay Hood +Human Anatomy Laboratory 80318 T = Margaret Kay Hood +Human Physiology 80325 BIO 277 - 01 8:00 am - 8:50 am MWF Patricia A Sullivan Science 101 = Elizabeth S. Tomlin +Human Physiology Laboratory 80326 T = Elizabeth S. Tomlin +Human Physiology Laboratory 80327 T = Elizabeth S. Tomlin +Human Physiology Laboratory 80463 T = Elizabeth S. Tomlin +Human Physiology Laboratory 80464 T = Elizabeth S. Tomlin +Human Physiology Laboratory 80466 T = Elizabeth S. Tomlin +Human Physiology Laboratory 80467 W = Elizabeth S. Tomlin +Human Physiology Laboratory 80468 W = Elizabeth S. Tomlin +Human Physiology Laboratory 80469 W = Elizabeth S. Tomlin +Human Physiology Laboratory 80471 W = Elizabeth S. Tomlin +Human Physiology Laboratory 80473 R = Elizabeth S. Tomlin +Human Physiology Laboratory 80474 R = Elizabeth S. Tomlin +Fundamentals of Microbiology 80476 BIO 280 - 01 3:30 pm - 4:50 pm TR Petty Building 136 = Roberta Glasgow Maxwell +Fundamentals of Microbiology Laboratory 80479 MW = Roberta Glasgow Maxwell +Fundamentals of Microbiology Laboratory 80480 MW = Roberta Glasgow Maxwell +Fundamentals of Microbiology Laboratory 80482 MW = Roberta Glasgow Maxwell +Fundamentals of Microbiology Laboratory 80484 MW = Roberta Glasgow Maxwell +Principles of Ecology 80487 BIO 301 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Ferguson Building 100 = Akira Terui +Ecology and Evolution Laboratory 80488 BIO 315 - 01 M = Curtis E. Green +Ecology and Evolution Laboratory 80490 BIO 315 - 02 M = Curtis E. Green +Ecology and Evolution Laboratory 80492 BIO 315 - 03 T = Curtis E. Green +Ecology and Evolution Laboratory 80493 BIO 315 - 04 T = Curtis E. Green +Ecology and Evolution Laboratory 80547 BIO 315 - 05 W = Curtis E. Green +Ecology and Evolution Laboratory 80548 BIO 315 - 06 R = Curtis E. Green +Ecology and Evolution Laboratory 84730 BIO 315 - 07 R = Curtis E. Green +Ecology and Evolution Laboratory 84741 BIO 315 - 08 R = Curtis E. Green +Evolution 80549 BIO 330 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Ferguson Building 100 = David L. Remington +Cell Biology 80550 BIO 355 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF Eberhart Building 250 = Mark Daniel Hens +Cell Biology and Genetics Laboratory 80551 BIO 375 - 01 M = John Edward Tomkiel Dean +Cell Biology and Genetics Laboratory 80552 BIO 375 - 02 M = John Edward Tomkiel Dean +Cell Biology and Genetics Laboratory 80553 BIO 375 - 03 T = John Edward Tomkiel Dean +Cell Biology and Genetics Laboratory 80554 BIO 375 - 04 T = John Edward Tomkiel Dean +Cell Biology and Genetics Laboratory 80568 BIO 375 - 05 W = John Edward Tomkiel Dean +Cell Biology and Genetics Laboratory 80569 BIO 375 - 06 W = John Edward Tomkiel Dean +Cell Biology and Genetics Laboratory 80571 BIO 375 - 07 R = John Edward Tomkiel Dean +Genetics 80573 BIO 392 - 01 8:00 am - 9:15 am TR Patricia A Sullivan Science 101 = Maria Cristina Drummond Moreira +Marine Biology 80579 BIO 420 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR Patricia A Sullivan Science 349 = Robert H. Stavn +Plant Diversity 80584 BIO 422 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Patricia A Sullivan Science 355 = and lab Bruce K. Kirchoff +Plant Diversity Lab 80591 11:00 am - 1:50 pm R Patricia A Sullivan Science 139 = Bruce K. Kirchoff +Plant Diversity Lab 80588 2:00 pm - 4:50 pm R Patricia A Sullivan Science 139 = Heather Rushforth +Landscape Ecology Laboratory 80594 BIO 423 - 01 W = Bryan S McLean +Biological Clocks 80598 BIO 425 - 01 3:30 pm - 6:20 pm M Patricia A Sullivan Science 103 = John J. Lepri +Conservation Biology 80602 BIO 426 - 01 3:00 pm - 5:50 pm M Petty Building 213 = Han Li +Landscape Ecology 80604 BIO 427 - 01 9:00 am - 10:15 am MW Patricia A Sullivan Science 233 = Bryan S McLean +The Biosphere 80605 BIO 431 - 01 9:30 am - 10:50 am TR Nursing Building, Moore 227 = Tsz-Ki Martin Tsui +Biochemistry: Metabolic Regulation in Health and Disease 80606 BIO 435 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Patricia A Sullivan Science 203 = Paul A. Steimle +Xenobiotic-Induced Cell Death 80608 BIO 449 - 01 2:00 pm - 2:50 pm M Petty Building 213 = Zhenquan Jia +Current Topics in Biology: Neuron / Behavior 82579 9:00 am - 9:50 am W Patricia A Sullivan Science 218 = Joseph M Santin +Global Change 84849 BIO 456 - 01 TR = Sarah E Koerner +Hormones in Action 80627 BIO 478 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Patricia A Sullivan Science 218 = Yashomati Mulchand Patel +Neurobiology 80628 BIO 479 - 01 8:00 am - 8:50 am MWF Patricia A Sullivan Science 203 = Joseph M Santin +General Microbiology 80630 BIO 481 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR Nursing Building, Moore 226 = Kasie Tyler Raymann +General Microbiology Laboratory 80631 TR = Kasie Tyler Raymann +General Microbiology Laboratory 80632 TR = Kasie Tyler Raymann +General Microbiology Laboratory 80633 TR = Kasie Tyler Raymann +Molecular Biological Approaches in Research 80637 BIO 482 - 03 12:00 pm - 12:50 pm T Patricia A Sullivan Science 233 = Ramji Kumar Bhandari +Molecular Biological Approaches in Research 80638 BIO 482 - 04 10:00 am - 10:50 am M Petty Building 213 = Paul A. Steimle +Molecular Biological Approaches in Research 80639 BIO 482 - 05 11:00 am - 11:50 am M Eberhart Building 161 = David L. Remington +Cell Cycle and Cancer 82044 BIO 486 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Patricia A Sullivan Science 103 = Karen S. Katula +Essentials of Toxicology 80801 BIO 488 - 01 11:00 am - 12:15 pm MW Patricia A Sullivan Science 233 = Zhenquan Jia +Honors Work 80641 TBA TBA = John J. Lepri +Honors Work 80642 TBA TBA = Kasie Tyler Raymann +Science Pedagogy for Learning Assistants 80644 BIO 496 - 01 4:00 pm - 4:50 pm T Eberhart Building 161 = Mark Daniel Hens +Internship in Biology 80645 BIO 497 - 01 TBA TBA = Kasie Tyler Raymann +Undergraduate Research 80646 BIO 499 - 01 TBA TBA = Ramji Kumar Bhandari +Undergraduate Research 80647 BIO 499 - 02 TBA TBA = Louis-Marie Jean Fabrice Bobay +Undergrad Research 80648 BIO 499 - 03 TBA TBA = Zhenquan Jia +Undergraduate Research 80650 BIO 499 - 04 TBA TBA = Karen S. Katula +Undergraduate Research 80652 BIO 499 - 05 TBA TBA = Bruce K. Kirchoff +Undergraduate Research 80653 BIO 499 - 06 TBA TBA = Sarah E Koerner +Undergraduate Research 80655 BIO 499 - 07 TBA TBA = Ayalew Ligaba Osena +Undergraduate Research 80657 BIO 499 - 08 TBA TBA = Elizabeth P. Lacey +Undergraduate Research 80660 BIO 499 - 09 TBA TBA = Yashomati Mulchand Patel +Undergraduate Research 80662 BIO 499 - 10 TBA TBA = Kasie Tyler Raymann +Undergraduate Research 80663 BIO 499 - 11 TBA TBA = David L. Remington +Undergraduate Research 80664 BIO 499 - 12 TBA TBA = Olav Rueppell +Undergraduate Research 80665 BIO 499 - 13 TBA TBA = Joseph M Santin +Undergraduate Research 80667 BIO 499 - 14 TBA TBA = Malcolm D. Schug +Undergraduate Research 80669 BIO 499 - 15 TBA TBA = Amy L. Adamson +Undergraduate Research 80670 BIO 499 - 16 TBA TBA = John Edward Tomkiel Dean +Undergraduate Research 80672 BIO 499 - 17 TBA TBA = Tsz-Ki Martin Tsui +Undergraduate Research 80674 BIO 499 - 18 TBA TBA = Gideon Wasserberg +Undergraduate Research 80676 BIO 499 - 19 TBA TBA = John Z Kiss +Undergraduate Research 80677 BIO 499 - 20 TBA TBA = Bryan S McLean +Undergraduate Research 80678 BIO 499 - 21 TBA TBA = Akira Terui +Undergraduate Research 80679 BIO 499 - 22 TBA TBA = Ann Berry Somers +Introduction to Graduate Studies 80683 BIO 600 - 01 1:00 pm - 1:50 pm M Patricia A Sullivan Science 218 = Paul A. Steimle +Seminar in Ecology 81622 BIO 605 - 01 R = Akira Terui +Prenatal Development: Embryology and Teratology 80691 BIO 614 - 01 9:00 am - 11:30 am T School of Education Building 110 = Ramji Kumar Bhandari +Plant Physiology 84574 BIO 619 - 01 3:00 pm - 3:50 pm MW Ferguson Building 322 = Ayalew Ligaba Osena +Landscape Ecology Laboratory 80700 BIO 623 - 01 W = Bryan S McLean +Conservation Biology 80702 BIO 626 - 01 3:00 pm - 5:50 pm M Nursing Building, Moore 330 = Malcolm D. Schug +Landscape Ecology 80704 BIO 627 - 01 9:00 am - 10:15 am MW Patricia A Sullivan Science 233 = Bryan S McLean +Biochemistry: Metabolic Regulation in Health and Disease 80740 BIO 639 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Patricia A Sullivan Science 203 = Paul A. Steimle +Ecoepidemiology of Infectious Diseases 80952 BIO 645 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Patricia A Sullivan Science 301 = and lab Gideon Wasserberg + 2:00 pm - 4:30 pm T Patricia A Sullivan Science 301 = and lab Gideon Wasserberg +Current Topics in Biology 83050 BIO 648 - 01 2:00 pm - 2:50 pm M Petty Building 213 = Zhenquan Jia +Current Topics: Neurons / Behavior 82416 9:00 am - 9:50 am W Patricia A Sullivan Science 218 = Joseph M Santin +Global Change 81068 BIO 656 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR Patricia A Sullivan Science 203 = Sarah E Koerner +Hormones in Action 84607 BIO 678 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Patricia A Sullivan Science 218 = Yashomati Mulchand Patel +Molecular Biological Approaches in Research 84636 BIO 682 - 03 12:00 pm - 12:50 pm T Patricia A Sullivan Science 233 = Ramji Kumar Bhandari +Molecular Biological Approaches in Research 84638 BIO 682 - 04 10:00 am - 10:50 am M Petty Building 213 = Paul A. Steimle +Molecular Biological Approaches in Research 84639 BIO 682 - 05 11:00 am - 11:50 am M Eberhart Building 161 = David L. Remington +Biological Research 80745 BIO 695 - 01 TBA TBA = Zhenquan Jia +Biological Research 80746 BIO 695 - 02 TBA TBA = Karen S. Katula +Biological Research 80747 BIO 695 - 03 TBA TBA = Bruce K. Kirchoff +Biological Research 80748 BIO 695 - 04 TBA TBA = Kasie Tyler Raymann +Biological Research 80749 BIO 695 - 05 TBA TBA = Olav Rueppell +Biological Research 80750 BIO 695 - 06 TBA TBA = Paul A. Steimle +Biological Research 80751 BIO 695 - 07 TBA TBA = Gideon Wasserberg +Biological Research 80752 BIO 695 - 08 TBA TBA = Bryan S McLean +Biological Research 82245 BIO 695 - 09 TBA TBA = Joseph M Santin +Thesis 80753 BIO 699 - 01 TBA TBA = Zhenquan Jia +Thesis 80754 BIO 699 - 02 TBA TBA = Karen S. Katula +Thesis 80755 BIO 699 - 03 TBA TBA = Gideon Wasserberg +Seminar in Environmental Health Science 80756 BIO 707 - 01 1:00 pm - 2:50 pm T Eberhart Building 310 = Sarah E Koerner +Biostatistics 1 84785 BIO 708 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Eberhart Building 310 = Louis-Marie Jean Fabrice Bobay +Environmental Health Science I: Ecosystems to Individuals 80757 BIO 731 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Patricia A Sullivan Science 217 = Tsz-Ki Martin Tsui +Workshops in Environmental Health Science 80758 BIO 733 - 01 8:30 am - 12:00 pm F Patricia A Sullivan Science 355 = and lab Louis-Marie Jean Fabrice Bobay +Current Research in Environmental Health Science 80759 BIO 734 - 01 4:00 pm - 4:50 pm M Patricia A Sullivan Science 203 = Yashomati Mulchand Patel +Research Lab Rotations 80760 BIO 749 - 01 TBA TBA = Paul A. Steimle +Directed Study in Environmental Health Science 80761 BIO 790 - 01 TBA TBA = Sarah E Koerner +Directed Study in Environmental Health Science 80762 BIO 790 - 02 TBA TBA = David L. Remington +Directed Study in Environmental Health Science 80763 BIO 790 - 03 TBA TBA = John Edward Tomkiel Dean +Directed Study in Environmental Health Science 80764 BIO 790 - 04 TBA TBA = Tsz-Ki Martin Tsui +Directed Study in Environmental Health Science 80765 BIO 790 - 05 TBA TBA = Gideon Wasserberg +Directed Study in Environmental Health Science 80766 BIO 790 - 06 TBA TBA = Amy L. Adamson +Directed Study in Environmental Health Science 84891 BIO 790 - 07 TBA TBA = Kasie Tyler Raymann +Independent Doctoral Research 80771 BIO 791 - 01 TBA TBA = Ramji Kumar Bhandari +Independent Doctoral Research 80773 BIO 791 - 02 TBA TBA = Olav Rueppell +Independent Doctoral Research 80774 BIO 791 - 03 TBA TBA = Tsz-Ki Martin Tsui +Independent Doctoral Research 84657 BIO 791 - 04 TBA TBA = David L. Remington +Independent Doctoral Research 84905 BIO 791 - 05 TBA TBA = Kasie Tyler Raymann +Dissertation 80776 BIO 799 - 01 TBA TBA = Ramji Kumar Bhandari +Dissertation 80778 BIO 799 - 02 TBA TBA = Olav Rueppell +Dissertation 80780 BIO 799 - 03 TBA TBA = John Edward Tomkiel Dean +Dissertation 80781 BIO 799 - 04 TBA TBA = Tsz-Ki Martin Tsui +Dissertation 84658 BIO 799 - 05 TBA TBA = David L. Remington +Dissertation Extension 80782 BIO 802 - 01 TBA TBA = Olav Rueppell +Dissertation Extension 80784 BIO 802 - 02 TBA TBA = Gideon Wasserberg +Dissertation Extension 80785 BIO 802 - 03 TBA TBA = David L. Remington +Research Extension 80786 BIO 803 - 01 TBA TBA = Zhenquan Jia +Research Extension 80788 BIO 803 - 02 TBA TBA = Tsz-Ki Martin Tsui +Research Extension 80789 BIO 803 - 03 TBA TBA = David L. Remington +Blueprint for Personal Development 80173 BUS 115 - 01 9:00 am - 9:50 am M Bryan Building 106 = TBA +Blueprint for Personal Development 80174 BUS 115 - 02 9:00 am - 9:50 am W Bryan Building 106 = TBA +Blueprint for Personal Development 80175 BUS 115 - 03 9:00 am - 9:50 am F Bryan Building 106 = TBA +Blueprint for Personal Development 80178 BUS 115 - 04 12:00 pm - 12:50 pm M Bryan Building 106 = TBA +Blueprint for Personal Development 80181 BUS 115 - 05 12:00 pm - 12:50 pm W Bryan Building 106 = TBA +Blueprint for Personal Development 80183 BUS 115 - 06 12:00 pm - 12:50 pm F Bryan Building 106 = TBA +Blueprint for Personal Development 80186 BUS 115 - 07 12:30 pm - 1:20 pm T Bryan Building 106 = TBA +Blueprint for Personal Development 80188 BUS 115 - 08 12:30 pm - 1:20 pm R Bryan Building 106 = TBA +Blueprint for Personal Development 80190 BUS 115 - 09 5:00 pm - 5:50 pm T Bryan Building 106 = TBA +Blueprint for Personal Development 80192 BUS 115 - 10 5:00 pm - 5:50 pm W Bryan Building 106 = TBA +Blueprint for Personal Development 80197 BUS 115 - 11 5:00 pm - 5:50 pm R Bryan Building 106 = TBA +Blueprint for Personal Development 80201 BUS 115 - 12 6:00 pm - 6:50 pm T Bryan Building 106 = TBA +Entrepreneurship in a Sustainable Global Environment 82368 BUS 130 - 01 6:00 pm - 8:50 pm M Bryan Building 160 = Michael J. Riek +Creativity, Innovation, and Vision 82372 BUS 201 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Bryan Building 213 = Channelle D. James +Creativity, Innovation, and Vision 82375 BUS 201 - 02Blueprint for Professional Development 81437 BUS 215 - 01 11:00 am - 11:50 am T School of Education Building 120 = Tyler Wiersma +Blueprint for Professional Development 81438 BUS 215 - 02 11:00 am - 11:50 am R School of Education Building 120 = Tyler Wiersma +Blueprint for Personal and Professional Development 80217 BUS 216 - 01 9:30 am - 10:20 am TR Bryan Building 204 = Lasse Samuel Palomaki +Blueprint for Personal and Professional Development 80220 BUS 216 - 02 11:00 am - 11:50 am TR Bryan Building 204 = Lasse Samuel Palomaki +Blueprint for Personal and Professional Development 80225 BUS 216 - 03 12:00 pm - 12:50 pm MW Bryan Building 204 = Stephanie Nicole Larson +Blueprint for Personal and Professional Development 80394 BUS 216 - 04 TBA TBA = Aprille N Black +Blueprint for Personal and Professional Development 80233 BUS 216 - 05 TBA TBA = Aprille N Black +Blueprint for Personal and Professional Development 81446 BUS 216 - 06 TBA TBA = William O. Brown +Blueprint for Personal and Professional Development 82986 BUS 216 - 07 5:00 pm - 5:50 pm TR Bryan Building 204 = Stephen John Swetoha +Introduction to the Entrepreneurial Experience 82379 BUS 240 - 01 TBA TBA = Channelle D. James +Ideas to Opportunities: Feasibility Analysis 82386 BUS 300 - 01 TBA TBA = Norris Farwell Krueger +Global and Cultural Development 80239 BUS 315 - 01 TBA TBA = Karen Lynden +Global and Cultural Development 80252 BUS 315 - 02 TBA TBA = Karen Lynden +Global and Cultural Development 80263 BUS 315 - 03 TBA TBA = Karen Lynden +Global and Cultural Development 80264 BUS 315 - 04 TBA TBA = Karen Lynden +Global and Cultural Development 80265 BUS 315 - 05 TBA TBA = Karen Lynden +Global and Cultural Development 80267 BUS 315 - 06 TBA TBA = Karen Lynden +Global and Cultural Development 80434 BUS 315 - 07 TBA TBA = Karen Lynden +Global and Cultural Development 80433 BUS 315 - 08 TBA TBA = Karen Lynden +Global and Cultural Development 80431 BUS 315 - 09 TBA TBA = Karen Lynden +Organizational Leadership 80272 BUS 328 - 01 TBA TBA = Jun Yang +Opportunities to Action: Business Plan 82401 BUS 336 - 01 6:00 pm - 8:50 pm M Bryan Building 105 = Esra Memili +Family Business 82404 BUS 337 - 01 TBA TBA = Dianne H. B. Welsh +Global Franchising 82406 BUS 338 - 01 TBA TBA = Dianne H. B. Welsh +Social Entrepreneurship 82408 BUS 340 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR Bryan Building 111 = Channelle D. James +International Entrepreneurship 82410 BUS 342 - 01 TBA TBA = Esra Memili +Leadership Development 81439 BUS 415 - 01 TBA TBA = Tuisha Fernandes Stack +Global Business 80282 BUS 615 - 01 TBA TBA = Vladislav Rangelov Maksimov +Cross-Cultural Management 80286 BUS 622 - 01 TBA TBA = Vasyl Taras +Doctoral Research Methods I (Quantitative Research Methods) 80347 BUS 701 - 01 TBA TBA = Ai-Chia Chuang +Seminar in Organization Theory 81698 BUS 720 - 01 TBA TBA = Arran James Caza +Seminar in Strategic Management I 80291 BUS 740 - 01 TBA TBA = Moses Acquaah +Doctoral Research Methods IV (Regression Models) 80308 BUS 750 - 01 TBA TBA = Arran James Caza +Introductory Chemistry 83546 CHE 101 - 01 11:00 am - 11:50 am MWF Patricia A Sullivan Science 200 = Pradyumna Kumar Pradhan +Introductory Chemistry 83662 CHE 101 - 02 TBA TBA = Spencer A Russell +General Descriptive Chemistry I 83673 CHE 103 - 01 TBA TBA = Sarmad Sahiel Hindo +General Descriptive Chemistry I 83696 CHE 103 - 02 8:00 am - 9:15 am TR Patricia A Sullivan Science 201 = Tylisha Marie Baber +General Descriptive Chemistry I 83716 CHE 103 - 03 9:30 am - 10:45 am TR Patricia A Sullivan Science 201 = Tylisha Marie Baber +General Descriptive Chemistry I 83720 CHE 103 - 04 3:30 pm - 4:45 pm MW Curry Building 225 = Pradyumna Kumar Pradhan +General Descriptive Chemistry I 83727 CHE 103 - 05 8:00 am - 8:50 am MWF Patricia A Sullivan Science 201 = Pradyumna Kumar Pradhan +General Descriptive Chemistry II 83737 CHE 104 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR Patricia A Sullivan Science 201 = Tylisha Marie Baber +Introductory Chemistry Laboratory 84053 CHE 110 - 01 11:00 am - 11:50 am M Patricia A Sullivan Science 355 = Spencer A Russell + 12:00 pm - 1:50 pm M Patricia A Sullivan Science 216 = Spencer A Russell +Introductory Chemistry Laboratory 84066 CHE 110 - 02 11:00 am - 11:50 am M Patricia A Sullivan Science 355 = Spencer A Russell + 12:00 pm - 1:50 pm M Patricia A Sullivan Science 222 = Spencer A Russell +Introductory Chemistry Laboratory 84085 CHE 110 - 03 2:00 pm - 2:50 pm M Patricia A Sullivan Science 201 = Spencer A Russell + 3:00 pm - 4:50 pm M Patricia A Sullivan Science 216 = Spencer A Russell +Introductory Chemistry Laboratory 84087 CHE 110 - 04 2:00 pm - 2:50 pm M Patricia A Sullivan Science 201 = Spencer A Russell + 3:00 pm - 4:50 pm M Patricia A Sullivan Science 222 = Spencer A Russell +Introductory Chemistry Laboratory 84088 CHE 110 - 05 7:00 pm - 7:50 pm M Patricia A Sullivan Science 233 = Spencer A Russell + 8:00 pm - 9:50 pm M Patricia A Sullivan Science 216 = Spencer A Russell +Introductory Chemistry Laboratory 84090 CHE 110 - 06 7:00 pm - 7:50 pm M Patricia A Sullivan Science 233 = Spencer A Russell + 8:00 pm - 9:50 pm M Patricia A Sullivan Science 222 = Spencer A Russell +Introductory Chemistry Laboratory 84091 CHE 110 - 07 9:30 am - 10:50 am T Patricia A Sullivan Science 233 = Spencer A Russell + 11:00 am - 12:20 pm T Patricia A Sullivan Science 216 = Spencer A Russell +Introductory Chemistry Laboratory 84092 CHE 110 - 08 9:30 am - 10:50 am T Patricia A Sullivan Science 233 = Spencer A Russell + 11:00 am - 12:20 pm T Patricia A Sullivan Science 222 = Spencer A Russell +Introductory Chemistry Laboratory 84093 CHE 110 - 09 12:30 pm - 1:50 pm T Patricia A Sullivan Science 355 = Spencer A Russell + 2:00 pm - 3:20 pm T Patricia A Sullivan Science 216 = Spencer A Russell +Introductory Chemistry Laboratory 84097 CHE 110 - 10 12:30 pm - 1:50 pm T Patricia A Sullivan Science 355 = Spencer A Russell + 2:00 pm - 3:20 pm T Patricia A Sullivan Science 222 = Spencer A Russell +Introductory Chemistry Laboratory 84098 CHE 110 - 11 3:30 pm - 4:50 pm T Patricia A Sullivan Science 233 = Spencer A Russell + 5:00 pm - 6:20 pm T Patricia A Sullivan Science 216 = Spencer A Russell +Introductory Chemistry Laboratory 84101 CHE 110 - 12 3:30 pm - 4:50 pm T Patricia A Sullivan Science 233 = Spencer A Russell + 5:00 pm - 6:20 pm T Patricia A Sullivan Science 222 = Spencer A Russell +Introductory Chemistry Laboratory 84102 CHE 110 - 13 7:00 pm - 7:50 pm T Patricia A Sullivan Science 233 = Spencer A Russell + 8:00 pm - 9:50 pm T Patricia A Sullivan Science 216 = Spencer A Russell +Introductory Chemistry Laboratory 84103 CHE 110 - 14 7:00 pm - 7:50 pm T Patricia A Sullivan Science 233 = Spencer A Russell + 8:00 pm - 9:50 pm T Patricia A Sullivan Science 222 = Spencer A Russell +Introductory Chemistry Laboratory 84104 CHE 110 - 15 8:00 am - 8:50 am W Patricia A Sullivan Science 233 = Spencer A Russell + 9:00 am - 10:50 am W Patricia A Sullivan Science 222 = Spencer A Russell +Introductory Chemistry Laboratory 84106 CHE 110 - 16 8:00 am - 8:50 am W Patricia A Sullivan Science 233 = Spencer A Russell + 9:00 am - 10:50 am W Patricia A Sullivan Science 216 = Spencer A Russell +General Chemistry I 83741 CHE 111 - 01 11:00 am - 11:50 am MWF Patricia A Sullivan Science 201 = Huiyuan Hu +General Chemistry I 83747 CHE 111 - 02 5:30 pm - 6:45 pm MW Patricia A Sullivan Science 201 = TBA +General Chemistry I 83748 CHE 111 - 03 3:30 pm - 4:45 pm TR Patricia A Sullivan Science 201 = Huiyuan Hu +General Chemistry I 83755 CHE 111 - 04 3:30 pm - 4:45 pm MW Patricia A Sullivan Science 201 = Huiyuan Hu +General Chemistry I Laboratory 84107 CHE 112 - 01 11:00 am - 11:50 am M Patricia A Sullivan Science 101 = Spencer A Russell + 12:00 pm - 1:50 pm M Patricia A Sullivan Science 215 = Spencer A Russell +General Chemistry I Laboratory 84150 CHE 112 - 02 11:00 am - 11:50 am M Patricia A Sullivan Science 101 = Spencer A Russell + 12:00 pm - 1:50 pm M Patricia A Sullivan Science 221 = Spencer A Russell +General Chemistry I Laboratory 84160 CHE 112 - 03 3:30 pm - 4:20 pm M Patricia A Sullivan Science 101 = Spencer A Russell + 4:30 pm - 6:20 pm M Patricia A Sullivan Science 215 = Spencer A Russell +General Chemistry I Laboratory 84164 CHE 112 - 04 3:30 pm - 4:20 pm M Patricia A Sullivan Science 101 = Spencer A Russell + 4:30 pm - 6:20 pm M Patricia A Sullivan Science 221 = Spencer A Russell +General Chemistry I Laboratory 84167 CHE 112 - 05 7:00 pm - 7:50 pm M Patricia A Sullivan Science 355 = Spencer A Russell + 8:00 pm - 9:50 pm M Patricia A Sullivan Science 215 = Spencer A Russell +General Chemistry I Laboratory 84168 CHE 112 - 06 7:00 pm - 7:50 pm M Patricia A Sullivan Science 355 = Spencer A Russell + 8:00 pm - 9:50 pm M Patricia A Sullivan Science 221 = Spencer A Russell +General Chemistry I Laboratory 84169 CHE 112 - 07 2:00 pm - 2:50 pm T Patricia A Sullivan Science 355 = Spencer A Russell + 3:00 pm - 4:50 pm T Patricia A Sullivan Science 215 = Spencer A Russell +General Chemistry I Laboratory 84171 CHE 112 - 08 2:00 pm - 2:50 pm T Patricia A Sullivan Science 355 = Spencer A Russell + 3:00 pm - 4:50 pm T Patricia A Sullivan Science 221 = Spencer A Russell +General Chemistry I Laboratory 84175 CHE 112 - 09 7:00 pm - 7:50 pm T Patricia A Sullivan Science 349 = Spencer A Russell + 8:00 pm - 9:50 pm T Patricia A Sullivan Science 215 = Spencer A Russell +General Chemistry I Laboratory 84176 CHE 112 - 10 7:00 pm - 7:50 pm T Patricia A Sullivan Science 349 = Spencer A Russell + 8:00 pm - 9:50 pm T Patricia A Sullivan Science 221 = Spencer A Russell +General Chemistry I Laboratory 84180 CHE 112 - 11 11:00 am - 11:50 am W Patricia A Sullivan Science 355 = Spencer A Russell + 12:00 pm - 1:50 pm W Patricia A Sullivan Science 215 = Spencer A Russell +General Chemistry I Laboratory 84185 CHE 112 - 12 11:00 am - 11:50 am W Patricia A Sullivan Science 355 = Spencer A Russell + 12:00 pm - 1:50 pm W Patricia A Sullivan Science 221 = Spencer A Russell +General Chemistry I Laboratory 84187 CHE 112 - 13 8:00 am - 8:50 am W Patricia A Sullivan Science 355 = Spencer A Russell + 9:00 am - 9:50 am W Patricia A Sullivan Science 215 = Spencer A Russell +General Chemistry I Laboratory 84191 CHE 112 - 14 8:00 am - 8:50 am W Patricia A Sullivan Science 355 = Spencer A Russell + 9:00 am - 9:50 am W Patricia A Sullivan Science 221 = Spencer A Russell +General Chemistry I Laboratory 84194 CHE 112 - 15 5:00 pm - 5:50 pm W Patricia A Sullivan Science 233 = Spencer A Russell + 6:00 pm - 7:50 pm W Patricia A Sullivan Science 221 = Spencer A Russell +General Chemistry I Laboratory 84196 CHE 112 - 16 5:00 pm - 5:50 pm W Patricia A Sullivan Science 233 = Spencer A Russell + 6:00 pm - 7:50 pm W Patricia A Sullivan Science 215 = Spencer A Russell +General Chemistry I Laboratory 84201 CHE 112 - 17 8:00 am - 8:50 am R Patricia A Sullivan Science 233 = Spencer A Russell + 9:00 am - 10:50 am R Patricia A Sullivan Science 221 = Spencer A Russell +General Chemistry I Laboratory 84202 CHE 112 - 18 8:00 am - 8:50 am R Patricia A Sullivan Science 233 = Spencer A Russell + 9:00 am - 10:50 am R Patricia A Sullivan Science 215 = Spencer A Russell +General Chemistry I Laboratory 84205 CHE 112 - 19 5:00 pm - 5:50 pm R Patricia A Sullivan Science 233 = Spencer A Russell + 6:00 pm - 7:50 pm R Patricia A Sullivan Science 215 = Spencer A Russell +General Chemistry I Laboratory 84207 CHE 112 - 20 5:00 pm - 5:50 pm R Patricia A Sullivan Science 233 = Spencer A Russell + 6:00 pm - 7:50 pm R Patricia A Sullivan Science 221 = Spencer A Russell +General Chemistry I Laboratory 84217 CHE 112 - 21 2:00 pm - 2:50 pm R Patricia A Sullivan Science 355 = Spencer A Russell + 3:00 pm - 4:50 pm R Patricia A Sullivan Science 215 = Spencer A Russell +General Chemistry I Laboratory 84223 CHE 112 - 22 2:00 pm - 2:50 pm R Patricia A Sullivan Science 355 = Spencer A Russell + 3:00 pm - 4:50 pm R Patricia A Sullivan Science 221 = Spencer A Russell +General Chemistry II 83761 CHE 114 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR Curry Building 225 = Edwar S. Shamshoum +General Chemistry II 83768 CHE 114 - 02 9:00 am - 9:50 am MWF Patricia A Sullivan Science 101 = Dennis A. Burnes +General Chemistry II 83776 CHE 114 - 03 5:30 pm - 6:45 pm TR Patricia A Sullivan Science 101 = Edwar S. Shamshoum +General Chemistry II Laboratory 84245 CHE 115 - 01 5:00 pm - 5:50 pm W Patricia A Sullivan Science 349 = Spencer A Russell + 6:00 pm - 7:50 pm W Patricia A Sullivan Science 216 = Spencer A Russell +General Chemistry II Laboratory 84247 CHE 115 - 02 9:30 am - 10:20 am R Patricia A Sullivan Science 233 = Spencer A Russell + 10:30 am - 12:20 pm R Patricia A Sullivan Science 216 = Spencer A Russell +General Chemistry II Laboratory 84263 CHE 115 - 03 9:30 am - 10:20 am R Patricia A Sullivan Science 233 = Spencer A Russell + 10:30 am - 12:20 pm R Patricia A Sullivan Science 222 = Spencer A Russell +General Chemistry II Laboratory 84273 CHE 115 - 04 12:30 pm - 1:20 pm R Patricia A Sullivan Science 355 = Spencer A Russell + 1:50 pm - 3:20 pm R Patricia A Sullivan Science 216 = Spencer A Russell +General Chemistry II Laboratory 84291 CHE 115 - 05 12:30 pm - 1:20 pm R Patricia A Sullivan Science 355 = Spencer A Russell + 1:50 pm - 3:20 pm R Patricia A Sullivan Science 222 = Spencer A Russell +General Chemistry II Laboratory 84295 CHE 115 - 06 7:00 pm - 7:50 pm R Patricia A Sullivan Science 233 = Spencer A Russell + 8:00 pm - 9:50 pm R Patricia A Sullivan Science 216 = Spencer A Russell +General Chemistry II Laboratory 84297 CHE 115 - 07 7:00 pm - 7:50 pm R Patricia A Sullivan Science 233 = Spencer A Russell + 8:00 pm - 9:50 pm R Patricia A Sullivan Science 222 = Spencer A Russell +General Chemistry II Laboratory 84299 CHE 115 - 08 5:00 pm - 5:50 pm W Patricia A Sullivan Science 355 = Spencer A Russell + 6:00 pm - 7:50 pm W Patricia A Sullivan Science 222 = Spencer A Russell +General Chemistry II Laboratory 84300 CHE 115 - 09 3:30 pm - 4:20 pm R Patricia A Sullivan Science 200 = Spencer A Russell + 4:30 pm - 6:20 pm R Patricia A Sullivan Science 222 = Spencer A Russell +General Chemistry II Laboratory 84304 CHE 115 - 10 3:30 pm - 4:20 pm R Patricia A Sullivan Science 200 = Spencer A Russell + 4:30 pm - 6:20 pm R Patricia A Sullivan Science 216 = Spencer A Russell +Engaging with Chemistry and Biochemistry 83791 CHE 170 - 01 2:00 pm - 2:50 pm F Stone Building 142 = Nadja B. Cech +Introduction to Research 83807 CHE 191 - 01 TBA TBA = Mitchell P Croatt +Introduction to Research 83816 CHE 191 - 02 11:00 am - 12:20 pm T Patricia A Sullivan Science 355 = Spencer A Russell + 12:30 pm - 1:50 pm T Patricia A Sullivan Science 215 = Spencer A Russell +Introductory Organic Chemistry 83827 CHE 205 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Stone Building 204 = Robert B. Banks +Introductory Organic Chemistry Laboratory 84318 CHE 206 - 01 M = Daniel P Christen + 3:00 pm - 4:50 pm M Patricia A Sullivan Science 240 = Daniel P Christen +Sophomore Research 84327 CHE 291 - 01 TBA TBA = Mitchell P Croatt +Quantitative Analysis 83833 CHE 331 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Patricia A Sullivan Science 200 = Norman Ho Leung Chiu +Quantitative Analysis Laboratory 84330 CHE 333 - 01 1:00 pm - 1:50 pm M Patricia A Sullivan Science 349 = Timothy Donald Ballard + 2:00 pm - 4:50 pm M Patricia A Sullivan Science 351 = Timothy Donald Ballard +Quantitative Analysis Laboratory 84340 CHE 333 - 02 1:00 pm - 1:50 pm T Patricia A Sullivan Science 349 = Timothy Donald Ballard + 2:00 pm - 4:50 pm T Patricia A Sullivan Science 351 = Timothy Donald Ballard +Quantitative Analysis Laboratory 84344 CHE 333 - 03 1:00 pm - 1:50 pm R Patricia A Sullivan Science 349 = Timothy Donald Ballard + 2:00 pm - 4:50 pm R Patricia A Sullivan Science 351 = Timothy Donald Ballard +Inorganic Chemistry 83856 CHE 342 - 01 8:00 am - 9:15 am TR Petty Building 136 = Sarmad Sahiel Hindo +Organic Chemistry I 83866 CHE 351 - 01 5:00 pm - 6:40 pm MW Patricia A Sullivan Science 200 = Maia Popova +Organic Chemistry I 83868 CHE 351 - 02 8:40 am - 9:50 am MWF Petty Building 136 = Kimberly S Petersen +Organic Chemistry I 83876 CHE 351 - 03 11:00 am - 12:15 pm MW Eberhart Building 284 = Robert B. Banks + 11:00 am - 11:50 am F Eberhart Building 284 = Robert B. Banks +Organic Chemistry II 83886 CHE 352 - 01 1:00 pm - 1:50 pm MWF Stone Building 142 = Pradyumna Kumar Pradhan +Organic Laboratory Techniques 84349 CHE 353 - 01 1:00 pm - 1:50 pm W Patricia A Sullivan Science 355 = Daniel P Christen + 2:00 pm - 4:50 pm W Patricia A Sullivan Science 230 = Daniel P Christen +Organic Laboratory Techniques 84355 CHE 353 - 02 6:00 pm - 6:50 pm W Patricia A Sullivan Science 203 = Daniel P Christen + 7:00 pm - 9:50 pm W Patricia A Sullivan Science 230 = Daniel P Christen +Junior Research 84359 CHE 391 - 01 TBA TBA = Mitchell P Croatt +Chemistry Seminar Introduction 83897 CHE 401 - 01 1:00 pm - 1:50 pm W Patricia A Sullivan Science 201 = Nicholas Oberlies + 1:00 pm - 2:50 pm F Patricia A Sullivan Science 201 = Nicholas Oberlies +Chemistry Seminar 83901 CHE 402 - 01 1:00 pm - 1:50 pm M Patricia A Sullivan Science 203 = Nicholas Oberlies + 1:00 pm - 2:50 pm F Patricia A Sullivan Science 203 = Nicholas Oberlies +Chemistry Seminar 83902 CHE 402 - 02 11:00 am - 11:50 am W Eberhart Building 161 = Ethan Will Taylor + 1:00 pm - 2:50 pm F Patricia A Sullivan Science 201 = Ethan Will Taylor +Introductory Physical Chemistry 83919 CHE 406 - 01 11:00 am - 12:15 pm MWF Petty Building 313 = Alice E. Haddy +Introductory Physical Chemistry Laboratory 84372 CHE 407 - 01 1:00 pm - 4:50 pm T Patricia A Sullivan Science 354 = Dennis A. Burnes +Introductory Physical Chemistry Laboratory 84376 CHE 407 - 02 1:00 pm - 4:50 pm R Patricia A Sullivan Science 354 = Dennis A. Burnes +Introductory Physical Chemistry Laboratory 84381 CHE 407 - 03 1:00 pm - 4:50 pm W Patricia A Sullivan Science 354 = Dennis A. Burnes +Chemical Principles of Biochemistry 83925 CHE 420 - 01 9:00 am - 9:50 am MWF Patricia A Sullivan Science 200 = Pradyumna Kumar Pradhan +Biochemistry I 83931 CHE 456 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF Patricia A Sullivan Science 201 = Jason J. Reddick +Physical Chemistry I 83945 CHE 461 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Patricia A Sullivan Science 218 = Liam M. Duffy + 11:00 am - 11:50 am F Nursing Building, Moore 328 = Liam M. Duffy +Physical Chemistry I Laboratory 83962 CHE 463 - 01 2:00 pm - 5:50 pm M Patricia A Sullivan Science 354 = Patricia Hodapp Reggio +Special Topics in Chemistry: Biochemistry 84435 12:30 pm - 1:45 pm TR Eberhart Building 554 = Nicholas Oberlies +Special Topics in Chemistry: Biochemistry 84437 3:30 pm - 4:45 pm TR Patricia A Sullivan Science 217 = TBA +Special Topics in Chemistry: Inorganic 84438 11:00 am - 12:15 pm TR Patricia A Sullivan Science 203 = Shabnam Hematian +Special Topics in Chemistry: Organic 84448 5:30 pm - 6:45 pm TR Patricia A Sullivan Science 203 = Daniel P Christen +Special Topics in Chemistry: Physical 84440 3:30 pm - 4:45 pm MW Patricia A Sullivan Science 217 = Liam M. Duffy +Special Topics in Chemistry: Chemical Education 84442 9:00 am - 9:50 am M Patricia A Sullivan Science 349 = Jerome L Walsh +Synthetic Techniques 83968 CHE 481 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR Patricia A Sullivan Science 103 = Jerome L Walsh + 2:00 pm - 4:20 pm TR Patricia A Sullivan Science 230 = Jerome L Walsh +Internship in Chemistry and Biochemistry 84390 CHE 490 - 01 TBA TBA = Mitchell P Croatt +Senior Research 81447 CHE 491 - 01 TBA TBA = Robert B. Banks +Senior Research 81448 CHE 491 - 02 TBA TBA = Nadja B. Cech +Senior Research 81449 CHE 491 - 03 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Senior Research 81452 CHE 491 - 04 TBA TBA = Norman Ho Leung Chiu +Senior Research 81460 CHE 491 - 05 TBA TBA = Mitchell P Croatt +Senior Research 82065 CHE 491 - 06 TBA TBA = Liam M. Duffy +Senior Research 82074 CHE 491 - 07 TBA TBA = Alice E. Haddy +Senior Research 82082 CHE 491 - 08 TBA TBA = Shabnam Hematian +Senior Research 82088 CHE 491 - 09 TBA TBA = Terence A. Nile +Senior Research 82094 CHE 491 - 10 TBA TBA = Nicholas Oberlies +Senior Research 82099 CHE 491 - 11 TBA TBA = Kimberly S Petersen +Senior Research 82106 CHE 491 - 12 TBA TBA = Maia Popova +Senior Research 82109 CHE 491 - 13 TBA TBA = Jason J. Reddick +Senior Research 82171 CHE 491 - 14 TBA TBA = Patricia Hodapp Reggio +Senior Research 82189 CHE 491 - 15 TBA TBA = Ethan Will Taylor +Senior Research 82194 CHE 491 - 16 TBA TBA = Jerome L Walsh +Senior Research 82201 CHE 491 - 17 TBA TBA = Qibin Zhang +Honors Work 84392 TBA TBA = Mitchell P Croatt +Senior Thesis 84405 CHE 499 - 01 TBA TBA = Mitchell P Croatt +Biochemistry I 83984 CHE 556 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF Patricia A Sullivan Science 218 = Jason J. Reddick +Special Topics in Chemistry: Biochemistry 84455 10:00 am - 10:50 am MWF Patricia A Sullivan Science 217 = Jason J. Reddick +Special Topics in Chemistry: Inorganic 84463 11:00 am - 12:15 pm TR Patricia A Sullivan Science 203 = Shabnam Hematian +Special Topics in Chemistry: Organic 84586 5:30 pm - 6:45 pm TR Patricia A Sullivan Science 203 = Daniel P Christen +Special Topics in Chemistry: Physical 84477 5:00 pm - 6:15 pm MW Patricia A Sullivan Science 217 = Liam M. Duffy +Special Topics in Chemistry: Chemical Education 84483 9:00 am - 9:50 am M Patricia A Sullivan Science 218 = Jerome L Walsh +Graduate Seminar I 83999 CHE 601 - 01 1:00 pm - 2:50 pm WF Patricia A Sullivan Science 201 = Liam M. Duffy +Graduate Seminar II 84008 CHE 602 - 01 1:00 pm - 2:00 pm WF Patricia A Sullivan Science 201 = Nicholas Oberlies +Bioanalytical Chemistry 84016 CHE 633 - 01 8:35 am - 9:50 am WF Patricia A Sullivan Science 349 = Qibin Zhang +Advanced Inorganic Chemistry II 84040 CHE 641 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Patricia A Sullivan Science 203 = Shabnam Hematian +Structure Elucidation in Medicinal Chemistry 84043 CHE 651 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR Patricia A Sullivan Science 217 = Nicholas Oberlies +Enzyme Mechanisms 84045 CHE 656 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR Patricia A Sullivan Science 218 = TBA +Research Problems in Chemistry and Biochemistry 82402 CHE 680 - 01 TBA TBA = Robert B. Banks +Research Problems in Chemistry and Biochemistry 82417 CHE 680 - 02 TBA TBA = Nadja B. Cech +Research Problems in Chemistry and Biochemistry 82422 CHE 680 - 03 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Research Problems in Chemistry and Biochemistry 82430 CHE 680 - 04 TBA TBA = Norman Ho Leung Chiu +Research Problems in Chemistry and Biochemistry 82436 CHE 680 - 05 TBA TBA = Mitchell P Croatt +Research Problems in Chemistry and Biochemistry 82441 CHE 680 - 06 TBA TBA = Liam M. Duffy +Research Problems in Chemistry and Biochemistry 82444 CHE 680 - 07 TBA TBA = Alice E. Haddy +Research Problems in Chemistry and Biochemistry 82452 CHE 680 - 08 TBA TBA = Shabnam Hematian +Research Problems in Chemistry and Biochemistry 82456 CHE 680 - 09 TBA TBA = Terence A. Nile +Research Problems in Chemistry and Biochemistry 82581 CHE 680 - 10 TBA TBA = Nicholas Oberlies +Research Problems in Chemistry and Biochemistry 82583 CHE 680 - 11 TBA TBA = Kimberly S Petersen +Research Problems in Chemistry and Biochemistry 82585 CHE 680 - 12 TBA TBA = Maia Popova +Research Problems in Chemistry and Biochemistry 82586 CHE 680 - 13 TBA TBA = Jason J. Reddick +Research Problems in Chemistry and Biochemistry 82587 CHE 680 - 14 TBA TBA = Patricia Hodapp Reggio +Research Problems in Chemistry and Biochemistry 82588 CHE 680 - 15 TBA TBA = Ethan Will Taylor +Research Problems in Chemistry and Biochemistry 82590 CHE 680 - 16 TBA TBA = Jerome L Walsh +Research Problems in Chemistry and Biochemistry 82591 CHE 680 - 17 TBA TBA = Qibin Zhang +Introduction to Graduate Research 84048 CHE 691 - 01 1:00 pm - 1:50 pm M Patricia A Sullivan Science 217 = Ethan Will Taylor +Thesis 82592 CHE 699 - 01 TBA TBA = Robert B. Banks +Thesis 82593 CHE 699 - 02 TBA TBA = Nadja B. Cech +Thesis 82595 CHE 699 - 03 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Thesis 82596 CHE 699 - 04 TBA TBA = Norman Ho Leung Chiu +Thesis 82598 CHE 699 - 05 TBA TBA = Mitchell P Croatt +Thesis 82599 CHE 699 - 06 TBA TBA = Liam M. Duffy +Thesis 82600 CHE 699 - 07 TBA TBA = Alice E. Haddy +Thesis 82601 CHE 699 - 08 TBA TBA = Shabnam Hematian +Thesis 82602 CHE 699 - 09 TBA TBA = Terence A. Nile +Thesis 82603 CHE 699 - 10 TBA TBA = Nicholas Oberlies +Thesis 82604 CHE 699 - 11 TBA TBA = Kimberly S Petersen +Thesis 82605 CHE 699 - 12 TBA TBA = Maia Popova +Thesis 82607 CHE 699 - 13 TBA TBA = Jason J. Reddick +Thesis 82608 CHE 699 - 14 TBA TBA = Patricia Hodapp Reggio +Thesis 82610 CHE 699 - 15 TBA TBA = Ethan Will Taylor +Thesis 82615 CHE 699 - 16 TBA TBA = Jerome L Walsh +Thesis 82617 CHE 699 - 17 TBA TBA = Qibin Zhang +Literature Seminar 84409 CHE 751 - 01 1:00 pm - 2:50 pm WF Patricia A Sullivan Science 201 = Nicholas Oberlies +Dissertation Seminar 84415 CHE 752 - 01 1:00 pm - 2:50 pm WF Patricia A Sullivan Science 201 = Nicholas Oberlies +Research Problems in Chemistry and Biochemistry 82849 CHE 780 - 01 TBA TBA = Robert B. Banks +Research Problems in Chemistry and Biochemistry 82854 CHE 780 - 02 TBA TBA = Nadja B. Cech +Research Problems in Chemistry and Biochemistry 82857 CHE 780 - 03 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Research Problems in Chemistry and Biochemistry 82860 CHE 780 - 04 TBA TBA = Norman Ho Leung Chiu +Research Problems in Chemistry and Biochemistry 82869 CHE 780 - 05 TBA TBA = Mitchell P Croatt +Research Problems in Chemistry and Biochemistry 82873 CHE 780 - 06 TBA TBA = Liam M. Duffy +Research Problems in Chemistry and Biochemistry 82877 CHE 780 - 07 TBA TBA = Alice E. Haddy +Research Problems in Chemistry and Biochemistry 82879 CHE 780 - 08 TBA TBA = Shabnam Hematian +Research Problems in Chemistry and Biochemistry 83159 CHE 780 - 09 TBA TBA = Terence A. Nile +Research Problems in Chemistry and Biochemistry 83163 CHE 780 - 10 TBA TBA = Nicholas Oberlies +Research Problems in Chemistry and Biochemistry 83166 CHE 780 - 11 TBA TBA = Kimberly S Petersen +Research Problems in Chemistry and Biochemistry 83168 CHE 780 - 12 TBA TBA = Maia Popova +Research Problems in Chemistry and Biochemistry 83172 CHE 780 - 13 TBA TBA = Jason J. Reddick +Research Problems in Chemistry and Biochemistry 83175 CHE 780 - 14 TBA TBA = Patricia Hodapp Reggio +Research Problems in Chemistry and Biochemistry 83179 CHE 780 - 15 TBA TBA = Ethan Will Taylor +Research Problems in Chemistry and Biochemistry 83183 CHE 780 - 16 TBA TBA = Jerome L Walsh +Research Problems in Chemistry and Biochemistry 83187 CHE 780 - 17 TBA TBA = Qibin Zhang +Dissertation Research in Chemistry and Biochemistry 82838 CHE 799 - 01 TBA TBA = Robert B. Banks +Dissertation Research in Chemistry and Biochemistry 83188 CHE 799 - 02 TBA TBA = Nadja B. Cech +Dissertation Research in Chemistry and Biochemistry 83189 CHE 799 - 03 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Dissertation Research in Chemistry and Biochemistry 83190 CHE 799 - 04 TBA TBA = Norman Ho Leung Chiu +Dissertation Research in Chemistry and Biochemistry 83191 CHE 799 - 05 TBA TBA = Mitchell P Croatt +Dissertation Research in Chemistry and Biochemistry 83192 CHE 799 - 06 TBA TBA = Liam M. Duffy +Dissertation Research in Chemistry and Biochemistry 83229 CHE 799 - 07 TBA TBA = Alice E. Haddy +Dissertation Research in Chemistry and Biochemistry 83231 CHE 799 - 08 TBA TBA = Shabnam Hematian +Dissertation Research in Chemistry and Biochemistry 83235 CHE 799 - 09 TBA TBA = Terence A. Nile +Dissertation Research in Chemistry and Biochemistry 83238 CHE 799 - 10 TBA TBA = Nicholas Oberlies +Dissertation Research in Chemistry and Biochemistry 83240 CHE 799 - 11 TBA TBA = Kimberly S Petersen +Dissertation Research in Chemistry and Biochemistry 83248 CHE 799 - 12 TBA TBA = Maia Popova +Dissertation Research in Chemistry and Biochemistry 83252 CHE 799 - 13 TBA TBA = Jason J. Reddick +Dissertation Research in Chemistry and Biochemistry 83271 CHE 799 - 14 TBA TBA = Patricia Hodapp Reggio +Dissertation Research in Chemistry and Biochemistry 83275 CHE 799 - 15 TBA TBA = Ethan Will Taylor +Dissertation Research in Chemistry and Biochemistry 83277 CHE 799 - 16 TBA TBA = Jerome L Walsh +Dissertation Research in Chemistry and Biochemistry 83279 CHE 799 - 17 TBA TBA = Qibin Zhang +Thesis Extension 83285 CHE 801 - 01 TBA TBA = Mitchell P Croatt +Dissertation Extension 83290 CHE 802 - 01 TBA TBA = Mitchell P Croatt +Research Extension 83294 CHE 803 - 01 TBA TBA = Mitchell P Croatt +Elementary Chinese I 82725 CHI 101 - 01 11:00 am - 11:50 am MWF Moore Humanities & Research Ad 2210 = Meiqing Sun +Elementary Chinese I 82728 CHI 101 - 02 12:00 pm - 12:50 pm MWF Moore Humanities & Research Ad 1208 = Meiqing Sun +Elementary Chinese II 82730 CHI 102 - 01 12:00 pm - 12:50 pm MWF Bryan Building 110 = Fengyan Hu +Intermediate Chinese I 82731 CHI 203 - 01 1:00 pm - 1:50 pm MWF Moore Humanities & Research Ad 1209 = Meiqing Sun +Intermediate Chinese II 82734 CHI 204 - 01 4:00 pm - 4:50 pm MWF Moore Humanities & Research Ad 1206 = Ssu Yun Chen +Third-Year Chinese Language 82738 CHI 301 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF Moore Humanities & Research Ad 1304 = Meiqing Sun +Major Figures in Chinese Literature 82740 CHI 313 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Moore Humanities & Research Ad 1204 = Xiao Rao +Chinese Tutorial 82743 CHI 491 - 01 2:00 pm - 4:00 pm F School of Education Building 118 = Meiqing Sun +Introduction to Greek Civilization 81346 CCI 201 - 01 12:00 pm - 12:50 pm MWF Bryan Building 160 = Derek Smith Keyser +Introduction to Greek Civilization 81348 CCI 201 - 02 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Introduction to Roman Civilization 81352 CCI 202 - 01 3:30 pm - 4:45 pm MW Bryan Building 160 = Derek Smith Keyser +Mythology 81356 CCI 205 - 01 3:30 pm - 4:45 pm MW School of Education Building 120 = Jonathan Peter Zarecki +Mythology 81358 CCI 205 - 02 2:00 pm - 3:15 pm MW Eberhart Building 250 = Derek Smith Keyser +Mythology 83138 CCI 205 - 03 2:00 pm - 3:15 pm TR School of Education Building 120 = TBA +Introduction to Greek Archaeology 83140 CCI 211 - 01 9:30 am - 10:45 am TR School of Education Building 224 = TBA +Introduction to Greek Archaeology 83141 9:30 am - 10:45 am TR School of Education Building 224 = TBA +Classical Comedy 81360 CCI 306 - 01 11:00 am - 11:50 am MWF Moore Humanities & Research Ad 1213 = Derek Smith Keyser +The Age of Nero 81370 CCI 326 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Moore Humanities & Research Ad 1209 = Jonathan Peter Zarecki +Women in Antiquity 81363 CCI 330 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR Moore Humanities & Research Ad 1207 = Rebecca Marie Muich +Women in Antiquity 81366 2:00 pm - 3:15 pm TR Moore Humanities & Research Ad 1207 = Rebecca Marie Muich +Ancient Oracles 83144 CCI 490 - 01 12:00 pm - 12:50 pm MWF Moore Humanities & Research Ad 1213 = Maura Keane Heyn +Honors Work 81392 CCI 493 - 01 TBA TBA = David B. Wharton +Communication Disorders Laboratory 80516 CSD 219 - 01 M = Lisa McDonald +Communication Disorders Laboratory 80517 CSD 219 - 02 8:00 am - 9:00 am T Ferguson Building 341 = Christopher Allen Atkins +Communication Disorders Laboratory 80518 CSD 219 - 03 9:00 am - 10:00 am M Ferguson Building 341 = Sena Diane Crutchley +Communication Disorders Laboratory 80519 CSD 219 - 04 3:30 pm - 4:30 pm T Ferguson Building 341 = Perry F. Flynn +Communication Disorders Laboratory 80521 CSD 219 - 05 8:00 am - 9:00 am W Ferguson Building 341 = Kelly Turner Harrington +Concepts in Communication Sciences 80522 CSD 250 - 01 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Introduction to Phonetics 80524 CSD 306 - 01 9:30 am - 10:45 am MW Graham Building 302 = Terri Hardin Ramsey +Speech and Hearing Science 80526 CSD 307 - 01 TBA TBA = Robert Mayo +Language and Speech Development 80528 CSD 308 - 01 1:00 pm - 2:15 pm MW Petty Building 223 = Alan G. Kamhi +Language and Speech Development 80529 1:00 pm - 2:15 pm MW Petty Building 223 = Alan G. Kamhi +Language and Speech Development 84095 CSD 308 - 03 11:00 am - 12:15 pm W Curry Building 309 = Emily Lynn Hamuka +Language and Speech Development 84096 11:00 am - 12:15 pm W Curry Building 309 = Emily Lynn Hamuka +Anatomy and Physiology of the Speech and Hearing Mechanism 80535 CSD 309 - 01 8:00 am - 9:15 am MW Graham Building 308 = Virginia Anne Hinton +Independent Study 80541 CSD 333 - 01 TBA TBA = Robert Mayo +Independent Study 80542 CSD 333 - 02 TBA TBA = Lisa Guerrant Fox-Thomas +Independent Study 80543 CSD 333 - 03 TBA TBA = Amy Michele Myers +Independent Study 80544 CSD 333 - 04 TBA TBA = Denise Anne Tucker +Independent Study 80545 CSD 333 - 05 TBA TBA = Kristine Lundgren +Independent Study 84853 TBA TBA = Sena Diane Crutchley +Introduction to Audiology 83637 CSD 334 - 01 TBA TBA = Denise Anne Tucker +Introduction to Audiology 83643 CSD 334 - 02 TBA TBA = Denise Anne Tucker +Diagnostic Procedures: Inquiry, Observation and Measurement 83647 CSD 450 - 01 11:00 am - 12:15 pm MW Graham Building 302 = Terri Hardin Ramsey +Diagnostic Procedures: Inquiry, Observation and Measurement 83650 11:00 am - 12:15 pm MW Graham Building 302 = Terri Hardin Ramsey +Honors Clinical Practice in Speech-Language Pathology 83655 CSD 471 - 01 12:30 pm - 3:00 pm T Graham Building 402 = and lab Christopher Allen Atkins +Structured Clinic Observations 83659 CSD 476 - 01 TBA TBA = Kristine Lundgren +Structured Clinic Observations 83664 CSD 476 - 02 TBA TBA = Lisa Guerrant Fox-Thomas +Introduction to Adult Language Disorders 83668 CSD 487 - 01 TBA TBA = Jessica Ann Obermeyer +Introduction to Adult Language Disorders 83671 TBA TBA = Jessica Ann Obermeyer +Senior Honors Project 83679 CSD 490 - 01 TBA TBA = Kristine Lundgren +Honors Independent Study 83690 CSD 493 - 01 TBA TBA = Kristine Lundgren +Honors Independent Study 84811 CSD 493 - 02 TBA TBA = Lucia Ingrid Mendez +Honors Independent Study 84841 CSD 493 - 03 TBA TBA = Virginia Anne Hinton +Introduction to Adult Language Disorders 83760 CSD 587 - 01 TBA TBA = Jessica Ann Obermeyer +Professional Issues and Ethics in Speech-Language Pathology 83762 CSD 600 - 01 1:00 pm - 3:50 pm F Curry Building 237 = Robert Mayo +Cognitive-Linguistic Disorders in Adults 83782 CSD 606 - 01 12:30 pm - 3:20 pm W Graham Building 302 = Jessica Ann Obermeyer +Augmentative and Alternative Communication 83785 CSD 612 - 01 TBA TBA = Emily Lynn Hamuka +Language Learning Disabilities 83788 CSD 614 - 01 5:30 pm - 8:20 pm R Ferguson Building 248 = Alan G. Kamhi +Cultural and Linguistic Diversity in Communication Sciences and Disorders 83795 CSD 627 - 01 9:00 am - 12:00 pm F Curry Building 334 = Virginia Anne Hinton +Dysphagia 83799 CSD 629 - 01 5:30 pm - 8:20 pm M Ferguson Building 322 = Laura Paiewonsky +Prevention, Assessment, and Intervention of Communication Disorders: Birth-5 83806 CSD 636 - 01 9:00 am - 11:50 am F Curry Building 241 = Lucia Ingrid Mendez +Minor Area Clinical Practicum for Speech-Language Pathology Majors 83811 CSD 638 - 01 TBA TBA = Lisa Guerrant Fox-Thomas +Independent Study 83823 CSD 650 - 01Clinical Foundations in Speech-Language Pathology I 83976 CSD 671 - 01 12:30 pm - 3:00 pm T Graham Building 402 = Christopher Allen Atkins +Clinical Practice I 84781 TBA TBA = Christopher Allen Atkins +Clinical Practice I 84782 TBA TBA = Sena Diane Crutchley +Clinical Practice I 84783 TBA TBA = Perry F. Flynn +Clinical Practice I 84784 TBA TBA = Emily Lynn Hamuka +Clinical Practice I 84854 TBA TBA = Kelly Turner Harrington +Clinical Practice I 84855 TBA TBA = Melissa Sharpe May +Clinical Practice I 84856 TBA TBA = Lisa McDonald +Clinical Practice I 84857 TBA TBA = Connie Clark Williams +Internship in Communication Disorders 83992 CSD 677 - 01 TBA TBA = Lisa McDonald +Professional Seminars in Communication Sciences and Disorders 84000 CSD 751 - 01 3:00 pm - 5:00 pm F Graham Building 303 = Alan G. Kamhi +Professional Seminars in Communication Sciences and Disorders 84006 CSD 751 - 02 TBA TBA = Alan G. Kamhi +Practicum in Teaching Communication Sciences and Disorders 84010 CSD 773 - 01 TBA TBA = Virginia Anne Hinton +Independent Study 84019 CSD 780 - 01 TBA TBA = Alan G. Kamhi +Independent Study 84022 CSD 780 - 02 TBA TBA = Robert Mayo +Independent Study 84026 CSD 780 - 03 TBA TBA = Denise Anne Tucker +Independent Study 84028 CSD 780 - 04 TBA TBA = Kristine Lundgren +Independent Study 84030 CSD 780 - 05 TBA TBA = Amy Michele Myers +Directed Research 84035 CSD 790 - 01 TBA TBA = Kristine Lundgren +Directed Research 84038 CSD 790 - 02 TBA TBA = Robert Mayo +Directed Research 84039 CSD 790 - 03 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Dissertation 84041 CSD 799 - 01 TBA TBA = Denise Anne Tucker +Dissertation 84044 CSD 799 - 03 TBA TBA = Alan G. Kamhi +Dissertation Extension 84050 CSD 802 - 01 TBA TBA = Kristine Lundgren +Dissertation Extension 84059 CSD 802 - 02 TBA TBA = Robert Mayo +Leisure and American Lifestyles 80726 CTR 101 - 01 TBA TBA = Joan Langella Sutton +Introduction to Recreation and Parks 80721 CTR 111 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Graham Building 302 = Kimberly Diane Miller +Fundamentals of Outdoor Leadership 80731 CTR 203 - 01 3:00 pm - 5:50 pm W Kaplan Center for Wellness 105 = and lab Alexandra Katrina Hauer +Leadership in Recreation and Parks 80722 CTR 212 - 01 3:30 pm - 4:45 pm MW Stone Building 204 = Kimberly Diane Miller +Program Planning in Recreation and Parks 80723 CTR 213 - 01 9:30 am - 10:45 am MW Graham Building 307 = and lab Kimberly Diane Miller + 9:30 am - 12:00 pm F Graham Building 308 = and lab Kimberly Diane Miller +Introduction to Therapeutic Recreation 80718 CTR 231 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR Graham Building 106 = Leandra A. Bedini +Professional Internship Preparation in Recreation and Parks 80727 CTR 252 - 01 11:00 am - 11:50 am M Curry Building 309 = Joan Langella Sutton +Professional Internship Preparation in Recreation and Parks 81407 CTR 252 - 02 1:00 pm - 1:50 pm M Curry Building 244 = Joan Langella Sutton +Recreation Services with Underrepresented Groups 80724 CTR 314 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Stone Building 204 = Stuart J. Schleien +Recreation Area and Facility Development 80732 CTR 342 - 01 3:30 pm - 4:45 pm MW Curry Building 312 = and lab Benjamin D Hickerson +Financing and Budgeting in Recreation and Parks 80713 CTR 415 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Ferguson Building 325 = Benjamin D Hickerson +Management in Recreation and Parks 80711 CTR 416 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR Curry Building 312 = Justin Tyler Harmon +Internship in Recreation and Parks 80738 CTR 417 - 01 TBA TBA = Joan Langella Sutton +Directed Research in Recreation, Parks, and Tourism 81046 CTR 419 - 01 TBA TBA = Benjamin D Hickerson +Meeting and Event Planning and Management 80730 CTR 423 - 01 5:30 pm - 8:20 pm W Ferguson Building 325 = Jennifer Lloyd Ball +Trends and Issues in Therapeutic Recreation 80703 CTR 433 - 01 9:30 am - 10:45 am MW Graham Building 308 = Leandra A. Bedini +Interventions and Facilitation Techniques in Therapeutic Recreation 80708 CTR 437 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR Graham Building 207 = Judith S. Kinney +Clinical Procedures in Therapeutic Recreation 80998 CTR 439 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Graham Building 209 = Judith S. Kinney +Honors Work 81048 TBA TBA = Stuart J. Schleien +Foundations of Recreation and Parks 80717 CTR 611 - 01 4:00 pm - 6:50 pm M Ferguson Building 247 = Benjamin D Hickerson +Financing and Budgeting in Recreation and Parks 81042 CTR 615 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Ferguson Building 325 = Benjamin D Hickerson +Professional Issues in Therapeutic Recreation 80705 CTR 633 - 01 9:30 am - 10:45 am MW Graham Building 308 = TBA +Advanced Interventions and Facilitation Techniques in Therapeutic Recreation 80709 CTR 637 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR Graham Building 207 = Judith S. Kinney +Advanced Clinical Procedures in Therapeutic Recreation 81003 CTR 639 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Graham Building 209 = Judith S. Kinney +Independent Study 81049 CTR 695 - 01 TBA TBA = Stuart J. Schleien +Directed Readings 81051 CTR 696 - 01 TBA TBA = Justin Tyler Harmon +Internship in Recreation and Parks 81055 CTR 697 - 01 TBA TBA = Joan Langella Sutton +Field Project in Recreation and Parks 81073 CTR 698 - 01 TBA TBA = Benjamin D Hickerson +Thesis 81059 CTR 699 - 01 TBA TBA = Stuart J. Schleien +Thesis Extension 81058 CTR 801 - 01 TBA TBA = Stuart J. Schleien +Research Extension 81060 CTR 803 - 01 TBA TBA = Stuart J. Schleien +Introduction to Communication Studies 83674 CST 105 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Eberhart Building 554 = Hannah Grace Allen +Introduction to Communication Studies 83685 CST 105 - 02 3:30 pm - 4:45 pm MW Eberhart Building 554 = Hannah Grace Allen +Introduction to Communication Studies 83688 CST 105 - 03 2:00 pm - 3:15 pm TR Ferguson Building 113 = Reilly Catherine McKean +Introduction to Communication Studies 83692 CST 105 - 04 3:30 pm - 4:45 pm TR Ferguson Building 113 = Reilly Catherine McKean +Introduction to Communication Studies 83695 CST 105 - 05 11:00 am - 11:50 am MWF Ferguson Building 113 = Jada Kierra Boyd +Introduction to Communication Studies 83698 CST 105 - 06 12:00 pm - 12:50 pm MWF Ferguson Building 113 = Jada Kierra Boyd +Introduction to Communication Studies 83703 CST 105 - 07 2:00 pm - 3:15 pm MW Gatewood Studio Arts Building 204 = Sage Lenore Rufsvold +Introduction to Communication Studies 83706 CST 105 - 08 3:30 pm - 4:45 pm MW Gatewood Studio Arts Building 204 = Sage Lenore Rufsvold +Introduction to Communication Studies 83708 CST 105 - 09 9:00 am - 9:50 am MW Bryan Building 117 = Hannah Leigh Welborn-Lewis + 9:00 am - 9:50 am F Ferguson Building 100 = Hannah Leigh Welborn-Lewis +Introduction to Communication Studies 83726 CST 105 - 10 10:00 am - 10:50 am MW Bryan Building 117 = Hannah Leigh Welborn-Lewis + 10:00 am - 10:50 am F Ferguson Building 100 = Hannah Leigh Welborn-Lewis +Introduction to Communication Studies 83733 CST 105 - 11 9:00 am - 9:50 am MW Moore Humanities & Research Ad 1207 = April Nicole Wright + 9:00 am - 9:50 am F Ferguson Building 100 = April Nicole Wright +Introduction to Communication Studies 83735 CST 105 - 12 10:00 am - 10:50 am MW Graham Building 310 = Jenny Marie Southard + 10:00 am - 10:50 am F Ferguson Building 100 = Jenny Marie Southard +Introduction to Communication Studies 83738 CST 105 - 13 9:00 am - 9:50 am MW Moore Humanities & Research Ad 1210 = April Nicole Wright + 9:00 am - 9:50 am F Ferguson Building 100 = April Nicole Wright +Introduction to Communication Studies 83744 CST 105 - 14 10:00 am - 10:50 am MW Nursing Building, Moore 331 = Jenny Marie Southard + 10:00 am - 10:50 am F Ferguson Building 100 = Jenny Marie Southard +Introduction to Communication Studies 83746 CST 105 - 15 9:00 am - 9:50 am MW School of Education Building 212 = April Nicole Wright + 9:00 am - 9:50 am F Ferguson Building 100 = April Nicole Wright +Introduction to Communication Studies 83749 CST 105 - 16 10:00 am - 10:50 am MW Eberhart Building 161 = Jenny Marie Southard + 10:00 am - 10:50 am F Ferguson Building 100 = Jenny Marie Southard +Introduction to Communication Studies 83751 CST 105 - 17 9:00 am - 9:50 am MW Coleman Building 319 = April Nicole Wright + 9:00 am - 9:50 am F Ferguson Building 100 = April Nicole Wright +Introduction to Communication Studies 83754 CST 105 - 18 10:00 am - 10:50 am MW Stone Building 215 = Jenny Marie Southard + 10:00 am - 10:50 am F Ferguson Building 100 = Jenny Marie Southard +Introduction to Communication Studies 83756 CST 105 - 19 9:00 am - 9:50 am MW School of Education Building 219 = April Nicole Wright + 9:00 am - 9:50 am F Ferguson Building 100 = April Nicole Wright +Introduction to Communication Studies 83764 CST 105 - 20 10:00 am - 10:50 am MW Curry Building 237 = Jenny Marie Southard + 10:00 am - 10:50 am F Ferguson Building 100 = Jenny Marie Southard +Introduction to Communication Studies 83770 CST 105 - 21 9:00 am - 9:50 am MW School of Education Building 217 = April Nicole Wright + 9:00 am - 9:50 am F Ferguson Building 100 = April Nicole Wright +Introduction to Communication Studies 83774 CST 105 - 22 10:00 am - 10:50 am MW Curry Building 303 = Jenny Marie Southard + 10:00 am - 10:50 am F Ferguson Building 100 = Jenny Marie Southard +Introduction to Communication Studies 83780 CST 105 - 23 9:30 am - 10:45 am TR Curry Building 237 = Jenny Marie Southard +Introduction to Communication Studies 83787 CST 105 - 24 11:00 am - 12:15 pm TR Curry Building 237 = Jenny Marie Southard +Introduction to Communication Studies 83803 CST 105 - 25 TBA TBA = Jenny Marie Southard +Introduction to Communication Studies 83817 CST 105 - 26 3:30 pm - 4:45 pm MW School of Education Building 106 = April Nicole Wright +Introduction to Communication Studies 83826 CST 105 - 27 TBA TBA = Jessica Ruth Sullivan +Introduction to Communication Studies 84646 CST 105 - 28Introduction to Communication Studies 83839 3:30 pm - 4:45 pm TR Curry Building 303 = Kristen Thompson Christman +Introduction to Communication Studies 83865 CST 105 - 29 TBA TBA = Kristen Thompson Christman +Introduction to Communication Studies 84033 CST 105 - 30 6:00 pm - 7:15 pm TR Curry Building 247 = Elizabeth Joyce Dam-Regier +Introduction to Communication Studies 83922 CST 105 - 31 5:30 pm - 6:45 pm MW Ferguson Building 113 = Samuel Calvin Cook +Introduction to Communication Studies 83923 CST 105 - 32 TR = Christopher Vaughn Jordan +Introduction to Communication Studies 83928 CST 105 - 33 2:00 pm - 3:15 pm TR Stone Building 217 = TBA +Introduction to Communication Studies 83932 CST 105 - 34 11:00 am - 12:15 pm TR Moore Humanities & Research Ad 2209 = Nicholson Hardin Sprinkle +Introduction to Communication Studies 83934 CST 105 - 35 12:30 pm - 1:45 pm TR Curry Building 247 = Zachary H Jackson +Introduction to Communication Studies 84036 CST 105 - 36 8:00 am - 8:50 am MWF Curry Building 332 = Zachary H Jackson +Introduction to Communication Studies 83940 CST 105 - 37 TBA TBA = Jacqueline L Downing +Introduction to Communication Studies 83943 CST 105 - 38 8:00 am - 8:50 am MWF Ferguson Building 113 = Kelly Irene Donahey Simpson +Introduction to Communication Studies 83947 CST 105 - 39 9:00 am - 9:50 am MWF Ferguson Building 113 = Kelly Irene Donahey Simpson +Introduction to Communication Studies 83952 CST 105 - 40 2:00 pm - 3:15 pm MW Moore Humanities & Research Ad 1214 = TBA +Introduction to Communication Studies 83955 CST 105 - 41 TBA TBA = Maria Martha Williams +Introduction to Communication Studies 83958 CST 105 - 42 3:30 pm - 4:45 pm MW Graham Building 423 = TBA +Introduction to Communication Studies 83970 CST 105 - 43 5:00 pm - 6:15 pm TR Curry Building 244 = Daniel Bryan Richardson +Introduction to Communication Studies 83974 CST 105 - 44 3:30 pm - 4:45 pm MW Curry Building 204 = Bethany Aleese Barnes +Introduction to Communication Studies 83978 CST 105 - 45 TBA TBA = Nikki Howard Nichols +Introduction to Communication Studies 83981 CST 105 - 46 5:30 pm - 8:20 pm T Curry Building 332 = Maria Perrot +Introduction to Communication Studies 83985 CST 105 - 47 1:00 pm - 1:50 pm MWF Ferguson Building 113 = Margaret J Bozovich +Introduction to Communication Studies 83989 CST 105 - 48 8:00 am - 9:15 am TR Curry Building 332 = Margaret J Bozovich +Introduction to Communication Studies 83991 CST 105 - 49 8:00 am - 9:15 am TR Ferguson Building 113 = Carolyn Lacy Nance +Introduction to Communication Studies 83998 CST 105 - 50 TBA TBA = Kiya Davis Ward +Communication and Community 80398 CST 200 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Nursing Building, Moore 331 = Kristen Thompson Christman +Communication and Community 80399 CST 200 - 02 11:00 am - 12:15 pm TR Nursing Building, Moore 329 = Kristen Thompson Christman +Communication and Community 80401 CST 200 - 03 2:00 pm - 3:15 pm TR Moore Humanities & Research Ad 1204 = David A. Carlone +Communication and Community 80402 CST 200 - 04 3:30 pm - 4:45 pm MW Curry Building 334 = Marianne E. Legreco +Relational Communication 80403 CST 207 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Curry Building 241 = Jessica Ruth Sullivan +Relational Communication 80404 CST 207 - 02 TBA TBA = Jessica Ruth Sullivan +Relational Communication 80405 CST 207 - 03 5:30 pm - 8:20 pm W Curry Building 237 = Warren Patterson Sawyer +Communicating Ethically 80406 CST 210 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Curry Building 303 = Jessica Erin Delk McCall +Communicating Ethically 80407 CST 210 - 02 11:00 am - 12:15 pm TR Curry Building 312 = Jenni Marie Simon +Communicating Ethically 80408 CST 210 - 03 TBA TBA = Jenni Marie Simon +Communicating Ethically 80416 CST 210 - 04 12:30 pm - 1:45 pm TR Curry Building 303 = Christopher N. Poulos +Communication Theory 80421 CST 300 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Curry Building 303 = Elizabeth J. Natalle +Communication Theory 80422 CST 300 - 02 12:30 pm - 1:45 pm TR Ferguson Building 248 = Loreen Nyla Olson +Communication Theory 80423 CST 300 - 03 11:00 am - 12:15 pm TR Curry Building 303 = David A. Carlone +Persuasion and Social Influence 80426 CST 315 - 01 TBA TBA = Patricia Fairfield-Artman +Special Problems 80574 CST 333 - 01 TBA TBA = Kristen Thompson Christman +Special Problems 80576 CST 333 - 02 TBA TBA = David A. Carlone +Special Problems 80578 CST 333 - 03 TBA TBA = Marianne E. Legreco +Special Problems 80580 CST 333 - 04 TBA TBA = Jessica Ruth Sullivan +Special Problems 80581 CST 333 - 05 TBA TBA = Warren Patterson Sawyer +Special Problems 80582 CST 333 - 06 TBA TBA = Jessica Erin Delk McCall +Special Problems 80585 CST 333 - 07 TBA TBA = Jenni Marie Simon +Special Problems 80586 CST 333 - 08 TBA TBA = Christopher N. Poulos +Special Problems 80587 CST 333 - 09 TBA TBA = Elizabeth J. Natalle +Special Problems 80589 CST 333 - 10 TBA TBA = Loreen Nyla Olson +Special Problems 80590 CST 333 - 11 TBA TBA = April Nicole Wright +Special Problems 80592 CST 333 - 12 TBA TBA = Erin Danielle Harrison +Special Problems 80593 CST 333 - 13 TBA TBA = Jenny Marie Southard +Special Problems 80596 CST 333 - 14 TBA TBA = Peter M. Kellett +Special Problems 80597 CST 333 - 15 TBA TBA = Kimberly Marie Cuny +Special Problems 80599 CST 333 - 16 TBA TBA = Cristiane Sommer Damasceno +Special Problems 80600 CST 333 - 17 TBA TBA = Etsuko Kinefuchi +Special Problems 80601 CST 333 - 18 TBA TBA = Spoma Jovanovic +Special Problems 80603 CST 333 - 19 TBA TBA = Roy Jay Schwartzman +Communication and Workplace Relationships 80438 CST 341 - 01 TBA TBA = April Nicole Wright +Communication and Workplace Relationships 80450 CST 341 - 02 9:30 am - 10:45 am TR Curry Building 334 = Warren Patterson Sawyer +Communication and Workplace Relationships 81065 CST 341 - 03 TBA TBA = Erin Danielle Harrison +Communication and Workplace Relationships 80453 CST 341 - 04 3:30 pm - 4:45 pm MW Ferguson Building 113 = Warren Patterson Sawyer +Communication and Workplace Relationships 80465 CST 341 - 05 2:00 pm - 3:15 pm TR Curry Building 332 = Jenny Marie Southard +Communication and Workplace Relationships 80470 CST 341 - 06 TBA TBA = Samuel Calvin Cook +Communication and Workplace Relationships 83408 CST 341 - 07 3:30 pm - 4:45 pm TR Gatewood Studio Arts Building 204 = TBA +Communication and Public Relations: Strategies and Innovations 80472 CST 342 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Ferguson Building 113 = Warren Patterson Sawyer +Communication and Public Relations: Strategies and Innovations 80475 CST 342 - 02 12:30 pm - 1:45 pm TR Curry Building 334 = Warren Patterson Sawyer +Crisis Communication 80478 CST 343 - 01 TBA TBA = Patricia Fairfield-Artman +Conflict Communication 80481 CST 344 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Graham Building 423 = Peter M. Kellett +Conflict Communication 80483 CST 344 - 02 11:00 am - 12:15 pm TR Graham Building 402 = Peter M. Kellett +Small Group and Team Communication 80486 CST 350 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Curry Building 237 = Jessica Erin Delk McCall +Speaking Center Theory and Practice 80489 CST 390 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF Moore Humanities & Research Ad 3207 = Kimberly Marie Cuny +Communication Research Methods 80491 CST 399 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Ferguson Building 325 = Cristiane Sommer Damasceno +Communication Pedagogy 80498 CST 403 - 01 3:30 pm - 4:45 pm MW Curry Building 331 = Jessica Erin Delk McCall +Gender and Communication 80506 CST 407 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Ferguson Building 113 = Loreen Nyla Olson +Communication Internship 80508 CST 412 - 01 TBA TBA = April Nicole Wright +Communication Internship 80510 CST 412 - 02 TBA TBA = Kimberly Marie Cuny +Communication Internship 80512 CST 412 - 03 TBA TBA = Kimberly Marie Cuny +Family Communication 80513 CST 415 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR Moore Humanities & Research Ad 1213 = Christopher N. Poulos +Communication and Friendship 80514 CST 417 - 01 5:30 pm - 8:20 pm T Ferguson Building 113 = Christopher N. Poulos +Tpcs: Political Communication 80523 CST 460 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR Curry Building 247 = Roy Jay Schwartzman +Metaphors of Intercultural Com 80525 CST 460 - 02 3:30 pm - 4:45 pm MW Curry Building 332 = Elizabeth J. Natalle +Wom Suff, Civ Rts, Equality 80527 CST 460 - 03 3:30 pm - 4:45 pm TR Curry Building 309 = Elizabeth J. Natalle +Tpcs: Lifespan Comm & Aging 80530 CST 460 - 04 12:30 pm - 1:45 pm TR Nursing Building, Moore 331 = Kristen Thompson Christman +Tpcs: Internet & Society 80531 CST 460 - 05 9:30 am - 10:45 am TR Ferguson Building 113 = Cristiane Sommer Damasceno +Tpcs: Digital Making 80533 CST 460 - 06 12:30 pm - 1:45 pm TR Ferguson Building 113 = Cristiane Sommer Damasceno +Speaking of Happiness 84787 CST 460 - 07 TBA TBA = Spoma Jovanovic +Engaging Communication Scholarship I 80537 CST 601 - 01 5:30 pm - 8:20 pm M Curry Building 331 = David A. Carlone +Communication Pedagogy 80562 CST 603 - 01 3:30 pm - 4:45 pm MW Curry Building 331 = Jessica Erin Delk McCall +Organizational Communication 80539 CST 612 - 01 5:30 pm - 8:20 pm T Curry Building 331 = Marianne E. Legreco +Identity, Culture, and Communication 80540 CST 635 - 01 5:30 pm - 8:20 pm W Curry Building 331 = Etsuko Kinefuchi +Independent Study 84906 CST 650 - 01 TBA TBA = Christopher N. Poulos +Principles of Advocacy 83612 CTP 104 - 01 TR = Ryan P Milligan +Introduction to Personal Finance 83621 CTP 106 - 01 MWF = Ryan P Milligan +Introduction to Dimensions of Campus and Community 83625 CTP 158 - 01 MWF = Ryan P Milligan +First Year Practicum 83638 CTP 190 - 01 TR = Ryan P Milligan +Introductory Independent Study 83646 CTP 191 - 01 TBA TBA = Ryan P Milligan +Financial Security on a Budget 83658 CTP 206 - 01 MW = Ryan P Milligan +Navigating College Life 83663 CTP 211 - 01 TR = Ryan P Milligan +Sophomore Practicum 83672 CTP 290 - 01 TR = Ryan P Milligan +Independent Study 83677 CTP 291 - 01 TBA TBA = Ryan P Milligan +Essential Elements of Credit Management 83683 CTP 306 - 01 MW = Ryan P Milligan +Planning to Protect Your Rights 83687 CTP 314 - 01 TR = Ryan P Milligan +Junior Practicum 83694 CTP 390 - 01 TR = Ryan P Milligan +Advanced Independent Study 83710 CTP 391 - 01 TBA TBA = Ryan P Milligan +Internship 83705 CTP 393 - 01 MW = Ryan P Milligan +Senior Seminar 83715 CTP 404 - 01 T = Ryan P Milligan +Senior Practicum 83722 CTP 459 - 01 TR = Ryan P Milligan +Senior Capstone Portfolio 83728 CTP 490 - 01 MW = Ryan P Milligan +Internship and Job Development 83731 CTP 492 - 01 R = Ryan P Milligan +Algorithm Analysis and Design 84744 IAC 620 - 01 5:30 pm - 6:45 pm MW Petty Building 223 = TBA +Data Science 84745 IAC 621 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR School of Education Building 226 = TBA +Big Data and Machine Learning 84746 IAC 622 - 01 8:00 am - 9:15 am TR Petty Building 150 = TBA +Introduction to Computer Programming for Non-Majors 81930 CSC 120 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Nursing Building, Moore 328 = Jing Deng +Introduction to Computer Science 81981 CSC 130 - 01 1:00 pm - 2:50 pm M Jackson Library 032 = and lab Mark V. Armstrong + W = and lab Mark V. Armstrong +Introduction to Computer Science 81982 CSC 130 - 02 1:00 pm - 2:50 pm M Jackson Library 032 = and lab Mark V. Armstrong + W = and lab Mark V. Armstrong +Introduction to Computer Science 81983 CSC 130 - 03 1:00 pm - 2:50 pm M Jackson Library 032 = and lab Mark V. Armstrong + W = and lab Mark V. Armstrong +Elementary Data Structures and Algorithms 81976 CSC 230 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Petty Building 217 = Chandana Ariyawansa +Elementary Data Structures and Algorithms 81977 CSC 230 - 02 12:30 pm - 1:45 pm TR Petty Building 217 = Chandana Ariyawansa +Elementary Data Structures and Algorithms 81978 CSC 230 - 03 3:30 pm - 4:45 pm TR Petty Building 217 = Chandana Ariyawansa +Foundations of Computer Science I 81931 CSC 250 - 01 2:00 pm - 2:50 pm MWF Petty Building 150 = Jing Deng +Foundations of Computer Science I 81932 CSC 250 - 02 9:00 am - 9:50 am MWF Eberhart Building 554 = Jing Deng +Foundations of Computer Science I 81933 CSC 250 - 03 11:00 am - 11:50 am MWF Eberhart Building 554 = Jing Deng +Computer Organization and Assembly Language 81934 CSC 261 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Petty Building 313 = Chandana Ariyawansa +Advanced Data Structures 81935 CSC 330 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR Petty Building 217 = Mohammad Faridul Siddiqui +Advanced Data Structures 81936 CSC 330 - 02 3:30 pm - 4:45 pm MW Petty Building 217 = Mohammad Faridul Siddiqui +Concepts of Programming Languages 81937 CSC 339 - 01 1:00 pm - 1:50 pm MWF Petty Building 303 = Jing Deng +Software Engineering 81938 CSC 340 - 01 5:30 pm - 6:45 pm TR Petty Building 227 = Richard I Quigley +Foundations of Computer Science II 81939 CSC 350 - 01 9:00 am - 9:50 am MWF Petty Building 227 = Fereidoon Sadri +Foundations of Computer Science II 81940 CSC 350 - 02 11:00 am - 11:50 am MWF Petty Building 227 = Fereidoon Sadri +Data Science 81941 CSC 405 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR School of Education Building 226 = Somya Darsan Mohanty +Network Analysis 81942 CSC 407 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Petty Building 227 = Jing Deng +Big Data and Machine Learning 81943 CSC 410 - 01 8:00 am - 9:15 am TR Petty Building 150 = Shanmugathasan Suthaharan +Artificial Intelligence 81945 CSC 429 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR Petty Building 223 = Nancy L. Green +Introduction to Compiler Design 81946 CSC 439 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Petty Building 227 = Stephen R. Tate +Human-Computer Interface Development 81947 CSC 442 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR Petty Building 223 = Regis Augusto Poli Kopper +Theory of Computation 81948 CSC 452 - 01 3:30 pm - 4:45 pm MW Petty Building 150 = Jing Deng +Algorithm Analysis and Design 81949 CSC 454 - 01 5:30 pm - 6:45 pm MW Petty Building 223 = Jing Deng +Principles of Operating Systems 81950 CSC 462 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR Petty Building 224 = and lab Somya Darsan Mohanty +Principles of Database Systems 81951 CSC 471 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Petty Building 219 = Regis Augusto Poli Kopper +Principles of Computer Networks 81952 CSC 477 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR Petty Building 227 = and lab Shanmugathasan Suthaharan +Principles of Computer Security 81953 CSC 481 - 01 3:30 pm - 4:45 pm MW Petty Building 227 = Stephen R. Tate +Senior Capstone 81954 CSC 490 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Petty Building 007 = Mohammad Faridul Siddiqui +Selected Topics in Computer Science 81955 CSC 495 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Petty Building 007 = Min Jeong Kim +Data Science 81956 CSC 605 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR School of Education Building 226 = Somya Darsan Mohanty +Network Analysis 81957 CSC 607 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Petty Building 227 = Jing Deng +Big Data and Machine Learning 81958 CSC 610 - 01 8:00 am - 9:15 am TR Petty Building 150 = Shanmugathasan Suthaharan +Artificial Intelligence 81960 CSC 629 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR Petty Building 223 = Nancy L. Green +Introduction to Compiler Design 81961 CSC 639 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Petty Building 227 = Stephen R. Tate +Software Engineering 81962 CSC 640 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Petty Building 223 = Min Jeong Kim +Human-Computer Interface Development 81963 CSC 642 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR Petty Building 223 = Regis Augusto Poli Kopper +Theory of Computation 81964 CSC 652 - 01 3:30 pm - 4:45 pm MW Petty Building 150 = Jing Deng +Algorithm Analysis and Design 81965 CSC 654 - 01 5:30 pm - 6:45 pm MW Petty Building 223 = Jing Deng +Foundations of Computer Science 81966 CSC 656 - 01 5:30 pm - 6:45 pm TR Petty Building 217 = Mohammad Faridul Siddiqui +Principles of Operating Systems 81967 CSC 662 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR Petty Building 224 = and lab Somya Darsan Mohanty +Advanced Database Systems 81968 CSC 671 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Patricia A Sullivan Science 349 = Fereidoon Sadri +Principles of Computer Networks 81969 CSC 677 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR Petty Building 227 = and lab Shanmugathasan Suthaharan +Principles of Computer Security 81970 CSC 681 - 01 3:30 pm - 4:45 pm MW Petty Building 227 = Stephen R. Tate +Advanced Topics in Computer Science 81971 CSC 693 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Petty Building 007 = Min Jeong Kim +Project in Computer Science 84601 CSC 698 - 01 TBA TBA = Jing Deng +Project in Computer Science 84827 CSC 698 - 04 TBA TBA = Min Jeong Kim +Project in Computer Science 84659 CSC 698 - 07 TBA TBA = Somya Darsan Mohanty +Project in Computer Science 84828 CSC 698 - 09 TBA TBA = Shanmugathasan Suthaharan +Thesis 84868 CSC 699 - 01 TBA TBA = Jing Deng +Textile Science: From Fiber to Finish 82126 CRS 211 - 01 TBA TBA = Anne Mitchell Wood +Culture, Human Behavior, and Clothing 82134 CRS 221 - 01 12:00 pm - 12:50 pm MWF Nursing Building, Moore 130 = Trisha W Kemerly +Introduction to Apparel and Related Industries: From Concept to Consumer 82140 CRS 231 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR Jackson Library 032 = TBA +Design Principles and Technology 82144 CRS 242 - 01 8:00 am - 9:15 am T Stone Building 204 = and lab Trisha W Kemerly + T = and lab Trisha W Kemerly +Design Principles and Technology 82148 CRS 242 - 02 8:00 am - 9:15 am T Stone Building 204 = and lab Trisha W Kemerly + R = and lab Trisha W Kemerly +Technical Apparel Analysis 82242 CRS 312 - 01 12:30 pm - 1:45 pm M Nursing Building, Moore 329 = and lab Anne Mitchell Wood +Technical Apparel Analysis Lab 82248 2:00 pm - 4:30 pm M Stone Building 244 = Anne Mitchell Wood +Technical Apparel Analysis Lab 82265 10:00 am - 12:30 pm F Stone Building 244 = Anne Mitchell Wood +Professional Development: Consumer, Apparel, and Retail Industries 82268 CRS 331 - 01 5:00 pm - 7:30 pm M School of Education Building 104 = Anne Mitchell Wood +Professional Development: Consumer, Apparel, and Retail Industries 82270 CRS 331 - 02 5:00 pm - 7:30 pm M Patricia A Sullivan Science 203 = TBA +Global Sourcing of Apparel and Related Consumer Products 82277 CRS 363 - 01 11:00 am - 11:50 am MWF Patricia A Sullivan Science 218 = Elena Egorovna Karpova +Global Sourcing of Apparel and Related Consumer Products 82305 CRS 363 - 02 11:00 am - 11:50 am MWF Stone Building 215 = TBA +Global Sourcing of Apparel and Related Consumer Products 82310 CRS 363 - 03 11:00 am - 11:50 am MWF Stone Building 217 = TBA +Survey of Historic Costume 82315 CRS 372 - 01 3:30 pm - 4:45 pm MW Stone Building 142 = Trisha W Kemerly +Special Problems in Consumer Apparel and Retail Studies 82321 CRS 400 - 01 TBA TBA = Anne Mitchell Wood +Special Problems in Consumer Apparel and Retail Studies 82324 CRS 400 - 02 TBA TBA = Jin Su +Special Problems in Consumer Apparel and Retail Studies 82327 CRS 400 - 03 TBA TBA = Trisha W Kemerly +Special Problems in Consumer Apparel and Retail Studies 82332 CRS 400 - 04 TBA TBA = Nancy Jean Hodges +Special Problems in Consumer Apparel and Retail Studies 82333 CRS 400 - 05 TBA TBA = Kittichai Watchravesringkan +Special Problems in Consumer Apparel and Retail Studies 82336 CRS 400 - 06 TBA TBA = Elena Egorovna Karpova +Honors Work 82339 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Problems in Consumer, Apparel, and Retail Studies 82342 CRS 582 - 01 TBA TBA = Kittichai Watchravesringkan +Analysis of Apparel and Related Industries 82345 CRS 620 - 01 TBA TBA = Elena Egorovna Karpova +Supervised Industry Practicum in Consumer, Apparel, and Retail Studies 82349 CRS 632 - 01 TBA TBA = Kittichai Watchravesringkan +Supervised Industry Practicum in Consumer, Apparel, and Retail Studies 82366 CRS 632 - 02 TBA TBA = Nancy Jean Hodges +Supervised Industry Practicum in Consumer, Apparel, and Retail Studies 82371 CRS 632 - 03 TBA TBA = Jin Su +Graduate Seminar in Consumer, Apparel, and Retail Studies 82376 CRS 682 - 01 TBA TBA = Nancy Jean Hodges +Problems in Retail and Consumer Studies 82383 CRS 685 - 01 TBA TBA = Nancy Jean Hodges +Problems in Retail and Consumer Studies 82384 CRS 685 - 02 TBA TBA = Kittichai Watchravesringkan +Problems in Retail and Consumer Studies 82412 CRS 685 - 03 TBA TBA = Jin Su +Minor Research 82414 CRS 690 - 01 TBA TBA = Nancy Jean Hodges +Minor Research 82415 CRS 690 - 02 TBA TBA = Kittichai Watchravesringkan +Minor Research 82418 CRS 690 - 03 TBA TBA = Jin Su +Thesis 82420 CRS 699 - 01 TBA TBA = Nancy Jean Hodges +Thesis 82421 CRS 699 - 02 TBA TBA = Kittichai Watchravesringkan +Thesis 82425 CRS 699 - 03 TBA TBA = Jin Su +Theory Development in Consumer, Apparel, and Retail Studies 82466 CRS 712 - 01 5:30 pm - 8:20 pm M Stone Building 217 = Jin Su +College Teaching Practicum in Consumer, Apparel, and Retail Studies 82427 CRS 765 - 01 TBA TBA = Nancy Jean Hodges +College Teaching Practicum in Consumer, Apparel, and Retail Studies 82432 CRS 765 - 02 TBA TBA = Kittichai Watchravesringkan +College Teaching Practicum in Consumer, Apparel, and Retail Studies 82435 CRS 765 - 03 TBA TBA = Jin Su +Directed Independent Study in Consumer, Apparel, and Retail Studies 82437 CRS 781 - 01 TBA TBA = Nancy Jean Hodges +Directed Independent Study in Consumer, Apparel, and Retail Studies 82439 CRS 781 - 02 TBA TBA = Kittichai Watchravesringkan +Directed Independent Study in Consumer, Apparel, and Retail Studies 82440 CRS 781 - 03 TBA TBA = Jin Su +Problems in Retail Marketing 82442 CRS 784 - 01 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Independent Doctoral Research 82443 CRS 790 - 01 TBA TBA = Nancy Jean Hodges +Independent Doctoral Research 82445 CRS 790 - 02 TBA TBA = Kittichai Watchravesringkan +Independent Doctoral Research 82446 CRS 790 - 03 TBA TBA = Jin Su +Dissertation 82448 CRS 799 - 01 TBA TBA = Nancy Jean Hodges +Dissertation 82449 CRS 799 - 02 TBA TBA = Kittichai Watchravesringkan +Dissertation 82450 CRS 799 - 03 TBA TBA = Jin Su +Thesis Extension 82451 CRS 801 - 01 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Thesis Extension 82453 CRS 801 - 02 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Thesis Extension 82454 CRS 801 - 03 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Dissertation Extension 82455 CRS 802 - 01 TBA TBA = Nancy Jean Hodges +Dissertation Extension 82457 CRS 802 - 02 TBA TBA = Jin Su +Dissertation Extension 82458 CRS 802 - 03 TBA TBA = Kittichai Watchravesringkan +Research Extension 82459 CRS 803 - 01 TBA TBA = Nancy Jean Hodges +Helping Skills 81512 CED 310 - 01 8:00 am - 9:15 am TR Ferguson Building 322 = and lab TBA +Helping Skills 81513 CED 310 - 02 9:30 am - 10:45 am TR Ferguson Building 248 = and lab TBA +Helping Skills 83562 CED 310 - 03 9:30 am - 10:45 am TR Ferguson Building 322 = and lab TBA +Helping Skills 83567 CED 310 - 04 2:00 pm - 3:15 pm TR Curry Building 309 = and lab TBA +Helping Skills 83568 CED 310 - 05 3:00 pm - 4:15 pm TR Anne & Benjamin Cone Bldg. 107 = and lab TBA +Love, Sex, and Relationships: Skills for Building Satisfying, Healthy Relationships 81514 CED 392 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Ferguson Building 322 = TBA +Love, Sex, and Relationships: Skills for Building Satisfying, Healthy Relationships 81516 CED 392 - 02 2:00 pm - 3:15 pm TR Ferguson Building 322 = TBA +Love, Sex, and Relationships: Skills for Building Satisfying, Healthy Relationships 83569 CED 392 - 03 12:30 pm - 1:45 pm TR Ferguson Building 322 = TBA +Love, Sex, and Relationships: Skills for Building Satisfying, Healthy Relationships 83572 CED 392 - 04 5:00 pm - 6:15 pm TR Ferguson Building 322 = TBA +Cont Tpcs: Stress Management 83815 CED 474 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR Ferguson Building 248 = TBA +Cont Tpcs: Stress Management 83924 CED 474 - 02 3:00 pm - 4:15 pm TR School of Education Building 226 = TBA +Counseling Diverse Populations 83619 CED 605 - 01 1:00 pm - 3:50 pm M Graham Building 307 = TBA +Helping Relationships-CED ONLY 83639 CED 610 - 01 9:00 am - 11:50 am W Gatewood Studio Arts Building 204 = TBA +Helping Relationships-NON MAJR 83634 CED 610 - 02 6:00 pm - 8:50 pm T Ferguson Building 248 = TBA +Counseling Theories and Practice 83678 CED 620 - 01 1:00 pm - 3:50 pm W Graham Building 307 = TBA +Foundations in Clin Mental Hea 83602 CED 644 - 01 9:00 am - 11:50 am M Curry Building 241 = TBA +Foundations of School Counseling 83591 CED 648 - 01 9:00 am - 11:50 am M Curry Building 334 = TBA +Group Counseling Theory and Practice 83729 CED 650 - 01 9:00 am - 11:50 am R School of Education Building 104 = TBA +Prc in Couns- Diverse Pop 83623 CED 653 - 01 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Prac in Couns-Helping Relation 83644 CED 653 - 02 TBA W TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Prac in Couns- Theories 83704 CED 653 - 03 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Prac in Couns- Group 83771 CED 653 - 06 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Prac in Couns- Assessment 83786 CED 653 - 07 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Prac in Couns- Supervison 83667 TBA TBA = Leslie DiAnne Borders +Counseling Field Practicum 83617 CED 675 - 01 9:00 am - 11:50 am M Gatewood Studio Arts Building 204 = TBA +School Certification 83598 CED 677 - 01 9:00 am - 11:50 am M Ferguson Building 248 = TBA +Professional Orientation 83793 CED 678 - 01 9:00 am - 11:50 am F Gatewood Studio Arts Building 204 = TBA +Counseling Internship 83933 5:00 pm - 10:00 pm F Curry Building 237 = TBA +Applcat Measrmnt-Assessment 83781 CED 682 - 01 1:00 pm - 3:50 pm R School of Education Building 222 = TBA +Masters Research Experience 83937 CED 688 - 01 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Independent Study 83957 CED 692 - 01 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Crisis, Disaster, and Trauma 83739 CED 693 - 01 1:00 pm - 3:50 pm W Patricia A Sullivan Science 233 = TBA +Research Apprenticeship 83942 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Research Practicum in Counseling 83960 CED 740 - 01 TBA TBA = Leslie DiAnne Borders +Research Practicum in Counseling 83965 CED 740 - 02 TBA TBA = Carrie Ashford Wachter Morris +Research Practicum in Counseling 83969 CED 740 - 03 TBA TBA = Kelly Lynn Wester +Research Practicum in Counseling 83972 CED 740 - 05 TBA TBA = John Scott Young +Adv Multicultural Counseling 83758 1:00 pm - 3:50 pm R Graham Building 307 = Connie T Jones +Internship in University Teaching in Counseling 83944 CED 757 - 01 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Directed Doctoral Research 83977 CED 775 - 01 TBA TBA = Leslie DiAnne Borders +Directed Doctoral Research 83979 CED 775 - 02 TBA TBA = Carrie Ashford Wachter Morris +Directed Doctoral Research 83982 CED 775 - 03 TBA TBA = Kelly Lynn Wester +Directed Doctoral Research 83987 CED 775 - 04 TBA TBA = John Scott Young +Seminar in Counseling 83789 9:00 am - 11:50 am F Ferguson Building 248 = Leslie DiAnne Borders +Seminar in Counseling 83628 1:00 pm - 3:50 pm M Graham Building 303 = Kelly Lynn Wester +Advanced Counseling Practicum 84015 CED 779 - 01 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Advanced Counseling Internship 83949 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Clinical Supervision 83648 9:00 am - 11:50 am W Curry Building 241 = Leslie DiAnne Borders +Clinical Supervision 83953 TBA TBA = John Scott Young +Clinical Supervision 84031 TBA TBA = John Scott Young +Clinical Supervision 84034 TBA TBA = John Scott Young +Dissertation 83993 CED 799 - 01 TBA TBA = Leslie DiAnne Borders +Dissertation 84001 CED 799 - 02 TBA TBA = Carrie Ashford Wachter Morris +Dissertation 84005 CED 799 - 03 TBA TBA = Kelly Lynn Wester +Dissertation 84009 CED 799 - 04 TBA TBA = John Scott Young +Dissertation Extension 84020 CED 802 - 01 TBA TBA = Leslie DiAnne Borders +Dissertation Extension 84023 CED 802 - 02 TBA TBA = Carrie Ashford Wachter Morris +Dissertation Extension 84024 CED 802 - 03 TBA TBA = Kelly Lynn Wester +Dissertation Extension 84027 CED 802 - 04 TBA TBA = John Scott Young +Text Mining and Natural Language Processing 84594 IAL 620 - 01 W = Aaron Kyle Beveridge +Content Analysis for Social Network Data 84615 IAL 621 - 01 R = Aaron Kyle Beveridge +Introduction to Dance 80886 DCE 101 - 01 3:30 pm - 4:45 pm MW Coleman Building 322 = Mandi Taylor +Introduction to Dance 80887 DCE 101 - 02 3:30 pm - 4:45 pm TR Coleman Building 322 = TBA +Introduction to Dance 80888 DCE 101 - 03 11:00 am - 12:15 pm TR Coleman Building 322 = Billy James Hawkains +Introduction to Dance 80889 DCE 101 - 04 TR = Brian Lee Winn +Introduction to Dance 80890 DCE 101 - 05 5:00 pm - 6:15 pm TR Coleman Building 322 = TBA +Introduction to Contemporary Dance 80891 DCE 111 - 01 MW = TBA +Introduction to Contemporary Dance 80895 DCE 111 - 02 TR = Mandi Taylor +Contemporary Dance I 80901 DCE 112 - 01 MWF = Clarice Cecile Young +Contemporary Dance I 80910 DCE 112 - 03 11:00 am - 12:15 pm MW Coleman Building 322 = Brian Lee Winn +Introduction to Ballet 80917 DCE 113 - 01 9:00 am - 10:15 am MW Coleman Building 306 = TBA +Introduction to Ballet 80921 DCE 113 - 02 MW = Billy James Hawkains +Ballet I 80926 DCE 114 - 01 TR = Michael Job +Ballet I 84706 DCE 114 - 02 9:30 am - 11:15 am TR Coleman Building 306 = TBA +Jazz Dance I 80927 DCE 116 - 01 10:30 am - 11:45 am MW Coleman Building 306 = TBA +Jazz Dance I 80928 DCE 116 - 02 TR = Maurice Watson +Tap Dance I 80929 DCE 133 - 01 TR = TBA +Dance Performance Workshop 80950 DCE 143 - 01 F = Duane A. Cyrus +Dance Appreciation 80951 DCE 200 - 01 TBA TBA = Brian Lee Winn +Dance Appreciation 80953 DCE 200 - 02 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Dance Appreciation 80954 DCE 200 - 03 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Dance Appreciation 84716 DCE 200 - 04 TBA TBA = Angeline M Shaka +Dance History: Global, Cultural, and Historical Considerations 84719 DCE 206 - 01 TBA TBA = Janet Lilly +Contemporary Dance II 80955 DCE 212 - 01 MWF = Elizabeth Johnson Sullivan +Contemporary Dance II 80956 DCE 212 - 02 11:00 am - 12:15 pm MW Coleman Building 322 = Brian Lee Winn +Ballet II 80961 DCE 214 - 01 TR = Michael Job +Jazz Dance II 80964 DCE 216 - 01 TR = Maurice Watson +Exploration and Improvisation in Dance 80968 DCE 217 - 01 TR = Duane A. Cyrus +Global Dance Forms 80971 DCE 231 - 01 TR = Ana Paula Hofling +African Dance II 80974 DCE 232 - 01 5:00 pm - 6:15 pm MW Coleman Building 322 = Robin M. Gee +Dance Repertory II 80976 DCE 243 - 01 MW = Maurice Watson +Creative Process for Dance Integration 84718 DCE 245 - 01 TBA TBA = Janet Lilly +Dance Performance Practicum 80979 DCE 250 - 01 TBA TBA = Janet Lilly +Dance Performance Practicum 80982 DCE 250 - 02 TBA TBA = Janet Lilly +Dance Production Practicum I 81008 DCE 255 - 01 TBA TBA = Christopher J Fleming +Dance Production Practicum I 81009 DCE 255 - 02 TBA TBA = Christopher J Fleming +Introduction to Laban Movement Analysis 81011 DCE 259 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR Coleman Building 322 = Teresa Louise Heiland +Faculty Creative Research Project 84556 DCE 300 - 01 TR = Duane A. Cyrus +Faculty Creative Research Project 84592 DCE 300 - 02 TBA U TBA = Janet Lilly +Faculty Creative Research Project 84896 DCE 300 - 03 TR = Robin M. Gee +Dance History: Mapping Dance 81012 DCE 307 - 01 TR = Clarice Cecile Young +Contemporary Dance III 81022 DCE 312 - 01 MWF = Maurice Watson +Ballet III 81027 DCE 314 - 01 11:30 am - 1:15 pm TR Coleman Building 306 = Virginia Ray Freeman Dupont +Iyengar Yoga: Somatic Practice 81034 DCE 330 - 01 TR = Janet Lilly +African Dance III 81035 DCE 332 - 01 5:00 pm - 6:15 pm MW Coleman Building 322 = Robin M. Gee +The Body and Motion in Dance 81036 DCE 340 - 01 3:00 pm - 4:15 pm MW Coleman Building 208 = Elizabeth Johnson Sullivan +Repertory III 81037 DCE 343 - 01 MW = Maurice Watson +Dance in Preschool and Elementary Settings 81038 DCE 345 - 01 11:00 am - 12:15 pm MW Coleman Building 208 = Melinda S. Waegerle +Dance Production Practicum II 81039 DCE 355 - 01 TBA TBA = Christopher J Fleming +Dance Production Practicum II 81040 DCE 355 - 02 TBA TBA = Christopher J Fleming +Foundations for Dance Education 81041 DCE 359 - 01 3:00 pm - 4:15 pm MW Coleman Building 306 = Teresa Louise Heiland +Contemporary Dance IV 81043 DCE 412 - 01 MWF = Maurice Watson +Ballet IV 81045 DCE 414 - 01 11:30 am - 1:15 pm TR Coleman Building 306 = Virginia Ray Freeman Dupont +Contact Improvisation 81047 DCE 417 - 01 MW = Elizabeth Johnson Sullivan +Advanced Dance Repertory 81050 DCE 443 - 01 1:00 pm - 2:45 pm MW Coleman Building 306 = Clarice Cecile Young +Arts and Entrepreneurship: Career Strategies for Artists 81052 DCE 455 - 01 TR = Duane A. Cyrus +Dance Education Methods and Field Experience 81053 DCE 459 - 01 8:00 am - 10:45 am WF Coleman Building 322 = Teresa Louise Heiland +Dance Education Methods and Field Experience 81054 DCE 459 - 02 8:00 am - 10:45 am WF Coleman Building 208 = Melinda S. Waegerle +Student Teaching in Dance Education 81056 DCE 461 - 01 TBA TBA = Melinda S. Waegerle +Seminar in Dance Education 81057 DCE 463 - 01 5:00 pm - 6:45 pm T Coleman Building 206 = Melinda S. Waegerle +Screen Dance 84789 DCE 465 - 01 3:00 pm - 4:45 pm MW Coleman Building 206 = and lab Robin M. Gee +Independent Study 81061 DCE 475 - 01 TBA TBA = Duane A. Cyrus +Independent Study 81062 DCE 475 - 02 TBA TBA = Clarice Cecile Young +Independent Study 81063 DCE 475 - 03 TBA TBA = Teresa Louise Heiland +Independent Study 81064 DCE 475 - 04 TBA TBA = Elizabeth Johnson Sullivan +Independent Study 81066 DCE 475 - 05 TBA TBA = Alfonso A. Rorie +Independent Study 81069 DCE 475 - 06 TBA TBA = Christopher J Fleming +Independent Study 84893 DCE 475 - 07 TBA TBA = Robin M. Gee +Honors Work 81070 DCE 493 - 01 TBA TBA = Ana Paula Hofling +Dance Studies I: Theories and Methods 81071 DCE 610 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Coleman Building 217 = Ana Paula Hofling +Movement for Dance 81072 DCE 624 - 01 11:00 am - 12:45 pm MWF Coleman Building 322 = Elizabeth Johnson Sullivan +Movement for Dance 81077 DCE 624 - 02 TR = Maurice Watson +Movement for Dance 81079 DCE 624 - 03 11:30 am - 1:15 pm TR Coleman Building 306 = Virginia Ray Freeman Dupont +Movement for Dance 81083 DCE 624 - 04 MWF = Maurice Watson +Movement for Dance 81086 DCE 624 - 05 TR = Janet Lilly +Movement for Dance 81091 DCE 624 - 06 TR = Ana Paula Hofling +Movement for Dance 84895 DCE 624 - 07 MW = Robin M. Gee +Dance Design Practicum 81092 DCE 650 - 01 TBA TBA = Christopher J Fleming +Choreographic Practice 81174 DCE 651 - 01 W = Duane A. Cyrus + F = Duane A. Cyrus +Laban Movement Analysis 81190 DCE 659 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR Coleman Building 322 = Teresa Louise Heiland +Issues in Planning the Dance Curriculum 81194 DCE 660 - 01 TBA TBA = Mila L Parrish +Dance Pedagogy in Higher Education 81219 DCE 661 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Coleman Building 217 = Mila L Parrish +Practicum in Teaching Dance 81198 DCE 662 - 01 TBA TBA = Mila L Parrish +Practicum in Teaching Dance 81222 DCE 662 - 02 TBA TBA = Maurice Watson +Practicum in Teaching Dance 81225 DCE 662 - 03 TBA TBA = Elizabeth Johnson Sullivan +Practicum in Teaching Dance 81229 DCE 662 - 04 TBA TBA = Ana Paula Hofling +Practicum in Teaching Dance 81232 DCE 662 - 05 TBA TBA = Mila L Parrish +Practicum in Teaching Dance 81234 DCE 662 - 06 TBA TBA = Clarice Cecile Young +Practicum in Teaching Dance 81239 DCE 662 - 07 TBA TBA = Maurice Watson +Performance Theory and Practice 81250 DCE 687 - 01 1:00 pm - 2:45 pm MW Coleman Building 322 = Janet Lilly +Practicum in Dance Performance 81262 DCE 688 - 01 TBA TBA = Janet Lilly +Portfolio in K-12 Dance Education 81268 DCE 693 - 01 TBA TBA = Mila L Parrish +Independent Study 81274 DCE 695 - 01 TBA TBA = Janet Lilly +Independent Study 81279 DCE 695 - 02 TBA TBA = Elizabeth Johnson Sullivan +Independent Study 81280 DCE 695 - 03 TBA TBA = Duane A. Cyrus +Independent Study 81283 DCE 695 - 04 TBA TBA = Ana Paula Hofling +Independent Study 81287 DCE 695 - 05 TBA TBA = Maurice Watson +Independent Study 81292 DCE 695 - 06 TBA TBA = Clarice Cecile Young +Independent Study 81295 DCE 695 - 07 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Independent Study 81296 DCE 695 - 08 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Independent Study 81297 DCE 695 - 09 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Independent Study 81298 DCE 695 - 10 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Independent Study 81301 DCE 695 - 11 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Masters Production Project 81304 DCE 697 - 01 TBA TBA = Clarice Cecile Young +Masters Production Project 81306 DCE 697 - 02 TBA TBA = Teresa Louise Heiland +Masters Production Project 81308 DCE 697 - 03 TBA TBA = Ana Paula Hofling +Masters Production Project 81310 DCE 697 - 04 TBA TBA = Duane A. Cyrus +Masters Production Project 81312 DCE 697 - 05 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Masters Production Project 81313 DCE 697 - 06 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Masters Production Project 81315 DCE 697 - 07 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Field Project in Dance 81317 DCE 698 - 01 TBA TBA = Duane A. Cyrus +Field Project in Dance 81319 DCE 698 - 02 TBA TBA = Mila L Parrish +Field Project in Dance 81320 DCE 698 - 03 TBA TBA = Teresa Louise Heiland +Field Project in Dance 81321 DCE 698 - 04 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Field Project in Dance 81322 DCE 698 - 05 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Field Project in Dance 81323 DCE 698 - 06 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Field Project in Dance 81324 DCE 698 - 07 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Field Project in Dance 81325 DCE 698 - 08 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Field Project in Dance 81328 DCE 698 - 09 TBA TBA = Ana Paula Hofling +Thesis 81330 DCE 699 - 01 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Thesis Extension 81332 DCE 801 - 01 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Research Extension 81335 DCE 803 - 01 TBA TBA = Mila L Parrish +Economics of a Global Sustainable Society 80436 ECO 100 - 01 TBA TBA = Jeffrey K. Sarbaum +Introduction to Economics 80439 ECO 101 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR Bryan Building 160 = Kenneth A. Snowden +Principles of Microeconomics 80440 2:00 pm - 3:15 pm M Bryan Building 112 = Jeffrey K. Sarbaum +Principles of Microeconomics 80441 ECO 201 - 02 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Principles of Microeconomics 80442 ECO 201 - 03 3:30 pm - 4:45 pm W School of Education Building 114 = Jeffrey K. Sarbaum +Principles of Microeconomics 80443 ECO 201 - 04 2:00 pm - 3:15 pm T School of Education Building 114 = Martin Sparre Andersen +Principles of Microeconomics Recitation 80444 2:00 pm - 3:15 pm W Bryan Building 110 = Jeffrey K. Sarbaum +Principles of Microeconomics Recitation 80445 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Principles of Microeconomics Recitation 80446 3:30 pm - 4:45 pm M Moore Humanities & Research Ad 2209 = Martin Sparre Andersen +Principles of Microeconomics Recitation 80447 9:00 am - 9:50 am F Bryan Building 105 = Martin Sparre Andersen +Principles of Microeconomics Recitation 80448 10:00 am - 10:50 am F Bryan Building 105 = Martin Sparre Andersen +Principles of Microeconomics Recitation 80449 11:00 am - 11:50 am F Bryan Building 105 = Martin Sparre Andersen +Principles of Microeconomics Recitation 81074 3:30 pm - 4:45 pm M Moore Humanities & Research Ad 2211 = Jeffrey K. Sarbaum +Principles of Microeconomics Recitation 81075 2:00 pm - 3:15 pm R School of Education Building 104 = Jeffrey K. Sarbaum +Principles of Microeconomics Recitation 81076 2:00 pm - 2:50 pm F Bryan Building 110 = Jeffrey K. Sarbaum +Principles of Microeconomics Recitation 81078 3:00 pm - 3:50 pm F Bryan Building 110 = Jeffrey K. Sarbaum +Principles of Microeconomics Recitation 81080 3:30 pm - 4:45 pm M School of Education Building 108 = Jeffrey K. Sarbaum +Principles of Microeconomics Recitation 81081 2:00 pm - 3:15 pm R School of Education Building 102 = Jeffrey K. Sarbaum +Principles of Microeconomics Recitation 81082 10:00 am - 10:50 am M Bryan Building 205 = Jeffrey K. Sarbaum +Principles of Microeconomics Recitation 81084 10:00 am - 10:50 am W Bryan Building 205 = Jeffrey K. Sarbaum +Principles of Macroeconomics 81085 ECO 202 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Bryan Building 128 = Eric S Howard +Principles of Macroeconomics 81087 ECO 202 - 02 3:30 pm - 4:45 pm MW Bryan Building 128 = Eric S Howard +Principles of Macroeconomics 81088 ECO 202 - 03 2:00 pm - 3:15 pm TR Bryan Building 128 = Eric S Howard +Principles of Macroeconomics 81089 ECO 202 - 04 3:30 pm - 4:45 pm TR Bryan Building 128 = Eric S Howard +Principles of Macroeconomics 81090 ECO 202 - 05 TBA TBA = Matthew Arnold Schaffer +Principles of Macroeconomics 81093 ECO 202 - 06 TBA TBA = Kenneth A. Snowden +Essential Mathematics for Economics 81561 ECO 219 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF Bryan Building 121 = Stephen K. Layson +Economic and Business Statistics I 81094 ECO 250 - 01 TBA TBA = Marie C. Hull +Economic and Business Statistics I 81517 ECO 250 - 02 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Econ/Bus Stats I Recitation 81519 12:30 pm - 1:45 pm T Bryan Building 110 = Marie C. Hull +Econ/Bus Stats I Recitation 81520 12:30 pm - 1:45 pm R Bryan Building 110 = Marie C. Hull +Econ/Bus Stats I Recitation 81521 3:30 pm - 4:45 pm T Bryan Building 206 = TBA +Econ/Bus Stats I Recitation 81522 3:30 pm - 4:45 pm R Bryan Building 206 = TBA +Econ/Bus Stats I Recitation 81540 3:30 pm - 4:45 pm T Bryan Building 112 = Cody Andrew Morris +Econ/Bus Stats I Recitation 81545 3:30 pm - 4:45 pm R Bryan Building 112 = Cody Andrew Morris +Econ/Bus Stats I Recitation 81548 5:00 pm - 6:15 pm T Bryan Building 110 = Cody Andrew Morris +Econ/Bus Stats I Recitation 81550 5:00 pm - 6:15 pm R Bryan Building 206 = Cody Andrew Morris +Econ/Bus Stats I Recitation 81551 3:30 pm - 4:45 pm M Bryan Building 112 = Marie C. Hull +Econ/Bus Stats I Recitation 82279 3:30 pm - 4:45 pm W Bryan Building 110 = Marie C. Hull +Econ/Bus Stats I Recitation 82293 5:00 pm - 6:15 pm M Bryan Building 110 = Marie C. Hull +Econ/Bus Stats I Recitation 82294 5:00 pm - 6:15 pm W Bryan Building 202 = Marie C. Hull +Econ/Bus Stats I Recitation 82297 11:00 am - 12:15 pm T Bryan Building 112 = Joshua Kent Gorsuch +Econ/Bus Stats I Recitation 82298 11:00 am - 12:15 pm R Bryan Building 112 = Joshua Kent Gorsuch +Econ/Bus Stats I Recitation 82299 12:30 pm - 1:45 pm T Bryan Building 112 = Joshua Kent Gorsuch +Econ/Bus Stats I Recitation 82301 12:30 pm - 1:45 pm R Bryan Building 112 = Joshua Kent Gorsuch +Econ/Bus Stats I Recitation 82311 TBA TBA = Marie C. Hull +The International Economy 81556 ECO 300 - 01 TBA TBA = Jeffrey K. Sarbaum +The International Economy 81558 ECO 300 - 02 TBA TBA = Kelsi Gabrielle Hobbs +Intermediate Microeconomic Theory 81563 ECO 301 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Bryan Building 213 = Stephen K. Layson +Intermediate Macroeconomic Theory 81570 ECO 302 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Bryan Building 213 = Berrak Bahadir +Money and Economic Activity 81573 ECO 327 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR Bryan Building 112 = Matthew Arnold Schaffer +Economic and Business Statistics II 81578 ECO 350 - 01 3:30 pm - 4:45 pm MW Bryan Building 104 = Martyn Nicolaas Pieter Van Hasselt +Health Economics 81580 ECO 390 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Bryan Building 206 = Martin Sparre Andersen +Seminar in Economics 81586 ECO 498 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR Bryan Building 117 = Dora Gicheva +Data Methods in Economics 82251 ECO 625 - 01 TBA TBA = Christopher Aaron Swann +Introduction to Cost Effectiveness 82253 ECO 630 - 01 TBA TBA = Jeremy W. Bray +Microeconomics I 82257 ECO 641 - 01 12:30 pm - 1:45 pm MW Bryan Building 456 = Stephen Paul Holland +Econometric Methods 82258 ECO 643 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Bryan Building 121 = Marie C. Hull +Macroeconomics 82260 ECO 646 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR Bryan Building 121 = Berrak Bahadir +Microeconomics I 84835 ECO 701 - 01 MW = Stephen Paul Holland +Macroeconomics 84836 ECO 702 - 01 TR = Berrak Bahadir +Econometrics Methods 84837 ECO 705 - 01 TR = Marie C. Hull +Empirical Microeconomics 82261 ECO 721 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Bryan Building 117 = Jeremy W. Bray +Public Economics 82264 ECO 736 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Bryan Building 117 = Christopher Aaron Swann +Independent Field Course 82267 ECO 739 - 01 TBA TBA = Jeremy W. Bray +Advanced Mathematical Economics 82269 ECO 741 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR Bryan Building 117 = Dora Gicheva +Advanced Microeconomic Theory 82272 ECO 742 - 01 9:30 am - 10:45 am MW Bryan Building 456 = Stephen Paul Holland +Advanced Econometric Theory 82273 ECO 745 - 01 11:00 am - 12:15 pm MW Bryan Building 105 = Martyn Nicolaas Pieter Van Hasselt +Philosophy of Education 80658 ELC 375 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR School of Education Building 212 = Chad Everett Harris +Philosophy of Education 80659 ELC 375 - 02 12:30 pm - 1:45 pm TR School of Education Building 214 = Glenn M. Hudak +Philosophy of Education 80966 12:30 pm - 1:45 pm TR School of Education Building 214 = Glenn M. Hudak +Cultural Foundations of Education 80668 ELC 381 - 01 4:00 pm - 6:50 pm W School of Education Building 108 = Elizabeth Margaret Baker +Cultural Foundations of Education 80671 ELC 381 - 02 11:00 am - 12:15 pm TR School of Education Building 217 = Cristina M. Dominguez +Cultural Foundations of Education 80673 ELC 381 - 03 11:00 am - 12:15 pm TR School of Education Building 214 = Marina Lambrinou +Cultural Foundations of Education 80675 ELC 381 - 04 9:30 am - 10:45 am TR School of Education Building 217 = Genevieve Emily Smith +Cultural Foundations of Education 80680 ELC 381 - 05 3:30 pm - 4:45 pm TR School of Education Building 219 = Lakecia Michelle Gunthrop +Cultural Foundations of Education 80681 ELC 381 - 06 11:00 am - 12:15 pm TR School of Education Building 212 = Arianna Di Puorto +Schooling in a Democratic Society 80649 ELC 401 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR School of Education Building 106 = LaToya Watson Brown +Schooling in a Democratic Society 80656 ELC 401 - 02 11:00 am - 12:15 pm TR School of Education Building 106 = LaToya Watson Brown +Seminar in Teaching and Social Foundations of Education 82786 ELC 625 - 01 12:30 pm - 2:00 pm T Moore Humanities & Research Ad 3207 = Leila E. Villaverde +The School Principalship 80686 ELC 660 - 01 4:00 pm - 6:50 pm T School of Education Building 102 = Craig Martin Peck +The School Principalship 84564 5:00 pm - 9:00 pm T Gateway Research, North Campus 001 = Mark Alvis Rumley +Introduction to Qualitative Inquiry: A Social Justice Approach 82790 ELC 664 - 01 7:00 pm - 9:50 pm T Moore Humanities & Research Ad 1304 = Silvia C. Bettez +Writing Preparation and Proposal Development 80687 ELC 666 - 01 5:30 pm - 8:20 pm W School of Education Building 217 = Kathryn Ann Hytten +Leadership for Teaching and Learning 80688 ELC 670 - 01 7:00 pm - 9:50 pm T School of Education Building 102 = Kevin L Wheat +Leadership for Teaching and Learning 80690 ELC 670 - 02 TBA TBA = Brian Clarida +Leadership for Teaching and Learning 80692 ELC 670 - 03 TBA TBA = Charles E Foust +Leadership for Teaching and Learning 84566 5:00 pm - 9:00 pm T Gateway Research, North Campus 001 = Kimberly Kappler Hewitt +Principal Fellows Seminar 80693 ELC 671 - 01 12:30 pm - 3:20 pm R Stone Building 352 = Brian Clarida +Schools as Centers of Inquiry 80696 ELC 675 - 01 4:00 pm - 6:50 pm R School of Education Building 214 = Tiffanie C Lewis-Durham +Ed. Lead. Research Meth. I 80697 ELC 688 - 01 5:30 pm - 8:20 pm W School of Education Building 104 = Katherine C Mansfield +Reviewing Research in Ed. Lead 80701 ELC 688 - 02 TBA TBA = Craig Martin Peck +Intro. to Scholarly Inquiry 80706 ELC 688 - 03 TBA TBA = Katherine C Mansfield +Intro to ELC PhD Studies 82853 ELC 688 - 04 7:00 pm - 9:50 pm M Moore Humanities & Research Ad 1304 = Silvia C. Bettez +Race, Equity, & Education 82864 ELC 688 - 05 4:00 pm - 6:50 pm T School of Education Building 212 = Kathryn Ann Hytten +Practicum in Educational Administration 80710 ELC 690 - 01 7:00 pm - 9:50 pm R Moore Humanities & Research Ad 1304 = Pamela H Misher +Practicum in Educational Administration 80712 ELC 690 - 02 TBA TBA = Charles E Foust +Practicum in Educational Administration 80716 ELC 690 - 03 TBA TBA = Brian Clarida +Practicum in Educational Administration 84568 R = Mark Alvis Rumley +Practicum in Educational Administration 84569 R = Kimberly Kappler Hewitt +Independent Study 80200 ELC 692 - 01 TBA TBA = Silvia C. Bettez +Independent Study 80210 ELC 692 - 02 TBA TBA = Brian Clarida +Independent Study 80228 ELC 692 - 03 TBA TBA = Glenn M. Hudak +Independent Study 80234 ELC 692 - 04 TBA TBA = Kathryn Ann Hytten +Independent Study 80242 ELC 692 - 05 TBA TBA = Carl Albert Lashley +Independent Study 80248 ELC 692 - 06 TBA TBA = Tiffanie C Lewis-Durham +Independent Study 80254 ELC 692 - 07 TBA TBA = Katherine C Mansfield +Independent Study 80257 ELC 692 - 08 TBA TBA = Craig Martin Peck +Independent Study 80260 ELC 692 - 10 TBA TBA = Leila E. Villaverde +Critical Perspectives in Education, Leadership, and Culture 80719 ELC 700 - 01 5:30 pm - 8:20 pm W School of Education Building 219 = Tiffanie C Lewis-Durham +Philosophies in Education 82795 ELC 707 - 01 4:00 pm - 6:50 pm M School of Education Building 219 = Glenn M. Hudak +Introduction to Critical Pedagogy 82798 ELC 709 - 01 4:00 pm - 6:50 pm T School of Education Building 217 = Leila E. Villaverde +Directed Doctoral Research 80269 ELC 775 - 01 TBA TBA = Silvia C. Bettez +Directed Doctoral Research 80279 ELC 775 - 02 TBA TBA = Glenn M. Hudak +Directed Doctoral Research 80284 ELC 775 - 03 TBA TBA = Kathryn Ann Hytten +Directed Doctoral Research 80288 ELC 775 - 04 TBA TBA = Carl Albert Lashley +Directed Doctoral Research 80292 ELC 775 - 05 TBA TBA = Tiffanie C Lewis-Durham +Directed Doctoral Research 80295 ELC 775 - 06 TBA TBA = Katherine C Mansfield +Directed Doctoral Research 80300 ELC 775 - 07 TBA TBA = Craig Martin Peck +Directed Doctoral Research 80312 ELC 775 - 09 TBA TBA = Leila E. Villaverde +Dissertation 80319 ELC 799 - 01 TBA TBA = Silvia C. Bettez +Dissertation 80321 ELC 799 - 02 TBA TBA = Glenn M. Hudak +Dissertation 80323 ELC 799 - 03 TBA TBA = Kathryn Ann Hytten +Dissertation 80329 ELC 799 - 04 TBA TBA = Carl Albert Lashley +Dissertation 80331 ELC 799 - 05 TBA TBA = Tiffanie C Lewis-Durham +Dissertation 80332 ELC 799 - 06 TBA TBA = Katherine C Mansfield +Dissertation 80333 ELC 799 - 07 TBA TBA = Craig Martin Peck +Dissertation 80335 ELC 799 - 09 TBA TBA = Leila E. Villaverde +Dissertation Extension 80494 ELC 802 - 01 TBA TBA = Silvia C. Bettez +Dissertation Extension 80495 ELC 802 - 02 TBA TBA = Glenn M. Hudak +Dissertation Extension 80496 ELC 802 - 03 TBA TBA = Kathryn Ann Hytten +Dissertation Extension 80497 ELC 802 - 04 TBA TBA = Carl Albert Lashley +Dissertation Extension 80499 ELC 802 - 05 TBA TBA = Katherine C Mansfield +Dissertation Extension 80500 ELC 802 - 06 TBA TBA = Craig Martin Peck +Dissertation Extension 80501 ELC 802 - 07 TBA TBA = Leila E. Villaverde +Research Extension 80502 ELC 803 - 01 TBA TBA = Silvia C. Bettez +Research Extension 80503 ELC 803 - 02 TBA TBA = Glenn M. Hudak +Research Extension 80504 ELC 803 - 03 TBA TBA = Kathryn Ann Hytten +Research Extension 80505 ELC 803 - 04 TBA TBA = Carl Albert Lashley +Research Extension 80507 ELC 803 - 05 TBA TBA = Katherine C Mansfield +Research Extension 80509 ELC 803 - 06 TBA TBA = Craig Martin Peck +Research Extension 80511 ELC 803 - 07 TBA TBA = Leila E. Villaverde +Validity and Validation 80560 ERM 600 - 01 1:00 pm - 3:50 pm R Patricia A Sullivan Science 233 = Micheline Badih Chalhoub-Deville +Methods of Educational Research 80558 ERM 604 - 01 4:00 pm - 6:50 pm R School of Education Building 212 = TBA +Educational Measurement and Evaluation 83495 ERM 605 - 01 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Evaluation of Educational Programs 80555 ERM 642 - 01 1:00 pm - 3:50 pm M School of Education Building 208 = Ayesha Sherita Boyce +Culturally Responsive Approaches to Research and Evaluation 80556 ERM 645 - 01 1:00 pm - 3:50 pm T School of Education Building 202 = Ayesha Sherita Boyce +Survey Research Methods in Education 80561 ERM 668 - 01 4:00 pm - 6:50 pm R School of Education Building 104 = Devdass Sunnassee +Item Response Theory 83505 ERM 669 - 01 1:00 pm - 3:50 pm M School of Education Building 202 = Kyung Yong Kim +Item Response Theory 83509 ERM 669 - 02 M = Kyung Yong Kim +Intermediate Statistical Methods in Education 80563 ERM 680 - 01 4:00 pm - 6:50 pm T School of Education Building 204 = Devdass Sunnassee +Intermediate Statistical Methods in Education 83512 ERM 680 - 02 4:00 pm - 6:50 pm T School of Education Building 108 = Richard M. Luecht +Multivariate Analysis 80564 ERM 682 - 01 4:00 pm - 6:50 pm T School of Education Building 202 = Kyung Yong Kim +R for Education and the Social Sciences 80566 ERM 685 - 01 1:00 pm - 3:50 pm W School of Education Building 202 = John T. Willse +Independent Study 83522 ERM 692 - 01 TBA TBA = John T. Willse +Independent Study 83523 ERM 692 - 02 TBA TBA = Ayesha Sherita Boyce +Independent Study 83524 ERM 692 - 03 TBA TBA = Micheline Badih Chalhoub-Deville +Independent Study 83525 ERM 692 - 04 TBA TBA = Kyung Yong Kim +Independent Study 83526 ERM 692 - 05 TBA TBA = Richard M. Luecht +Independent Study 83527 ERM 692 - 06 TBA TBA = Devdass Sunnassee +Hierarchical Linear Modeling 80565 ERM 732 - 01 4:00 pm - 6:50 pm R School of Education Building 108 = TBA +Equating 83517 ERM 734 - 01 4:00 pm - 6:50 pm M School of Education Building 110 = Richard M. Luecht +Dissertation 83528 ERM 799 - 01 TBA TBA = John T. Willse +Dissertation 83529 ERM 799 - 02 TBA TBA = Ayesha Sherita Boyce +Dissertation 83530 ERM 799 - 03 TBA TBA = Micheline Badih Chalhoub-Deville +Dissertation 83531 ERM 799 - 04 TBA TBA = Kyung Yong Kim +Dissertation 83532 ERM 799 - 05 TBA TBA = Richard M. Luecht +Dissertation 83533 ERM 799 - 06 TBA TBA = Devdass Sunnassee +Dissertation 83534 ERM 799 - 07 TBA TBA = Randall D Penfield +Dissertation Extension 83535 ERM 802 - 01 TBA TBA = John T. Willse +Dissertation Extension 83536 ERM 802 - 02 TBA TBA = Ayesha Sherita Boyce +Dissertation Extension 83537 ERM 802 - 03 TBA TBA = Micheline Badih Chalhoub-Deville +Dissertation Extension 83538 ERM 802 - 04 TBA TBA = Kyung Yong Kim +Dissertation Extension 83539 ERM 802 - 05 TBA TBA = Richard M. Luecht +Dissertation Extension 83540 ERM 802 - 06 TBA TBA = Devdass Sunnassee +Dissertation Extension 83541 ERM 802 - 07 TBA TBA = Randall D Penfield +Research Extension 83542 ERM 803 - 01 TBA TBA = John T. Willse +Research Extension 83543 ERM 803 - 02 TBA TBA = Ayesha Sherita Boyce +Research Extension 83544 ERM 803 - 03 TBA TBA = Micheline Badih Chalhoub-Deville +Research Extension 83734 ERM 803 - 04 TBA TBA = Kyung Yong Kim +Research Extension 83545 ERM 803 - 05 TBA TBA = Richard M. Luecht +Research Extension 83693 ERM 803 - 06 TBA TBA = Devdass Sunnassee +Research Extension 83702 ERM 803 - 07 TBA TBA = Randall D Penfield +College Writing I 82578 ENG 101 - 01 8:00 am - 8:50 am MWF Moore Humanities & Research Ad 2204 = TBA +College Writing I 82576 9:30 am - 10:45 am TR Graham Building 302 = Amber Hester Simpson +College Writing I 82580 ENG 101 - 02 9:00 am - 9:50 am MWF Moore Humanities & Research Ad 3204 = Reba Katherine Beeman +College Writing I 82584 ENG 101 - 03 9:00 am - 9:50 am MWF Moore Humanities & Research Ad 2208 = TBA +College Writing I 82594 ENG 101 - 04 9:00 am - 9:50 am MWF Moore Humanities & Research Ad 2206 = TBA +College Writing I 82597 ENG 101 - 05 9:00 am - 9:50 am MWF Moore Humanities & Research Ad 2204 = TBA +College Writing I 82606 ENG 101 - 06 10:00 am - 10:50 am MWF Moore Humanities & Research Ad 2208 = Jesse Louis Gay +College Writing I 82609 ENG 101 - 07 10:00 am - 10:50 am MWF Moore Humanities & Research Ad 2206 = Sharayah Ann Bradley +College Writing I 82611 ENG 101 - 08 10:00 am - 10:50 am MWF Moore Humanities & Research Ad 1210 = Catherine Leigh Bowlin +College Writing I 82613 ENG 101 - 09 10:00 am - 10:50 am MWF Moore Humanities & Research Ad 1208 = TBA +College Writing I 82614 ENG 101 - 10 10:00 am - 10:50 am MWF Moore Humanities & Research Ad 1206 = TBA +College Writing I 82616 ENG 101 - 11 10:00 am - 10:50 am MWF Moore Humanities & Research Ad 1209 = TBA +College Writing I 82618 ENG 101 - 12 10:00 am - 10:50 am MWF Moore Humanities & Research Ad 3204 = TBA +College Writing I 82619 ENG 101 - 13 11:00 am - 11:50 am MWF Moore Humanities & Research Ad 1210 = Elena Christine Makarion +College Writing I 82620 ENG 101 - 14 11:00 am - 11:50 am MWF Moore Humanities & Research Ad 2204 = Valerie Rose Kelco +College Writing I 82621 ENG 101 - 15 11:00 am - 11:50 am MWF Moore Humanities & Research Ad 1208 = TBA +College Writing I 82623 ENG 101 - 16 11:00 am - 11:50 am MWF Moore Humanities & Research Ad 1206 = TBA +College Writing I 82626 ENG 101 - 17 11:00 am - 11:50 am MWF Moore Humanities & Research Ad 3204 = TBA +College Writing I 82627 ENG 101 - 18 11:00 am - 11:50 am MWF Moore Humanities & Research Ad 2208 = TBA +College Writing I 82632 ENG 101 - 19 11:00 am - 11:50 am MWF Moore Humanities & Research Ad 2206 = TBA +College Writing I 82634 ENG 101 - 20 12:00 pm - 12:50 pm MWF School of Education Building 214 = Luciana Dionne Lilley +College Writing I 82638 ENG 101 - 21 12:00 pm - 12:50 pm MWF Moore Humanities & Research Ad 3204 = TBA +College Writing I 82640 ENG 101 - 22 12:00 pm - 12:50 pm MWF Moore Humanities & Research Ad 2208 = TBA +College Writing I 82644 ENG 101 - 23 12:00 pm - 12:50 pm MWF Moore Humanities & Research Ad 2206 = TBA +College Writing I 82646 ENG 101 - 24 12:00 pm - 12:50 pm MWF Moore Humanities & Research Ad 2204 = TBA +College Writing I 82648 ENG 101 - 25 1:00 pm - 1:50 pm MWF Moore Humanities & Research Ad 1207 = Jay Nitin Shelat +College Writing I 82652 ENG 101 - 26 1:00 pm - 1:50 pm MWF Moore Humanities & Research Ad 1213 = TBA +College Writing I 82658 ENG 101 - 27 1:00 pm - 1:50 pm MWF Moore Humanities & Research Ad 3204 = TBA +College Writing I 82661 ENG 101 - 28 1:00 pm - 1:50 pm MWF Moore Humanities & Research Ad 2208 = TBA +College Writing I 82666 ENG 101 - 29 1:00 pm - 1:50 pm MWF Moore Humanities & Research Ad 2206 = TBA +College Writing I 82669 ENG 101 - 30 1:00 pm - 1:50 pm MWF Moore Humanities & Research Ad 2204 = TBA +College Writing I 82675 ENG 101 - 31 12:30 pm - 1:45 pm MW School of Education Building 110 = Cynthia Damm McPeters +College Writing I 82680 ENG 101 - 32 2:00 pm - 3:15 pm MW Moore Humanities & Research Ad 3204 = Kristin J Yates +College Writing I 82683 ENG 101 - 33 2:00 pm - 3:15 pm MW Moore Humanities & Research Ad 1207 = Jamie Lee Watson +College Writing I 82684 ENG 101 - 34 3:30 pm - 4:45 pm MW Moore Humanities & Research Ad 3204 = TBA +College Writing I 82686 ENG 101 - 35 8:00 am - 9:15 am TR Moore Humanities & Research Ad 2204 = TBA +College Writing 82687 ENG 101 - 36 9:30 am - 10:45 am TR Moore Humanities & Research Ad 1208 = TBA +College Writing I 82690 ENG 101 - 37 9:30 am - 10:45 am TR Moore Humanities & Research Ad 3204 = TBA +College Writing I 82693 ENG 101 - 38 9:30 am - 10:45 am TR Moore Humanities & Research Ad 2208 = TBA +College Writing I 82694 ENG 101 - 39 9:30 am - 10:45 am TR Moore Humanities & Research Ad 2206 = TBA +College Writing I 82697 ENG 101 - 40 9:30 am - 10:45 am TR Moore Humanities & Research Ad 2204 = TBA +College Writing I 82700 ENG 101 - 41 11:00 am - 12:15 pm TR Curry Building 331 = Matthew Michael Phillips +College Writing I 82703 ENG 101 - 42 11:00 am - 12:15 pm TR Moore Humanities & Research Ad 1207 = Whitney Tasha Wingate +College Writing I 82706 ENG 101 - 43 11:00 am - 12:15 pm TR Moore Humanities & Research Ad 1213 = Leah J Haynes +College Writing I 82710 ENG 101 - 44 11:00 am - 12:15 pm TR Moore Humanities & Research Ad 2206 = Taylor James Roberts +College Writing I 82711 ENG 101 - 45 11:00 am - 12:15 pm TR Stone Building 215 = TBA +College Writing I 82712 ENG 101 - 46 12:30 pm - 1:45 pm TR Moore Humanities & Research Ad 1206 = Matthew Christopher Armstrong +College Writing I 82713 ENG 101 - 47 12:30 pm - 1:45 pm TR Moore Humanities & Research Ad 2206 = Beth Katherine Miller Ball +College Writing I 82714 ENG 101 - 48 12:30 pm - 1:45 pm TR Moore Humanities & Research Ad 2204 = Maggie Shields Kelly +College Writing I 82718 ENG 101 - 49 12:30 pm - 1:45 pm TR Moore Humanities & Research Ad 3204 = TBA +College Writing I 82719 ENG 101 - 50 2:00 pm - 3:15 pm TR Moore Humanities & Research Ad 3204 = TBA +College Writing I 82720 ENG 101 - 51 2:00 pm - 3:15 pm TR Moore Humanities & Research Ad 2208 = TBA +College Writing I 82721 ENG 101 - 52 2:00 pm - 3:15 pm TR Moore Humanities & Research Ad 2206 = TBA +College Writing I 82723 ENG 101 - 53 2:00 pm - 3:15 pm TR Moore Humanities & Research Ad 2204 = TBA +College Writing I 82724 ENG 101 - 54 3:30 pm - 4:45 pm TR Moore Humanities & Research Ad 2208 = TBA +College Writing I 82727 ENG 101 - 55 3:30 pm - 4:45 pm TR Moore Humanities & Research Ad 2206 = TBA +College Writing I 82732 ENG 101 - 56 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +College Writing I 82735 ENG 101 - 57 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +College Writing I 82744 ENG 101 - 58 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +College Writing I 82750 ENG 101 - 59 TBA TBA = Daysha P Pinto +College Writing I 82752 ENG 101 - 60 TBA TBA = Daysha P Pinto +College Writing I 83047 ENG 101 - 61 11:00 am - 12:15 pm TR Moore Humanities & Research Ad 3208 = TBA +College Writing I 84763 ENG 101 - 62 TBA TBA Aug 18, 2020 - Oct 08, 2020 = TBA +College Writing II 82755 ENG 102 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF Moore Humanities & Research Ad 2204 = Valerie Rose Kelco +College Writing II 82756 ENG 102 - 02 12:30 pm - 1:45 pm MW School of Education Building 108 = Kristin J Yates +College Writing II 82759 ENG 102 - 04 11:00 am - 12:15 pm TR Moore Humanities & Research Ad 2208 = Robyn Swinson Luney +College Writing II 82762 ENG 102 - 05 12:30 pm - 1:45 pm TR Moore Humanities & Research Ad 2208 = Robyn Swinson Luney +College Writing II 82765 ENG 102 - 06 2:00 pm - 3:15 pm MW Moore Humanities & Research Ad 2206 = TBA +College Writing II 82767 ENG 102 - 07 3:30 pm - 4:45 pm MW Moore Humanities & Research Ad 2208 = TBA +Essentials of Professional and Business Writing 82773 ENG 103 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Graham Building 212 = Amber Hester Simpson +Essentials of Professional and Business Writing 82776 ENG 103 - 02 5:30 pm - 6:45 pm TR Moore Humanities & Research Ad 2204 = Bonnie Thames Yarbrough +Approach to Literature 82780 ENG 104 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF School of Education Building 110 = TBA +Approach to Literature 82783 ENG 104 - 02 11:00 am - 11:50 am MWF Moore Humanities & Research Ad 1209 = TBA +Approach to Literature 82784 ENG 104 - 03 12:30 pm - 1:45 pm TR Moore Humanities & Research Ad 2211 = Taylor James Roberts +Approach to Literature 82788 ENG 104 - 04 12:30 pm - 1:45 pm TR Moore Humanities & Research Ad 1207 = Whitney Tasha Wingate +Approach to Literature 82792 ENG 104 - 05 2:00 pm - 3:15 pm TR Moore Humanities & Research Ad 2211 = Maggie Shields Kelly +Introduction to Narrative 82800 ENG 105 - 01 9:00 am - 9:50 am MWF Moore Humanities & Research Ad 2211 = Sharayah Ann Bradley +Introduction to Narrative 82803 ENG 105 - 02 10:00 am - 10:50 am MWF School of Education Building 108 = TBA +Introduction to Narrative 82805 ENG 105 - 03 11:00 am - 11:50 am MWF School of Education Building 110 = TBA +Introduction to Narrative 82807 ENG 105 - 04 11:00 am - 11:50 am MWF School of Education Building 108 = TBA +Introduction to Narrative 82812 ENG 105 - 05 12:00 pm - 12:50 pm MWF Moore Humanities & Research Ad 2211 = Catherine Leigh Bowlin +Introduction to Narrative 82817 ENG 105 - 06 2:00 pm - 2:50 pm MWF School of Education Building 110 = TBA +Introduction to Narrative 82821 ENG 105 - 07 12:30 pm - 1:45 pm MW School of Education Building 106 = TBA +Introduction to Narrative 82824 ENG 105 - 08 2:00 pm - 3:15 pm MW School of Education Building 106 = TBA +Introduction to Narrative 82827 ENG 105 - 09 12:30 pm - 1:45 pm TR Bryan Building 205 = TBA +Introduction to Narrative 82830 ENG 105 - 10 TBA TBA = Matthew Michael Phillips +Introduction to Narrative 82844 ENG 105 - 11 TBA TBA = Kellyn Poole Luna +Introduction to Narrative 84764 ENG 105 - 12 TBA TBA Aug 18, 2020 - Oct 08, 2020 = TBA +Introduction to Narrative 84765 ENG 105 - 13 TBA TBA Oct 14, 2020 - Dec 09, 2020 = TBA +Introduction to Poetry 83049 ENG 106 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF Moore Humanities & Research Ad 2209 = TBA +Introduction to Poetry 83051 ENG 106 - 02 2:00 pm - 2:50 pm MWF School of Education Building 108 = TBA +Introduction to Drama 83054 ENG 107 - 01 8:00 am - 9:15 am TR Moore Humanities & Research Ad 2209 = TBA +Introduction to Drama 83055 ENG 107 - 02 2:00 pm - 3:15 pm TR Moore Humanities & Research Ad 2209 = TBA +Topics in British and American Literature 83057 ENG 108 - 01 9:00 am - 9:50 am MWF Moore Humanities & Research Ad 2207 = Jesse Louis Gay +Topics in British and American Literature 83061 ENG 108 - 02 3:30 pm - 4:45 pm MW Moore Humanities & Research Ad 1207 = Jamie Lee Watson +Topics in British and American Literature 83369 ENG 108 - 03 10:00 am - 10:50 am MWF Moore Humanities & Research Ad 2207 = Gary Lim +Introduction to Shakespeare 83065 ENG 109 - 01 11:00 am - 11:50 am MWF Bryan Building 121 = Reba Katherine Beeman +World Literature in English 83069 ENG 110 - 01 3:30 pm - 4:45 pm MW Moore Humanities & Research Ad 1209 = Jay Nitin Shelat +World Literature in English 83073 ENG 110 - 02 11:00 am - 12:15 pm TR Moore Humanities & Research Ad 2207 = TBA +World Literature in English 83074 ENG 110 - 03 3:30 pm - 4:45 pm TR Bryan Building 205 = TBA +European Literary Classics: Ancient to Renaissance 83373 ENG 201 - 01 TBA TBA = Stephen R. Yarbrough +Topics in Global Literature 83076 ENG 208 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Moore Humanities & Research Ad 1208 = TBA +Topics in Global Literature 83078 ENG 208 - 02 2:00 pm - 3:15 pm TR Moore Humanities & Research Ad 1208 = TBA +Topics in Non-Western Literature 83086 ENG 209 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR Moore Humanities & Research Ad 2207 = Beth Katherine Miller Ball +Literature & the Arts: Comics 83376 ENG 210 - 01 11:00 am - 11:50 am MWF Moore Humanities & Research Ad 2209 = Matthew Charles Carter +Major British Authors: Medieval to Eighteenth Century 83379 ENG 211 - 01 9:00 am - 9:50 am MWF Bryan Building 121 = Matthew Charles Carter +Major British Authors: Romantic to Modern 83384 ENG 212 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR School of Education Building 110 = Anne D. Wallace +Literature and Film 83089 ENG 215 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Moore Humanities & Research Ad 1206 = TBA +Literature and Film 83092 ENG 215 - 02 2:00 pm - 3:15 pm TR Moore Humanities & Research Ad 1206 = TBA +Literature and Film 83387 ENG 215 - 03 2:00 pm - 3:15 pm MW School of Education Building 104 = Jessica Moran Van Rheenen +Literature and Film 84452 ENG 215 - 04 10:00 am - 10:50 am MWF Moore Humanities & Research Ad 1207 = TBA +Literature and Film 84460 ENG 215 - 05 1:00 pm - 1:50 pm MWF Moore Humanities & Research Ad 2209 = TBA +Journalism I: Fundamentals of Newswriting 83389 ENG 219 - 01 W = Elma K Sabo +Journalism I: Fundamentals of Newswriting 83390 ENG 219 - 02 T = Rosemary Roberts +Journalism I: Fundamentals of Newswriting 83393 ENG 219 - 03 2:00 pm - 4:50 pm R Moore Humanities & Research Ad 2210 = Byron E Woods +Writing of Poetry: Introductory 83096 ENG 221 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Moore Humanities & Research Ad 2204 = TBA +Writing of Poetry: Introductory 83100 ENG 221 - 02 11:00 am - 12:15 pm TR Moore Humanities & Research Ad 2210 = TBA +Writing of Fiction: Introductory 83104 ENG 225 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR Moore Humanities & Research Ad 2204 = TBA +Writing of Fiction: Introductory 83396 ENG 225 - 02 11:00 am - 12:15 pm TR Moore Humanities & Research Ad 1210 = Jessica Moran Van Rheenen +Writing of Fiction: Introductory 83397 ENG 225 - 03 12:30 pm - 1:45 pm MW School of Education Building 102 = TBA +Writing for the Workplace and Public Audiences 83142 ENG 230 - 03 12:30 pm - 1:45 pm TR Moore Humanities & Research Ad 1213 = Leah J Haynes +Major American Authors: Colonial to Romantic 83400 ENG 251 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR School of Education Building 108 = Russell Joseph Boutelle +Major American Authors: Colonial to Romantic 83404 ENG 251 - 02 2:00 pm - 3:15 pm MW Moore Humanities & Research Ad 2207 = Mark Rifkin +Major American Authors: Realist to Modern 83405 ENG 252 - 01 11:00 am - 11:50 am MWF Moore Humanities & Research Ad 2207 = Maria Carla Sanchez +Critical Approaches to the Study of Literature 83407 ENG 303 - 01 12:00 pm - 12:50 pm MWF Moore Humanities & Research Ad 1211 = Gary Lim +Critical Approaches to the Study of Literature 83409 ENG 303 - 02 1:00 pm - 1:50 pm MWF Moore Humanities & Research Ad 1211 = Gary Lim +Critical Approaches to the Study of Literature 83412 ENG 303 - 03 12:30 pm - 1:45 pm TR Moore Humanities & Research Ad 1209 = Ben Clarke +History and Theory of Rhetoric 83414 ENG 304 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Moore Humanities & Research Ad 1206 = Stephen R. Yarbrough +Contemporary Rhetoric 83417 ENG 305 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF Moore Humanities & Research Ad 1213 = TBA +Contemporary Rhetoric 83419 ENG 305 - 02 11:00 am - 11:50 am MWF Moore Humanities & Research Ad 1207 = TBA +Public Advocacy and Argument 83421 ENG 307 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR Moore Humanities & Research Ad 1209 = Heather B Adams +Young Adult Literature 83423 ENG 310 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR Moore Humanities & Research Ad 1211 = Jeanie Marklin Reynolds +Linguistics for Teachers 83426 ENG 321 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Moore Humanities & Research Ad 2211 = Nancy A. Myers +The Teaching of Writing 83427 ENG 322 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Moore Humanities & Research Ad 1209 = Jeanie Marklin Reynolds +Teaching Writing in Elementary and Middle Grades 83429 ENG 324 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR Moore Humanities & Research Ad 1211 = Jeanie Marklin Reynolds +Writing of Fiction: Intermediate 83432 ENG 325 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Moore Humanities & Research Ad 3204 = Holly G Jones +Writing of Poetry: Intermediate 83145 ENG 326 - 01 12:30 pm - 1:45 pm MW Bryan Building 121 = Shawn M Delgado +Writing for Professionals and Entrepreneurs 83150 ENG 327 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR Bryan Building 121 = Bonnie Thames Yarbrough +Writing for Professionals and Entrepreneurs 83170 ENG 327 - 02 TBA TBA = Bonnie Thames Yarbrough +Writing for Professionals and Entrepreneurs 83181 ENG 327 - 03 TBA TBA = Bonnie Thames Yarbrough +Women in Literature 83437 ENG 331 - 01 9:00 am - 9:50 am MWF Moore Humanities & Research Ad 2209 = Maria Carla Sanchez +Dante in English 83439 ENG 335 - 01 11:00 am - 11:50 am MWF Moore Humanities & Research Ad 1215 = Anthony Joseph Cuda +Dante in English 84472 11:00 am - 11:50 am MWF Moore Humanities & Research Ad 1215 = Anthony Joseph Cuda +English Literature to 1500 83441 ENG 337 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR School of Education Building 110 = Amy Noelle Vines +Magic in Medieval Romance 83444 ENG 343 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR Moore Humanities & Research Ad 2209 = Amy Noelle Vines +The Romantic Period 83446 ENG 344 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR School of Education Building 106 = Anne D. Wallace +Rhetorics of Health 83448 ENG 363 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Moore Humanities & Research Ad 1207 = Heather B Adams +Topics in Rhetoric and Composition 83450 ENG 363 - 02 1:00 pm - 1:50 pm MWF Moore Humanities & Research Ad 2211 = TBA +Literary Study of the Bible 83451 ENG 371 - 01 8:00 am - 9:15 am TR Moore Humanities & Research Ad 2211 = Christopher T. Hodgkins +Early American Literature 83453 ENG 372 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Moore Humanities & Research Ad 1209 = Karen Ann Weyler +Early African American Writers 83455 ENG 374 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR Moore Humanities & Research Ad 2207 = Russell Joseph Boutelle +Tpcs: Early Native Amer. Lit 83459 ENG 375 - 01 3:30 pm - 4:45 pm MW Moore Humanities & Research Ad 2207 = Mark Rifkin +African American Writers after the 1920s 83461 ENG 376 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Moore Humanities & Research Ad 1213 = Noelle A. Morrissette +Literature and the Environment 83740 ENG 380 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Moore Humanities & Research Ad 1211 = Karen L. Kilcup +Eng Drama -1800: Blood & Magic 83743 ENG 381 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF Moore Humanities & Research Ad 2211 = Jennifer Miyoung Park +Studies in Writing Center Theory and Practice 83750 ENG 390 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Moore Humanities & Research Ad 1304 = Jennifer L. Whitaker +Studies in Digital Studio Theory and Practice 83752 ENG 391 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR Moore Humanities & Research Ad 1304 = Vaughn R Stewart +Contemporary Publishing in America 83616 ENG 400 - 01 11:00 am - 11:50 am MWF Moore Humanities & Research Ad 2211 = TBA +Internship in Journalism and Editing 84751 ENG 401 - 01 TBA TBA = Karen Ann Weyler +Internship in English Studies 84752 ENG 402 - 01 TBA TBA = Karen Ann Weyler +Feminist Theory and Women Writers 83765 ENG 431 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR Moore Humanities & Research Ad 2211 = Neelofer Qadir +Honors Work 84731 ENG 493 - 01 TBA TBA = Noelle A. Morrissette +Exp-Teach Undergrad Research 83784 6:30 pm - 9:20 pm W Moore Humanities & Research Ad 1304 = Christopher T. Hodgkins +English Studies: Content, Methods, and Bibliography 83790 ENG 601 - 01 6:30 pm - 9:20 pm R Moore Humanities & Research Ad 3207 = Jennifer M. Keith +Literary Citizenship 83794 ENG 618 - 01 2:00 pm - 4:50 pm M Moore Humanities & Research Ad 3207 = Terry Lynn Kennedy +MFA Fiction Workshop 83798 ENG 625 - 01 2:00 pm - 4:50 pm R Moore Humanities & Research Ad 3209 = Xhenet Aliu +MFA Poetry Workshop 83800 ENG 627 - 01 2:00 pm - 4:50 pm R Moore Humanities & Research Ad 3207 = Jennifer L. Whitaker +Topics in Post-1800 Literature 83820 ENG 664 - 01 3:30 pm - 6:20 pm T Moore Humanities & Research Ad 3208 = Karen Ann Weyler +Graduate Tutorial in Writing: Fiction 83846 ENG 671 - 01 TBA TBA = Xhenet Aliu +Graduate Tutorial in Writing: Fiction 83863 ENG 671 - 02 TBA TBA = Holly G Jones +Graduate Tutorial in Writing: Poetry 83867 ENG 673 - 01 TBA TBA = Terry Lynn Kennedy +Teaching Internships in English 84795 ENG 680 - 01 TBA TBA = Noelle A. Morrissette +Teaching Internships in English 84815 ENG 680 - 02 TBA TBA = Anthony Joseph Cuda +Teaching Internships in English 84820 ENG 680 - 03 TBA TBA = Maria Carla Sanchez +Teaching Internships in English 84821 ENG 680 - 04 TBA TBA = Jeanie Marklin Reynolds +The Structure of Fiction 83870 ENG 683 - 01 2:00 pm - 4:50 pm T Moore Humanities & Research Ad 3207 = TBA +Studies in English Renaissance Literature 83873 ENG 710 - 01 6:30 pm - 9:20 pm M Moore Humanities & Research Ad 3207 = Jennifer Feather +Studies in British Literature after 1900 83877 ENG 724 - 01 3:30 pm - 4:20 pm R Foust Building 111 = Ben Clarke +Studies in American Literature 83879 ENG 730 - 01 3:30 pm - 6:20 pm M Graham Building 207 = Karen L. Kilcup +Studies in political Rhetoric 83881 ENG 746 - 01 6:30 pm - 9:20 pm T Moore Humanities & Research Ad 2208 = Nancy A. Myers +Teaching College Writing 83883 ENG 747 - 01 3:30 pm - 6:20 pm W Moore Humanities & Research Ad 1304 = Carine R Applegarth +Directed Reading 84736 ENG 778 - 01 TBA TBA = Anne D. Wallace +Directed Reading 84796 ENG 778 - 02 TBA TBA = Jennifer Miyoung Park +Directed Reading 84870 ENG 778 - 03 TBA TBA = Mark Rifkin +Directed Reading 84883 ENG 778 - 04 TBA TBA = Carine R Applegarth +Independent Doctoral Study 84732 ENG 780 - 01 TBA TBA = Amy Noelle Vines +Independent Doctoral Study 84733 ENG 780 - 02 TBA TBA = Noelle A. Morrissette +Independent Doctoral Study 84734 ENG 780 - 03 TBA TBA = Nancy A. Myers +Independent Doctoral Study 84735 ENG 780 - 04 TBA TBA = Mark Rifkin +Dissertation 84737 ENG 799 - 01 TBA TBA = Brian Scott Romine +Dissertation 84738 ENG 799 - 02 TBA TBA = Cristian Moraru +Dissertation 84739 ENG 799 - 03 TBA TBA = Carine R Applegarth +Dissertation 84740 ENG 799 - 04 TBA TBA = Nancy A. Myers +Dissertation 84797 ENG 799 - 05 TBA TBA = Amy Noelle Vines +Dissertation 84798 ENG 799 - 06 TBA TBA = Maria Carla Sanchez +Dissertation 84822 ENG 799 - 07 TBA TBA = Anne D. Wallace +Dissertation 84823 ENG 799 - 08 TBA TBA = Ben Clarke +Dissertation 84871 ENG 799 - 09 TBA TBA = Anthony Joseph Cuda +Dissertation Extension 84799 ENG 802 - 01 TBA TBA = Brian Scott Romine +Culture and Community for Graduate Studies I 84478 ESL 600 - 01 1:00 pm - 1:50 pm W Moore Humanities & Research Ad 1304 = Lauren Nicole Hudson +Academic Listening I 84434 ESL 610 - 01 1:00 pm - 2:50 pm M Graham Building 302 = Lauren Nicole Hudson +Communication and Presentation I 84487 ESL 611 - 01 1:00 pm - 3:50 pm R School of Education Building 208 = Lauren Nicole Hudson +Academic Reading and Vocabulary Development I 84432 ESL 612 - 01 9:00 am - 11:50 am M Graham Building 303 = Lauren Nicole Hudson +Writing and Grammar I 84475 ESL 613 - 01 9:00 am - 11:50 am W Curry Building 334 = Lauren Nicole Hudson +Academic Listening II 84473 ESL 620 - 01 1:00 pm - 2:50 pm T School of Education Building 204 = Lauren Nicole Hudson +Communication and Presentation II 84485 ESL 621 - 01 10:00 am - 11:50 am R Moore Humanities & Research Ad 3209 = Lauren Nicole Hudson +Academic Reading and Vocabulary Development II 84469 ESL 622 - 01 10:00 am - 11:50 am T Moore Humanities & Research Ad 3209 = Lauren Nicole Hudson +Writing and Grammar II 84482 ESL 623 - 01 8:00 am - 9:50 am R Moore Humanities & Research Ad 3209 = Lauren Nicole Hudson +Academic Listening III 84490 ESL 630 - 01 8:00 am - 8:50 am F Moore Humanities & Research Ad 1304 = Lauren Nicole Hudson +Communication and Presentation III 84491 ESL 631 - 01 9:00 am - 9:50 am F Moore Humanities & Research Ad 1304 = Lauren Nicole Hudson +Academic Reading and Vocabulary Development III 84493 ESL 632 - 01 10:00 am - 10:50 am F Graham Building 303 = Lauren Nicole Hudson +Writing and Grammar III 84495 ESL 633 - 01 11:00 am - 11:50 am F Moore Humanities & Research Ad 1304 = Lauren Nicole Hudson +Entrepreneurship in a Sustainable Global Environment 82364 ENT 130 - 01 6:00 pm - 8:50 pm M Bryan Building 160 = Michael J. Riek +Introduction to Entrepreneurial Finance 84515 ENT 200 - 01 TBA TBA = James A. Milanese +Creativity, Innovation, and Vision 82370 ENT 201 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Bryan Building 213 = Channelle D. James +Creativity, Innovation, and Vision 82373 ENT 201 - 02 TBA TBA = Channelle D. James +Arts Admin and Entrepreneurship 81683 ENT 202 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR Gatewood Studio Arts Building 204 = Jennifer A Reis +Introduction to the Entrepreneurial Experience 82377 ENT 240 - 01 TBA TBA = Channelle D. James +Foundations of Sport Coaching 84603 ENT 286 - 01 4:00 pm - 5:30 pm W School of Education Building 204 = DeAnne Lena Davis Brooks +Ideas to Opportunities: Feasibility Analysis 82380 ENT 300 - 01 TBA TBA = Norris Farwell Krueger +Professional Selling 82388 ENT 324 - 01 8:00 am - 9:15 am TR Bryan Building 202 = Sara Beth Macsween +Professional Selling 82391 ENT 324 - 02 2:00 pm - 3:15 pm TR Bryan Building 202 = Sara Beth Macsween +Professional Selling 82394 ENT 324 - 03 11:00 am - 11:50 am MWF Bryan Building 205 = James Sanders Boles +Writing for Professionals and Entrepreneurs 83165 ENT 327 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR Bryan Building 121 = Bonnie Thames Yarbrough +Sales Leadership 82398 ENT 328 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR Bryan Building 111 = John L. Chapman +Entrepreneurial Finance 84516 ENT 335 - 01 TBA TBA = James A. Milanese +Opportunities to Action: Business Plan 82400 ENT 336 - 01 6:00 pm - 8:50 pm M Bryan Building 105 = Esra Memili +Family Business 82403 ENT 337 - 01 TBA TBA = Dianne H. B. Welsh +Global Franchising 82405 ENT 338 - 01 TBA TBA = Dianne H. B. Welsh +Social Entrepreneurship 82407 ENT 340 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR Bryan Building 111 = Channelle D. James +International Entrepreneurship 82409 ENT 342 - 01 TBA TBA = Esra Memili +Entrepreneurship in the Performing Arts 84083 ENT 402 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF Music Building 235 = Jason Neal Wallace +Entrepreneurial Marketing 82411 ENT 403 - 01 TBA TBA = James Sanders Boles +Entrepreneurial Urban Planning 83008 ENT 410 - 01 TBA TBA = Keith G. Debbage +Personal Selling Internship 82423 ENT 427 - 01 TBA TBA = James Sanders Boles +Service Management 83995 ENT 451 - 01 TBA TBA = Bonnie Marie Canziani +Theatre Management and Entrepreneurship 80885 ENT 486 - 01 2:00 pm - 2:50 pm MWF Moore Humanities & Research Ad 1304 = Joshua S Ritter +Internship in Arts Administration and Entrepreneurship 81697 ENT 498 - 01Selected Topics in Entrepreneurship 82426 ENT 499 - 01 TBA TBA = Channelle D. James +Selected Topics in Entrepreneurship 82429 ENT 499 - 02 TBA TBA = Esra Memili +Selected Topics in Entrepreneurship 82431 ENT 499 - 03 TBA TBA = Dianne H. B. Welsh +Sustainable Urban Planning in an Entrepreneurial Environment 83063 ENT 610 - 01 TBA TBA = Keith G. Debbage +Entrepreneurial Career Development in Music 84084 ENT 661 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF Music Building 235 = Jason Neal Wallace +Web Programming 84264 ENT 672 - 01 6:30 pm - 9:20 pm M School of Education Building 102 = Rahul Singh +Web Programming 84267 ENT 672 - 02 TBA TBA = Rahul Singh +Introduction to Entrepreneurial Finance 84468 FIN 200 - 01 TBA TBA = James A. Milanese +Business Finance I 84488 FIN 315 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Bryan Building 104 = Daniel T. Winkler +Business Finance I 84498 FIN 315 - 02 11:00 am - 12:15 pm TR Bryan Building 128 = James A. Milanese +Business Finance I 84500 FIN 315 - 03 6:00 pm - 8:50 pm M Bryan Building 104 = Robert E Lamy +Business Finance I 84501 FIN 315 - 04 6:00 pm - 8:50 pm W Bryan Building 104 = Robert E Lamy +Business Finance I 84503 FIN 315 - 05 2:00 pm - 3:15 pm MW Bryan Building 104 = Yin Li +Business Finance I 84504 FIN 315 - 06 3:30 pm - 4:45 pm MW Bryan Building 213 = Yin Li +Business Finance I 84465 FIN 315 - 07 TBA TBA = Daniel T. Winkler +Financial Institutions and Markets 84505 FIN 330 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Bryan Building 205 = Robert E Lamy +Financial Institutions and Markets 84507 FIN 330 - 02 3:30 pm - 4:45 pm MW Bryan Building 205 = Robert E Lamy +Entrepreneurial Finance 84508 FIN 335 - 01 TBA TBA = James A. Milanese +Internship in Finance 84509 FIN 360 - 01 TBA TBA = Amanda Leigh Cromartie +Business Finance II 84511 FIN 410 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Bryan Building 104 = Daniel T. Winkler +Investments 84513 FIN 442 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Bryan Building 128 = James A. Milanese +Derivatives 84514 FIN 450 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR Bryan Building 205 = Dayong Huang +Problems in Finance 84517 FIN 499 - 01 TBA TBA = James A. Milanese +Succeed at the G 81443 FYE 101 - 01 9:00 am - 9:50 am MW Curry Building 244 = Emily Wiersma +Succeed at the G 81444 FYE 101 - 02 9:30 am - 10:20 am TR School of Education Building 108 = Emily Wiersma +Succeed at the G 81707 FYE 101 - 03 10:00 am - 10:50 am MW Curry Building 312 = Emily Wiersma +Succeed at the G 81709 FYE 101 - 04 11:00 am - 11:50 am MW Ferguson Building 322 = Emily Wiersma +Succeed at the G 81714 FYE 101 - 05 11:00 am - 11:50 am MW Bryan Building 112 = Emily Wiersma +Succeed at the G 81722 FYE 101 - 06 11:00 am - 11:50 am TR Petty Building 150 = Emily Wiersma +Succeed at the G 81723 FYE 101 - 07 12:00 pm - 12:50 pm MW Patricia A Sullivan Science 349 = Emily Wiersma +Succeed at the G 81725 FYE 101 - 08 12:30 pm - 1:20 pm TR Nursing Building, Moore 330 = Emily Wiersma +Succeed at the G 81726 FYE 101 - 09 1:00 pm - 1:50 pm MW Petty Building 217 = Emily Wiersma +Succeed at the G 81729 FYE 101 - 10 2:00 pm - 2:50 pm TR Curry Building 237 = Emily Wiersma +Succeed at the G 81730 FYE 101 - 11 2:00 pm - 2:50 pm MW Anne & Benjamin Cone Bldg. 107 = Emily Wiersma +Succeed at the G 81734 FYE 101 - 12 3:00 pm - 3:50 pm MW School of Education Building 110 = Emily Wiersma +Succeed at the G 81735 FYE 101 - 13 3:30 pm - 4:20 pm TR Curry Building 334 = Emily Wiersma +Succeed at the G 81739 FYE 101 - 14 9:00 am - 9:50 am MW Moore Humanities & Research Ad 1204 = Emily Wiersma +Succeed at the G 81740 FYE 101 - 15 9:30 am - 10:20 am TR Gatewood Studio Arts Building 204 = Emily Wiersma +Succeed at the G 81742 FYE 101 - 16 3:30 pm - 4:20 pm TR Ferguson Building 248 = Emily Wiersma +Succeed at the G 81744 FYE 101 - 17 10:00 am - 10:50 am MW Ferguson Building 322 = Emily Wiersma +Succeed at the G 81746 FYE 101 - 18 2:00 pm - 2:50 pm MW School of Education Building 206 = Emily Wiersma +Succeed at the G 81747 FYE 101 - 19 11:00 am - 11:50 am TR School of Education Building 224 = Emily Wiersma +Succeed at the G 81749 FYE 101 - 20 2:00 pm - 2:50 pm TR Nursing Building, Moore 331 = Emily Wiersma +Succeed at the G 81751 FYE 101 - 21 9:00 am - 9:50 am MW Curry Building 237 = Emily Wiersma +Succeed at the G 81753 FYE 101 - 22 9:00 am - 9:50 am MW Eberhart Building 161 = Emily Wiersma +Succeed at the G 81754 FYE 101 - 23 9:30 am - 10:20 am TR Nursing Building, Moore 330 = Emily Wiersma +Succeed at the G 81757 FYE 101 - 24 9:30 am - 10:20 am TR Ferguson Building 325 = Emily Wiersma +Succeed at the G 81758 FYE 101 - 25 10:00 am - 10:50 am MW Moore Humanities & Research Ad 1215 = Emily Wiersma +Succeed at the G 81760 FYE 101 - 26 10:00 am - 10:50 am MW School of Education Building 204 = Emily Wiersma +Succeed at the G 81762 FYE 101 - 27 11:00 am - 11:50 am MW Curry Building 204 = Emily Wiersma +Succeed at the G 81764 FYE 101 - 28 11:00 am - 11:50 am MW School of Education Building 208 = Emily Wiersma +Succeed at the G 81765 FYE 101 - 29 11:00 am - 11:50 am TR School of Education Building 226 = Emily Wiersma +Succeed at the G 81767 FYE 101 - 30 11:00 am - 11:50 am TR School of Education Building 222 = Emily Wiersma +Succeed at the G 81768 FYE 101 - 31 12:00 pm - 12:50 pm MW Stone Building 217 = Emily Wiersma +Succeed at the G 81769 FYE 101 - 32 12:00 pm - 12:50 pm MW Petty Building 217 = Emily Wiersma +Succeed at the G 81770 FYE 101 - 33 12:00 pm - 12:50 pm MW Stone Building 215 = Emily Wiersma +Succeed at the G 81772 FYE 101 - 34 12:30 pm - 1:20 pm TR Nursing Building, Moore 328 = Emily Wiersma +Succeed at the G 81773 FYE 101 - 35 12:30 pm - 1:20 pm TR Nursing Building, Moore 329 = Emily Wiersma +Succeed at the G 81774 FYE 101 - 36 12:30 pm - 1:20 pm TR Graham Building 209 = Emily Wiersma +Succeed at the G 81775 FYE 101 - 37 1:00 pm - 1:50 pm MW Curry Building 332 = Emily Wiersma +Succeed at the G 81776 FYE 101 - 38 1:00 pm - 1:50 pm MW Eberhart Building 554 = Emily Wiersma +Succeed at the G 81777 FYE 101 - 39 MW = Emily Wiersma +Succeed at the G 81778 FYE 101 - 40 2:00 pm - 2:50 pm TR School of Education Building 106 = Emily Wiersma +Succeed at the G 81779 FYE 101 - 41 2:00 pm - 2:50 pm TR School of Education Building 110 = Emily Wiersma +Succeed at the G 81780 FYE 101 - 42 2:00 pm - 2:50 pm TR Patricia A Sullivan Science 203 = Emily Wiersma +Succeed at the G 81781 FYE 101 - 43 2:00 pm - 2:50 pm MW Graham Building 308 = Emily Wiersma +Succeed at the G 81782 FYE 101 - 44 2:00 pm - 2:50 pm MW Petty Building 219 = Emily Wiersma +Succeed at the G 81783 FYE 101 - 45 3:00 pm - 3:50 pm MW Anne & Benjamin Cone Bldg. 107 = Emily Wiersma +Succeed at the G 81786 FYE 101 - 46 3:00 pm - 3:50 pm MW Bryan Building 216 = Emily Wiersma +Succeed at the G 81787 FYE 101 - 47 3:00 pm - 3:50 pm MW School of Education Building 226 = Emily Wiersma +Succeed at the G 81790 FYE 101 - 48 3:30 pm - 4:20 pm TR Patricia A Sullivan Science 355 = Emily Wiersma +Succeed at the G 81791 FYE 101 - 49 3:30 pm - 4:20 pm TR Graham Building 207 = Emily Wiersma +Succeed at the G 81796 FYE 101 - 50 3:30 pm - 4:20 pm TR Bryan Building 213 = Emily Wiersma +Beginning French I 82754 FRE 101 - 01 MWF = Amy Lynn Brabeck +Beginning French I 82763 FRE 101 - 02 TBA TBA = Amy Lynn Brabeck +Beginning French I 82766 FRE 101 - 03 MWF = Amy Lynn Brabeck +Beginning French I 82768 FRE 101 - 04 11:00 am - 11:50 am MWF School of Education Building 214 = TBA +Beginning French I 82769 FRE 101 - 05 12:00 pm - 12:50 pm MWF Moore Humanities & Research Ad 3208 = Joshua C Lunsford +Beginning French I 82771 FRE 101 - 06 1:00 pm - 1:50 pm MWF School of Education Building 219 = TBA +Beginning French I 82772 FRE 101 - 07 2:00 pm - 2:50 pm MWF Moore Humanities & Research Ad 3208 = Joshua C Lunsford +Beginning French I 82774 FRE 101 - 08 TBA TBA = Joshua C Lunsford +Beginning French II 82775 FRE 102 - 01 9:00 am - 9:50 am MWF Ferguson Building 322 = Guylene Marie Deasy +Beginning French II 82777 FRE 102 - 02 TBA TBA = Amy Lynn Brabeck +Beginning French II 82778 FRE 102 - 03 1:00 pm - 1:50 pm MWF Moore Humanities & Research Ad 3208 = Joshua C Lunsford +Beginning French II 82832 FRE 102 - 04 2:00 pm - 2:50 pm MWF School of Education Building 219 = Catherine Ann Viano +Beginning French II 82841 FRE 102 - 05 2:00 pm - 2:50 pm MWF Curry Building 332 = Peter T. Dola +Intermediate French I 82846 FRE 203 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF Ferguson Building 113 = Guylene Marie Deasy +Intermediate French I 82852 FRE 203 - 02 TBA TBA = Guylene Marie Deasy +Intermediate French I 82856 FRE 203 - 03 12:00 pm - 12:50 pm MWF School of Education Building 212 = Guylene Marie Deasy +Intermediate French I 82858 FRE 203 - 04 12:00 pm - 12:50 pm MWF Curry Building 332 = Peter T. Dola +Intermediate French II 82861 FRE 204 - 01 11:00 am - 11:50 am MWF Graham Building 203 = Catherine Ann Viano +Intermediate French II 82867 FRE 204 - 02 TBA TBA = Joshua C Lunsford +Intermediate French II 82871 FRE 204 - 03 11:00 am - 11:50 am MWF Curry Building 332 = Peter T. Dola +Intermediate French: Culture and Business 82875 FRE 241 - 01 5:00 pm - 6:15 pm MW Curry Building 332 = Peter T. Dola +Advanced French 82882 FRE 301 - 01 12:00 pm - 12:50 pm MWF Graham Building 203 = Catherine Ann Viano +French Conversation and Culture 82883 FRE 312 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Moore Humanities & Research Ad 2210 = Cybelle H McFadden +Advanced Grammar and Composition 82886 FRE 315 - 01 4:00 pm - 5:15 pm MW Bryan Building 216 = Roberto E. Campo +Franco-Arab Lit/Film 82887 FRE 455 - 01 4:00 pm - 6:50 pm R Stone Building 186 = Cybelle H McFadden +Franco-Arab Lit/Film 82889 FRE 693 - 01 4:00 pm - 6:50 pm R Stone Building 186 = Cybelle H McFadden +Principles of Genetic Counseling 81150 GEN 601 - 01 1:00 pm - 3:50 pm T 996 Spring Garden St 112 = Lauren E. Doyle +Genetic Counseling and the Community 81152 GEN 610 - 01 10:00 am - 11:50 am R 996 Spring Garden St 111 = Randi Leigh Culp Stewart +Psychosocial Seminar 81126 GEN 618 - 01 12:00 pm - 12:50 pm R 996 Spring Garden St 112 = Lauren E. Doyle +Molecular Diagnostics 81140 GEN 658 - 01 TBA TBA = and lab Rachel Mills +Genetics Journal Club 81157 GEN 688 - 01 12:00 pm - 12:50 pm T 996 Spring Garden St 112 = Rachel Mills +Principles of Genetic Counseling III 81119 GEN 701 - 01 9:00 am - 11:50 am R 996 Spring Garden St 112 = Lauren E. Doyle +Clinical Rotations I 81145 GEN 718 - 01 TBA TBA = Randi Leigh Culp Stewart +Medical/Clinical Genetics I 81122 GEN 730 - 01 1:00 pm - 3:50 pm R 996 Spring Garden St 112 = Randi Leigh Culp Stewart +Research Project 81136 GEN 748 - 01 TBA TBA = Rachel Mills +Introduction to Earth Science 80842 GES 103 - 01 3:30 pm - 4:45 pm MW Graham Building 106 = Mary Bee Hall-Brown +Introduction to Earth Science 81717 GES 103 - 02 2:00 pm - 3:15 pm MW Graham Building 106 = Mary Bee Hall-Brown +Introduction to Earth Science 81736 GES 103 - 03 11:00 am - 11:50 am MWF Graham Building 212 = Gerald J. Lennartson +Introduction to Earth Science 81795 GES 103 - 04 8:00 am - 8:50 am MWF Graham Building 106 = TBA +Introduction to Earth Science 81823 GES 103 - 05 10:00 am - 10:50 am MWF Graham Building 212 = TBA +Introduction to Earth Science 81831 GES 103 - 06 3:30 pm - 4:45 pm TR Graham Building 106 = Mary Bee Hall-Brown +Introduction to Earth Science 81834 GES 103 - 07 12:30 pm - 1:45 pm TR Graham Building 212 = Mary Bee Hall-Brown +Introduction to Earth Science 81837 GES 103 - 08 11:00 am - 12:15 pm TR Graham Building 204 = Sarah J Praskievicz +Introduction to Earth Science 81841 GES 103 - 09 9:30 am - 10:45 am TR Graham Building 204 = Jeffrey C. Patton +Introduction to Earth Science 81844 GES 103 - 10 2:00 pm - 3:15 pm TR Graham Building 106 = Jeffrey C. Patton +Introduction to Earth Science 81849 GES 103 - 11 TBA TBA = Gerald J. Lennartson +Introduction to Earth Science 81859 GES 103 - 12 TBA TBA = Gerald J. Lennartson +Introduction to Earth Science 82278 2:00 pm - 3:15 pm MW Foust Building 111 = Paul A. Knapp +Earth Science Laboratory 81755 2:00 pm - 3:50 pm R Graham Building 109 = TBA +Earth Science Laboratory 83196 2:00 pm - 3:30 pm T Graham Building 109 = TBA +Earth Science Laboratory 83197 11:00 am - 12:50 pm M Graham Building 109 = TBA +Earth Science Laboratory 83198 11:00 am - 12:50 pm F Graham Building 109 = TBA +Earth Science Laboratory 83199 1:00 pm - 2:50 pm F Graham Building 109 = TBA +Earth Science Laboratory 83200 TBA TBA = Gerald J. Lennartson +World Regional Geography 82274 GES 104 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF Graham Building 109 = TBA +World Regional Geography 82291 GES 104 - 02 3:30 pm - 4:45 pm TR Graham Building 423 = TBA +Introduction to Human Geography 82307 GES 105 - 01 8:00 am - 8:50 am MWF Graham Building 204 = TBA +Introduction to Human Geography 82320 GES 105 - 02 12:30 pm - 1:45 pm TR Graham Building 204 = John G Stehlin +Physical Geology 82330 GES 111 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Graham Building 109 = Phillip Daniel Royall +Physical Geology Laboratory 83221 2:00 pm - 4:50 pm M Graham Building 109 = Phillip Daniel Royall +Introduction to Geographic Information Science 82337 GES 121 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Graham Building 203 = Ricky L. Bunch +Introduction to Geographic Information Science 82363 GES 121 - 02 TR = Wenliang Li +Intro to Geographic Information Science Laboratory 83223 M = TBA +Intro to Geographic Information Science Laboratory 83246 W = TBA +Introduction to Environment 82367 GES 164 - 01 3:30 pm - 4:45 pm MW Graham Building 212 = Shaleen A Miller +Introduction to Environment 82419 3:30 pm - 4:45 pm MW Graham Building 212 = Shaleen Shukla +Cities of the World 82428 GES 301 - 01 TBA TBA = Keith G. Debbage +Introduction to Transportation Analysis 82433 GES 304 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Patricia A Sullivan Science 103 = Selima Sultana +Weather and Climate 82434 GES 319 - 01 1:00 pm - 1:50 pm MWF Graham Building 310 = Gerald J. Lennartson +Climatology Laboratory 83269 4:00 pm - 6:50 pm R Graham Building 109 = Gerald J. Lennartson +The Water Planet 82438 GES 328 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR Curry Building 238 = Sarah J Praskievicz +Geography of Europe 82447 GES 333 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR Curry Building 204 = Corey Michael Johnson +Geographic Information Systems 82467 GES 358 - 01 3:30 pm - 4:45 pm MW Moore Humanities & Research Ad 1214 = and lab Ricky L. Bunch +Internship in Environment & Sustainability 82468 GES 366 - 01 TBA TBA = Aaron S. Allen +Internship in Environment & Sustainability 84604 GES 366 - 02 TBA TBA = Ann Berry Somers +Individual Study 84608 GES 368 - 01 TBA TBA = Aaron S. Allen +Individual Study 84610 GES 368 - 02 TBA TBA = Ann Berry Somers +E&E:S. Appalachia 82469 GES 370 - 01 9:00 am - 11:00 am S Graham Building 303 = and lab Alexandra Katrina Hauer +E&E: Caves of Appalachia 82470 GES 370 - 02 12:00 pm - 2:50 pm S Graham Building 303 = and lab Alexandra Katrina Hauer +Topics in Equity and Society 82471 GES 386 - 01 MW = Etsuko Kinefuchi +Topics in Environmental Sciences 82474 GES 388 - 01 R = Ann Berry Somers +Seminar in Env & Sus 83002 GES 400 - 01 T = Ann Berry Somers +Experimental Course 83004 2:00 pm - 3:15 pm TR Graham Building 203 = John G Stehlin +Sustainable Urban Planning in an Entrepreneurial Environment 83006 GES 402 - 01 TBA TBA = Keith G. Debbage +Biogeography 83012 GES 418 - 01 5:00 pm - 6:15 pm MW Foust Building 111 = Paul A. Knapp +Geography of Livable Cities 84808 GES 432 - 02 5:30 pm - 7:50 pm M Graham Building 104 = Selima Sultana +Internship in Geography 84747 GES 495 - 01 TBA TBA = Gerald J. Lennartson +Experimental Course 83014 2:00 pm - 3:15 pm TR Graham Building 203 = TBA +Research Trends in Geography 83053 GES 601 - 01 3:30 pm - 5:00 pm F Graham Building 106 = Corey Michael Johnson +Sustainable Urban Planning in an Entrepreneurial Environment 83059 GES 602 - 01 TBA TBA = Keith G. Debbage +GIS Programming and Design Application 83067 GES 614 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Graham Building 104 = Zhi-Jun Liu +Biogeography 83071 GES 618 - 01 5:00 pm - 6:15 pm MW Foust Building 111 = TBA +Geography of Livable Cities 83102 GES 632 - 01 5:30 pm - 7:50 pm M Graham Building 104 = Selima Sultana +Earth Surface Processes and Landforms 83107 GES 641 - 01 R = Phillip Daniel Royall +Advanced Remote Sensing-Imaging 83119 GES 659 - 01 TR = Wenliang Li +Sustainability 83125 GES 662 - 01 TBA TBA = Aaron S. Allen +A & E: Env'l Aesthetics 83143 GES 682 - 01 TBA TBA = Aaron S. Allen +Research Problems in Applied Geography 84817 GES 690 - 01 TBA TBA = Selima Sultana +Thesis 84748 GES 699 - 01 TBA TBA = Ricky L. Bunch +Advanced Spatial Analysis 83158 GES 720 - 01 TR = Zhi-Jun Liu +Independent Geographic Research 84818 GES 790 - 01 TBA TBA = Selima Sultana +Doctoral Dissertation Research 84749 GES 799 - 01 TBA TBA = Keith G. Debbage +Doctoral Dissertation Research 84759 GES 799 - 02 TBA TBA = Corey Michael Johnson +Doctoral Dissertation Research 84867 GES 799 - 03 TBA TBA = Phillip Daniel Royall +Dissertation Extension 84816 GES 802 - 01 TBA TBA = Selima Sultana +Dissertation Extension 84819 GES 802 - 02 TBA TBA = Phillip Daniel Royall +Understanding Geographic Information Systems 84805 IAG 620 - 01 3:30 pm - 4:45 pm MW Moore Humanities & Research Ad 1214 = TBA +Advanced Remote Sensing-Imaging 84722 IAG 624 - 01 TR TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +GIS Programming and Design Application 84742 IAG 626 - 01 TR TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Beginning German I 82892 GER 101 - 01 9:00 am - 9:50 am MWF Moore Humanities & Research Ad 2210 = Jocelyn Maree Aksin +Beginning German I 82895 GER 101 - 02 TBA TBA = Jocelyn Maree Aksin +Beginning German I 82898 GER 101 - 03 10:00 am - 10:50 am MWF School of Education Building 214 = Jacob Matthew Barto +Beginning German I 82902 GER 101 - 04 11:00 am - 11:50 am MWF School of Education Building 104 = Carola Woesner Dwyer +Beginning German II 82904 GER 102 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF Graham Building 203 = Benjamin Reed Davis +Beginning German II 82908 GER 102 - 02 TBA TBA = Benjamin Reed Davis +Intermediate German 82910 GER 203 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF School of Education Building 104 = Carola Woesner Dwyer +Intermediate German 82911 GER 203 - 02 TBA TBA = Carola Woesner Dwyer +Intermediate German 82915 GER 203 - 03 11:00 am - 11:50 am MWF School of Education Building 217 = Jacob Matthew Barto +Intermediate German Topics 82917 GER 204 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF Moore Humanities & Research Ad 2210 = Jocelyn Maree Aksin +Intermediate German Topics 82921 GER 204 - 02 TBA TBA = Jocelyn Maree Aksin +Masterworks of German Literature Read in English 82926 GER 217 - 01 TBA TBA = Jacob Matthew Barto +Sagas, Legends, Fairy Tales: Readings in English 82930 GER 221 - 01 12:00 pm - 12:50 pm MWF Moore Humanities & Research Ad 1204 = Carola Woesner Dwyer +German Conversation and Composition: Topics 82933 GER 301 - 01 1:00 pm - 1:50 pm MWF Moore Humanities & Research Ad 1206 = Brooke Donell Kreitinger +German Conversation Topics 82938 GER 311 - 01 11:00 am - 11:50 am W Curry Building 312 = Benjamin Reed Davis +Advanced Topics in German Culture 82943 GER 406 - 01 TBA TR TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Envisioning Your Old Age 80783 GRO 201 - 01 6:00 pm - 8:50 pm M Curry Building 237 = Rebecca Adams +Envisioning Your Old Age 84555 GRO 201 - 02 TBA TBA = Rebecca Adams +ExpCrs: Baby Boomers 82158 TBA TBA = Rebecca Adams +Seminar: Critical Issues of Aging 80770 GRO 602 - 01 TBA TBA Aug 18, 2020 - Oct 08, 2020 = TBA +Research Methods in Gerontology 80772 GRO 620 - 01 TBA TBA Oct 14, 2020 - Dec 09, 2020 = TBA +Financing Longevity: Topics in Insurance 80779 GRO 622 - 01 TBA TBA Oct 14, 2020 - Dec 09, 2020 = TBA +Theoretical Foundations of Aging 80775 GRO 651 - 01 TBA TBA Aug 18, 2020 - Oct 08, 2020 = TBA +Integrated Capstone in Gerontology 81500 GRO 679 - 01 TBA TBA = Elise K Eifert +Elder Law for Professionals in Aging 80777 GRO 680 - 01 TBA TBA Aug 18, 2020 - Oct 08, 2020 = TBA +Elementary Ancient Greek I 81373 GRK 201 - 01 9:00 am - 9:50 am MWF Moore Humanities & Research Ad 1211 = Susan C. Shelmerdine +Intermediate Ancient Greek I 83146 GRK 203 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF Moore Humanities & Research Ad 3209 = TBA +The Greek Orators 83148 GRK 311 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF Moore Humanities & Research Ad 3209 = TBA +College, Career & Life (Part I) 83115 HHS 120 - 01 = Melissa Johnson +Design Your Life I: What Could I Do With My Life? 83052 HHS 125 - 01 10:00 am - 10:50 am M Eberhart Building 554 = TBA +Design Your Life I: What Could I Do With My Life? 83056 HHS 125 - 02 11:00 am - 11:50 am M Graham Building 310 = TBA +Design Your Life I: What Could I Do With My Life? 83058 HHS 125 - 03 1:00 pm - 1:50 pm M Nursing Building, Moore 328 = TBA +Design Your Life I: What Could I Do With My Life? 83060 HHS 125 - 04 2:00 pm - 2:50 pm M School of Education Building 217 = TBA +Design Your Life I: What Could I Do With My Life? 83062 HHS 125 - 05 3:00 pm - 3:50 pm M School of Education Building 214 = TBA +Design Your Life I: What Could I Do With My Life? 83064 HHS 125 - 06 T = TBA +Design Your Life I: What Could I Do With My Life? 83066 HHS 125 - 07 T = TBA +Design Your Life I: What Could I Do With My Life? 83068 HHS 125 - 08 11:00 am - 11:50 am T School of Education Building 104 = TBA +Design Your Life I: What Could I Do With My Life? 83070 HHS 125 - 09 1:00 pm - 1:50 pm T Stone Building 352 = TBA +Design Your Life I: What Could I Do With My Life? 83072 HHS 125 - 10 2:00 pm - 2:50 pm T Moore Humanities & Research Ad 3208 = TBA +Design Your Life I: What Could I Do With My Life? 83075 HHS 125 - 11 9:00 am - 9:50 am W School of Education Building 214 = TBA +Design Your Life I: What Could I Do With My Life? 83077 HHS 125 - 12 10:00 am - 10:50 am W Eberhart Building 554 = TBA +Design Your Life I: What Could I Do With My Life? 83079 HHS 125 - 13 11:00 am - 11:50 am W Graham Building 310 = TBA +Design Your Life I: What Could I Do With My Life? 83081 HHS 125 - 14 1:00 pm - 1:50 pm W Patricia A Sullivan Science 349 = TBA +Design Your Life I: What Could I Do With My Life? 83083 HHS 125 - 15 2:00 pm - 2:50 pm W Brown Building 215 = TBA +Design Your Life I: What Could I Do With My Life? 83087 HHS 125 - 16 R = TBA +Design Your Life I: What Could I Do With My Life? 83088 HHS 125 - 17 11:00 am - 11:50 am R School of Education Building 204 = TBA +Design Your Life I: What Could I Do With My Life? 83091 HHS 125 - 18 1:00 pm - 1:50 pm R Eberhart Building 161 = TBA +Design Your Life I: What Could I Do With My Life? 83093 HHS 125 - 19 2:00 pm - 2:50 pm R Eberhart Building 161 = TBA +Design Your Life I: What Could I Do With My Life? 83095 HHS 125 - 20 3:00 pm - 3:50 pm R Curry Building 237 = TBA +Design Your Life I: What Could I Do With My Life? 83097 HHS 125 - 21 9:00 am - 9:50 am F Patricia A Sullivan Science 218 = TBA +Design Your Life I: What Could I Do With My Life? 83098 HHS 125 - 22 10:00 am - 10:50 am F Eberhart Building 554 = TBA +Design Your Life I: What Could I Do With My Life? 83099 HHS 125 - 23 11:00 am - 11:50 am F Graham Building 310 = TBA +Design Your Life I: What Could I Do With My Life? 83103 HHS 125 - 24 1:00 pm - 1:50 pm F Patricia A Sullivan Science 349 = TBA +Design Your Life I: What Could I Do With My Life? 83105 HHS 125 - 25 2:00 pm - 2:50 pm F School of Education Building 217 = TBA +Design Your Life I: What Could I Do With My Life? 83108 HHS 125 - 26 TBA TBA = Megan Christine Delph Cayton +Design Your Life I: What Could I Do With My Life? 83110 HHS 125 - 27 TBA TBA = Megan Christine Delph Cayton +Design Your Life I: What Could I Do With My Life? 83113 HHS 125 - 28 TBA TBA = Megan Christine Delph Cayton +College, Career & Life (Part III) 83117 HHS 140 - 01 TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Experimental Course 84831 MW = Crystal Tiffany Ann Dixon +Qualitative Research Methods for Consumers 83230 HHS 600 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR Brown Building 215 = Justin Tyler Harmon +Research Methods in the Health and Human Sciences 84861 HHS 625 - 01 W = Andrew J. Supple +Survey Design: Health and Human Sciences 83233 HHS 630 - 01 TBA TBA = Kelly L Rulison +Teaching Undergraduates in Health and Human Services 83236 HHS 703 - 01 W = Michael A. Perko +Directed Studies in HHS: Writing NRSA Fellowship Grants 83243 HHS 797 - 01 TBA TBA = David L. Wyrick +Foundations of College Student Affairs Administration 81505 HED 601 - 01 4:00 pm - 6:50 pm W School of Education Building 110 = Robert Bradley Johnson +Student Development Theory in Higher Education 81511 HED 602 - 01 4:00 pm - 6:50 pm R School of Education Building 102 = Laura McLaughlin Gonzalez +Academic Advising and Retention in Higher Education 81507 HED 625 - 01 7:00 pm - 9:50 pm M School of Education Building 212 = Robert Bradley Johnson +Planning Programs in Postsecondary Education 81508 HED 663 - 01 4:00 pm - 6:50 pm W School of Education Building 214 = TBA +Planning Programs in Postsecondary Education 81509 HED 663 - 02 4:00 pm - 6:50 pm W School of Education Building 212 = TBA +Crisis Management in Higher Ed 84572 HED 688 - 01 4:00 pm - 6:50 pm M School of Education Building 212 = Delma Margot Ramos +Research in Higher Education 84767 HED 688 - 02 TBA TBA = Robert Bradley Johnson +Internship and Professionalism in Student Affairs 81506 HED 690 - 01 4:00 pm - 6:50 pm T Moore Humanities & Research Ad 1210 = Robert Bradley Johnson +Independent Study 81528 HED 692 - 01 TBA TBA = Robert Bradley Johnson +Independent Study 81531 HED 692 - 02 TBA TBA = Laura McLaughlin Gonzalez +Independent Study 81536 HED 692 - 03 TBA TBA = Delma Margot Ramos +Advanced Student Development Theory 81525 HED 747 - 01 4:00 pm - 6:50 pm W Moore Humanities & Research Ad 2210 = Laura McLaughlin Gonzalez +Professional Seminar in Higher Education Research 81510 HED 749 - 01 4:00 pm - 6:50 pm T Moore Humanities & Research Ad 3209 = Delma Margot Ramos +Directed Doctoral Research 81584 HED 775 - 01 TBA TBA = Laura McLaughlin Gonzalez +Dissertation 81544 HED 799 - 01 TBA TBA = Laura McLaughlin Gonzalez +Dissertation Extension 81590 HED 802 - 01 TBA TBA = Laura McLaughlin Gonzalez +Contemporary World 80409 HIS 101 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF School of Education Building 120 = Jeff W. Jones +History of Africa to 1870 80410 HIS 203 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Moore Humanities & Research Ad 1215 = Colleen Kriger +Tpcs: AfroEurasia to 1650 80411 HIS 206 - 01 8:00 am - 9:15 am TR Moore Humanities & Research Ad 1215 = Timothy Mitchell Reagin +Tpcs:Hist Christianity to 1648 80412 HIS 206 - 02 TBA TBA = Anderson Ray Rouse +Tpcs: Caribbean in Wrld Hist 80414 HIS 207 - 01 9:00 am - 9:50 am MW Moore Humanities & Research Ad 1214 = Linda M. Rupert + 9:00 am - 9:50 am F Moore Humanities & Research Ad 1207 = Linda M. Rupert +Tpcs: Caribbean in World Hist 80415 HIS 207 - 02 9:00 am - 9:50 am MW Moore Humanities & Research Ad 1214 = Linda M. Rupert + 9:00 am - 9:50 am F Moore Humanities & Research Ad 1210 = Linda M. Rupert +Tpcs: Islamic Civn 600-1200 80417 HIS 207 - 03 9:30 am - 10:45 am TR Graham Building 209 = Alexander A Eger +Tpcs: Africans in Atlantic Wrl 80419 HIS 207 - 04 TBA TBA = Richard M Smith +Tpcs: European Expsn & Empires 80430 HIS 208 - 01 10:00 am - 10:50 am MW Bryan Building 132 = Jill C Bender + 10:00 am - 10:50 am F Bryan Building 117 = Jill C Bender +Tpcs: European Expsn & Empires 80432 HIS 208 - 02 10:00 am - 10:50 am MW Bryan Building 132 = Jill C Bender + 10:00 am - 10:50 am F Bryan Building 202 = Jill C Bender +Tpcs: Totalitarianism in 20c 80435 HIS 209 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR School of Education Building 202 = Mark A. Moser +Tpcs: Totalitarianism in 20c 80437 HIS 209 - 02 TBA TBA = Mark A. Moser +Tpcs: Latin America in 20th C 81856 HIS 209 - 03 TBA TBA = William Woodfield Zang +The United States: A General Survey to 1865 80804 HIS 211 - 01 8:00 am - 9:15 am TR Moore Humanities & Research Ad 1214 = Kaitlyn V Williams +The United States: A General Survey to 1865 80805 HIS 211 - 02 3:30 pm - 4:45 pm TR Moore Humanities & Research Ad 1215 = Jewel Carrie Parker +The United States: A General Survey to 1865 80806 HIS 211 - 03 10:00 am - 10:50 am MWF Moore Humanities & Research Ad 1214 = Carolyn A McClure +The United States: A General Survey to 1865 80807 HIS 211 - 04 3:30 pm - 4:45 pm MW Moore Humanities & Research Ad 1215 = Ethan Staten Roy +The United States: A General Survey Since 1865 80808 HIS 212 - 01 11:00 am - 11:50 am MW Bryan Building 128 = David M Wight + 11:00 am - 11:50 am F Bryan Building 206 = David M Wight +The United States: A General Survey Since 1865 80809 HIS 212 - 02 11:00 am - 11:50 am MW Bryan Building 128 = David M Wight + 11:00 am - 11:50 am F Bryan Building 202 = David M Wight +The United States: A General Survey Since 1865 80810 HIS 212 - 03 11:00 am - 11:50 am MW Bryan Building 128 = David M Wight + 11:00 am - 11:50 am F Bryan Building 112 = David M Wight +Tpcs Am Hist: Slave Narratives 80811 HIS 213 - 01 11:00 am - 11:50 am MW Bryan Building 132 = Warren Eugene Milteer + 11:00 am - 11:50 am F Bryan Building 216 = Warren Eugene Milteer +Tpcs Am Hist: Slave Narratives 80812 HIS 213 - 02 11:00 am - 11:50 am MW Bryan Building 132 = Warren Eugene Milteer + 11:00 am - 11:50 am F Bryan Building 111 = Warren Eugene Milteer +Tpcs: Southern Women's History 80827 HIS 213 - 03 9:30 am - 10:45 am TR School of Education Building 226 = Mandy Lee Cooper +Tpcs: Great Depression & WWII 80830 HIS 213 - 04 6:30 pm - 7:45 pm TR Moore Humanities & Research Ad 1214 = Travis Sutton Byrd +Tpcs: Immigrants & Nativism 80832 HIS 213 - 05 3:30 pm - 4:45 pm TR Moore Humanities & Research Ad 1214 = Ashley Nicole Loper-Nowak +The Civilizations of Asia 80892 HIS 216 - 01 12:00 pm - 12:50 pm MW Moore Humanities & Research Ad 1215 = James Adams Anderson + 12:00 pm - 12:50 pm F Moore Humanities & Research Ad 2209 = James Adams Anderson +The Civilizations of Asia 80893 HIS 216 - 02 12:00 pm - 12:50 pm MW Moore Humanities & Research Ad 1215 = James Adams Anderson + 12:00 pm - 12:50 pm F Moore Humanities & Research Ad 2207 = James Adams Anderson +World in the 20th C 1900-1945 80894 HIS 217 - 01 TBA TBA = Kimberly Mischelle Cheek +World in the 20th C 1900-1945 80896 HIS 217 - 02 TBA TBA = Matthew David Hintz +The World in the Twentieth Century 84652 HIS 217 - 03The World since 1945 80897 HIS 218 - 01 3:30 pm - 4:45 pm MW Moore Humanities & Research Ad 1214 = Connor Benenati Harney +The World since 1945 80898 HIS 218 - 02 TBA TBA = Robert Andrew Bedingfield +The World since 1945 84651 HIS 218 - 03The Ancient World 80899 HIS 220 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR Moore Humanities & Research Ad 1214 = Stephen Q. Ruzicka +Medieval Legacy 80900 HIS 221 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Moore Humanities & Research Ad 1215 = Caitlin M Saraphis +Europe 1400-1789 80902 HIS 222 - 01 11:00 am - 11:50 am MWF Moore Humanities & Research Ad 1214 = Jodi E. Bilinkoff +European Revolutions, 1789-1989 81879 HIS 223 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Moore Humanities & Research Ad 1214 = TBA +Navigating World History 80903 HIS 308 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Moore Humanities & Research Ad 2211 = Stephen Q. Ruzicka +Witchcraft and Magic in European History 80904 HIS 315 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Bryan Building 121 = Jodi E. Bilinkoff +Interpreting American History 80905 HIS 316 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR School of Education Building 104 = Thomas F. Jackson +U.S. Women's History to 1865 80906 HIS 328 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR School of Education Building 102 = Mandy Lee Cooper +American Indian History to 1840 80907 HIS 333 - 01 8:00 am - 9:15 am TR Bryan Building 205 = Arlen Meredith Hanson +The United States since World War II 80909 HIS 340 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Moore Humanities & Research Ad 2211 = David M Wight +Tpcs:LGBTQ Hist &Public Memory 80911 HIS 346 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Moore Humanities & Research Ad 1204 = Anne Elizabeth Parsons +History of North Carolina 80912 HIS 347 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Mary Foust Dorm, Res. College 128 = Christine Rowse Flood +The World at War, 1914-1918 80913 HIS 348 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR Moore Humanities & Research Ad 2209 = Mark A. Moser +Russian History to 1900 80914 HIS 377 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Moore Humanities & Research Ad 1215 = Jeff W. Jones +Tpcs: Byzantium Christian Emp 80915 HIS 380 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR Moore Humanities & Research Ad 2207 = Alexander A Eger +History Internship 84640 HIS 390 - 01 TBA TBA = Anne Elizabeth Parsons +Historical Skills and Methods 80916 HIS 391 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR Moore Humanities & Research Ad 1207 = Thomas F. Jackson +Individual Study 84643 HIS 401 - 01 TBA TBA = Jeff W. Jones +Tpcs: Politics of Urban Spaces 80919 HIS 403 - 01 2:00 pm - 4:50 pm R Moore Humanities & Research Ad 1210 = Torren Leon Gatson +Sem: The Black 70s 80920 4:00 pm - 6:50 pm T Moore Humanities & Research Ad 3204 = Watson W. Jennison +Seminar in Historical Research and Writing 80922 3:30 pm - 4:45 pm MW Moore Humanities & Research Ad 2206 = Jill C Bender +Sem: Poplr Protest Chinese His 80923 3:30 pm - 4:45 pm MW Moore Humanities & Research Ad 2204 = James Adams Anderson +Tpcs:Social His Global Perspec 80924 HIS 414 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR Moore Humanities & Research Ad 1211 = Colleen Kriger +Tpcs: US-Middle East Relations 80925 HIS 424 - 01 3:30 pm - 4:45 pm MW Moore Humanities & Research Ad 1211 = David M Wight +Principles and Practices for Teaching History 81013 HIS 440 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Moore Humanities & Research Ad 1213 = Lisa Carol Tolbert +Tpcs: Spaces of Consumption 81014 HIS 446 - 01 3:30 pm - 4:45 pm MW Moore Humanities & Research Ad 1213 = Lisa Carol Tolbert +Tpcs: Women & Politics in US 81015 HIS 451 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR Moore Humanities & Research Ad 1213 = Mandy Lee Cooper +Honors Work: European History 84792 HIS 492 - 01 TBA TBA = Jeff W. Jones +Tpcs: Politics of Urban Spaces 81016 HIS 502 - 01 2:00 pm - 4:50 pm R Moore Humanities & Research Ad 1210 = Torren Leon Gatson +Historiography 81017 HIS 510 - 01 4:00 pm - 6:50 pm M Moore Humanities & Research Ad 1304 = TBA +Tpcs:Social His Global Perspec 81018 HIS 514 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR Moore Humanities & Research Ad 1211 = Colleen Kriger +Tpcs: US-Middle East Relations 81019 HIS 524 - 01 3:30 pm - 4:45 pm MW Moore Humanities & Research Ad 1211 = David M Wight +Historic Preservation: Principles and Practice 82168 HIS 543 - 01 1:00 pm - 3:50 pm R Gatewood Studio Arts Building 303 = TBA +Tpcs: Spaces of Consumption 81020 HIS 546 - 01 3:30 pm - 4:45 pm MW Moore Humanities & Research Ad 1213 = Lisa Carol Tolbert +History Museum Curatorship: Collections Management 81021 HIS 547 - 01 4:00 pm - 6:50 pm R Bryan Building 216 = TBA +Tpcs: Women & Politics in US 81023 HIS 551 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR Moore Humanities & Research Ad 1213 = Mandy Lee Cooper +Museum and Historic Site Interpretation: Principles and Practice 81024 HIS 627 - 01 2:00 pm - 4:50 pm T Moore Humanities & Research Ad 2210 = Anne Elizabeth Parsons +Community History Practicum 81025 HIS 633 - 01 2:00 pm - 4:50 pm M Bryan Building 110 = Torren Leon Gatson +Internship 84641 HIS 690 - 01 TBA TBA = Anne Elizabeth Parsons +Advanced Topics in History 84644 HIS 692 - 01 TBA TBA = Richard E Barton +Directed Reading 84642 HIS 697 - 01 TBA TBA = Richard E Barton +Directed Reading 84801 HIS 697 - 02 TBA TBA = Jill C Bender +Colloquium in American History before 1865 81028 HIS 701 - 01 5:30 pm - 8:20 pm W Moore Humanities & Research Ad 3207 = Mark E. Elliott +Colloquium in American History before 1865 81029 HIS 701 - 02 2:00 pm - 4:50 pm M Moore Humanities & Research Ad 3209 = Warren Eugene Milteer +M.A. Research Project I 84609 HIS 703 - 01 TBA TBA = Richard E Barton +M.A. Research Project I 84611 HIS 703 - 02 TBA TBA = Alexander A Eger +M.A. Research Project I 84612 HIS 703 - 03 TBA TBA = Mark E. Elliott +M.A. Research Project I 84613 HIS 703 - 04 TBA TBA = Thomas F. Jackson +M.A. Research Project I 84614 HIS 703 - 05 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +M.A. Research Project I 84616 HIS 703 - 06 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Colloquium in the Atlantic World 81030 HIS 710 - 01 2:00 pm - 4:50 pm W Moore Humanities & Research Ad 3207 = Linda M. Rupert +Public History Capstone I 81031 HIS 720 - 01 2:00 pm - 4:50 pm W Moore Humanities & Research Ad 3209 = Torren Leon Gatson +Tpcs: Revolts in Early America 81148 HIS 722 - 01 5:30 pm - 8:20 pm R Moore Humanities & Research Ad 3209 = Warren Gregory O'Brien +PhD Readings Course 84617 HIS 750 - 01 TBA TBA = Mark E. Elliott +PhD Readings Course 84618 HIS 750 - 02 TBA TBA = Thomas F. Jackson +PhD Readings Course 84619 HIS 750 - 03 TBA TBA = Warren Gregory O'Brien +Dissertation 84620 HIS 799 - 01 TBA TBA = Charles C. Bolton +Dissertation 84621 HIS 799 - 02 TBA TBA = Mark E. Elliott +Dissertation 84622 HIS 799 - 03 TBA TBA = Thomas F. Jackson +Dissertation 84623 HIS 799 - 04 TBA TBA = Watson W. Jennison +Dissertation 84624 HIS 799 - 05 TBA TBA = Lisa Levenstein +Dissertation 84626 HIS 799 - 06 TBA TBA = Warren Gregory O'Brien +Dissertation Extension 84628 HIS 802 - 01 TBA TBA = Charles C. Bolton +Dissertation Extension 84629 HIS 802 - 02 TBA TBA = Mark E. Elliott +Dissertation Extension 84631 HIS 802 - 03 TBA TBA = Thomas F. Jackson +Dissertation Extension 84634 HIS 802 - 04 TBA TBA = Watson W. Jennison +Dissertation Extension 84635 HIS 802 - 05 TBA TBA = Warren Gregory O'Brien +Research Extension 84637 HIS 803 - 01 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +First-Year Seminar in Historical Perspectives: Modern 84496 2:00 pm - 3:15 pm MW Patricia A Sullivan Science 218 = TBA +SEM: GREENSBORO: THE WORLD THR 84512 11:00 am - 12:15 pm TR Nursing Building, Moore 331 = Virginia L. Summey +SEM: INTERROGATING UNIVERSITY 84518 9:00 am - 9:50 am MWF North Spencer Residence Hall 134 = Erin Rebeccah Lawrimore +SEM: SWORDS, SANDALS AND THE S 84524 9:30 am - 10:45 am TR Moore Humanities & Research Ad 2207 = Rebecca Marie Muich +SEM: GOVERNMENT & ITS CRITICS 84529 11:00 am - 12:15 pm TR Nursing Building, Moore 328 = Angela K Bolte +SEM: MODERN HISTORY OF AFGHANI 84533 3:30 pm - 4:45 pm MW Petty Building 007 = Jeff W. Jones +SEM: WAR CRIMES AND GLOBAL JUS 84537 10:00 am - 10:50 am MWF North Spencer Residence Hall 134 = Joseph Ross +SEM: THE ART OF GHOSTWRITING 84557 2:00 pm - 3:15 pm TR North Spencer Residence Hall 134 = TBA +SEM: DEVISING INCLUSION GLOBAL 84558 12:30 pm - 1:45 pm TR North Spencer Residence Hall 134 = Lalenja Giddens Harrington +Honors Colloquium 84769 11:00 am - 12:15 pm T Eberhart Building 161 = TBA +Honors Colloquium 84770 12:30 pm - 1:45 pm T Curry Building 331 = TBA +Honors Colloquium 84771 2:00 pm - 3:15 pm T Curry Building 331 = TBA +Honors Colloquium 84772 3:30 pm - 4:45 pm T School of Education Building 104 = TBA +Honors Colloquium 84773 12:30 pm - 1:45 pm W North Spencer Residence Hall 134 = TBA +Honors Colloquium 84774 2:00 pm - 3:15 pm W North Spencer Residence Hall 134 = TBA +Honors Colloquium 84775 W TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Honors Colloquium 84776 5:00 pm - 6:15 pm W North Spencer Residence Hall 134 = TBA +Honors Colloquium 84777 9:30 am - 10:45 am R School of Education Building 219 = TBA +Honors Colloquium 84778 11:00 am - 12:15 pm R Patricia A Sullivan Science 349 = TBA +Honors Colloquium 84779 2:00 pm - 3:15 pm R Curry Building 331 = TBA +Honors Colloquium 84780 3:30 pm - 4:45 pm R Moore Humanities & Research Ad 3204 = TBA +SEM: HISTORY OF EVOLUTIONARY T 84560 3:30 pm - 4:45 pm MW North Spencer Residence Hall 134 = Timothy D. Johnston +SEM: UNICORNS, VAMPIRES, & ALI 84561 9:30 am - 10:45 am TR Moore Humanities & Research Ad 2209 = Angela K Bolte +SEM: THE ART OF PERSUASION 84565 9:30 am - 10:45 am TR North Spencer Residence Hall 134 = Jonathan Peter Zarecki +SEM: PHILOSPHY, SCIENCE, RACE 84567 11:00 am - 12:15 pm TR North Spencer Residence Hall 134 = Omar Hamid Ali +SEM: AFRICAN ISLAM IN THE AFRI 84570 3:30 pm - 4:45 pm TR North Spencer Residence Hall 134 = Ayla M Amon +HONORS INTERNATIONAL EXPERIEN 84725 TBA TBA = Omar Hamid Ali +Honors Independent Study 84727 TBA TBA = Omar Hamid Ali +Senior Honors Project 84726 TBA TBA = Omar Hamid Ali +Human Development Across the Life Span 80813 HDF 211 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR Nursing Building, Moore 130 = Elisa Avellar Mercon Vargas +Human Development Across the Life Span 80814 HDF 211 - 02 11:00 am - 11:50 am MWF Eberhart Building 250 = Elisa Avellar Mercon Vargas +Human Development Across the Life Span 84139 HDF 211 - 03 3:30 pm - 4:45 pm TR Eberhart Building 250 = TBA +Families and Close Relationships 80815 HDF 212 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Eberhart Building 284 = TBA +Families and Close Relationships 80816 HDF 212 - 02 2:00 pm - 3:15 pm TR Eberhart Building 284 = TBA +Development of School-Age Children 80817 HDF 301 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR Patricia A Sullivan Science 200 = Danielle A. Crosby +Infant and Child Development 80818 HDF 302 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Anne & Benjamin Cone Bldg. 103 = TBA +Infant and Child Development 84140 HDF 302 - 02 11:00 am - 12:15 pm TR Patricia A Sullivan Science 201 = TBA +Adolescent Development: From Puberty to Young Adulthood 80819 HDF 303 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR Patricia A Sullivan Science 200 = Bridget Louise Richardson +Adult Development 80820 HDF 304 - 01 TBA TBA = Sudha Shreeniwas +Assessment and Planning for Inclusive B-K Programs 80821 HDF 315 - 01 TBA TBA = Garon Stradley Smith +Issues in Parenting 80822 HDF 321 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Patricia A Sullivan Science 200 = Stephanie I. Coard +Social Emotional Competence in Inclusive Settings 80823 HDF 341 - 01 TBA TBA = Kathryn Aldridge +Families and Children in Global Perspective 80824 HDF 390 - 01 11:00 am - 11:50 am MWF Petty Building 303 = Andrew J. Supple +Families and Children in Global Perspective 80825 HDF 390 - 02 TBA TBA = Rachel Jepkemboi Boit +Family Diversity 80826 HDF 409 - 01 3:30 pm - 4:45 pm MW Petty Building 223 = Jocelyn Renee Smith Lee +Research Methods in Human Development and Family Studies 80828 HDF 415 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Petty Building 303 = Anne C. Fletcher +Birth to Kindergarten Teaching Practicum I 80829 HDF 420 - 01 T = Harriette Newberry Bailey +Birth to Kindergarten Teaching Practicum I 80831 HDF 420 - 02 T = Kathryn Aldridge +Birth to Kindergarten Teaching Practicum I 80833 HDF 420 - 03 W = Harriette Newberry Bailey +Infants and Toddlers: Development, Learning, and Curriculum 80834 HDF 425 - 01 R = Kathryn Aldridge +Preschool: Development, Learning, and Curriculum 80835 HDF 435 - 01 TBA TBA = Rachel Jepkemboi Boit +Current Family Theory and Research 80836 HDF 445 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Eberhart Building 554 = Mark Allen Fine +Professional Experience in Early Childhood 80837 HDF 450 - 01 6:00 pm - 7:30 pm M Moore Humanities & Research Ad 3209 = Garon Stradley Smith +Supervised Student Teaching 80838 HDF 460 - 01 TBA TBA = Garon Stradley Smith +Supervised Student Teaching 80839 HDF 460 - 02 TBA TBA = Garon Stradley Smith +Supervised Student Teaching 80840 HDF 460 - 03 TBA TBA = Garon Stradley Smith +Student Teaching Seminar 80841 HDF 461 - 01 6:00 pm - 7:30 pm T Moore Humanities & Research Ad 3207 = Garon Stradley Smith +Student Teaching Seminar 80843 HDF 461 - 02 M = Garon Stradley Smith +Student Teaching Seminar 80844 HDF 461 - 03 T = Garon Stradley Smith +Advanced Family and Developmental Studies Seminar 80845 HDF 464 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR Patricia A Sullivan Science 203 = Andrea G. Hunter +Leadership in Early Education 80846 HDF 470 - 01 TBA TBA = Karen M. Laparo +Leadership in Early Education 80847 HDF 470 - 02 TBA TBA = Karen M. Laparo +Professional Development in HDFS 80849 HDF 477 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Stone Building 217 = TBA +Professional Development in HDFS 80851 HDF 477 - 02 12:30 pm - 1:45 pm TR Patricia A Sullivan Science 218 = TBA +Supervised Professional Experience 80853 HDF 499 - 01 8:00 am - 9:15 am T Petty Building 007 = Joi W. Bulls +Supervised Professional Experience 80854 HDF 499 - 02 8:00 am - 9:15 am R Petty Building 007 = Joi W. Bulls +Infant-Toddler Learning in Inclusive Settings 80856 HDF 607 - 01 M = and lab Harriette Newberry Bailey +Infant-Toddler Learning in Inclusive Settings 80857 HDF 607 - 02 R TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = and lab TBA +Advanced Curriculum in Early Childhood Education 80858 HDF 633 - 01 R TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Leadership and Mentoring in Educating Young Children 80860 HDF 636 - 01 M = Mary Catherine Scott-Little +Leadership and Mentoring in Educating Young Children 80862 HDF 636 - 02 M TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Professional Seminar 80871 HDF 640 - 01 12:00 pm - 12:50 pm T Stone Building 246 = Heather Mae Helms +Theory and Research in Early Childhood 80866 HDF 650 - 01 T = Linda Lott Hestenes +Theory and Research in Early Childhood 80867 HDF 650 - 02 T TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Contemporary Research in Human Development 80876 HDF 651 - 01 1:00 pm - 3:50 pm W Stone Building 246 = Jennifer L Coffman +Theories of Human Development 80863 HDF 652 - 01 9:00 am - 11:50 am R Stone Building 246 = TBA +Race, Class, and Culture 80872 HDF 656 - 01 9:00 am - 11:50 am T Stone Building 246 = Andrea G. Hunter +Thesis 84793 HDF 699 - 01 TBA TBA = Linda Lott Hestenes +Families & Health 80869 HDF 703 - 01 1:00 pm - 3:50 pm R Stone Building 246 = Sudha Shreeniwas +Seminar in Adolescence 80877 HDF 716 - 01 1:00 pm - 4:50 pm M Stone Building 246 = TBA +Cross-Cultural Perspectives on Child Development 84904 HDF 730 - 01 W = Stephanie I. Coard +Professional Seminar III 80870 HDF 750 - 01 12:00 pm - 12:50 pm R Stone Building 246 = Heather Mae Helms +Advanced Research Design in Human Development and Family Studies 80879 HDF 756 - 01 1:00 pm - 3:50 pm T Stone Building 246 = Cheryl Ann Buehler +Independent Doctoral Research 84768 HDF 790 - 01 TBA TBA = Anne C. Fletcher +Dissertation Problem 84756 HDF 799 - 01 TBA TBA = Karen M. Laparo +Dissertation Problem 84757 HDF 799 - 02 TBA TBA = Karen M. Laparo +Dissertation Problem 84788 HDF 799 - 03 TBA TBA = Andrew J. Supple +Dissertation Problem 84794 HDF 799 - 04 TBA TBA = Esther Mae Leerkes +Dissertation Problem 84824 HDF 799 - 05 TBA TBA = Anne C. Fletcher +Dissertation Problem 84838 HDF 799 - 06 TBA TBA = Mary Catherine Scott-Little +Dissertation Problem 84890 HDF 799 - 07 TBA TBA = Danielle A. Crosby +Business Computing I 82275 ISM 110 - 01 M = Mary Catherine Chauvin +Business Computing I 82280 ISM 110 - 02 M = Mary Catherine Chauvin +Business Computing I 82282 ISM 110 - 03 M = Mary Catherine Chauvin +Business Computing I 82283 ISM 110 - 04 W = Mary Catherine Chauvin +Business Computing I 82285 ISM 110 - 05 W = Mary Catherine Chauvin +Business Computing I 82286 ISM 110 - 06 W = Mary Catherine Chauvin +Business Computing I 82354 ISM 110 - 07 F = Mary Catherine Chauvin +Business Computing I 82355 ISM 110 - 08 F = Mary Catherine Chauvin +Business Computing I 82356 ISM 110 - 09 F = Mary Catherine Chauvin +Business Computing I 82358 ISM 110 - 10 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Business Computing I 82359 ISM 110 - 11 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Business Computing I 82361 ISM 110 - 12 T = Mary Catherine Chauvin +Business Computing I 82369 ISM 110 - 13 T = Mary Catherine Chauvin +Business Computing I 82387 ISM 110 - 14 TBA TBA = Apoorva Patipati Ramesh +Web Design and Development 82671 ISM 116 - 01 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Essentials of Cyber Security 82674 ISM 201 - 01 TBA TBA = Kane Jeremy Smith +Principles of Business Analytics 82677 ISM 210 - 01 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Database Systems 84286 ISM 218 - 01 3:30 pm - 4:45 pm MW Bryan Building 121 = TBA +Database Systems 84287 ISM 218 - 02 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Business Programming I 82681 ISM 240 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Bryan Building 216 = Indika Dissanayake +Business Programming I 82685 ISM 240 - 02 12:30 pm - 1:45 pm TR Bryan Building 202 = Indika Dissanayake +Information Systems in Organizations 84269 ISM 280 - 01 9:30 am - 10:45 am TR School of Education Building 118 = TBA +Information Systems in Organizations 84277 ISM 280 - 02 11:00 am - 12:15 pm TR School of Education Building 118 = TBA +Information Systems in Organizations 84280 ISM 280 - 03 TBA TBA = Apoorva Patipati Ramesh +Information Systems in Organizations 84282 ISM 280 - 04 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Information Systems in Organizations 84284 ISM 280 - 05 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Systems and Process Analysis 82688 ISM 301 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Bryan Building 112 = Nikhil Mehta +Systems and Process Analysis 82689 ISM 301 - 02 12:30 pm - 1:45 pm TR Bryan Building 121 = Nikhil Mehta +Ethical Hacking 82691 ISM 326 - 01 TBA TBA = Hamid R. Nemati +Undergraduate Internship in Information Systems 82692 ISM 411 - 01 TBA TBA = Gurpreet Singh Dhillon +Business Analytics 82695 ISM 425 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Bryan Building 121 = Hamid R. Nemati +Independent Study 82696 ISM 498 - 01 TBA TBA = Gurpreet Singh Dhillon +Problems in Information Systems and Supply Chain Management 82698 ISM 499 - 01 TBA TBA = Gurpreet Singh Dhillon +Principles of Enterprise Resource Planning using SAP 82715 ISM 635 - 01 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Principles of Predictive Analytics 83604 ISM 645 - 01 6:30 pm - 9:20 pm T Bryan Building 128 = Jiyong Park +Principles of Predictive Analytics 83615 ISM 645 - 02 TBA TBA = Jiyong Park +Principles of Predictive Analytics 84310 ISM 645 - 03 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Principles of Cyber Security 83630 ISM 665 - 01 TBA TBA = Kane Jeremy Smith +App Design and Programming 84141 ISM 672 - 01 6:30 pm - 9:20 pm M School of Education Building 102 = Rahul Singh +App Design and Programming 84142 ISM 672 - 02 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +App Design and Programming 84143 ISM 672 - 03 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Designing Secure Computer and IoT Networks for Business 84144 ISM 673 - 01 6:30 pm - 9:20 pm R School of Education Building 106 = Al Farooq Mohammad Nurus Salam +Designing Secure Computer and IoT Networks for Business 84145 ISM 673 - 02 TBA TBA = Al Farooq Mohammad Nurus Salam +Information Systems Management 84146 ISM 677 - 01 TBA TBA = Al Farooq Mohammad Nurus Salam +Organizational Internship 83635 ISM 696 - 01 TBA TBA = Gurpreet Singh Dhillon +Project in Information Technology 83636 ISM 698 - 01 TBA TBA = Gurpreet Singh Dhillon +Information Systems Research Seminar IV 84313 ISM 756 - 01 10:00 am - 1:00 pm M Bryan Building 433 = Rahul Singh +Practicum in IS Teaching 84151 ISM 782 - 01 TBA TBA = Aprille N Black +Introduction to Research and Frameworks in Information Systems 84571 ISM 786 - 01 10:00 am - 1:00 pm R Bryan Building 433 = Gurpreet Singh Dhillon +Research Seminar in Information Systems 84161 ISM 789 - 01 2:00 pm - 3:30 pm F Bryan Building 433 = Kwasi Amoako-Gyampah +Independent Doctoral Research 84157 ISM 790 - 01 TBA TBA = Kwasi Amoako-Gyampah +Dissertation 84156 ISM 799 - 01 TBA TBA = Kwasi Amoako-Gyampah +Dissertation Extension 84158 ISM 802 - 01 TBA TBA = Kwasi Amoako-Gyampah +Research Extension 84162 ISM 803 - 01 TBA TBA = Gurpreet Singh Dhillon +Introduction to Data Analytics-Methods and Approaches 84259 IAF 601 - 01 6:30 pm - 9:20 pm T Bryan Building 128 = Jiyong Park +Introduction to Data Analytics-Methods and Approaches 84261 IAF 601 - 02 TBA TBA = Jiyong Park +Statistical Methods for Data Analytics 82574 IAF 602 - 01 6:00 pm - 8:50 pm R Bryan Building 110 = TBA +Statistical Methods for Data Analytics 84274 IAF 602 - 02 TBA TBA = Scott James Richter +Preparing Data for Analytics 82575 IAF 603 - 01 6:00 pm - 8:50 pm W Bryan Building 121 = TBA +Preparing Data for Analytics 84303 IAF 603 - 02Information Storage and Retrieval 84203 IST 423 - 01 11:00 am - 11:50 am MWF School of Education Building 212 = T Zachary Frazier +Information Ethics and Policy 84166 IST 466 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR Stone Building 215 = T Zachary Frazier +Community Informatics 84338 IST 468 - 01 W = Noah J Lenstra +Community Informatics 84361 IST 468 - 02 1:00 pm - 4:50 pm W School of Education Building 227 = Noah J Lenstra +Experimental Course 84605 TBA TBA = Sarah Gurney Dunning +Design Thinking 81989 IPS 301 - 01 TBA TBA = David Michael Bull +Design Thinking 82018 IPS 301 - 02 TBA TBA Aug 18, 2020 - Oct 08, 2020 = TBA +Design Thinking 82025 IPS 301 - 03 TBA TBA = Susie Baker Boles +Design Thinking 82159 IPS 301 - 11 TBA TBA = David Michael Bull +Design Thinking 82163 IPS 301 - 12 TBA TBA Oct 14, 2020 - Dec 09, 2020 = TBA +Systems Thinking 82029 IPS 302 - 01 TBA TBA Aug 18, 2020 - Oct 08, 2020 = TBA +Systems Thinking 82030 IPS 302 - 02 TBA TBA = Alan Benson +Systems Thinking 82164 IPS 302 - 11 TBA TBA = Alan Benson +Systems Thinking 82166 IPS 302 - 12 TBA TBA Oct 14, 2020 - Dec 09, 2020 = TBA +Systems Thinking 82170 IPS 302 - 13 TBA TBA = David Michael Bull +Understanding Data 82033 IPS 303 - 01 TBA TBA = Robert T Furter +Understanding Data 82034 IPS 303 - 02 TBA TBA = Stephanie Janae Hargrave +Understanding Data 82173 IPS 303 - 11 TBA TBA = Robert T Furter +Understanding Data 82175 IPS 303 - 12 TBA TBA = Stephanie Janae Hargrave +Contemporary Media Literacies 82039 IPS 304 - 01 TBA TBA = Laura A. Field +Contemporary Media Literacies 82073 IPS 304 - 02 TBA TBA = Laura A. Field +Contemporary Media Literacies 82181 IPS 304 - 11 TBA TBA = Laura A. Field +Contemporary Media Literacies 82183 IPS 304 - 12 TBA TBA = Laura A. Field +Global Awareness and Intercultural Competence 82085 IPS 305 - 01 TBA TBA = Joseph Ross +Global Awareness and Intercultural Competence 82097 IPS 305 - 02 TBA TBA = Marquita S Hockaday +Global Awareness and Intercultural Competence 82186 IPS 305 - 11 TBA TBA = Joseph Ross +Global Awareness and Intercultural Competence 82188 IPS 305 - 12 TBA TBA = Marquita S Hockaday +Self-Awareness 82104 IPS 306 - 01 TBA TBA = Megan Christine Delph Cayton +Self-Awareness 82114 IPS 306 - 02 TBA TBA = Frances Greene Varker +Self-Awareness 82192 IPS 306 - 11 TBA TBA = Frances Greene Varker +Self-Awareness 82196 IPS 306 - 12 TBA TBA = Frances Greene Varker +Selected Topics in Health and Wellness Occupations 82118 IPS 401 - 01 TBA TBA = Kristina Marie Garcia-Guettler +Selected Topics in the Changing Workplace 82122 IPS 402 - 01 TBA TBA = Jaap-Jan van Duin +Slctd Tpcs:Contempory Warfare 82127 IPS 405 - 01 TBA TBA Aug 18, 2020 - Oct 08, 2020 = TBA +SlctTpc:Wrkng in Virtual Teams 82141 IPS 405 - 02 TBA TBA = Teresa J. Shorter +Slctd Tpcs:Ethical Leadership 82150 IPS 405 - 03 TBA TBA = David Michael Bull +Slctd Tpcs:Your Body of Work 82198 IPS 405 - 11 TBA TBA = Sarah Gurney Dunning +Slctd Tpcs:Appld Projct Mgtmnt 82202 IPS 405 - 12 TBA TBA Oct 14, 2020 - Dec 09, 2020 = TBA +Integrative Thinking 82204 IPS 406 - 11 TBA TBA = Courtney A Harrington +Capstone 82154 IPS 410 - 01 TBA TBA = Sarah Gurney Dunning +Capstone 82207 IPS 410 - 11 TBA TBA = Leah Erin Tompkins +Capstone 82215 IPS 410 - 12 TBA TBA = Sarah Gurney Dunning +Environmental Design I 83205 IAR 101 - 01 MWF TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Environmental Design I 83208 IAR 101 - 02 9:00 am - 11:50 am MWF Gatewood Studio Arts Building 401 = Carl T. Lambeth +Environmental Design I 83212 IAR 101 - 03 9:00 am - 11:50 am MWF Gatewood Studio Arts Building 310 = Christopher Scott Vann +Design Visualization I 83226 IAR 110 - 01 9:30 am - 11:20 am TR Gatewood Studio Arts Building 306 = TBA +Design Visualization I 83227 IAR 110 - 02 9:30 am - 11:20 am TR Gatewood Studio Arts Building 401 = Christopher Scott Vann +Introduction to Sustainable Design 83239 IAR 124 - 01 1:00 pm - 1:50 pm MWF School of Education Building 118 = Maruja Torres +Basic Environmental Design III 83273 IAR 201 - 01 8:30 am - 11:50 am MWF Gatewood Studio Arts Building 302 = Maruja Torres +Basic Environmental Design III 83278 IAR 201 - 02 8:30 am - 11:50 am MWF Gatewood Studio Arts Building 306 = TBA +Basic Environmental Design III 83280 IAR 201 - 03 8:30 am - 11:50 am MWF Gatewood Studio Arts Building 314 = TBA +Visual Communication I 83282 IAR 211 - 01 3:30 pm - 5:15 pm TR Ferguson Building 251 = E Stephen Skorski +Visual Communication I 83288 IAR 211 - 02 5:30 pm - 7:15 pm TR Ferguson Building 251 = TBA +History and Theory of Design II 83289 IAR 222 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR School of Education Building 118 = Lucinda Kaukas Havenhand +Interior Architecture I 83297 IAR 301 - 01 TR TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Interior Architecture I 83299 IAR 301 - 02 8:00 am - 12:15 pm TR Gatewood Studio Arts Building 302 = Asha Kutty +Interior Architecture I 83303 IAR 301 - 03 8:00 am - 12:15 pm TR Gatewood Studio Arts Building 310 = E Stephen Skorski +Computer-Aided Design for Interior Architecture 83306 IAR 311 - 01 3:30 pm - 5:15 pm MW Ferguson Building 251 = TBA +Computer-Aided Design for Interior Architecture 83308 IAR 311 - 02 5:30 pm - 7:15 pm MW Ferguson Building 251 = TBA +Light and Sound 84833 IAR 334 - 02 TBA TBA = Majedeh Modarres Nezhad +Interior Architecture III 83310 IAR 411 - 01 TR = Travis Lee Hicks +Interior Architecture III 83312 IAR 411 - 02 8:00 am - 12:15 pm TR Gatewood Studio Arts Building 406 = Nisha Mary Prasad +Interior Architecture III 83313 IAR 411 - 03 8:00 am - 12:15 pm TR Gatewood Studio Arts Building 406 = TBA +Problems in Interior Architecture 83314 IAR 427 - 01 1:00 pm - 3:30 pm F Gatewood Studio Arts Building 003 = Sebastian J. Lindquist +Historic Preservation: Principles and Practice 83347 IAR 443 - 01 1:00 pm - 3:50 pm R Gatewood Studio Arts Building 303 = TBA +Professional Practice in Interior Architecture 83318 IAR 451 - 01 1:00 pm - 3:30 pm T Gatewood Studio Arts Building 401 = TBA +Internship in Interior Architecture 83320 IAR 452 - 01 TBA TBA = Amanda Jane Gale +Advanced Interior Architecture I 83321 IAR 501 - 01 8:00 am - 12:15 pm TR Gatewood Studio Arts Building 406 = Asha Kutty +Advanced Interior Architecture II 83340 IAR 502 - 01 TBA TBA = Amanda Jane Gale +Historic Preservation: Principles and Practice 83345 IAR 543 - 01 1:00 pm - 3:50 pm R Gatewood Studio Arts Building 303 = TBA +Seminar in Interior Architecture 83343 IAR 645 - 01 9:00 am - 11:50 am W Gatewood Studio Arts Building 303 = Amanda Jane Gale +Internship 83350 IAR 690 - 01 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Thesis 83349 IAR 699 - 01 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Thesis 84863 IAR 699 - 02 TBA TBA = Amanda Jane Gale +Thesis Extension 84864 IAR 801 - 01 TBA TBA = Amanda Jane Gale +Introduction to International and Global Studies 81424 IGS 200 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Curry Building 334 = Neelofer Qadir +Introduction to International and Global Studies 81427 IGS 200 - 02 11:00 am - 12:15 pm TR Curry Building 334 = William Woodfield Zang +Study Abroad for Global Engagement: Field Experience 81432 T = Monica Lorraine Scovell +Study Abroad for Global Engagement: Field Experience 81433 M = Monica Lorraine Scovell +Study Abroad for Global Engagement: Re-Entry Reflections and Applications 81434 IGS 297 - 01 M = Monica Lorraine Scovell +Capstone Seminar in International and Global Studies 81430 IGS 400 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR Ferguson Building 322 = Kathleen Stanton Macfie +Individual Study 81431 IGS 495 - 02 TBA TBA = Kathleen Stanton Macfie +Elementary Japanese I 82947 JNS 101 - 01 12:00 pm - 12:50 pm MWF Moore Humanities & Research Ad 1210 = Yosei Sugawara +Elementary Japanese I 82950 JNS 101 - 02 1:00 pm - 1:50 pm MWF Moore Humanities & Research Ad 1210 = Yosei Sugawara +Elementary Japanese I 82951 JNS 101 - 03 2:00 pm - 2:50 pm MWF Moore Humanities & Research Ad 1210 = Yosei Sugawara +Intermediate Japanese I 82953 JNS 203 - 01 11:00 am - 11:50 am MWF Curry Building 247 = Chiaki Takagi +Intermediate Japanese I 82955 JNS 203 - 02 12:00 pm - 12:50 pm MWF Curry Building 247 = Chiaki Takagi +Intermediate Japanese I 82958 JNS 203 - 03 2:00 pm - 2:50 pm MWF Moore Humanities & Research Ad 1208 = Chiaki Takagi +Current Topics Conversation 82967 JNS 210 - 01 3:00 pm - 3:50 pm F Moore Humanities & Research Ad 1304 = Chiaki Takagi +Women in Japanese Literature and Film 82963 JNS 230 - 01 3:30 pm - 4:45 pm MW Moore Humanities & Research Ad 1204 = Chiaki Takagi +Advanced Grammar and Conversation 82961 JNS 301 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF Moore Humanities & Research Ad 1204 = Yosei Sugawara +ExpCrs: Hatha Yoga 84666 2:00 pm - 3:15 pm TR 1510 Walker Ave. 250 = Donna Duffy +Beginning Volleyball 83153 KIN 101 - 01 12:00 pm - 12:50 pm MWF 1510 Walker Ave. 245 = TBA +Beginning Volleyball 83154 KIN 101 - 02 8:00 am - 9:15 am TR 1510 Walker Ave. 245 = TBA +Beginning Basketball 83155 KIN 104 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF 1510 Walker Ave. 245 = TBA +Beginning Basketball 83156 KIN 104 - 02 9:30 am - 10:45 am TR 1510 Walker Ave. 245 = Laura Lynn Hayes +Beginning Soccer 83157 KIN 106 - 01 9:30 am - 10:45 am TR 1510 Walker Ave. 245 = Donal Francis Howley +Beginning Soccer 83160 KIN 106 - 02 11:00 am - 12:15 pm TR 1510 Walker Ave. 245 = Yanhua Shen +Ultimate 83162 KIN 110 - 01 8:00 am - 8:50 am MWF 1510 Walker Ave. 245 = Jason Todd Brantley +Weight Training 83164 KIN 130 - 01 8:00 am - 8:50 am MWF 1510 Walker Ave. 250 = Caroline Collier Meadows +Fitness Walking and Jogging 83167 KIN 131 - 01 8:00 am - 8:50 am MWF 1510 Walker Ave. 340 = Kaleigh A Gabriel +Fitness Walking and Jogging 83169 KIN 131 - 02 10:00 am - 10:50 am MWF 1510 Walker Ave. 340 = Laura Lynn Hayes +Fitness Running 83171 KIN 135 - 01 7:00 am - 7:50 am MWF 1510 Walker Ave. 340 = TBA +Fitness Running 83173 KIN 135 - 02 9:00 am - 9:50 am MWF 1510 Walker Ave. 340 = TBA +Flag Football 83174 KIN 140 - 01 9:00 am - 9:50 am MWF 1510 Walker Ave. 245 = Derek J Hevel +Swimming for Non-Swimmers 82312 KIN 150 - 01 9:00 am - 10:15 am MW Kaplan Center for Wellness 126 = Karen A. Poole +Swimming for Non-Swimmers 83176 KIN 150 - 02 11:00 am - 12:15 pm TR Kaplan Center for Wellness 126 = Brittany Bridget Holland +Beginning Swimming 82314 KIN 151 - 01 11:00 am - 12:15 pm MW Kaplan Center for Wellness 126 = Karen A. Poole +Beginning Swimming 83177 KIN 151 - 02 9:30 am - 10:45 am TR Kaplan Center for Wellness 126 = Brittany Bridget Holland +Beginning Badminton 83180 KIN 171 - 01 1:00 pm - 1:50 pm MWF 1510 Walker Ave. 245 = TBA +Beginning Tennis 83182 KIN 175 - 01 9:30 am - 10:45 am TR 1510 Walker Ave. 245 = Alejandra Guerra Aguilar +Rock Climbing 83184 KIN 180 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Kaplan Center for Wellness 102 = Nathan A Rector +Intermediate Basketball 83185 KIN 204 - 01 11:00 am - 11:50 am MWF 1510 Walker Ave. 245 = TBA +Sports Performance: Racquet Sports 82317 KIN 214 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR 1510 Walker Ave. 245 = Karen A. Poole +Lifetime Wellness 81170 KIN 220 - 01 8:00 am - 8:50 am MWF School of Education Building 118 = Gregory L Daniels +Lifetime Wellness 81171 KIN 220 - 02 11:00 am - 11:50 am MWF Bryan Building 160 = William B. Karper +Lifetime Wellness 81172 KIN 220 - 03 10:00 am - 10:50 am MWF Bryan Building 122 = Traci L Parry +Lifetime Wellness 81173 KIN 220 - 04 3:30 pm - 4:45 pm TR Graham Building 212 = Paul G. Davis +Lifetime Wellness 84650 KIN 220 - 05Lifetime Wellness 84654 KIN 220 - 06Lifetime Wellness 81175 KIN 220 - 11 TBA TBA = Elizabeth Anne Hittinger +Lifetime Wellness 81176 KIN 220 - 12 TBA TBA Oct 14, 2020 - Dec 09, 2020 = TBA +Lifetime Wellness 81177 KIN 220 - 13 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Recreational Games 81179 KIN 231 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR Coleman Building 248 = Karen A. Poole +Introduction to Kinesiology 81180 KIN 250 - 01 8:00 am - 8:50 am MWF Bryan Building 213 = TBA +Introduction to Kinesiology 81181 KIN 250 - 02 9:00 am - 9:50 am MWF Bryan Building 213 = TBA +Introduction to Kinesiology 81182 KIN 250 - 03 1:00 pm - 1:50 pm MWF School of Education Building 222 = Elizabeth Anne Hittinger +Introduction to Kinesiology 81183 KIN 250 - 04 2:00 pm - 2:50 pm MWF School of Education Building 222 = Elizabeth Anne Hittinger +Basic SCUBA 81185 KIN 263 - 01 6:30 pm - 7:30 pm T Moore Humanities & Research Ad 3208 = and lab Judson Brandon Croom + 6:30 pm - 7:10 pm R School of Education Building 217 = and lab Judson Brandon Croom +Skin and SCUBA Diving Lab 81186 T = Judson Brandon Croom +Advanced SCUBA 81187 KIN 264 - 01 7:15 pm - 9:00 pm R School of Education Building 217 = and lab Judson Brandon Croom +Strength Training and/or Conditioning 81188 KIN 265 - 01 TBA TBA = and lab Gregory L Daniels +Strength Training and/or Conditioning Laboratory 81888 11:00 am - 1:30 pm M 1510 Walker Ave. 250 = TBA +Strength Training and/or Conditioning Laboratory 81889 8:00 am - 10:30 am T 1510 Walker Ave. 250 = Amanda Dawn Barclift +Strength Training and/or Conditioning Laboratory 81890 11:00 am - 1:30 pm T 1510 Walker Ave. 250 = Colby Justin Kirkman +Strength Training and/or Conditioning Laboratory 81891 9:00 am - 11:30 am W 1510 Walker Ave. 250 = Amanda Dawn Barclift +Strength Training and/or Conditioning Laboratory 81892 11:00 am - 1:30 pm R 1510 Walker Ave. 250 = Colby Justin Kirkman +Strength Training and/or Conditioning Laboratory 81893 9:00 am - 11:30 am F 1510 Walker Ave. 250 = Kaleigh A Gabriel +Tae Kwon Do 83186 KIN 272 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR 1510 Walker Ave. 245 = Yongsun Lee +Foundations of Sport Coaching 81189 KIN 286 - 01 4:00 pm - 5:30 pm W School of Education Building 204 = DeAnne Lena Davis Brooks +Coaching in Community-Based Sport Programs 81191 KIN 287 - 01 1:00 pm - 1:50 pm MWF Coleman Building 319 = and lab Thomas J. Martinek +Clinical Human Anatomy 81192 KIN 291 - 01 8:00 am - 9:15 am TR School of Education Building 120 = and lab Randy J. Schmitz +Clinical Human Anatomy Laboratory 81894 5:00 pm - 7:50 pm T Coleman Building 347 = Randy J. Schmitz +Clinical Human Anatomy Laboratory 81895 2:00 pm - 4:50 pm T Coleman Building 347 = Randy J. Schmitz +Clinical Human Anatomy Laboratory 81896 9:30 am - 12:20 pm W Coleman Building 347 = Randy J. Schmitz +Clinical Human Anatomy Laboratory 81897 1:30 pm - 4:20 pm W Coleman Building 347 = Randy J. Schmitz +Clinical Human Anatomy Laboratory 81898 12:30 pm - 3:20 pm R Coleman Building 347 = Randy J. Schmitz +Clinical Human Anatomy Laboratory 81899 4:00 pm - 6:50 pm R Coleman Building 347 = Randy J. Schmitz +Clinical Human Physiology 81193 KIN 292 - 01 9:30 am - 10:45 am TR School of Education Building 114 = and lab Traci L Parry +Clinical Human Physiology Laboratory 81900 11:00 am - 1:50 pm M Coleman Building 340 = Traci L Parry +Clinical Human Physiology Laboratory 81901 2:00 pm - 4:50 pm M Coleman Building 340 = Traci L Parry +Clinical Human Physiology Laboratory 81902 1:00 pm - 3:50 pm T Coleman Building 340 = Traci L Parry +Clinical Human Physiology Laboratory 81903 11:00 am - 1:50 pm W Coleman Building 340 = Traci L Parry +Clinical Human Physiology Laboratory 81904 3:00 pm - 5:50 pm R Coleman Building 340 = Traci L Parry +Clinical Human Physiology Laboratory 81905 8:00 am - 10:50 am W Coleman Building 340 = Traci L Parry +Observation and Analysis of Fundamental Movement 82325 KIN 307 - 01 3:30 pm - 4:45 pm MW Bryan Building 132 = and lab Karen A. Poole +Critical Analyses for a Physically Active Society 81195 KIN 330 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF Bryan Building 160 = Adam P Berg +Healthful Living Pedagogy for Elementary School Teaching 81196 KIN 340 - 01 2:00 pm - 3:50 pm T School of Education Building 217 = Judy A. Fowler +Healthful Living Pedagogy for Elementary School Teaching 81197 KIN 340 - 02 2:00 pm - 3:50 pm R School of Education Building 108 = TBA +Philosophy of Sport 81200 KIN 352 - 01 9:00 am - 9:50 am MWF Bryan Building 132 = Adam P Berg +Injuries and Illnesses in Physical Activity 81201 KIN 353 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR School of Education Building 118 = Sandra J. Shultz +Assessment and Evaluation in Kinesiology 81202 KIN 370 - 01 8:00 am - 9:15 am TR Bryan Building 122 = DeAnne Lena Davis Brooks +Physiology of Sport and Physical Activity 81204 KIN 375 - 01 9:30 am - 10:45 am TR School of Education Building 206 = and lab Allan H. Goldfarb +Physiology of Sport and Physical Activity 81203 KIN 375 - 02 9:30 am - 10:45 am TR School of Education Building 204 = and lab Elizabeth Anne Hittinger +Physiology of Sport and Physical Activity Laboratory 81906 8:00 am - 9:50 am M Coleman Building 338 = Allan H. Goldfarb +Physiology of Sport and Physical Activity Laboratory 81907 11:00 am - 12:50 pm T Coleman Building 338 = Allan H. Goldfarb +Physiology of Sport and Physical Activity Laboratory 81908 2:00 pm - 3:50 pm W Coleman Building 338 = Allan H. Goldfarb +Physiology of Sport and Physical Activity Laboratory 81909 4:00 pm - 5:50 pm W Coleman Building 338 = Allan H. Goldfarb +Physiology of Sport and Physical Activity Laboratory 81910 11:00 am - 12:50 pm R Coleman Building 338 = Allan H. Goldfarb +Physiology of Sport and Physical Activity Laboratory 81911 1:00 pm - 2:50 pm R Coleman Building 338 = Allan H. Goldfarb +Physiology of Sport and Physical Activity Laboratory 81912 1:00 pm - 2:50 pm T Coleman Building 338 = Allan H. Goldfarb +Biomechanics of Sport and Physical Activity 81205 KIN 376 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR Bryan Building 160 = and lab Krista Grace Meder +Instructional Methods of Physical Activity 81206 KIN 379 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Bryan Building 117 = Karen A. Poole +Instructional Methods of Physical Activity 81207 KIN 379 - 02 8:00 am - 9:15 am TR Moore Humanities & Research Ad 1204 = Gregory L Daniels +Instructional Methods of Physical Activity 81208 KIN 379 - 03 11:00 am - 12:15 pm TR School of Education Building 206 = DeAnne Lena Davis Brooks +Motor Control and Learning 81209 KIN 386 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Bryan Building 160 = and lab Louisa Dominique Raisbeck +Motor Development 83147 KIN 387 - 01 TBA TBA = Louisa Dominique Raisbeck +Psychology of Physical Activity 81210 KIN 388 - 01 8:00 am - 8:50 am MWF Bryan Building 160 = Eric Scott Drollette +Psychology of Physical Activity 81211 KIN 388 - 02 8:00 am - 8:50 am MWF Bryan Building 122 = Jaclyn Parente Maher +Evaluation of Physical Activity Programs in Youth Development 81212 KIN 421 - 01 5:00 pm - 6:15 pm MW Moore Humanities & Research Ad 1209 = Thomas J. Martinek +Instructional Strategies for School Health Education 81213 KIN 450 - 01 9:00 am - 11:50 am TR Moore Humanities & Research Ad 3207 = Judy A. Fowler +Curriculum and Teaching: Secondary School Physical Education 81214 KIN 454 - 01 9:00 am - 11:50 am MW Bryan Building 216 = Judy A. Fowler +Teaching Physical Education and Health Internship 81215 KIN 460 - 01 9:00 am - 11:50 am F Nursing Building, Moore 331 = Judy A. Fowler +Practicum in the HOPE Program 81218 KIN 466 - 01 7:00 am - 7:50 am MWF Coleman Building 319 = Anne O'Brien Brady +Exercise Assessment, Testing, and Prescription for Fitness and Rehabilitation Professionals 81220 KIN 468 - 01 11:00 am - 11:50 am MWF Bryan Building 117 = Anne O'Brien Brady +Internship Preparation in Kinesiology 81221 KIN 471 - 01 2:00 pm - 3:15 pm T Moore Humanities & Research Ad 1210 = Anne O'Brien Brady +Independent Study 84874 KIN 475 - 01 TBA TBA = Jaclyn Parente Maher +Kinesiology Internship 81223 KIN 496 - 01 TBA TBA = Anne O'Brien Brady +Evaluation of Physical Activity Programs in Youth Development 81224 KIN 521 - 01 5:00 pm - 6:15 pm MW Moore Humanities & Research Ad 1209 = Thomas J. Martinek +Athletic Training Clinical Experience 81226 KIN 620 - 01 TBA TBA = Aaron B. Terranova +Sport and Society: Social Inequalities 81227 KIN 630 - 01 5:00 pm - 7:50 pm R Moore Humanities & Research Ad 1207 = Adam P Berg +Athletic Injury Evaluation 81228 KIN 636 - 01 MW = and lab Aaron B. Terranova + F = and lab Aaron B. Terranova +Theoretical Modalities 81231 KIN 638 - 01 TR = and lab Randy J. Schmitz + F = and lab Randy J. Schmitz +Optimizing Athletic Performance 81236 KIN 642 - 01 M = and lab Ronald J Goubeaux +Psychology of Sport and Exercise 81238 KIN 644 - 01 2:00 pm - 4:50 pm M Coleman Building 319 = DeAnne Lena Davis Brooks +Psychology of Sport and Exercise 81241 KIN 644 - 02 M = Jaclyn Parente Maher +Exercise Electrocardiography and Cardiopulmonary Medications 83904 KIN 667 - 01 2:00 pm - 4:50 pm W Coleman Building 319 = Paul G. Davis +Physiology of Exercise 81243 KIN 670 - 01 2:00 pm - 4:50 pm R School of Education Building 217 = Allan H. Goldfarb +Independent Study 84887 KIN 695 - 01 TBA TBA = Jennifer Louise Etnier +Thesis 84830 KIN 699 - 01 TBA TBA = Jennifer Louise Etnier +Thesis 84843 KIN 699 - 02 TBA TBA = Christopher K Rhea +Special Topics in Kinesiology 81246 KIN 700 - 01 2:00 pm - 4:50 pm W School of Education Building 217 = Eric Scott Drollette +Research Topics in Kinesiology 83930 KIN 701 - 01 M = Christopher K Rhea +Research Seminar in Applied Neuromechanics 83938 KIN 702 - 01 2:00 pm - 3:15 pm M Coleman Building 238 = Christopher K Rhea +Mentored Teaching in Kinesiology 84899 KIN 709 - 01 TBA TBA = Gregory L Daniels +Field Practicum in Kinesiology 81253 KIN 714 - 01 TBA TBA = Pamela L. Kocher Brown +Mixed Methods in Kinesiology Research 81258 KIN 716 - 01 TBA TBA = Donna Duffy +Mixed Methods in Kinesiology Research 81260 KIN 716 - 02 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Qualitative Research Methods in Kinesiology 81261 KIN 717 - 01 TBA TBA = and lab Benedict Paul Dyson +Management and Professional Issues in Athletic Training 81269 KIN 725 - 01 2:00 pm - 4:50 pm M School of Education Building 102 = Scott Edwin Ross +Neural Aspects of Motor Control 83909 KIN 730 - 01 2:00 pm - 4:50 pm R Moore Humanities & Research Ad 3208 = TBA +Curriculum Development in Kinesiology 81271 KIN 731 - 01 TBA TBA = Michael Anthony Hemphill +Sport-based Youth Development 83910 KIN 738 - 01 TBA TBA = Michael Anthony Hemphill +Psychological Aspects of Sport Injury 81272 KIN 743 - 01 R = Jennifer Irene Farrell +Practicum in Applied Sport and Exercise Psychology 81275 KIN 746 - 01 2:00 pm - 4:50 pm T Coleman Building 319 = Jennifer Irene Farrell +Seminar in Kinesiology 81278 KIN 750 - 01 TBA TBA = Diane L. Gill +Advanced Research Seminar in Kinesiology 81281 KIN 751 - 01 TBA TBA = Pamela L. Kocher Brown +Advanced Research Seminar in Kinesiology 81282 KIN 751 - 02 TBA TBA = Diane L. Gill +Program Design in Kinesiology and Related Professions 81286 KIN 762 - 01 TBA TBA = Pamela L. Kocher Brown +Doctoral Seminar in Grant Writing 81289 KIN 798 - 01 9:00 am - 11:50 am F Eberhart Building 161 = Sandra J. Shultz +Dissertation 83232 KIN 799 - 01 TBA TBA = Pamela L. Kocher Brown +Dissertation 83234 KIN 799 - 02 TBA TBA = Diane L. Gill +Dissertation 83237 KIN 799 - 03 TBA TBA = Michael Anthony Hemphill +Dissertation 83242 KIN 799 - 04 TBA TBA = Erin Jane Reifsteck +Dissertation 83244 KIN 799 - 05 TBA TBA = Benedict Paul Dyson +Dissertation 84814 KIN 799 - 06 TBA TBA = Ang Chen +Dissertation 84842 KIN 799 - 07 TBA TBA = Christopher K Rhea +Dissertation 84888 KIN 799 - 08 TBA TBA = Scott Edwin Ross +Dissertation Extension 84844 KIN 802 - 01 TBA TBA = Christopher K Rhea +Dissertation Extension 84886 KIN 802 - 02 TBA TBA = Thomas J. Martinek +Elementary Korean I 82969 KOR 101 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF Curry Building 332 = Daniel Tae-Suk Kim +Intermediate Korean I 82976 KOR 203 - 01 11:00 am - 11:50 am MWF Curry Building 237 = Daniel Tae-Suk Kim +Connection, Collaboration, and Inquiry 82978 LLC 111 - 01 TR = Jacob Matthew Barto +Global Crossings: Topics in Images, Media, and Texts 82979 LLC 120 - 01 10:00 am - 10:50 am MW School of Education Building 118 = Alejandro Hortal +Global Crossings Recitation 82980 9:00 am - 9:50 am F School of Education Building 212 = Matthew Allan Sutton +Global Crossings Recitation 82983 10:00 am - 10:50 am F Bryan Building 216 = Brooke Donell Kreitinger +Global Crossings Recitation 82985 10:00 am - 10:50 am F Bryan Building 112 = Alejandro Hortal +Global Crossings Recitation 82988 10:00 am - 10:50 am F Bryan Building 206 = Jose Felipe Troncoso +Global Green: Cultures of Production and/or Consumption 82989 LLC 130 - 01 11:00 am - 11:50 am MW School of Education Building 120 = Alejandro Hortal +Global Green Recitation 83003 9:00 am - 9:50 am F Bryan Building 117 = Gregory Neil Knehans +Global Green Recitation 83005 10:00 am - 10:50 am F Bryan Building 205 = Gregory Neil Knehans +Global Green Recitation 83007 11:00 am - 11:50 am F School of Education Building 202 = Alejandro Hortal +Global Green Recitation 83009 11:00 am - 11:50 am F Bryan Building 132 = Gregory Neil Knehans +Global Green Recitation 83010 11:00 am - 11:50 am F School of Education Building 208 = Jose Felipe Troncoso +Global Green Recitation 83011 9:00 am - 9:50 am F Coleman Building 319 = Alejandro Hortal +LatAmer&Globl Feminsm Non-West 83013 LLC 222 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR School of Education Building 208 = Claudia Cabello +East Asian Fantasies 83015 LLC 222 - 02 12:30 pm - 1:45 pm TR Moore Humanities & Research Ad 2210 = Xiao Rao +Arts in 19th-CentParis&LatinAm 83016 LLC 355 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR Moore Humanities & Research Ad 1209 = Veronica Grossi +Arts in 19th-CentParis&LatinAm 84562 3:30 pm - 4:45 pm TR Moore Humanities & Research Ad 1209 = Veronica Grossi +Teaching Second Languages in K-12 83017 LLC 412 - 01 5:30 pm - 8:20 pm W Moore Humanities & Research Ad 3208 = Brenda Maria Ross +Advncd Tpc:Rbls/Rvltnrs Russia 83018 LLC 455 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR Moore Humanities & Research Ad 1208 = TBA +Community-Based Service Learning 83020 LLC 499 - 01 11:00 am - 12:15 pm R Bryan Building 216 = Kelly Anne Lowther Pereira +Teaching Second Languages in K-12 83019 LLC 512 - 01 5:30 pm - 8:20 pm W Moore Humanities & Research Ad 3208 = Brenda Maria Ross +Community-Based Service Learning 83021 LLC 599 - 01 11:00 am - 12:15 pm R Bryan Building 216 = Kelly Anne Lowther Pereira +Methods of Teaching Modern Languages 84825 LLC 600 - 01 M = Mariche Garcia Bayonas +Elementary Latin I 83151 LAT 101 - 01 9:00 am - 9:50 am MWF Graham Building 203 = TBA +Elementary Latin I 81375 LAT 101 - 02 10:00 am - 10:50 am MWF Foust Building 111 = Maura Keane Heyn +Elementary Latin I 81379 LAT 101 - 03 11:00 am - 11:50 am MWF Moore Humanities & Research Ad 1211 = Susan C. Shelmerdine +Elementary Latin Review 81380 LAT 140 - 01 11:00 am - 11:50 am MWF Foust Building 111 = Maura Keane Heyn +Intermediate Latin I 81382 LAT 203 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF Coleman Building 319 = David B. Wharton +Intermediate Latin I 81384 LAT 203 - 02 11:00 am - 11:50 am MWF Coleman Building 319 = David B. Wharton +Intermediate Latin II 81387 LAT 204 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF Moore Humanities & Research Ad 1211 = Susan C. Shelmerdine +Roman Satire and Ridicule 81389 LAT 321 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR Moore Humanities & Research Ad 1208 = David B. Wharton +Visions of the Creation 84252 BLS 300 - 01 TBA TBA = Matthew John McKinnon +Pathways: Reading and Writing in the Humanities 84510 BLS 301 - 01 TBA TBA = John Christopher Parr +Know Slow Count Cult of Speed 84519 BLS 320 - 01 TBA TBA = Sarah A. Krive +Reading and the Human Experience 84520 BLS 321 - 01 TBA TBA = Sarah A. Krive +Short Reads 84521 BLS 323 - 01 TBA TBA = John Christopher Parr +Banned Books 84522 BLS 324 - 01 TBA TBA = John Christopher Parr +Mystery, Mayhem, and Murder 84546 BLS 325 - 01 TBA TBA = Erin Ashley Poythress +Visualizing Disbility 84523 BLS 340 - 02 TBA TBA = Ann E. Millett +Photography: Contexts and Illusions 84525 BLS 345 - 01 TBA TBA = Ann E. Millett +The Art of Life 84526 BLS 346 - 01 TBA TBA = Ann E. Millett +Shakespeare Off the Page 84528 BLS 347 - 01 TBA TBA = John Christopher Parr +Representing Women 84530 BLS 348 - 01 TBA TBA = Ann E. Millett +Phi of Love and Friendship 84531 BLS 360 - 01 TBA TBA = Wade M. Maki +The Greening of God 84532 BLS 360 - 02 TBA TBA = Matthew John McKinnon +Culture Phi Rel of India 84534 BLS 360 - 03 TBA TBA = Jana F Walser-Smith +American Dreams 84535 BLS 361 - 01 TBA TBA = Matthew John McKinnon +Life, Death, and Meaning 84536 BLS 366 - 01 TBA TBA = Sheryl Joy Lieb +Old Europe/New Europe 84538 BLS 381 - 01 TBA TBA = Carrie Levesque +The Sixties 84539 BLS 382 - 01 TBA TBA = Susannah J. Link +American Motherhood 84540 BLS 385 - 01 TBA TBA = Carrie Levesque +Women, War, and Terror 84541 BLS 386 - 01 TBA TBA = Carrie Levesque +Senior Seminar in the Humanities 84542 BLS 400 - 01 TBA TBA = Matthew John McKinnon +Introduction to Instructional Technology for Educational Settings 84173 LIS 120 - 01 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Introduction to Instructional Technology for Educational Settings 84179 LIS 120 - 02 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Introduction to Instructional Technology for Educational Settings 84181 LIS 120 - 03 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Information Use in a Digital World 84183 LIS 200 - 01 10:00 am - 10:50 am M Curry Building 309 = James Andrew Wilson +Information Use in a Digital World 84186 LIS 200 - 02 1:00 pm - 1:50 pm M Nursing Building, Moore 331 = James Andrew Wilson +Information Use in a Digital World 84188 LIS 200 - 03 3:00 pm - 3:50 pm M School of Education Building 219 = James Andrew Wilson +Information Use in a Digital World 84190 LIS 200 - 04 9:30 am - 10:20 am T School of Education Building 106 = TBA +Information Use in a Digital World 84195 LIS 200 - 05 3:30 pm - 4:20 pm T Curry Building 241 = TBA +Information Use in a Digital World 84198 LIS 200 - 06 9:00 am - 9:50 am W Curry Building 247 = Lisa Kay-Ludescher Barron +Information Use in a Digital World 84206 LIS 200 - 07 11:00 am - 11:50 am W Patricia A Sullivan Science 349 = Lisa Kay-Ludescher Barron +Information Use in a Digital World 84208 LIS 200 - 08 12:00 pm - 12:50 pm W Patricia A Sullivan Science 218 = Lisa Kay-Ludescher Barron +Information Use in a Digital World 84209 LIS 200 - 09 2:00 pm - 2:50 pm W Nursing Building, Moore 331 = T Zachary Frazier +Information Use in a Digital World 84210 LIS 200 - 10 11:00 am - 11:50 am R Patricia A Sullivan Science 355 = TBA +Information Use in a Digital World 84213 LIS 200 - 11 2:00 pm - 2:50 pm R Patricia A Sullivan Science 349 = TBA +Information Use in a Digital World 84216 LIS 200 - 12 10:00 am - 10:50 am F Graham Building 310 = TBA +Foundations of Library and Information Studies 83948 LIS 600 - 01 M TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Foundations of Library and Information Studies 83966 LIS 600 - 02 T = Julia A. Hersberger +Foundations of Library and Information Studies 84007 LIS 600 - 03 R = Joanna Lynn Depolt +Collection Management 84011 LIS 610 - 01 R = Nora Jean Bird +Collection Management 84062 LIS 610 - 02 5:30 pm - 8:20 pm R School of Education Building 227 = Nora Jean Bird +Materials for Children 84228 LIS 617 - 01 M = Tammy A Gruer +Materials for Children 84232 LIS 617 - 02 5:30 pm - 8:20 pm M School of Education Building 227 = Tammy A Gruer +Materials for Adolescents 84236 LIS 618 - 01 R = April M Dawkins +Information Sources and Services 83959 LIS 620 - 01 M = Joanna Lynn Depolt +Information Sources and Services 83975 LIS 620 - 02 T = LaTesha M Velez +Information Sources and Services 83983 LIS 620 - 03 W = Nora Jean Bird +Information Sources and Services 84067 LIS 620 - 04 W = Nora Jean Bird +Principles of Database Information Retrieval 84238 LIS 623 - 01 R = Richard J. Moniz +Emerging Technological Trends in Information Access 84242 LIS 631 - 01 M = Fatih Oguz +Media Production Services for Library Programs 84248 LIS 635 - 01 W = Heather Michele Moorefield Lang +Website Production and Usability for Librarians 84249 LIS 636 - 01 W = Anthony Shong-Yu Chow +Information Organization and Access 83990 LIS 640 - 01 W = Sonia Marie Archer-Capuzzo +Information Organization and Access 84017 LIS 640 - 02 R = Sonia Marie Archer-Capuzzo +Information Organization and Access 84079 LIS 640 - 03 R = Sonia Marie Archer-Capuzzo +Information Organization and Access 84898 LIS 640 - 04 T TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Cataloging and Classification 84250 LIS 641 - 01 M = Sonia Marie Archer-Capuzzo +Digital Libraries 84253 LIS 644 - 01 W = Fatih Oguz +Leadership and Management in Information Organizations 83980 LIS 650 - 01 T = Joanna Lynn Depolt +Leadership and Management in Information Organizations 83996 LIS 650 - 02 W = Michael A. Crumpton +The School Library 84262 LIS 653 - 01 T = Heather Michele Moorefield Lang +School Library Media Specialist and the Curriculum 84266 LIS 654 - 01 W = Tammy A Gruer +The Public Library 84268 LIS 655 - 01 M TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +The Special Library 84270 LIS 657 - 01 T TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Information Literacy 84271 LIS 665 - 01 R = LaTesha M Velez +Community Informatics 84348 LIS 668 - 01 W = Noah J Lenstra +Community Informatics 84363 LIS 668 - 02 1:00 pm - 4:50 pm W School of Education Building 227 = Noah J Lenstra +Educational Foundations for School Librarians 84258 LIS 670 - 01 T = April M Dawkins +Instructional Design 84272 LIS 672 - 01 T = Anthony Shong-Yu Chow +Seminar in Library Administration and Management 84549 LIS 685 - 01 M = Noah J Lenstra +Information Use and Users 84279 LIS 688 - 01 M = Julia A. Hersberger +Special Collections 84289 LIS 688 - 02 R TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Schlrly Comm and Dgtl Humaniti 84548 LIS 688 - 03 TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Independent Study 84554 LIS 690 - 07 TBA TBA = Tammy A Gruer +Practicum 84290 LIS 691 - 01 TBA TBA = Fatih Oguz +Field Experience in School Library Media 84294 LIS 692 - 01 W = Lori Yount Sands +Practicum/Capstone Experience in School Library Media 84315 LIS 693 - 01 T = Tammy A Gruer +Practicum/Capstone Experience in School Library Media 84316 LIS 693 - 02 T = Tammy A Gruer +Old Capstone Exp LIS 84321 LIS 698 - 01 M = Julia A. Hersberger +New Capstone Exp LIS 84333 LIS 698 - 02 R = Joanna Lynn Depolt +Management of Organizations 80025 MGT 300 - 01 TBA TBA = Ronnie Rogers Shaffer +Management of Organizations 80026 MGT 300 - 02 8:00 am - 9:15 am TR Bryan Building 128 = Ronnie Rogers Shaffer +Introduction to International Business 80027 MGT 301 - 01 8:00 am - 9:15 am TR School of Education Building 118 = Karen Lynden +Introduction to International Business 80028 MGT 301 - 02 TBA TBA = Riikka M. Sarala +Introduction to International Business 80029 MGT 301 - 03 3:30 pm - 4:45 pm TR School of Education Building 120 = John Joseph Ceneviva +Introduction to International Business 80031 MGT 301 - 04 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Introduction to International Business 80032 MGT 301 - 05 2:00 pm - 3:15 pm TR Jackson Library 032 = John Joseph Ceneviva +International Business: Operations and Environments in Foreign Jurisdictions 80033 MGT 302 - 01 TBA TBA = Riikka M. Sarala +Current Issues in International Business 80035 MGT 304 - 01 TBA TBA = Vasyl Taras +Organizational Behavior 80057 MGT 312 - 01 TBA TBA = Yonghong Liu +Organizational Behavior 80061 MGT 312 - 02 6:00 pm - 8:50 pm W Bryan Building 128 = Jason Reed Pierce +Organizational Behavior 80062 MGT 312 - 03 9:30 am - 10:45 am TR Bryan Building 122 = Ronnie Rogers Shaffer +Organizational Behavior 80063 MGT 312 - 04 3:30 pm - 4:45 pm TR Bryan Building 122 = TBA +Organizational Behavior 80067 MGT 312 - 05 TBA TBA = Ronnie Rogers Shaffer +Human Resource Management 80071 MGT 313 - 01 TBA TBA = Jun Yang +Selection and Compensation 80075 MGT 315 - 01 TBA TBA = Willie Martin Wooldridge +Organizational Change and Development 84606 MGT 318 - 01 5:00 pm - 6:15 pm MW Bryan Building 206 = Michael A. Beitler +The Legal Environment of Business 80076 MGT 330 - 01 8:00 am - 8:50 am MWF Bryan Building 128 = Mary Eloise McCain Hassell +The Legal Environment of Business 80079 MGT 330 - 02 9:00 am - 9:50 am MWF Bryan Building 128 = Mary Eloise McCain Hassell +The Legal Environment of Business 80081 MGT 330 - 03 10:00 am - 10:50 am MWF Bryan Building 128 = Mary Eloise McCain Hassell +The Legal Environment of Business 80082 MGT 330 - 04 6:00 pm - 8:50 pm M Bryan Building 128 = Mary Eloise McCain Hassell +The Legal Environment of Business 80084 MGT 330 - 05 TBA TBA = Charles Robin Britt +The Legal Environment of Business 80086 MGT 330 - 06 TBA TBA = Lisa Gibson Blevins +Diversity and Inclusion in Organizations 80089 MGT 354 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR Bryan Building 105 = Brianna Barker Caza +Diversity and Inclusion in Organizations 80093 MGT 354 - 02 3:30 pm - 4:45 pm TR Bryan Building 105 = Brianna Barker Caza +Management Process Skills 80096 MGT 375 - 01 9:30 am - 10:45 am TR School of Education Building 120 = John Joseph Ceneviva +Management Process Skills 80101 MGT 375 - 02 TBA TBA = John Joseph Ceneviva +Decision Making in Organizations 80104 MGT 403 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Bryan Building 111 = Jason Reed Pierce +Business Policy and Strategy 80106 MGT 491 - 01 TBA TBA = Vladislav Rangelov Maksimov +Business Policy and Strategy 80107 MGT 491 - 02 2:00 pm - 3:15 pm MW Bryan Building 105 = Soheil Hooshangi +Business Policy and Strategy 80108 MGT 491 - 03 TBA TBA = Marketa Rickley +Business Policy and Strategy 80109 MGT 491 - 04 3:30 pm - 4:45 pm MW Bryan Building 105 = Soheil Hooshangi +Business Policy and Strategy 80111 MGT 491 - 05 2:00 pm - 3:15 pm TR Bryan Building 111 = TBA +Business Policy and Strategy 80112 MGT 491 - 06 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Business Communication & Innovation 82741 MKT 309 - 01 9:00 am - 9:50 am MWF Bryan Building 110 = Lori A Mackowski +Business Communication & Innovation 82753 MKT 309 - 02 10:00 am - 10:50 am MWF Bryan Building 110 = Lori A Mackowski +Business Communication & Innovation 82760 MKT 309 - 03 11:00 am - 11:50 am MWF Bryan Building 110 = Lori A Mackowski +Business Communication & Innovation 82779 MKT 309 - 04 1:00 pm - 1:50 pm MWF Bryan Building 110 = Lori A Mackowski +Business Communication & Innovation 82810 MKT 309 - 05 3:30 pm - 4:45 pm TR Bryan Building 110 = Monti James Beasley +Business Communication & Innovation 82813 MKT 309 - 06 2:00 pm - 3:15 pm TR Bryan Building 110 = Monti James Beasley +Business Communication & Innovation 82815 MKT 309 - 07 11:00 am - 12:15 pm TR Bryan Building 110 = Monti James Beasley +Business Communication & Innovation 82819 MKT 309 - 08 9:30 am - 10:45 am TR Bryan Building 110 = Monti James Beasley +Business Communication & Innovation 82823 MKT 309 - 09 TBA TBA = Dianne Ruth Garrett +Business Communication & Innovation 82826 MKT 309 - 10 TBA TBA = Dianne Ruth Garrett +Business Communication & Innovation 82834 MKT 309 - 11 TBA TBA = Dianne Ruth Garrett +Business Communication & Innovation 82836 MKT 309 - 12 TBA TBA = Dianne Ruth Garrett +Business Communication & Innovation 82839 MKT 309 - 13 TBA TBA = Karae L. Foddrell +Business Communication & Innovation 82840 MKT 309 - 14 TBA TBA = Karae L. Foddrell +Business Communication & Innovation 82843 MKT 309 - 15 TBA TBA = Karae L. Foddrell +Business Communication & Innovation 82845 MKT 309 - 16 TBA TBA = Karae L. Foddrell +Business Communication & Innovation 82848 MKT 309 - 17 6:00 pm - 8:50 pm W Bryan Building 110 = Cheryl-Ann C Nakata +Principles of Marketing 82862 MKT 320 - 01 8:00 am - 9:15 am TR Bryan Building 212 = In Hye Kang +Principles of Marketing 82866 MKT 320 - 02 12:30 pm - 1:45 pm TR Bryan Building 128 = In Hye Kang +Principles of Marketing 82868 MKT 320 - 03 3:30 pm - 4:45 pm MW Bryan Building 122 = Harrison Brandon Pugh +Principles of Marketing 82870 MKT 320 - 04 9:30 am - 10:45 am TR School of Education Building 222 = Sara Beth Macsween +Principles of Marketing 82872 MKT 320 - 05 2:00 pm - 3:15 pm MW Bryan Building 212 = Suleyman Cem Bahadir +Principles of Marketing 82888 MKT 320 - 06 TBA TBA = Harper A. Roehm +Principles of Marketing 82890 MKT 320 - 07 TBA TBA = Merlyn A. Griffiths +Professional Selling 82390 MKT 324 - 01 8:00 am - 9:15 am TR Bryan Building 202 = Sara Beth Macsween +Professional Selling 82393 MKT 324 - 02 2:00 pm - 3:15 pm TR Bryan Building 202 = Sara Beth Macsween +Professional Selling 82396 MKT 324 - 03 11:00 am - 11:50 am MWF Bryan Building 205 = James Sanders Boles +Sales Leadership 82399 MKT 328 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR Bryan Building 111 = John L. Chapman +Social Media: A Marketing Perspective 82891 MKT 330 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR Bryan Building 132 = Harper A. Roehm +Social Media: A Marketing Perspective 82893 MKT 330 - 02 2:00 pm - 3:15 pm MW Bryan Building 122 = Harrison Brandon Pugh +Entrepreneurial Marketing 82413 MKT 403 - 01 TBA TBA = James Sanders Boles +Sports Marketing 82894 MKT 407 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR Bryan Building 202 = Harper A. Roehm +Promotion Management 82897 MKT 421 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR Bryan Building 132 = Jiyoung Hwang +Fundamentals of Marketing Research 82899 MKT 422 - 01 TBA TBA = Jiyoung Hwang +Fundamentals of Marketing Research 82900 MKT 422 - 02 12:30 pm - 1:45 pm TR Bryan Building 105 = Jiyoung Hwang +Consumer Behavior 82901 MKT 424 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Bryan Building 132 = Zhi Yong Yang +International Marketing 82903 MKT 426 - 01 3:30 pm - 4:45 pm MW Bryan Building 212 = Suleyman Cem Bahadir +Personal Selling Internship 82424 MKT 427 - 01 TBA TBA = James Sanders Boles +Advanced Marketing Management 82905 MKT 429 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Bryan Building 105 = Sara Beth Macsween +Marketing Internship 82907 MKT 450 - 01 TBA TBA = Zhi Yong Yang +Honors Work 82909 TBA TBA = Zhi Yong Yang +Quantitative Analysis for Decision Making 80957 MBA 701 - 51 2:00 pm - 4:50 pm W Bryan Building 204 = Onyinye Nwafor +Financial and Managerial Accounting 80967 MBA 702 - 01 6:30 pm - 9:20 pm W Bryan Building 204 = Lijun Lei +Financial and Managerial Accounting 80978 MBA 702 - 02 TBA TBA = Lijun Lei +Financial and Managerial Accounting 80958 MBA 702 - 51 2:00 pm - 4:50 pm R Bryan Building 204 = Lijun Lei +Marketing Management 80962 MBA 706 - 51 2:00 pm - 4:50 pm M Bryan Building 204 = James Sanders Boles +Financial Management 80970 MBA 707 - 01 6:30 pm - 9:20 pm R Bryan Building 204 = Heng An +Financial Management 80981 MBA 707 - 02 TBA TBA = Heng An +Operations for Competitive Advantage 80969 MBA 708 - 01 6:30 pm - 9:20 pm T Bryan Building 204 = Vidyaranya B. Gargeya +Operations for Competitive Advantage 80983 MBA 708 - 02 TBA TBA = Larry R. Taube +Strategic Management 80963 MBA 712 - 51 2:00 pm - 4:50 pm M Bryan Building 202 = Marketa Rickley +Leadership and Sustainable Business 80972 MBA 716 - 01 6:30 pm - 9:20 pm M Bryan Building 204 = Michael A. Beitler +Leadership and Sustainable Business 80980 MBA 716 - 02 TBA TBA = Yonghong Liu +Leadership and Sustainable Business 80959 MBA 716 - 51 2:00 pm - 4:50 pm F Bryan Building 204 = Michael A. Beitler +Innovation 80960 MBA 717 - 51 2:00 pm - 4:50 pm T Bryan Building 204 = Cheryl-Ann C Nakata +Investments 80986 MBA 720 - 02 TBA TBA = Dayong Huang +Brand Management 80987 MBA 731 - 02 TBA TBA = Merlyn A. Griffiths +Creating and Sustaining Competitive Advantage 80973 MBA 741 - 01 6:30 pm - 9:20 pm R Bryan Building 205 = Michael A. Beitler +Organizational Internship 80975 MBA 742 - 01 TBA TBA = William O. Brown +Directed Studies 80989 MBA 743 - 01 TBA TBA = William O. Brown +Contemporary Topics in Mathematics 82130 MAT 112 - 01 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Contemporary Topics in Mathematics 82135 MAT 112 - 02 2:00 pm - 2:50 pm MWF Petty Building 224 = TBA +Contemporary Topics in Mathematics 82139 MAT 112 - 03 10:00 am - 10:50 am MWF Petty Building 150 = Matthew Winston Jester +Contemporary Topics in Mathematics 82142 MAT 112 - 04 8:00 am - 9:15 am TR Petty Building 224 = Matthew Winston Jester +Contemporary Topics in Mathematics 82145 MAT 112 - 05 3:30 pm - 4:45 pm TR Petty Building 303 = Sebastian Georg Manuel Pauli +Contemporary Topics in Mathematics 82147 MAT 112 - 06 8:00 am - 8:50 am MWF Petty Building 150 = TBA +College Algebra 82624 MAT 115 - 01 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +College Algebra 82625 MAT 115 - 02 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +College Algebra 82645 MAT 115 - 03 8:00 am - 8:50 am MWF Petty Building 313 = TBA +College Algebra 82649 MAT 115 - 04 1:00 pm - 1:50 pm MWF Petty Building 224 = Clifford Dieter Smyth +College Algebra 82654 MAT 115 - 05 8:00 am - 9:15 am TR Petty Building 303 = TBA +College Algebra 82655 MAT 115 - 06 11:00 am - 12:15 pm TR Petty Building 224 = TBA +College Algebra 82659 MAT 115 - 07 9:00 am - 9:50 am MWF Petty Building 224 = TBA +College Algebra 82663 MAT 115 - 08 10:00 am - 10:50 am MWF Petty Building 303 = TBA +College Algebra 82665 MAT 115 - 09 2:00 pm - 3:15 pm TR Petty Building 303 = TBA +College Algebra 82667 MAT 115 - 10 5:00 pm - 6:15 pm TR Petty Building 224 = TBA +Calculus with Business Applications 82670 MAT 120 - 01 TBA TBA = Matthew Winston Jester +Calculus with Business Applications 82673 MAT 120 - 02 8:00 am - 8:50 am MWF Petty Building 303 = Matthew Winston Jester +Calculus with Business Applications 82679 MAT 120 - 03 12:30 pm - 1:45 pm TR Petty Building 303 = TBA +Calculus with Business Applications 82682 MAT 120 - 04 10:00 am - 10:50 am MWF Petty Building 224 = Maya Chhetri +Precalculus II 82789 MAT 151 - 01 8:00 am - 8:50 am MWF Petty Building 224 = TBA +Precalculus II 82791 MAT 151 - 02 12:30 pm - 1:45 pm TR Petty Building 224 = TBA +Foundations of Calculus I 82793 MAT 181 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Petty Building 224 = TBA +Foundations of Calculus I 82794 MAT 181 - 02 2:00 pm - 3:15 pm TR Petty Building 224 = TBA +Precalculus 82796 MAT 190 - 01 MWF TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = and lab TBA +Precalculus 82799 MAT 190 - 02 MWF TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = and lab TBA +Precalculus 82802 MAT 190 - 03 MWF TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = and lab TBA +Precalculus 82806 MAT 190 - 04 MWF TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = and lab TBA +Precalculus 82809 MAT 190 - 05 MWF TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = and lab TBA +Precalculus 82811 MAT 190 - 06 TR TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = and lab TBA +Precalculus 82814 MAT 190 - 07 TR TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = and lab TBA +Precalculus 82818 MAT 190 - 08 TR = and lab Tracey H. Howell +Calculus I 82825 MAT 191 - 01 8:00 am - 8:50 am MWF Petty Building 223 = TBA +Calculus I 82828 MAT 191 - 02 9:00 am - 9:50 am MWF Petty Building 150 = TBA +Calculus I 82850 MAT 191 - 03 9:00 am - 9:50 am MWF Petty Building 223 = TBA +Calculus I 82896 MAT 191 - 04 10:00 am - 10:50 am MWF Petty Building 227 = TBA +Calculus I 82912 MAT 191 - 05 11:00 am - 11:50 am MWF Patricia A Sullivan Science 203 = TBA +Calculus I 82913 MAT 191 - 06 12:00 pm - 12:50 pm MWF Petty Building 227 = Michael B Hull +Calculus I 82916 MAT 191 - 07 12:00 pm - 12:50 pm MWF Petty Building 223 = TBA +Calculus I 82918 MAT 191 - 08 1:00 pm - 1:50 pm MWF Petty Building 227 = Thomas L. Lewis +Calculus I 82919 MAT 191 - 09 2:00 pm - 2:50 pm MWF Nursing Building, Moore 330 = TBA +Discrete Mathematical Structures 82929 MAT 253 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Petty Building 217 = Dan Yasaki +Calculus II 82934 MAT 292 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF Petty Building 223 = Talia Fernos +Calculus II 82942 MAT 292 - 02 3:30 pm - 4:45 pm TR Petty Building 227 = Yu-Min Chung +Calculus II 82945 MAT 292 - 03 2:00 pm - 3:15 pm TR Petty Building 223 = Brett Allen Tangedal +Calculus III 82977 MAT 293 - 01 11:00 am - 11:50 am MWF Petty Building 223 = Talia Fernos +Calculus III 82981 MAT 293 - 02 9:30 am - 10:45 am TR Eberhart Building 554 = Filip Saidak +Elementary Linear Algebra 82982 MAT 310 - 01 11:00 am - 11:50 am MWF Petty Building 217 = Clifford Dieter Smyth +Elementary Linear Algebra 82984 MAT 310 - 02 3:30 pm - 4:45 pm TR Petty Building 007 = Brett Allen Tangedal +Introduction to Abstract Algebra 83080 MAT 311 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF Petty Building 007 = Michael B Hull +Axiomatic Foundations of Geometry 83082 MAT 330 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR Stone Building 217 = Filip Saidak +Ordinary Differential Equations 83084 MAT 390 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Petty Building 217 = Ratnasingham Shivaji +Calculus IV 83085 MAT 394 - 01 9:00 am - 9:50 am MWF Petty Building 007 = Richard H. Fabiano +Foundations of Mathematics for Teaching II 83090 MAT 406 - 01 4:00 pm - 6:50 pm T Eberhart Building 554 = Tracey H. Howell +Introductory Complex Analysis 83101 MAT 440 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Nursing Building, Moore 328 = Maya Chhetri +Topological Data Analysis 84527 MAT 451 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Patricia A Sullivan Science 103 = Yu-Min Chung +Senior Seminar in Mathematics 83114 MAT 490 - 01 5:00 pm - 6:15 pm MW Petty Building 007 = Jonathan T. Rowell +Foundations of Mathematics for Teaching II 83094 MAT 506 - 01 4:00 pm - 6:50 pm T Eberhart Building 554 = Tracey H. Howell +Seminar in the Teaching of Mathematics I 83116 MAT 601 - 01 11:00 am - 11:50 am W Graham Building 303 = Haimeng Zhang +Practicum in the Teaching of Mathematics 83118 MAT 603 - 01 TBA TBA = Haimeng Zhang +Introductory Complex Analysis 83109 MAT 640 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Nursing Building, Moore 328 = Maya Chhetri +Topological Data Analysis 83112 MAT 651 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Patricia A Sullivan Science 103 = Yu-Min Chung +Mathematical Analysis 83120 MAT 695 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF Petty Building 217 = Richard H. Fabiano +Algebraic Topology 83122 MAT 709 - 01 8:00 am - 9:15 am TR Brown Building 215 = Gregory C. Bell +Topics in Computational Mathematics 83123 MAT 709 - 02 2:00 pm - 3:15 pm TR Patricia A Sullivan Science 218 = Richard H. Fabiano +Numerical Mathematics 83126 MAT 723 - 01 12:00 pm - 12:50 pm MWF Petty Building 007 = Thomas L. Lewis +Linear Algebra 83128 MAT 727 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR School of Education Building 217 = Dan Yasaki +Ordinary Differential Equations 83130 MAT 735 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR Graham Building 303 = Ratnasingham Shivaji +Computational Algebra 83131 MAT 748 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Patricia A Sullivan Science 217 = Sebastian Georg Manuel Pauli +Directed Doctoral Research 84873 MAT 790 - 01 TBA TBA = Dan Yasaki +Understanding Media 80848 MST 100 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Eberhart Building 284 = Franklin P. Donaldson +WUAG Workshop 80850 MST 190 - 01 6:30 pm - 7:15 pm R Brown Building 215 = David Lee Row +Media Writing 80852 MST 204 - 01 4:00 pm - 4:50 pm M Patricia A Sullivan Science 349 = Caitlin A McCann +Media Writing 80855 MST 204 - 02 4:00 pm - 4:50 pm W Moore Humanities & Research Ad 1208 = Caitlin A McCann +Media Writing 80861 MST 204 - 03 5:00 pm - 5:50 pm W Moore Humanities & Research Ad 1207 = Caitlin A McCann +Media Literacy 80865 MST 205 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR Graham Building 207 = Fausto Barrionuevo +Media Literacy 80930 MST 205 - 02 11:00 am - 12:15 pm MW Carmichael Building 002 = Hassan Bandele Pitts +Film Appreciation 80931 MST 225 - 01 TBA TBA = Jeffrey T. Adams +Film Appreciation 80932 MST 225 - 02 6:30 pm - 8:15 pm M Graham Building 302 = William Randolph Davis +Film Appreciation 80933 MST 225 - 03 6:30 pm - 8:15 pm W Mary Foust Dorm, Res. College 120 = William Joseph Dodson +Film Appreciation 80934 MST 225 - 04 TBA TBA = Eric M Juth +Film Appreciation 80935 MST 225 - 05 6:30 pm - 8:15 pm W School of Education Building 204 = Eric M Juth +Television Appreciation 80936 MST 226 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR Graham Building 308 = David Lee Row +Television Appreciation 80937 MST 226 - 02 5:00 pm - 6:15 pm MW Graham Building 308 = Ryan Andrew Walker +Television Appreciation 80938 MST 226 - 03 6:30 pm - 7:45 pm MW Graham Building 308 = Ryan Andrew Walker +Introduction to Media Production 80939 MST 271 - 01 9:30 am - 11:45 am TR Carmichael Building 002 = Kevin R Wells +Introduction to Media Production 80940 MST 271 - 02 2:00 pm - 4:15 pm TR Carmichael Building 002 = Kevin R Wells +Introduction to Media Production 80941 MST 271 - 03 1:00 pm - 3:15 pm MW Carmichael Building 002 = Hassan Bandele Pitts +Introduction to Film History 80942 MST 302 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR Brown Building 215 = David A. Cook +Introduction to Film History 80943 MST 302 - 02 5:00 pm - 6:15 pm TR Brown Building 215 = David Lee Row +Digital Media 80944 MST 305 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR School of Education Building 219 = Yan Yang +Digital Media 80945 MST 305 - 02 3:30 pm - 4:45 pm TR Moore Humanities & Research Ad 1204 = Yan Yang +Topics in Film: Coen Bros 80946 MST 321 - 01 TBA TBA = Jeffrey T. Adams +Topics in Film: Kubrick 80947 MST 321 - 02 3:30 pm - 4:45 pm TR Brown Building 215 = David A. Cook +Gender and Media Culture 80948 MST 325 - 01 1:00 pm - 1:50 pm MW Stone Building 215 = Emily D. Edwards +News Analysis 80949 MST 326 - 01 9:30 am - 10:45 am MW School of Education Building 202 = Heather Southern Vaughan +Broadcast Newswriting 81336 MST 341 - 01 11:00 am - 12:15 pm MW Bryan Building 111 = Heather Southern Vaughan +Broadcast Newswriting 81338 MST 341 - 02 2:00 pm - 3:15 pm MW Curry Building 331 = Yan Yang +Writing for the Screen 81341 MST 350 - 01 2:00 pm - 4:50 pm M Brown Building 207 = Emily D. Edwards +Writing for the Screen 81343 MST 350 - 02 3:30 pm - 6:15 pm T Brown Building 207 = Fausto Barrionuevo +Radio and Television Announcing 81345 MST 361 - 01 11:00 am - 12:15 pm MW Carmichael Building 004 = Franklin P. Donaldson +Single Camera Production I 81349 MST 370 - 01 3:30 pm - 6:20 pm M Carmichael Building 002 = Michael Frierson +Single Camera Production I 81351 MST 370 - 02 6:30 pm - 9:20 pm W Carmichael Building 002 = William Randolph Davis +Media Sound Production 81377 MST 372 - 01 5:00 pm - 6:15 pm TR Carmichael Building 002 = Hassan Bandele Pitts +TV and Film Lighting 81354 MST 373 - 01 9:30 am - 11:45 am TR Carmichael Building 004 = and lab Michael Frierson +Editing I 81357 MST 375 - 01 10:00 am - 12:50 pm W Carmichael Building 005 = Kevin R Wells +Editing I 81359 MST 375 - 02 10:00 am - 12:50 pm M Carmichael Building 005 = Jennida Marie Chase +Special Problems 81479 MST 395 - 01 TBA TBA = Jeffrey T. Adams +Special Problems 81480 MST 395 - 02 TBA TBA = Jennida Marie Chase +Special Problems 81481 MST 395 - 03 TBA TBA = David A. Cook +Special Problems 81482 MST 395 - 04 TBA TBA = Franklin P. Donaldson +Special Problems 81483 MST 395 - 05 TBA TBA = Emily D. Edwards +Special Problems 81484 MST 395 - 06 TBA TBA = Michael Frierson +Special Problems 81485 MST 395 - 07 TBA TBA = Kimberlianne Podlas +Special Problems 81486 MST 395 - 08 TBA TBA = Kevin R Wells +Special Problems 81487 MST 395 - 09 TBA TBA = Hassan Bandele Pitts +Special Problems 84723 MST 395 - 10 TBA TBA = William Joseph Dodson +Independent Study 81488 MST 399 - 01 TBA TBA = Jeffrey T. Adams +Independent Study 81489 MST 399 - 02 TBA TBA = Jennida Marie Chase +Independent Study 81491 MST 399 - 03 TBA TBA = Franklin P. Donaldson +Independent Study 81492 MST 399 - 04 TBA TBA = David A. Cook +Independent Study 81493 MST 399 - 05 TBA TBA = Emily D. Edwards +Independent Study 81494 MST 399 - 06 TBA TBA = Michael Frierson +Independent Study 81495 MST 399 - 07 TBA TBA = Kimberlianne Podlas +Independent Study 81496 MST 399 - 08 TBA TBA = Kevin R Wells +Independent Study 81497 MST 399 - 09 TBA TBA = Hassan Bandele Pitts +Independent Study 81498 MST 399 - 10 TBA TBA = Fausto Barrionuevo +Media Law and Ethics 81362 MST 407 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Brown Building 215 = Kimberlianne Podlas +Media Law and Ethics 81365 MST 407 - 02 5:00 pm - 6:15 pm MW Brown Building 215 = John Mark Boschini +Media Organization and Management 81368 MST 425 - 01 2:00 pm - 4:50 pm M Brown Building 215 = Franklin P. Donaldson +Topics in Film Studies:Horror 81372 MST 427 - 01 TBA TBA = Jeffrey T. Adams +Topics in Media:Sitcoms 81374 MST 428 - 01 9:30 am - 10:45 am MW Carmichael Building 002 = Franklin P. Donaldson +Writing the Feature Film I 81394 MST 451 - 01 3:30 pm - 6:15 pm R Brown Building 207 = Fausto Barrionuevo +Editing II 81376 MST 471 - 01 3:30 pm - 6:20 pm M Carmichael Building 005 = Jennida Marie Chase +Advanced Prod: Live Music 81378 MST 483 - 01 6:30 pm - 9:15 pm T Carmichael Building 004 = Michael Frierson +Documentary Production 81381 MST 488 - 01 2:00 pm - 4:50 pm W Brown Building 207 = Kevin R Wells +Advanced WUAG Workshop 81385 MST 490 - 01 6:30 pm - 7:15 pm R Brown Building 215 = David Lee Row +Media Internship 81388 MST 492 - 01 TBA TBA = Fausto Barrionuevo +Advanced Media Production Practicum 81391 MST 497 - 01 TBA TBA = Jennida Marie Chase +Music Education Convocation 81230 MUE 090 - 01 4:00 pm - 4:50 pm W Music Building 100 = Brett Nolker +Foundational Orientation to Music Education 81233 MUE 110 - 01 9:00 am - 9:50 am MF Music Building 226 = and lab TBA +Foundational Orientation to Music Education 81235 MUE 110 - 02 9:00 am - 9:50 am MF Music Building 217 = and lab Tami Jones Draves +Foundations of Teaching for Musical Understanding 81237 MUE 261 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Music Building 245 = and lab Constance L. McKoy +Marching Band Techniques 81240 MUE 357 - 01 8:00 am - 9:15 am TR Music Building 116 = TBA +Music for Preschool and Elementary Teachers 81242 MUE 361 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Music Building 245 = and lab TBA +Teaching Strings Laboratory 81244 MUE 363 - 01 9:00 am - 9:50 am MWF Music Building 110 = and lab Rebecca Bowman Macleod + 12:00 pm - 12:50 pm F Music Building 110 = and lab Rebecca Bowman Macleod +Teaching Brass Laboratory 81245 MUE 364 - 01 9:00 am - 9:50 am MWF Music Building 111 = and lab Dennis Weston Askew + 12:00 pm - 12:50 pm F Music Building 111 = and lab Dennis Weston Askew +Teaching Percussion Laboratory 81247 MUE 366 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF Music Building 146 = and lab TBA + 12:00 pm - 12:50 pm F Music Building 111 = and lab TBA +Instrument Repair 81248 MUE 368 - 01 12:00 pm - 12:50 pm M Music Building 207 = and lab Jonathan M Goodman + 1:00 pm - 1:50 pm WF Music Building 207 = and lab Jonathan M Goodman +Choral Conducting II 81252 MUE 419 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR Music Building 146 = and lab Welborn E. Young +General Music in Elementary Schools 81254 MUE 461 - 01 9:00 am - 9:50 am MF Music Building 245 = and lab Constance L. McKoy + 8:00 am - 10:50 am W Music Building 245 = and lab Constance L. McKoy +Singing Voice in Classrooms and Ensembles 81256 MUE 462 - 01 2:00 pm - 2:50 pm MWF Music Building 223 = Brett Nolker +Advanced String Methods 81257 MUE 463 - 01 11:00 am - 11:50 am MWF Music Building 110 = and lab Rebecca Bowman Macleod +Choral Music in the Schools 81259 MUE 464 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF Music Building 245 = and lab Brett Nolker +Student Teaching in Music 81263 MUE 465 - 01 TBA TBA = Jennifer Stewart Walter +Student Teaching Seminar 81265 MUE 466 - 01 3:30 pm - 4:50 pm M Music Building 245 = Constance L. McKoy +Instrumental Music in the Schools 81266 MUE 467 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Music Building 245 = and lab Rebecca Bowman Macleod + 12:00 pm - 12:50 pm F Music Building 111 = and lab Rebecca Bowman Macleod +Research Methods in Music 81270 MUE 601 - 01 2:00 pm - 4:50 pm T Music Building 245 = Patricia E. Sink +Psychology of Music 81273 MUE 618 - 01 5:00 pm - 7:50 pm W Music Building 245 = Patricia E. Sink +Music for Exceptional Children 81276 MUE 633 - 01 5:00 pm - 7:50 pm R Music Building 224 = TBA +Advanced Conducting 81277 MUE 639 - 01 5:00 pm - 7:50 pm R Music Building 245 = and lab Brett Nolker +Seminar in Music Education 81284 MUE 650 - 01 5:00 pm - 7:50 pm M Music Building 245 = Tami Jones Draves +Portfolio Development in Music Education 81293 TBA TBA = Tami Jones Draves +Portfolio Development in Music Education 81294 TBA TBA = Patricia E. Sink +Dissertation 81285 MUE 799 - 01 TBA TBA = Patricia E. Sink +Dissertation 81288 MUE 799 - 02 TBA TBA = Tami Jones Draves +Dissertation 81290 MUE 799 - 03 TBA TBA = Constance L. McKoy +Dissertation Extension 81291 MUE 802 - 01 TBA TBA = Dennis Weston Askew +Flute Ensemble 81095 ENS 320 - 01 3:30 pm - 4:50 pm W Music Building 111 = Erika Larsen Boysen +Saxophone Ensemble 81096 ENS 324 - 01 7:00 pm - 8:30 pm T Music Building 111 = Steven Stusek +Violin Ensemble 81097 ENS 330 - 01 TBA TBA = Fabian Lopez +Camerata 81098 ENS 334 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Music Building 111 = Scott Wyatt Rawls +Casella Sinfonietta 81099 ENS 347 - 01 TBA TBA = Kevin Matthew Geraldi +Chamber Music 81100 ENS 348 - 01 TBA TBA = James B. Douglass +Chamber Music: Jazz 81101 ENS 348 - 02 TBA TBA = Samuel Greg Hyslop +Chamber Music: Strings 81102 ENS 348 - 03 3:00 pm - 4:50 pm R Music Building 140 = Alexander B. Ezerman +Keyboard Accompanying 81103 ENS 349 - 01 TBA TBA = Inara Zandmane +Trumpet Ensemble 81104 ENS 366 - 01 11:00 am - 11:50 am TR Music Building 110 = Garrett Lane Klein +Horn Ensemble 81105 ENS 367 - 01 12:00 pm - 12:50 pm MW Music Building 154 = Abigail Leigh Pack +Trombone Ensemble 81106 ENS 368 - 01 11:00 am - 11:50 am TR Music Building 111 = Randy B. Kohlenberg +Tuba/Euphonium Ensemble 81107 ENS 369 - 01 3:00 pm - 3:50 pm MW Music Building 154 = Justin Kendall Worley +Percussion Ensemble 81108 ENS 370 - 01 8:00 am - 8:50 am MWF Music Building 146 = Eric J. Willie +Steelpan Ensemble 81109 ENS 371 - 01 5:00 pm - 7:00 pm W Music Building 146 = David Andrew Julian Aarons +Old Time Ensemble 81110 ENS 377 - 01 5:00 pm - 6:50 pm T Music Building 110 = Christen Blanton +Indian Music 81111 ENS 378 - 01 1:00 pm - 3:00 pm F Music Building 224 = Gaurang Laxmikant Doshi +Indian Music II 81112 ENS 378 - 02 2:00 pm - 4:00 pm F Music Building 226 = Gaurang Laxmikant Doshi +Middle Eastern Ensemble 81113 ENS 379 - 01 5:00 pm - 7:00 pm R Music Building 235 = Gavin D. Douglas +Spartan Voices 81114 ENS 380 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR Music Building 201 = Brett Nolker +University Chorale 81115 ENS 382 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR Music Building 110 = Carole Jean Ott Coelho + 1:00 pm - 1:50 pm F Music Building 110 = Carole Jean Ott Coelho +Touring Opera 81116 ENS 383 - 01 8:00 am - 11:00 am TR Music Building 100 = TBA +Opera Role 81117 ENS 384 - 01 2:00 pm - 3:50 pm TR Music Building 110 = TBA + 3:00 pm - 4:50 pm F Music Building 110 = TBA +Opera Chorus 81118 ENS 385 - 01 2:00 pm - 3:50 pm TR Music Building 110 = TBA + 3:00 pm - 4:50 pm F Music Building 110 = TBA +Chamber Singers 81120 ENS 388 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR Music Building 100 = Welborn E. Young + 1:00 pm - 1:50 pm F Music Building 100 = Welborn E. Young +Sinfonia 81121 ENS 390 - 01 5:00 pm - 6:30 pm MW Music Building 111 = Rebecca Bowman Macleod +University Symphony Orchestra 81123 ENS 391 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Music Building 111 = Kevin Matthew Geraldi + 2:00 pm - 2:50 pm F Music Building 111 = Kevin Matthew Geraldi +University Band 81124 ENS 392 - 01 4:00 pm - 5:30 pm TR Music Building 111 = Kevin Matthew Geraldi +University Wind Ensemble 81125 ENS 393 - 01 2:00 pm - 3:40 pm TR Music Building 111 = Kevin Matthew Geraldi +Symphonic Band 81127 ENS 394 - 01 1:00 pm - 1:50 pm MTWR Music Building 111 = Jonathan Patrick Caldwell +Jazz Ensemble I 81128 ENS 395 - 01 12:00 pm - 12:50 pm MTWR Music Building 111 = Chad E. Eby +Jazz Ensemble II 81129 ENS 396 - 01 11:00 am - 11:50 am MWF Music Building 111 = Thomas W Heflin +Pep Band 81130 ENS 397 - 01 7:00 pm - 9:00 pm R Music Building 111 = TBA +Flute Ensemble 81131 ENS 620 - 01 3:30 pm - 4:50 pm W Music Building 111 = Erika Larsen Boysen +Saxophone Ensemble 81132 ENS 624 - 01 7:00 pm - 8:30 pm T Music Building 111 = Steven Stusek +Violin Ensemble 81133 ENS 630 - 01 TBA TBA = Fabian Lopez +Viola Ensemble 81134 ENS 631 - 01 TBA TBA = Scott Wyatt Rawls +Camerata 81135 ENS 634 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Music Building 111 = Scott Wyatt Rawls +Casella Sinfonietta 81137 ENS 647 - 01 TBA TBA = Kevin Matthew Geraldi +Chamber Music 81138 ENS 648 - 01 TBA TBA = James B. Douglass +Chamber Music: Jazz 81139 ENS 648 - 02 TBA TBA = Samuel Greg Hyslop +Chamber Music: Strings 81141 ENS 648 - 03 3:00 pm - 4:50 pm R Music Building 140 = Alexander B. Ezerman +Trumpet Ensemble 81142 ENS 666 - 01 11:00 am - 11:50 am TR Music Building 110 = Garrett Lane Klein +Horn Ensemble 81143 ENS 667 - 01 12:00 pm - 12:50 pm MW Music Building 154 = Abigail Leigh Pack +Trombone Ensemble 81144 ENS 668 - 01 11:00 am - 11:50 am TR Music Building 111 = Randy B. Kohlenberg +Tuba/Euphonium Ensemble 81146 ENS 669 - 01 3:00 pm - 3:50 pm MW Music Building 154 = Justin Kendall Worley +Percussion Ensemble 81147 ENS 670 - 01 8:00 am - 9:15 am TR Music Building 146 = Eric J. Willie +Steelpan Ensemble 81149 ENS 671 - 01 5:00 pm - 7:00 pm W Music Building 146 = David Andrew Julian Aarons +Old Time Ensemble 81151 ENS 677 - 01 5:00 pm - 6:50 pm T Music Building 110 = Christen Blanton +Indian Music 81153 ENS 678 - 01 1:00 pm - 3:00 pm F Music Building 224 = Gaurang Laxmikant Doshi +Indian Music II 81154 ENS 678 - 02 2:00 pm - 4:00 pm F Music Building 226 = Gaurang Laxmikant Doshi +Middle Eastern Ensemble 81155 ENS 679 - 01 5:00 pm - 7:00 pm R Music Building 235 = Gavin D. Douglas +Spartan Voices 81156 ENS 680 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR Music Building 201 = Brett Nolker +University Chorale 81158 ENS 682 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR Music Building 110 = Carole Jean Ott Coelho + 1:00 pm - 1:50 pm F Music Building 110 = Carole Jean Ott Coelho +Touring Opera 81159 ENS 683 - 01 8:00 am - 11:00 am TR Music Building 100 = TBA +Opera Role 81160 ENS 684 - 01 2:00 pm - 3:50 pm TR Music Building 110 = TBA + 3:00 pm - 4:50 pm F Music Building 110 = TBA +Opera Chorus 81161 ENS 685 - 01 2:00 pm - 3:50 pm TR Music Building 110 = TBA + 3:00 pm - 4:50 pm F Music Building 110 = TBA +Chamber Singers 81162 ENS 688 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR Music Building 100 = Welborn E. Young + 1:00 pm - 1:50 pm F Music Building 100 = Welborn E. Young +Sinfonia 81163 ENS 690 - 01 5:00 pm - 6:30 pm MW Music Building 111 = Rebecca Bowman Macleod +University Orchestra 81164 ENS 691 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Music Building 111 = Kevin Matthew Geraldi + 2:00 pm - 2:50 pm F Music Building 111 = Kevin Matthew Geraldi +University Band 81165 ENS 692 - 01 4:00 pm - 5:30 pm TR Music Building 111 = Kevin Matthew Geraldi +University Wind Ensemble 81166 ENS 693 - 01 2:00 pm - 3:40 pm TR Music Building 111 = Kevin Matthew Geraldi +Symphonic Band 81167 ENS 694 - 01 1:00 pm - 1:50 pm MTWR Music Building 111 = Jonathan Patrick Caldwell +Jazz Ensemble 81168 ENS 695 - 01 12:00 pm - 12:50 pm MTWR Music Building 111 = Chad E. Eby +Jazz Ensemble II 81169 ENS 696 - 01 11:00 am - 11:50 am MWF Music Building 111 = Thomas W Heflin +Introduction to Jazz Listening 82210 MUP 104 - 01 9:00 am - 9:50 am TR Music Building 226 = and lab Chad E. Eby +Composition Skills 82211 MUP 115 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF Music Building 226 = Mark Engebretson +Class Voice 81450 MUP 125 - 01 9:00 am - 9:50 am MW Music Building 154 = and lab Clara Joy O'Brien +Class Voice 81451 MUP 125 - 02 2:00 pm - 2:50 pm MW Music Building 226 = and lab Clara Joy O'Brien +Class Voice 81453 MUP 125 - 03 11:00 am - 11:50 am MW Music Building 226 = and lab Clara Joy O'Brien +Class Piano 81454 MUP 131 - 01 10:00 am - 10:50 am MW Music Building 271 = Annie Jia-Ann Jeng +Class Piano 81455 MUP 131 - 02 3:00 pm - 3:50 pm MW Music Building 271 = Annie Jia-Ann Jeng +Class Piano 81456 MUP 131 - 03 1:00 pm - 1:50 pm TR Music Building 271 = Annie Jia-Ann Jeng +Class Piano 81458 MUP 131 - 04 3:00 pm - 3:50 pm TR Music Building 271 = Annie Jia-Ann Jeng +Class Piano 81459 MUP 131 - 05 5:00 pm - 5:50 pm TR Music Building 271 = Annie Jia-Ann Jeng +Class Piano 81461 MUP 131 - 06 6:00 pm - 6:50 pm TR Music Building 271 = Annie Jia-Ann Jeng +Class Piano 81463 MUP 131 - 07 12:00 pm - 12:50 pm MW Music Building 271 = Annie Jia-Ann Jeng +Class Piano 81464 MUP 131 - 08 5:00 pm - 5:50 pm MW Music Building 271 = Annie Jia-Ann Jeng +Class Piano 81465 MUP 132 - 01 2:00 pm - 2:50 pm TR Music Building 271 = Annie Jia-Ann Jeng +Class Piano 81466 MUP 133 - 01 11:00 am - 11:50 am MW Music Building 271 = Annie Jia-Ann Jeng +Class Piano 81467 MUP 133 - 02 2:00 pm - 2:50 pm MW Music Building 271 = Annie Jia-Ann Jeng +Class Piano 81468 MUP 133 - 03 9:00 am - 9:50 am TR Music Building 271 = Annie Jia-Ann Jeng +Class Piano 81469 MUP 133 - 04 10:00 am - 10:50 am TR Music Building 271 = Annie Jia-Ann Jeng +Class Piano 81470 MUP 134 - 01 8:00 am - 8:50 am MW Music Building 271 = Annie Jia-Ann Jeng +Flute 81687 MUP 151 - 01 TBA Music Building 308 = Erika Larsen Boysen +Oboe 81689 MUP 151 - 02 TBA Music Building 304 = Mary A. Barret +Clarinet 81690 MUP 151 - 03 TBA Music Building 314 = Anthony Taylor +Clarinet 81691 MUP 151 - 04 TBA Music Building 306 = Andrew Douglas Hudson +Bassoon 81692 MUP 151 - 05 TBA Music Building 310 = Michael James Burns +Saxophone 81693 MUP 151 - 06 TBA Music Building 312 = Steven Stusek +Horn 81695 MUP 151 - 07 TBA Music Building 305 = Abigail Leigh Pack +Trumpet 81696 MUP 151 - 08 TBA Music Building 307 = Garrett Lane Klein +Trombone 81700 MUP 151 - 09 TBA Music Building 324 = Randy B. Kohlenberg +Trombone 81701 MUP 151 - 10 TBA Music Building 324 = Daniel Everette Rice +Euphonium 81702 MUP 151 - 11 TBA Music Building 303 = Justin Kendall Worley +Tuba 81703 MUP 151 - 12 TBA Music Building 303 = Justin Kendall Worley +Percussion 81704 MUP 151 - 13 TBA Music Building 148 = Eric J. Willie +Harp 81705 MUP 151 - 14 TBA TBA = Andrea Mumm Trammell +Violin 81706 MUP 151 - 15 TBA Music Building 321 = Marjorie H. Bagley +Violin 81708 MUP 151 - 16 TBA Music Building 317 = Fabian Lopez +Viola 81710 MUP 151 - 17 TBA Music Building 319 = Scott Wyatt Rawls +Cello 81711 MUP 151 - 18 TBA Music Building 315 = Alexander B. Ezerman +Double Bass 81713 MUP 151 - 19 TBA Music Building 325 = Craig Brown +Piano 81716 MUP 151 - 21 TBA Music Building 334 = Annie Jia-Ann Jeng +Piano 81719 MUP 151 - 22 TBA Music Building 332 = John C. Salmon +Piano 81720 MUP 151 - 23 TBA Music Building 352 = Andrew S. Willis +Voice 81721 MUP 151 - 27 TBA Music Building 341 = Robert Bracey +Voice 81724 MUP 151 - 28 TBA Music Building 320 = Donald C. Hartmann +Voice 81727 MUP 151 - 29 TBA Music Building 345 = Carla Sue Lefevre +Voice 81728 MUP 151 - 30 TBA Music Building 318 = Clara Joy O'Brien +Voice 81731 MUP 151 - 31 TBA Music Building 336 = Theresa Rose Bickham +Voice 81733 MUP 151 - 32 TBA Music Building 322 = Robert A. Wells +Jazz Bass 81737 MUP 151 - 33 TBA Music Building 311 = Steve Haines +Jazz Saxophone 81738 MUP 151 - 34 TBA Music Building 313 = Chad E. Eby +Jazz Brass 81741 MUP 151 - 35 TBA Music Building 309 = Thomas W Heflin +Jazz Guitar 81743 MUP 151 - 36 TBA Music Building 325 = Samuel Greg Hyslop +Jazz Piano 81745 MUP 151 - 37 TBA TBA = Chad E. Eby +Jazz Percussion 81748 MUP 151 - 38 TBA TBA = Thomas Taylor +Flute 81750 MUP 152 - 01 TBA Music Building 308 = Erika Larsen Boysen +Percussion 84901 MUP 152 - 13 TBA Music Building 148 = Eric J. Willie +Viola 81752 MUP 152 - 17 TBA Music Building 319 = Scott Wyatt Rawls +Piano 81756 MUP 152 - 21 TBA Music Building 334 = Annie Jia-Ann Jeng +Voice 81759 MUP 152 - 30 TBA Music Building 318 = Clara Joy O'Brien +Voice 81761 MUP 152 - 31 TBA Music Building 336 = Theresa Rose Bickham +Voice 81763 MUP 152 - 32 TBA Music Building 322 = Robert A. Wells +Bassoon 81785 MUP 153 - 05 TBA Music Building 310 = Michael James Burns +Piano 84875 MUP 153 - 21 TBA Music Building 334 = Annie Jia-Ann Jeng +Piano 84876 MUP 153 - 22 TBA Music Building 332 = John C. Salmon +Voice 81788 MUP 153 - 32 TBA Music Building 322 = Robert A. Wells +Composition 81794 MUP 153 - 39 TBA Music Building 348 = Mark Engebretson +Composition 81798 MUP 153 - 40 TBA Music Building 346 = Alejandro Humberto Rutty +Secondary Piano for Music Education 81800 MUP 155 - 01English Diction for Singers 82206 MUP 171 - 01 4:00 pm - 4:50 pm TR Music Building 235 = and lab Carla Sue Lefevre +English Diction for Singers 82208 MUP 171 - 02 10:00 am - 10:50 am TR Music Building 221 = and lab Carla Sue Lefevre +Beginning Guitar 81471 MUP 180 - 01 12:00 pm - 12:50 pm MW Music Building 245 = and lab Jennifer Stewart Walter +Beginning Guitar 81472 MUP 180 - 02 8:30 am - 9:20 am TR Music Building 245 = and lab Jennifer Stewart Walter +Beginning Piano 81473 MUP 182 - 01 1:00 pm - 1:50 pm MW Music Building 271 = and lab Annie Jia-Ann Jeng +Beginning Ukulele 81474 MUP 184 - 01 1:00 pm - 1:50 pm TR Music Building 245 = and lab TBA +Composition Studies 81811 MUP 205 - 01 TBA Music Building 348 = Mark Engebretson +Composition Studies 81812 MUP 205 - 02 TBA Music Building 346 = Alejandro Humberto Rutty +Making Music with Computers 81475 MUP 220 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR Music Building 116 = TBA +Making Music with Computers 81476 MUP 220 - 02 9:30 am - 10:45 am TR Music Building 116 = TBA +Making Music with Computers 81477 MUP 220 - 03 11:00 am - 12:15 pm TR Music Building 116 = TBA +Making Music with Computers 81478 MUP 220 - 04 2:00 pm - 3:15 pm TR Music Building 116 = TBA +Flute 81816 MUP 251 - 01 TBA Music Building 308 = Erika Larsen Boysen +Oboe 81818 MUP 251 - 02 TBA Music Building 304 = Mary A. Barret +Clarinet 81821 MUP 251 - 03 TBA Music Building 314 = Anthony Taylor +Clarinet 81822 MUP 251 - 04 TBA Music Building 306 = Andrew Douglas Hudson +Bassoon 81824 MUP 251 - 05 TBA Music Building 310 = Michael James Burns +Saxophone 81825 MUP 251 - 06 TBA Music Building 312 = Steven Stusek +Horn 81826 MUP 251 - 07 TBA Music Building 305 = Abigail Leigh Pack +Trumpet 81827 MUP 251 - 08 TBA Music Building 307 = Garrett Lane Klein +Trombone 81828 MUP 251 - 09 TBA Music Building 324 = Randy B. Kohlenberg +Trombone 81830 MUP 251 - 10 TBA Music Building 324 = Daniel Everette Rice +Euphonium 81832 MUP 251 - 11 TBA Music Building 303 = Justin Kendall Worley +Tuba 81833 MUP 251 - 12 TBA Music Building 303 = Justin Kendall Worley +Percussion 81835 MUP 251 - 13 TBA Music Building 148 = Eric J. Willie +Harp 81838 MUP 251 - 14 TBA TBA = Andrea Mumm Trammell +Violin 81840 MUP 251 - 15 TBA Music Building 321 = Marjorie H. Bagley +Violin 81842 MUP 251 - 16 TBA Music Building 317 = Fabian Lopez +Viola 81845 MUP 251 - 17 TBA Music Building 319 = Scott Wyatt Rawls +Cello 81847 MUP 251 - 18 TBA Music Building 315 = Alexander B. Ezerman +Double Bass 81850 MUP 251 - 19 TBA Music Building 325 = Craig Brown +Piano 81852 MUP 251 - 21 TBA Music Building 334 = Annie Jia-Ann Jeng +Piano 81854 MUP 251 - 22 TBA Music Building 332 = John C. Salmon +Piano 81858 MUP 251 - 23 TBA Music Building 352 = Andrew S. Willis +Voice 81862 MUP 251 - 27 TBA Music Building 341 = Robert Bracey +Voice 81863 MUP 251 - 28 TBA Music Building 320 = Donald C. Hartmann +Voice 81864 MUP 251 - 29 TBA Music Building 345 = Carla Sue Lefevre +Voice 81867 MUP 251 - 30 TBA Music Building 318 = Clara Joy O'Brien +Voice 81869 MUP 251 - 31 TBA Music Building 336 = Theresa Rose Bickham +Voice 81872 MUP 251 - 32 TBA Music Building 322 = Robert A. Wells +Jazz Bass 81873 MUP 251 - 33 TBA Music Building 311 = Steve Haines +Jazz Saxophone 81874 MUP 251 - 34 TBA Music Building 313 = Chad E. Eby +Jazz Brass 81876 MUP 251 - 35 TBA Music Building 309 = Thomas W Heflin +Jazz Guitar 81877 MUP 251 - 36 TBA Music Building 325 = Samuel Greg Hyslop +Jazz Percussion 81878 MUP 251 - 38 TBA TBA = Thomas Taylor +Clarinet 81880 MUP 252 - 03 TBA Music Building 314 = Anthony Taylor +Percussion 81881 MUP 252 - 13 TBA Music Building 148 = Eric J. Willie +Piano 81882 MUP 252 - 21 TBA Music Building 334 = Annie Jia-Ann Jeng +Piano 81883 MUP 252 - 22 TBA Music Building 332 = John C. Salmon +Voice 81884 MUP 252 - 28 TBA Music Building 320 = Donald C. Hartmann +Voice 81885 MUP 252 - 31 TBA Music Building 336 = Theresa Rose Bickham +Voice 81886 MUP 253 - 32 TBA Music Building 322 = Robert A. Wells +Secondary Piano for Music Education 81887 MUP 255 - 01French Diction for Singers 82213 MUP 270 - 01 2:00 pm - 2:50 pm TR Music Building 224 = and lab Carla Sue Lefevre +Fundamentals of Keyboard Accompanying I 82214 MUP 284 - 01 12:00 pm - 12:50 pm F Music Building 316 = and lab Inara Zandmane +Recital: Clarinet 84845 MUP 300 - 04 TBA TBA = Andrew Douglas Hudson +Recital: Horn 84903 MUP 300 - 07 TBA TBA = Abigail Leigh Pack +Recital: Voice 84846 MUP 300 - 28 TBA TBA = Donald C. Hartmann +Repertoire Class 83431 MUP 301 - 01 1:00 pm - 1:50 pm F Music Building 154 = Erika Larsen Boysen +Repertoire Class 83434 MUP 301 - 02 1:00 pm - 1:50 pm F Music Building 223 = Mary A. Barret +Repertoire Class 83435 MUP 301 - 03 1:00 pm - 1:50 pm F Music Building 111 = Anthony Taylor +Repertoire Class 83436 MUP 301 - 04 1:00 pm - 1:50 pm F Music Building 111 = Andrew Douglas Hudson +Repertoire Class 83438 MUP 301 - 05 1:00 pm - 1:50 pm F Music Building 235 = Michael James Burns +Repertoire Class 83440 MUP 301 - 06 1:00 pm - 1:50 pm F Music Building 201 = Steven Stusek +Repertoire Class 83442 MUP 301 - 07 M = Abigail Leigh Pack +Repertoire Class 83443 MUP 301 - 08 4:00 pm - 4:50 pm M Music Building 111 = Garrett Lane Klein +Repertoire Class 83445 MUP 301 - 09 4:00 pm - 4:50 pm M Music Building 223 = Randy B. Kohlenberg +Repertoire Class 83447 MUP 301 - 11 4:00 pm - 4:50 pm M Music Building 154 = Justin Kendall Worley +Repertoire Class 83449 MUP 301 - 13 4:00 pm - 4:50 pm M Music Building 146 = Eric J. Willie +Repertoire Class 83452 MUP 301 - 15 4:00 pm - 4:50 pm T Music Building 224 = Marjorie H. Bagley +Repertoire Class 83454 MUP 301 - 16 4:00 pm - 4:50 pm T Music Building 201 = Fabian Lopez +Repertoire Class 83456 MUP 301 - 17 4:00 pm - 4:50 pm T Music Building 154 = Scott Wyatt Rawls +Repertoire Class 83457 MUP 301 - 18 4:00 pm - 4:50 pm T Music Building 110 = Alexander B. Ezerman +Repertoire Class 83458 MUP 301 - 19 6:30 pm - 7:20 pm M Music Building 111 = Craig Brown +Repertoire Class 83460 MUP 301 - 21 4:00 pm - 4:50 pm M Music Building 334 = Annie Jia-Ann Jeng +Repertoire Class 83462 MUP 301 - 22 4:00 pm - 4:50 pm M Music Building 332 = John C. Salmon +Repertoire Class 83463 MUP 301 - 23 4:00 pm - 4:50 pm M Music Building 352 = Andrew S. Willis +Repertoire Class 83464 MUP 301 - 26 2:00 pm - 2:50 pm F Music Building 201 = TBA +Repertoire Class 83465 MUP 301 - 27 4:00 pm - 4:50 pm M Music Building 201 = Robert Bracey +Repertoire Class 83466 MUP 301 - 28 4:00 pm - 4:50 pm M Music Building 110 = Donald C. Hartmann +Repertoire Class 83467 MUP 301 - 29 4:00 pm - 4:50 pm M Music Building 226 = Carla Sue Lefevre +Repertoire Class 83468 MUP 301 - 30 4:00 pm - 4:50 pm M Music Building 235 = Clara Joy O'Brien +Repertoire Class 83469 MUP 301 - 31 4:00 pm - 4:50 pm M Music Building 224 = Theresa Rose Bickham +Repertoire Class 83470 MUP 301 - 32 4:00 pm - 4:50 pm M Music Building 221 = Robert A. Wells +Repertoire Class 83471 MUP 301 - 33 12:00 pm - 12:50 pm F Music Building 201 = Steve Haines +Composition Studies 82515 MUP 305 - 01 TBA Music Building 348 = Mark Engebretson +Composition Studies 82517 MUP 305 - 02 TBA Music Building 346 = Alejandro Humberto Rutty +Composition Seminar 83472 MUP 307 - 01 3:00 pm - 3:50 pm F Music Building 221 = Mark Engebretson +Composition Seminar 83473 MUP 307 - 02 3:00 pm - 3:50 pm F Music Building 221 = Alejandro Humberto Rutty +Jazz Improvisation I 82216 MUP 321 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF Music Building 111 = and lab Thomas W Heflin +Free Improvisation 82217 MUP 331 - 01 12:00 pm - 12:50 pm MW Music Building 110 = and lab Carole Jean Ott Coelho +Audio Recording I 82219 MUP 349 - 01 11:00 am - 11:50 am MWF Music Building 116 = Dennis Wayne Hopson +Flute 82519 MUP 351 - 01 TBA Music Building 308 = Erika Larsen Boysen +Oboe 82522 MUP 351 - 02 TBA Music Building 304 = Mary A. Barret +Clarinet 82523 MUP 351 - 03 TBA Music Building 314 = Anthony Taylor +Clarinet 82526 MUP 351 - 04 TBA Music Building 306 = Andrew Douglas Hudson +Saxophone 82528 MUP 351 - 06 TBA Music Building 312 = Steven Stusek +Horn 82530 MUP 351 - 07 TBA Music Building 305 = Abigail Leigh Pack +Trumpet 82532 MUP 351 - 08 TBA Music Building 307 = Garrett Lane Klein +Trombone 82533 MUP 351 - 09 TBA Music Building 324 = Randy B. Kohlenberg +Euphonium 82535 MUP 351 - 11 TBA Music Building 303 = Justin Kendall Worley +Tuba 82538 MUP 351 - 12 TBA Music Building 303 = Justin Kendall Worley +Percussion 82539 MUP 351 - 13 TBA Music Building 148 = Eric J. Willie +Violin 82540 MUP 351 - 15 TBA Music Building 321 = Marjorie H. Bagley +Violin 82543 MUP 351 - 16 TBA Music Building 317 = Fabian Lopez +Viola 82544 MUP 351 - 17 TBA Music Building 319 = Scott Wyatt Rawls +Cello 82546 MUP 351 - 18 TBA Music Building 319 = Alexander B. Ezerman +Double Bass 82548 MUP 351 - 19 TBA Music Building 325 = Craig Brown +Piano 82550 MUP 351 - 22 TBA Music Building 332 = John C. Salmon +Voice 82552 MUP 351 - 27 TBA Music Building 341 = Robert Bracey +Voice 82554 MUP 351 - 28 TBA Music Building 320 = Donald C. Hartmann +Voice 82556 MUP 351 - 29 TBA Music Building 345 = Carla Sue Lefevre +Voice 82558 MUP 351 - 30 TBA Music Building 318 = Clara Joy O'Brien +Voice 82561 MUP 351 - 31 TBA Music Building 336 = Theresa Rose Bickham +Jazz Brass 82563 MUP 351 - 35 TBA Music Building 309 = Thomas W Heflin +Jazz Guitar 82565 MUP 351 - 36 TBA Music Building 325 = Samuel Greg Hyslop +Jazz Piano 82567 MUP 351 - 37 TBA TBA = Chad E. Eby +Oboe 82920 MUP 352 - 02 TBA Music Building 304 = Mary A. Barret +Clarinet 82922 MUP 352 - 03 TBA Music Building 314 = Anthony Taylor +Horn 84902 MUP 352 - 07 TBA Music Building 305 = Abigail Leigh Pack +Cello 82923 MUP 352 - 18 TBA Music Building 315 = Alexander B. Ezerman +Piano 82924 MUP 352 - 21 TBA Music Building 334 = Annie Jia-Ann Jeng +Voice 82925 MUP 352 - 28 TBA Music Building 320 = Donald C. Hartmann +Voice 82927 MUP 352 - 30 TBA Music Building 318 = Clara Joy O'Brien +Jazz Guitar 82931 MUP 352 - 36 TBA Music Building 325 = Samuel Greg Hyslop +Bassoon 82932 MUP 353 - 05 TBA Music Building 310 = Michael James Burns +Piano 84877 MUP 353 - 21 TBA Music Building 334 = Annie Jia-Ann Jeng +Piano 84878 MUP 353 - 22 TBA Music Building 332 = John C. Salmon +Secondary Piano for Music Education 82935 MUP 355 - 01 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Instrumental Conducting I 82220 MUP 372 - 01 10:00 am - 10:50 am MW Music Building 110 = Kevin Matthew Geraldi +Instrumental Conducting I 82223 MUP 372 - 02 8:30 am - 9:20 am TR Music Building 110 = Jonathan Patrick Caldwell +Instrumental Conducting I 82225 MUP 372 - 03 9:30 am - 10:20 am TR Music Building 110 = Jonathan Patrick Caldwell +Opera Performance Techniques 82226 MUP 375 - 01 1:00 pm - 3:50 pm M Music Building 110 = and lab TBA + 2:00 pm - 3:50 pm W Music Building 110 = and lab TBA +Senior Recital: Clarinet 84879 MUP 400 - 03 TBA TBA = Anthony Taylor +Senior Recital: Tuba 84900 MUP 400 - 12 TBA TBA = Justin Kendall Worley +Senior Recital: Voice 84847 MUP 400 - 28 TBA TBA = Donald C. Hartmann +Entrepreneurship in the Performing Arts 84081 MUP 402 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF Music Building 235 = Jason Neal Wallace +Composition Studies 82937 MUP 405 - 01 TBA Music Building 348 = Mark Engebretson +Composition Studies 82939 MUP 405 - 02 TBA Music Building 346 = Alejandro Humberto Rutty +Jazz Pedagogy 82228 MUP 409 - 01 2:00 pm - 2:50 pm MW Music Building 235 = and lab Steve Haines +Piano Pedagogy I 82230 MUP 412 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Music Building 235 = Annie Jia-Ann Jeng +Song Literature I 82231 MUP 426 - 01 TR = Clara Joy O'Brien +Principles of Vocal Pedagogy 82233 MUP 428 - 01 9:00 am - 9:50 am MWF Music Building 223 = Robert A. Wells +Vocal Coaching 82503 MUP 447 - 01 TBA TBA = Robert Bracey +Vocal Coaching 82504 MUP 447 - 02 TBA TBA = Robert Bracey +Flute 82940 MUP 451 - 01 TBA Music Building 308 = Erika Larsen Boysen +Oboe 82941 MUP 451 - 02 TBA Music Building 304 = Mary A. Barret +Clarinet 82944 MUP 451 - 03 TBA Music Building 314 = Anthony Taylor +Clarinet 82946 MUP 451 - 04 TBA Music Building 306 = Andrew Douglas Hudson +Trumpet 82948 MUP 451 - 08 TBA Music Building 307 = Garrett Lane Klein +Trombone 82949 MUP 451 - 09 TBA Music Building 324 = Randy B. Kohlenberg +Euphonium 82952 MUP 451 - 11 TBA Music Building 303 = Justin Kendall Worley +Tuba 82954 MUP 451 - 12 TBA Music Building 303 = Justin Kendall Worley +Violin 82956 MUP 451 - 16 TBA Music Building 317 = Fabian Lopez +Viola 82957 MUP 451 - 17 TBA Music Building 319 = Scott Wyatt Rawls +Cello 82959 MUP 451 - 18 TBA Music Building 315 = Alexander B. Ezerman +Double Bass 82960 MUP 451 - 19 TBA Music Building 325 = Craig Brown +Voice 82962 MUP 451 - 29 TBA Music Building 345 = Carla Sue Lefevre +Voice 82964 MUP 451 - 31 TBA Music Building 336 = Theresa Rose Bickham +Voice 82965 MUP 451 - 32 TBA Music Building 322 = Robert A. Wells +Jazz Bass 82966 MUP 451 - 33 TBA Music Building 311 = Steve Haines +Jazz Saxophone 82968 MUP 451 - 34 TBA Music Building 313 = Chad E. Eby +Jazz Brass 82970 MUP 451 - 35 TBA Music Building 309 = Thomas W Heflin +Jazz Guitar 82971 MUP 451 - 36 TBA Music Building 325 = Samuel Greg Hyslop +Trombone 82972 MUP 452 - 09 TBA Music Building 324 = Randy B. Kohlenberg +Piano 82973 MUP 452 - 21 TBA Music Building 334 = Annie Jia-Ann Jeng +Voice 82974 MUP 452 - 28 TBA Music Building 320 = Donald C. Hartmann +Jazz Percussion 82975 MUP 452 - 38 TBA TBA = Thomas Taylor +Orchestration 82505 MUP 455 - 01 5:00 pm - 7:50 pm W Music Building 223 = Alejandro Humberto Rutty +Italian for Singers 82506 MUP 498 - 01 4:00 pm - 5:15 pm TR Music Building 221 = Loredana Moccia + 2:00 pm - 2:50 pm F Music Building 221 = Loredana Moccia +Repertoire Class 83474 MUP 601 - 01 1:00 pm - 1:50 pm F Music Building 154 = Erika Larsen Boysen +Repertoire Class 83475 MUP 601 - 02 1:00 pm - 1:50 pm F Music Building 223 = Mary A. Barret +Repertoire Class 83476 MUP 601 - 03 1:00 pm - 1:50 pm F Music Building 111 = Anthony Taylor +Repertoire Class 83477 MUP 601 - 04 1:00 pm - 1:50 pm F Music Building 111 = Andrew Douglas Hudson +Repertoire Class 83478 MUP 601 - 05 1:00 pm - 1:50 pm F Music Building 235 = Michael James Burns +Repertoire Class 83479 MUP 601 - 06 1:00 pm - 1:50 pm F Music Building 201 = Steven Stusek +Repertoire Class 83480 MUP 601 - 07 M = Abigail Leigh Pack +Repertoire Class 83481 MUP 601 - 08 4:00 pm - 4:50 pm M Music Building 111 = Garrett Lane Klein +Repertoire Class 83482 MUP 601 - 09 4:00 pm - 4:50 pm M Music Building 223 = Randy B. Kohlenberg +Repertoire Class 83483 MUP 601 - 11 4:00 pm - 4:50 pm M Music Building 154 = Justin Kendall Worley +Repertoire Class 83484 MUP 601 - 13 4:00 pm - 4:50 pm M Music Building 146 = Eric J. Willie +Repertoire Class 83485 MUP 601 - 15 4:00 pm - 4:50 pm T Music Building 224 = Marjorie H. Bagley +Repertoire Class 83486 MUP 601 - 16 4:00 pm - 4:50 pm T Music Building 201 = Fabian Lopez +Repertoire Class 83487 MUP 601 - 17 4:00 pm - 4:50 pm T Music Building 154 = Scott Wyatt Rawls +Repertoire Class 83488 MUP 601 - 18 4:00 pm - 4:50 pm T Music Building 110 = Alexander B. Ezerman +Repertoire Class 83489 MUP 601 - 19 6:30 pm - 7:20 pm M Music Building 111 = Craig Brown +Repertoire Class 83490 MUP 601 - 21 4:00 pm - 4:50 pm M Music Building 334 = Annie Jia-Ann Jeng +Repertoire Class 83491 MUP 601 - 22 4:00 pm - 4:50 pm M Music Building 332 = John C. Salmon +Repertoire Class 83492 MUP 601 - 23 4:00 pm - 4:50 pm M Music Building 352 = Andrew S. Willis +Repertoire Class 83493 MUP 601 - 24 8:00 am - 8:50 am F Music Building 330 = James B. Douglass +Repertoire Class 83494 MUP 601 - 26 2:00 pm - 2:50 pm F Music Building 201 = TBA +Repertoire Class 83496 MUP 601 - 27 4:00 pm - 4:50 pm M Music Building 201 = Robert Bracey +Repertoire Class 83497 MUP 601 - 28 4:00 pm - 4:50 pm M Music Building 110 = Donald C. Hartmann +Repertoire Class 83498 MUP 601 - 29 4:00 pm - 4:50 pm M Music Building 226 = Carla Sue Lefevre +Repertoire Class 83499 MUP 601 - 30 4:00 pm - 4:50 pm M Music Building 235 = Clara Joy O'Brien +Repertoire Class 83500 MUP 601 - 31 4:00 pm - 4:50 pm M Music Building 224 = Theresa Rose Bickham +Repertoire Class 83501 MUP 601 - 32 4:00 pm - 4:50 pm M Music Building 221 = Robert A. Wells +Repertoire Class 83502 MUP 601 - 33 12:00 pm - 12:50 pm F Music Building 201 = Steve Haines +Repertoire Class 83503 MUP 601 - 41 8:00 am - 8:50 am F Music Building 347 = Carole Jean Ott Coelho +Repertoire Class 83504 MUP 601 - 42 8:00 am - 8:50 am F Music Building 350 = Welborn E. Young +Repertoire Class 83506 MUP 601 - 43 3:00 pm - 3:50 pm F Music Building 111 = Kevin Matthew Geraldi +Composition Seminar 83507 MUP 604 - 01 3:00 pm - 3:50 pm F Music Building 221 = Mark Engebretson +Composition Seminar 83508 MUP 604 - 02 3:00 pm - 3:50 pm F Music Building 221 = Alejandro Humberto Rutty +Jazz Pedagogy 82235 MUP 609 - 01 2:00 pm - 2:50 pm MW Music Building 235 = and lab Steve Haines +Piano Pedagogy I 82236 MUP 612 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Music Building 235 = Annie Jia-Ann Jeng +Song Literature I 82240 MUP 626 - 01 TR = Clara Joy O'Brien +Principles of Vocal Pedagogy 82241 MUP 627 - 01 9:00 am - 9:50 am MWF Music Building 223 = Robert A. Wells +Study/Pedagogy-Phonetics-Sing 82490 MUP 630 - 01 11:00 am - 12:15 pm MW Music Building 235 = Theresa Rose Bickham +Vocal Coaching 82507 MUP 640 - 01 TBA TBA = Robert Bracey +Vocal Coaching 82509 MUP 640 - 02 TBA TBA = Robert Bracey +Audio Recording I 82491 MUP 649 - 01 11:00 am - 11:50 am MWF Music Building 116 = Dennis Wayne Hopson +Flute 83547 MUP 651 - 01 TBA Music Building 308 = Erika Larsen Boysen +Oboe 83548 MUP 651 - 02 TBA Music Building 304 = Mary A. Barret +Clarinet 83549 MUP 651 - 03 TBA Music Building 314 = Anthony Taylor +Clarinet 83550 MUP 651 - 04 TBA Music Building 306 = Andrew Douglas Hudson +Bassoon 83551 MUP 651 - 05 TBA Music Building 310 = Michael James Burns +Saxophone 83552 MUP 651 - 06 TBA Music Building 312 = Steven Stusek +Horn 83553 MUP 651 - 07 TBA Music Building 305 = Abigail Leigh Pack +Trumpet 83554 MUP 651 - 08 TBA Music Building 307 = Garrett Lane Klein +Trombone 83556 MUP 651 - 09 TBA Music Building 324 = Randy B. Kohlenberg +Trombone 83557 MUP 651 - 10 TBA Music Building 324 = Daniel Everette Rice +Euphonium 83558 MUP 651 - 11 TBA Music Building 303 = Justin Kendall Worley +Tuba 83559 MUP 651 - 12 TBA Music Building 303 = Justin Kendall Worley +Percussion 83560 MUP 651 - 13 TBA Music Building 148 = Eric J. Willie +Violin 83561 MUP 651 - 15 TBA Music Building 321 = Marjorie H. Bagley +Violin 83563 MUP 651 - 16 TBA Music Building 317 = Fabian Lopez +Viola 83564 MUP 651 - 17 TBA Music Building 319 = Scott Wyatt Rawls +Cello 83565 MUP 651 - 18 TBA Music Building 315 = Alexander B. Ezerman +Double Bass 83566 MUP 651 - 19 TBA Music Building 325 = Craig Brown +Piano 83571 MUP 651 - 21 TBA Music Building 332 = Annie Jia-Ann Jeng +Piano 83573 MUP 651 - 22 TBA Music Building 332 = John C. Salmon +Piano 83574 MUP 651 - 23 TBA Music Building 352 = Andrew S. Willis +Collaborative Piano 83576 MUP 651 - 24 TBA Music Building 330 = James B. Douglass +Voice 83577 MUP 651 - 27 TBA Music Building 341 = Robert Bracey +Voice 83578 MUP 651 - 28 TBA Music Building 320 = Donald C. Hartmann +Voice 83579 MUP 651 - 29 TBA Music Building 345 = Carla Sue Lefevre +Voice 83580 MUP 651 - 30 TBA Music Building 318 = Clara Joy O'Brien +Voice 83581 MUP 651 - 32 TBA Music Building 322 = Robert A. Wells +Composition 83582 MUP 651 - 39 TBA Music Building 348 = Mark Engebretson +Composition 83583 MUP 651 - 40 TBA Music Building 346 = Alejandro Humberto Rutty +Choral Conducting 83584 MUP 651 - 41 TBA Music Building 347 = Carole Jean Ott Coelho +Choral Conducting 83585 MUP 651 - 42 TBA Music Building 350 = Welborn E. Young +Instrumental Conducting 83586 MUP 651 - 43 TBA Music Building 349 = Kevin Matthew Geraldi +Instrumental Conducting 83587 MUP 651 - 44 TBA Music Building 343 = Jonathan Patrick Caldwell +Piano 84880 MUP 653 - 21 TBA Music Building 334 = Annie Jia-Ann Jeng +Voice 83804 MUP 653 - 30 TBA Music Building 318 = Clara Joy O'Brien +Voice 83805 MUP 653 - 32 TBA Music Building 322 = Robert A. Wells +Jazz Bass 83809 MUP 653 - 33 TBA Music Building 311 = Steve Haines +Composition 83810 MUP 653 - 39 TBA Music Building 348 = Mark Engebretson +Composition 83812 MUP 653 - 40 TBA Music Building 346 = Alejandro Humberto Rutty +Orchestration 82510 MUP 655 - 01 5:00 pm - 7:50 pm W Music Building 223 = Alejandro Humberto Rutty +Entrepreneurial Career Development in Music 84082 MUP 661 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF Music Building 235 = Jason Neal Wallace +Jazz Improvisation I 82494 MUP 664 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF Music Building 111 = and lab Thomas W Heflin +Opera Performance Techniques 82511 MUP 675 - 01 1:00 pm - 3:50 pm M Music Building 110 = and lab TBA + 2:00 pm - 3:50 pm W Music Building 110 = and lab TBA +Instrumental Literature and Performance Practice 82496 MUP 683 - 01 TR = Michael James Burns +Historical Performance Consort 82498 MUP 687 - 01 5:00 pm - 5:50 pm T Music Building 226 = Andrew S. Willis + 5:00 pm - 5:50 pm R Music Building 154 = Andrew S. Willis +Italian for Singers 82513 MUP 698 - 01 4:00 pm - 5:15 pm TR Music Building 221 = Loredana Moccia + 2:00 pm - 2:50 pm F Music Building 221 = Loredana Moccia +Free Improvisation 82501 MUP 731 - 01 12:00 pm - 12:50 pm MW Music Building 110 = and lab Carole Jean Ott Coelho +Flute 83814 MUP 751 - 01 TBA Music Building 308 = Erika Larsen Boysen +Oboe 83818 MUP 751 - 02 TBA Music Building 304 = Mary A. Barret +Clarinet 83821 MUP 751 - 03 TBA Music Building 314 = Anthony Taylor +Clarinet 83822 MUP 751 - 04 TBA Music Building 325 = Andrew Douglas Hudson +Bassoon 83825 MUP 751 - 05Saxophone 83828 MUP 751 - 06 TBA Music Building 312 = Steven Stusek +Horn 83829 MUP 751 - 07 TBA Music Building 305 = Abigail Leigh Pack +Trumpet 83831 MUP 751 - 08 TBA Music Building 307 = Garrett Lane Klein +Trombone 83832 MUP 751 - 09 TBA Music Building 324 = Randy B. Kohlenberg +Euphonium 83835 MUP 751 - 11 TBA Music Building 303 = Justin Kendall Worley +Percussion 83838 MUP 751 - 13 TBA Music Building 148 = Eric J. Willie +Violin 83840 MUP 751 - 15 TBA Music Building 321 = Marjorie H. Bagley +Violin 83841 MUP 751 - 16 TBA Music Building 317 = Fabian Lopez +Viola 83842 MUP 751 - 17 TBA Music Building 319 = Scott Wyatt Rawls +Cello 83843 MUP 751 - 18 TBA Music Building 315 = Alexander B. Ezerman +Piano 83844 MUP 751 - 22 TBA Music Building 332 = John C. Salmon +Piano 83845 MUP 751 - 23 TBA Music Building 352 = Andrew S. Willis +Collaborative Piano 83847 MUP 751 - 24 TBA Music Building 330 = James B. Douglass +Voice 83848 MUP 751 - 27 TBA Music Building 341 = Robert Bracey +Voice 83850 MUP 751 - 30 TBA Music Building 318 = Clara Joy O'Brien +Voice 83853 MUP 751 - 32 TBA Music Building 322 = Robert A. Wells +Choral Conducting 83855 MUP 751 - 41 TBA Music Building 347 = Carole Jean Ott Coelho +Choral Conducting 83858 MUP 751 - 42 TBA Music Building 350 = Welborn E. Young +Instrumental Conducting 83861 MUP 751 - 43 TBA Music Building 349 = Kevin Matthew Geraldi +Instrumental Conducting 83862 MUP 751 - 44 TBA Music Building 343 = Jonathan Patrick Caldwell +Dissertation 83887 MUP 799 - 01 TBA TBA = Erika Larsen Boysen +Dissertation 83888 MUP 799 - 02 TBA TBA = Mary A. Barret +Dissertation 83890 MUP 799 - 03 TBA TBA = Anthony Taylor +Dissertation 83891 MUP 799 - 06 TBA TBA = Steven Stusek +Dissertation 83892 MUP 799 - 07 TBA TBA = Abigail Leigh Pack +Dissertation 83893 MUP 799 - 08 TBA TBA = Garrett Lane Klein +Dissertation 83895 MUP 799 - 09 TBA TBA = Randy B. Kohlenberg +Dissertation 84064 MUP 799 - 13 TBA TBA = Eric J. Willie +Dissertation 84065 MUP 799 - 15 TBA TBA = Marjorie H. Bagley +Dissertation 84068 MUP 799 - 17 TBA TBA = Scott Wyatt Rawls +Dissertation 84069 MUP 799 - 18 TBA TBA = Alexander B. Ezerman +Dissertation 84070 MUP 799 - 22 TBA TBA = John C. Salmon +Dissertation 84071 MUP 799 - 23 TBA TBA = Andrew S. Willis +Dissertation 84072 MUP 799 - 24 TBA TBA = James B. Douglass +Dissertation 84073 MUP 799 - 27 TBA TBA = Robert Bracey +Dissertation 84074 MUP 799 - 30 TBA TBA = Clara Joy O'Brien +Dissertation 84075 MUP 799 - 32 TBA TBA = Robert A. Wells +Dissertation 84076 MUP 799 - 42 TBA TBA = Welborn E. Young +Dissertation 84077 MUP 799 - 43 TBA TBA = Kevin Matthew Geraldi +Dissertation Extension 84078 MUP 802 - 01 TBA TBA = Dennis Weston Askew +Fundamentals of Music 83193 MUS 100 - 01 10:00 am - 10:50 am MW Music Building 217 = TBA +Music Theory I 83194 MUS 101 - 01 9:00 am - 9:50 am MWF Music Building 221 = TBA +Music Theory I 83195 MUS 101 - 02 10:00 am - 10:50 am MWF Music Building 221 = TBA +Music Theory I 83201 MUS 101 - 03 11:00 am - 11:50 am MWF Music Building 221 = TBA +Ear-Training I 83202 MUS 105 - 01 8:30 am - 9:20 am TR Music Building 217 = and lab TBA +Ear-Training I 83203 MUS 105 - 02 11:00 am - 11:50 am TR Music Building 217 = and lab TBA +Technology for Musicians I 83204 MUS 107 - 01 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Freshman Seminar: Sound Listening 83206 MUS 120 - 01 2:00 pm - 2:50 pm W Music Building 221 = TBA +Freshman Seminar: Sound Listening 83207 MUS 120 - 02 3:00 pm - 3:50 pm W Music Building 221 = TBA +Musicology Research 83209 MUS 135 - 01 12:00 pm - 12:50 pm MWF Music Building 217 = Lorena Guillen +Musicology Research 83210 MUS 135 - 02 1:00 pm - 1:50 pm MWF Music Building 217 = Lorena Guillen +Music Theory III 83211 MUS 201 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Music Building 223 = TBA +Music Theory III 83213 MUS 201 - 02 11:00 am - 12:15 pm TR Music Building 223 = TBA +Music Theory III 83214 MUS 201 - 03 12:30 pm - 1:45 pm TR Music Building 235 = TBA +Ear-Training III 83215 MUS 205 - 01 9:00 am - 9:50 am MW Music Building 224 = and lab TBA +Ear-Training III 83216 MUS 205 - 02 10:00 am - 10:50 am MW Music Building 224 = and lab TBA +Ear-Training III 83217 MUS 205 - 03 11:00 am - 11:50 am MW Music Building 224 = and lab TBA +Ear-Training III 83220 MUS 205 - 04 12:00 pm - 12:50 pm MW Music Building 224 = and lab TBA +Topics in Pop Music: Hip Hop 83251 MUS 211 - 01 3:30 pm - 4:45 pm MW Music Building 217 = Thomas Taylor +Topics in Pop Music: Hip Hop 83253 MUS 211 - 02 TBA TBA = Thomas Taylor +Music Appreciation 83255 MUS 241 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR Music Building 217 = TBA +Music Appreciation 83257 MUS 241 - 02 TBA TBA = Lorena Guillen +Music for Film 83258 MUS 242 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR Music Building 217 = Rena Catherine Keen Hock +History of Rock Music 83261 MUS 329 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR Music Building 217 = Brian Kairis Carter +History of Rock Music 83262 MUS 329 - 02 TBA TBA = Brian Kairis Carter +History of Western Music II 83264 MUS 332 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF Music Building 223 = Joan Titus +History of Western Music II 83265 MUS 332 - 02 11:00 am - 11:50 am MWF Music Building 223 = Joan Titus +History of Western Music II 83267 MUS 332 - 03 9:00 am - 9:50 am MWF Music Building 235 = Lorena Guillen +History of Western Music III 83268 MUS 333 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Music Building 221 = Elizabeth L. Keathley +American Music 83272 MUS 334 - 01 11:00 am - 11:50 am MWF Music Building 217 = David Andrew Julian Aarons +Music Cultures of the World 83274 MUS 343 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Music Building 217 = Gavin D. Douglas +Music Cultures of the World 83276 MUS 343 - 02 TBA TBA = Gavin D. Douglas +Selected Topics in Ethnomusicology 83281 MUS 431 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR Music Building 235 = Gavin D. Douglas +Tonal Counterpoint 83283 MUS 439 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Music Building 221 = TBA +History of Opera 83284 MUS 495 - 01 4:00 pm - 6:50 pm W Music Building 221 = Elizabeth L. Keathley +Seminar in Music Research and Writing 83286 MUS 602 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Music Building 207 = Kailan Ruth Rubinoff +Seminar in Music Research and Writing 83287 MUS 602 - 02 11:00 am - 12:15 pm TR Music Building 207 = Kailan Ruth Rubinoff +Selected Topics in Ethnomusicology 83291 MUS 631 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR Music Building 235 = Gavin D. Douglas +Tonal Counterpoint 83292 MUS 639 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Music Building 221 = TBA +Pedagogy of Music Theory 83293 MUS 644 - 01 MW = TBA +History of Opera 83295 MUS 665 - 01 4:00 pm - 6:50 pm W Music Building 221 = Elizabeth L. Keathley +Practicum in Teaching Music Theory and Musicology 83296 MUS 689 - 01 TBA TBA = Adam Ricci +Practicum in Teaching Music Theory and Musicology 83298 MUS 689 - 02 TBA TBA = Gavin D. Douglas +Practicum in Teaching Music Theory and Musicology 83300 MUS 689 - 03 TBA TBA = Elizabeth L. Keathley +Thesis 83301 MUS 699 - 01 TBA TBA = Adam Ricci +Seminar in Music History 83302 MUS 706 - 01 5:00 pm - 7:50 pm T Music Building 207 = Joan Titus +Seminar in Music History 83304 MUS 706 - 02 4:00 pm - 6:50 pm M Music Building 207 = David Andrew Julian Aarons +Seminar in Musical Analysis 83305 MUS 707 - 01 4:00 pm - 5:15 pm TR Music Building 223 = TBA +Nanosafety 84668 NAN 609 - 01 9:00 am - 10:15 am TR Joint School of NSci & NEng 205 = Daniel Joseph Christian Herr +Principles of Nanoscience I: Physical, Chemical, and Biological Foundations 84677 NAN 616 - 01 W = Jianjun Wei +Principles of Nanoscience II: Analytical, Statistical, and Computational Foundations 84678 NAN 617 - 01 9:00 am - 10:15 am TR Joint School of NSci & NEng 206 = Joseph Michael Starobin +Lab Protocols and Practice 84669 NAN 618 - 01 TBA TBA = Tetyana Ignatova +Lab Protocols and Practice 84670 NAN 618 - 02 TBA TBA = Eric Alan Josephs +Lab Protocols and Practice 84671 NAN 618 - 03 TBA TBA = Christopher Lynn Kepley +Lab Protocols and Practice 84672 NAN 618 - 04 TBA TBA = Dennis R Lajeunesse +Lab Protocols and Practice 84673 NAN 618 - 05 TBA TBA = Hemali Priyanka Rathnayake +Lab Protocols and Practice 84674 NAN 618 - 06 TBA TBA = Joseph Michael Starobin +Lab Protocols and Practice 84675 NAN 618 - 07 TBA TBA = Jianjun Wei +Science Communications 84676 NAN 619 - 01 11:00 am - 12:15 pm MW Joint School of NSci & NEng 206 = Daniel Joseph Christian Herr +Science Communications 84681 NAN 619 - 02 MW = Dennis R Lajeunesse +Immunology 84680 NAN 620 - 01 9:00 am - 11:30 am M Joint School of NSci & NEng 205 = Christopher Lynn Kepley +Thesis 84685 NAN 699 - 01 TBA TBA = Hemali Priyanka Rathnayake +Thesis 84691 NAN 699 - 04 TBA TBA = Eric Alan Josephs +Thesis 84695 NAN 699 - 06 TBA TBA = Dennis R Lajeunesse +Thesis 84700 NAN 699 - 08 TBA TBA = Christopher Lynn Kepley +Macromolecular and Supramolecular Chemistry 84682 NAN 705 - 01 TR = Hemali Priyanka Rathnayake +Scientific Integrity 84679 NAN 710 - 01 1:00 pm - 2:00 pm M Joint School of NSci & NEng 206 = Christopher Lynn Kepley +Nanoscience Dissertation Research 84683 NAN 799 - 01 TBA TBA = Hemali Priyanka Rathnayake +Nanoscience Dissertation Research 84686 NAN 799 - 02 TBA TBA = Jianjun Wei +Nanoscience Dissertation Research 84688 NAN 799 - 03 TBA TBA = Daniel Joseph Christian Herr +Nanoscience Dissertation Research 84690 NAN 799 - 04 TBA TBA = Eric Alan Josephs +Nanoscience Dissertation Research 84692 NAN 799 - 05 TBA TBA = Tetyana Ignatova +Nanoscience Dissertation Research 84693 NAN 799 - 06 TBA TBA = Dennis R Lajeunesse +Nanoscience Dissertation Research 84696 NAN 799 - 07 TBA TBA = Joseph Michael Starobin +Nanoscience Dissertation Research 84698 NAN 799 - 08 TBA TBA = Christopher Lynn Kepley +Dissertation Extension 84684 NAN 802 - 01 TBA TBA = Hemali Priyanka Rathnayake +Dissertation Extension 84687 NAN 802 - 02 TBA TBA = Jianjun Wei +Dissertation Extension 84689 NAN 802 - 03 TBA TBA = Daniel Joseph Christian Herr +Dissertation Extension 84694 NAN 802 - 06 TBA TBA = Dennis R Lajeunesse +Dissertation Extension 84697 NAN 802 - 07 TBA TBA = Joseph Michael Starobin +Dissertation Extension 84699 NAN 802 - 08 TBA TBA = Christopher Lynn Kepley +Nursing Care of Individuals with Neurobehavioral Problems across the Lifespan 80064 NUR 310 - 01 1:00 pm - 3:50 pm M School of Education Building 204 = Rebecca Ashley Kalinoski +Practicum for Nursing Care of Individuals with Neurobehavioral Problems across the Lifespan 80065 TBA TBA = Rebecca Ashley Kalinoski +Practicum for Nursing Care of Individuals with Neurobehavioral Problems across the Lifespan 80066 TBA TBA = Rebecca Ashley Kalinoski +Practicum for Nursing Care of Individuals with Neurobehavioral Problems across the Lifespan 80068 TBA TBA = Clifton B Parker +Practicum for Nursing Care of Individuals with Neurobehavioral Problems across the Lifespan 80069 TBA TBA = Clifton B Parker +Practicum for Nursing Care of Individuals with Neurobehavioral Problems across the Lifespan 80070 TBA TBA = Linda Dale Lamberson +Practicum for Nursing Care of Individuals with Neurobehavioral Problems across the Lifespan 80072 TBA TBA = Linda Dale Lamberson +Practicum for Nursing Care of Individuals with Neurobehavioral Problems across the Lifespan 80073 TBA TBA = Susan L Michels +Practicum for Nursing Care of Individuals with Neurobehavioral Problems across the Lifespan 80074 TBA TBA = Susan L Michels +Nursing Care of Individuals with Chronic Physiological Problems 80077 NUR 320 - 01 8:00 am - 10:50 am M Nursing Building, Moore 227 = Brandi Katherine Apple +Practicum for Nursing Care of Individuals with Chronic Physiological Problems 80078 TBA TBA = Brandi Katherine Apple +Practicum for Nursing Care of Individuals with Chronic Physiological Problems 80080 TBA TBA = Brandi Katherine Apple +Practicum for Nursing Care of Individuals with Chronic Physiological Problems 80083 TBA TBA = Gabriel Eric Montague +Practicum for Nursing Care of Individuals with Chronic Physiological Problems 80085 TBA TBA = Gabriel Eric Montague +Practicum for Nursing Care of Individuals with Chronic Physiological Problems 80087 TBA TBA = Aimee Gray Motley +Practicum for Nursing Care of Individuals with Chronic Physiological Problems 80088 TBA TBA = Aimee Gray Motley +Practicum for Nursing Care of Individuals with Chronic Physiological Problems 80090 TBA TBA = Debra Brown New +Practicum for Nursing Care of Individuals with Chronic Physiological Problems 80091 TBA TBA = Debra Brown New +Global Perspectives on the Health of Women 80092 NUR 330 - 01 TBA TBA = Jennifer Lauren Wilson +Health and Illness in Infants, Children and Adolescents 80094 NUR 340 - 01 8:00 am - 10:50 am T Nursing Building, Moore 226 = Kay J. Cowen +Practicum for Health and Illness in Infants, Children and Adolescents 80095 TBA TBA = Rachel Oliver Smith +Practicum for Health and Illness in Infants, Children and Adolescents 80097 TBA TBA = Rachel Oliver Smith +Practicum for Health and Illness in Infants, Children and Adolescents 80098 TBA TBA = Jennifer Lauren Wilson +Practicum for Health and Illness in Infants, Children and Adolescents 80099 TBA TBA = Jennifer Lauren Wilson +Practicum for Health and Illness in Infants, Children and Adolescents 80100 TBA TBA = Kay J. Cowen +Practicum for Health and Illness in Infants, Children and Adolescents 80102 TBA TBA = Kay J. Cowen +Introduction to Health Care Informatics 80103 NUR 346 - 01 TBA TBA = Lindsay Lyerly Draper +Pathophysiology and Pharmacology for Nursing 80105 NUR 355 - 01 2:30 pm - 5:20 pm W Jackson Library 032 = Angela M. Kabbe +Childbearing and Reproductive Health 80110 NUR 360 - 01 1:00 pm - 3:50 pm T Nursing Building, Moore 227 = Lori Anne Johnson Hubbard +Practicum for Childbearing and Reproductive Health 80113 TBA TBA = Lori Anne Johnson Hubbard +Practicum for Childbearing and Reproductive Health 80114 TBA TBA = Lori Anne Johnson Hubbard +Practicum for Childbearing and Reproductive Health 80115 TBA TBA = Tammy Faye Hall +Practicum for Childbearing and Reproductive Health 80116 TBA TBA = Tammy Faye Hall +Practicum for Childbearing and Reproductive Health 80117 TBA TBA = Debra A. Stanford +Practicum for Childbearing and Reproductive Health 80118 TBA TBA = Debra A. Stanford +Interprofessional Education Seminar 80119 NUR 365 - 01 1:00 pm - 3:50 pm F Petty Building 217 = Catherine Illman Sykes +Interprofessional Education Seminar 80120 NUR 365 - 02 1:00 pm - 3:50 pm F Stone Building 217 = Catherine Illman Sykes +Interprofessional Education Seminar 80121 NUR 365 - 03 1:00 pm - 3:50 pm F Patricia A Sullivan Science 218 = Susan Kay-Ransom Collins +Concepts of Professional Nursing 80122 NUR 370 - 05 R = Zaneta Lynn Dickens +Concepts of Professional Nursing 80123 NUR 370 - 09 T = Jennifer Lauren Wilson +Concepts of Professional Nursing 80124 NUR 370 - 12 T = Tammy Faye Hall +Nursing Health Assessment 80125 NUR 371 - 05 R = and lab Debra A. Stanford +Nursing Health Assessment 80126 NUR 371 - 09 T = and lab Jennifer Lauren Wilson +Nursing Health Assessment 80127 NUR 371 - 12 T = and lab Sarah Francis Grenon +Nursing Skills 80128 NUR 380 - 01 M = Zaneta Lynn Dickens +Nursing Skills 80129 NUR 380 - 02 M = Susan L Michels +Nursing Skills 80130 NUR 380 - 03 M = Kay J. Cowen +Nursing Skills 80131 NUR 380 - 04 M TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Nursing Skills 80132 NUR 380 - 05 T = Tammy Faye Hall +Nursing Skills 80133 NUR 380 - 06 T = Debra A. Stanford +Nursing Skills 80134 NUR 380 - 07 T = Zaneta Lynn Dickens +Nursing Skills 80136 NUR 380 - 08 T = Debra A. Stanford +Culture and Health Care 80137 NUR 390 - 01 TBA TBA = Susan Kay-Ransom Collins +Transition to Civilian Professional Nursing Seminar 80139 NUR 392 - 01 9:30 am - 10:20 am W Nursing Building, Moore 328 = Susan Ann Letvak +Transition to Civilian Professional Nursing 80140 NUR 395 - 01 6:00 pm - 8:50 pm W Nursing Building, Moore 328 = Susan Ann Letvak +Health and Illness in Older Adults 80141 NUR 410 - 01 9:30 am - 10:50 am MF Nursing Building, Moore 130 = Susan Kay-Ransom Collins +Practicum for Health and Illness in Older Adults 80143 TBA TBA = Susan Kay-Ransom Collins +Practicum for Health and Illness in Older Adults 80144 TBA TBA = Susan Kay-Ransom Collins +Practicum for Health and Illness in Older Adults 80145 TBA TBA = Gabriel Eric Montague +Practicum for Health and Illness in Older Adults 80146 TBA TBA = Gabriel Eric Montague +Practicum for Health and Illness in Older Adults 80147 TBA TBA = Aimee Gray Motley +Practicum for Health and Illness in Older Adults 80148 TBA TBA = Aimee Gray Motley +Practicum for Health and Illness in Older Adults 80149 Practicum for Health and Illness in Older Adults 80150 Practicum for Health and Illness in Older Adults 80151 TBA TBA = April Charice Pearson +Practicum for Health and Illness in Older Adults 80152 TBA TBA = April Charice Pearson +Practicum for Health and Illness in Older Adults 80153 TBA TBA = Lindsay Lyerly Draper +Practicum for Health and Illness in Older Adults 80154 TBA TBA = Lindsay Lyerly Draper +Practicum for Health and Illness in Older Adults 80155 Practicum for Health and Illness in Older Adults 80156 Practicum for Health and Illness in Older Adults 83152 Population Health Nursing 80157 NUR 420 - 01 8:00 am - 9:20 am MF Nursing Building, Moore 130 = Sandra Vestal Blaha +Practicum for Population Health Nursing 80159 TBA TBA = Sandra Vestal Blaha +Practicum for Population Health Nursing 80160 TBA TBA = Sandra Vestal Blaha +Practicum for Population Health Nursing 80161 TBA TBA = Sarah Francis Grenon +Practicum for Population Health Nursing 80162 TBA TBA = Sarah Francis Grenon +Practicum for Population Health Nursing 80163 TBA TBA = Catherine Illman Sykes +Practicum for Population Health Nursing 80164 TBA TBA = Catherine Illman Sykes +Practicum for Population Health Nursing 80165 TBA TBA = Susan L Michels +Practicum for Population Health Nursing 80166 TBA TBA = Susan L Michels +Practicum for Population Health Nursing 80167 TBA TBA = Tammy Faye Hall +Practicum for Population Health Nursing 80168 TBA TBA = Tammy Faye Hall +Practicum for Population Health Nursing 80169 Practicum for Population Health Nursing 80170 Senior Capstone 80172 NUR 440 - 01Evidence-Based Practice and Nursing Research 80176 NUR 450 - 01 2:30 pm - 5:20 pm M Nursing Building, Moore 227 = Timothy J Sowicz +Evidence-Based Practice and Nursing Research 80177 NUR 450 - 02 2:30 pm - 5:20 pm M Nursing Building, Moore 331 = Carrie Ann Hill +Evidence-Based Practice and Nursing Research 80179 NUR 450 - 03 2:30 pm - 5:20 pm M Eberhart Building 161 = Catherine Illman Sykes +Evidence-Based Practice and Nursing Research 80180 NUR 450 - 04 2:30 pm - 5:20 pm M Nursing Building, Moore 329 = Lori Anne Johnson Hubbard +Evidence-Based Practice and Nursing Research 80182 NUR 450 - 05 2:30 pm - 5:20 pm M Patricia A Sullivan Science 355 = TBA +Community Health Nursing Concepts and Care 80184 NUR 470 - 10 M = Sarah Francis Grenon +Community Health Nursing Concepts and Care 80185 NUR 470 - 11 M = Sandra Vestal Blaha +Nursing Care of the Older Adult 80187 NUR 471 - 01 R = Laurie M. Kennedy-Malone +Nursing Care of the Older Adult 80189 NUR 471 - 06 W = Laurie M. Kennedy-Malone +Nursing Care of the Older Adult 80191 NUR 471 - 08 M = Deborah Ann Lekan +Nursing Leadership and Management 80193 NUR 472 - 10 M = Gabriel Eric Montague +Nursing Leadership and Management 80194 NUR 472 - 11 M = Lindsay Lyerly Draper +Nursing Research 80196 NUR 473 - 01 R = Carrie Ann Hill +Nursing Research 80199 NUR 473 - 06 W = Ratchneewan Ross +Nursing Research 80202 NUR 473 - 08 M = Elizabeth Ruth Van Horn +Independent Study 80212 NUR 492 - 01Honors Work 80222 NUR 493 - 01 TBA TBA = Ratchneewan Ross +Honors Work 80223 NUR 493 - 02 TBA TBA = Brandi Katherine Apple +Honors Work 80224 NUR 493 - 03 TBA TBA = Lori Anne Johnson Hubbard +Honors Work 81986 NUR 493 - 04Honors Work 81987 NUR 493 - 05Honors Work 81988 NUR 493 - 06Honors Work 81990 NUR 493 - 07Honors Work 81991 NUR 493 - 08Honors Work 81992 NUR 493 - 09Honors Work 81993 NUR 493 - 10Honors Work 81998 NUR 493 - 11Honors Work 82000 NUR 493 - 12Honors Work 82004 NUR 493 - 13The Role of the Nurse Leader in Advanced Quality and Safety 80229 NUR 609 - 20 TBA TBA = Cynthia Bacon +Information Technology in Nursing Administration 80231 NUR 614 - 20 TBA TBA = Tamara Johnson Caple +Curriculum Design and Evaluation in Advanced Nursing Education 80236 NUR 615 - 30 TBA TBA = Margaret Ann Trent +Law, Policy, and Economics of Healthcare 80237 NUR 620 - 90 TBA TBA = Susan Ann Letvak +Organizational Leadership and Management 80240 NUR 644 - 20 TBA TBA = Cynthia Bacon +Strategic Management of Health Care Organizations 80245 NUR 645 - 20 TBA TBA = Tammie Lynette Gainey +Advanced Application of Nursing Concepts in Academic Education (in clinical focus area) 80247 NUR 653 - 30 TBA TBA = Elizabeth Ruth Van Horn +Advanced Application of Nursing Concepts in Academic Education (in clinical focus area) 80249 NUR 653 - 31 TBA TBA = Elizabeth Ruth Van Horn +Advanced Application of Nursing Concepts in Academic Education (in clinical focus area) 80251 NUR 653 - 32 TBA TBA = Elizabeth Ruth Van Horn +Capstone Course for Advanced Nursing Education Practice 80268 NUR 696 - 30 TBA TBA = Margaret Ann Trent +Statistical Applications for Nursing Research 80270 NUR 701 - 01 1:30 pm - 4:20 pm F Eberhart Building 554 = Thomas Patrick McCoy +Quantitative Research in Nursing 80274 NUR 704 - 01 1:30 pm - 4:20 pm F Nursing Building, Moore 328 = TBA +Research and Evidence Based Practice 80294 NUR 705 - 60 TBA TBA = Nancy Hoffart +Pathophys Adv Pract Nursing 80296 NUR 708 - 30 TBA TBA = Elizabeth Ruth Van Horn +Pathophys Adv Pract Nursing 80302 NUR 708 - 40 TBA TBA = Judith Ann Adams +Pathophys Adv Pract Nursing 80304 NUR 708 - 90 TBA TBA = Judith Ann Adams +Philosophy of Knowledge Development in Nursing 80306 NUR 710 - 01 8:30 am - 11:20 am F Patricia A Sullivan Science 103 = Susan Ann Letvak +Advanced Health Assessment and Diagnostic Reasoning 80310 NUR 713 - 30 TBA TBA = Stephanie Pickett +Advanced Health Assessment and Diagnostic Reasoning 80313 NUR 713 - 40 M TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Advanced Health Assessment and Diagnostic Reasoning Skills Lab 80317 TBA TBA = Stephanie Pickett +Advanced Health Assessment and Diagnostic Reasoning Skills Lab 80320 M = Jamison Y Lord +Advanced Health Assessment and Diagnostic Reasoning Skills Lab 80322 M TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Advanced Health Assessment and Diagnostic Reasoning Skills Lab 80328 M TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Research Methods in Nursing 80336 NUR 715 - 20 TBA TBA = Tammie Lynette Gainey +Research Methods in Nursing 84350 NUR 715 - 30 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Research Methods in Nursing 80360 NUR 715 - 90 TBA TBA = Cynthia Bacon +Basic Principles of Nurse Anesthesia Practice 80337 NUR 727 - 50 W TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Physics and Mechanics of Anesthesia Delivery Systems 80338 NUR 728 - 50 T = Linda Ann Stone +Physics and Mechanics of Anesthesia Delivery Systems Laboratory 80339 F = Linda Ann Stone +Physics and Mechanics of Anesthesia Delivery Systems Laboratory 80340 F = Nancy C. Shedlick +Physics and Mechanics of Anesthesia Delivery Systems Laboratory 80341 F = Terry C Wicks +Physics and Mechanics of Anesthesia Delivery Systems Laboratory 80342 F TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Health Assessment for Nurse Anesthesia 80343 NUR 729 - 50 M = Terry C Wicks +Health Assessment Laboratory for Nurse Anesthesia 80344 W = Terry C Wicks +Health Assessment Laboratory for Nurse Anesthesia 80345 W TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Neuropathophysiology of Nurse Anesthesia 80346 NUR 730 - 50 M = Linda Ann Stone +Cardiovascular Pathophysiology for Nurse Anesthesia 80348 NUR 753 - 50 F = Linda Ann Stone +Pharmacology of Nurse Anesthesia II 80349 NUR 754 - 50 F = Terry C Wicks +Pharmacology of Nurse Anesthesia IV 80350 NUR 759 - 50 M = Terry C Wicks +Clinical Practicum in Nurse Anesthesia II 80351 NUR 772 - 50 TBA TBA = Nancy C. Shedlick +Clinical Practicum in Nurse Anesthesia IV 80352 NUR 774 - 50 TBA TBA = Linda Ann Stone +Health Disparities and Outcomes 80353 NUR 782 - 01 8:30 am - 11:20 am F Nursing Building, Moore 330 = Pamela Johnson Rowsey +Advanced Health Policy and Ethics 80354 NUR 783 - 01 8:30 am - 11:20 am F Nursing Building, Moore 329 = TBA +Directed Research 80355 NUR 790 - 01Directed Research 80356 NUR 790 - 03Independent Study 80357 NUR 792 - 01 TBA TBA = Mollie E Aleshire +Independent Study 80358 NUR 792 - 50Dissertation 80359 NUR 799 - 01 TBA TBA = Ratchneewan Ross +Dissertation Extension 80361 NUR 802 - 01Research Extension 80362 NUR 803 - 01Health Promotion and Disease Prevention for Advanced Practice Nursing 80363 NUR 810 - 40 TBA TBA = Tammie Lynette Gainey +Primary Care Management of the Adult II for Advanced Practice Nursing 80364 NUR 812 - 40 R = Carolyn C Hoskins +Practicum for Primary Care Management of the Adult II for Advanced Practice Nursing 80369 TBA TBA = Carolyn C Hoskins +Practicum for Primary Care Management of the Adult II for Advanced Practice Nursing 80366 TBA TBA = Betsy B. Lehman +Integrated Clinical Management I for the Advanced Practice Nurse in Primary Care 80370 NUR 814 - 40 T = Cheryl Arcuni Wicker +Integrated Clinical Practicum in Primary Care I for the Advanced Practice Nurse 80371 TBA TBA = Cheryl Arcuni Wicker +Advanced Concepts for Professional Communication in Primary Health Care 80372 NUR 815 - 40 T = Jamison Y Lord +Advanced Procedures in Primary Care 80373 TBA TBA = Jamison Y Lord +Biostatistics and Epidemiology Principles for Advanced Practice Nursing 80374 NUR 818 - 40 R = Shuying Sha +Effective Leadership for Practice 80375 NUR 819 - 50 TBA TBA = Nancy Hoffart +Analysis and Application of DNP Essentials: Scientific Underpinnings for Practice and Advanced Nursi 80376 NUR 824 - 60 T = Jamison Y Lord +Analysis and Application of DNP Essentials: Organizational and Systems Leadership, Information Syste 80377 NUR 827 - 60 T = Tara Anne Cleary +Applied Evidence-Based Practice & Translational Methods Project I 80378 R = Angela M. Kabbe +Applied Evidence-Based Practice & Translational Methods Project I 80380 R = Stephanie Pickett +Applied Evidence-Based Practice & Translational Methods Project I 80382 T TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Applied Evidence-Based Practice & Translational Methods Project I 80383 T TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Applied Evidence-Based Practice & Translational Methods Project IV 80384 T = Judith Ann Adams +Applied Evidence-Based Practice & Translational Methods Project IV 80385 T = Timothy J Sowicz +Applied Evidence-Based Practice & Translational Methods Project IV 80386 T = Rebecca Ashley Kalinoski +Applied Evidence-Based Practice & Translational Methods Project IV 80427 T = Nancy Hoffart +Applied Evidence-Based Practice & Translational Methods Project IV 80428 T = Joshua Ryan Borders +Applied Evidence-Based Practice & Translational Methods Project IV 80429 T = Kathryn Marie Lawrence +Applied Evidence-Based Practice & Translational Methods Project IV 80387 T = Eric Anthony Gill +Applied Evidence-Based Practice & Translational Methods Project IV 80388 T = Carolyn C Hoskins +Applied Evidence-Based Practice & Translational Methods Project IV 80389 T = Katie Scott Wingate +Applied Evidence-Based Practice & Translational Methods Project IV 80418 T TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Introduction to Food Science 82042 NTR 103 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Nursing Building, Moore 130 = Brenda Burgin Ross +Basic Quantitative Principles in Food and Nutrition 82045 NTR 203 - 01 5:00 pm - 6:50 pm W Stone Building 204 = Babbi Lois Stanley Hawkins +Introductory Nutrition 82276 NTR 213 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Jackson Library 032 = Maryanne Tigchelaar Perrin +Introductory Nutrition 82281 NTR 213 - 02 12:30 pm - 1:45 pm TR Stone Building 142 = Maryanne Tigchelaar Perrin +Introductory Nutrition 82582 NTR 213 - 03 8:00 am - 9:15 am TR Stone Building 142 = Keith M. Erikson +Introductory Nutrition 82804 NTR 213 - 04 11:00 am - 11:50 am MWF Stone Building 142 = Seth Armah +Introductory Nutrition 82808 NTR 213 - 05 8:00 am - 8:50 am MWF Patricia A Sullivan Science 200 = Seth Armah +Introductory Nutrition 82816 NTR 213 - 06 2:00 pm - 3:15 pm TR Stone Building 142 = Steven C Fordahl +Introductory Nutrition 82822 NTR 213 - 07 9:30 am - 10:45 am TR Bryan Building 160 = Laurie Helen Allen +Introductory Nutrition 82797 NTR 213 - 08 10:00 am - 10:50 am MWF Stone Building 142 = Jared T McGuirt +Introductory Nutrition 82047 NTR 213 - 09 TBA TBA = Brenda Burgin Ross +Introductory Nutrition 83336 NTR 213 - 10 3:30 pm - 4:45 pm TR Stone Building 142 = Keith M. Erikson +Nutrition Education and Application Processes 82589 NTR 302 - 01 8:00 am - 9:15 am TR Stone Building 215 = Amy Smith Moyer +Quantity Food Procurement and Production 82782 NTR 309 - 01 1:30 pm - 3:15 pm T Nursing Building, Moore 330 = Amy Smith Moyer +Qty Food Procuremnt / Prod Lab 82785 9:00 am - 11:50 am F Stone Building 303 = Amy Smith Moyer +Nutrition Throughout the Life Cycle 82914 NTR 313 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Stone Building 142 = Lauren A Haldeman +Food Science and Technology 82221 NTR 403 - 01 11:00 am - 11:50 am TR Stone Building 204 = Brenda Burgin Ross +Food Science and Technology Laboratory 82227 8:00 am - 10:50 am W Stone Building 303 = Brenda Burgin Ross +Intermediate Nutrition 82577 NTR 413 - 01 8:00 am - 9:15 am MW Eberhart Building 284 = Ron F. Morrison +International Nutrition and Cultural Foods 82987 NTR 421 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Stone Building 215 = Jigna Morarji Dharod +Undergraduate Research 82308 NTR 427 - 01 TBA TBA = Lauren A Haldeman +Undergraduate Research 82313 NTR 427 - 03 TBA TBA = Lenka Humenikova Shriver +Undergraduate Research 82318 NTR 427 - 04 TBA TBA = Maryanne Tigchelaar Perrin +Undergraduate Research 82323 NTR 427 - 05 TBA TBA = Jared T McGuirt +Undergraduate Research 82328 NTR 427 - 06 TBA TBA = Seth Armah +Undergraduate Research 82340 NTR 427 - 08 TBA TBA = Steven C Fordahl +Undergraduate Research 82344 NTR 427 - 09 TBA TBA = Keith M. Erikson +Undergraduate Research 82306 NTR 427 - 10 TBA TBA = Jigna Morarji Dharod +Nutrition Assessment 82928 NTR 450 - 01 12:00 pm - 1:15 pm TR School of Education Building 120 = Laurie Helen Allen +Nutrition Assessement Lab 83222 2:00 pm - 4:50 pm T Stone Building 204 = Laurie Helen Allen +Nutrition Assessement Lab 83224 2:00 pm - 4:50 pm R Stone Building 204 = Laurie Helen Allen +Advanced Nutrition 82876 NTR 460 - 01 1:00 pm - 2:50 pm MW School of Education Building 226 = Lauren A Haldeman +Professionalism in Dietetics 82865 NTR 482 - 01 5:00 pm - 6:50 pm M Stone Building 204 = Laurie Helen Allen +Honors Work 83331 NTR 493 - 01 TBA TBA = Lauren A Haldeman +Honors Work 83332 NTR 493 - 02 TBA TBA = Lenka Humenikova Shriver +Honors Work 84809 NTR 493 - 05 TBA TBA = Jared T McGuirt +Honors Work 84852 NTR 493 - 09 TBA TBA = Keith M. Erikson +Nutrition Assessment 82936 NTR 550 - 01 12:00 pm - 1:15 pm TR School of Education Building 120 = Laurie Helen Allen +Nutrition Assessment Lab 83241 2:00 pm - 4:50 pm T Stone Building 204 = Laurie Helen Allen +Nutrition Assessment Lab 83319 2:00 pm - 4:50 pm R Stone Building 204 = Laurie Helen Allen +Advanced Nutrition 82906 NTR 560 - 01 1:00 pm - 2:50 pm MW School of Education Building 226 = Deborah E. Kipp +Directed Study in Nutrition 84850 NTR 601 - 05 TBA TBA = Jared T McGuirt +Directed Study in Nutrition 84812 NTR 601 - 06 TBA TBA = Seth Armah +Directed Study in Nutrition 84709 NTR 601 - 09 TBA TBA = Keith M. Erikson +Directed Study in Nutrition 84851 NTR 601 - 10 TBA TBA = Jigna Morarji Dharod +Supervised Preparation for Professional and Community Engagement 82237 NTR 602 - 01 11:00 am - 1:50 pm TR Petty Building 213 = Babbi Lois Stanley Hawkins +Seminar in Nutrition 82287 3:00 pm - 4:50 pm M Petty Building 219 = TBA +Seminar in Nutrition 82289 3:00 pm - 4:50 pm M Petty Building 219 = TBA +Current Trends in Nutrition 83323 NTR 623 - 01 TBA TBA = Jared T McGuirt +Energy, Carbohydrate, Lipid Metabolism 83218 NTR 626 - 01 9:00 am - 10:50 am TR Patricia A Sullivan Science 203 = Ron F. Morrison +Vitamins and Minerals 83219 NTR 628 - 01 2:00 pm - 3:50 pm TR Eberhart Building 554 = Deborah E. Kipp +Research Skill Development 84907 NTR 670 - 01 TBA TBA = Lauren A Haldeman +Nutrition and Physical Performance 83328 NTR 676 - 01 11:00 am - 1:50 pm W Nursing Building, Moore 328 = Lenka Humenikova Shriver +Supervised Preparation for Practicum in Clinical Dietetics 82250 NTR 693 - 01 2:00 pm - 4:50 pm TR Stone Building 215 = Babbi Lois Stanley Hawkins +Doctoral Research 84707 NTR 790 - 03 TBA TBA = Lenka Humenikova Shriver +Doctoral Research 84708 NTR 790 - 04 TBA TBA = Maryanne Tigchelaar Perrin +Doctoral Research 84701 NTR 790 - 12 TBA TBA = Zhanxiang Zhou +Dissertation Problem 84712 NTR 799 - 01 TBA TBA = Lauren A Haldeman +Dissertation Problem 84705 NTR 799 - 03 TBA TBA = Lenka Humenikova Shriver +Dissertation Problem 84813 NTR 799 - 06 TBA TBA = Seth Armah +Dissertation Problem 84711 NTR 799 - 08 TBA TBA = Steven C Fordahl +Dissertation Problem 84702 NTR 799 - 12 TBA TBA = Zhanxiang Zhou +Thesis Extension 84760 NTR 801 - 01 TBA TBA = Jigna Morarji Dharod +Dissertation Extension 84761 NTR 802 - 01 TBA TBA = Jigna Morarji Dharod +Research Extension 84762 NTR 803 - 01 TBA TBA = Jigna Morarji Dharod +Violence in the Modern World 81644 PCS 205 - 01 3:00 pm - 5:50 pm T School of Education Building 208 = Marcia R Hale +Violence in the Modern World 81660 PCS 205 - 02 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Violence in the Modern World 81671 PCS 205 - 03 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Conflict Transformation 82266 PCS 215 - 02 TBA TBA = Omari Lee Dyson +Managing Conflict in Professional Contexts 82302 PCS 218 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Coleman Building 319 = Omari Lee Dyson +Foundations of Peace and Conflict Studies 81674 PCS 305 - 01 3:00 pm - 5:50 pm R School of Education Building 202 = TBA +Foundations of Peace and Conflict Studies 81682 PCS 305 - 02 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Working through Interpersonal Conflicts 82051 PCS 308 - 02 TBA TBA = Emily M. Janke +Conflict and Culture 81685 PCS 309 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR School of Education Building 106 = Marcia R Hale +Conflict and Culture 83775 12:30 pm - 1:45 pm TR School of Education Building 106 = Marcia R Hale +Conflict and Culture 82026 PCS 309 - 03 TBA TBA = Joseph William Cole +Conflict Research 82056 PCS 311 - 02 TBA TBA = Joseph William Cole +Global Peacebuilding 82060 PCS 415 - 02 TBA TBA = Joseph William Cole +Practicum I 82061 PCS 416 - 02 TBA TBA = Omari Lee Dyson +Independent Study in Peace and Conflict Studies 82070 PCS 450 - 01 TBA TBA = Joseph William Cole +Independent Study in Peace and Conflict Studies 82083 PCS 450 - 02 TBA TBA = Omari Lee Dyson +Independent Study in Peace and Conflict Studies 82095 PCS 450 - 03 TBA TBA = Douglas P Fry +Independent Study in Peace and Conflict Studies 82101 PCS 450 - 04 TBA TBA = Marcia R Hale +Independent Study in Peace and Conflict Studies 82108 PCS 450 - 05 TBA TBA = Emily M. Janke +Independent Study in Peace and Conflict Studies 82254 PCS 450 - 06 TBA TBA = Jeremy A. Rinker +Independent Study in Peace and Conflict Studies 84159 PCS 450 - 07 TBA TBA = Ali Bahsali Askarov +Principles and Practice of Conflict Management and Resolution 82119 PCS 600 - 01 6:00 pm - 8:50 pm R Coleman Building 319 = Marcia R Hale +Principles and Practice of Conflict Management and Resolution 82129 PCS 600 - 02 TBA TBA = Omari Lee Dyson +Indigenous Peace Practices 82138 PCS 601 - 01 6:00 pm - 8:50 pm T Coleman Building 319 = Douglas P Fry +Indigenous Peace Practices 82143 PCS 601 - 02 TBA TBA = Douglas P Fry +Topics in Peace and Conflict Studies 82146 PCS 608 - 01 6:00 pm - 8:50 pm M Coleman Building 319 = Ali Bahsali Askarov +Topics in Peace and Conflict Studies 82149 PCS 608 - 02 TBA TBA = Ali Bahsali Askarov +Transitional Justice 82152 PCS 610 - 01 6:00 pm - 8:50 pm W Coleman Building 319 = Jeremy A. Rinker +Transitional Justice 82218 PCS 610 - 02 TBA TBA Aug 18, 2020 - Oct 08, 2020 = TBA +Independent Study 82224 PCS 650 - 01 TBA TBA = Ali Bahsali Askarov +Independent Study 82238 PCS 650 - 02 TBA TBA = Joseph William Cole +Independent Study 82243 PCS 650 - 03 TBA TBA = Omari Lee Dyson +Independent Study 82246 PCS 650 - 04 TBA TBA = Douglas P Fry +Independent Study 82247 PCS 650 - 05 TBA TBA = Marcia R Hale +Independent Study 82249 PCS 650 - 06 TBA TBA = Emily M. Janke +Independent Study 82252 PCS 650 - 07 TBA TBA = Jeremy A. Rinker +Religion: Conflict and Confrontation 82256 PCS 665 - 02 TBA TBA = Jeremy A. Rinker +Introduction to Philosophy 80874 PHI 111 - 01 3:30 pm - 4:45 pm MW Ferguson Building 325 = Frances Bottenberg +Introduction to Philosophy 81396 PHI 111 - 02 TBA TBA = Frances Bottenberg +Introduction to Philosophy 81406 PHI 111 - 03 TBA TBA = Frances Bottenberg +Introduction to Philosophy 81554 PHI 111 - 04 TBA TBA = Janine C. Jones +Introduction to Philosophy 81568 PHI 111 - 05 TBA TBA = Janine C. Jones +Introduction to Philosophy 81457 PHI 111 - 06 10:00 am - 10:50 am MWF Ferguson Building 325 = Jeffrey I Kaplan +Introduction to Philosophy 81462 PHI 111 - 07 11:00 am - 11:50 am MWF Ferguson Building 325 = Jeffrey I Kaplan +Critical Thinking 81829 PHI 115 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Curry Building 244 = Insa Rebekka Lawler +Critical Thinking 81836 PHI 115 - 02 11:00 am - 12:15 pm TR Curry Building 244 = Insa Rebekka Lawler +Critical Thinking 81860 PHI 115 - 03 TBA TBA = Adam Mark Rosenfeld +Introduction to Ethics 83270 PHI 119 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Curry Building 312 = Elliot Jonathan Goodine +Introduction to Ethics 82288 PHI 119 - 02 TBA TBA = Elliot Jonathan Goodine +Contemporary Moral Problems 81541 PHI 121 - 01 TBA TBA = Richard Lee Gallimore +Contemporary Moral Problems 81547 PHI 121 - 02 TBA TBA = Richard Lee Gallimore +Contemporary Moral Problems 81552 PHI 121 - 03 TBA TBA = Richard Lee Gallimore +Contemporary Moral Problems 82080 PHI 121 - 04 TBA TBA = Michael Zimmerman +Contemporary Moral Problems 82090 PHI 121 - 05 TBA TBA = Michael Zimmerman +Contemporary Moral Problems 84653 PHI 121 - 06Medical Ethics 82255 PHI 220 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Curry Building 238 = Derek John Skillings +Medical Ethics 82259 PHI 220 - 02 11:00 am - 12:15 pm TR Curry Building 238 = Derek John Skillings +Ethics in the Computer Age 81441 PHI 222 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Curry Building 309 = Gaetano Edward Milazzo +Ethics in the Computer Age 81442 PHI 222 - 02 3:30 pm - 4:45 pm MW Curry Building 309 = Gaetano Edward Milazzo +Ethics in the Computer Age 82262 PHI 222 - 03 TBA TBA = Christopher Michael Metivier +History of Ancient Philosophy 81866 PHI 251 - 01 TBA TBA = Adam Mark Rosenfeld +History of Ancient Philosophy 81870 PHI 251 - 02 2:00 pm - 3:15 pm TR Curry Building 334 = Adam Mark Rosenfeld +Topics in PHI: Analytic PHI 83249 PHI 301 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR Ferguson Building 325 = Richard Lee Gallimore +Topics in PHI: PHI of the Arts 81579 PHI 301 - 02 TBA TBA = Janine C. Jones +Topics in PHI: Moral Responsib 82105 PHI 301 - 03 TBA TBA = Michael Zimmerman +Topics in PHI: PHI of Humor 82292 PHI 301 - 04 TBA TBA = Eva Deane Kort +Topics in PHI: PHI of Language 82362 PHI 301 - 05 TBA TBA = Eva Deane Kort +Introduction to Formal Logic 83266 PHI 310 - 01 3:30 pm - 4:45 pm MW Curry Building 237 = Insa Rebekka Lawler +Philosophy of Law 83263 PHI 335 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Curry Building 241 = Jeffrey I Kaplan +Existentialism, Phenomenology, and Structuralism 81523 PHI 348 - 01 TBA TBA = Frances Bottenberg +Major Philosophers 81875 PHI 351 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Curry Building 244 = Adam Mark Rosenfeld +Philosophy of Religion 81436 PHI 359 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR Curry Building 244 = Gaetano Edward Milazzo +Ethical Issues in Business 81501 PHI 361 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR Graham Building 209 = Michael Barr Matteson +Ethical Issues in Business 81499 PHI 361 - 02 3:30 pm - 4:45 pm TR Graham Building 209 = Michael Barr Matteson +Ethical Issues in Business 81502 PHI 361 - 03 TBA TBA = Michael Barr Matteson +Ethical Issues in Business 81503 PHI 361 - 04 TBA TBA = Michael Barr Matteson +Ethical Issues in Business 81504 PHI 361 - 05 TBA TBA = Michael Barr Matteson +Ethical Issues in Business 82271 PHI 361 - 06 TBA TBA = Nicholas Donald Zavediuk +Ethical Issues in Business 81819 PHI 361 - 07 TBA TBA = Wade M. Maki +Ethical Issues in Business 84645 PHI 361 - 08Ethical Issues in Entrepreneurship 81440 PHI 362 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR Curry Building 244 = Gaetano Edward Milazzo +Independent Study 82365 PHI 402 - 01 TBA TBA = Janine C. Jones +Methods, Skills, and Strategies for Physics 82631 PHY 101 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Petty Building 213 = Ian D Beatty +Conceptual Physics 82633 PHY 205 - 01 TBA TBA = Alan D Covell +Conceptual Physics Laboratory 82635 5:00 pm - 7:30 pm M Petty Building 307 = Alan D Covell +General Physics I 82636 PHY 211 - 01 11:00 am - 11:50 am MWF Petty Building 136 = Alan D Covell +General Physics Lab I 82637 12:30 pm - 3:20 pm T Petty Building 307 = Joel C. Shaw +General Physics Lab I 82639 3:30 pm - 6:20 pm T Petty Building 307 = Ronald J Belmont +General Physics Lab I 82641 3:00 pm - 5:50 pm W Petty Building 307 = Anatoly Miroshnichenko +General Physics Lab I 82642 12:30 pm - 3:20 pm R Petty Building 307 = Joel C. Shaw +General Physics Lab I 82643 3:30 pm - 6:20 pm R Petty Building 307 = Joel C. Shaw +General Physics II 82647 PHY 212 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Petty Building 136 = Joel C. Shaw +General Physics Lab II 82650 12:30 pm - 3:20 pm T Petty Building 301 = Promod R. Pratap +General Physics Lab II 82651 3:30 pm - 6:20 pm T Petty Building 301 = Promod R. Pratap +General Physics Lab II 82653 3:30 pm - 6:20 pm R Petty Building 301 = Ronald J Belmont +General Physics Lab II 82656 1:00 pm - 3:50 pm F Petty Building 301 = Edward H. Hellen +General Physics II with Calculus 82657 PHY 292 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF Petty Building 313 = Ronald J Belmont +General Physics II with Calculus Lab 82660 2:00 pm - 4:50 pm W Petty Building 301 = Ian D Beatty +General Physics II with Calculus Lab 82662 12:30 pm - 3:20 pm R Petty Building 301 = Ian D Beatty +Intro to Experimental Methods 82664 PHY 311 - 01 1:00 pm - 1:50 pm MW Petty Building 232 = and lab Alan D Covell + 2:00 pm - 4:50 pm M Petty Building 232 = and lab Alan D Covell +Mechanics 82668 PHY 323 - 01 11:00 am - 11:50 am MWF Petty Building 007 = William Gerace +Electricity and Magnetism I 82672 PHY 325 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Stone Building 217 = Promod R. Pratap +Individual Study 84829 PHY 396 - 01 TBA TBA = Ronald J Belmont +Selected Topics in Physics 82676 PHY 420 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Petty Building 227 = Ian D Beatty +Analytical Methods for Physics 82678 PHY 453 - 01 9:00 am - 9:50 am MWF Petty Building 217 = William Gerace +Politics in a Digital World 82847 PSC 101 - 02 11:00 am - 11:50 am MWF Curry Building 238 = Elizabeth McNamara +Exploring Political Issues 84225 PSC 105 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF Curry Building 204 = Amanda L. Sink +Exploring Political Issues 83590 PSC 105 - 02 2:00 pm - 3:15 pm MW Curry Building 204 = Malcolm J. Colbert +Exploring Political Issues 84177 PSC 105 - 03 8:00 am - 9:15 am TR Curry Building 204 = Amanda L. Sink +Exploring Political Issues 83593 PSC 105 - 04 TBA TBA = Elizabeth McNamara +American Politics 83599 PSC 200 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Curry Building 204 = Malcolm J. Colbert +American Politics 83603 PSC 200 - 02 3:30 pm - 4:45 pm TR Curry Building 204 = David B. Holian +American Politics 83601 PSC 200 - 03 8:00 am - 8:50 am MWF Curry Building 204 = Elizabeth McNamara +American Politics 83606 PSC 200 - 04 12:00 pm - 12:50 pm MWF Curry Building 204 = Amanda L. Sink +Introduction to Public Policy 83609 PSC 210 - 01 9:00 am - 9:50 am MWF Curry Building 332 = Malcolm J. Colbert +The International System 83611 PSC 240 - 01 9:00 am - 9:50 am MWF Curry Building 312 = TBA +The International System 83618 PSC 240 - 02 11:00 am - 12:15 pm TR Graham Building 106 = TBA +Model United Nations 83627 PSC 250 - 01 3:30 pm - 4:45 pm W Moore Humanities & Research Ad 2209 = Michael Patrick Broache +Introduction to Comparative Politics 83631 PSC 260 - 01 1:00 pm - 1:50 pm MWF Curry Building 238 = William E. Crowther +Introduction to Comparative Politics 83652 PSC 260 - 02 2:00 pm - 3:15 pm TR Curry Building 204 = Fabrice Lehoucq +Introduction to Political Theory 83669 PSC 270 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR Curry Building 244 = Patrick T Giamario +The Politics of Revolution 83676 PSC 300 - 01 9:00 am - 9:50 am MWF Curry Building 238 = William E. Crowther +International Relations 83681 PSC 300 - 02 2:00 pm - 3:15 pm MW Ferguson Building 248 = TBA +Politics of Deception 83700 PSC 300 - 03 3:30 pm - 4:45 pm TR Curry Building 332 = Patrick T Giamario +Research Methods in Political Science 83712 PSC 301 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR Curry Building 312 = TBA +Research Methods in Political Science 83714 PSC 301 - 02 9:30 am - 10:45 am TR Curry Building 247 = David B. Holian +Environmental Law and Policy 84865 PSC 312 - 01 8:00 am - 9:15 am TR Curry Building 247 = Kevin M Redding +Judicial Process 83718 PSC 316 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Curry Building 309 = Susan W. Johnson +Constitutional Law 83767 PSC 318 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR Curry Building 309 = Susan W. Johnson +American Interest Group Politics 83772 PSC 329 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Curry Building 204 = Gregory E. McAvoy +Internship in Campaigns and Elections 83778 PSC 330 - 01 3:30 pm - 4:45 pm MW Curry Building 244 = Thomas H. Little +The American Presidency 83797 PSC 334 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR Curry Building 238 = David B. Holian +The American Presidency 83802 12:30 pm - 1:45 pm TR Curry Building 238 = David B. Holian +International Law 83808 PSC 341 - 01 12:00 pm - 12:50 pm MWF Curry Building 244 = Michael Patrick Broache +Selected Topics in Comparative Politics: European Union 83830 3:30 pm - 4:45 pm MW Curry Building 247 = William E. Crowther +Selected Topics in Comparative Politics: European Union 83837 3:30 pm - 4:45 pm MW Curry Building 247 = William E. Crowther +Selected Topics in Comparative Politics: Politics of Latin America 83852 11:00 am - 12:15 pm TR Curry Building 332 = Fabrice Lehoucq +African Political Systems 83819 PSC 391 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF Curry Building 238 = Michael Patrick Broache +Individual Study 83906 PSC 401 - 01 TBA TBA = Gregory E. McAvoy +Individual Study 83908 PSC 402 - 01 TBA TBA = Gregory E. McAvoy +Topics in Public Affairs: Strategic Planning 83929 TBA TBA = Tony G. Letrent-Jones +Topics in Public Affairs: Grant Writing 83936 TBA TBA = Nancy P Hunter +Topics in Public Affairs: Nonprofit Law 83941 TBA TBA = Robert W. Saunders +Nonprofit Management and Leadership 83912 PSC 440 - 01 TBA TBA = Tamaki Onishi +Nonprofit Management and Leadership 83918 PSC 440 - 02 9:00 am - 4:00 pm S Curry Building 331 = Tamaki Onishi +Honors Work 83921 PSC 493 - 01 TBA TBA = Jerry Pubantz +Topics in Public Affairs: Oral Communication Skills 83950 5:20 pm - 6:20 pm M Curry Building 244 = Kimberly Marie Cuny +Topics in Public Affairs: Strategic Planning 83956 TBA TBA = Tony G. Letrent-Jones +Topics in Public Affairs: Grant Writing 83963 TBA TBA = Nancy P Hunter +Topics in Public Affairs: Legal Issues in Public Administration 83973 9:00 am - 12:00 pm S Curry Building 332 = Marshall R. Hurley +Topics in Public Affairs: Nonprofit Law 84002 6:35 pm - 9:20 pm M Curry Building 244 = Robert W. Saunders +Urban Political System 84014 PSC 520 - 01 6:30 pm - 9:20 pm R Curry Building 331 = Allison Faye Bramwell +Nonprofit Management and Leadership 84032 PSC 540 - 01 9:00 am - 4:00 pm S Curry Building 244 = Tamaki Onishi +Nonprofit Management and Leadership 84037 PSC 540 - 02 TBA TBA = Tamaki Onishi +Special Topics in Public Administration 84885 PSC 560 - 02 TBA TBA = Antonia Monk Richburg +Public Administration and Management 84049 PSC 600 - 01 6:30 pm - 9:20 pm W Curry Building 332 = Alan H Bacot +Quantitative Analysis and Program Evaluation 84052 PSC 602 - 01 6:30 pm - 9:20 pm T Curry Building 237 = TBA +Public Personnel Management 84054 PSC 604 - 01 7:00 pm - 9:50 pm M Curry Building 332 = TBA +Community and Economic Development Theory and Practice 84055 PSC 630 - 01 6:30 pm - 9:20 pm T Curry Building 244 = Allison Faye Bramwell +Special Problems in Political Science 84056 PSC 697 - 01 TBA TBA = Alan H Bacot +Special Problems in Political Science 84058 PSC 698 - 01 TBA TBA = Alan H Bacot +General Psychology 81337 PSY 121 - 01 3:30 pm - 4:45 pm MW Eberhart Building 284 = TBA +General Psychology 81339 PSY 121 - 02 12:30 pm - 1:45 pm TR Eberhart Building 250 = TBA +General Psychology 81340 PSY 121 - 03 9:30 am - 10:45 am TR Eberhart Building 250 = Sara J Estle +General Psychology 81342 PSY 121 - 04 3:30 pm - 4:45 pm TR Eberhart Building 284 = Jessica Stark Caporaso +General Psychology 81344 PSY 121 - 05 11:00 am - 12:15 pm TR Eberhart Building 250 = Emily Marie Carrigan +General Psychology 81347 PSY 121 - 06 TBA TBA = Virginia Michelle Baker-Russell +Careers in Psychology 81350 PSY 122 - 01 4:00 pm - 4:50 pm M Eberhart Building 250 = Emily Marie Carrigan +Statistics in Behavioral Science Research 84661 PSY 211 - 01 TBA TBA = Douglas W. Levine +Statistics in Behavioral Science Research 84662 PSY 211 - 02 12:30 pm - 1:45 pm MW Patricia A Sullivan Science 200 = Robert W Wiley +Biological Psychology 81353 PSY 230 - 01 TBA TBA = Pamela R. Ladrow +Biological Psychology 81355 PSY 230 - 02 TBA TBA = Pamela R. Ladrow +Principles of Learning 81361 PSY 240 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Petty Building 313 = Sara J Estle +Developmental Psychology 81364 PSY 250 - 01 TBA TBA = Janet J. Boseovski +Developmental Psychology 81367 PSY 250 - 02 2:00 pm - 3:15 pm TR Petty Building 150 = Jasmine Marie DeJesus +Developmental Psychology 81369 PSY 250 - 03 9:30 am - 10:45 am TR Stone Building 142 = Shaylene Elizabeth Nancekivell +Psychological Perspectives on Social Psychology 81371 PSY 260 - 01 3:30 pm - 4:45 pm MW Petty Building 303 = Brittany S Cassidy +Psychological Perspectives on Social Psychology 81383 PSY 260 - 02 9:30 am - 10:45 am TR Petty Building 219 = Brittany S Cassidy +Theories of Personality 81386 PSY 265 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR Nursing Building, Moore 130 = Sudheera Talagalagae Ranaweera +Introduction to Clinical Psychology 81390 PSY 275 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Bryan Building 160 = Michaeline Rae Jensen +Introduction to Clinical Psychology 81393 PSY 275 - 02 3:30 pm - 4:45 pm TR Nursing Building, Moore 226 = Blair E. Wisco +Cognitive Psychology 81395 PSY 280 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR Eberhart Building 284 = Christopher N Wahlheim +Cognitive Psychology 81397 PSY 280 - 02 9:00 am - 9:50 am MWF Petty Building 313 = Jack Michael Kuhns +Research Methods in Psychology 81401 PSY 311 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR Eberhart Building 250 = and lab Levi Robert Baker-Russell +Research Methods in Psychology: Lab 81403 MW = Virginia Michelle Baker-Russell +Research Methods in Psychology: Lab 81404 MW = Virginia Michelle Baker-Russell +Research Methods in Psychology: Lab 81405 TR = Virginia Michelle Baker-Russell +Research Methods in Psychology: Lab 81408 TR = Virginia Michelle Baker-Russell +Research Methods in Psychology: Lab 81409 TR = Virginia Michelle Baker-Russell +Research Methods in Psychology: Lab 81410 TR = Virginia Michelle Baker-Russell +Belief in "Weird" Things 81411 PSY 318 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR Nursing Building, Moore 329 = Michael J. Kane +Belief in "Weird" Things 81412 PSY 318 - 02 3:30 pm - 4:45 pm TR Nursing Building, Moore 329 = Michael J. Kane +Abnormal Psychology 81413 PSY 341 - 01 TBA TBA = Suzanne Marie Schallhorn +Abnormal Psychology 81414 PSY 341 - 02 2:00 pm - 3:15 pm MW Eberhart Building 284 = Suzanne Marie Schallhorn +Ethnicity, Development, and Psychopathology 81415 PSY 370 - 01 3:30 pm - 4:45 pm MW Petty Building 136 = Michaeline Rae Jensen +Health Psychology and Culture 81416 PSY 390 - 01 TBA TBA = Pamela R. Ladrow +Ex:Cognitive Neuroscience 82284 2:00 pm - 3:15 pm MW Stone Building 142 = Robert W Wiley +Academic Writing in Psychology 81417 PSY 401 - 01 TBA TBA = Paul Silvia +Intermediate Psychological Statistics 81418 PSY 410 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Petty Building 303 = Stuart Marcovitch +History and Systems of Psychology 81419 PSY 415 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Graham Building 209 = Timothy D. Johnston +Research Experience in Psychology 81649 PSY 433 - 01 TBA TBA = Michael J. Kane +Research Experience in Psychology 81651 PSY 433 - 02 TBA TBA = Blair E. Wisco +Research Experience in Psychology 81652 PSY 433 - 03 TBA TBA = Shaylene Elizabeth Nancekivell +Research Experience in Psychology 81655 PSY 433 - 04 TBA TBA = Kari Merrill Eddington +Research Experience in Psychology 81657 PSY 433 - 05 TBA TBA = Dayna R. Touron +Research Experience in Psychology 81658 PSY 433 - 06 TBA TBA = Paul Silvia +Research Experience in Psychology 81659 PSY 433 - 07 TBA TBA = Michaeline Rae Jensen +Research Experience in Psychology 81661 PSY 433 - 08 TBA TBA = Suzanne Marie Schallhorn +Research Experience in Psychology 81662 PSY 433 - 09 TBA TBA = Robert W Wiley +Research Experience in Psychology 81664 PSY 433 - 10 TBA TBA = Julia M Smith +Research Experience in Psychology 81843 PSY 433 - 11 TBA TBA = Ethan Zell +Research Experience in Psychology 81846 PSY 433 - 12 TBA TBA = Brittany S Cassidy +Research Experience in Psychology 81848 PSY 433 - 13 TBA TBA = Christopher N Wahlheim +Research Experience in Psychology 81839 PSY 433 - 14 TBA TBA = Levi Robert Baker-Russell +Research Experience in Psychology 82829 PSY 433 - 15 TBA TBA = Peter Delaney +Research Experience in Psychology 83651 PSY 433 - 16 TBA TBA = Jasmine Marie DeJesus +Research Experience in Psychology 83654 PSY 433 - 17 TBA TBA = Janet J. Boseovski +Research Experience in Psychology 84551 PSY 433 - 18 TBA TBA = Gabriela Livas Stein +Changing Behavior in Real World Settings 81420 PSY 444 - 01 TBA TBA = Sara J Estle +Social and Personality Development 81421 PSY 455 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR Petty Building 150 = Jasmine Marie DeJesus +Cognitive Development 81422 PSY 456 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR Petty Building 150 = Shaylene Elizabeth Nancekivell +Social Cognition: Perceiving and Thinking in a Social Context 81423 PSY 462 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR Petty Building 313 = Ethan Zell +Psychological Perspectives on Personal Relationships 81425 PSY 463 - 01 3:30 pm - 4:45 pm MW Petty Building 224 = Virginia Michelle Baker-Russell +Psychological Disorders of Children 81426 PSY 470 - 01 3:30 pm - 4:45 pm MW Patricia A Sullivan Science 200 = Ashleigh Haire Gallagher +Field Experience in Applied Settings 81428 PSY 472 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Brown Building 215 = Emily Marie Carrigan +The Psychology of Thinking 81429 PSY 483 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Petty Building 150 = Peter Delaney +Directed Readings in Psychology 81855 PSY 490 - 01 TBA TBA = Shaylene Elizabeth Nancekivell +Directed Readings in Psychology 81857 PSY 490 - 02 TBA TBA = Dayna R. Touron +Directed Readings in Psychology 81861 PSY 490 - 03 TBA TBA = Brittany S Cassidy +Directed Readings in Psychology 83656 PSY 490 - 04 TBA TBA = Janet J. Boseovski +Honors Independent Study 81851 PSY 493 - 01 TBA TBA = Blair E. Wisco +Honors Independent Study 81853 PSY 493 - 02 TBA TBA = Ethan Zell +Graduate Problems in Psychology 81865 PSY 601 - 01 TBA TBA = Michael J. Kane +Graduate Problems in Psychology 81868 PSY 601 - 02 TBA TBA = Julia M Smith +Graduate Problems in Psychology 82831 PSY 601 - 03 TBA TBA = Peter Delaney +Graduate Problems in Psychology 84897 PSY 601 - 04 TBA TBA = Pamela R. Ladrow +First Year Research Practicum 82027 PSY 605 - 01 TBA TBA = Michael J. Kane +Statistical Methods in Psychology I 81445 PSY 609 - 01 3:30 pm - 5:30 pm MW Patricia A Sullivan Science 218 = and lab Douglas W. Levine +Proseminar in Experimental Psychology I 81515 PSY 630 - 01 9:00 am - 11:50 am M Eberhart Building 579 = Peter Delaney +Thesis 81871 PSY 699 - 01 TBA TBA = Michaeline Rae Jensen +Thesis 81994 PSY 699 - 02 TBA TBA = Suzanne Marie Schallhorn +Thesis 81995 PSY 699 - 03 TBA TBA = Ethan Zell +Thesis 81996 PSY 699 - 04 TBA TBA = Brittany S Cassidy +Thesis 81997 PSY 699 - 05 TBA TBA = Christopher N Wahlheim +Thesis 82833 PSY 699 - 06 TBA TBA = Peter Delaney +Thesis 84710 PSY 699 - 07 TBA TBA = Jasmine Marie DeJesus +Psychological Disorders in Children 81589 PSY 707 - 01 12:00 pm - 2:50 pm W Eberhart Building 359 = Julia M Smith +Psychological Disorders in Adults 81592 PSY 708 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR Eberhart Building 359 = Rosemery N. Gray +Teaching of Psychology 81594 PSY 721 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR Eberhart Building 359 = Paul Silvia +Theory and Methods of Intellectual Assessment 81596 PSY 728 - 01 9:00 am - 11:50 am W Eberhart Building 359 = TBA +Contemporary Problems 84786 M = Christopher N Wahlheim +Contemporary Problems 81597 9:30 am - 12:15 pm M Eberhart Building 359 = Blair E. Wisco +Contemporary Problems 81599 9:30 am - 12:15 pm R Eberhart Building 359 = Levi Robert Baker-Russell +Diversity 81602 PSY 741 - 01 11:00 am - 12:15 pm T 1100 West Market St 231 = Gabriela Livas Stein +Case Conceptualization 81605 PSY 741 - 02 11:00 am - 12:15 pm T 1100 West Market St 231 = Rosemery N. Gray +Supervision 81607 PSY 741 - 03 11:00 am - 12:15 pm T 1100 West Market St 231 = Kari Merrill Eddington +Practicum in Clinical Intervention 81610 PSY 742 - 01 TBA TBA = Susan P. Keane +Practicum in Clinical Intervention 81611 PSY 742 - 02 TBA TBA = Rosemery N. Gray +Practicum in Clinical Intervention 81631 PSY 742 - 03 TBA TBA = Kari Merrill Eddington +Practicum in Clinical Intervention 81633 PSY 742 - 04 TBA TBA = Jason Leon Herndon +Independent Doctoral Research 82035 PSY 751 - 01 TBA TBA = Michael J. Kane +Independent Doctoral Research 82036 PSY 751 - 02 TBA TBA = Blair E. Wisco +Independent Doctoral Research 82037 PSY 751 - 03 TBA TBA = Kari Merrill Eddington +Independent Doctoral Research 82040 PSY 751 - 04 TBA TBA = Dayna R. Touron +Independent Doctoral Research 82041 PSY 751 - 05 TBA TBA = Julia M Smith +Independent Doctoral Research 82043 PSY 751 - 06 TBA TBA = Levi Robert Baker-Russell +Independent Doctoral Research 82837 PSY 751 - 07 TBA TBA = Peter Delaney +Independent Doctoral Research 84553 PSY 751 - 08 TBA TBA = Gabriela Livas Stein +Independent Doctoral Research 84790 PSY 751 - 09 TBA TBA = Susan P. Keane +Independent Doctoral Research 84866 PSY 751 - 10 TBA TBA = Christopher N Wahlheim +Preliminary Examination: Integration Across at Least Two Areas Within Psychology 82023 PSY 761 - 01 TBA TBA = Kari Merrill Eddington +Preliminary Examination: Integration Across at Least Two Areas Within Psychology 84791 PSY 761 - 02 TBA TBA = Susan P. Keane +Advanced Practicum in Clinical Psychology 81637 PSY 762 - 01 TBA TBA = Susan P. Keane +Advanced Practicum in Clinical Psychology 81638 PSY 762 - 02 TBA TBA = Rosemery N. Gray +Advanced Practicum in Clinical Psychology 81640 PSY 762 - 03 TBA TBA = Kari Merrill Eddington +Advanced Practicum in Clinical Psychology 81643 PSY 762 - 04 TBA TBA = Jason Leon Herndon +Internship in Clinical Psychology 81609 PSY 763 - 01 TBA TBA = Susan P. Keane +Doctoral Dissertation Research 82007 PSY 799 - 01 TBA TBA = Michael J. Kane +Doctoral Dissertation Research 82008 PSY 799 - 02 TBA TBA = Blair E. Wisco +Doctoral Dissertation Research 82015 PSY 799 - 03 TBA TBA = Kari Merrill Eddington +Doctoral Dissertation Research 82016 PSY 799 - 04 TBA TBA = Suzanne Marie Schallhorn +Doctoral Dissertation Research 82019 PSY 799 - 05 TBA TBA = Stuart Marcovitch +Doctoral Dissertation Research 82021 PSY 799 - 06 TBA TBA = Christopher N Wahlheim +Doctoral Dissertation Research 83660 PSY 799 - 07 TBA TBA = Janet J. Boseovski +Doctoral Dissertation Research 84552 PSY 799 - 08 TBA TBA = Gabriela Livas Stein +Doctoral Dissertation Research 84720 PSY 799 - 09 TBA TBA = Rosemery N. Gray +Thesis Extension 81999 PSY 801 - 01 TBA TBA = Michael J. Kane +Dissertation Extension 82002 PSY 802 - 01 TBA TBA = Michael J. Kane +Dissertation Extension 82003 PSY 802 - 02 TBA TBA = Stuart Marcovitch +Dissertation Extension 84547 PSY 802 - 03 TBA TBA = Janet J. Boseovski +Medical Terminology for Public Health Professionals 83317 HEA 113 - 01 TBA TBA = Sandra E Echeverria +Medical Terminology for Public Health Professionals 83322 HEA 113 - 02 TBA TBA = Daniel L. Bibeau +Personal Health 83324 HEA 201 - 01 8:00 am - 9:15 am TR Bryan Building 132 = TBA +Personal Health 83326 HEA 201 - 02 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Personal Health 83327 HEA 201 - 03 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Peer Health Education: Selected Topics 83329 HEA 203 - 01 3:30 pm - 4:45 pm W School of Education Building 219 = Jamie L Stephens +Human Sexuality 83330 HEA 260 - 01 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Human Sexuality 83333 HEA 260 - 02 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Global Health 83335 HEA 307 - 01 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Global Health 83338 HEA 307 - 02 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Introduction to Public Health 83342 HEA 308 - 01 9:30 am - 10:45 am TR School of Education Building 208 = Michael A. Perko +Introduction to Public Health 83346 HEA 308 - 02 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Introduction to Public Health 83356 HEA 308 - 03 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Mental Health and Well-Being 83357 HEA 310 - 01 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Public Health and Healthcare Systems in the US 83358 HEA 312 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Bryan Building 132 = Christina Michelle Yongue +Public Health and Healthcare Systems in the US 83359 HEA 312 - 02 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Public Health Diseases 83361 HEA 314 - 01 3:30 pm - 4:45 pm MW School of Education Building 206 = Sharon D. Morrison +Public Health Diseases 83362 HEA 314 - 02 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Epidemiology 83365 HEA 315 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR School of Education Building 206 = Sandra E Echeverria +Epidemiology 83367 HEA 315 - 02 TBA TBA = Jennifer Toller Erausquin +Introduction to Public Health Education Practice 83371 HEA 339 - 01 TR = TBA +Introduction to Public Health Education Practice 83372 HEA 339 - 02 TR = Crystal Tiffany Ann Dixon +Program Planning and Evaluation 83377 HEA 405 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Bryan Building 132 = TBA +Internship Planning 83381 HEA 426 - 01 9:30 am - 10:45 am TR School of Education Building 202 = TBA +Gender and Health 83382 HEA 433 - 01 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Gender and Health 83385 HEA 433 - 02 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Income, Social Status, and Health 83388 HEA 447 - 01 TBA TBA = Carrie M Rosario +Income, Social Status, and Health 83392 HEA 447 - 02 TBA TBA = Carrie M Rosario +Community Health Interventions II 83395 HEA 466 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR Moore Humanities & Research Ad 1214 = Erica Danielle Payton +Independent Study 83398 HEA 475 - 01 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Independent Study 83402 HEA 475 - 02 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Independent Study 83406 HEA 475 - 03 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Independent Study 83410 HEA 475 - 04 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Foundations of Public Health 83411 HEA 601 - 01 6:00 pm - 8:50 pm M Bryan Building 121 = Daniel L. Bibeau +Quantitative Methods 83413 HEA 604 - 01 6:00 pm - 8:50 pm R Bryan Building 121 = Gracielee Mckenzie Weaver +Determinants of Health 83416 HEA 607 - 01 6:00 pm - 8:50 pm W Bryan Building 117 = Sharon D. Morrison +Assessment and Program Planning II 83418 HEA 614 - 01 6:00 pm - 8:50 pm T Bryan Building 121 = Carrie M Rosario +Systems, Leadership, and Policy II 83420 HEA 615 - 01 6:00 pm - 8:50 pm R Bryan Building 117 = Erica Danielle Payton +Public Health Theories and Strategies 83415 HEA 621 - 01 6:00 pm - 8:50 pm T Bryan Building 117 = Tracy R. Nichols +Evaluation Methods 83422 HEA 625 - 01 6:00 pm - 8:50 pm M Bryan Building 117 = Jeffrey John Milroy +Foundations of Health Coaching 83424 HEA 630 - 01 6:00 pm - 8:50 pm W Moore Humanities & Research Ad 1207 = Regina Lynette McCoy +Qualitative Methods in Public Health 83425 HEA 705 - 01 2:00 pm - 4:50 pm R Moore Humanities & Research Ad 1304 = Tracy R. Nichols +Foundations of Research for Public Health Education 83428 HEA 751 - 01 2:00 pm - 4:50 pm T Moore Humanities & Research Ad 1304 = Amanda E Tanner +Doctoral Dissertation Research 83430 HEA 799 - 01 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Research Extension 83433 HEA 803 - 01 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Introduction to Religious Studies 83555 REL 101 - 01 TBA TBA = Gregory P. Grieve +Introduction to Religious Studies 83570 REL 101 - 02 TBA TBA = Gregory P. Grieve +Introduction to Religious Studies 83575 REL 101 - 03 TBA TBA = David C McDuffie +Introduction to Religious Studies 83607 REL 101 - 04 TBA TBA = David C McDuffie +Religion, Ritual, and the Arts 83614 REL 104 - 01 TBA TBA = Michelle Ann Rosquillo +Religion, Ritual, and the Arts 83620 REL 104 - 02 TBA TBA = Michelle Ann Rosquillo +Religion and Contemporary Culture 83626 REL 109 - 01 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Religion and Contemporary Culture 83632 REL 109 - 02 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Introduction to Asian Religion 83642 REL 111 - 01 11:00 am - 11:50 am MWF Graham Building 402 = Ashlee Norene Andrews +Introduction to Asian Religion 83653 REL 111 - 02 1:00 pm - 1:50 pm MWF Ferguson Building 325 = Ashlee Norene Andrews +Introduction to Asian Religion 83661 REL 111 - 03 TBA TBA = Rohit Singh +Introduction to Asian Religion 83666 REL 111 - 04 TBA TBA = Rohit Singh +Intro to Scripturl Lang-Hebrew 83675 REL 190 - 01 6:00 pm - 7:15 pm MW Graham Building 203 = TBA +The Bible in Western Culture 83684 REL 201 - 01 TBA TBA = Andrew Mutua Mbuvi +The Bible in Western Culture 83691 REL 201 - 02 TBA TBA = Andrew Mutua Mbuvi +Hebrew Bible 83701 REL 202 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR Curry Building 241 = Ellen Davina Haskell +Modern Problems of Belief 83711 REL 207 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR Foust Building 111 = TBA +Modern Problems of Belief 83723 REL 207 - 02 3:30 pm - 4:45 pm TR Nursing Building, Moore 331 = TBA +Christianity from the Reformation to the Present 83730 REL 212 - 01 TBA TBA = David C McDuffie +Buddhism 83736 REL 221 - 01 8:00 am - 9:15 am TR Curry Building 237 = Rohit Singh +Buddhism 83745 REL 221 - 02 11:00 am - 12:15 pm TR Ferguson Building 248 = Rohit Singh +Approaches to the Qur'an 83753 REL 226 - 01 3:30 pm - 4:45 pm MW Foust Building 111 = Alyssa Beth Gabbay +Introduction to African American Religions 83759 REL 229 - 01 9:00 am - 9:50 am MWF Foust Building 111 = Andrew Mutua Mbuvi +Religion in America 83769 REL 231 - 01 2:00 pm - 2:50 pm MWF Ferguson Building 322 = TBA +Religion in America 83777 REL 231 - 02 3:00 pm - 3:50 pm MWF Graham Building 308 = TBA +Religious Traditions and Care of the Earth 83783 REL 250 - 01 TBA TBA = David C McDuffie +Thinking About Religion 83796 REL 298 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Foust Building 111 = Gregory P. Grieve +Christianity in Byzantium 83801 REL 303 - 01 4:00 pm - 6:50 pm T Foust Building 111 = Derek Krueger +Judaism and the Construction of Gender 83813 REL 312 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR Foust Building 111 = Ellen Davina Haskell +Philosophical Issues in Religion 83824 REL 324 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Foust Building 111 = David C McDuffie +Tutorial 84858 REL 401 - 01 TBA TBA = Alyssa Beth Gabbay +Tutorial 84859 REL 401 - 02 TBA TBA = Ashlee Norene Andrews +Internship in Religious Studies 83834 REL 420 - 01 8:00 am - 8:50 am MWF Foust Building 111 = Alyssa Beth Gabbay +College Writing I 83348 RCO 101 - 01 2:00 pm - 2:50 pm MWF Mary Foust Dorm, Res. College 128 = Ryan David Piper +College Algebra 83763 RCO 115 - 01 MWF = James Edward Rudzinski +Beginning Spanish I 83742 RCO 122 - 01 5:00 pm - 6:15 pm MW Mary Foust Dorm, Res. College 120 = Marisa Guerrero Gonzalez +Media Savvy 83613 RCO 155 - 01 11:00 am - 11:50 am MWF Guilford Residence Hall 118 = Anne Corinne Barton +GRO: Millennial Narratives 83624 RCO 155 - 02 6:00 pm - 8:50 pm M Grogan Residence Hall 105 = Love Crossling Jones +ASH: The Supreme Court 83307 RCO 202 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR Guilford Residence Hall 119 = Christine Rowse Flood +ASH: Ethics-Post Millennials 83311 RCO 203 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR Mary Foust Dorm, Res. College 120 = William Joseph Dodson +STR: Ethics for Sustainability 83316 RCO 203 - 02 12:30 pm - 1:45 pm TR Guilford Residence Hall 118 = William Joseph Dodson +GRO: Ethics & Imagination 83633 RCO 203 - 03 10:00 am - 10:50 am MWF Grogan Residence Hall 105 = Sheryl Joy Lieb +GRO: Ethics & Imagination 83640 RCO 203 - 04 11:00 am - 12:15 pm TR Grogan Residence Hall 105 = Sheryl Joy Lieb +ASH: Fairy Tale Literature 83315 RCO 204 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR Mary Foust Dorm, Res. College 128 = TBA +STR: Rhetoric of the Web 83334 RCO 204 - 02 12:30 pm - 1:45 pm TR Mary Foust Dorm, Res. College 128 = Alan Benson +GRO: Emotional Intelligence 83649 RCO 205 - 01 9:00 am - 9:50 am MWF Grogan Residence Hall 105 = TBA +Animals and Ourselves in Art 83344 RCO 206 - 01 1:00 pm - 1:50 pm MWF Mary Foust Dorm, Res. College 120 = Larry E. Lavender +GRO: Art of Resistance 83686 RCO 206 - 02 9:30 am - 10:45 am TR Grogan Residence Hall 105 = Sarah Elizabeth Colonna +STR:Orwell/20th Century 83325 RCO 222 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR Guilford Residence Hall 119 = Anne Corinne Barton +Introductory Concepts in Biology 83339 RCO 252 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF Guilford Residence Hall 119 = Margaret Kay Hood +Introductory Concepts in Biology 83719 RCO 252 - 02 3:30 pm - 4:45 pm MW Grogan Residence Hall 105 = Margaret L. Horton +General Psychology 83757 RCO 273 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Guilford Residence Hall 119 = Jessica Stark Caporaso +GRO: How to Get an Internship 83697 RCO 301 - 01 1:00 pm - 2:50 pm M Grogan Residence Hall 105 = Margaret L. Horton +GRO: Independent Study 83709 RCO 301 - 02 TBA TBA = Sarah Elizabeth Colonna +Independent Study 84892 RCO 301 - 03 TBA TBA = William Joseph Dodson +GRO: Research Capstone 83713 RCO 390 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR Grogan Residence Hall 105 = John R. Sopper +Fashion Retail Management 82460 RCS 264 - 01 8:00 am - 8:50 am MWF Stone Building 142 = TBA +Visual Merchandising and Product Presentation 82461 RCS 363 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR Nursing Building, Moore 330 = Anne Mitchell Wood +Advanced Retail Buying and Merchandising 82462 RCS 460 - 01 TBA TBA = Jin Su +Global Retail Strategy and Management 82463 RCS 464 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF Stone Building 204 = Trisha W Kemerly +Advanced Retail Buying and Merchandising 82464 RCS 560 - 01 TBA TBA = Jin Su +Behavior-Soft Lines Consumers 82465 RCS 662 - 01 TBA TBA = Kittichai Watchravesringkan +Elementary Russian I 83022 RUS 101 - 01 11:00 am - 11:50 am MWF Brown Building 215 = Matthew Allan Sutton +Elementary Russian I 83023 RUS 101 - 02 12:00 pm - 12:50 pm MWF Brown Building 215 = Matthew Allan Sutton +Intermediate Russian I 83024 RUS 203 - 01 1:00 pm - 1:50 pm MWF Brown Building 215 = Matthew Allan Sutton +Slavic Life & Letters 83025 RUS 301 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Graham Building 203 = Sarah A. Krive +Major Authors in Russian Literature 84832 RUS 313 - 01 TR = Matthew Allan Sutton +Film & Fiction 83026 RUS 314 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR Moore Humanities & Research Ad 1210 = Sarah A. Krive +Tutorial 83027 RUS 491 - 01 TBA TBA = Kathleen Stanton Macfie +Doing Social Sciences 84543 SSC 300 - 01 TBA TBA = Joyce F. Clapp +Contemporary Issues in the Social Sciences 84544 SSC 301 - 01 TBA TBA = Joyce F. Clapp +Senior Seminar in the Social Sciences 84545 SSC 400 - 01 TBA TBA = Joyce F. Clapp +Introduction to Social Work 81663 SWK 215 - 01 2:00 pm - 4:50 pm W Stone Building 352 = Michael A. Thull +Introduction to Social Work 81665 SWK 215 - 02 6:00 pm - 8:50 pm W Stone Building 352 = Charles Jason Yates +Introduction to Social Work Data Analysis 83106 SWK 250 - 01 6:00 pm - 8:50 pm R Stone Building 352 = TBA +Social Policy and Services 81669 SWK 310 - 01 2:00 pm - 4:50 pm T Stone Building 352 = Daniel Thomas Rhodes +Social Policy and Services 81677 SWK 310 - 02 TBA TBA = John C. Rife +Social Policy and Services 81678 SWK 310 - 03 TBA TBA = John C. Rife +Social Policy and Services 84573 SWK 310 - 04 TBA TBA = John C. Rife +Human Behavior and Social Environment 81679 SWK 311 - 01 2:00 pm - 4:50 pm M Nursing Building, Moore 226 = TBA +Human Behavior and Social Environment 81680 SWK 311 - 02 TBA TBA = Yarneccia Danielle Dyson +Human Behavior and Social Environment 81681 SWK 311 - 03 TBA TBA = Yarneccia Danielle Dyson +Human Behavior and Social Environment 84587 SWK 311 - 04 TBA TBA = Yarneccia Danielle Dyson +Environmental Justice: Interdisciplinary Response for Sustainability 82102 SWK 405 - 01 6:00 pm - 8:50 pm M Nursing Building, Moore 330 = Meredith Christine Foster Powers +Social Work Methods I 81784 SWK 411 - 01 2:00 pm - 4:50 pm M Stone Building 215 = Daniel Thomas Rhodes +Social Work Methods I 81789 SWK 411 - 02 2:00 pm - 4:50 pm M School of Education Building 118 = Elizabeth L Pritchard +Social Work Methods I 81793 SWK 411 - 03 2:00 pm - 4:50 pm W Stone Building 215 = Elizabeth Denise Webb +Social Work Methods I 81799 SWK 411 - 04 2:00 pm - 4:50 pm W Stone Building 217 = TBA +Field Instruction I 81804 SWK 413 - 01 TBA TBA = Michael A. Thull +Field Instruction I 81807 SWK 413 - 02 TBA TBA = Anne F. Pearson +Field Instruction I 81813 SWK 413 - 03 TBA TBA = Meredith Christine Foster Powers +Field Instruction I 81815 SWK 413 - 04 TBA TBA = Elizabeth Denise Webb +Field Instruction I 81817 SWK 413 - 05 TBA TBA = Denise Shavon Dawson +Field Instruction I 81820 SWK 413 - 06Field Instruction I 82058 SWK 413 - 07 TBA TBA = Michael Cedell Pearson +Field Instruction Seminar I 82059 SWK 415 - 01 6:00 pm - 7:50 pm W Petty Building 224 = Michael A. Thull +Field Instruction Seminar I 82062 SWK 415 - 02 6:00 pm - 7:50 pm W Nursing Building, Moore 331 = Anne F. Pearson +Field Instruction Seminar I 82063 SWK 415 - 03 6:00 pm - 7:50 pm W Eberhart Building 554 = Meredith Christine Foster Powers +Field Instruction Seminar I 82068 SWK 415 - 04 6:00 pm - 7:50 pm W Petty Building 217 = Elizabeth Denise Webb +Field Instruction Seminar I 82086 SWK 415 - 05 6:00 pm - 7:50 pm W Stone Building 217 = TBA +Field Instruction Seminar I 82093 SWK 415 - 06 6:00 pm - 7:50 pm W Patricia A Sullivan Science 349 = TBA +Field Instruction Seminar I 82096 SWK 415 - 07 6:00 pm - 7:50 pm W Patricia A Sullivan Science 218 = TBA +Special Problems in Social Work 82110 SWK 451 - 01 TBA TBA = Meredith Christine Foster Powers +Special Problems in Social Work 82113 SWK 451 - 02 TBA TBA = Daniel Thomas Rhodes +Special Problems in Social Work 82117 SWK 451 - 03 TBA TBA = John C. Rife +Special Problems in Social Work 82121 SWK 451 - 04 TBA TBA = Michael A. Thull +Special Problems in Social Work 82124 SWK 451 - 05 TBA TBA = Tyreasa Washington +Special Problems in Social Work 82128 SWK 451 - 06 TBA TBA = Elizabeth Denise Webb +School Social Work 82132 SWK 482 - 01 6:00 pm - 8:50 pm M Stone Building 352 = Johnette Celeste Walser +Social Services for Children 82137 SWK 484 - 01 6:00 pm - 8:50 pm T Stone Building 352 = Chauncey Greene +Special Problems in Social Work 84889 SWK 551 - 01 TBA TBA = Arnold Barnes +Field Instruction and Seminar I 81302 SWK 600 - 01 10:00 am - 12:00 pm F Ferguson Building 322 = Sharon Denise Parker +Field Instruction and Seminar I 81303 SWK 600 - 02 10:00 am - 12:00 pm F Curry Building 312 = Sara Ann Kramer +Field Instruction and Seminar I 81305 SWK 600 - 03 10:00 am - 12:00 pm F Curry Building 309 = Michelle Marie Vance +Foundations of Social Work and Social Policy 80792 SWK 621 - 01 1:00 pm - 3:50 pm M NCAT 001 = Joanne Marie Hessmiller +Foundations of Social Work and Social Policy 80793 SWK 621 - 02 1:00 pm - 3:50 pm T Eberhart Building 161 = Joanne Marie Hessmiller +Social Work Practice with Individuals 80794 SWK 622 - 01 1:00 pm - 3:50 pm T Petty Building 219 = Arnold Barnes +Social Work Practice with Individuals 80795 SWK 622 - 02 1:00 pm - 3:50 pm M NCAT 001 = Arnold Barnes +Social Work with Groups 80796 SWK 623 - 01 9:00 am - 11:50 am T Patricia A Sullivan Science 349 = Michelle Marie Vance +Social Work with Groups 80797 SWK 623 - 02 9:00 am - 11:50 am M Nursing Building, Moore 329 = Jennifer Gale Cobb +Social Work Practice and Human Diversity 80790 SWK 624 - 01 9:00 am - 11:50 am M Nursing Building, Moore 328 = Sharon Denise Parker +Social Work Practice and Human Diversity 80791 SWK 624 - 02 9:00 am - 11:50 am T Moore Humanities & Research Ad 1211 = Grace Marilyn Gowdy +Research Designs and Data Analysis for Social Work Practice 81327 SWK 634 - 01 9:00 am - 11:50 am M School of Education Building 206 = Grace Marilyn Gowdy +Research Designs and Data Analysis for Social Work Practice 81329 SWK 634 - 02 9:00 am - 11:50 am M Patricia A Sullivan Science 103 = Danielle Cori Swick +Research Designs and Data Analysis for Social Work Practice 81331 SWK 634 - 03 9:00 am - 11:50 am M Nursing Building, Moore 330 = Jeffrey Kelin Shears +Field Instruction III 81333 SWK 640 - 01 TBA TBA = Jacalyn Anne Claes +Field Instruction III 81334 SWK 640 - 02 TBA TBA = Jacalyn Anne Claes +Field Instruction III 81612 SWK 640 - 03 TBA TBA = Anne F. Pearson +Field Instruction III 81616 SWK 640 - 04 TBA TBA = Alicia B. Kaplan +Field Instruction III 81618 SWK 640 - 05 TBA TBA = Maruka Rivers +Field Seminar III 81620 SWK 641 - 01 1:00 pm - 2:50 pm T Patricia A Sullivan Science 233 = Jacalyn Anne Claes +Field Seminar III 81623 SWK 641 - 02 1:00 pm - 2:50 pm T School of Education Building 208 = Jacalyn Anne Claes +Field Seminar III 81627 SWK 641 - 03 1:00 pm - 2:50 pm T Bryan Building 104 = Anne F. Pearson +Field Seminar III 81641 SWK 641 - 04 1:00 pm - 2:50 pm T Bryan Building 213 = Alicia B. Kaplan +Field Seminar III 81645 SWK 641 - 05 1:00 pm - 2:50 pm T Graham Building 307 = Maruka Rivers +Advanced School Social Work 81326 SWK 651 - 01 6:00 pm - 8:50 pm M Stone Building 215 = Elizabeth Denise Webb +Advanced Clinical Social Work Practice I 81307 SWK 652 - 01 1:00 pm - 3:50 pm M Stone Building 217 = Kelly Jay Poole +Advanced Clinical Social Work Practice I 81309 SWK 652 - 02 1:00 pm - 3:50 pm M Patricia A Sullivan Science 233 = Jennifer Gale Cobb +Advanced Clinical Social Work Practice I 81311 SWK 652 - 03 1:00 pm - 3:50 pm M Nursing Building, Moore 130 = Maruka Rivers +Special Topics in Social Work 81314 SWK 654 - 01 9:00 am - 11:50 am T NCAT 001 = Jennifer Gale Cobb +Special Topics in Social Work 81316 SWK 654 - 02 9:00 am - 11:50 am T NCAT 001 = Alicia B. Kaplan +SpcTpcs: Substance Use SWK Prc 81318 SWK 654 - 03 9:00 am - 11:50 am T NCAT 001 = Michael A. Thull +Foundations and Theories of Multiculturally Informed Social Work Research 80767 SWK 851 - 01 6:00 pm - 8:50 pm M Patricia A Sullivan Science 349 = Kelly Jay Poole +Quantitative Methods in Social Work 80768 SWK 853 - 01 6:00 pm - 8:50 pm T Patricia A Sullivan Science 218 = Tanya M. Coakley +Community-Engaged Research in Social Work 80769 SWK 856 - 01 6:00 pm - 8:50 pm M Patricia A Sullivan Science 218 = TBA +Issues and Trends in Social Work 81299 SWK 885 - 01 6:00 pm - 8:50 pm T Patricia A Sullivan Science 217 = Mathieu R Despard +Introduction to Sociology 81524 SOC 101 - 01 TBA TBA = Amy Marie Ernstes +Introduction to Sociology 81526 SOC 101 - 02 TBA TBA = Amy Marie Ernstes +Introduction to Sociology 81527 SOC 101 - 03 2:00 pm - 3:15 pm MW Graham Building 204 = Kristen Marie Bethune +Introduction to Sociology 81530 SOC 101 - 05 10:00 am - 10:50 am MWF Graham Building 209 = Ariane Marisa Cox +Introduction to Sociology 81532 SOC 101 - 06 11:00 am - 11:50 am MWF Graham Building 209 = Ariane Marisa Cox +Introduction to Sociology 81533 SOC 101 - 07 TBA TBA = Ariane Marisa Cox +Introduction to Sociology 81534 SOC 101 - 08 TBA TBA = Ariane Marisa Cox +Introduction to Sociology 81535 SOC 101 - 09 8:00 am - 8:50 am MWF Graham Building 209 = Jesse Kenneth Clark +Introduction to Sociology 81537 SOC 101 - 10 9:00 am - 9:50 am MWF Graham Building 209 = Jesse Kenneth Clark +Introduction to Sociology 81538 SOC 101 - 11 12:00 pm - 12:50 pm MWF Graham Building 207 = Jesse Kenneth Clark +Social Problems 81598 SOC 201 - 01 TBA TBA = Rachael Christine Patterson +Social Problems in Global Context 81600 SOC 202 - 01 3:30 pm - 4:45 pm MW Graham Building 402 = Anthony Eric Ladd +Sociology of Deviant Behavior 81539 SOC 222 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Graham Building 207 = Rachael Christine Patterson +Sociology of Deviant Behavior 81542 SOC 222 - 02 11:00 am - 12:15 pm TR Graham Building 207 = Rachael Christine Patterson +Sociology of Deviant Behavior 81543 SOC 222 - 03 12:30 pm - 1:45 pm TR Graham Building 302 = Rachael Christine Patterson +Sociology of Deviant Behavior 81546 SOC 222 - 04 TBA TBA = Aneliese Katri Dar +Sociology of Deviant Behavior 81549 SOC 222 - 05 TBA TBA = Aneliese Katri Dar +Sociology of Deviant Behavior 81553 SOC 222 - 06 3:30 pm - 4:45 pm MW Graham Building 204 = Kristen Marie Bethune +Race, Class, and Gender: Social Inequalities 81555 SOC 225 - 01 9:00 am - 9:50 am MWF Graham Building 204 = Katherine Rachel Knop +Race, Class, and Gender: Social Inequalities 81557 SOC 225 - 02 12:00 pm - 12:50 pm MWF Graham Building 204 = Katherine Rachel Knop +Race, Class, and Gender: Social Inequalities 81560 SOC 225 - 03 2:00 pm - 3:15 pm TR Graham Building 204 = Kristen Marie Bethune +Race, Class, and Gender: Social Inequalities 81562 SOC 225 - 04 3:30 pm - 4:45 pm TR Graham Building 204 = Kristen Marie Bethune +Social Theory I 81564 SOC 290 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Graham Building 402 = Zachary B Levenson +Social Theory I 81565 SOC 290 - 02 10:00 am - 10:50 am MWF Graham Building 402 = Todd M Madigan +Social Theory I 81566 SOC 290 - 03 2:00 pm - 3:15 pm MW Graham Building 402 = Sarah Clara Daynes +Introduction to Methods and Research 81567 SOC 301 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Stone Building 352 = Sefika Kumral +Introduction to Methods and Research 81569 SOC 301 - 02 12:30 pm - 1:45 pm TR Curry Building 241 = Sefika Kumral +Introduction to Methods and Research 81575 SOC 301 - 03 2:00 pm - 3:15 pm TR Curry Building 303 = Sefika Kumral +Introduction to Methods and Research 81577 SOC 301 - 04 11:00 am - 12:15 pm TR Graham Building 310 = Shelly Lynne Brown-Jeffy +Introduction to Data Analysis 81582 SOC 302 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Graham Building 310 = and lab Sahan Savas Karatasli +Introduction to Data Analysis 81583 SOC 302 - 02 3:30 pm - 4:45 pm MW Graham Building 310 = and lab Sahan Savas Karatasli +Criminal Justice 81625 SOC 317 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR Graham Building 310 = Ting Wang +Deviance and Social Control 81626 SOC 323 - 01 TBA TBA = Trevor Alexander Hoppe +Theoretical Analysis of Crime & Deviance 81585 SOC 324 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR Graham Building 402 = Ting Wang +Theoretical Analysis of Crime & Deviance 81588 SOC 324 - 02 8:00 am - 9:15 am TR Graham Building 402 = David A Kauzlarich +The Community 81601 SOC 326 - 01 9:00 am - 9:50 am MWF Graham Building 310 = Todd M Madigan +Race and Ethnic Relations 81603 SOC 327 - 01 11:00 am - 11:50 am MWF Graham Building 204 = Katherine Rachel Knop +Race and Ethnic Relations 84655 SOC 327 - 02 TBA TBA = Ariane Marisa Cox +Race and Ethnic Relations 84656 SOC 327 - 03 TBA TBA = Joyce F. Clapp +Social Movements 81604 SOC 328 - 01 8:00 am - 8:50 am MWF Graham Building 402 = Todd M Madigan +Sociological Perspectives on Gender 81606 SOC 329 - 01 8:00 am - 8:50 am MWF Graham Building 310 = Katherine Rachel Knop +Sociological Perspectives on Gender 81608 SOC 329 - 02 TBA TBA = Gwendolyn C. Hunnicutt +Law and Society 81629 SOC 332 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Graham Building 423 = Trevor Alexander Hoppe +Marriage and the Family 81613 SOC 335 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Graham Building 423 = Arielle Tamar Kuperberg +Marriage and the Family 81614 SOC 335 - 02 12:30 pm - 1:45 pm TR Graham Building 423 = Arielle Tamar Kuperberg +Sociological Perspectives on Social Psychology 81615 SOC 341 - 01 11:00 am - 11:50 am MWF Graham Building 207 = Jesse Kenneth Clark +Juvenile Delinquency 81630 SOC 350 - 01 9:00 am - 9:50 am MWF Graham Building 207 = Steven R. Cureton +Juvenile Delinquency 81632 SOC 350 - 02 10:00 am - 10:50 am MWF Graham Building 207 = Steven R. Cureton +Sociological Perspectives on Education 81617 SOC 362 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Graham Building 310 = Shelly Lynne Brown-Jeffy +Sociological Perspectives on Education 81619 SOC 362 - 02 2:00 pm - 3:15 pm TR Gatewood Studio Arts Building 204 = Shelly Lynne Brown-Jeffy +Environmental Sociology 81621 SOC 370 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR Graham Building 310 = J. Stephen Kroll-Smith +Green Criminology 81635 SOC 373 - 01 TBA TBA = Gwendolyn C. Hunnicutt +Drugs and Society 81636 SOC 393 - 01 TBA TBA = Cindy Brooks Dollar +Drugs and Society 81639 SOC 393 - 02 TBA TBA = Cindy Brooks Dollar +Social Theory II 81591 SOC 490 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR Graham Building 310 = Zachary B Levenson +Social Theory II 81593 SOC 490 - 02 3:30 pm - 4:45 pm MW Curry Building 241 = Tad P Skotnicki +Social Theory II 81595 SOC 490 - 03 11:00 am - 12:15 pm TR Nursing Building, Moore 330 = Daniel R. Huebner +Seminar in Criminological Analysis 81642 SOC 601 - 01 5:30 pm - 8:20 pm T Graham Building 310 = Steven R. Cureton +Social Theory 81646 SOC 614 - 01 5:30 pm - 8:20 pm M Graham Building 310 = Tad P Skotnicki +Advanced Research Methods 81648 SOC 616 - 01 5:30 pm - 8:20 pm R Graham Building 310 = J. Stephen Kroll-Smith +Sociology of Globalization 81650 SOC 644 - 01 5:30 pm - 8:20 pm W Graham Building 310 = Sahan Savas Karatasli +Special Problems in Sociology 84721 SOC 697 - 26 TBA TBA = Zachary B Levenson +Research Experience in Sociology 84882 SOC 698 - 09 TBA TBA = J. Stephen Kroll-Smith +Thesis 84729 SOC 699 - 02 TBA TBA = Shelly Lynne Brown-Jeffy +Thesis 84881 SOC 699 - 09 TBA TBA = J. Stephen Kroll-Smith +Thesis 84758 SOC 699 - 27 TBA TBA = Todd M Madigan +Beginning Spanish I 84108 SPA 101 - 01 8:00 am - 8:50 am MWF Moore Humanities & Research Ad 2208 = Lourdes Maria Ramirez +Beginning Spanish I 84109 SPA 101 - 02 9:00 am - 9:50 am MWF Moore Humanities & Research Ad 3208 = TBA +Beginning Spanish I 84110 SPA 101 - 03 10:00 am - 10:50 am MWF Brown Building 215 = TBA +Beginning Spanish I 84111 SPA 101 - 04 10:00 am - 10:50 am MWF Curry Building 244 = Molly Rose Reininger +Beginning Spanish I 84112 SPA 101 - 05 10:00 am - 10:50 am MWF School of Education Building 106 = Nodia Carina Mena +Beginning Spanish I 84113 SPA 101 - 06 10:00 am - 10:50 am MWF Stone Building 217 = Guadalupe Salinas Fernandez +Beginning Spanish I 84114 SPA 101 - 07 11:00 am - 11:50 am MWF School of Education Building 219 = Jessica Y Bennett +Beginning Spanish I 84115 SPA 101 - 08 11:00 am - 11:50 am MWF School of Education Building 106 = Nodia Carina Mena +Beginning Spanish I 84116 SPA 101 - 09 11:00 am - 11:50 am MWF Curry Building 303 = Molly Rose Reininger +Beginning Spanish I 84117 SPA 101 - 10 11:00 am - 11:50 am MWF Moore Humanities & Research Ad 1204 = Tatia Dorita Beal +Beginning Spanish I 84118 SPA 101 - 11 12:00 pm - 12:50 pm MWF School of Education Building 219 = Jessica Y Bennett +Beginning Spanish I 84119 SPA 101 - 12 12:00 pm - 12:50 pm MWF Bryan Building 117 = Guadalupe Salinas Fernandez +Beginning Spanish I 84120 SPA 101 - 13 MWF = Mary Ann Horley +Beginning Spanish I 84121 SPA 101 - 14 1:00 pm - 1:50 pm MWF School of Education Building 217 = Tatia Dorita Beal +Beginning Spanish I 84122 SPA 101 - 15 1:00 pm - 1:50 pm MWF School of Education Building 214 = TBA +Beginning Spanish I 84123 SPA 101 - 16 2:00 pm - 2:50 pm MWF School of Education Building 214 = Molly Rose Reininger +Beginning Spanish I 84124 SPA 101 - 17 2:00 pm - 2:50 pm MWF Moore Humanities & Research Ad 1206 = Pamela J. Taylor +Beginning Spanish I 84125 SPA 101 - 18 2:00 pm - 2:50 pm MWF Patricia A Sullivan Science 217 = Jose Felipe Troncoso +Beginning Spanish I 84126 SPA 101 - 19 3:00 pm - 3:50 pm MWF Moore Humanities & Research Ad 1206 = Pamela J. Taylor +Beginning Spanish I 84127 SPA 101 - 20 3:00 pm - 3:50 pm MWF Moore Humanities & Research Ad 3208 = Nodia Carina Mena +Beginning Spanish I 84128 SPA 101 - 21 4:00 pm - 4:50 pm MWF Ferguson Building 248 = Cinthia Arango Sosa +Beginning Spanish I 84129 SPA 101 - 22 6:00 pm - 7:15 pm MW Moore Humanities & Research Ad 1211 = Josue Enrique Farnes Maldonado +Beginning Spanish I 84130 SPA 101 - 23 TBA TBA = Nodia Carina Mena +Beginning Spanish I 84131 SPA 101 - 24 TBA TBA = Pamela J. Taylor +Beginning Spanish II 84132 SPA 102 - 01 8:00 am - 8:50 am MWF Moore Humanities & Research Ad 3204 = Molly Rose Reininger +Beginning Spanish II 84133 SPA 102 - 02 9:00 am - 9:50 am MWF Moore Humanities & Research Ad 1208 = Nodia Carina Mena +Beginning Spanish II 84134 SPA 102 - 03 9:00 am - 9:50 am MWF Moore Humanities & Research Ad 1206 = Brenda Maria Ross +Beginning Spanish II 84135 SPA 102 - 04 10:00 am - 10:50 am MWF Patricia A Sullivan Science 203 = Catherine Lupo +Beginning Spanish II 84136 SPA 102 - 05 11:00 am - 11:50 am MWF Patricia A Sullivan Science 217 = Catherine Lupo +Beginning Spanish II 84137 SPA 102 - 06 12:00 pm - 12:50 pm MWF School of Education Building 217 = Brenda Maria Ross +Beginning Spanish II 84138 SPA 102 - 07 1:00 pm - 1:50 pm MWF School of Education Building 212 = Catherine Lupo +Beginning Spanish II 84319 SPA 102 - 08 2:00 pm - 2:50 pm MWF Moore Humanities & Research Ad 2210 = Laura Lopez +Beginning Spanish II 84320 SPA 102 - 09 3:00 pm - 3:50 pm MWF Moore Humanities & Research Ad 2210 = Tatia Dorita Beal +Beginning Spanish II 84322 SPA 102 - 10 6:00 pm - 7:15 pm MW Moore Humanities & Research Ad 3204 = Tatia Dorita Beal +Beginning Spanish II 84324 SPA 102 - 11 TBA TBA = Laura Lopez +Beginning Spanish II 84326 SPA 102 - 12 TBA TBA = Pamela J. Taylor +Intensive Beginning Spanish 84331 SPA 103 - 01 12:00 pm - 12:50 pm MWF Moore Humanities & Research Ad 2210 = and lab Alejandro Hortal +Applied Beginning Spanish 84335 SPA 105 - 01 1:00 pm - 1:50 pm MWF Moore Humanities & Research Ad 2210 = Alejandro Hortal +Basic Spanish for Teachers 84352 SPA 121 - 01 TBA TBA = Brenda Maria Ross +Intermediate Spanish I 84328 SPA 203 - 01 8:00 am - 8:50 am MWF Moore Humanities & Research Ad 1213 = Sarah M Carrig +Intermediate Spanish I 84354 SPA 203 - 02 9:00 am - 9:50 am MWF Moore Humanities & Research Ad 1213 = Sarah M Carrig +Intermediate Spanish I 84357 SPA 203 - 03 9:00 am - 9:50 am MWF Moore Humanities & Research Ad 1209 = Sarah Elisabeth Dempaire Wilbert +Intermediate Spanish I 84358 SPA 203 - 04 9:00 am - 9:50 am MWF Stone Building 217 = Guadalupe Salinas Fernandez +Intermediate Spanish I 84360 SPA 203 - 05 10:00 am - 10:50 am MWF School of Education Building 102 = Sarah Elisabeth Dempaire Wilbert +Intermediate Spanish I 84362 SPA 203 - 06 10:00 am - 10:50 am MWF School of Education Building 212 = Wendy K. Jones-Worden +Intermediate Spanish I 84364 SPA 203 - 07 11:00 am - 11:50 am MWF Curry Building 331 = Jacqueline C Daughton +Intermediate Spanish I 84365 SPA 203 - 08 11:00 am - 11:50 am MWF School of Education Building 102 = Sarah Elisabeth Dempaire Wilbert +Intermediate Spanish I 84368 SPA 203 - 09 12:00 pm - 12:50 pm MWF Moore Humanities & Research Ad 1206 = Laura Lopez +Intermediate Spanish I 84370 SPA 203 - 10 1:00 pm - 1:50 pm MWF Moore Humanities & Research Ad 1204 = Jacqueline C Daughton +Intermediate Spanish I 84373 SPA 203 - 11 3:00 pm - 3:50 pm MWF Moore Humanities & Research Ad 1210 = Sarah M Carrig +Intermediate Spanish I 84382 SPA 203 - 12 3:00 pm - 3:50 pm MWF Moore Humanities & Research Ad 1208 = Wendy K. Jones-Worden +Intermediate Spanish I 84385 SPA 203 - 13 5:00 pm - 6:15 pm MTWR Moore Humanities & Research Ad 2207 = Maria Mercedes Freeman +Intermediate Spanish I 84387 SPA 203 - 14 4:00 pm - 4:50 pm MWF Moore Humanities & Research Ad 1210 = Cristina Arango Callejas +Intermediate Spanish I 84397 SPA 203 - 15 6:00 pm - 7:15 pm MW Moore Humanities & Research Ad 2208 = Cristina Arango Callejas +Intermediate Spanish I 84400 SPA 203 - 16 TBA TBA = Jose Felipe Troncoso +Intermediate Spanish I 84404 SPA 203 - 17 TBA TBA = Wendy K. Jones-Worden +Intermediate Spanish II 84408 SPA 204 - 01 8:00 am - 8:50 am MWF Moore Humanities & Research Ad 2206 = Mary Ann Horley +Intermediate Spanish II 84412 SPA 204 - 02 9:00 am - 9:50 am MWF Curry Building 331 = Jacqueline C Daughton +Intermediate Spanish II 84416 SPA 204 - 03 10:00 am - 10:50 am MWF Curry Building 331 = Jacqueline C Daughton +Intermediate Spanish II 84418 SPA 204 - 04 MWF = Mary Ann Horley +Intermediate Spanish II 84420 SPA 204 - 05 12:00 pm - 12:50 pm MWF Curry Building 331 = Wendy K. Jones-Worden +Intermediate Spanish II 84423 SPA 204 - 06 1:00 pm - 1:50 pm MWF Moore Humanities & Research Ad 1208 = Sarah Elisabeth Dempaire Wilbert +Intermediate Spanish II 84425 SPA 204 - 07 3:30 pm - 4:45 pm MW School of Education Building 104 = Alyssa Bedrosian +Intermediate Spanish II 84428 SPA 204 - 08 5:00 pm - 6:15 pm MTWR Moore Humanities & Research Ad 2207 = Maria Mercedes Freeman +Intermediate Spanish II 84429 SPA 204 - 09 6:00 pm - 7:15 pm MW Moore Humanities & Research Ad 2206 = Cinthia Arango Sosa +Intermediate Spanish II 84430 SPA 204 - 10 TBA TBA = Jose Felipe Troncoso +Intermediate Spanish II 84431 SPA 204 - 11 TBA TBA = Catherine Lupo +Spanish Language and Cultures 83351 SPA 301 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF School of Education Building 219 = Laura Lopez +Spanish Language and Cultures 83352 SPA 301 - 02 12:00 pm - 12:50 pm MWF Coleman Building 319 = Jose Felipe Troncoso +Spanish Language and Cultures 83353 SPA 301 - 03 9:30 am - 10:45 am TR Curry Building 331 = Sarah M Carrig +Spanish Language and Cultures for Heritage Speakers 83354 SPA 302 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF Moore Humanities & Research Ad 3208 = Carmen T. Sotomayor +Spanish Language and Cultures for Heritage Speakers 83355 SPA 302 - 02 9:30 am - 10:45 am TR Moore Humanities & Research Ad 3208 = Kelly Anne Lowther Pereira +Advanced Spanish Language and Cultures for Heritage Speakers 83360 SPA 310 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR School of Education Building 219 = Sarah M Carrig +Views of the Hispanic World Through Intermediate Conversation 83363 SPA 311 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR Curry Building 312 = Laura A. Chesak +Views of the Hispanic World Through Intermediate Conversation 83364 SPA 311 - 02 11:00 am - 11:50 am MWF Moore Humanities & Research Ad 3208 = Carmen T. Sotomayor +Intermediate Spanish Composition 83366 SPA 315 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Moore Humanities & Research Ad 2209 = Veronica Grossi +Intermediate Spanish Composition 83368 SPA 315 - 02 11:00 am - 12:15 pm TR Curry Building 241 = Laura A. Chesak +Introduction to Hispanic Linguistics 83370 SPA 342 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF Curry Building 247 = Mariche Garcia Bayonas +Introduction to Literary Studies 83374 SPA 351 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR Coleman Building 319 = Ignacio Lopez +Introduction to Literary Studies 83375 SPA 351 - 02 2:00 pm - 3:15 pm MW Curry Building 247 = Carmen T. Sotomayor +Topics in Latin American Literature 83378 SPA 406 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Moore Humanities & Research Ad 1210 = Claudia Cabello +Cultural Expressions in the Hispanic World Through Advanced Conversation 83380 SPA 411 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR Moore Humanities & Research Ad 1206 = Veronica Grossi +Advanced Spanish Composition 83383 SPA 415 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR Moore Humanities & Research Ad 3208 = Ana Maria Hontanilla +Selected Topics in U.S. Latino/Latina Cultural Studies 83386 SPA 435 - 01 5:30 pm - 8:20 pm R Moore Humanities & Research Ad 1211 = Laura A. Chesak +Spanish Phonetics 84826 SPA 445 - 01 MWF = Mariche Garcia Bayonas +Seminar in Spanish Literature 83391 SPA 452 - 01 5:30 pm - 8:20 pm W Moore Humanities & Research Ad 1213 = Ignacio Lopez +Selected Topics in Spanish Literature 83394 SPA 502 - 01 5:30 pm - 8:20 pm W Moore Humanities & Research Ad 1213 = Ignacio Lopez +Selected Topics in U.S. Latino/Latina Cultural Studies 83399 SPA 535 - 01 5:30 pm - 8:20 pm R Moore Humanities & Research Ad 1211 = Laura A. Chesak +Seminar in Spanish Literature 83403 SPA 603 - 01 5:30 pm - 8:20 pm T Moore Humanities & Research Ad 2206 = Ana Maria Hontanilla +American Sign Language I 84154 SES 101 - 01 9:30 am - 10:45 am TR School of Education Building 212 = Frank Anthony Griffin +American Sign Language III 84163 SES 203 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW School of Education Building 212 = Frank Anthony Griffin +Communication Development in Children 84165 SES 240 - 01 11:00 am - 12:15 pm T School of Education Building 204 = Lynne B. Allen +Introduction to Exceptional Children: Early Years 84218 SES 242 - 01 TBA TBA = Jennifer Lynn Jones +Introduction to Exceptional Children: Early Years 84481 SES 242 - 02 TBA TBA = Hatice Arzu Ghulamani +History and Culture of the Deaf Community 84222 SES 245 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR School of Education Building 102 = Frank Anthony Griffin +Introduction to Professions in Specialized Education 84230 SES 250 - 01 4:00 pm - 6:50 pm T Bryan Building 216 = Christina A. Bunch + 8:00 am - 10:30 am W Administrative 001 = Christina A. Bunch +Survey of Learning and Behavior Differences 84234 SES 252 - 01 4:00 pm - 6:50 pm M School of Education Building 217 = Debra Gordon Holzberg +American Sign Language: English Translation 84240 SES 305 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR School of Education Building 214 = Campbell Alexander McDermid +Assessment and Planning for Inclusive B-K Programs 84243 SES 315 - 01 TBA TBA = Jennifer Lynn Jones +Seminar/Practicum with Deaf Students I 84246 SES 321 - 01 MW = Lynne B. Allen + 1:00 pm - 2:50 pm W School of Education Building 208 = Lynne B. Allen +Special Projects 84254 SES 333 - 01 TBA TBA = Lynne B. Allen +Strategies for Teaching Students with Disabilities in General Education Settings 84255 SES 340 - 01 9:30 am - 10:45 am TR School of Education Building 102 = Christie Lee Cavanaugh +Social Emotional Competence in Inclusive Settings 84256 SES 341 - 01 TBA TBA = Jennifer Lynn Jones +Interprofessional and Instructional Field Experience 1 84260 SES 350 - 01 8:00 am - 3:00 pm M Administrative 001 = Christina A. Bunch + 12:00 pm - 2:50 pm T School of Education Building 224 = Christina A. Bunch + 8:00 am - 12:00 pm W Administrative 001 = Christina A. Bunch +Interprofessional and Instructional Field Experience 1 84265 SES 350 - 02 8:00 am - 1:00 pm M Administrative 001 = Lynne B. Allen + 8:00 am - 12:00 pm W Administrative 001 = Lynne B. Allen + 11:00 am - 12:50 pm R Nursing Building, Moore 227 = Lynne B. Allen +Interprofessional and Instructional Field Experience 3 84275 SES 352 - 01 8:00 am - 3:00 pm M Administrative 001 = TBA + 1:00 pm - 2:50 pm T School of Education Building 206 = TBA + 8:00 am - 12:00 pm W Administrative 001 = TBA +Linguistics of American Sign Language 84276 SES 369 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR School of Education Building 219 = Jonathan Henner +American Sign Language/Deaf Literature 84278 SES 370 - 01 6:30 pm - 9:20 pm M Moore Humanities & Research Ad 2204 = and lab Frank Anthony Griffin +Language Teaching Methods with Deaf Students 84283 SES 378 - 01 4:00 pm - 6:50 pm T School of Education Building 214 = Claudia M. Pagliaro +Diagnostics and Assessment of Interpreters 84292 SES 411 - 01 W = Samuel Deveaux Parker +Infants and Toddlers: Development, Learning, and Curriculum 84424 SES 425 - 01 4:00 pm - 6:50 pm R Curry Building 241 = Jennifer Lynn Jones +Infants and Toddlers: Development, Learning, and Curriculum 84869 SES 425 - 02 R = Jennifer Lynn Jones +Preschool: Development, Learning, and Curriculum 84293 SES 435 - 01 TBA TBA = Kimberly M. Terry +Working with Diverse Deaf Populations 84301 SES 446 - 01 9:00 am - 11:50 am F School of Education Building 204 = Campbell Alexander McDermid +Service Delivery Systems and Role Management 84305 SES 447 - 01 3:00 pm - 5:50 pm T School of Education Building 224 = and lab Debra Gordon Holzberg +Home-School Partnerships for Students with Exceptional Needs 84337 SES 460 - 01 9:30 am - 10:45 am TR School of Education Building 214 = Kimberly M. Terry +Home-School Partnerships for Students with Exceptional Needs 84339 SES 460 - 02 M = Jennifer Lynn Jones +Home-School Partnerships for Students with Exceptional Needs 84341 SES 460 - 03 T = Hatice Arzu Ghulamani +Positive Behavior Supports for Exceptional Learners 84343 SES 466 - 01 4:00 pm - 6:50 pm R Curry Building 237 = Julie Irene Bost +Reading Instruction for Learners with Disabilities 84411 SES 469 - 01 5:00 pm - 7:50 pm T Moore Humanities & Research Ad 1206 = TBA +Laboratory in Mild Disabilities: Reading Instruction 84414 T TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Teaching Exceptional Learners the General Curriculum II 84347 SES 472 - 01 TBA TBA = Shaqwana Marie Freeman-Green +Teaching Exceptional Learners the General Curriculum II 84356 SES 472 - 02 TBA TBA = Shaqwana Marie Freeman-Green +Interpreting English to ASL I 84366 SES 477 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR School of Education Building 212 = Samuel Deveaux Parker +Interpreting in Specialized Settings 84369 SES 480 - 01 3:30 pm - 6:20 pm T School of Education Building 222 = Samuel Deveaux Parker +Instructional Methods: Students with Hearing Loss 84371 SES 483 - 01 4:00 pm - 6:50 pm M Moore Humanities & Research Ad 1208 = and lab Lynne B. Allen +Seminar and Practicum 84374 SES 486 - 01 3:30 pm - 6:20 pm W Bryan Building 112 = and lab Kelle Lea Owens +Interpreting Internship 84375 SES 487 - 01 TBA TBA = Kelle Lea Owens +Interpreting ASL to English I 84378 SES 488 - 01 5:00 pm - 6:15 pm MW Bryan Building 205 = Samuel Deveaux Parker +Introduction to Inclusive Birth-Kindergarten Services 84380 SES 601 - 01 M = Salih Rakap +Introduction to Inclusive Birth-Kindergarten Services 84383 SES 601 - 02 W = Jean Kang +Introduction to Inclusive Birth-Kindergarten Services 84386 SES 601 - 03 W = Salih Rakap +Infant-Toddler Learning in Inclusive Settings 84388 SES 607 - 01 R = and lab Hatice Arzu Ghulamani +Infant-Toddler Learning in Inclusive Settings 84389 SES 607 - 02 M = and lab Ellen J Wenner +Ecologically Based Instruction 84391 SES 610 - 01 4:00 pm - 6:50 pm W Graham Building 303 = Diane Lea Ryndak +Assessment in Special Education 84393 SES 641 - 01 TBA TBA = Julie Irene Bost +Special Education Trends/Issues 84394 SES 643 - 01 TBA TBA = Alicia Tate +Practicum in Special Education 84395 W = Hatice Arzu Ghulamani +Practicum in Special Education 84398 W = Susan Joann Kingsley +Independent Study 84401 SES 650 - 01 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Writing Instruction 84499 SES 652 - 01 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Positive Behavior Supports 84403 SES 658 - 01 TBA TBA = Marcia Lee Rock +Student Teaching: Special Education 84406 SES 661 - 01 TBA TBA = Julie Irene Bost +Issues and Trends in Special Education 84407 SES 753 - 01 12:30 pm - 3:15 pm W Eberhart Building 161 = Marcia Lee Rock +School Reform and Leadership in Special Education 84417 SES 757 - 01 1:00 pm - 3:50 pm W Graham Building 303 = TBA +College Teaching & Adult Learning Theory 84421 SES 763 - 01 1:00 pm - 3:50 pm T Moore Humanities & Research Ad 3209 = Christie Lee Cavanaugh +Directed Research 84444 SES 775 - 01 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Directed Research 84447 SES 775 - 02 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Directed Research 84449 SES 775 - 03 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Independent Doctoral Study 84450 SES 790 - 01 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Independent Doctoral Study 84451 SES 790 - 02 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Independent Doctoral Study 84453 SES 790 - 03 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Dissertation 84454 SES 799 - 01 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Dissertation 84457 SES 799 - 02 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Dissertation 84459 SES 799 - 03 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Dissertation Extension 84479 SES 802 - 01 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Research Extension 84506 SES 803 - 01 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Elementary Introduction to Probability and Statistics 82990 STA 108 - 01 TBA TBA = Monika Goel +Elementary Introduction to Probability and Statistics 82991 STA 108 - 02 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Elementary Introduction to Probability and Statistics 82992 STA 108 - 03 8:00 am - 8:50 am MWF Stone Building 204 = Monika Goel +Elementary Introduction to Probability and Statistics 82993 STA 108 - 04 9:00 am - 9:50 am MWF Petty Building 303 = TBA +Elementary Introduction to Probability and Statistics 82994 STA 108 - 05 2:00 pm - 2:50 pm MWF Petty Building 303 = TBA +Elementary Introduction to Probability and Statistics 82995 STA 108 - 06 8:00 am - 9:15 am TR Petty Building 313 = TBA +Elementary Introduction to Probability and Statistics 82996 STA 108 - 07 12:30 pm - 1:45 pm TR Petty Building 313 = TBA +Elementary Introduction to Probability and Statistics 82997 STA 108 - 08 11:00 am - 11:50 am MWF Petty Building 224 = Monika Goel +Elementary Introduction to Probability and Statistics 82998 STA 108 - 09 3:30 pm - 4:45 pm TR Petty Building 313 = TBA +Fundamental Concepts of Statistics 82999 STA 271 - 01 5:00 pm - 6:15 pm MW Petty Building 227 = Monika Goel +Fundamental Concepts of Statistics 83000 STA 271 - 02 3:30 pm - 4:45 pm TR Patricia A Sullivan Science 103 = TBA +Fundamental Concepts of Statistics 83001 STA 271 - 03 9:30 am - 10:45 am TR Petty Building 223 = Matthew Winston Jester +Introduction to Probability and Statistical Inference 83029 STA 290 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Petty Building 313 = Jianping Sun +Statistical Methods 83030 STA 301 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR Petty Building 007 = Xiaoli Gao +Introduction to Probability 83031 STA 431 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR Petty Building 007 = Rakhi Singh +SAS System for Statistical Analysis 83033 STA 440 - 01 TBA TBA = Scott James Richter +Statistical Computing 83035 STA 442 - 01 6:00 pm - 8:50 pm T Petty Building 007 = Rakhi Singh +Introduction to Design of Experiments 83037 STA 481 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Petty Building 007 = John Stufken +Statistical Methods for Data Analytics 84214 STA 602 - 02 TBA TBA = Scott James Richter +Complex Data Analysis 84728 STA 622 - 01 6:00 pm - 8:50 pm W Stone Building 215 = Haimeng Zhang +Introduction to Probability 83032 STA 631 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR Petty Building 007 = Rakhi Singh +SAS System for Statistical Analysis 83034 STA 640 - 01 TBA TBA = Scott James Richter +Statistical Computing 83036 STA 642 - 01 6:00 pm - 8:50 pm T Petty Building 007 = Rakhi Singh +Mathematical Statistics 83039 STA 651 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Stone Building 352 = Sat Narain Gupta +Applied Probability Models 83040 STA 655 - 01 1:00 pm - 1:50 pm MWF Petty Building 007 = Jianping Sun +Advanced Statistics in the Behavioral and Biological Sciences I 83041 STA 661 - 01 6:00 pm - 8:50 pm R Petty Building 007 = John Stufken +Statistical Consulting 83042 STA 667 - 01 TBA TBA = Xiaoli Gao +Statistical Consulting 83043 STA 667 - 02 TBA TBA = Scott James Richter +Statistical Consulting 83044 STA 667 - 03 TBA TBA = Jianping Sun +Statistical Consulting 83045 STA 667 - 04 TBA TBA = Haimeng Zhang +Consulting Experience 83046 STA 668 - 01 TBA TBA = Scott James Richter +Statistical Linear Models I 83048 STA 673 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR Stone Building 217 = Xiaoli Gao +Advanced Experimental Design 83038 STA 675 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Petty Building 007 = John Stufken +Topics in Advanced Sampling 84663 STA 709 - 01 11:00 am - 11:50 am MWF Petty Building 111 = Sat Narain Gupta +Topics in Computational Statistics 84664 STA 709 - 02 12:00 pm - 12:50 pm MWF Petty Building 139 = Haimeng Zhang +Topics in Computational Statistics 84665 STA 709 - 03 10:00 am - 10:50 am MWF Petty Building 105 = Jianping Sun +Logistics and Transportation Management 82699 SCM 206 - 01 TBA TBA = Larry R. Taube +Operations Management 82701 SCM 302 - 01 6:00 pm - 8:50 pm W Bryan Building 122 = Vashkar Ghosh +Operations Management 82702 SCM 302 - 02 6:00 pm - 8:50 pm M Bryan Building 122 = Vidyaranya B. Gargeya +Operations Management 82704 SCM 302 - 03 TBA TBA = Vashkar Ghosh +Operations Management 82705 SCM 302 - 04 TBA TBA = Kwasi Amoako-Gyampah +Logistics and Supply Chain Management 82707 SCM 402 - 01 TBA TBA = Kwasi Amoako-Gyampah +Undergraduate Internship in Supply Chain Management 82708 SCM 411 - 01 TBA TBA = Larry R. Taube +Supply Chain Management Project 82709 SCM 432 - 01 TBA Bryan Building 202 Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Independent Study 82716 SCM 498 - 01 TBA TBA = Larry R. Taube +Problems in Supply Chain Management 82717 SCM 499 - 01 TBA TBA = Larry R. Taube +Principles of Supply Chain Management 84147 SCM 650 - 01 TBA TBA = Onyinye Nwafor +Analytics for Logistics and Distribution Management 84148 SCM 651 - 01 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Independent Study in Supply Chain Management 83641 SCM 680 - 01 TBA TBA = Gurpreet Singh Dhillon +Introduction to Sustainable Development 82155 STH 200 - 01 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Introduction to Sustainable Development 82161 STH 200 - 02 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Introduction to Sustainable Development 82177 STH 200 - 03 TBA TBA = Chantell M LaPan +Introduction to Sustainable Development 82180 STH 200 - 04 TBA TBA = Chantell M LaPan +Introduction to Sustainable Development 82187 STH 200 - 05 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Introduction to Sustainable Development 82190 STH 200 - 06 12:30 pm - 1:45 pm TR Bryan Building 160 = Erick T. Byrd +Tourism, Cultures, and Places 82195 STH 231 - 01 TBA TBA = Bonnie Marie Canziani +Multicultural Issues in Hospitality and Tourism 82197 STH 251 - 01 TBA TBA = Bonnie Marie Canziani +Hotel Operations 82200 STH 310 - 01 6:00 pm - 8:50 pm M Bryan Building 202 = TBA +Sustainable Destination Planning and Management 82203 STH 332 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Bryan Building 206 = Erick T. Byrd +Service Management 82205 STH 451 - 01 TBA TBA = Bonnie Marie Canziani +Independent Study in Sustainable Tourism and Hospitality 82209 STH 459 - 01 TBA TBA = Erick T. Byrd +Tourism and Hospitality Strategic Management 82212 STH 491 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR Bryan Building 117 = Erick T. Byrd +Freshman Teaching Fellows Seminar I 83588 TED 198 - 01 8:00 am - 9:15 am T Bryan Building 105 = Samuel D. Miller +Mathematics for Teaching 83589 TED 222 - 01 4:00 pm - 6:50 pm M School of Education Building 204 = Jennifer P Arberg +Teaching as a Profession 83592 TED 250 - 01 12:00 pm - 2:50 pm M School of Education Building 120 = and lab Walter Howerton + 8:00 am - 10:30 am W Administrative 001 = and lab Walter Howerton +Teaching as a Profession 83595 12:00 pm - 2:50 pm M School of Education Building 120 = and lab Jennifer Robinson Mangrum + 8:00 am - 10:30 am W Administrative 001 = and lab Jennifer Robinson Mangrum +Sophomore Teaching Fellows Seminar I 83600 TED 298 - 01 8:00 am - 9:15 am T Bryan Building 105 = Samuel D. Miller +Language Arts Education 84227 TED 320 - 07 12:00 pm - 2:50 pm F Bryan Building 112 = TBA +Language Arts Education 83605 TED 320 - 08 8:00 am - 10:50 am M Bryan Building 112 = Melinda G Ivey +Language Arts Education 84226 TED 320 - 09 12:00 pm - 2:50 pm M School of Education Building 302 = Pratigya Marhatta +Language Arts Education 83608 TED 320 - 13 12:00 pm - 2:50 pm F Bryan Building 206 = Stephanie Grayson Davis +Internship I: Inquiry in Teaching and Learning 84204 TED 350 - 05 7:30 am - 3:30 pm MW Administrative 001 = and lab Laura Eck Cameron + 12:00 pm - 2:50 pm F Bryan Building 205 = and lab Laura Eck Cameron +Internship I: Inquiry in Teaching and Learning 83610 TED 350 - 07 8:00 am - 10:50 am M Administrative 001 = and lab Marilyn B. Preddy + 12:00 pm - 2:50 pm M Stone Building 352 = and lab Marilyn B. Preddy + 7:30 am - 2:50 pm W Administrative 001 = and lab Marilyn B. Preddy +Internship I: Inquiry in Teaching and Learning 83622 TED 350 - 08 7:30 am - 2:50 pm W Administrative 001 = and lab Melony Holyfield Allen + 7:30 am - 10:50 am F Administrative 001 = and lab Melony Holyfield Allen + 12:00 pm - 2:50 pm F Bryan Building 202 = and lab Melony Holyfield Allen +Internship I: Inquiry in Teaching and Learning 83629 TED 350 - 09 7:30 am - 2:50 pm W Administrative 001 = and lab Lavonne W. Brown + 7:30 am - 10:50 am F Administrative 001 = and lab Lavonne W. Brown + 12:00 pm - 2:50 pm F School of Education Building 106 = and lab Lavonne W. Brown +Internship I: Inquiry in Teaching and Learning 83645 TED 350 - 13 7:30 am - 2:50 pm M Administrative 001 = and lab Nannie Bowman Wooten + 8:00 am - 10:50 am W Administrative 001 = and lab Nannie Bowman Wooten + 12:00 pm - 2:50 pm W Nursing Building, Moore 329 = and lab Nannie Bowman Wooten +Internship I: Inquiry in Teaching and Learning 83657 8:00 am - 10:50 am M Administrative 001 = and lab Jennifer Robinson Mangrum + 12:00 pm - 2:50 pm M Stone Building 352 = and lab Jennifer Robinson Mangrum + 7:30 am - 2:50 pm W Administrative 001 = and lab Jennifer Robinson Mangrum +Integrating the Social Studies in Elementary Grades 84189 TED 360 - 03 12:00 pm - 2:50 pm F School of Education Building 104 = Ryan E Hughes +Integrating the Social Studies in Elementary Grades 84192 TED 360 - 07 8:00 am - 10:50 am F Curry Building 237 = Ryan E Hughes +Integrating the Social Studies in Elementary Grades 84200 TED 360 - 13 8:00 am - 10:50 am F Moore Humanities & Research Ad 1215 = TBA +Science Education in the Elementary School 84193 TED 370 - 08 12:00 pm - 2:50 pm M Curry Building 347 = Sara Catherine Heredia +Mathematics Education 84197 TED 380 - 09 8:00 am - 10:50 am M Bryan Building 206 = Franklin Paul Wonsavage +Junior Teaching Fellows Seminar I 84199 TED 398 - 01 8:00 am - 9:15 am T Bryan Building 105 = Samuel D. Miller +Internship III: Inquiry in Teaching and Learning 83665 TED 400 - 01 7:30 am - 2:50 pm M Administrative 001 = and lab Stacy Elizabeth Leicht + 7:30 am - 10:50 am W Administrative 001 = and lab Stacy Elizabeth Leicht + 12:00 pm - 2:50 pm W Nursing Building, Moore 227 = and lab Stacy Elizabeth Leicht +Internship III: Inquiry in Teaching and Learning 83680 TED 400 - 02 7:30 am - 2:50 pm M Administrative 001 = and lab Logan Way Breedlove + 7:30 am - 10:50 am W Administrative 001 = and lab Logan Way Breedlove + 12:00 pm - 2:50 pm W Bryan Building 216 = and lab Logan Way Breedlove +Internship III: Inquiry in Teaching and Learning 83682 TED 400 - 03 8:00 am - 10:50 am MWF Administrative 001 = and lab Samuel D. Miller + 12:00 pm - 2:50 pm M Bryan Building 216 = and lab Samuel D. Miller +Internship III: Inquiry in Teaching and Learning 84212 TED 400 - 10 7:30 am - 3:30 pm MW Administrative 001 = and lab Jennifer Katherine Lingle + 12:00 pm - 2:50 pm F School of Education Building 102 = and lab Jennifer Katherine Lingle +Internship III: Inquiry in Teaching and Learning 83689 TED 400 - 11 7:30 am - 2:50 pm M Administrative 001 = and lab Nannie Bowman Wooten + 12:00 pm - 2:50 pm T School of Education Building 222 = and lab Nannie Bowman Wooten + 7:30 am - 10:50 am W Administrative 001 = and lab Nannie Bowman Wooten +Internship III: Inquiry in Teaching and Learning 83707 7:30 am - 2:50 pm M Administrative 001 = and lab Jennifer Robinson Mangrum + 7:30 am - 10:50 am W Administrative 001 = and lab Jennifer Robinson Mangrum + 12:00 pm - 2:50 pm W Nursing Building, Moore 227 = and lab Jennifer Robinson Mangrum +Child and Adolescent Development and Learning 83717 TED 401 - 01 TBA TBA = Traci Jo Bellas +Child and Adolescent Development and Learning 83721 TED 401 - 02 TBA TBA = Traci Jo Bellas +Child and Adolescent Development and Learning 83724 TED 401 - 03 TBA TBA Oct 14, 2020 - Dec 09, 2020 = TBA +Student Engagement in the Classroom 83732 TED 402 - 01 TBA TBA = Walter Howerton +Institutes in Education 84575 TED 406 - 01 2:00 pm - 4:50 pm T Curry Building 347 = TBA +Reading Education 83773 TED 420 - 01 12:00 pm - 2:50 pm F Bryan Building 121 = Erika Swarts Gray +Reading Education 83779 TED 420 - 02 8:00 am - 10:50 am F Stone Building 215 = Erika Swarts Gray +Reading Education in the Middle Grades 83792 TED 421 - 01 9:00 am - 11:50 am F School of Education Building 206 = Laura Eck Cameron +Legal, Historical, and Cultural Issues in ESL 83849 TED 423 - 01 W = Jamie Lee Schissel +Dual Language Instructional Practice 83851 TED 425 - 01 W = Melody Jin Patterson Zoch +Advanced Methods in the Elementary Grades 83854 TED 428 - 01 8:00 am - 10:50 am F Curry Building 303 = Stacy Elizabeth Leicht +Advanced Methods in the Elementary Grades 83864 TED 428 - 02 3:00 pm - 5:50 pm W School of Education Building 102 = Logan Way Breedlove +Advanced Methods in the Elementary Grades 83857 TED 428 - 03 12:00 pm - 2:50 pm W Bryan Building 112 = Samuel D. Miller +Advanced Methods in the Elementary Grades 83860 TED 428 - 11 12:00 pm - 2:50 pm R School of Education Building 204 = Stephanie Grayson Davis +Middle Grades Language Arts 83869 TED 430 - 01 5:00 pm - 7:50 pm R Moore Humanities & Research Ad 1206 = Colleen Mayme Fairbanks +Literacy in the Content Area 83871 TED 435 - 01 TBA TBA = Erika Swarts Gray +Literacy in the Content Area 83874 TED 435 - 02 TBA TBA = Vickie L Morefield +Teaching and Learning in the Middle Grades 83920 TED 442 - 01 5:00 pm - 7:50 pm T Moore Humanities & Research Ad 1208 = Colleen Mayme Fairbanks +Human Diversity, Teaching, and Learning 83946 TED 445 - 01 5:00 pm - 7:50 pm W School of Education Building 206 = Benjamin Johnson Chang +Psychological Foundations of Education 84704 TED 450 - 01 5:00 pm - 7:50 pm R School of Education Building 110 = Maria Di Benedetto +Teaching Practices and Curriculum in English 83927 TED 451 - 01 5:00 pm - 7:50 pm M Moore Humanities & Research Ad 1206 = and lab Amy M. Vetter +Educational Psychology for the Middle Grades 83951 TED 452 - 01 5:00 pm - 7:50 pm R Moore Humanities & Research Ad 1209 = Beverly Swaim Faircloth +Teaching Practices and Curriculum in Social Studies 83935 TED 453 - 01 5:00 pm - 7:50 pm W School of Education Building 106 = and lab Allen Wayne Journell +Middle Grades Social Studies Education 83954 TED 454 - 01 5:00 pm - 7:50 pm T School of Education Building 104 = and lab Allen Wayne Journell +Middle Grades Mathematics Education 83939 TED 458 - 01 5:00 pm - 7:50 pm M Moore Humanities & Research Ad 1207 = Kerri Danielle Richardson +Teaching Practices and Curriculum in Science 84215 TED 459 - 01 5:00 pm - 7:50 pm M Curry Building 347 = and lab Sara Catherine Heredia +Middle Grades Science Education 83882 TED 460 - 01 5:00 pm - 7:50 pm W Moore Humanities & Research Ad 1210 = Sara Catherine Heredia +Senior Teaching Fellows Seminar I 83884 TED 498 - 01 8:00 am - 9:15 am T Bryan Building 105 = Samuel D. Miller +Mathematics in the Elementary Schools 83903 TED 518 - 01 5:00 pm - 7:50 pm T Moore Humanities & Research Ad 2210 = Kerri Danielle Richardson +Science in the Elementary School 83917 TED 519 - 01 5:00 pm - 7:50 pm W Curry Building 347 = Sara Catherine Heredia +Legal, Historical, and Cultural Issues in ESL 83905 TED 523 - 01 W = Jamie Lee Schissel +Dual Language Instructional Practice 83907 TED 525 - 01 W = Melody Jin Patterson Zoch +Middle Grades Language Arts 84872 TED 530 - 01 R = Colleen Mayme Fairbanks +Literacy in the Content Area 83915 TED 535 - 01 TBA TBA = Erika Swarts Gray +Teaching Practices and Curriculum in Social Studies 83913 TED 553 - 01 5:00 pm - 7:50 pm W School of Education Building 106 = Allen Wayne Journell +Middle Grades Social Studies Education 83914 TED 554 - 01 5:00 pm - 7:50 pm T School of Education Building 104 = Allen Wayne Journell +Middle Grades Mathematics Education 84703 TED 558 - 01 5:00 pm - 7:50 pm M Moore Humanities & Research Ad 1207 = TBA +Teaching Practices and Curriculum in Science 84219 TED 559 - 01 5:00 pm - 7:50 pm M Curry Building 347 = and lab Sara Catherine Heredia +Middle Grades Science Education 84221 TED 560 - 01 5:00 pm - 7:50 pm M Curry Building 347 = Sara Catherine Heredia +Literacy Instruction for English Language Learners 83894 TED 603 - 01 5:00 pm - 7:50 pm R Moore Humanities & Research Ad 1213 = Mayra Iris Hayes +Word Study 83896 TED 614 - 01 TBA TBA = Stephanie Grayson Davis +Practicum in Literacy Assessment and Instruction 83898 5:00 pm - 7:50 pm T Moore Humanities & Research Ad 1207 = Erika Swarts Gray +Academic Discourse Communities in Graduate Studies 83899 TED 629 - 01 5:00 pm - 7:50 pm T Moore Humanities & Research Ad 1213 = TBA +Science Education: Teaching Practices and Curriculum 83900 TED 632 - 01 T = Heidi B. Carlone +Educational Psychology and Differentiated Instruction 84172 TED 636 - 01 5:00 pm - 7:50 pm T Moore Humanities & Research Ad 1209 = Walter Howerton +Literacy II: Language Arts Instruction 84184 TED 642 - 01 5:00 pm - 7:50 pm M Moore Humanities & Research Ad 1213 = TBA +Rational Numbers and Operations: K-5 Learning Trajectories 84174 TED 659 - 01 T = Victoria R Jacobs +Educational Implications of Learning and Developmental Theory 84178 TED 669 - 01 W = Jennifer Robinson Mangrum +Thinking and Learning in Middle Grades and Secondary Mathematics: Number and Algebra 84182 TED 671 - 01 W = Peter Holt Wilson +Teacher as Researcher and Leader I 84013 TED 676 - 01 TBA TBA = and lab Christina Koelb O'Connor +Teacher as Researcher and Leader I 84061 TED 676 - 02 W = and lab Amy M. Vetter +Clinical Experience in Teaching 84025 7:30 am - 3:30 pm MT Administrative 001 = Ye He + 5:00 pm - 7:50 pm W Moore Humanities & Research Ad 3209 = Ye He +Clinical Experience in Teaching 84660 9:00 am - 4:00 pm S School of Education Building 219 = Sarah Shaw Jones +Contemporary Problems Seminar 84766 TED 688 - 02 5:00 pm - 7:50 pm R School of Education Building 219 = Dale H. Schunk +Mixed Methods Research Design in Curriculum and Instruction 84057 TED 738 - 01 5:00 pm - 7:50 pm R Moore Humanities & Research Ad 2206 = Ye He +Disciplined Inquiry in Teacher Education 84231 TED 749 - 01 5:00 pm - 7:50 pm T School of Education Building 219 = Peter Holt Wilson +Student Reasoning in Math and Science Education 84060 TED 761 - 01 5:00 pm - 7:50 pm W Moore Humanities & Research Ad 1206 = Victoria R Jacobs +Community Engaged Research and Practice 84235 TED 770 - 01 5:00 pm - 7:50 pm W Moore Humanities & Research Ad 2204 = Edna Tan +Directed Doctoral Research 83961 TED 775 - 01 TBA TBA = Allen Wayne Journell +Dissertation 83971 TED 799 - 01 TBA TBA = Dale H. Schunk +Dissertation 83988 TED 799 - 02 TBA TBA = Peter Holt Wilson +Dissertation 83997 TED 799 - 03 TBA TBA = Victoria R Jacobs +Dissertation 84003 TED 799 - 04 TBA TBA = Beverly Swaim Faircloth +Drama Appreciation 80883 THR 100 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF Nursing Building, Moore 226 = John R Poole +Musical Theatre Repertoire 80803 THR 107 - 01 TBA F TBA = Dominick C Amendum +Designing Weddings and Other Ceremonies 80859 THR 110 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Graham Building 106 = Deborah L. Bell +Musical Theatre Voice I 80611 THR 118 - 01 TBA Taylor Theatre 002 = April Lynn Hill +Voice for the Actor 80612 THR 120 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Curry Building 105 = Christine Anne Morris +Fundamentals of Acting 80613 THR 130 - 01 11:00 am - 11:50 am MWF Brown Building 104 = Erin Farrell Speer +Stagecrafts: Scenery 80990 THR 140 - 01 9:30 am - 10:30 am TR 812 Lilly Street 101 = Christopher E. Haas +Stagecrafts: Scenery Lab 80991 2:00 pm - 5:30 pm M 812 Lilly Street 101 = Christopher E. Haas +Stagecrafts: Scenery Lab 80992 2:00 pm - 5:30 pm T 812 Lilly Street 101 = Christopher E. Haas +Stagecrafts: Scenery Lab 80993 2:00 pm - 5:30 pm W 812 Lilly Street 101 = Christopher E. Haas +Stagecrafts: Scenery Lab 80994 2:00 pm - 5:30 pm R 812 Lilly Street 101 = Christopher E. Haas +Stagecrafts: Scenery Lab 80995 2:00 pm - 5:30 pm F 812 Lilly Street 101 = Christopher E. Haas +Stagecrafts: Costume 80996 THR 145 - 01 9:30 am - 10:30 am TR 326 Tate Street 002 = TBA +Stagecrafts: Costume 80997 THR 145 - 02 11:00 am - 12:00 pm TR 326 Tate Street 002 = TBA +Stagecrafts: Costume Lab 80999 2:00 pm - 5:30 pm M 326 Tate Street 002 = TBA +Stagecrafts: Costume Lab 81000 2:00 pm - 5:30 pm T 326 Tate Street 002 = TBA +Stagecrafts: Costume Lab 81001 2:00 pm - 5:30 pm W 326 Tate Street 002 = TBA +Stagecrafts: Costume Lab 81002 2:00 pm - 5:30 pm R 326 Tate Street 002 = TBA +Stagecrafts: Costume Lab 81004 2:00 pm - 5:30 pm F 326 Tate Street 002 = TBA +Stagecraft: Lighting & Sound 81005 THR 146 - 01 11:00 am - 12:00 pm TR 328 Tate Street 001 = Noah Carlisle Davis +Stagecrafts: Lighting & Sound Lab 81006 TBA TBA = Noah Carlisle Davis +Stagecrafts: Makeup & Wardrobe 81007 THR 147 - 01 9:30 am - 10:20 am TR Taylor Theatre 039 = Jehann Laurel Gilman +Stagecrafts: Makeup & Wardrobe 81913 THR 147 - 02 11:00 am - 11:50 am TR Taylor Theatre 039 = Jehann Laurel Gilman +Stagecrafts: Makeup & Wardrobe Lab 81914 TBA TBA = Jehann Laurel Gilman +Theatre Practice - Scenery 82541 THR 191 - 01 2:00 pm - 5:30 pm MW 328 Tate Street 101 = Christopher E. Haas +Theatre Practice - Scenery 82542 THR 191 - 02 2:00 pm - 5:30 pm TR 812 Lilly Street 101 = Christopher E. Haas +Theatre Practice - Scenery 82545 THR 191 - 03 2:00 pm - 5:30 pm MT 812 Lilly Street 101 = Christopher E. Haas +Theatre Practice - Scenery 82547 THR 191 - 04 2:00 pm - 5:30 pm WF 812 Lilly Street 101 = Christopher E. Haas +Theatre Practice - Scenery 82549 THR 191 - 05 2:00 pm - 5:30 pm MW 812 Lilly Street 101 = Christopher E. Haas +Theatre Practice - Scenery 82551 THR 191 - 06 2:00 pm - 5:30 pm TR 812 Lilly Street 101 = Christopher E. Haas +Theatre Practice - Scenery 82553 THR 191 - 07 2:00 pm - 5:30 pm MT 812 Lilly Street 101 = Christopher E. Haas +Theatre Practice - Scenery 82555 THR 191 - 08 2:00 pm - 5:30 pm WF 812 Lilly Street 101 = Christopher E. Haas +Theatre Practice - Scenery 82557 THR 191 - 09 2:00 pm - 5:30 pm R 812 Lilly Street 101 = Christopher E. Haas +Theatre Practice - Scenery 82559 THR 191 - 10 2:00 pm - 5:30 pm F 812 Lilly Street 101 = Christopher E. Haas +Theatre Practice - Costumes 83121 THR 192 - 01 2:00 pm - 5:30 pm MW 326 Tate Street 002 = Jehann Laurel Gilman +Theatre Practice - Costumes 83124 THR 192 - 02 2:00 pm - 5:30 pm TR 326 Tate Street 002 = Jehann Laurel Gilman +Theatre Practice - Costumes 83127 THR 192 - 03 2:00 pm - 5:30 pm MT 326 Tate Street 002 = Jehann Laurel Gilman +Theatre Practice - Costumes 83129 THR 192 - 04 2:00 pm - 5:30 pm WF 326 Tate Street 002 = Jehann Laurel Gilman +Theatre Practice - Costumes 83132 THR 192 - 05 2:00 pm - 5:30 pm MW 326 Tate Street 002 = Jehann Laurel Gilman +Theatre Practice - Costumes 83133 THR 192 - 06 2:00 pm - 5:30 pm TR 326 Tate Street 002 = Jehann Laurel Gilman +Theatre Practice - Costumes 83134 THR 192 - 07 2:00 pm - 5:30 pm MT 326 Tate Street 002 = Jehann Laurel Gilman +Theatre Practice - Costumes 83135 THR 192 - 08 2:00 pm - 5:30 pm WF 326 Tate Street 002 = Jehann Laurel Gilman +Theatre Practice - Costumes 83136 THR 192 - 09 2:00 pm - 5:30 pm R 326 Tate Street 002 = Jehann Laurel Gilman +Theatre Practice - Costumes 83139 THR 192 - 10 2:00 pm - 5:30 pm F 326 Tate Street 002 = Jehann Laurel Gilman +Apprentice Production Practicum 82017 THR 194 - 01 TBA TBA = Christopher E. Haas +Apprentice Production Practicum 82020 THR 194 - 02 TBA TBA = Jehann Laurel Gilman +Apprentice Production Practicum 82022 THR 194 - 03 TBA TBA = Noah Carlisle Davis +Apprentice Production Practicum 82024 THR 194 - 04 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Apprentice Production Practicum 82028 THR 194 - 05 TBA TBA = Christopher E. Haas +Exp: Period Wig Styling 82001 12:00 pm - 12:50 pm MWF Taylor Theatre 039 = Jehann Laurel Gilman +Playscript Analysis 80614 THR 201 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF Stone Building 352 = Janet Malia Allard +Playscript Analysis 80615 THR 201 - 02 11:00 am - 11:50 am MWF Stone Building 352 = Janet Malia Allard +Musical Theatre Voice III 80616 THR 218 - 01 TBA Taylor Theatre 002 = April Lynn Hill +Dynamics in Acting: Movement I 80617 THR 221 - 01 12:00 pm - 1:20 pm MTW 328 Tate Street 101 = Denise Lynn Gabriel +Acting I 80618 THR 231 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF 328 Tate Street 101 = Denise Lynn Gabriel +Acting I 80619 THR 231 - 02 11:00 am - 11:50 am MWF Ferguson Building 120 = TBA +Acting I 80620 THR 231 - 03 3:00 pm - 3:50 pm MWF Ferguson Building 120 = Joshua T. Purvis +Acting Studio 1 80621 THR 235 - 01 1:30 pm - 3:20 pm MTW Curry Building 105 = Michael Flannery +Technical Production: Scenery 81915 THR 242 - 01 10:00 am - 11:50 am M 812 Lilly Street 101 = and lab Christopher E. Haas +Technical Production: Costumes 81916 THR 244 - 01 10:00 am - 11:50 am W 326 Tate Street 002 = and lab TBA +Technical Production: Sound and Lighting 81917 THR 246 - 01 10:00 am - 11:50 am F 328 Tate Street 001 = and lab Noah Carlisle Davis +Portfolio Preparation for the Theatre 81918 THR 248 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR 328 Tate Street 102 = TBA +Intern Production Practicum 82487 THR 294 - 01 TBA TBA = Christopher E. Haas +Intern Production Practicum 82488 THR 294 - 02 TBA TBA = Jehann Laurel Gilman +Intern Production Practicum 82489 THR 294 - 03 TBA TBA = Noah Carlisle Davis +Intern Production Practicum 82492 THR 294 - 04 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Intern Production Practicum 82493 THR 294 - 05 TBA TBA = Christopher E. Haas +Musicianship for Musical Theatre I 80622 THR 306 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR Music Building 226 = Dominick C Amendum +Singing for the Actor 80623 THR 309 - 01 11:00 am - 11:50 am TR 328 Tate Street 101 = April Lynn Hill +Singing for the Actor 80624 THR 309 - 02 4:00 pm - 4:50 pm TR 328 Tate Street 101 = April Lynn Hill +Musical Theatre Voice V 80625 THR 318 - 01 TBA Taylor Theatre 002 = April Lynn Hill +The Actor's Space 80626 THR 320 - 01 9:30 am - 10:45 am TR 328 Tate Street 101 = Denise Lynn Gabriel +Dynamics in Acting: Voice II 80629 THR 322 - 01 12:00 pm - 1:20 pm MTW Curry Building 105 = Christine Anne Morris +Acting Studio 3 80635 THR 331 - 01 1:30 pm - 3:20 pm MTW Taylor Theatre 014 = James M. Wren +Theatre Properties & Crafts 81919 THR 345 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR 812 Lilly Street 101 = TBA +Workshop in Musical Theatre 80654 THR 349 - 01 3:30 pm - 4:50 pm TR Curry Building 105 = Erin Farrell Speer +Scene Design 81921 THR 351 - 01 9:00 am - 9:50 am MWF 328 Tate Street 001 = and lab Randall J. McMullen +Musical Theatre Audition Technique I 80643 THR 357 - 01 3:00 pm - 3:50 pm M 328 Tate Street 101 = Dominick C Amendum +Costume Design 81920 THR 361 - 01 9:00 am - 9:50 am MWF 326 Tate Street 204 = and lab Deborah L. Bell +Playwriting 80685 THR 380 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Brown Building 119 = Janet Malia Allard +Journeyman Production Practicum 82495 THR 394 - 01 TBA TBA = Randall J. McMullen +Journeyman Production Practicum 82497 THR 394 - 02 TBA TBA = Deborah L. Bell +Journeyman Production Practicum 82499 THR 394 - 03 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Journeyman Production Practicum 82500 THR 394 - 04 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Journeyman Production Practicum 82502 THR 394 - 05 TBA TBA = Christopher E. Haas +Special Problems 84810 THR 395 - 01 TBA TBA = Dominick C Amendum +Theatre History I 80864 THR 400 - 01 11:00 am - 11:50 am MWF Graham Building 423 = John R Poole +Exp: Scene Painting II 82508 9:30 am - 10:45 am TR 812 Lilly Street 101 = Randall J. McMullen +Theatre History II 80878 THR 401 - 01 9:00 am - 9:50 am MWF Graham Building 423 = John R Poole +Theatre History II 80881 THR 401 - 02 10:00 am - 10:50 am MWF Graham Building 423 = John R Poole +Directing I 80689 THR 410 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF Brown Building 104 = John M. Gulley +Directing I 80694 THR 410 - 02 11:00 am - 11:50 am MWF Curry Building 105 = John M. Gulley +Theatre in Education 80735 THR 417 - 01 10:00 am - 11:15 am MW Curry Building 109 = and lab Rachel Briley +Stage Dialects 80698 THR 422 - 01 12:00 pm - 2:50 pm R 328 Tate Street 101 = Christine Anne Morris +Advanced Shakespeare Studio 80736 THR 432 - 01 12:00 pm - 1:20 pm MTW Taylor Theatre 014 = James M. Wren +Performance Styles 80715 THR 435 - 01 12:00 pm - 12:50 pm MWF Brown Building 104 = Erin Farrell Speer +Advanced Acting for the Camera Studio 80725 THR 436 - 01 12:00 pm - 2:50 pm F Brown Building 119 = Michael Flannery +Computer Aided Drafting for the Theatre 81922 THR 444 - 01 9:30 am - 10:45 am TR 328 Tate Street 102 = and lab Kenneth Donald White +Historical Costume Pattern Drafting and Draping 81923 THR 449 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR 326 Tate Street 204 = Deborah L. Bell +Advanced Lighting Design 81924 THR 470 - 01 12:00 pm - 12:50 pm MWF 328 Tate Street 001 = TBA +Teaching Methods in Theatre Arts 80728 THR 482 - 01 8:00 am - 12:00 pm TR Curry Building 214 = Joshua T. Purvis +Honors Work 81925 TBA TBA = Deborah L. Bell +Directing Practicum 80733 THR 485 - 01 TBA TBA = Joshua T. Purvis +Theatre Management and Entrepreneurship 80884 THR 486 - 01 2:00 pm - 2:50 pm MWF Moore Humanities & Research Ad 1304 = Joshua S Ritter +Applied Theatre II 84724 THR 488 - 01 TBA TBA = Michael Flannery +Advanced Theatre Practice-Performance 82524 THR 490 - 01 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Advanced Theatre Practice-Performance 82525 THR 490 - 02 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Advanced Theatre Practice-Performance 82527 THR 490 - 03 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Advanced Theatre Practice-Performance 82529 THR 490 - 04 TBA TBA = John M. Gulley +Advanced Theatre Practice-Performance 82531 THR 490 - 05 TBA TBA = James M. Wren +Advanced Theatre Practice-Scenery 82560 THR 491 - 01 2:00 pm - 5:30 pm MW 812 Lilly Street 101 = Christopher E. Haas +Advanced Theatre Practice-Scenery 82562 THR 491 - 02 2:00 pm - 5:30 pm TR 812 Lilly Street 101 = Christopher E. Haas +Advanced Theatre Practice-Scenery 82564 THR 491 - 03 2:00 pm - 5:30 pm MT 812 Lilly Street 101 = Christopher E. Haas +Advanced Theatre Practice-Scenery 82566 THR 491 - 04 2:00 pm - 5:30 pm WF 812 Lilly Street 101 = Christopher E. Haas +Advanced Theatre Practice-Scenery 82568 THR 491 - 05 2:00 pm - 5:30 pm MW 812 Lilly Street 101 = Christopher E. Haas +Advanced Theatre Practice-Scenery 82569 THR 491 - 06 2:00 pm - 5:30 pm TR 812 Lilly Street 101 = Christopher E. Haas +Advanced Theatre Practice-Scenery 82570 THR 491 - 07 2:00 pm - 5:30 pm MT 812 Lilly Street 101 = Christopher E. Haas +Advanced Theatre Practice-Scenery 82571 THR 491 - 08 2:00 pm - 5:30 pm WF 812 Lilly Street 101 = Christopher E. Haas +Advanced Theatre Practice-Scenery 82572 THR 491 - 09 2:00 pm - 5:30 pm R 812 Lilly Street 101 = Christopher E. Haas +Advanced Theatre Practice-Scenery 82573 THR 491 - 10 2:00 pm - 5:30 pm F 812 Lilly Street 101 = Christopher E. Haas +Advanced Theatre Practice-Costumes 83510 THR 492 - 01 2:00 pm - 5:30 pm MW 326 Tate Street 002 = Jehann Laurel Gilman +Advanced Theatre Practice-Costumes 83511 THR 492 - 02 2:00 pm - 5:30 pm TR 326 Tate Street 002 = Jehann Laurel Gilman +Advanced Theatre Practice-Costumes 83513 THR 492 - 03 2:00 pm - 5:30 pm MT 326 Tate Street 002 = Jehann Laurel Gilman +Advanced Theatre Practice-Costumes 83514 THR 492 - 04 2:00 pm - 5:30 pm WF 326 Tate Street 002 = Jehann Laurel Gilman +Advanced Theatre Practice-Costumes 83515 THR 492 - 05 2:00 pm - 5:30 pm MW 326 Tate Street 002 = Jehann Laurel Gilman +Advanced Theatre Practice-Costumes 83516 THR 492 - 06 2:00 pm - 5:30 pm TR 326 Tate Street 002 = Jehann Laurel Gilman +Advanced Theatre Practice-Costumes 83518 THR 492 - 07 2:00 pm - 5:30 pm MT 326 Tate Street 002 = Jehann Laurel Gilman +Advanced Theatre Practice-Costumes 83519 THR 492 - 08 2:00 pm - 5:30 pm WF 326 Tate Street 002 = Jehann Laurel Gilman +Advanced Theatre Practice-Costumes 83520 THR 492 - 09 2:00 pm - 5:30 pm R 326 Tate Street 002 = Jehann Laurel Gilman +Advanced Theatre Practice-Costumes 83521 THR 492 - 10 2:00 pm - 5:30 pm F 326 Tate Street 002 = Jehann Laurel Gilman +Advanced Theatre Practice - Theatre Management 82534 THR 493 - 01 TBA TBA = Joshua S Ritter +Advanced Theatre Practice - Theatre Management 82536 THR 493 - 02 TBA TBA = Joshua S Ritter +Advanced Theatre Practice - Theatre Management 82537 THR 493 - 03 TBA TBA = Joshua S Ritter +Advanced Theatre Practice-Production 82512 THR 494 - 01 TBA TBA = Christopher E. Haas +Advanced Theatre Practice-Production 82514 THR 494 - 02 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Capstone Production Practicum 82516 THR 498 - 01 TBA TBA = Randall J. McMullen +Capstone Production Practicum 82518 THR 498 - 02 TBA TBA = Deborah L. Bell +Capstone Production Practicum 82520 THR 498 - 03 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Capstone Production Practicum 82521 THR 498 - 04 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Theatre History I 80873 THR 500 - 01 11:00 am - 11:50 am MWF Graham Building 423 = John R Poole +Theatre History II 80880 THR 501 - 01 9:00 am - 9:50 am MWF Graham Building 423 = John R Poole +Theatre History II 80882 THR 501 - 02 10:00 am - 10:50 am MWF Graham Building 423 = John R Poole +Theatre in Education 80734 THR 517 - 01 10:00 am - 11:15 am MW Curry Building 109 = and lab Rachel Briley +Advanced Acting for the Camera Studio 81490 THR 536 - 01 12:00 pm - 2:50 pm R Carmichael Building 004 = Michael Flannery +Historical Costume Pattern Drafting and Draping 81926 THR 549 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR 326 Tate Street 000 = Deborah L. Bell +Applied Play Directing 80739 THR 610 - 01 12:00 pm - 2:50 pm R Curry Building 105 = John M. Gulley +Collaboration in Theatrical Production 80742 THR 614 - 01 12:00 pm - 2:50 pm F Curry Building 105 = Avery Preston Lane +Trends in Theatre for Young Audiences 80798 THR 617 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Taylor Theatre 014 = Rachel Briley +Advanced Dynamics: Voice 80799 THR 622 - 01 1:30 pm - 2:50 pm MTW Ferguson Building 120 = Christine Anne Morris +Studies in Acting 80800 THR 631 - 01 12:00 pm - 1:20 pm MTW Ferguson Building 120 = John M. Gulley +Advanced Theatre Graphics 81927 THR 645 - 01 9:30 am - 10:45 am TR 328 Tate Street 102 = TBA +Portfolio Preparation for the Theatre and Academia 81928 THR 648 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR 328 Tate Street 102 = TBA +Scene Design Styles 82006 THR 655 - 01 10:00 am - 11:50 am W 326 Tate Street 204 = Randall J. McMullen +Costume Design Styles 82009 THR 665 - 01 10:00 am - 11:50 am F 326 Tate Street 204 = Deborah L. Bell +Lighting Design Styles 82010 THR 675 - 01 10:00 am - 11:50 am M 328 Tate Street 001 = TBA +Graduate Practicum in Theatre 80802 THR 690 - 01 TBA TBA = James M. Wren +Graduate Practicum in Costume Design 82011 THR 691 - 01 TBA TBA = Deborah L. Bell +Graduate Practicum in Lighting Design 82012 THR 692 - 01 TBA TBA Aug 18, 2020 - Dec 02, 2020 = TBA +Graduate Practicum in Scene Design 82013 THR 693 - 01 TBA TBA = Randall J. McMullen +Independent Study 82014 THR 695 - 01 TBA TBA = Deborah L. Bell +Independent Study 84582 THR 695 - 02 TBA TBA = Erin Farrell Speer +The Arts as Human Experience 80039 VPA 323 - 01 TBA TBA = Larry E. Lavender +The Arts as Human Experience 80040 VPA 323 - 02 TBA TBA = Larry E. Lavender +The Arts as Social Change: Theory and Practice 80138 VPA 324 - 01 3:00 pm - 5:50 pm M Gatewood Studio Arts Building 201 = Adam Jonathan Carlin +Introduction to Community Arts 80135 VPA 360 - 01 TBA TBA = Sunny Ream Spillane +The Alexander Technique for Performers 80041 VPA 454 - 01 5:00 pm - 7:50 pm M Coleman Building 208 = Rachel Irene Niketopoulos +The Alexander Technique for Performers 80042 VPA 555 - 01 5:00 pm - 7:50 pm M Coleman Building 208 = Rachel Irene Niketopoulos +An Introduction to Women's and Gender Studies 82758 WGS 250 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Curry Building 309 = TBA +An Introduction to Women's and Gender Studies 82770 WGS 250 - 02 2:00 pm - 3:15 pm MW Curry Building 238 = Carrie E Hart +An Introduction to Women's and Gender Studies 82781 WGS 250 - 03 3:30 pm - 4:45 pm MW Curry Building 238 = Carrie E Hart +An Introduction to Women's and Gender Studies 82787 WGS 250 - 04 3:30 pm - 4:45 pm TR Curry Building 238 = TBA +Introduction to LGBTQI Studies 82801 WGS 270 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Curry Building 312 = Danielle Marie Bouchard +Judaism and the Construction of Gender 84584 WGS 312 - 02 12:30 pm - 1:45 pm TR Foust Building 111 = Ellen Davina Haskell +Postcolonial and Transnational Feminisms 82820 WGS 333 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR Curry Building 247 = Daniel B Coleman +Introduction to Feminist Theories 82835 WGS 350 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Curry Building 247 = Sarah Jane Cervenak +Ecofeminism 82842 WGS 374 - 01 3:30 pm - 4:45 pm MW Graham Building 302 = Gwendolyn C. Hunnicutt +Performing Gender:Transfeminis 82863 WGS 450 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR Curry Building 331 = Daniel B Coleman +Feminist Theory: Intersections of Gender, Race and Class 82881 WGS 650 - 01 3:30 pm - 6:20 pm W Eberhart Building 161 = Danielle Marie Bouchard +Thesis 84848 WGS 699 - 05 TBA TBA = Daniel B Coleman +Gen & Sexuality in 20th Cen US 82885 WGS 706 - 01 3:30 pm - 6:20 pm M Nursing Building, Moore 328 = Lisa Levenstein diff --git a/ScheduleCreator/resources/DB/fall2020/courses b/ScheduleCreator/resources/DB/fall2020/courses @@ -0,0 +1,2368 @@ +AAD 202 - Arts Admin and Entrepreneurship +AAD 300X - Experimental Course +AAD 301 - Arts Management +AAD 380 - Introduction to Art Museum Studies +AAD 450 - Careers in Arts Administration +AAD 498 - Internship in Arts Administration and Entrepreneurship +ACC 201 - Financial Accounting +ACC 202 - Managerial Accounting +ACC 318 - Intermediate Accounting I +ACC 319 - Intermediate Accounting II +ACC 325 - Accounting Transaction Processing Systems +ACC 330 - Cost Accounting +ACC 350 - Internship in Accounting +ACC 420 - Federal Tax Concepts +ACC 440 - Auditing Concepts +ACC 518 - Intermediate Accounting I +ACC 519 - Intermediate Accounting II +ACC 525 - Accounting Transaction Processing Systems +ACC 531 - Cost Accounting +ACC 602 - Federal Tax Concepts +ACC 604 - Auditing Concepts +ACC 621 - Accounting Internship +ACC 631 - Advanced Auditing +ACC 638 - Information Technology Auditing and Accounting Data Analytics +ACC 642 - Specialized Accounting Entities +ACC 646 - Advanced Study in Business Environment and Concepts +ACC 647 - Advanced Study in Financial Accounting and Reporting +ACC 648 - Guided Study in Taxation & Business Law +ACC 649 - Advanced Study in Auditing and Attestation +ACC 651 - Introduction to Business Entity Taxation +ACC 655 - Taxation of Corporations and Shareholders +ADS 200 - African American Art History +ADS 201 - Introduction to African American Studies +ADS 210 - Blacks in American Society: Social, Economic, and Political Perspectives +ADS 260 - Understanding Race +ADS 305 - SpTpc Film Lit in Blk Lives Ma +ADS 305 - SpcTpc African American Poetry +ADS 306 - Ethiopia in Global Afrcn Diasp +ADS 310 - The Portrayal of African Americans in Film +ADS 315 - Theories and Paradigms in African American Studies +ADS 325 - Black Women in the U.S. +ADS 376 - Africana Literature +ADS 410 - Seminar in African American Studies +APD 200 - Fundamentals of Apparel Product Development +APD 251 - Studio I: Garment Construction +APD 310 - Portfolio Development for Apparel Design +APD 341 - Studio III: Advanced Patternmaking and Draping +APD 443 - Studio IV: Creative and Technical Design +ARB 101 - Beginning Arabic I +ARB 203 - Intermediate Arabic I +ARE 260 - Art, Education, and Social Practice +ARE 365 - Art Curriculum and Teaching Methods in the Secondary School +ARE 367 - Child Art and Teaching +ARE 368 - Research in Contemporary Issues in Art Education +ARH 110 - Survey of Western Art: Prehistory-Renaissance +ARH 112 - Survey of Non-Western Art +ARH 210 - The Art of Disney and Pixar +ARH 219 - Sophomore Seminar in Art History +ARH 300X - This is America +ARH 321 - Early Italian Renaissance Art, 1300-1480 +ARH 340 - European Art in the Eighteenth Century +ARH 345 - European Art in the Nineteenth Century +ARH 353 - Late Twentieth-Century Art +ARH 380 - Introduction to Art Museum Studies +ARH 400 - Special Problems: Independent Study in Art History and Criticism +ARH 414 - Salon to Biennale and Beyond +ARH 490 - Art Museums and Exhibition Spaces +ARH 493 - Honors Work +ARH 504 - Salon to Biennale and Beyond +ARS 100 - Reclaim, Regain, and Recover +ARS 120 - Academic Connections in Education +ARS 140 - Academic Coaching in Transitions +ART 100 - Introduction to Art +ART 105 - Foundations Seminar +ART 120 - Fundamentals of Drawing +ART 140 - Foundation Design I +ART 150 - Three-Dimensional Foundations I +ART 220 - Intermediate Drawing +ART 221 - Life Drawing I +ART 232 - Painting I +ART 240 - Foundations Design 2 +ART 253 - Three-Dimensional Foundations II +ART 281 - Ceramics I +ART 285 - Photography I +ART 286 - Digital Photography I +ART 300X - Assemblage +ART 321 - Life Drawing II +ART 322 - Variable Topics in Drawing +ART 324 - Screen Printing and Monoprint +ART 326 - Printmaking I +ART 335 - Painting II +ART 337 - Painting III +ART 340 - Concepts in Time-based Media +ART 341 - Letters, Signs, and Symbols +ART 344 - Digital Darkroom +ART 345 - Introduction to Web Design +ART 353 - Metal Casting +ART 355 - Sculpture I +ART 356 - Sculpture II +ART 373 - Design Methods for the Crafts +ART 381 - Ceramics II +ART 382 - Ceramic Glaze Techniques +ART 385 - Photography II +ART 386 - Studio Lighting for Photography +ART 392 - Typographic Practice +ART 393 - Practicum/Internship in Art Careers +ART 396 - Character Design Workshop +ART 397 - Digital Publications: The Coraddi +ART 420 - Advanced Drawing +ART 445 - Three-Dimensional Design +ART 446 - Graphic Design +ART 447 - New Media and/or Design Capstone +ART 481 - Ceramics III +ART 496 - Special Problems, Studio +ART 610 - Graduate Studio Seminar +ART 615 - Graduate Studio and Colloquium +ART 622 - Drawing Marathon +ART 649 - Studio Problems in New Media +ASL 101 - Elementary American Sign Language I +ASL 203 - Intermediate American Sign Language I +ASL 245 - Introduction to the Deaf Community +AST 233 - Astronomy: The Solar System +AST 235 - Astronomy: Stars and Galaxies +ATY 100 - Contemporary Non-Western Cultures +ATY 212 - Introduction to Anthropology +ATY 213 - Introduction to Cultural Anthropology +ATY 253 - Introduction to Biological Anthropology +ATY 253L - Introduction to Biological Anthropology Laboratory +ATY 258 - Introduction to Archaeology +ATY 308 - Lost Tribes and Sunken Lands +ATY 312 - The Anthropology of Children +ATY 335 - Cultures of Africa +ATY 357 - Monkeys, Apes, and Humans +ATY 359 - Forensic Anthropology +ATY 361 - Methods in Biological Anthropology +ATY 362 - Methods in Cultural Anthropology +ATY 363 - History of Anthropological Theory +ATY 400X - EC: Paleopathology +ATY 434 - Archaeology of South America +ATY 465 - Medical Anthropology +ATY 477 - Zooarchaeology +ATY 495 - Contemporary Issues in Anthropology +BIO 100 - Orientation to the Biology Major +BIO 105 - Major Concepts of Biology +BIO 105L - Major Concepts of Biology Laboratory +BIO 111 - Principles of Biology I +BIO 111L - Principles of Biology I Laboratory +BIO 112 - Principles of Biology II +BIO 112L - Principles of Biology II Laboratory +BIO 271 - Human Anatomy +BIO 271L - Human Anatomy Laboratory +BIO 277 - Human Physiology +BIO 277L - Human Physiology Laboratory +BIO 280 - Fundamentals of Microbiology +BIO 280L - Fundamentals of Microbiology Laboratory +BIO 301 - Principles of Ecology +BIO 315 - Ecology and Evolution Laboratory +BIO 330 - Evolution +BIO 355 - Cell Biology +BIO 375 - Cell Biology and Genetics Laboratory +BIO 392 - Genetics +BIO 420 - Marine Biology +BIO 422 - Plant Diversity +BIO 422L - Plant Diversity Lab +BIO 423 - Landscape Ecology Laboratory +BIO 425 - Biological Clocks +BIO 426 - Conservation Biology +BIO 427 - Landscape Ecology +BIO 431 - The Biosphere +BIO 435 - Biochemistry: Metabolic Regulation in Health and Disease +BIO 449 - Xenobiotic-Induced Cell Death +BIO 449C - Current Topics in Biology: Neuron / Behavior +BIO 456 - Global Change +BIO 478 - Hormones in Action +BIO 479 - Neurobiology +BIO 481 - General Microbiology +BIO 481L - General Microbiology Laboratory +BIO 482 - Molecular Biological Approaches in Research +BIO 486 - Cell Cycle and Cancer +BIO 488 - Essentials of Toxicology +BIO 496 - Science Pedagogy for Learning Assistants +BIO 497 - Internship in Biology +BIO 499 - Undergrad Research +BIO 499 - Undergraduate Research +BIO 600 - Introduction to Graduate Studies +BIO 605 - Seminar in Ecology +BIO 614 - Prenatal Development: Embryology and Teratology +BIO 619 - Plant Physiology +BIO 623 - Landscape Ecology Laboratory +BIO 626 - Conservation Biology +BIO 627 - Landscape Ecology +BIO 639 - Biochemistry: Metabolic Regulation in Health and Disease +BIO 645 - Ecoepidemiology of Infectious Diseases +BIO 648 - Current Topics in Biology +BIO 649C - Current Topics: Neurons / Behavior +BIO 656 - Global Change +BIO 678 - Hormones in Action +BIO 682 - Molecular Biological Approaches in Research +BIO 695 - Biological Research +BIO 699 - Thesis +BIO 707 - Seminar in Environmental Health Science +BIO 708 - Biostatistics 1 +BIO 731 - Environmental Health Science I: Ecosystems to Individuals +BIO 733 - Workshops in Environmental Health Science +BIO 734 - Current Research in Environmental Health Science +BIO 749 - Research Lab Rotations +BIO 790 - Directed Study in Environmental Health Science +BIO 791 - Independent Doctoral Research +BIO 799 - Dissertation +BIO 802 - Dissertation Extension +BIO 803 - Research Extension +BLS 300 - Visions of the Creation +BLS 301 - Pathways: Reading and Writing in the Humanities +BLS 320 - Know Slow Count Cult of Speed +BLS 321 - Reading and the Human Experience +BLS 323 - Short Reads +BLS 324 - Banned Books +BLS 325 - Mystery, Mayhem, and Murder +BLS 340 - Visualizing Disbility +BLS 345 - Photography: Contexts and Illusions +BLS 346 - The Art of Life +BLS 347 - Shakespeare Off the Page +BLS 348 - Representing Women +BLS 360 - Culture Phi Rel of India +BLS 360 - Phi of Love and Friendship +BLS 360 - The Greening of God +BLS 361 - American Dreams +BLS 366 - Life, Death, and Meaning +BLS 381 - Old Europe/New Europe +BLS 382 - The Sixties +BLS 385 - American Motherhood +BLS 386 - Women, War, and Terror +BLS 400 - Senior Seminar in the Humanities +BUS 115 - Blueprint for Personal Development +BUS 130 - Entrepreneurship in a Sustainable Global Environment +BUS 201 - Creativity, Innovation, and Vision +BUS 215 - Blueprint for Professional Development +BUS 216 - Blueprint for Personal and Professional Development +BUS 240 - Introduction to the Entrepreneurial Experience +BUS 300 - Ideas to Opportunities: Feasibility Analysis +BUS 315 - Global and Cultural Development +BUS 328 - Organizational Leadership +BUS 336 - Opportunities to Action: Business Plan +BUS 337 - Family Business +BUS 338 - Global Franchising +BUS 340 - Social Entrepreneurship +BUS 342 - International Entrepreneurship +BUS 415 - Leadership Development +BUS 615 - Global Business +BUS 622 - Cross-Cultural Management +BUS 701 - Doctoral Research Methods I (Quantitative Research Methods) +BUS 720 - Seminar in Organization Theory +BUS 740 - Seminar in Strategic Management I +BUS 750 - Doctoral Research Methods IV (Regression Models) +CCI 201 - Introduction to Greek Civilization +CCI 202 - Introduction to Roman Civilization +CCI 205 - Mythology +CCI 211 - Introduction to Greek Archaeology +CCI 306 - Classical Comedy +CCI 326 - The Age of Nero +CCI 330 - Women in Antiquity +CCI 490 - Ancient Oracles +CCI 493 - Honors Work +CED 310 - Helping Skills +CED 392 - Love, Sex, and Relationships: Skills for Building Satisfying, Healthy Relationships +CED 474 - Cont Tpcs: Stress Management +CED 605 - Counseling Diverse Populations +CED 610 - Helping Relationships-CED ONLY +CED 610 - Helping Relationships-NON MAJR +CED 620 - Counseling Theories and Practice +CED 644 - Foundations in Clin Mental Hea +CED 648 - Foundations of School Counseling +CED 650 - Group Counseling Theory and Practice +CED 653 - Prac in Couns- Assessment +CED 653 - Prac in Couns- Group +CED 653 - Prac in Couns- Theories +CED 653 - Prac in Couns-Helping Relation +CED 653 - Prc in Couns- Diverse Pop +CED 653P - Prac in Couns- Supervison +CED 675 - Counseling Field Practicum +CED 677 - School Certification +CED 678 - Professional Orientation +CED 680A - Counseling Internship +CED 682 - Applcat Measrmnt-Assessment +CED 688 - Masters Research Experience +CED 692 - Independent Study +CED 693 - Crisis, Disaster, and Trauma +CED 720A - Research Apprenticeship +CED 740 - Research Practicum in Counseling +CED 756B - Adv Multicultural Counseling +CED 757 - Internship in University Teaching in Counseling +CED 775 - Directed Doctoral Research +CED 777C - Seminar in Counseling +CED 777D - Seminar in Counseling +CED 779 - Advanced Counseling Practicum +CED 780B - Advanced Counseling Internship +CED 781A - Clinical Supervision +CED 781C - Clinical Supervision +CED 781D - Clinical Supervision +CED 781E - Clinical Supervision +CED 799 - Dissertation +CED 802 - Dissertation Extension +CHE 101 - Introductory Chemistry +CHE 103 - General Descriptive Chemistry I +CHE 104 - General Descriptive Chemistry II +CHE 110 - Introductory Chemistry Laboratory +CHE 111 - General Chemistry I +CHE 112 - General Chemistry I Laboratory +CHE 114 - General Chemistry II +CHE 115 - General Chemistry II Laboratory +CHE 170 - Engaging with Chemistry and Biochemistry +CHE 191 - Introduction to Research +CHE 205 - Introductory Organic Chemistry +CHE 206 - Introductory Organic Chemistry Laboratory +CHE 291 - Sophomore Research +CHE 331 - Quantitative Analysis +CHE 333 - Quantitative Analysis Laboratory +CHE 342 - Inorganic Chemistry +CHE 351 - Organic Chemistry I +CHE 352 - Organic Chemistry II +CHE 353 - Organic Laboratory Techniques +CHE 391 - Junior Research +CHE 401 - Chemistry Seminar Introduction +CHE 402 - Chemistry Seminar +CHE 406 - Introductory Physical Chemistry +CHE 407 - Introductory Physical Chemistry Laboratory +CHE 420 - Chemical Principles of Biochemistry +CHE 456 - Biochemistry I +CHE 461 - Physical Chemistry I +CHE 463 - Physical Chemistry I Laboratory +CHE 470B - Special Topics in Chemistry: Biochemistry +CHE 470C - Special Topics in Chemistry: Inorganic +CHE 470D - Special Topics in Chemistry: Organic +CHE 470E - Special Topics in Chemistry: Physical +CHE 470F - Special Topics in Chemistry: Chemical Education +CHE 481 - Synthetic Techniques +CHE 490 - Internship in Chemistry and Biochemistry +CHE 491 - Senior Research +CHE 499 - Senior Thesis +CHE 556 - Biochemistry I +CHE 570B - Special Topics in Chemistry: Biochemistry +CHE 570C - Special Topics in Chemistry: Inorganic +CHE 570D - Special Topics in Chemistry: Organic +CHE 570E - Special Topics in Chemistry: Physical +CHE 570F - Special Topics in Chemistry: Chemical Education +CHE 601 - Graduate Seminar I +CHE 602 - Graduate Seminar II +CHE 633 - Bioanalytical Chemistry +CHE 641 - Advanced Inorganic Chemistry II +CHE 651 - Structure Elucidation in Medicinal Chemistry +CHE 656 - Enzyme Mechanisms +CHE 680 - Research Problems in Chemistry and Biochemistry +CHE 691 - Introduction to Graduate Research +CHE 699 - Thesis +CHE 751 - Literature Seminar +CHE 752 - Dissertation Seminar +CHE 780 - Research Problems in Chemistry and Biochemistry +CHE 799 - Dissertation Research in Chemistry and Biochemistry +CHE 801 - Thesis Extension +CHE 802 - Dissertation Extension +CHE 803 - Research Extension +CHI 101 - Elementary Chinese I +CHI 102 - Elementary Chinese II +CHI 203 - Intermediate Chinese I +CHI 204 - Intermediate Chinese II +CHI 301 - Third-Year Chinese Language +CHI 313 - Major Figures in Chinese Literature +CHI 491 - Chinese Tutorial +CRS 211 - Textile Science: From Fiber to Finish +CRS 221 - Culture, Human Behavior, and Clothing +CRS 231 - Introduction to Apparel and Related Industries: From Concept to Consumer +CRS 242 - Design Principles and Technology +CRS 312 - Technical Apparel Analysis +CRS 312L - Technical Apparel Analysis Lab +CRS 331 - Professional Development: Consumer, Apparel, and Retail Industries +CRS 363 - Global Sourcing of Apparel and Related Consumer Products +CRS 372 - Survey of Historic Costume +CRS 400 - Special Problems in Consumer Apparel and Retail Studies +CRS 582 - Problems in Consumer, Apparel, and Retail Studies +CRS 620 - Analysis of Apparel and Related Industries +CRS 632 - Supervised Industry Practicum in Consumer, Apparel, and Retail Studies +CRS 682 - Graduate Seminar in Consumer, Apparel, and Retail Studies +CRS 685 - Problems in Retail and Consumer Studies +CRS 690 - Minor Research +CRS 699 - Thesis +CRS 712 - Theory Development in Consumer, Apparel, and Retail Studies +CRS 765 - College Teaching Practicum in Consumer, Apparel, and Retail Studies +CRS 781 - Directed Independent Study in Consumer, Apparel, and Retail Studies +CRS 784 - Problems in Retail Marketing +CRS 790 - Independent Doctoral Research +CRS 799 - Dissertation +CRS 801 - Thesis Extension +CRS 802 - Dissertation Extension +CRS 803 - Research Extension +CSC 120 - Introduction to Computer Programming for Non-Majors +CSC 130 - Introduction to Computer Science +CSC 230 - Elementary Data Structures and Algorithms +CSC 250 - Foundations of Computer Science I +CSC 261 - Computer Organization and Assembly Language +CSC 330 - Advanced Data Structures +CSC 339 - Concepts of Programming Languages +CSC 340 - Software Engineering +CSC 350 - Foundations of Computer Science II +CSC 405 - Data Science +CSC 407 - Network Analysis +CSC 410 - Big Data and Machine Learning +CSC 429 - Artificial Intelligence +CSC 439 - Introduction to Compiler Design +CSC 442 - Human-Computer Interface Development +CSC 452 - Theory of Computation +CSC 454 - Algorithm Analysis and Design +CSC 462 - Principles of Operating Systems +CSC 471 - Principles of Database Systems +CSC 477 - Principles of Computer Networks +CSC 481 - Principles of Computer Security +CSC 490 - Senior Capstone +CSC 495 - Selected Topics in Computer Science +CSC 605 - Data Science +CSC 607 - Network Analysis +CSC 610 - Big Data and Machine Learning +CSC 629 - Artificial Intelligence +CSC 639 - Introduction to Compiler Design +CSC 640 - Software Engineering +CSC 642 - Human-Computer Interface Development +CSC 652 - Theory of Computation +CSC 654 - Algorithm Analysis and Design +CSC 656 - Foundations of Computer Science +CSC 662 - Principles of Operating Systems +CSC 671 - Advanced Database Systems +CSC 677 - Principles of Computer Networks +CSC 681 - Principles of Computer Security +CSC 693 - Advanced Topics in Computer Science +CSC 698 - Project in Computer Science +CSC 699 - Thesis +CSD 219 - Communication Disorders Laboratory +CSD 250 - Concepts in Communication Sciences +CSD 306 - Introduction to Phonetics +CSD 307 - Speech and Hearing Science +CSD 308 - Language and Speech Development +CSD 309 - Anatomy and Physiology of the Speech and Hearing Mechanism +CSD 333 - Independent Study +CSD 334 - Introduction to Audiology +CSD 450 - Diagnostic Procedures: Inquiry, Observation and Measurement +CSD 471 - Honors Clinical Practice in Speech-Language Pathology +CSD 476 - Structured Clinic Observations +CSD 487 - Introduction to Adult Language Disorders +CSD 490 - Senior Honors Project +CSD 493 - Honors Independent Study +CSD 587 - Introduction to Adult Language Disorders +CSD 600 - Professional Issues and Ethics in Speech-Language Pathology +CSD 606 - Cognitive-Linguistic Disorders in Adults +CSD 612 - Augmentative and Alternative Communication +CSD 614 - Language Learning Disabilities +CSD 627 - Cultural and Linguistic Diversity in Communication Sciences and Disorders +CSD 629 - Dysphagia +CSD 636 - Prevention, Assessment, and Intervention of Communication Disorders: Birth-5 +CSD 638 - Minor Area Clinical Practicum for Speech-Language Pathology Majors +CSD 650 - Independent Study +CSD 671 - Clinical Foundations in Speech-Language Pathology I +CSD 671L - Clinical Practice I +CSD 677 - Internship in Communication Disorders +CSD 751 - Professional Seminars in Communication Sciences and Disorders +CSD 773 - Practicum in Teaching Communication Sciences and Disorders +CSD 780 - Independent Study +CSD 790 - Directed Research +CSD 799 - Dissertation +CSD 802 - Dissertation Extension +CST 105 - Introduction to Communication Studies +CST 200 - Communication and Community +CST 207 - Relational Communication +CST 210 - Communicating Ethically +CST 300 - Communication Theory +CST 315 - Persuasion and Social Influence +CST 333 - Special Problems +CST 341 - Communication and Workplace Relationships +CST 342 - Communication and Public Relations: Strategies and Innovations +CST 343 - Crisis Communication +CST 344 - Conflict Communication +CST 350 - Small Group and Team Communication +CST 390 - Speaking Center Theory and Practice +CST 399 - Communication Research Methods +CST 403 - Communication Pedagogy +CST 407 - Gender and Communication +CST 412 - Communication Internship +CST 415 - Family Communication +CST 417 - Communication and Friendship +CST 460 - Metaphors of Intercultural Com +CST 460 - Speaking of Happiness +CST 460 - Tpcs: Digital Making +CST 460 - Tpcs: Internet & Society +CST 460 - Tpcs: Lifespan Comm & Aging +CST 460 - Tpcs: Political Communication +CST 460 - Wom Suff, Civ Rts, Equality +CST 601 - Engaging Communication Scholarship I +CST 603 - Communication Pedagogy +CST 612 - Organizational Communication +CST 635 - Identity, Culture, and Communication +CST 650 - Independent Study +CTP 104 - Principles of Advocacy +CTP 106 - Introduction to Personal Finance +CTP 158 - Introduction to Dimensions of Campus and Community +CTP 190 - First Year Practicum +CTP 191 - Introductory Independent Study +CTP 206 - Financial Security on a Budget +CTP 211 - Navigating College Life +CTP 290 - Sophomore Practicum +CTP 291 - Independent Study +CTP 306 - Essential Elements of Credit Management +CTP 314 - Planning to Protect Your Rights +CTP 390 - Junior Practicum +CTP 391 - Advanced Independent Study +CTP 393 - Internship +CTP 404 - Senior Seminar +CTP 459 - Senior Practicum +CTP 490 - Senior Capstone Portfolio +CTP 492 - Internship and Job Development +CTR 101 - Leisure and American Lifestyles +CTR 111 - Introduction to Recreation and Parks +CTR 203 - Fundamentals of Outdoor Leadership +CTR 212 - Leadership in Recreation and Parks +CTR 213 - Program Planning in Recreation and Parks +CTR 231 - Introduction to Therapeutic Recreation +CTR 252 - Professional Internship Preparation in Recreation and Parks +CTR 314 - Recreation Services with Underrepresented Groups +CTR 342 - Recreation Area and Facility Development +CTR 415 - Financing and Budgeting in Recreation and Parks +CTR 416 - Management in Recreation and Parks +CTR 417 - Internship in Recreation and Parks +CTR 419 - Directed Research in Recreation, Parks, and Tourism +CTR 423 - Meeting and Event Planning and Management +CTR 433 - Trends and Issues in Therapeutic Recreation +CTR 437 - Interventions and Facilitation Techniques in Therapeutic Recreation +CTR 439 - Clinical Procedures in Therapeutic Recreation +CTR 611 - Foundations of Recreation and Parks +CTR 615 - Financing and Budgeting in Recreation and Parks +CTR 633 - Professional Issues in Therapeutic Recreation +CTR 637 - Advanced Interventions and Facilitation Techniques in Therapeutic Recreation +CTR 639 - Advanced Clinical Procedures in Therapeutic Recreation +CTR 695 - Independent Study +CTR 696 - Directed Readings +CTR 697 - Internship in Recreation and Parks +CTR 698 - Field Project in Recreation and Parks +CTR 699 - Thesis +CTR 801 - Thesis Extension +CTR 803 - Research Extension +DCE 101 - Introduction to Dance +DCE 111 - Introduction to Contemporary Dance +DCE 112 - Contemporary Dance I +DCE 113 - Introduction to Ballet +DCE 114 - Ballet I +DCE 116 - Jazz Dance I +DCE 133 - Tap Dance I +DCE 143 - Dance Performance Workshop +DCE 200 - Dance Appreciation +DCE 206 - Dance History: Global, Cultural, and Historical Considerations +DCE 212 - Contemporary Dance II +DCE 214 - Ballet II +DCE 216 - Jazz Dance II +DCE 217 - Exploration and Improvisation in Dance +DCE 231 - Global Dance Forms +DCE 232 - African Dance II +DCE 243 - Dance Repertory II +DCE 245 - Creative Process for Dance Integration +DCE 250 - Dance Performance Practicum +DCE 255 - Dance Production Practicum I +DCE 259 - Introduction to Laban Movement Analysis +DCE 300 - Faculty Creative Research Project +DCE 307 - Dance History: Mapping Dance +DCE 312 - Contemporary Dance III +DCE 314 - Ballet III +DCE 330 - Iyengar Yoga: Somatic Practice +DCE 332 - African Dance III +DCE 340 - The Body and Motion in Dance +DCE 343 - Repertory III +DCE 345 - Dance in Preschool and Elementary Settings +DCE 355 - Dance Production Practicum II +DCE 359 - Foundations for Dance Education +DCE 412 - Contemporary Dance IV +DCE 414 - Ballet IV +DCE 417 - Contact Improvisation +DCE 443 - Advanced Dance Repertory +DCE 455 - Arts and Entrepreneurship: Career Strategies for Artists +DCE 459 - Dance Education Methods and Field Experience +DCE 461 - Student Teaching in Dance Education +DCE 463 - Seminar in Dance Education +DCE 465 - Screen Dance +DCE 475 - Independent Study +DCE 493 - Honors Work +DCE 610 - Dance Studies I: Theories and Methods +DCE 624 - Movement for Dance +DCE 650 - Dance Design Practicum +DCE 651 - Choreographic Practice +DCE 659 - Laban Movement Analysis +DCE 660 - Issues in Planning the Dance Curriculum +DCE 661 - Dance Pedagogy in Higher Education +DCE 662 - Practicum in Teaching Dance +DCE 687 - Performance Theory and Practice +DCE 688 - Practicum in Dance Performance +DCE 693 - Portfolio in K-12 Dance Education +DCE 695 - Independent Study +DCE 697 - Masters Production Project +DCE 698 - Field Project in Dance +DCE 699 - Thesis +DCE 801 - Thesis Extension +DCE 803 - Research Extension +ECO 100 - Economics of a Global Sustainable Society +ECO 101 - Introduction to Economics +ECO 201 - Principles of Microeconomics +ECO 201R - Principles of Microeconomics Recitation +ECO 202 - Principles of Macroeconomics +ECO 219 - Essential Mathematics for Economics +ECO 250 - Economic and Business Statistics I +ECO 250R - Econ/Bus Stats I Recitation +ECO 300 - The International Economy +ECO 301 - Intermediate Microeconomic Theory +ECO 302 - Intermediate Macroeconomic Theory +ECO 327 - Money and Economic Activity +ECO 350 - Economic and Business Statistics II +ECO 390 - Health Economics +ECO 498 - Seminar in Economics +ECO 625 - Data Methods in Economics +ECO 630 - Introduction to Cost Effectiveness +ECO 641 - Microeconomics I +ECO 643 - Econometric Methods +ECO 646 - Macroeconomics +ECO 701 - Microeconomics I +ECO 702 - Macroeconomics +ECO 705 - Econometrics Methods +ECO 721 - Empirical Microeconomics +ECO 736 - Public Economics +ECO 739 - Independent Field Course +ECO 741 - Advanced Mathematical Economics +ECO 742 - Advanced Microeconomic Theory +ECO 745 - Advanced Econometric Theory +ELC 375 - Philosophy of Education +ELC 381 - Cultural Foundations of Education +ELC 401 - Schooling in a Democratic Society +ELC 625 - Seminar in Teaching and Social Foundations of Education +ELC 660 - The School Principalship +ELC 664 - Introduction to Qualitative Inquiry: A Social Justice Approach +ELC 666 - Writing Preparation and Proposal Development +ELC 670 - Leadership for Teaching and Learning +ELC 671 - Principal Fellows Seminar +ELC 675 - Schools as Centers of Inquiry +ELC 688 - Ed. Lead. Research Meth. I +ELC 688 - Intro to ELC PhD Studies +ELC 688 - Intro. to Scholarly Inquiry +ELC 688 - Race, Equity, & Education +ELC 688 - Reviewing Research in Ed. Lead +ELC 690 - Practicum in Educational Administration +ELC 692 - Independent Study +ELC 700 - Critical Perspectives in Education, Leadership, and Culture +ELC 707 - Philosophies in Education +ELC 709 - Introduction to Critical Pedagogy +ELC 775 - Directed Doctoral Research +ELC 799 - Dissertation +ELC 802 - Dissertation Extension +ELC 803 - Research Extension +ENG 101 - College Writing +ENG 101 - College Writing I +ENG 102 - College Writing II +ENG 103 - Essentials of Professional and Business Writing +ENG 104 - Approach to Literature +ENG 105 - Introduction to Narrative +ENG 106 - Introduction to Poetry +ENG 107 - Introduction to Drama +ENG 108 - Topics in British and American Literature +ENG 109 - Introduction to Shakespeare +ENG 110 - World Literature in English +ENG 201 - European Literary Classics: Ancient to Renaissance +ENG 208 - Topics in Global Literature +ENG 209 - Topics in Non-Western Literature +ENG 210 - Literature & the Arts: Comics +ENG 211 - Major British Authors: Medieval to Eighteenth Century +ENG 212 - Major British Authors: Romantic to Modern +ENG 215 - Literature and Film +ENG 219 - Journalism I: Fundamentals of Newswriting +ENG 221 - Writing of Poetry: Introductory +ENG 225 - Writing of Fiction: Introductory +ENG 230 - Writing for the Workplace and Public Audiences +ENG 251 - Major American Authors: Colonial to Romantic +ENG 252 - Major American Authors: Realist to Modern +ENG 303 - Critical Approaches to the Study of Literature +ENG 304 - History and Theory of Rhetoric +ENG 305 - Contemporary Rhetoric +ENG 307 - Public Advocacy and Argument +ENG 310 - Young Adult Literature +ENG 321 - Linguistics for Teachers +ENG 322 - The Teaching of Writing +ENG 324 - Teaching Writing in Elementary and Middle Grades +ENG 325 - Writing of Fiction: Intermediate +ENG 326 - Writing of Poetry: Intermediate +ENG 327 - Writing for Professionals and Entrepreneurs +ENG 331 - Women in Literature +ENG 335 - Dante in English +ENG 337 - English Literature to 1500 +ENG 343 - Magic in Medieval Romance +ENG 344 - The Romantic Period +ENG 363 - Rhetorics of Health +ENG 363 - Topics in Rhetoric and Composition +ENG 371 - Literary Study of the Bible +ENG 372 - Early American Literature +ENG 374 - Early African American Writers +ENG 375 - Tpcs: Early Native Amer. Lit +ENG 376 - African American Writers after the 1920s +ENG 380 - Literature and the Environment +ENG 381 - Eng Drama -1800: Blood & Magic +ENG 390 - Studies in Writing Center Theory and Practice +ENG 391 - Studies in Digital Studio Theory and Practice +ENG 400 - Contemporary Publishing in America +ENG 401 - Internship in Journalism and Editing +ENG 402 - Internship in English Studies +ENG 431 - Feminist Theory and Women Writers +ENG 493 - Honors Work +ENG 600X - Exp-Teach Undergrad Research +ENG 601 - English Studies: Content, Methods, and Bibliography +ENG 618 - Literary Citizenship +ENG 625 - MFA Fiction Workshop +ENG 627 - MFA Poetry Workshop +ENG 664 - Topics in Post-1800 Literature +ENG 671 - Graduate Tutorial in Writing: Fiction +ENG 673 - Graduate Tutorial in Writing: Poetry +ENG 680 - Teaching Internships in English +ENG 683 - The Structure of Fiction +ENG 710 - Studies in English Renaissance Literature +ENG 724 - Studies in British Literature after 1900 +ENG 730 - Studies in American Literature +ENG 746 - Studies in political Rhetoric +ENG 747 - Teaching College Writing +ENG 778 - Directed Reading +ENG 780 - Independent Doctoral Study +ENG 799 - Dissertation +ENG 802 - Dissertation Extension +ENS 320 - Flute Ensemble +ENS 324 - Saxophone Ensemble +ENS 330 - Violin Ensemble +ENS 334 - Camerata +ENS 347 - Casella Sinfonietta +ENS 348 - Chamber Music +ENS 348 - Chamber Music: Jazz +ENS 348 - Chamber Music: Strings +ENS 349 - Keyboard Accompanying +ENS 366 - Trumpet Ensemble +ENS 367 - Horn Ensemble +ENS 368 - Trombone Ensemble +ENS 369 - Tuba/Euphonium Ensemble +ENS 370 - Percussion Ensemble +ENS 371 - Steelpan Ensemble +ENS 377 - Old Time Ensemble +ENS 378 - Indian Music +ENS 378 - Indian Music II +ENS 379 - Middle Eastern Ensemble +ENS 380 - Spartan Voices +ENS 382 - University Chorale +ENS 383 - Touring Opera +ENS 384 - Opera Role +ENS 385 - Opera Chorus +ENS 388 - Chamber Singers +ENS 390 - Sinfonia +ENS 391 - University Symphony Orchestra +ENS 392 - University Band +ENS 393 - University Wind Ensemble +ENS 394 - Symphonic Band +ENS 395 - Jazz Ensemble I +ENS 396 - Jazz Ensemble II +ENS 397 - Pep Band +ENS 620 - Flute Ensemble +ENS 624 - Saxophone Ensemble +ENS 630 - Violin Ensemble +ENS 631 - Viola Ensemble +ENS 634 - Camerata +ENS 647 - Casella Sinfonietta +ENS 648 - Chamber Music +ENS 648 - Chamber Music: Jazz +ENS 648 - Chamber Music: Strings +ENS 666 - Trumpet Ensemble +ENS 667 - Horn Ensemble +ENS 668 - Trombone Ensemble +ENS 669 - Tuba/Euphonium Ensemble +ENS 670 - Percussion Ensemble +ENS 671 - Steelpan Ensemble +ENS 677 - Old Time Ensemble +ENS 678 - Indian Music +ENS 678 - Indian Music II +ENS 679 - Middle Eastern Ensemble +ENS 680 - Spartan Voices +ENS 682 - University Chorale +ENS 683 - Touring Opera +ENS 684 - Opera Role +ENS 685 - Opera Chorus +ENS 688 - Chamber Singers +ENS 690 - Sinfonia +ENS 691 - University Orchestra +ENS 692 - University Band +ENS 693 - University Wind Ensemble +ENS 694 - Symphonic Band +ENS 695 - Jazz Ensemble +ENS 696 - Jazz Ensemble II +ENT 130 - Entrepreneurship in a Sustainable Global Environment +ENT 200 - Introduction to Entrepreneurial Finance +ENT 201 - Creativity, Innovation, and Vision +ENT 202 - Arts Admin and Entrepreneurship +ENT 240 - Introduction to the Entrepreneurial Experience +ENT 286 - Foundations of Sport Coaching +ENT 300 - Ideas to Opportunities: Feasibility Analysis +ENT 324 - Professional Selling +ENT 327 - Writing for Professionals and Entrepreneurs +ENT 328 - Sales Leadership +ENT 335 - Entrepreneurial Finance +ENT 336 - Opportunities to Action: Business Plan +ENT 337 - Family Business +ENT 338 - Global Franchising +ENT 340 - Social Entrepreneurship +ENT 342 - International Entrepreneurship +ENT 402 - Entrepreneurship in the Performing Arts +ENT 403 - Entrepreneurial Marketing +ENT 410 - Entrepreneurial Urban Planning +ENT 427 - Personal Selling Internship +ENT 451 - Service Management +ENT 486 - Theatre Management and Entrepreneurship +ENT 498 - Internship in Arts Administration and Entrepreneurship +ENT 499 - Selected Topics in Entrepreneurship +ENT 610 - Sustainable Urban Planning in an Entrepreneurial Environment +ENT 661 - Entrepreneurial Career Development in Music +ENT 672 - Web Programming +ERM 600 - Validity and Validation +ERM 604 - Methods of Educational Research +ERM 605 - Educational Measurement and Evaluation +ERM 642 - Evaluation of Educational Programs +ERM 645 - Culturally Responsive Approaches to Research and Evaluation +ERM 668 - Survey Research Methods in Education +ERM 669 - Item Response Theory +ERM 680 - Intermediate Statistical Methods in Education +ERM 682 - Multivariate Analysis +ERM 685 - R for Education and the Social Sciences +ERM 692 - Independent Study +ERM 732 - Hierarchical Linear Modeling +ERM 734 - Equating +ERM 799 - Dissertation +ERM 802 - Dissertation Extension +ERM 803 - Research Extension +ESL 600 - Culture and Community for Graduate Studies I +ESL 610 - Academic Listening I +ESL 611 - Communication and Presentation I +ESL 612 - Academic Reading and Vocabulary Development I +ESL 613 - Writing and Grammar I +ESL 620 - Academic Listening II +ESL 621 - Communication and Presentation II +ESL 622 - Academic Reading and Vocabulary Development II +ESL 623 - Writing and Grammar II +ESL 630 - Academic Listening III +ESL 631 - Communication and Presentation III +ESL 632 - Academic Reading and Vocabulary Development III +ESL 633 - Writing and Grammar III +FIN 200 - Introduction to Entrepreneurial Finance +FIN 315 - Business Finance I +FIN 330 - Financial Institutions and Markets +FIN 335 - Entrepreneurial Finance +FIN 360 - Internship in Finance +FIN 410 - Business Finance II +FIN 442 - Investments +FIN 450 - Derivatives +FIN 499 - Problems in Finance +FRE 101 - Beginning French I +FRE 102 - Beginning French II +FRE 203 - Intermediate French I +FRE 204 - Intermediate French II +FRE 241 - Intermediate French: Culture and Business +FRE 301 - Advanced French +FRE 312 - French Conversation and Culture +FRE 315 - Advanced Grammar and Composition +FRE 455 - Franco-Arab Lit/Film +FRE 693 - Franco-Arab Lit/Film +FYE 101 - Succeed at the G +GEN 601 - Principles of Genetic Counseling +GEN 610 - Genetic Counseling and the Community +GEN 618 - Psychosocial Seminar +GEN 658 - Molecular Diagnostics +GEN 688 - Genetics Journal Club +GEN 701 - Principles of Genetic Counseling III +GEN 718 - Clinical Rotations I +GEN 730 - Medical/Clinical Genetics I +GEN 748 - Research Project +GER 101 - Beginning German I +GER 102 - Beginning German II +GER 203 - Intermediate German +GER 204 - Intermediate German Topics +GER 217 - Masterworks of German Literature Read in English +GER 221 - Sagas, Legends, Fairy Tales: Readings in English +GER 301 - German Conversation and Composition: Topics +GER 311 - German Conversation Topics +GER 406 - Advanced Topics in German Culture +GES 103 - Introduction to Earth Science +GES 103L - Earth Science Laboratory +GES 104 - World Regional Geography +GES 105 - Introduction to Human Geography +GES 111 - Physical Geology +GES 111L - Physical Geology Laboratory +GES 121 - Introduction to Geographic Information Science +GES 121L - Intro to Geographic Information Science Laboratory +GES 164 - Introduction to Environment +GES 301 - Cities of the World +GES 304 - Introduction to Transportation Analysis +GES 319 - Weather and Climate +GES 319L - Climatology Laboratory +GES 328 - The Water Planet +GES 333 - Geography of Europe +GES 358 - Geographic Information Systems +GES 366 - Internship in Environment & Sustainability +GES 368 - Individual Study +GES 370 - E&E: Caves of Appalachia +GES 370 - E&E:S. Appalachia +GES 386 - Topics in Equity and Society +GES 388 - Topics in Environmental Sciences +GES 400 - Seminar in Env & Sus +GES 400X - Experimental Course +GES 402 - Sustainable Urban Planning in an Entrepreneurial Environment +GES 418 - Biogeography +GES 432 - Geography of Livable Cities +GES 495 - Internship in Geography +GES 600X - Experimental Course +GES 601 - Research Trends in Geography +GES 602 - Sustainable Urban Planning in an Entrepreneurial Environment +GES 614 - GIS Programming and Design Application +GES 618 - Biogeography +GES 632 - Geography of Livable Cities +GES 641 - Earth Surface Processes and Landforms +GES 659 - Advanced Remote Sensing-Imaging +GES 662 - Sustainability +GES 682 - A & E: Env'l Aesthetics +GES 690 - Research Problems in Applied Geography +GES 699 - Thesis +GES 720 - Advanced Spatial Analysis +GES 790 - Independent Geographic Research +GES 799 - Doctoral Dissertation Research +GES 802 - Dissertation Extension +GRK 201 - Elementary Ancient Greek I +GRK 203 - Intermediate Ancient Greek I +GRK 311 - The Greek Orators +GRO 201 - Envisioning Your Old Age +GRO 400X - ExpCrs: Baby Boomers +GRO 602 - Seminar: Critical Issues of Aging +GRO 620 - Research Methods in Gerontology +GRO 622 - Financing Longevity: Topics in Insurance +GRO 651 - Theoretical Foundations of Aging +GRO 679 - Integrated Capstone in Gerontology +GRO 680 - Elder Law for Professionals in Aging +HDF 211 - Human Development Across the Life Span +HDF 212 - Families and Close Relationships +HDF 301 - Development of School-Age Children +HDF 302 - Infant and Child Development +HDF 303 - Adolescent Development: From Puberty to Young Adulthood +HDF 304 - Adult Development +HDF 315 - Assessment and Planning for Inclusive B-K Programs +HDF 321 - Issues in Parenting +HDF 341 - Social Emotional Competence in Inclusive Settings +HDF 390 - Families and Children in Global Perspective +HDF 409 - Family Diversity +HDF 415 - Research Methods in Human Development and Family Studies +HDF 420 - Birth to Kindergarten Teaching Practicum I +HDF 425 - Infants and Toddlers: Development, Learning, and Curriculum +HDF 435 - Preschool: Development, Learning, and Curriculum +HDF 445 - Current Family Theory and Research +HDF 450 - Professional Experience in Early Childhood +HDF 460 - Supervised Student Teaching +HDF 461 - Student Teaching Seminar +HDF 464 - Advanced Family and Developmental Studies Seminar +HDF 470 - Leadership in Early Education +HDF 477 - Professional Development in HDFS +HDF 499 - Supervised Professional Experience +HDF 607 - Infant-Toddler Learning in Inclusive Settings +HDF 633 - Advanced Curriculum in Early Childhood Education +HDF 636 - Leadership and Mentoring in Educating Young Children +HDF 640 - Professional Seminar +HDF 650 - Theory and Research in Early Childhood +HDF 651 - Contemporary Research in Human Development +HDF 652 - Theories of Human Development +HDF 656 - Race, Class, and Culture +HDF 699 - Thesis +HDF 703 - Families & Health +HDF 716 - Seminar in Adolescence +HDF 730 - Cross-Cultural Perspectives on Child Development +HDF 750 - Professional Seminar III +HDF 756 - Advanced Research Design in Human Development and Family Studies +HDF 790 - Independent Doctoral Research +HDF 799 - Dissertation Problem +HEA 113 - Medical Terminology for Public Health Professionals +HEA 201 - Personal Health +HEA 203 - Peer Health Education: Selected Topics +HEA 260 - Human Sexuality +HEA 307 - Global Health +HEA 308 - Introduction to Public Health +HEA 310 - Mental Health and Well-Being +HEA 312 - Public Health and Healthcare Systems in the US +HEA 314 - Public Health Diseases +HEA 315 - Epidemiology +HEA 339 - Introduction to Public Health Education Practice +HEA 405 - Program Planning and Evaluation +HEA 426 - Internship Planning +HEA 433 - Gender and Health +HEA 447 - Income, Social Status, and Health +HEA 466 - Community Health Interventions II +HEA 475 - Independent Study +HEA 601 - Foundations of Public Health +HEA 604 - Quantitative Methods +HEA 607 - Determinants of Health +HEA 614 - Assessment and Program Planning II +HEA 615 - Systems, Leadership, and Policy II +HEA 621 - Public Health Theories and Strategies +HEA 625 - Evaluation Methods +HEA 630 - Foundations of Health Coaching +HEA 705 - Qualitative Methods in Public Health +HEA 751 - Foundations of Research for Public Health Education +HEA 799 - Doctoral Dissertation Research +HEA 803 - Research Extension +HED 601 - Foundations of College Student Affairs Administration +HED 602 - Student Development Theory in Higher Education +HED 625 - Academic Advising and Retention in Higher Education +HED 663 - Planning Programs in Postsecondary Education +HED 688 - Crisis Management in Higher Ed +HED 688 - Research in Higher Education +HED 690 - Internship and Professionalism in Student Affairs +HED 692 - Independent Study +HED 747 - Advanced Student Development Theory +HED 749 - Professional Seminar in Higher Education Research +HED 775 - Directed Doctoral Research +HED 799 - Dissertation +HED 802 - Dissertation Extension +HHS 120 - College, Career & Life (Part I) +HHS 125 - Design Your Life I: What Could I Do With My Life? +HHS 140 - College, Career & Life (Part III) +HHS 300X - Experimental Course +HHS 600 - Qualitative Research Methods for Consumers +HHS 625 - Research Methods in the Health and Human Sciences +HHS 630 - Survey Design: Health and Human Sciences +HHS 703 - Teaching Undergraduates in Health and Human Services +HHS 797 - Directed Studies in HHS: Writing NRSA Fellowship Grants +HIS 101 - Contemporary World +HIS 203 - History of Africa to 1870 +HIS 206 - Tpcs: AfroEurasia to 1650 +HIS 206 - Tpcs:Hist Christianity to 1648 +HIS 207 - Tpcs: Africans in Atlantic Wrl +HIS 207 - Tpcs: Caribbean in World Hist +HIS 207 - Tpcs: Caribbean in Wrld Hist +HIS 207 - Tpcs: Islamic Civn 600-1200 +HIS 208 - Tpcs: European Expsn & Empires +HIS 209 - Tpcs: Latin America in 20th C +HIS 209 - Tpcs: Totalitarianism in 20c +HIS 211 - The United States: A General Survey to 1865 +HIS 212 - The United States: A General Survey Since 1865 +HIS 213 - Tpcs Am Hist: Slave Narratives +HIS 213 - Tpcs: Great Depression & WWII +HIS 213 - Tpcs: Immigrants & Nativism +HIS 213 - Tpcs: Southern Women's History +HIS 216 - The Civilizations of Asia +HIS 217 - The World in the Twentieth Century +HIS 217 - World in the 20th C 1900-1945 +HIS 218 - The World since 1945 +HIS 220 - The Ancient World +HIS 221 - Medieval Legacy +HIS 222 - Europe 1400-1789 +HIS 223 - European Revolutions, 1789-1989 +HIS 308 - Navigating World History +HIS 315 - Witchcraft and Magic in European History +HIS 316 - Interpreting American History +HIS 328 - U.S. Women's History to 1865 +HIS 333 - American Indian History to 1840 +HIS 340 - The United States since World War II +HIS 346 - Tpcs:LGBTQ Hist &Public Memory +HIS 347 - History of North Carolina +HIS 348 - The World at War, 1914-1918 +HIS 377 - Russian History to 1900 +HIS 380 - Tpcs: Byzantium Christian Emp +HIS 390 - History Internship +HIS 391 - Historical Skills and Methods +HIS 401 - Individual Study +HIS 403 - Tpcs: Politics of Urban Spaces +HIS 411A - Sem: The Black 70s +HIS 411B - Seminar in Historical Research and Writing +HIS 411C - Sem: Poplr Protest Chinese His +HIS 414 - Tpcs:Social His Global Perspec +HIS 424 - Tpcs: US-Middle East Relations +HIS 440 - Principles and Practices for Teaching History +HIS 446 - Tpcs: Spaces of Consumption +HIS 451 - Tpcs: Women & Politics in US +HIS 492 - Honors Work: European History +HIS 502 - Tpcs: Politics of Urban Spaces +HIS 510 - Historiography +HIS 514 - Tpcs:Social His Global Perspec +HIS 524 - Tpcs: US-Middle East Relations +HIS 543 - Historic Preservation: Principles and Practice +HIS 546 - Tpcs: Spaces of Consumption +HIS 547 - History Museum Curatorship: Collections Management +HIS 551 - Tpcs: Women & Politics in US +HIS 627 - Museum and Historic Site Interpretation: Principles and Practice +HIS 633 - Community History Practicum +HIS 690 - Internship +HIS 692 - Advanced Topics in History +HIS 697 - Directed Reading +HIS 701 - Colloquium in American History before 1865 +HIS 703 - M.A. Research Project I +HIS 710 - Colloquium in the Atlantic World +HIS 720 - Public History Capstone I +HIS 722 - Tpcs: Revolts in Early America +HIS 750 - PhD Readings Course +HIS 799 - Dissertation +HIS 802 - Dissertation Extension +HIS 803 - Research Extension +IAA 622 - Complex Data Analysis +IAC 620 - Algorithm Analysis and Design +IAC 621 - Data Science +IAC 622 - Big Data and Machine Learning +IAF 601 - Introduction to Data Analytics-Methods and Approaches +IAF 602 - Statistical Methods for Data Analytics +IAF 603 - Preparing Data for Analytics +IAG 620 - Understanding Geographic Information Systems +IAG 624 - Advanced Remote Sensing-Imaging +IAG 626 - GIS Programming and Design Application +IAL 620 - Text Mining and Natural Language Processing +IAL 621 - Content Analysis for Social Network Data +IAR 101 - Environmental Design I +IAR 110 - Design Visualization I +IAR 124 - Introduction to Sustainable Design +IAR 201 - Basic Environmental Design III +IAR 211 - Visual Communication I +IAR 222 - History and Theory of Design II +IAR 301 - Interior Architecture I +IAR 311 - Computer-Aided Design for Interior Architecture +IAR 334 - Light and Sound +IAR 411 - Interior Architecture III +IAR 427 - Problems in Interior Architecture +IAR 443 - Historic Preservation: Principles and Practice +IAR 451 - Professional Practice in Interior Architecture +IAR 452 - Internship in Interior Architecture +IAR 501 - Advanced Interior Architecture I +IAR 502 - Advanced Interior Architecture II +IAR 543 - Historic Preservation: Principles and Practice +IAR 645 - Seminar in Interior Architecture +IAR 690 - Internship +IAR 699 - Thesis +IAR 801 - Thesis Extension +IGS 200 - Introduction to International and Global Studies +IGS 297 - Study Abroad for Global Engagement: Re-Entry Reflections and Applications +IGS 400 - Capstone Seminar in International and Global Studies +IGS 495 - Individual Study +IPS 200X - Experimental Course +IPS 301 - Design Thinking +IPS 302 - Systems Thinking +IPS 303 - Understanding Data +IPS 304 - Contemporary Media Literacies +IPS 305 - Global Awareness and Intercultural Competence +IPS 306 - Self-Awareness +IPS 401 - Selected Topics in Health and Wellness Occupations +IPS 402 - Selected Topics in the Changing Workplace +IPS 405 - SlctTpc:Wrkng in Virtual Teams +IPS 405 - Slctd Tpcs:Appld Projct Mgtmnt +IPS 405 - Slctd Tpcs:Contempory Warfare +IPS 405 - Slctd Tpcs:Ethical Leadership +IPS 405 - Slctd Tpcs:Your Body of Work +IPS 406 - Integrative Thinking +IPS 410 - Capstone +ISM 110 - Business Computing I +ISM 116 - Web Design and Development +ISM 201 - Essentials of Cyber Security +ISM 210 - Principles of Business Analytics +ISM 218 - Database Systems +ISM 240 - Business Programming I +ISM 280 - Information Systems in Organizations +ISM 301 - Systems and Process Analysis +ISM 326 - Ethical Hacking +ISM 411 - Undergraduate Internship in Information Systems +ISM 425 - Business Analytics +ISM 498 - Independent Study +ISM 499 - Problems in Information Systems and Supply Chain Management +ISM 635 - Principles of Enterprise Resource Planning using SAP +ISM 645 - Principles of Predictive Analytics +ISM 665 - Principles of Cyber Security +ISM 672 - App Design and Programming +ISM 673 - Designing Secure Computer and IoT Networks for Business +ISM 677 - Information Systems Management +ISM 696 - Organizational Internship +ISM 698 - Project in Information Technology +ISM 756 - Information Systems Research Seminar IV +ISM 782 - Practicum in IS Teaching +ISM 786 - Introduction to Research and Frameworks in Information Systems +ISM 789 - Research Seminar in Information Systems +ISM 790 - Independent Doctoral Research +ISM 799 - Dissertation +ISM 802 - Dissertation Extension +ISM 803 - Research Extension +IST 423 - Information Storage and Retrieval +IST 466 - Information Ethics and Policy +IST 468 - Community Informatics +JNS 101 - Elementary Japanese I +JNS 203 - Intermediate Japanese I +JNS 210 - Current Topics Conversation +JNS 230 - Women in Japanese Literature and Film +JNS 301 - Advanced Grammar and Conversation +KIN 100X - ExpCrs: Hatha Yoga +KIN 101 - Beginning Volleyball +KIN 104 - Beginning Basketball +KIN 106 - Beginning Soccer +KIN 110 - Ultimate +KIN 130 - Weight Training +KIN 131 - Fitness Walking and Jogging +KIN 135 - Fitness Running +KIN 140 - Flag Football +KIN 150 - Swimming for Non-Swimmers +KIN 151 - Beginning Swimming +KIN 171 - Beginning Badminton +KIN 175 - Beginning Tennis +KIN 180 - Rock Climbing +KIN 204 - Intermediate Basketball +KIN 214 - Sports Performance: Racquet Sports +KIN 220 - Lifetime Wellness +KIN 231 - Recreational Games +KIN 250 - Introduction to Kinesiology +KIN 263 - Basic SCUBA +KIN 263L - Skin and SCUBA Diving Lab +KIN 264 - Advanced SCUBA +KIN 265 - Strength Training and/or Conditioning +KIN 265L - Strength Training and/or Conditioning Laboratory +KIN 272 - Tae Kwon Do +KIN 286 - Foundations of Sport Coaching +KIN 287 - Coaching in Community-Based Sport Programs +KIN 291 - Clinical Human Anatomy +KIN 291L - Clinical Human Anatomy Laboratory +KIN 292 - Clinical Human Physiology +KIN 292L - Clinical Human Physiology Laboratory +KIN 307 - Observation and Analysis of Fundamental Movement +KIN 330 - Critical Analyses for a Physically Active Society +KIN 340 - Healthful Living Pedagogy for Elementary School Teaching +KIN 352 - Philosophy of Sport +KIN 353 - Injuries and Illnesses in Physical Activity +KIN 370 - Assessment and Evaluation in Kinesiology +KIN 375 - Physiology of Sport and Physical Activity +KIN 375L - Physiology of Sport and Physical Activity Laboratory +KIN 376 - Biomechanics of Sport and Physical Activity +KIN 379 - Instructional Methods of Physical Activity +KIN 386 - Motor Control and Learning +KIN 387 - Motor Development +KIN 388 - Psychology of Physical Activity +KIN 421 - Evaluation of Physical Activity Programs in Youth Development +KIN 450 - Instructional Strategies for School Health Education +KIN 454 - Curriculum and Teaching: Secondary School Physical Education +KIN 460 - Teaching Physical Education and Health Internship +KIN 466 - Practicum in the HOPE Program +KIN 468 - Exercise Assessment, Testing, and Prescription for Fitness and Rehabilitation Professionals +KIN 471 - Internship Preparation in Kinesiology +KIN 475 - Independent Study +KIN 496 - Kinesiology Internship +KIN 521 - Evaluation of Physical Activity Programs in Youth Development +KIN 620 - Athletic Training Clinical Experience +KIN 630 - Sport and Society: Social Inequalities +KIN 636 - Athletic Injury Evaluation +KIN 638 - Theoretical Modalities +KIN 642 - Optimizing Athletic Performance +KIN 644 - Psychology of Sport and Exercise +KIN 667 - Exercise Electrocardiography and Cardiopulmonary Medications +KIN 670 - Physiology of Exercise +KIN 695 - Independent Study +KIN 699 - Thesis +KIN 700 - Special Topics in Kinesiology +KIN 701 - Research Topics in Kinesiology +KIN 702 - Research Seminar in Applied Neuromechanics +KIN 709 - Mentored Teaching in Kinesiology +KIN 714 - Field Practicum in Kinesiology +KIN 716 - Mixed Methods in Kinesiology Research +KIN 717 - Qualitative Research Methods in Kinesiology +KIN 725 - Management and Professional Issues in Athletic Training +KIN 730 - Neural Aspects of Motor Control +KIN 731 - Curriculum Development in Kinesiology +KIN 738 - Sport-based Youth Development +KIN 743 - Psychological Aspects of Sport Injury +KIN 746 - Practicum in Applied Sport and Exercise Psychology +KIN 750 - Seminar in Kinesiology +KIN 751 - Advanced Research Seminar in Kinesiology +KIN 762 - Program Design in Kinesiology and Related Professions +KIN 798 - Doctoral Seminar in Grant Writing +KIN 799 - Dissertation +KIN 802 - Dissertation Extension +KOR 101 - Elementary Korean I +KOR 203 - Intermediate Korean I +LAT 101 - Elementary Latin I +LAT 140 - Elementary Latin Review +LAT 203 - Intermediate Latin I +LAT 204 - Intermediate Latin II +LAT 321 - Roman Satire and Ridicule +LIS 120 - Introduction to Instructional Technology for Educational Settings +LIS 200 - Information Use in a Digital World +LIS 600 - Foundations of Library and Information Studies +LIS 610 - Collection Management +LIS 617 - Materials for Children +LIS 618 - Materials for Adolescents +LIS 620 - Information Sources and Services +LIS 623 - Principles of Database Information Retrieval +LIS 631 - Emerging Technological Trends in Information Access +LIS 635 - Media Production Services for Library Programs +LIS 636 - Website Production and Usability for Librarians +LIS 640 - Information Organization and Access +LIS 641 - Cataloging and Classification +LIS 644 - Digital Libraries +LIS 650 - Leadership and Management in Information Organizations +LIS 653 - The School Library +LIS 654 - School Library Media Specialist and the Curriculum +LIS 655 - The Public Library +LIS 657 - The Special Library +LIS 665 - Information Literacy +LIS 668 - Community Informatics +LIS 670 - Educational Foundations for School Librarians +LIS 672 - Instructional Design +LIS 685 - Seminar in Library Administration and Management +LIS 688 - Information Use and Users +LIS 688 - Schlrly Comm and Dgtl Humaniti +LIS 688 - Special Collections +LIS 690 - Independent Study +LIS 691 - Practicum +LIS 692 - Field Experience in School Library Media +LIS 693 - Practicum/Capstone Experience in School Library Media +LIS 698 - New Capstone Exp LIS +LIS 698 - Old Capstone Exp LIS +LLC 111 - Connection, Collaboration, and Inquiry +LLC 120 - Global Crossings: Topics in Images, Media, and Texts +LLC 120R - Global Crossings Recitation +LLC 130 - Global Green: Cultures of Production and/or Consumption +LLC 130R - Global Green Recitation +LLC 222 - East Asian Fantasies +LLC 222 - LatAmer&Globl Feminsm Non-West +LLC 355 - Arts in 19th-CentParis&LatinAm +LLC 412 - Teaching Second Languages in K-12 +LLC 455 - Advncd Tpc:Rbls/Rvltnrs Russia +LLC 499 - Community-Based Service Learning +LLC 512 - Teaching Second Languages in K-12 +LLC 599 - Community-Based Service Learning +LLC 600 - Methods of Teaching Modern Languages +MAT 112 - Contemporary Topics in Mathematics +MAT 115 - College Algebra +MAT 120 - Calculus with Business Applications +MAT 151 - Precalculus II +MAT 181 - Foundations of Calculus I +MAT 190 - Precalculus +MAT 191 - Calculus I +MAT 253 - Discrete Mathematical Structures +MAT 292 - Calculus II +MAT 293 - Calculus III +MAT 310 - Elementary Linear Algebra +MAT 311 - Introduction to Abstract Algebra +MAT 330 - Axiomatic Foundations of Geometry +MAT 390 - Ordinary Differential Equations +MAT 394 - Calculus IV +MAT 406 - Foundations of Mathematics for Teaching II +MAT 440 - Introductory Complex Analysis +MAT 451 - Topological Data Analysis +MAT 490 - Senior Seminar in Mathematics +MAT 506 - Foundations of Mathematics for Teaching II +MAT 601 - Seminar in the Teaching of Mathematics I +MAT 603 - Practicum in the Teaching of Mathematics +MAT 640 - Introductory Complex Analysis +MAT 651 - Topological Data Analysis +MAT 695 - Mathematical Analysis +MAT 709 - Algebraic Topology +MAT 709 - Topics in Computational Mathematics +MAT 723 - Numerical Mathematics +MAT 727 - Linear Algebra +MAT 735 - Ordinary Differential Equations +MAT 748 - Computational Algebra +MAT 790 - Directed Doctoral Research +MBA 701 - Quantitative Analysis for Decision Making +MBA 702 - Financial and Managerial Accounting +MBA 706 - Marketing Management +MBA 707 - Financial Management +MBA 708 - Operations for Competitive Advantage +MBA 712 - Strategic Management +MBA 716 - Leadership and Sustainable Business +MBA 717 - Innovation +MBA 720 - Investments +MBA 731 - Brand Management +MBA 741 - Creating and Sustaining Competitive Advantage +MBA 742 - Organizational Internship +MBA 743 - Directed Studies +MGT 300 - Management of Organizations +MGT 301 - Introduction to International Business +MGT 302 - International Business: Operations and Environments in Foreign Jurisdictions +MGT 304 - Current Issues in International Business +MGT 312 - Organizational Behavior +MGT 313 - Human Resource Management +MGT 315 - Selection and Compensation +MGT 318 - Organizational Change and Development +MGT 330 - The Legal Environment of Business +MGT 354 - Diversity and Inclusion in Organizations +MGT 375 - Management Process Skills +MGT 403 - Decision Making in Organizations +MGT 491 - Business Policy and Strategy +MKT 309 - Business Communication & Innovation +MKT 320 - Principles of Marketing +MKT 324 - Professional Selling +MKT 328 - Sales Leadership +MKT 330 - Social Media: A Marketing Perspective +MKT 403 - Entrepreneurial Marketing +MKT 407 - Sports Marketing +MKT 421 - Promotion Management +MKT 422 - Fundamentals of Marketing Research +MKT 424 - Consumer Behavior +MKT 426 - International Marketing +MKT 427 - Personal Selling Internship +MKT 429 - Advanced Marketing Management +MKT 450 - Marketing Internship +MST 100 - Understanding Media +MST 190 - WUAG Workshop +MST 204 - Media Writing +MST 205 - Media Literacy +MST 225 - Film Appreciation +MST 226 - Television Appreciation +MST 271 - Introduction to Media Production +MST 302 - Introduction to Film History +MST 305 - Digital Media +MST 321 - Topics in Film: Coen Bros +MST 321 - Topics in Film: Kubrick +MST 325 - Gender and Media Culture +MST 326 - News Analysis +MST 341 - Broadcast Newswriting +MST 350 - Writing for the Screen +MST 361 - Radio and Television Announcing +MST 370 - Single Camera Production I +MST 372 - Media Sound Production +MST 373 - TV and Film Lighting +MST 375 - Editing I +MST 395 - Special Problems +MST 399 - Independent Study +MST 407 - Media Law and Ethics +MST 425 - Media Organization and Management +MST 427 - Topics in Film Studies:Horror +MST 428 - Topics in Media:Sitcoms +MST 451 - Writing the Feature Film I +MST 471 - Editing II +MST 483 - Advanced Prod: Live Music +MST 488 - Documentary Production +MST 490 - Advanced WUAG Workshop +MST 492 - Media Internship +MST 497 - Advanced Media Production Practicum +MUE 090 - Music Education Convocation +MUE 110 - Foundational Orientation to Music Education +MUE 261 - Foundations of Teaching for Musical Understanding +MUE 357 - Marching Band Techniques +MUE 361 - Music for Preschool and Elementary Teachers +MUE 363 - Teaching Strings Laboratory +MUE 364 - Teaching Brass Laboratory +MUE 366 - Teaching Percussion Laboratory +MUE 368 - Instrument Repair +MUE 419 - Choral Conducting II +MUE 461 - General Music in Elementary Schools +MUE 462 - Singing Voice in Classrooms and Ensembles +MUE 463 - Advanced String Methods +MUE 464 - Choral Music in the Schools +MUE 465 - Student Teaching in Music +MUE 466 - Student Teaching Seminar +MUE 467 - Instrumental Music in the Schools +MUE 601 - Research Methods in Music +MUE 618 - Psychology of Music +MUE 633 - Music for Exceptional Children +MUE 639 - Advanced Conducting +MUE 650 - Seminar in Music Education +MUE 692A - Portfolio Development in Music Education +MUE 692B - Portfolio Development in Music Education +MUE 799 - Dissertation +MUE 802 - Dissertation Extension +MUP 104 - Introduction to Jazz Listening +MUP 115 - Composition Skills +MUP 125 - Class Voice +MUP 131 - Class Piano +MUP 132 - Class Piano +MUP 133 - Class Piano +MUP 134 - Class Piano +MUP 151 - Bassoon +MUP 151 - Cello +MUP 151 - Clarinet +MUP 151 - Double Bass +MUP 151 - Euphonium +MUP 151 - Flute +MUP 151 - Harp +MUP 151 - Horn +MUP 151 - Jazz Bass +MUP 151 - Jazz Brass +MUP 151 - Jazz Guitar +MUP 151 - Jazz Percussion +MUP 151 - Jazz Piano +MUP 151 - Jazz Saxophone +MUP 151 - Oboe +MUP 151 - Percussion +MUP 151 - Piano +MUP 151 - Saxophone +MUP 151 - Trombone +MUP 151 - Trumpet +MUP 151 - Tuba +MUP 151 - Viola +MUP 151 - Violin +MUP 151 - Voice +MUP 152 - Flute +MUP 152 - Percussion +MUP 152 - Piano +MUP 152 - Viola +MUP 152 - Voice +MUP 153 - Bassoon +MUP 153 - Composition +MUP 153 - Piano +MUP 153 - Voice +MUP 155 - Secondary Piano for Music Education +MUP 171 - English Diction for Singers +MUP 180 - Beginning Guitar +MUP 182 - Beginning Piano +MUP 184 - Beginning Ukulele +MUP 205 - Composition Studies +MUP 220 - Making Music with Computers +MUP 251 - Bassoon +MUP 251 - Cello +MUP 251 - Clarinet +MUP 251 - Double Bass +MUP 251 - Euphonium +MUP 251 - Flute +MUP 251 - Harp +MUP 251 - Horn +MUP 251 - Jazz Bass +MUP 251 - Jazz Brass +MUP 251 - Jazz Guitar +MUP 251 - Jazz Percussion +MUP 251 - Jazz Saxophone +MUP 251 - Oboe +MUP 251 - Percussion +MUP 251 - Piano +MUP 251 - Saxophone +MUP 251 - Trombone +MUP 251 - Trumpet +MUP 251 - Tuba +MUP 251 - Viola +MUP 251 - Violin +MUP 251 - Voice +MUP 252 - Clarinet +MUP 252 - Percussion +MUP 252 - Piano +MUP 252 - Voice +MUP 253 - Voice +MUP 255 - Secondary Piano for Music Education +MUP 270 - French Diction for Singers +MUP 284 - Fundamentals of Keyboard Accompanying I +MUP 300 - Recital: Clarinet +MUP 300 - Recital: Horn +MUP 300 - Recital: Voice +MUP 301 - Repertoire Class +MUP 305 - Composition Studies +MUP 307 - Composition Seminar +MUP 321 - Jazz Improvisation I +MUP 331 - Free Improvisation +MUP 349 - Audio Recording I +MUP 351 - Cello +MUP 351 - Clarinet +MUP 351 - Double Bass +MUP 351 - Euphonium +MUP 351 - Flute +MUP 351 - Horn +MUP 351 - Jazz Brass +MUP 351 - Jazz Guitar +MUP 351 - Jazz Piano +MUP 351 - Oboe +MUP 351 - Percussion +MUP 351 - Piano +MUP 351 - Saxophone +MUP 351 - Trombone +MUP 351 - Trumpet +MUP 351 - Tuba +MUP 351 - Viola +MUP 351 - Violin +MUP 351 - Voice +MUP 352 - Cello +MUP 352 - Clarinet +MUP 352 - Horn +MUP 352 - Jazz Guitar +MUP 352 - Oboe +MUP 352 - Piano +MUP 352 - Voice +MUP 353 - Bassoon +MUP 353 - Piano +MUP 355 - Secondary Piano for Music Education +MUP 372 - Instrumental Conducting I +MUP 375 - Opera Performance Techniques +MUP 400 - Senior Recital: Clarinet +MUP 400 - Senior Recital: Tuba +MUP 400 - Senior Recital: Voice +MUP 402 - Entrepreneurship in the Performing Arts +MUP 405 - Composition Studies +MUP 409 - Jazz Pedagogy +MUP 412 - Piano Pedagogy I +MUP 426 - Song Literature I +MUP 428 - Principles of Vocal Pedagogy +MUP 447 - Vocal Coaching +MUP 451 - Cello +MUP 451 - Clarinet +MUP 451 - Double Bass +MUP 451 - Euphonium +MUP 451 - Flute +MUP 451 - Jazz Bass +MUP 451 - Jazz Brass +MUP 451 - Jazz Guitar +MUP 451 - Jazz Saxophone +MUP 451 - Oboe +MUP 451 - Trombone +MUP 451 - Trumpet +MUP 451 - Tuba +MUP 451 - Viola +MUP 451 - Violin +MUP 451 - Voice +MUP 452 - Jazz Percussion +MUP 452 - Piano +MUP 452 - Trombone +MUP 452 - Voice +MUP 455 - Orchestration +MUP 498 - Italian for Singers +MUP 601 - Repertoire Class +MUP 604 - Composition Seminar +MUP 609 - Jazz Pedagogy +MUP 612 - Piano Pedagogy I +MUP 626 - Song Literature I +MUP 627 - Principles of Vocal Pedagogy +MUP 630 - Study/Pedagogy-Phonetics-Sing +MUP 640 - Vocal Coaching +MUP 649 - Audio Recording I +MUP 651 - Bassoon +MUP 651 - Cello +MUP 651 - Choral Conducting +MUP 651 - Clarinet +MUP 651 - Collaborative Piano +MUP 651 - Composition +MUP 651 - Double Bass +MUP 651 - Euphonium +MUP 651 - Flute +MUP 651 - Horn +MUP 651 - Instrumental Conducting +MUP 651 - Oboe +MUP 651 - Percussion +MUP 651 - Piano +MUP 651 - Saxophone +MUP 651 - Trombone +MUP 651 - Trumpet +MUP 651 - Tuba +MUP 651 - Viola +MUP 651 - Violin +MUP 651 - Voice +MUP 653 - Composition +MUP 653 - Jazz Bass +MUP 653 - Piano +MUP 653 - Voice +MUP 655 - Orchestration +MUP 661 - Entrepreneurial Career Development in Music +MUP 664 - Jazz Improvisation I +MUP 675 - Opera Performance Techniques +MUP 683 - Instrumental Literature and Performance Practice +MUP 687 - Historical Performance Consort +MUP 698 - Italian for Singers +MUP 731 - Free Improvisation +MUP 751 - Bassoon +MUP 751 - Cello +MUP 751 - Choral Conducting +MUP 751 - Clarinet +MUP 751 - Collaborative Piano +MUP 751 - Euphonium +MUP 751 - Flute +MUP 751 - Horn +MUP 751 - Instrumental Conducting +MUP 751 - Oboe +MUP 751 - Percussion +MUP 751 - Piano +MUP 751 - Saxophone +MUP 751 - Trombone +MUP 751 - Trumpet +MUP 751 - Viola +MUP 751 - Violin +MUP 751 - Voice +MUP 799 - Dissertation +MUP 802 - Dissertation Extension +MUS 100 - Fundamentals of Music +MUS 101 - Music Theory I +MUS 105 - Ear-Training I +MUS 107 - Technology for Musicians I +MUS 120 - Freshman Seminar: Sound Listening +MUS 135 - Musicology Research +MUS 201 - Music Theory III +MUS 205 - Ear-Training III +MUS 211 - Topics in Pop Music: Hip Hop +MUS 241 - Music Appreciation +MUS 242 - Music for Film +MUS 329 - History of Rock Music +MUS 332 - History of Western Music II +MUS 333 - History of Western Music III +MUS 334 - American Music +MUS 343 - Music Cultures of the World +MUS 431 - Selected Topics in Ethnomusicology +MUS 439 - Tonal Counterpoint +MUS 495 - History of Opera +MUS 602 - Seminar in Music Research and Writing +MUS 631 - Selected Topics in Ethnomusicology +MUS 639 - Tonal Counterpoint +MUS 644 - Pedagogy of Music Theory +MUS 665 - History of Opera +MUS 689 - Practicum in Teaching Music Theory and Musicology +MUS 699 - Thesis +MUS 706 - Seminar in Music History +MUS 707 - Seminar in Musical Analysis +NAN 609 - Nanosafety +NAN 616 - Principles of Nanoscience I: Physical, Chemical, and Biological Foundations +NAN 617 - Principles of Nanoscience II: Analytical, Statistical, and Computational Foundations +NAN 618 - Lab Protocols and Practice +NAN 619 - Science Communications +NAN 620 - Immunology +NAN 699 - Thesis +NAN 705 - Macromolecular and Supramolecular Chemistry +NAN 710 - Scientific Integrity +NAN 799 - Nanoscience Dissertation Research +NAN 802 - Dissertation Extension +NTR 103 - Introduction to Food Science +NTR 203 - Basic Quantitative Principles in Food and Nutrition +NTR 213 - Introductory Nutrition +NTR 302 - Nutrition Education and Application Processes +NTR 309 - Quantity Food Procurement and Production +NTR 309L - Qty Food Procuremnt / Prod Lab +NTR 313 - Nutrition Throughout the Life Cycle +NTR 403 - Food Science and Technology +NTR 403L - Food Science and Technology Laboratory +NTR 413 - Intermediate Nutrition +NTR 421 - International Nutrition and Cultural Foods +NTR 427 - Undergraduate Research +NTR 450 - Nutrition Assessment +NTR 450L - Nutrition Assessement Lab +NTR 460 - Advanced Nutrition +NTR 482 - Professionalism in Dietetics +NTR 493 - Honors Work +NTR 550 - Nutrition Assessment +NTR 550L - Nutrition Assessment Lab +NTR 560 - Advanced Nutrition +NTR 601 - Directed Study in Nutrition +NTR 602 - Supervised Preparation for Professional and Community Engagement +NTR 609A - Seminar in Nutrition +NTR 609B - Seminar in Nutrition +NTR 623 - Current Trends in Nutrition +NTR 626 - Energy, Carbohydrate, Lipid Metabolism +NTR 628 - Vitamins and Minerals +NTR 670 - Research Skill Development +NTR 676 - Nutrition and Physical Performance +NTR 693 - Supervised Preparation for Practicum in Clinical Dietetics +NTR 790 - Doctoral Research +NTR 799 - Dissertation Problem +NTR 801 - Thesis Extension +NTR 802 - Dissertation Extension +NTR 803 - Research Extension +NUR 310 - Nursing Care of Individuals with Neurobehavioral Problems across the Lifespan +NUR 310L - Practicum for Nursing Care of Individuals with Neurobehavioral Problems across the Lifespan +NUR 320 - Nursing Care of Individuals with Chronic Physiological Problems +NUR 320L - Practicum for Nursing Care of Individuals with Chronic Physiological Problems +NUR 330 - Global Perspectives on the Health of Women +NUR 340 - Health and Illness in Infants, Children and Adolescents +NUR 340L - Practicum for Health and Illness in Infants, Children and Adolescents +NUR 346 - Introduction to Health Care Informatics +NUR 355 - Pathophysiology and Pharmacology for Nursing +NUR 360 - Childbearing and Reproductive Health +NUR 360L - Practicum for Childbearing and Reproductive Health +NUR 365 - Interprofessional Education Seminar +NUR 370 - Concepts of Professional Nursing +NUR 371 - Nursing Health Assessment +NUR 380 - Nursing Skills +NUR 390 - Culture and Health Care +NUR 392 - Transition to Civilian Professional Nursing Seminar +NUR 395 - Transition to Civilian Professional Nursing +NUR 410 - Health and Illness in Older Adults +NUR 410L - Practicum for Health and Illness in Older Adults +NUR 420 - Population Health Nursing +NUR 420L - Practicum for Population Health Nursing +NUR 440 - Senior Capstone +NUR 450 - Evidence-Based Practice and Nursing Research +NUR 470 - Community Health Nursing Concepts and Care +NUR 471 - Nursing Care of the Older Adult +NUR 472 - Nursing Leadership and Management +NUR 473 - Nursing Research +NUR 492 - Independent Study +NUR 493 - Honors Work +NUR 609 - The Role of the Nurse Leader in Advanced Quality and Safety +NUR 614 - Information Technology in Nursing Administration +NUR 615 - Curriculum Design and Evaluation in Advanced Nursing Education +NUR 620 - Law, Policy, and Economics of Healthcare +NUR 644 - Organizational Leadership and Management +NUR 645 - Strategic Management of Health Care Organizations +NUR 653 - Advanced Application of Nursing Concepts in Academic Education (in clinical focus area) +NUR 696 - Capstone Course for Advanced Nursing Education Practice +NUR 701 - Statistical Applications for Nursing Research +NUR 704 - Quantitative Research in Nursing +NUR 705 - Research and Evidence Based Practice +NUR 708 - Pathophys Adv Pract Nursing +NUR 710 - Philosophy of Knowledge Development in Nursing +NUR 713 - Advanced Health Assessment and Diagnostic Reasoning +NUR 713L - Advanced Health Assessment and Diagnostic Reasoning Skills Lab +NUR 715 - Research Methods in Nursing +NUR 727 - Basic Principles of Nurse Anesthesia Practice +NUR 728 - Physics and Mechanics of Anesthesia Delivery Systems +NUR 728L - Physics and Mechanics of Anesthesia Delivery Systems Laboratory +NUR 729 - Health Assessment for Nurse Anesthesia +NUR 729L - Health Assessment Laboratory for Nurse Anesthesia +NUR 730 - Neuropathophysiology of Nurse Anesthesia +NUR 753 - Cardiovascular Pathophysiology for Nurse Anesthesia +NUR 754 - Pharmacology of Nurse Anesthesia II +NUR 759 - Pharmacology of Nurse Anesthesia IV +NUR 772 - Clinical Practicum in Nurse Anesthesia II +NUR 774 - Clinical Practicum in Nurse Anesthesia IV +NUR 782 - Health Disparities and Outcomes +NUR 783 - Advanced Health Policy and Ethics +NUR 790 - Directed Research +NUR 792 - Independent Study +NUR 799 - Dissertation +NUR 802 - Dissertation Extension +NUR 803 - Research Extension +NUR 810 - Health Promotion and Disease Prevention for Advanced Practice Nursing +NUR 812 - Primary Care Management of the Adult II for Advanced Practice Nursing +NUR 812L - Practicum for Primary Care Management of the Adult II for Advanced Practice Nursing +NUR 814 - Integrated Clinical Management I for the Advanced Practice Nurse in Primary Care +NUR 814L - Integrated Clinical Practicum in Primary Care I for the Advanced Practice Nurse +NUR 815 - Advanced Concepts for Professional Communication in Primary Health Care +NUR 815L - Advanced Procedures in Primary Care +NUR 818 - Biostatistics and Epidemiology Principles for Advanced Practice Nursing +NUR 819 - Effective Leadership for Practice +NUR 824 - Analysis and Application of DNP Essentials: Scientific Underpinnings for Practice and Advanced Nursi +NUR 827 - Analysis and Application of DNP Essentials: Organizational and Systems Leadership, Information Syste +NUR 898A - Applied Evidence-Based Practice & Translational Methods Project I +NUR 898D - Applied Evidence-Based Practice & Translational Methods Project IV +PCS 205 - Violence in the Modern World +PCS 215 - Conflict Transformation +PCS 218 - Managing Conflict in Professional Contexts +PCS 305 - Foundations of Peace and Conflict Studies +PCS 308 - Working through Interpersonal Conflicts +PCS 309 - Conflict and Culture +PCS 311 - Conflict Research +PCS 415 - Global Peacebuilding +PCS 416 - Practicum I +PCS 450 - Independent Study in Peace and Conflict Studies +PCS 600 - Principles and Practice of Conflict Management and Resolution +PCS 601 - Indigenous Peace Practices +PCS 608 - Topics in Peace and Conflict Studies +PCS 610 - Transitional Justice +PCS 650 - Independent Study +PCS 665 - Religion: Conflict and Confrontation +PHI 111 - Introduction to Philosophy +PHI 115 - Critical Thinking +PHI 119 - Introduction to Ethics +PHI 121 - Contemporary Moral Problems +PHI 220 - Medical Ethics +PHI 222 - Ethics in the Computer Age +PHI 251 - History of Ancient Philosophy +PHI 301 - Topics in PHI: Analytic PHI +PHI 301 - Topics in PHI: Moral Responsib +PHI 301 - Topics in PHI: PHI of Humor +PHI 301 - Topics in PHI: PHI of Language +PHI 301 - Topics in PHI: PHI of the Arts +PHI 310 - Introduction to Formal Logic +PHI 335 - Philosophy of Law +PHI 348 - Existentialism, Phenomenology, and Structuralism +PHI 351 - Major Philosophers +PHI 359 - Philosophy of Religion +PHI 361 - Ethical Issues in Business +PHI 362 - Ethical Issues in Entrepreneurship +PHI 402 - Independent Study +PHY 101 - Methods, Skills, and Strategies for Physics +PHY 205 - Conceptual Physics +PHY 205L - Conceptual Physics Laboratory +PHY 211 - General Physics I +PHY 211L - General Physics Lab I +PHY 212 - General Physics II +PHY 212L - General Physics Lab II +PHY 292 - General Physics II with Calculus +PHY 292L - General Physics II with Calculus Lab +PHY 311 - Intro to Experimental Methods +PHY 323 - Mechanics +PHY 325 - Electricity and Magnetism I +PHY 396 - Individual Study +PHY 420 - Selected Topics in Physics +PHY 453 - Analytical Methods for Physics +PSC 101 - Politics in a Digital World +PSC 105 - Exploring Political Issues +PSC 200 - American Politics +PSC 210 - Introduction to Public Policy +PSC 240 - The International System +PSC 250 - Model United Nations +PSC 260 - Introduction to Comparative Politics +PSC 270 - Introduction to Political Theory +PSC 300 - International Relations +PSC 300 - Politics of Deception +PSC 300 - The Politics of Revolution +PSC 301 - Research Methods in Political Science +PSC 312 - Environmental Law and Policy +PSC 316 - Judicial Process +PSC 318 - Constitutional Law +PSC 329 - American Interest Group Politics +PSC 330 - Internship in Campaigns and Elections +PSC 334 - The American Presidency +PSC 341 - International Law +PSC 355N - Selected Topics in Comparative Politics: European Union +PSC 355P - Selected Topics in Comparative Politics: Politics of Latin America +PSC 391 - African Political Systems +PSC 401 - Individual Study +PSC 402 - Individual Study +PSC 411D - Topics in Public Affairs: Strategic Planning +PSC 411G - Topics in Public Affairs: Grant Writing +PSC 411N - Topics in Public Affairs: Nonprofit Law +PSC 440 - Nonprofit Management and Leadership +PSC 493 - Honors Work +PSC 511A - Topics in Public Affairs: Oral Communication Skills +PSC 511D - Topics in Public Affairs: Strategic Planning +PSC 511G - Topics in Public Affairs: Grant Writing +PSC 511J - Topics in Public Affairs: Legal Issues in Public Administration +PSC 511N - Topics in Public Affairs: Nonprofit Law +PSC 520 - Urban Political System +PSC 540 - Nonprofit Management and Leadership +PSC 560 - Special Topics in Public Administration +PSC 600 - Public Administration and Management +PSC 602 - Quantitative Analysis and Program Evaluation +PSC 604 - Public Personnel Management +PSC 630 - Community and Economic Development Theory and Practice +PSC 697 - Special Problems in Political Science +PSC 698 - Special Problems in Political Science +PSY 121 - General Psychology +PSY 122 - Careers in Psychology +PSY 211 - Statistics in Behavioral Science Research +PSY 230 - Biological Psychology +PSY 240 - Principles of Learning +PSY 250 - Developmental Psychology +PSY 260 - Psychological Perspectives on Social Psychology +PSY 265 - Theories of Personality +PSY 275 - Introduction to Clinical Psychology +PSY 280 - Cognitive Psychology +PSY 311 - Research Methods in Psychology +PSY 311L - Research Methods in Psychology: Lab +PSY 318 - Belief in "Weird" Things +PSY 341 - Abnormal Psychology +PSY 370 - Ethnicity, Development, and Psychopathology +PSY 390 - Health Psychology and Culture +PSY 400X - Ex:Cognitive Neuroscience +PSY 401 - Academic Writing in Psychology +PSY 410 - Intermediate Psychological Statistics +PSY 415 - History and Systems of Psychology +PSY 433 - Research Experience in Psychology +PSY 444 - Changing Behavior in Real World Settings +PSY 455 - Social and Personality Development +PSY 456 - Cognitive Development +PSY 462 - Social Cognition: Perceiving and Thinking in a Social Context +PSY 463 - Psychological Perspectives on Personal Relationships +PSY 470 - Psychological Disorders of Children +PSY 472 - Field Experience in Applied Settings +PSY 483 - The Psychology of Thinking +PSY 490 - Directed Readings in Psychology +PSY 493 - Honors Independent Study +PSY 601 - Graduate Problems in Psychology +PSY 605 - First Year Research Practicum +PSY 609 - Statistical Methods in Psychology I +PSY 630 - Proseminar in Experimental Psychology I +PSY 699 - Thesis +PSY 707 - Psychological Disorders in Children +PSY 708 - Psychological Disorders in Adults +PSY 721 - Teaching of Psychology +PSY 728 - Theory and Methods of Intellectual Assessment +PSY 735C - Contemporary Problems +PSY 735J - Contemporary Problems +PSY 735S - Contemporary Problems +PSY 741 - Case Conceptualization +PSY 741 - Diversity +PSY 741 - Supervision +PSY 742 - Practicum in Clinical Intervention +PSY 751 - Independent Doctoral Research +PSY 761 - Preliminary Examination: Integration Across at Least Two Areas Within Psychology +PSY 762 - Advanced Practicum in Clinical Psychology +PSY 763 - Internship in Clinical Psychology +PSY 799 - Doctoral Dissertation Research +PSY 801 - Thesis Extension +PSY 802 - Dissertation Extension +RCO 101 - College Writing I +RCO 115 - College Algebra +RCO 122 - Beginning Spanish I +RCO 155 - GRO: Millennial Narratives +RCO 155 - Media Savvy +RCO 202 - ASH: The Supreme Court +RCO 203 - ASH: Ethics-Post Millennials +RCO 203 - GRO: Ethics & Imagination +RCO 203 - STR: Ethics for Sustainability +RCO 204 - ASH: Fairy Tale Literature +RCO 204 - STR: Rhetoric of the Web +RCO 205 - GRO: Emotional Intelligence +RCO 206 - Animals and Ourselves in Art +RCO 206 - GRO: Art of Resistance +RCO 222 - STR:Orwell/20th Century +RCO 252 - Introductory Concepts in Biology +RCO 273 - General Psychology +RCO 301 - GRO: How to Get an Internship +RCO 301 - GRO: Independent Study +RCO 301 - Independent Study +RCO 390 - GRO: Research Capstone +RCS 264 - Fashion Retail Management +RCS 363 - Visual Merchandising and Product Presentation +RCS 460 - Advanced Retail Buying and Merchandising +RCS 464 - Global Retail Strategy and Management +RCS 560 - Advanced Retail Buying and Merchandising +RCS 662 - Behavior-Soft Lines Consumers +REL 101 - Introduction to Religious Studies +REL 104 - Religion, Ritual, and the Arts +REL 109 - Religion and Contemporary Culture +REL 111 - Introduction to Asian Religion +REL 190 - Intro to Scripturl Lang-Hebrew +REL 201 - The Bible in Western Culture +REL 202 - Hebrew Bible +REL 207 - Modern Problems of Belief +REL 212 - Christianity from the Reformation to the Present +REL 221 - Buddhism +REL 226 - Approaches to the Qur'an +REL 229 - Introduction to African American Religions +REL 231 - Religion in America +REL 250 - Religious Traditions and Care of the Earth +REL 298 - Thinking About Religion +REL 303 - Christianity in Byzantium +REL 312 - Judaism and the Construction of Gender +REL 324 - Philosophical Issues in Religion +REL 401 - Tutorial +REL 420 - Internship in Religious Studies +RUS 101 - Elementary Russian I +RUS 203 - Intermediate Russian I +RUS 301 - Slavic Life & Letters +RUS 313 - Major Authors in Russian Literature +RUS 314 - Film & Fiction +RUS 491 - Tutorial +SCM 206 - Logistics and Transportation Management +SCM 302 - Operations Management +SCM 402 - Logistics and Supply Chain Management +SCM 411 - Undergraduate Internship in Supply Chain Management +SCM 432 - Supply Chain Management Project +SCM 498 - Independent Study +SCM 499 - Problems in Supply Chain Management +SCM 650 - Principles of Supply Chain Management +SCM 651 - Analytics for Logistics and Distribution Management +SCM 680 - Independent Study in Supply Chain Management +SES 101 - American Sign Language I +SES 203 - American Sign Language III +SES 240 - Communication Development in Children +SES 242 - Introduction to Exceptional Children: Early Years +SES 245 - History and Culture of the Deaf Community +SES 250 - Introduction to Professions in Specialized Education +SES 252 - Survey of Learning and Behavior Differences +SES 305 - American Sign Language: English Translation +SES 315 - Assessment and Planning for Inclusive B-K Programs +SES 321 - Seminar/Practicum with Deaf Students I +SES 333 - Special Projects +SES 340 - Strategies for Teaching Students with Disabilities in General Education Settings +SES 341 - Social Emotional Competence in Inclusive Settings +SES 350 - Interprofessional and Instructional Field Experience 1 +SES 352 - Interprofessional and Instructional Field Experience 3 +SES 369 - Linguistics of American Sign Language +SES 370 - American Sign Language/Deaf Literature +SES 378 - Language Teaching Methods with Deaf Students +SES 411 - Diagnostics and Assessment of Interpreters +SES 425 - Infants and Toddlers: Development, Learning, and Curriculum +SES 435 - Preschool: Development, Learning, and Curriculum +SES 446 - Working with Diverse Deaf Populations +SES 447 - Service Delivery Systems and Role Management +SES 460 - Home-School Partnerships for Students with Exceptional Needs +SES 466 - Positive Behavior Supports for Exceptional Learners +SES 469 - Reading Instruction for Learners with Disabilities +SES 469L - Laboratory in Mild Disabilities: Reading Instruction +SES 472 - Teaching Exceptional Learners the General Curriculum II +SES 477 - Interpreting English to ASL I +SES 480 - Interpreting in Specialized Settings +SES 483 - Instructional Methods: Students with Hearing Loss +SES 486 - Seminar and Practicum +SES 487 - Interpreting Internship +SES 488 - Interpreting ASL to English I +SES 601 - Introduction to Inclusive Birth-Kindergarten Services +SES 607 - Infant-Toddler Learning in Inclusive Settings +SES 610 - Ecologically Based Instruction +SES 641 - Assessment in Special Education +SES 643 - Special Education Trends/Issues +SES 649C - Practicum in Special Education +SES 650 - Independent Study +SES 652 - Writing Instruction +SES 658 - Positive Behavior Supports +SES 661 - Student Teaching: Special Education +SES 753 - Issues and Trends in Special Education +SES 757 - School Reform and Leadership in Special Education +SES 763 - College Teaching & Adult Learning Theory +SES 775 - Directed Research +SES 790 - Independent Doctoral Study +SES 799 - Dissertation +SES 802 - Dissertation Extension +SES 803 - Research Extension +SOC 101 - Introduction to Sociology +SOC 201 - Social Problems +SOC 202 - Social Problems in Global Context +SOC 222 - Sociology of Deviant Behavior +SOC 225 - Race, Class, and Gender: Social Inequalities +SOC 290 - Social Theory I +SOC 301 - Introduction to Methods and Research +SOC 302 - Introduction to Data Analysis +SOC 317 - Criminal Justice +SOC 323 - Deviance and Social Control +SOC 324 - Theoretical Analysis of Crime & Deviance +SOC 326 - The Community +SOC 327 - Race and Ethnic Relations +SOC 328 - Social Movements +SOC 329 - Sociological Perspectives on Gender +SOC 332 - Law and Society +SOC 335 - Marriage and the Family +SOC 341 - Sociological Perspectives on Social Psychology +SOC 350 - Juvenile Delinquency +SOC 362 - Sociological Perspectives on Education +SOC 370 - Environmental Sociology +SOC 373 - Green Criminology +SOC 393 - Drugs and Society +SOC 490 - Social Theory II +SOC 601 - Seminar in Criminological Analysis +SOC 614 - Social Theory +SOC 616 - Advanced Research Methods +SOC 644 - Sociology of Globalization +SOC 697 - Special Problems in Sociology +SOC 698 - Research Experience in Sociology +SOC 699 - Thesis +SPA 101 - Beginning Spanish I +SPA 102 - Beginning Spanish II +SPA 103 - Intensive Beginning Spanish +SPA 105 - Applied Beginning Spanish +SPA 121 - Basic Spanish for Teachers +SPA 203 - Intermediate Spanish I +SPA 204 - Intermediate Spanish II +SPA 301 - Spanish Language and Cultures +SPA 302 - Spanish Language and Cultures for Heritage Speakers +SPA 310 - Advanced Spanish Language and Cultures for Heritage Speakers +SPA 311 - Views of the Hispanic World Through Intermediate Conversation +SPA 315 - Intermediate Spanish Composition +SPA 342 - Introduction to Hispanic Linguistics +SPA 351 - Introduction to Literary Studies +SPA 406 - Topics in Latin American Literature +SPA 411 - Cultural Expressions in the Hispanic World Through Advanced Conversation +SPA 415 - Advanced Spanish Composition +SPA 435 - Selected Topics in U.S. Latino/Latina Cultural Studies +SPA 445 - Spanish Phonetics +SPA 452 - Seminar in Spanish Literature +SPA 502 - Selected Topics in Spanish Literature +SPA 535 - Selected Topics in U.S. Latino/Latina Cultural Studies +SPA 603 - Seminar in Spanish Literature +SSC 300 - Doing Social Sciences +SSC 301 - Contemporary Issues in the Social Sciences +SSC 400 - Senior Seminar in the Social Sciences +STA 108 - Elementary Introduction to Probability and Statistics +STA 271 - Fundamental Concepts of Statistics +STA 290 - Introduction to Probability and Statistical Inference +STA 301 - Statistical Methods +STA 431 - Introduction to Probability +STA 440 - SAS System for Statistical Analysis +STA 442 - Statistical Computing +STA 481 - Introduction to Design of Experiments +STA 602 - Statistical Methods for Data Analytics +STA 622 - Complex Data Analysis +STA 631 - Introduction to Probability +STA 640 - SAS System for Statistical Analysis +STA 642 - Statistical Computing +STA 651 - Mathematical Statistics +STA 655 - Applied Probability Models +STA 661 - Advanced Statistics in the Behavioral and Biological Sciences I +STA 667 - Statistical Consulting +STA 668 - Consulting Experience +STA 673 - Statistical Linear Models I +STA 675 - Advanced Experimental Design +STA 709 - Topics in Advanced Sampling +STA 709 - Topics in Computational Statistics +STH 200 - Introduction to Sustainable Development +STH 231 - Tourism, Cultures, and Places +STH 251 - Multicultural Issues in Hospitality and Tourism +STH 310 - Hotel Operations +STH 332 - Sustainable Destination Planning and Management +STH 451 - Service Management +STH 459 - Independent Study in Sustainable Tourism and Hospitality +STH 491 - Tourism and Hospitality Strategic Management +SWK 215 - Introduction to Social Work +SWK 250 - Introduction to Social Work Data Analysis +SWK 310 - Social Policy and Services +SWK 311 - Human Behavior and Social Environment +SWK 405 - Environmental Justice: Interdisciplinary Response for Sustainability +SWK 411 - Social Work Methods I +SWK 413 - Field Instruction I +SWK 415 - Field Instruction Seminar I +SWK 451 - Special Problems in Social Work +SWK 482 - School Social Work +SWK 484 - Social Services for Children +SWK 551 - Special Problems in Social Work +SWK 600 - Field Instruction and Seminar I +SWK 621 - Foundations of Social Work and Social Policy +SWK 622 - Social Work Practice with Individuals +SWK 623 - Social Work with Groups +SWK 624 - Social Work Practice and Human Diversity +SWK 634 - Research Designs and Data Analysis for Social Work Practice +SWK 640 - Field Instruction III +SWK 641 - Field Seminar III +SWK 651 - Advanced School Social Work +SWK 652 - Advanced Clinical Social Work Practice I +SWK 654 - SpcTpcs: Substance Use SWK Prc +SWK 654 - Special Topics in Social Work +SWK 851 - Foundations and Theories of Multiculturally Informed Social Work Research +SWK 853 - Quantitative Methods in Social Work +SWK 856 - Community-Engaged Research in Social Work +SWK 885 - Issues and Trends in Social Work +TED 198 - Freshman Teaching Fellows Seminar I +TED 222 - Mathematics for Teaching +TED 250 - Teaching as a Profession +TED 298 - Sophomore Teaching Fellows Seminar I +TED 320 - Language Arts Education +TED 350 - Internship I: Inquiry in Teaching and Learning +TED 360 - Integrating the Social Studies in Elementary Grades +TED 370 - Science Education in the Elementary School +TED 380 - Mathematics Education +TED 398 - Junior Teaching Fellows Seminar I +TED 400 - Internship III: Inquiry in Teaching and Learning +TED 401 - Child and Adolescent Development and Learning +TED 402 - Student Engagement in the Classroom +TED 406 - Institutes in Education +TED 420 - Reading Education +TED 421 - Reading Education in the Middle Grades +TED 423 - Legal, Historical, and Cultural Issues in ESL +TED 425 - Dual Language Instructional Practice +TED 428 - Advanced Methods in the Elementary Grades +TED 430 - Middle Grades Language Arts +TED 435 - Literacy in the Content Area +TED 442 - Teaching and Learning in the Middle Grades +TED 445 - Human Diversity, Teaching, and Learning +TED 450 - Psychological Foundations of Education +TED 451 - Teaching Practices and Curriculum in English +TED 452 - Educational Psychology for the Middle Grades +TED 453 - Teaching Practices and Curriculum in Social Studies +TED 454 - Middle Grades Social Studies Education +TED 458 - Middle Grades Mathematics Education +TED 459 - Teaching Practices and Curriculum in Science +TED 460 - Middle Grades Science Education +TED 498 - Senior Teaching Fellows Seminar I +TED 518 - Mathematics in the Elementary Schools +TED 519 - Science in the Elementary School +TED 523 - Legal, Historical, and Cultural Issues in ESL +TED 525 - Dual Language Instructional Practice +TED 530 - Middle Grades Language Arts +TED 535 - Literacy in the Content Area +TED 553 - Teaching Practices and Curriculum in Social Studies +TED 554 - Middle Grades Social Studies Education +TED 558 - Middle Grades Mathematics Education +TED 559 - Teaching Practices and Curriculum in Science +TED 560 - Middle Grades Science Education +TED 603 - Literacy Instruction for English Language Learners +TED 614 - Word Study +TED 617A - Practicum in Literacy Assessment and Instruction +TED 629 - Academic Discourse Communities in Graduate Studies +TED 632 - Science Education: Teaching Practices and Curriculum +TED 636 - Educational Psychology and Differentiated Instruction +TED 642 - Literacy II: Language Arts Instruction +TED 659 - Rational Numbers and Operations: K-5 Learning Trajectories +TED 669 - Educational Implications of Learning and Developmental Theory +TED 671 - Thinking and Learning in Middle Grades and Secondary Mathematics: Number and Algebra +TED 676 - Teacher as Researcher and Leader I +TED 680A - Clinical Experience in Teaching +TED 688 - Contemporary Problems Seminar +TED 738 - Mixed Methods Research Design in Curriculum and Instruction +TED 749 - Disciplined Inquiry in Teacher Education +TED 761 - Student Reasoning in Math and Science Education +TED 770 - Community Engaged Research and Practice +TED 775 - Directed Doctoral Research +TED 799 - Dissertation +THR 100 - Drama Appreciation +THR 107 - Musical Theatre Repertoire +THR 110 - Designing Weddings and Other Ceremonies +THR 118 - Musical Theatre Voice I +THR 120 - Voice for the Actor +THR 130 - Fundamentals of Acting +THR 140 - Stagecrafts: Scenery +THR 140L - Stagecrafts: Scenery Lab +THR 145 - Stagecrafts: Costume +THR 145L - Stagecrafts: Costume Lab +THR 146 - Stagecraft: Lighting & Sound +THR 146L - Stagecrafts: Lighting & Sound Lab +THR 147 - Stagecrafts: Makeup & Wardrobe +THR 147L - Stagecrafts: Makeup & Wardrobe Lab +THR 191 - Theatre Practice - Scenery +THR 192 - Theatre Practice - Costumes +THR 194 - Apprentice Production Practicum +THR 200X - Exp: Period Wig Styling +THR 201 - Playscript Analysis +THR 218 - Musical Theatre Voice III +THR 221 - Dynamics in Acting: Movement I +THR 231 - Acting I +THR 235 - Acting Studio 1 +THR 242 - Technical Production: Scenery +THR 244 - Technical Production: Costumes +THR 246 - Technical Production: Sound and Lighting +THR 248 - Portfolio Preparation for the Theatre +THR 294 - Intern Production Practicum +THR 306 - Musicianship for Musical Theatre I +THR 309 - Singing for the Actor +THR 318 - Musical Theatre Voice V +THR 320 - The Actor's Space +THR 322 - Dynamics in Acting: Voice II +THR 331 - Acting Studio 3 +THR 345 - Theatre Properties & Crafts +THR 349 - Workshop in Musical Theatre +THR 351 - Scene Design +THR 357 - Musical Theatre Audition Technique I +THR 361 - Costume Design +THR 380 - Playwriting +THR 394 - Journeyman Production Practicum +THR 395 - Special Problems +THR 400 - Theatre History I +THR 400X - Exp: Scene Painting II +THR 401 - Theatre History II +THR 410 - Directing I +THR 417 - Theatre in Education +THR 422 - Stage Dialects +THR 432 - Advanced Shakespeare Studio +THR 435 - Performance Styles +THR 436 - Advanced Acting for the Camera Studio +THR 444 - Computer Aided Drafting for the Theatre +THR 449 - Historical Costume Pattern Drafting and Draping +THR 470 - Advanced Lighting Design +THR 482 - Teaching Methods in Theatre Arts +THR 485 - Directing Practicum +THR 486 - Theatre Management and Entrepreneurship +THR 488 - Applied Theatre II +THR 490 - Advanced Theatre Practice-Performance +THR 491 - Advanced Theatre Practice-Scenery +THR 492 - Advanced Theatre Practice-Costumes +THR 493 - Advanced Theatre Practice - Theatre Management +THR 494 - Advanced Theatre Practice-Production +THR 498 - Capstone Production Practicum +THR 500 - Theatre History I +THR 501 - Theatre History II +THR 517 - Theatre in Education +THR 536 - Advanced Acting for the Camera Studio +THR 549 - Historical Costume Pattern Drafting and Draping +THR 610 - Applied Play Directing +THR 614 - Collaboration in Theatrical Production +THR 617 - Trends in Theatre for Young Audiences +THR 622 - Advanced Dynamics: Voice +THR 631 - Studies in Acting +THR 645 - Advanced Theatre Graphics +THR 648 - Portfolio Preparation for the Theatre and Academia +THR 655 - Scene Design Styles +THR 665 - Costume Design Styles +THR 675 - Lighting Design Styles +THR 690 - Graduate Practicum in Theatre +THR 691 - Graduate Practicum in Costume Design +THR 692 - Graduate Practicum in Lighting Design +THR 693 - Graduate Practicum in Scene Design +THR 695 - Independent Study +VPA 323 - The Arts as Human Experience +VPA 324 - The Arts as Social Change: Theory and Practice +VPA 360 - Introduction to Community Arts +VPA 454 - The Alexander Technique for Performers +VPA 555 - The Alexander Technique for Performers +WGS 250 - An Introduction to Women's and Gender Studies +WGS 270 - Introduction to LGBTQI Studies +WGS 312 - Judaism and the Construction of Gender +WGS 333 - Postcolonial and Transnational Feminisms +WGS 350 - Introduction to Feminist Theories +WGS 374 - Ecofeminism +WGS 450 - Performing Gender:Transfeminis +WGS 650 - Feminist Theory: Intersections of Gender, Race and Class +WGS 699 - Thesis +WGS 706 - Gen & Sexuality in 20th Cen US diff --git a/ScheduleCreator/resources/DB/semester_list b/ScheduleCreator/resources/DB/semester_list @@ -0,0 +1,3 @@ +fall2020 +spring2020 +summer2020 diff --git a/ScheduleCreator/resources/DB/spring2020/all_info b/ScheduleCreator/resources/DB/spring2020/all_info @@ -0,0 +1,4661 @@ +Reclaim, Regain, and Recover 14089 ARS 100 - 01 TBA TBA = Elyssa D Tucker +Reclaim, Regain, and Recover 14088 ARS 100 - 02 TBA TBA = Elyssa D Tucker +Academic Connections in Education 14083 ARS 120 - 01 TBA TBA = Whitney Scott +Academic Connections in Education 14087 ARS 120 - 02 TBA TBA = Whitney Scott +Academic Coaching in Transitions 14085 ARS 140 - 01 TBA TBA = Danielle Holloway Nie +Financial Accounting 14348 ACC 201 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Bryan Building 122 = Patricia Fields Cates +Financial Accounting 14349 ACC 201 - 02 11:00 am - 12:15 pm TR Bryan Building 104 = Patricia Fields Cates +Financial Accounting 14350 ACC 201 - 03 12:30 pm - 1:45 pm TR Bryan Building 104 = Patricia Fields Cates +Financial Accounting 14352 ACC 201 - 04 2:00 pm - 3:15 pm MW School of Education Building 204 = Patricia Fields Cates +Financial Accounting 14353 ACC 201 - 05 3:30 pm - 4:45 pm MW School of Education Building 206 = Mengmeng Wang +Financial Accounting 14356 ACC 201 - 06 6:00 pm - 8:50 pm W Bryan Building 111 = Mengmeng Wang +Financial Accounting 14368 ACC 201 - 07 TBA TBA = Joshua Peter Moore +Financial Accounting 14373 ACC 201 - 08 TBA TBA = Amanda Leigh Cromartie +Financial Accounting 15379 ACC 201 - 70 TR TBA Jan 13, 2020 - Apr 29, 2020 = TBA +Managerial Accounting 14376 ACC 202 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Bryan Building 213 = Joshua Peter Moore +Managerial Accounting 14377 ACC 202 - 02 12:30 pm - 1:45 pm TR Bryan Building 213 = Joshua Peter Moore +Managerial Accounting 14378 ACC 202 - 03 3:30 pm - 4:45 pm MW Bryan Building 213 = Soonchul Hyun +Managerial Accounting 14379 ACC 202 - 04 6:00 pm - 8:50 pm W Bryan Building 213 = Soonchul Hyun +Managerial Accounting 14380 ACC 202 - 05 TBA TBA = Joshua Peter Moore +Managerial Accounting 14381 ACC 202 - 06 TBA TBA = David Roy Upton +Intermediate Accounting I 14382 ACC 318 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Bryan Building 111 = Ayalew Ali Lulseged +Intermediate Accounting I 14383 ACC 318 - 02 12:30 pm - 1:45 pm TR Bryan Building 111 = Ayalew Ali Lulseged +Intermediate Accounting II 14384 ACC 319 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR Bryan Building 104 = Ambrose Jones +Intermediate Accounting II 14385 ACC 319 - 02 5:00 pm - 6:15 pm TR Bryan Building 104 = Ambrose Jones +Accounting Transaction Processing Systems 14386 ACC 325 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Bryan Building 112 = Venkataraman M. Iyer +Accounting Transaction Processing Systems 14387 ACC 325 - 02 3:30 pm - 4:45 pm MW Bryan Building 117 = Venkataraman M. Iyer +Cost Accounting 14388 ACC 330 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Bryan Building 111 = David Roy Upton +Federal Tax Concepts 14390 ACC 420 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Bryan Building 105 = James William Harden +Auditing Concepts 14391 ACC 440 - 01 3:30 pm - 4:45 pm MW Bryan Building 111 = Randal J Elder +Governmental and Nonprofit Accounting 14934 ACC 461 - 81 TBA TBA = Erik Mosby Harvey +Governmental and Nonprofit Accounting 14392 ACC 561 - 81 TBA TBA = Erik Mosby Harvey +Directed Studies in Accounting 15171 ACC 613 - 01 TBA TBA = Randal J Elder +Accounting Internship 14393 ACC 621 - 01 TBA TBA = Amanda Leigh Cromartie +Seminar in Contemporary Accounting Issues 14394 ACC 630 - 01 6:00 pm - 8:50 pm MW Bryan Building 206 = Lijun Lei +Advanced Study in Business Environment and Concepts 14395 ACC 646 - 81 TBA TBA = Amanda Leigh Cromartie +Advanced Study in Financial Accounting and Reporting 14396 ACC 647 - 01 TBA TBA = Amanda Leigh Cromartie +Advanced Study in Auditing and Attestation 14397 ACC 649 - 01 TBA TBA = Amanda Leigh Cromartie +Introduction to Business Entity Taxation 14398 ACC 651 - 01 TBA TBA = James William Harden +Taxation of Flow-Through Business Entities 14399 ACC 656 - 01 2:00 pm - 4:50 pm MW School of Education Building 224 = Jon M. Glazman +African American Art History 14505 ADS 200 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Curry Building 309 = Naurice F. Woods +Introduction to African American Studies 14511 ADS 201 - 02 2:00 pm - 3:15 pm MW Petty Building 219 = Michael D. Cauthen +Introduction to African American Studies 14514 ADS 201 - 03 11:00 am - 12:15 pm TR Bryan Building 160 = Omar Hamid Ali +Introduction to African American Studies 14517 ADS 201 - 04 9:30 am - 10:45 am TR Ferguson Building 100 = April Yaisa Ruffin Adams +Introduction to African American Studies 14522 ADS 201 - 05 12:30 pm - 1:45 pm TR Graham Building 106 = April Yaisa Ruffin Adams +Introduction to African American Studies 14526 ADS 201 - 06 6:00 pm - 8:30 pm R Curry Building 238 = Demetrius Noble +Introduction to African American Studies 14569 11:00 am - 12:15 pm TR Bryan Building 160 = Omar Hamid Ali +Blacks in American Society: Social, Economic, and Political Perspectives 14528 ADS 210 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF Ferguson Building 100 = Michael D. Cauthen +Blacks in American Society: Social, Economic, and Political Perspectives 14530 ADS 210 - 02 12:30 pm - 1:45 pm TR Curry Building 204 = Naurice F. Woods +Blacks in American Society: Social, Economic, and Political Perspectives 14534 ADS 210 - 03 3:30 pm - 4:45 pm TR Ferguson Building 100 = Armondo R Collins +Blacks in American Society: Social, Economic, and Political Perspectives 14538 ADS 210 - 04 2:00 pm - 3:15 pm MW Ferguson Building 100 = Hewan Girma +Understanding Race 14542 ADS 260 - 01 9:00 am - 9:50 am MWF Ferguson Building 325 = Michael D. Cauthen +Spec Top in AFS: Rhymes & Resi 14546 ADS 305 - 01 6:00 pm - 8:50 pm T Curry Building 244 = Demetrius Noble +Spec Top in AFS: Genes Race & 14552 ADS 305 - 02 2:00 pm - 3:15 pm TR Curry Building 309 = Joseph Lewis Graves +ST in Afr Dia: Africana Res Me 14553 ADS 306 - 01 11:00 am - 11:50 am MWF Curry Building 244 = Hewan Girma +Theories and Paradigms in African American Studies 14554 ADS 315 - 01 11:00 am - 12:15 pm MW Ferguson Building 113 = Michael D. Cauthen +Black Women in the U.S. 14555 ADS 325 - 01 8:00 am - 9:15 am TR Curry Building 244 = April Yaisa Ruffin Adams +Black Music as Cultural History: 1960-1980 14556 ADS 330 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR Curry Building 309 = Naurice F. Woods +The Making of the African Diaspora 14557 ADS 356 - 01 3:30 pm - 4:45 pm MW Graham Building 423 = Hewan Girma +Africana Literature 14558 ADS 376 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR Curry Building 244 = Tara Tanisha Green +Independent Study 14696 ADS 400 - 01 TBA TBA = Omar Hamid Ali +Independent Study 15083 ADS 400 - 02 TBA TBA = Cerise LaVerne Glenn Manigault +Independent Study 15150 ADS 400 - 03 TBA TBA = Tara Tanisha Green +Seminar in African American Studies 14560 ADS 410 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR Curry Building 331 = Sarah Jane Cervenak +Independent Study 14997 ADS 600 - 02 TBA TBA = Naurice F. Woods +Elementary American Sign Language II 12544 ASL 102 - 01 9:30 am - 10:45 am MW Curry Building 303 = Anthony D Isaacs +Elementary American Sign Language II 12545 ASL 102 - 02 11:00 am - 12:15 pm MW Curry Building 303 = Anthony D Isaacs +Elementary American Sign Language II 12548 ASL 102 - 03 2:00 pm - 3:15 pm TR Curry Building 303 = Scott Michael Staubach +Elementary American Sign Language II 12551 ASL 102 - 04 9:30 am - 10:45 am TR Bryan Building 206 = Karen Marie DeNaples +Elementary American Sign Language II 12553 ASL 102 - 05 11:00 am - 12:15 pm TR Moore Humanities & Research Ad 1215 = Glenda S. Torres +Elementary American Sign Language II 12577 ASL 102 - 06 12:30 pm - 1:45 pm TR Moore Humanities & Research Ad 1215 = Glenda S. Torres +Intermediate American Sign Language II 12581 ASL 204 - 01 9:30 am - 10:45 am MW Bryan Building 205 = Scott Michael Staubach +Intermediate American Sign Language II 12585 ASL 204 - 02 11:00 am - 12:15 pm MW School of Education Building 224 = Scott Michael Staubach +Intermediate American Sign Language II 12591 ASL 204 - 03 9:30 am - 10:45 am TR Curry Building 303 = Anthony D Isaacs +Intermediate American Sign Language II 12592 ASL 204 - 04 11:00 am - 12:15 pm TR Curry Building 303 = Anthony D Isaacs +Intermediate American Sign Language II 12593 ASL 204 - 05 12:30 pm - 1:45 pm TR Bryan Building 205 = Scott Michael Staubach +Introduction to the Deaf Community 12596 ASL 245 - 01 9:30 am - 10:45 am MW Bryan Building 206 = Karen Marie DeNaples +Introduction to the Deaf Community 12599 ASL 245 - 02 12:30 pm - 1:45 pm MW Curry Building 303 = Karen Marie DeNaples +Contemporary Non-Western Cultures 10498 ATY 100 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF Graham Building 106 = Dorothy Irene Davis +Contemporary Non-Western Cultures 10499 ATY 100 - 02 9:30 am - 10:45 am TR Graham Building 106 = Dorothy Irene Davis +Introduction to Anthropology 10500 ATY 212 - 01 11:00 am - 11:50 am MWF Graham Building 106 = Dorothy Irene Davis +Introduction to Anthropology 10501 ATY 212 - 02 11:00 am - 12:15 pm TR Graham Building 212 = Dorothy Irene Davis +Introduction to Cultural Anthropology 10505 ATY 213 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Graham Building 106 = Susan Andreatta +Introduction to Cultural Anthropology 10509 ATY 213 - 02 2:00 pm - 3:15 pm TR Graham Building 207 = Cassandra Lin Workman +Introduction to Cultural Anthropology 10510 ATY 213 - 03 11:00 am - 12:15 pm TR Graham Building 106 = Richard C. Stuart +Introduction to Cultural Anthropology 11627 ATY 213 - 04 TBA TBA = Richard C. Stuart +Introduction to Cultural Anthropology 10799 ATY 213 - 81 TBA TBA = Richard C. Stuart +Introduction to Biological Anthropology 10515 ATY 253 - 01 TBA TBA = Brett Andrew Nachman +Introduction to Biological Anthropology 10555 ATY 253 - 02 TBA TBA = Brett Andrew Nachman +Introduction to Biological Anthropology 10550 ATY 253 - 03 9:30 am - 10:45 am TR Graham Building 212 = Charles P. Egeland +Introduction to Biological Anthropology 10800 ATY 253 - 81 TBA TBA = Charles P. Egeland +Introduction to Biological Anthropology Laboratory 10512 3:30 pm - 6:20 pm T Graham Building 424 = Richard C. Stuart +Introduction to Biological Anthropology Laboratory 10513 3:30 pm - 6:20 pm W Graham Building 424 = Richard C. Stuart +Introduction to Biological Anthropology Laboratory 10514 3:30 pm - 6:20 pm R Graham Building 424 = Richard C. Stuart +Introduction to Biological Anthropology Laboratory 10556 TBA TBA = Brett Andrew Nachman +Introduction to Biological Anthropology Laboratory 10557 TBA TBA = Brett Andrew Nachman +Introduction to Biological Anthropology Laboratory 10801 TBA TBA = Charles P. Egeland +Introduction to Archaeology 10558 ATY 258 - 01 TBA TBA = Linda F. Stine +Introduction to Archaeology 10548 ATY 258 - 02 12:30 pm - 1:45 pm TR Graham Building 209 = Donna Jean Nash +ExpCrs: Music, Sound and Power 11514 12:30 pm - 1:45 pm TR Graham Building 204 = Gavin D. Douglas +Anthropology through Film 10511 ATY 304 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR Gatewood Studio Arts Building 204 = Richard C. Stuart +Lost Tribes and Sunken Lands 10559 ATY 308 - 01 TBA TBA = Donna Jean Nash +Reading Culture and Society 10950 ATY 311 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Graham Building 421 = Cassandra Lin Workman +World Ethnographies 10502 ATY 315 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR Graham Building 421 = Dorothy Irene Davis +Cultures of North American Indians 10560 ATY 330 - 01 TBA TBA = Joel Duane Gunn +Paleolithic Archaeology 10551 ATY 341 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR Graham Building 424 = Charles P. Egeland +Methods in Archaeology 10549 ATY 360 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR Graham Building 424 = Donna Jean Nash +History of Anthropological Theory 10503 ATY 363 - 01 3:30 pm - 4:45 pm MW Graham Building 421 = Arthur Dennis Murphy +Language and Culture 10561 ATY 385 - 01 TBA TBA = Sarah A. Krive +EC: ATY of Infectious Disease 11516 3:30 pm - 4:45 pm TR Graham Building 421 = Cassandra Lin Workman +Applying Archaeology in the Real World 10547 ATY 423 - 01 3:30 pm - 4:45 pm MW Curry Building 303 = Linda F. Stine +Applying Anthropology in the Real World 10507 ATY 424 - 01 5:30 pm - 8:20 pm T Graham Building 421 = Susan Andreatta +Food and Culture in a Global Context 10506 ATY 426 - 01 3:30 pm - 4:45 pm MW Graham Building 207 = Susan Andreatta +Human Osteology 10592 ATY 453 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Graham Building 424 = and lab Robert Anemone +Human Osteology Lab 10598 11:00 am - 12:15 pm TR Graham Building 424 = Robert Anemone +Primate Behavior 10552 ATY 457 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Curry Building 312 = Charles P. Egeland +Contemporary Issues in Anthropology 10504 ATY 495 - 01 5:30 pm - 6:45 pm MW Graham Building 423 = Arthur Dennis Murphy +Special Problems in Anthropology 14839 ATY 498 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR Graham Building 433 = Susan Andreatta +Special Problems in Anthropology 15147 ATY 498 - 02 MW = Arthur Dennis Murphy +Fundamentals of Apparel Product Development 12769 APD 200 - 01 8:00 am - 10:15 am TR Stone Building 369 = Melanie R. Carrico +Fundamentals of Apparel Product Development 15101 APD 200 - 02 2:00 pm - 4:15 pm MW Stone Building 369 = Melanie R. Carrico +Visual Communication for the Textile Products Industry 12790 APD 244 - 01 9:00 am - 11:15 am MW Stone Building 369 = and lab Melanie R. Carrico +Studio II: Patternmaking and Draping 12791 APD 252 - 01 2:00 pm - 4:15 pm TR Stone Building 369 = Haeun Bang +Beginning Arabic II 12610 ARB 102 - 01 12:00 pm - 12:50 pm MWF Moore Humanities & Research Ad 1207 = Malika Akarramou +Intermediate Arabic II 12611 ARB 204 - 01 1:00 pm - 1:50 pm MWF Moore Humanities & Research Ad 1207 = Malika Akarramou +Introduction to Art 11637 ART 100 - 01 TBA TBA = Michelle Podgorski Rodenberg +Introduction to Art 12199 ART 100 - 03 11:00 am - 11:50 am MWF Anne & Benjamin Cone Bldg. 103 = Anna Ruth Wallace +Introduction to Art 11651 ART 100 - 11 TBA TBA = Michelle Podgorski Rodenberg +Fundamentals of Drawing 12262 ART 120 - 01 3:00 pm - 5:50 pm MW Gatewood Studio Arts Building 234 = Michael Ananian +Fundamentals of Drawing 12265 ART 120 - 02 3:00 pm - 5:50 pm TR Gatewood Studio Arts Building 238 = Barbara Campbell Thomas +Fundamentals of Drawing 12266 ART 120 - 03 9:00 am - 11:50 am MW Gatewood Studio Arts Building 238 = Mariam Aziza Stephan +Foundation Design I 11939 ART 140 - 01 11:00 am - 1:50 pm TR Gatewood Studio Arts Building 134 = Bryan C. Ellis +Foundation Design I 11949 ART 140 - 02 9:00 am - 11:50 am MW Gatewood Studio Arts Building 134 = Christopher Michael Alexander +Three-Dimensional Foundations I 12028 ART 150 - 01 8:00 am - 10:45 am TR Gatewood Studio Arts Building 019 = Hugh C. Bryant +Three-Dimensional Foundations I 12034 ART 150 - 02 9:00 am - 11:50 am MW Gatewood Studio Arts Building 017 = Patrick Daniel Healy +Intermediate Drawing 12263 ART 220 - 01 6:00 pm - 8:50 pm MW Gatewood Studio Arts Building 234 = Jennifer H. Meanley +Intermediate Drawing 12267 ART 220 - 02 12:00 pm - 2:50 pm MW Gatewood Studio Arts Building 238 = Christopher Michael Thomas +Intermediate Drawing 12268 ART 220 - 03 6:00 pm - 8:50 pm TR Gatewood Studio Arts Building 234 = Robert D. Igoe +Intermediate Drawing 12269 ART 220 - 04 8:00 am - 10:50 am TR Gatewood Studio Arts Building 238 = Barbara Campbell Thomas +Intermediate Drawing 12270 ART 220 - 05 8:00 am - 10:50 am TR Gatewood Studio Arts Building 238 = Brittany Riley Gilbert +Life Drawing I 12253 ART 221 - 01 12:00 pm - 2:50 pm MW Gatewood Studio Arts Building 234 = Michael Ananian +Painting I 12261 ART 232 - 01 12:00 pm - 2:50 pm MW Gatewood Studio Arts Building 236 = Mariam Aziza Stephan +Foundations Design 2 11932 ART 240 - 01 9:00 am - 11:50 am MW Gatewood Studio Arts Building 132 = Bryan C. Ellis +Foundations Design 2 11937 ART 240 - 02 12:00 pm - 2:50 pm MW Gatewood Studio Arts Building 132 = Bryan C. Ellis +Foundations Design 2 11941 ART 240 - 03 3:00 pm - 5:50 pm TR Gatewood Studio Arts Building 128 = Bryan C. Ellis +Foundations Design 2 11947 ART 240 - 04 8:00 am - 10:50 am TR Gatewood Studio Arts Building 132 = Olukayode Oluseyi Talabi +Foundations Design 2 11948 ART 240 - 05 11:00 am - 1:50 pm TR Gatewood Studio Arts Building 128 = Olukayode Oluseyi Talabi +Three-Dimensional Foundations II 11954 ART 253 - 01 9:00 am - 11:50 am MW Gatewood Studio Arts Building 019 = Patricia Wasserboehr +Three-Dimensional Foundations II 11950 ART 253 - 02 8:00 am - 10:45 am TR Gatewood Studio Arts Building 017 = Dane R Winkler +Three-Dimensional Foundations II 12030 ART 253 - 03 11:00 am - 1:45 pm TR Gatewood Studio Arts Building 019 = Hugh C. Bryant +Three-Dimensional Foundations II 12032 ART 253 - 04 3:00 pm - 5:50 pm TR Gatewood Studio Arts Building 019 = Hugh C. Bryant +Creative Space: The Meeting of Art and Entrepreneurship 14922 ART 276 - 01 3:00 pm - 5:50 pm W Gatewood Studio Arts Building 201 = Adam Jonathan Carlin +Ceramics I 12049 ART 281 - 01 9:00 am - 11:50 am MW Gatewood Studio Arts Building 023 = Po-Wen Liu +Photography I 12067 ART 285 - 01 8:00 am - 10:50 am TR Gatewood Studio Arts Building 126 = Toni Caitlin Cloninger +Digital Photography One 12072 ART 286 - 01 11:00 am - 1:50 pm TR Gatewood Studio Arts Building 126 = Lindsay Jo Metivier +Life Drawing II 12254 ART 321 - 02 11:00 am - 1:50 pm TR Gatewood Studio Arts Building 238 = Barbara Campbell Thomas +Variable Topics in Drawing 12246 ART 322 - 01 3:00 pm - 5:50 pm MW Gatewood Studio Arts Building 238 = Mariam Aziza Stephan +Printmaking II 12795 ART 328 - 01 9:00 am - 11:50 am MW Gatewood Studio Arts Building 136 = Christopher Michael Thomas +Lithography 12801 ART 329 - 01 3:00 pm - 5:50 pm TR Gatewood Studio Arts Building 136 = Robert D. Igoe +Painting II 12251 ART 335 - 01 9:00 am - 11:50 am MW Gatewood Studio Arts Building 236 = Michael Ananian +Painting III 12252 ART 337 - 01 9:00 am - 11:50 am MW Gatewood Studio Arts Building 236 = Michael Ananian +Concepts in Time-based Media 11945 ART 340 - 01 12:00 pm - 2:50 pm MW Gatewood Studio Arts Building 128 = Olukayode Oluseyi Talabi +Letters, Signs, and Symbols 11668 ART 341 - 01 8:00 am - 10:50 am TR Gatewood Studio Arts Building 128 = Rachele Riley +Digital Darkroom 11944 ART 344 - 01 6:00 pm - 8:50 pm TR Gatewood Studio Arts Building 132 = Lindsay Jo Metivier +Expanded Print Media 12799 ART 349 - 01 3:00 pm - 5:50 pm MW Gatewood Studio Arts Building 136 = Christopher Michael Thomas +Metal Sculpture 11951 ART 354 - 01 11:00 am - 1:45 pm TR Gatewood Studio Arts Building 017 = Dane R Winkler +Sculpture I 11956 ART 355 - 01 12:00 pm - 2:50 pm MW Gatewood Studio Arts Building 017 = Patricia Wasserboehr +Sculpture II 11957 ART 356 - 01 12:00 pm - 2:50 pm MW Gatewood Studio Arts Building 017 = Patricia Wasserboehr +Ceramics II 12052 ART 381 - 01 12:00 pm - 2:50 pm MW Gatewood Studio Arts Building 023 = Po-Wen Liu +Photojournalism and Documentary Photography 12059 ART 384 - 01 12:00 pm - 2:50 pm MW Gatewood Studio Arts Building 126 = Leah Jassin Sobsey +Photography II 12075 ART 385 - 01 3:00 pm - 5:50 pm TR Gatewood Studio Arts Building 126 = Lindsay Jo Metivier +Studio Lighting for Photography 12065 ART 386 - 01 6:00 pm - 8:50 pm MW Gatewood Studio Arts Building 126 = Todd Turner +Alternative Photographic Processes 12057 ART 387 - 01 9:00 am - 11:50 am MW Gatewood Studio Arts Building 126 = Leah Jassin Sobsey +Practicum/Internship in Art Careers 12461 ART 393 - 01 TBA TBA = Christopher M. Cassidy +Practicum/Internship in Art Careers 12504 ART 393 - 02 TBA TBA = Rachele Riley +Practicum/Internship in Art Careers 12506 ART 393 - 03 TBA TBA = Leah Jassin Sobsey +Practicum/Internship in Art Careers 12512 ART 393 - 06 TBA TBA = Lee Morgan Walton +Practicum/Internship in Art Careers 12518 ART 393 - 09 TBA TBA = Christopher M. Cassidy +Advanced Studio Practicum: Art and Entrepreneurship 14259 ART 394 - 01 3:00 pm - 5:50 pm W Gatewood Studio Arts Building 225 = Ashley Hill Marshall +Image Sequencing/Sequential Images 11670 ART 442 - 01 3:00 pm - 5:50 pm TR Gatewood Studio Arts Building 132 = Rachele Riley +Graphic Design 11669 ART 446 - 01 11:00 am - 1:50 pm TR Gatewood Studio Arts Building 132 = Rachele Riley +New Media and/or Design Capstone 11674 ART 447 - 01 9:00 am - 11:50 am MW Gatewood Studio Arts Building 128 = Christopher M. Cassidy +Variable Topics in New Media and Design 11946 ART 448 - 01 3:00 pm - 5:50 pm MW Gatewood Studio Arts Building 132 = Olukayode Oluseyi Talabi +Site-Specific Sculpture 11952 ART 457 - 01 3:00 pm - 5:45 pm TR Gatewood Studio Arts Building 017 = Dane R Winkler +Sculpture and/or Ceramics Studio Capstone 11958 ART 459 - 01 3:00 pm - 5:50 pm MW Gatewood Studio Arts Building 017 = Patricia Wasserboehr +Ceramics III 12054 ART 481 - 01 11:00 am - 1:50 pm TR Gatewood Studio Arts Building 023 = Po-Wen Liu +Capstone Painting Studio and Practice Seminar 12250 ART 482 - 01 3:00 pm - 5:50 pm MW Gatewood Studio Arts Building 236 = Jennifer H. Meanley +Honors Work 14252 TBA TBA = Elizabeth A. Perrill +Special Problems, Studio 12520 ART 496 - 01 TBA TBA = Christopher M. Cassidy +Special Problems, Studio 12521 ART 496 - 02 TBA TBA = Michael Ananian +Special Problems, Studio 12522 ART 496 - 03 TBA TBA = Barbara Campbell Thomas +Special Problems, Studio 12523 ART 496 - 04 TBA TBA = Jennifer H. Meanley +Special Problems, Studio 12525 ART 496 - 06 TBA TBA = Leah Jassin Sobsey +Special Problems, Studio 12530 ART 496 - 11 TBA TBA = Dane R Winkler +Special Problems, Studio 14875 ART 496 - 13 TBA TBA = Robert D. Igoe +Special Problems, Studio 15327 ART 496 - 14 TBA TBA = Derek Scott Toomes +Site-Specific Sculpture 11953 ART 557 - 01 3:00 pm - 5:50 pm TR Gatewood Studio Arts Building 017 = Dane R Winkler +Graduate Studio Seminar 13359 ART 610 - 01 12:00 pm - 2:50 pm TR Gatewood Studio Arts Building 234 = Lee Morgan Walton +Painting 12582 ART 635 - 01 6:00 pm - 8:50 pm TR Gatewood Studio Arts Building 236 = Jennifer H. Meanley +Painting 12584 ART 635 - 03 3:00 pm - 5:50 pm TR Gatewood Studio Arts Building 236 = Mariam Aziza Stephan +Painting 12586 ART 635 - 04 6:00 pm - 8:50 pm MW Gatewood Studio Arts Building 238 = Barbara Campbell Thomas +Studio Problems in New Media 12533 ART 649 - 01 TBA TBA = Christopher M. Cassidy +Sculpture 12580 ART 657 - 02 6:00 pm - 8:50 pm TR Gatewood Studio Arts Building 017 = Dane R Winkler +Photography 12578 ART 685 - 01 6:00 pm - 8:50 pm TR Gatewood Studio Arts Building 126 = Leah Jassin Sobsey +Thesis 12543 ART 699 - 01 TBA TBA = Lee Morgan Walton +Foundations of Art Education II 12588 ARE 361 - 01 9:30 am - 11:15 am MW Gatewood Studio Arts Building 225 = Sunny Ream Spillane +Curriculum and Teaching Methods in the Elementary School 12589 ARE 363 - 01 9:00 am - 10:45 am TR Gatewood Studio Arts Building 225 = and lab Eun-Hee Lim +Student Teaching 12590 ARE 465 - 01 5:00 pm - 6:50 pm T Gatewood Studio Arts Building 225 = Eun-Hee Lim +Teaching Practice and Curriculum in Art 14482 ARE 468 - 01 5:00 pm - 6:45 pm T Gatewood Studio Arts Building 225 = Eun-Hee Lim +Survey of Western Art: Renaissance-Contemporary 12238 ARH 111 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Anne & Benjamin Cone Bldg. 103 = Holly R Silvers +Survey of Western Art: Renaissance-Contemporary 12242 ARH 111 - 02 12:30 pm - 1:45 pm TR Anne & Benjamin Cone Bldg. 103 = Holly R Silvers +Art and the African-American Presence 12206 ARH 211 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR Anne & Benjamin Cone Bldg. 107 = George Dimock +Art of the Italian High Renaissance and Maniera, 1480-1600 12215 ARH 322 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR Anne & Benjamin Cone Bldg. 103 = Heather Lynn Holian +History of Photography 12203 ARH 350 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Anne & Benjamin Cone Bldg. 107 = George Dimock +Art Since 2000 12200 ARH 354 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Anne & Benjamin Cone Bldg. 103 = Nicole Frances Scalissi +Women Artists of Disney and Pixar Animation 12210 ARH 360 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Anne & Benjamin Cone Bldg. 103 = Heather Lynn Holian +Intro to Art Museum Collections 13753 ARH 381 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR Gatewood Studio Arts Building 204 = Jennifer A Reis +Special Problems: Internship in Museum Studies 12532 ARH 401 - 01 TBA TBA = Elizabeth A. Perrill +Research Topics in Art 12201 ARH 405 - 01 3:30 pm - 4:45 pm MW Anne & Benjamin Cone Bldg. 107 = Elizabeth A. Perrill +Art Museums and Exhibition Spaces 12220 ARH 490 - 01 6:00 pm - 8:50 pm M Gatewood Studio Arts Building 204 = Emily E Stamey +Traditions of Art Criticism 14484 ARH 500 - 01 4:00 pm - 6:50 pm W Graham Building 203 = Nicole Frances Scalissi +Arts Admin and Entrepreneurship 13320 AAD 202 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Bryan Building 110 = Jennifer A Reis +Arts Admin and Entrepreneurship 13331 AAD 202 - 02 5:00 pm - 6:15 pm TR Bryan Building 110 = Jennifer A Reis +Arts Management 13308 AAD 301 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW School of Education Building 202 = Hannah A Grannemann Isaac +Arts Management 13318 AAD 301 - 02 3:30 pm - 4:45 pm MW School of Education Building 106 = Hannah A Grannemann Isaac +Intro to Art Museum Collections 13327 AAD 381 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR Gatewood Studio Arts Building 204 = Jennifer A Reis +Independent Study 15215 AAD 475 - 01 3:30 pm - 4:30 pm T Music Building 279 = Hannah A Grannemann Isaac +Variable Topics in Arts Administration 15231 AAD 478 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW School of Education Building 202 = Hannah A Grannemann Isaac +Internship in Arts Administration and Entrepreneurship 13336 AAD 498 - 01 TBA TBA = Duane A. Cyrus +Astronomy: The Solar System 12464 AST 233 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Petty Building 136 = Anatoly Miroshnichenko +Astronomy: Stars and Galaxies 12466 AST 235 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Petty Building 136 = Alicia N Aarnio +Major Concepts of Biology 10002 BIO 105 - 01 TBA TBA = Heather Rushforth +Major Concepts of Biology 10003 BIO 105 - 02 9:00 am - 9:50 am MWF Ferguson Building 100 = Ann Berry Somers +Major Concepts of Biology 10004 BIO 105 - 03 5:00 pm - 6:15 pm TR Patricia A Sullivan Science 101 = Austin N Craven +Major Concepts of Biology 14124 BIO 105 - 06 TBA TBA = Heather Rushforth +Major Concepts of Biology 14126 BIO 105 - 81 TBA TBA = Malcolm D. Schug +Major Concepts of Biology Laboratory 10007 9:00 am - 11:50 am M Patricia A Sullivan Science 112 = Casey Michelle Taylor +Major Concepts of Biology Laboratory 10008 12:00 pm - 2:50 pm M Patricia A Sullivan Science 112 = Heather Rushforth +Major Concepts of Biology Laboratory 10009 3:00 pm - 5:50 pm M Patricia A Sullivan Science 112 = Heather Rushforth +Major Concepts of Biology Laboratory 10011 9:30 am - 12:20 pm T Patricia A Sullivan Science 112 = Margaret L. Horton +Major Concepts of Biology Laboratory 10013 12:30 pm - 3:20 pm T Patricia A Sullivan Science 112 = Julia Loreth +Major Concepts of Biology Laboratory 10014 3:30 pm - 6:20 pm T Patricia A Sullivan Science 112 = Heather Rushforth +Major Concepts of Biology Laboratory 10020 6:30 pm - 9:20 pm T Patricia A Sullivan Science 112 = Heather Rushforth +Major Concepts of Biology Laboratory 10021 9:00 am - 11:50 am W Patricia A Sullivan Science 112 = Heather Rushforth +Major Concepts of Biology Laboratory 10022 12:00 pm - 2:50 pm W Patricia A Sullivan Science 112 = Heather Rushforth +Major Concepts of Biology Laboratory 10024 6:30 pm - 9:20 pm R Patricia A Sullivan Science 112 = Heather Rushforth +Major Concepts of Biology Laboratory 10025 6:00 pm - 8:50 pm W Patricia A Sullivan Science 112 = Julia Loreth +Major Concepts of Biology Laboratory 10026 9:30 am - 12:20 pm R Patricia A Sullivan Science 112 = Heather Rushforth +Major Concepts of Biology Laboratory 10028 12:30 pm - 3:20 pm R Patricia A Sullivan Science 112 = Margaret L. Horton +Major Concepts of Biology Laboratory 10030 TBA TBA = Heather Rushforth +Major Concepts of Biology Laboratory 10032 TBA TBA = Kirsten E Trowbridge +Major Concepts of Biology Laboratory 10033 TBA TBA = Heather Rushforth +Major Concepts of Biology Laboratory 10035 TBA TBA = Heather Rushforth +Major Concepts of Biology Laboratory 11672 TBA TBA = Kirsten E Trowbridge +Major Concepts of Biology Laboratory 11673 TBA TBA = Kirsten E Trowbridge +Principles of Biology I 10037 BIO 111 - 02 2:00 pm - 3:15 pm MW Jackson Library 032 = Julia Loreth +Principles of Biology I 10038 BIO 111 - 03 10:00 am - 10:50 am MWF Jackson Library 032 = Kirsten E Trowbridge +Principles of Biology I 10040 BIO 111 - 04 2:00 pm - 3:15 pm TR Eberhart Building 250 = John Edward Tomkiel Dean +Principles of Biology I Laboratory 10042 9:00 am - 11:50 am M Patricia A Sullivan Science 138 = Joseph Clayton Bundy +Principles of Biology I Laboratory 10043 9:30 am - 12:20 pm M Patricia A Sullivan Science 124 = Joseph Clayton Bundy +Principles of Biology I Laboratory 10044 12:00 pm - 2:50 pm M Patricia A Sullivan Science 138 = Sourav Chakraborty +Principles of Biology I Laboratory 10046 12:30 pm - 3:20 pm M Patricia A Sullivan Science 124 = Joseph Clayton Bundy +Principles of Biology I Laboratory 10048 3:00 pm - 5:50 pm M Patricia A Sullivan Science 138 = Sourav Chakraborty +Principles of Biology I Laboratory 10049 3:30 pm - 6:20 pm M Patricia A Sullivan Science 124 = Joseph Clayton Bundy +Principles of Biology I Laboratory 10050 6:00 pm - 8:50 pm M Patricia A Sullivan Science 138 = Joseph Clayton Bundy +Principles of Biology I Laboratory 10053 9:00 am - 11:50 am T Patricia A Sullivan Science 138 = Joseph Clayton Bundy +Principles of Biology I Laboratory 10054 9:30 am - 12:20 pm T Patricia A Sullivan Science 124 = Ashley Dominique Herring Nicholas +Principles of Biology I Laboratory 10056 12:00 pm - 2:50 pm T Patricia A Sullivan Science 138 = Joseph Clayton Bundy +Principles of Biology I Laboratory 10057 12:30 pm - 3:20 pm T Patricia A Sullivan Science 124 = Joseph Clayton Bundy +Principles of Biology I Laboratory 10058 3:00 pm - 5:50 pm T Patricia A Sullivan Science 138 = Joseph Clayton Bundy +Principles of Biology I Laboratory 10059 3:30 pm - 6:20 pm T Patricia A Sullivan Science 124 = Joseph Clayton Bundy +Principles of Biology I Laboratory 10061 6:00 pm - 8:50 pm T Patricia A Sullivan Science 138 = Andrew Manuel Dunphy +Principles of Biology I Laboratory 10062 9:00 am - 11:50 am W Patricia A Sullivan Science 138 = Sarah Reynolds Belperain +Principles of Biology I Laboratory 10063 9:30 am - 12:20 pm W Patricia A Sullivan Science 124 = Julia Loreth +Principles of Biology I Laboratory 10064 12:00 pm - 2:50 pm W Patricia A Sullivan Science 138 = Joseph Clayton Bundy +Principles of Biology I Laboratory 10066 3:00 pm - 5:50 pm W Patricia A Sullivan Science 138 = Joseph Clayton Bundy +Principles of Biology I Laboratory 10067 6:00 pm - 8:50 pm W Patricia A Sullivan Science 138 = Joseph Clayton Bundy +Principles of Biology I Laboratory 10068 9:00 am - 11:50 am R Patricia A Sullivan Science 138 = Joseph Clayton Bundy +Principles of Biology I Laboratory 10069 9:30 am - 12:20 pm R Patricia A Sullivan Science 124 = Julia Loreth +Principles of Biology I Laboratory 10070 12:00 pm - 2:50 pm R Patricia A Sullivan Science 138 = Joseph Clayton Bundy +Principles of Biology I Laboratory 10071 12:30 pm - 3:20 pm R Patricia A Sullivan Science 124 = Joseph Clayton Bundy +Principles of Biology I Laboratory 10072 3:00 pm - 5:50 pm R Patricia A Sullivan Science 138 = Joseph Clayton Bundy +Principles of Biology I Laboratory 10073 3:30 pm - 6:20 pm R Patricia A Sullivan Science 124 = Joseph Clayton Bundy +Principles of Biology II 10111 BIO 112 - 01 11:00 am - 11:50 am MWF Patricia A Sullivan Science 101 = Iglika V Pavlova +Principles of Biology II 10112 12:00 pm - 12:50 pm MWF Patricia A Sullivan Science 217 = John J. Lepri +Principles of Biology II 10113 BIO 112 - 03 8:00 am - 9:15 am TR Patricia A Sullivan Science 201 = Mark Daniel Hens +Principles of Biology II Laboratory 10114 12:00 pm - 2:50 pm M Patricia A Sullivan Science 114 = Elizabeth S. Tomlin +Principles of Biology II Laboratory 10115 3:00 pm - 5:50 pm M Patricia A Sullivan Science 114 = Iglika V Pavlova +Principles of Biology II Laboratory 10116 6:00 pm - 8:50 pm M Patricia A Sullivan Science 114 = Joseph Clayton Bundy +Principles of Biology II Laboratory 10117 9:30 am - 12:20 pm T Patricia A Sullivan Science 114 = Joseph Clayton Bundy +Principles of Biology II Laboratory 10119 12:30 pm - 3:20 pm T Patricia A Sullivan Science 114 = Joseph Clayton Bundy +Principles of Biology II Laboratory 10120 3:30 pm - 6:20 pm T Patricia A Sullivan Science 114 = Joseph Clayton Bundy +Principles of Biology II Laboratory 10121 12:00 pm - 2:50 pm W Patricia A Sullivan Science 114 = Joseph Clayton Bundy +Principles of Biology II Laboratory 10122 3:00 pm - 5:50 pm W Patricia A Sullivan Science 114 = Joseph Clayton Bundy +Principles of Biology II Laboratory 10123 6:00 pm - 8:50 pm W Patricia A Sullivan Science 114 = Joseph Clayton Bundy +Principles of Biology II Laboratory 10124 9:30 am - 12:20 pm R Patricia A Sullivan Science 114 = Joseph Clayton Bundy +Principles of Biology II Laboratory 10125 12:30 pm - 3:20 pm R Patricia A Sullivan Science 114 = Joseph Clayton Bundy +Principles of Biology II Laboratory 10126 3:30 pm - 6:20 pm R Patricia A Sullivan Science 114 = Joseph Clayton Bundy +Human Anatomy 10130 BIO 271 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF Patricia A Sullivan Science 101 = Jeremy Paul Ingraham +Human Anatomy Laboratory 10131 12:30 pm - 3:20 pm M Patricia A Sullivan Science 141 = Margaret Kay Hood +Human Anatomy Laboratory 10132 2:00 pm - 4:50 pm M Patricia A Sullivan Science 147 = Candie Nicole Rumph +Human Anatomy Laboratory 10133 9:00 am - 11:50 am T Patricia A Sullivan Science 141 = Margaret Kay Hood +Human Anatomy Laboratory 10134 9:00 am - 11:50 am T Patricia A Sullivan Science 147 = Jeremy Paul Ingraham +Human Anatomy Laboratory 10135 12:30 pm - 3:20 pm T Patricia A Sullivan Science 141 = Margaret Kay Hood +Human Anatomy Laboratory 10136 2:00 pm - 4:50 pm T Patricia A Sullivan Science 147 = Jeremy Paul Ingraham +Human Anatomy Laboratory 10137 12:30 pm - 3:20 pm W Patricia A Sullivan Science 141 = Margaret Kay Hood +Human Anatomy Laboratory 10138 2:00 pm - 4:50 pm W Patricia A Sullivan Science 147 = Candie Nicole Rumph +Human Anatomy Laboratory 10139 9:00 am - 11:50 am R Patricia A Sullivan Science 141 = Jeremy Paul Ingraham +Human Anatomy Laboratory 10140 9:00 am - 11:50 am R Patricia A Sullivan Science 147 = Candie Nicole Rumph +Human Anatomy Laboratory 10141 3:30 pm - 6:20 pm T Patricia A Sullivan Science 141 = Candie Nicole Rumph +Human Anatomy Laboratory 15034 3:30 pm - 6:20 pm M Patricia A Sullivan Science 141 = Ann Berry Somers +Human Physiology 10144 BIO 277 - 01 8:00 am - 8:50 am MWF Patricia A Sullivan Science 101 = Elizabeth S. Tomlin +Human Physiology Laboratory 10145 9:30 am - 12:20 pm T Eberhart Building 327 = Candie Nicole Rumph +Human Physiology Laboratory 10146 1:00 pm - 3:50 pm T Eberhart Building 323 = Heather Rushforth +Human Physiology Laboratory 10147 4:30 pm - 7:20 pm T Eberhart Building 327 = Joseph S. Ramos +Human Physiology Laboratory 10152 9:30 am - 12:20 pm W Eberhart Building 327 = Casey Michelle Taylor +Human Physiology Laboratory 10153 9:30 am - 12:20 pm W Eberhart Building 323 = Austin N Craven +Human Physiology Laboratory 10155 1:00 pm - 3:50 pm W Eberhart Building 327 = Elizabeth S. Tomlin +Human Physiology Laboratory 10157 1:00 pm - 3:50 pm R Eberhart Building 323 = Elizabeth S. Tomlin +Human Physiology Laboratory 10159 9:30 am - 12:20 pm R Eberhart Building 323 = Elizabeth S. Tomlin +Human Physiology Laboratory 10163 1:00 pm - 3:50 pm W Eberhart Building 323 = Austin N Craven +Human Physiology Laboratory 10164 1:00 pm - 3:50 pm T Eberhart Building 327 = Elizabeth S. Tomlin +Human Physiology Laboratory 10166 9:30 am - 12:20 pm T Eberhart Building 323 = Elizabeth S. Tomlin +Fundamentals of Microbiology 10167 BIO 280 - 01 2:00 pm - 3:15 pm TR Patricia A Sullivan Science 101 = Roberta Glasgow Maxwell +Fundamentals of Microbiology Laboratory 10170 9:00 am - 10:50 am MW Eberhart Building 333 = Joseph Clayton Bundy +Fundamentals of Microbiology Laboratory 10172 11:00 am - 12:50 pm MW Eberhart Building 333 = Roberta Glasgow Maxwell +Fundamentals of Microbiology Laboratory 10173 1:00 pm - 2:50 pm MW Eberhart Building 333 = Joseph Clayton Bundy +Fundamentals of Microbiology Laboratory 10174 3:00 pm - 4:50 pm MW Eberhart Building 333 = Casey Michelle Taylor +Fundamentals of Microbiology Laboratory 10176 9:30 am - 11:20 am TR Eberhart Building 333 = Joseph Clayton Bundy +Fundamentals of Microbiology Laboratory 10177 11:30 am - 1:20 pm TR Eberhart Building 333 = Casey Michelle Taylor +Fundamentals of Microbiology Laboratory 10178 3:30 pm - 5:20 pm TR Eberhart Building 333 = Casey Michelle Taylor +Fundamentals of Microbiology Laboratory 10182 5:00 pm - 6:50 pm MW Eberhart Building 333 = Ashley Dominique Herring Nicholas +Principles of Ecology 10183 BIO 301 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Patricia A Sullivan Science 101 = Gideon Wasserberg +Ecology and Evolution Laboratory 10184 BIO 315 - 01 9:00 am - 11:50 am M Patricia A Sullivan Science 125 = Curtis E. Green +Ecology and Evolution Laboratory 10187 BIO 315 - 02 1:00 pm - 3:50 pm M Patricia A Sullivan Science 125 = Curtis E. Green +Ecology and Evolution Laboratory 10188 BIO 315 - 03 9:00 am - 11:50 am T Patricia A Sullivan Science 125 = Robert H. Stavn +Ecology and Evolution Laboratory 10189 BIO 315 - 04 1:00 pm - 3:50 pm T Patricia A Sullivan Science 125 = Han Li +Ecology and Evolution Laboratory 10190 BIO 315 - 05 9:00 am - 11:50 am W Patricia A Sullivan Science 125 = Curtis E. Green +Ecology and Evolution Laboratory 10191 BIO 315 - 06 1:00 pm - 3:50 pm W Patricia A Sullivan Science 125 = Curtis E. Green +Ecology and Evolution Laboratory 10194 BIO 315 - 08 1:00 pm - 3:50 pm R Patricia A Sullivan Science 125 = Alyssa Leigh Young +Evolution 10196 BIO 330 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Patricia A Sullivan Science 101 = Louis-Marie Jean Fabrice Bobay +Cell Biology 10203 BIO 355 - 01 10:00 am - 10:50 am MWF Eberhart Building 250 = Karen S. Katula +Biology and Conservation of Sea Turtles 14582 BIO 361 - 01 2:00 pm - 3:55 pm F Patricia A Sullivan Science 301 = and lab Ann Berry Somers +Cell Biology and Genetics Laboratory 10204 BIO 375 - 01 1:00 pm - 3:50 pm M Patricia A Sullivan Science 123 = Karen S. Katula +Cell Biology and Genetics Laboratory 10205 BIO 375 - 02 1:00 pm - 3:50 pm M Patricia A Sullivan Science 117 = John Edward Tomkiel Dean +Cell Biology and Genetics Laboratory 10206 BIO 375 - 03 1:00 pm - 3:50 pm T Patricia A Sullivan Science 123 = Ashley Dominique Herring Nicholas +Cell Biology and Genetics Laboratory 10207 BIO 375 - 04 1:00 pm - 3:50 pm T Patricia A Sullivan Science 117 = Austin N Craven +Cell Biology and Genetics Laboratory 10208 BIO 375 - 05 1:00 pm - 3:50 pm W Patricia A Sullivan Science 123 = Megan S Doldron +Cell Biology and Genetics Laboratory 10209 BIO 375 - 06 1:00 pm - 3:50 pm W Patricia A Sullivan Science 117 = Maria Cristina Drummond Moreira +Cell Biology and Genetics Laboratory 10211 BIO 375 - 07 1:00 pm - 3:50 pm R Patricia A Sullivan Science 123 = Ashley Dominique Herring Nicholas +Cell Biology and Genetics Laboratory 10214 BIO 375 - 08 1:00 pm - 3:50 pm R Patricia A Sullivan Science 117 = Austin N Craven +Genetics 10216 BIO 392 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Patricia A Sullivan Science 101 = Maria Cristina Drummond Moreira +Advanced Topics in Neurobiology 11474 BIO 407 - 01 8:00 am - 8:50 am MWF Patricia A Sullivan Science 203 = Joseph M Santin +Marine Biology 10218 BIO 420 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR Stone Building 204 = Robert H. Stavn +Plant Physiology and Biotechnology 10219 BIO 424 - 01 2:00 pm - 2:50 pm MW Patricia A Sullivan Science 349 = and lab Ayalew Ligaba Osena + 2:00 pm - 4:50 pm T Patricia A Sullivan Science 140 = and lab Ayalew Ligaba Osena +Aquatic Ecology 11478 BIO 429 - 01 9:00 am - 10:15 am TR Patricia A Sullivan Science 218 = Akira Terui +Aquatic Ecology Laboratory 11480 BIO 432 - 01 10:30 am - 12:50 pm R Patricia A Sullivan Science 139 = Akira Terui +Biochemistry: Metabolic Regulation in Health and Disease 10243 BIO 435 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Patricia A Sullivan Science 218 = Yashomati Mulchand Patel +Animal Behavior 10221 BIO 438 - 01 8:00 am - 8:50 am MWF Patricia A Sullivan Science 200 = Olav Rueppell +Biophysics 13688 BIO 443 - 01 5:00 pm - 7:30 pm R Petty Building 227 = Promod R. Pratap +Foraging Ecology to Population 10245 BIO 449 - 01 1:00 pm - 1:50 pm TR Eberhart Building 310 = Gideon Wasserberg +Current Topics in Neurobiology 11489 BIO 449 - 02 9:00 am - 9:50 am W Patricia A Sullivan Science 203 = Joseph M Santin +Scientific Reading & Writing 11491 BIO 449 - 03 4:00 pm - 5:50 pm M Patricia A Sullivan Science 203 = Han Li +Stable Isotope Applications 12180 BIO 449 - 04 12:30 pm - 1:20 pm T Patricia A Sullivan Science 218 = Tsz-Ki Martin Tsui +Vascular Plant Systematics 10299 BIO 451 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR Patricia A Sullivan Science 203 = Bruce K. Kirchoff +Vascular Plant Systematics Lab 10302 2:00 pm - 4:50 pm R Patricia A Sullivan Science 139 = Bruce K. Kirchoff +Vertebrate Reproduction 10248 BIO 455 - 01 9:00 am - 9:50 am MWF Petty Building 213 = John J. Lepri +Symbiosis 10249 BIO 460 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Patricia A Sullivan Science 217 = Kasie Tyler Raymann +Developmental Biology 10223 BIO 464 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Patricia A Sullivan Science 217 = and lab Ramji Kumar Bhandari +Population Genetics and Molecular Evolution 10307 BIO 476 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR Patricia A Sullivan Science 355 = Malcolm D. Schug +Molecular Biological Approaches in Research 10311 BIO 482 - 01 10:00 am - 10:50 am R Patricia A Sullivan Science 103 = Paul A. Steimle +Molecular Biological Approaches in Research 10316 BIO 482 - 03 9:00 am - 9:50 am W Patricia A Sullivan Science 103 = Louis-Marie Jean Fabrice Bobay +Molecular Biological Approaches in Research 11457 BIO 482 - 04 8:00 am - 8:50 am T Patricia A Sullivan Science 355 = Ramji Kumar Bhandari +Molecular Biological Approaches in Research 11470 BIO 482 - 05 3:00 pm - 3:50 pm W Patricia A Sullivan Science 355 = David L. Remington +Essentials of Toxicology 10227 BIO 488 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Patricia A Sullivan Science 203 = Tsz-Ki Martin Tsui +Honors Work 10229 TBA TBA = John J. Lepri +Honors Work 11118 BIO 493 - 02 TBA TBA = Bryan S McLean +Honors Work 15240 BIO 493 - 03 TBA TBA = John Z Kiss +Honors Work 10231 TBA TBA = Ramji Kumar Bhandari +Introduction to Biotechnology 10235 BIO 494 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR Patricia A Sullivan Science 217 = and lab Paul A. Steimle + 2:00 pm - 4:50 pm R Patricia A Sullivan Science 140 = and lab Paul A. Steimle +Science Pedagogy for Learning Assistants 11461 BIO 496 - 01 4:00 pm - 4:50 pm T Patricia A Sullivan Science 217 = Mark Daniel Hens +Internship in Biology 11469 BIO 497 - 01 TBA TBA = Kasie Tyler Raymann +Undergraduate Research 10713 BIO 499 - 01 TBA TBA = Sarah E Koerner +Undergraduate Research 10714 BIO 499 - 02 TBA TBA = Ramji Kumar Bhandari +Undergraduate Research 10715 BIO 499 - 03 TBA TBA = Amy L. Adamson +Undergraduate Research 10716 BIO 499 - 04 TBA TBA = Zhenquan Jia +Undergraduate Research 10717 BIO 499 - 05 TBA TBA = John Edward Tomkiel Dean +Undergraduate Research 10718 BIO 499 - 07 TBA TBA = Bruce K. Kirchoff +Undergraduate Research 10719 BIO 499 - 08 TBA TBA = Gideon Wasserberg +Undergraduate Research 11126 BIO 499 - 09 TBA TBA = Ayalew Ligaba Osena +Undergraduate Research 11128 BIO 499 - 10 TBA TBA = Yashomati Mulchand Patel +Undergraduate Research 11132 BIO 499 - 11 TBA TBA = Kasie Tyler Raymann +Undergraduate Research 11158 BIO 499 - 12 TBA TBA = David L. Remington +Undergraduate Research 11159 BIO 499 - 13 TBA TBA = Olav Rueppell +Undergraduate Research 11163 BIO 499 - 14 TBA TBA = Joseph M Santin +Undergraduate Research 11284 BIO 499 - 17 TBA TBA = Tsz-Ki Martin Tsui +Undergraduate Research 14702 BIO 499 - 18 TBA TBA = Bryan S McLean +Undergraduate Research 14734 BIO 499 - 19 TBA TBA = Karen S. Katula +Undergraduate Research 14952 BIO 499 - 20 TBA TBA = Elizabeth P. Lacey +Undergraduate Research 15047 BIO 499 - 21 TBA TBA = Joseph Lewis Graves +Undergraduate Research 15155 BIO 499 - 22 TBA TBA = Akira Terui +Undergraduate Research 15234 BIO 499 - 23 TBA TBA = Eric Alan Josephs +Undergraduate Research 15239 BIO 499 - 24 TBA TBA = John Z Kiss +Undergraduate Research 15276 BIO 499 - 25 TBA TBA = Louis-Marie Jean Fabrice Bobay +Aquatic Ecology 11479 BIO 629 - 01 9:00 am - 10:15 am TR Patricia A Sullivan Science 218 = Akira Terui +Aquatic Ecology Laboratory 11481 BIO 638 - 01 10:30 am - 12:50 pm R Patricia A Sullivan Science 139 = Akira Terui +Biophysics 13690 BIO 643 - 01 5:00 pm - 7:30 pm R Petty Building 227 = Promod R. Pratap +Advanced Topics in Neurobiology 14129 BIO 646 - 01 8:00 am - 8:50 am MWF Patricia A Sullivan Science 203 = Joseph M Santin +Foraging Ecology to Population 10297 BIO 648 - 01 1:00 pm - 1:50 pm TR Eberhart Building 310 = Gideon Wasserberg +Current Topics in Neurobiology 11493 BIO 648 - 02 9:00 am - 9:50 am W Patricia A Sullivan Science 203 = Joseph M Santin +Scientific Reading & Writing 12047 BIO 648 - 03 4:00 pm - 5:50 pm M Patricia A Sullivan Science 203 = Han Li +Stable Isotope Applications 12181 BIO 648 - 04 12:30 pm - 1:20 pm T Patricia A Sullivan Science 218 = Tsz-Ki Martin Tsui +Vascular Plant Systematics 10300 BIO 651 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR Patricia A Sullivan Science 203 = and lab Bruce K. Kirchoff +Vascular Plant Systematics Laboratory 10304 2:00 pm - 4:50 pm R Patricia A Sullivan Science 139 = Bruce K. Kirchoff +Symbiosis 10257 BIO 660 - 01 2:00 pm - 3:15 pm MW Patricia A Sullivan Science 217 = Kasie Tyler Raymann +Population Genetics and Molecular Evolution 10309 BIO 676 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR Patricia A Sullivan Science 355 = Malcolm D. Schug +Molecular Biological Approaches in Research 10312 BIO 682 - 01 10:00 am - 10:50 am R Patricia A Sullivan Science 103 = Paul A. Steimle +Molecular Biological Approaches in Research 10318 BIO 682 - 03 9:00 am - 9:50 am W Patricia A Sullivan Science 103 = Louis-Marie Jean Fabrice Bobay +Molecular Biological Approaches in Research 11462 BIO 682 - 04 8:00 am - 8:50 am T Patricia A Sullivan Science 355 = Ramji Kumar Bhandari +Molecular Biological Approaches in Research 11471 BIO 682 - 05 3:00 pm - 3:50 pm W Patricia A Sullivan Science 355 = David L. Remington +Biological Research 11109 BIO 695 - 01 TBA TBA = Bruce K. Kirchoff +Biological Research 11114 BIO 695 - 02 TBA TBA = Zhenquan Jia +Biological Research 11120 BIO 695 - 03 TBA TBA = Bryan S McLean +Biological Research 11133 BIO 695 - 05 TBA TBA = Kasie Tyler Raymann +Biological Research 11287 BIO 695 - 08 TBA TBA = Gideon Wasserberg +Biological Research 14634 BIO 695 - 09 TBA TBA = Ramji Kumar Bhandari +Biological Research 14744 BIO 695 - 10 TBA TBA = Joseph M Santin +Thesis 11115 BIO 699 - 02 TBA TBA = Zhenquan Jia +Thesis 11122 BIO 699 - 03 TBA TBA = Bryan S McLean +Thesis 11288 BIO 699 - 06 TBA TBA = Gideon Wasserberg +Thesis 14969 BIO 699 - 07 TBA TBA = Olav Rueppell +Environmental Health Science II: Individuals to Molecules 10261 BIO 732 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Patricia A Sullivan Science 217 = Zhenquan Jia +Current Research in Environmental Health Science 10290 BIO 734 - 01 12:20 pm - 1:20 pm W Petty Building 217 = Yashomati Mulchand Patel +Research Lab Rotations 14727 BIO 749 - 01 TBA TBA = Paul A. Steimle +Directed Study in Environmental Health Science 11112 BIO 790 - 01 TBA TBA = Sarah E Koerner +Directed Study in Environmental Health Science 11138 BIO 790 - 02 TBA TBA = Kasie Tyler Raymann +Directed Study in Environmental Health Science 11162 BIO 790 - 03 TBA TBA = Olav Rueppell +Directed Study in Environmental Health Science 11289 BIO 790 - 05 TBA TBA = Gideon Wasserberg +Directed Study in Environmental Health Science 15073 BIO 790 - 07 TBA TBA = Ramji Kumar Bhandari +Independent Doctoral Research 11140 BIO 791 - 02 TBA TBA = Olav Rueppell +Independent Doctoral Research 11285 BIO 791 - 04 TBA TBA = Tsz-Ki Martin Tsui +Independent Doctoral Research 11290 BIO 791 - 05 TBA TBA = Gideon Wasserberg +Independent Doctoral Research 14884 BIO 791 - 06 TBA TBA = Matina Carmen Kalcounis-Rueppell +Independent Doctoral Research 14941 BIO 791 - 07 TBA TBA = David L. Remington +Independent Doctoral Research 15106 BIO 791 - 08 TBA TBA = John Edward Tomkiel Dean +Independent Doctoral Research 15117 BIO 791 - 09 TBA TBA = Amy L. Adamson +Dissertation 11107 BIO 799 - 01 TBA TBA = Ramji Kumar Bhandari +Dissertation 11286 BIO 799 - 04 TBA TBA = Tsz-Ki Martin Tsui +Dissertation 11291 BIO 799 - 05 TBA TBA = Gideon Wasserberg +Dissertation 14868 BIO 799 - 06 TBA TBA = Olav Rueppell +Dissertation 15118 BIO 799 - 07 TBA TBA = Amy L. Adamson +Dissertation 15203 BIO 799 - 08 TBA TBA = Anne Evelyn Hershey +Dissertation 15235 BIO 799 - 09 TBA TBA = David L. Remington +Dissertation 15247 BIO 799 - 10 TBA TBA = John Edward Tomkiel Dean +Thesis Extension 15357 BIO 801 - 02 TBA TBA = Karen S. Katula +Dissertation Extension 14885 BIO 802 - 01 TBA TBA = Matina Carmen Kalcounis-Rueppell +Dissertation Extension 15095 BIO 802 - 03 TBA TBA = John Edward Tomkiel Dean +Dissertation Extension 15369 BIO 802 - 05 TBA TBA = David L. Remington +Research Extension 14886 BIO 803 - 01 TBA TBA = Matina Carmen Kalcounis-Rueppell +Research Extension 15238 BIO 803 - 04 TBA TBA = Olav Rueppell +Research Extension 15358 BIO 803 - 06 TBA TBA = Karen S. Katula +Blueprint for Personal Development 11505 BUS 115 - 01 9:00 am - 9:50 am W Bryan Building 204 = Lasse Samuel Palomaki +Entrepreneurship in a Sustainable Global Environment 14231 BUS 130 - 01 6:00 pm - 8:50 pm M Bryan Building 128 = Michael J. Riek +Entrepreneurship in a Sustainable Global Environment 14235 BUS 130 - 02 TBA TBA = Esra Memili +Creativity, Innovation, and Vision 14237 BUS 201 - 01 9:30 am - 10:45 am TR Bryan Building 213 = Channelle D. James +Creativity, Innovation, and Vision 14240 BUS 201 - 02 TBA TBA = Channelle D. James +Blueprint for Personal and Professional Development 11508 BUS 216 - 01 9:30 am - 10:20 am TR Bryan Building 204 = Tyler Wiersma +Blueprint for Personal and Professional Development 11511 BUS 216 - 02 11:00 am - 11:50 am TR Bryan Building 204 = Tyler Wiersma +Blueprint for Personal and Professional Development 11512 BUS 216 - 03 TBA TBA = Aprille N Black +Blueprint for Personal and Professional Development 15168 BUS 216 - 04 TBA TBA = William O. Brown +Introduction to the Entrepreneurial Experience 14243 BUS 240 - 01 TBA TBA = Channelle D. James +Ideas to Opportunities: Feasibility Analysis 14248 BUS 300 - 01 6:00 pm - 8:50 pm T School of Education Building 222 = William Noah Reynolds +Global and Cultural Development 10012 BUS 315 - 01 TBA TBA = Karen Lynden +Organizational Leadership 10017 BUS 328 - 01 TBA TBA = Jun Yang +Opportunities to Action: Business Plan 14255 BUS 336 - 01 TBA TBA = Esra Memili +Entrepreneurial Leadership 10018 BUS 339 - 01 TBA TBA = Gregory L Milsom +International Entrepreneurship 14257 BUS 342 - 01 TBA TBA = Esra Memili +Social Entrepreneurship: Justice and a Green Environment 14263 BUS 440 - 01 TBA TBA = Channelle D. James +Directed Business Practice 10106 BUS 450 - 01 TBA TBA = John Joseph Ceneviva +International Entrepreneurship 11648 BUS 606 - 01 TBA TBA = Dianne H. B. Welsh +International Strategy 10023 BUS 617 - 01 TBA TBA = Riikka M. Sarala +International Collaboration Project I 10266 BUS 618 - 01 TBA TBA = Vasyl Taras +International Marketing 11643 BUS 623 - 01 TBA TBA = Suleyman Cem Bahadir +Doctoral Research Methods II (Qualitative Research Methods) 10027 BUS 702 - 01 TBA TBA = Brianna Barker Caza +Seminar in Organization Behavior 10031 BUS 721 - 01 TBA TBA = Ai-Chia Chuang +Introductory Chemistry 10858 CHE 101 - 01 TBA TBA = Spencer A Russell +Introductory Chemistry 10866 CHE 101 - 02 11:00 am - 11:50 am MWF Patricia A Sullivan Science 201 = Jerome L Walsh +General Descriptive Chemistry I 10868 CHE 103 - 01 12:30 pm - 1:45 pm TR Patricia A Sullivan Science 201 = Tylisha Marie Baber +General Descriptive Chemistry I 10870 CHE 103 - 02 TBA TBA = Sarmad Sahiel Hindo +General Descriptive Chemistry II 10871 CHE 104 - 01 8:00 am - 9:15 am TR Patricia A Sullivan Science 101 = Mary Ann Gerhard +General Descriptive Chemistry II 10872 CHE 104 - 02 3:30 pm - 4:45 pm TR Patricia A Sullivan Science 201 = Tylisha Marie Baber +General Descriptive Chemistry II 10873 CHE 104 - 03 11:00 am - 12:15 pm TR Patricia A Sullivan Science 200 = Tylisha Marie Baber +Introductory Chemistry Laboratory 11484 CHE 110 - 01 11:00 am - 11:50 am W Patricia A Sullivan Science 233 = Spencer A Russell + 12:00 pm - 1:50 pm W Patricia A Sullivan Science 216 = Spencer A Russell +Introductory Chemistry Laboratory 11485 CHE 110 - 02 11:00 am - 11:50 am W Patricia A Sullivan Science 233 = Spencer A Russell + 12:00 pm - 1:50 pm W Patricia A Sullivan Science 222 = Spencer A Russell +Introductory Chemistry Laboratory 11486 CHE 110 - 03 3:00 pm - 3:50 pm W Patricia A Sullivan Science 233 = Spencer A Russell + 4:00 pm - 5:50 pm W Patricia A Sullivan Science 216 = Spencer A Russell +Introductory Chemistry Laboratory 11487 CHE 110 - 04 3:00 pm - 3:50 pm W Patricia A Sullivan Science 233 = Spencer A Russell + 4:00 pm - 5:50 pm W Patricia A Sullivan Science 222 = Spencer A Russell +Introductory Chemistry Laboratory 11488 CHE 110 - 05 11:00 am - 12:15 pm R Patricia A Sullivan Science 355 = Spencer A Russell + 12:30 pm - 1:50 pm R Patricia A Sullivan Science 216 = Spencer A Russell +Introductory Chemistry Laboratory 11490 CHE 110 - 06 11:00 am - 12:15 pm R Patricia A Sullivan Science 355 = Spencer A Russell + 12:30 pm - 1:50 pm R Patricia A Sullivan Science 222 = Spencer A Russell +Introductory Chemistry Laboratory 11492 CHE 110 - 07 3:30 pm - 4:45 pm R Patricia A Sullivan Science 233 = Spencer A Russell + 5:00 pm - 6:20 pm R Patricia A Sullivan Science 216 = Spencer A Russell +Introductory Chemistry Laboratory 11494 CHE 110 - 08 3:30 pm - 4:45 pm R Patricia A Sullivan Science 233 = Spencer A Russell + 5:00 pm - 6:20 pm R Patricia A Sullivan Science 222 = Spencer A Russell +Introductory Chemistry Laboratory 11495 CHE 110 - 09 6:30 pm - 7:45 pm R Patricia A Sullivan Science 233 = Spencer A Russell + 8:00 pm - 9:20 pm R Patricia A Sullivan Science 216 = Spencer A Russell +Introductory Chemistry Laboratory 11496 CHE 110 - 10 6:30 pm - 7:45 pm R Patricia A Sullivan Science 233 = Spencer A Russell + 8:00 pm - 9:20 pm R Patricia A Sullivan Science 222 = Spencer A Russell +General Chemistry I 11273 CHE 111 - 01 3:30 pm - 4:45 pm TR Patricia A Sullivan Science 101 = Huiyuan Hu +General Chemistry I 11274 CHE 111 - 02 12:00 pm - 12:50 pm MWF Patricia A Sullivan Science 201 = Huiyuan Hu +General Chemistry I 11304 CHE 111 - 03 9:00 am - 9:50 am MWF Patricia A Sullivan Science 101 = Norman Ho Leung Chiu +General Chemistry I Laboratory 11311 CHE 112 - 01 11:00 am - 11:50 am M Patricia A Sullivan Science 233 = Spencer A Russell + 12:00 pm - 1:50 pm M Patricia A Sullivan Science 216 = Spencer A Russell +General Chemistry I Laboratory 11314 CHE 112 - 02 11:00 am - 11:50 am M Patricia A Sullivan Science 233 = Spencer A Russell + 12:00 pm - 1:50 pm M Patricia A Sullivan Science 222 = Spencer A Russell +General Chemistry I Laboratory 11326 CHE 112 - 03 2:00 pm - 2:50 pm M Patricia A Sullivan Science 233 = Spencer A Russell + 3:00 pm - 4:50 pm M Patricia A Sullivan Science 216 = Spencer A Russell +General Chemistry I Laboratory 11330 CHE 112 - 04 2:00 pm - 2:50 pm M Patricia A Sullivan Science 233 = Spencer A Russell + 3:00 pm - 4:50 pm M Patricia A Sullivan Science 222 = Spencer A Russell +General Chemistry I Laboratory 11350 CHE 112 - 05 7:00 pm - 8:20 pm M Patricia A Sullivan Science 233 = Spencer A Russell + 8:30 pm - 9:50 pm M Patricia A Sullivan Science 216 = Spencer A Russell +General Chemistry I Laboratory 11352 CHE 112 - 06 7:00 pm - 8:20 pm M Patricia A Sullivan Science 233 = Spencer A Russell + 8:30 pm - 9:50 pm M Patricia A Sullivan Science 222 = Spencer A Russell +General Chemistry I Laboratory 11356 CHE 112 - 07 8:00 am - 9:20 am T Patricia A Sullivan Science 233 = Spencer A Russell + 9:30 am - 10:50 am T Patricia A Sullivan Science 216 = Spencer A Russell +General Chemistry I Laboratory 11364 CHE 112 - 08 8:00 am - 9:20 am T Patricia A Sullivan Science 233 = Spencer A Russell + 9:30 am - 10:50 am T Patricia A Sullivan Science 222 = Spencer A Russell +General Chemistry I Laboratory 11367 CHE 112 - 09 11:00 am - 12:20 pm T Patricia A Sullivan Science 355 = Spencer A Russell + 12:30 pm - 1:50 pm T Patricia A Sullivan Science 216 = Spencer A Russell +General Chemistry I Laboratory 11369 CHE 112 - 10 11:00 am - 12:20 pm T Patricia A Sullivan Science 355 = Spencer A Russell + 12:30 pm - 1:50 pm T Patricia A Sullivan Science 222 = Spencer A Russell +General Chemistry I Laboratory 11372 CHE 112 - 11 3:30 pm - 4:45 pm T Patricia A Sullivan Science 233 = Spencer A Russell + 5:00 pm - 6:20 pm T Patricia A Sullivan Science 216 = Spencer A Russell +General Chemistry I Laboratory 11376 CHE 112 - 12 3:30 pm - 4:45 pm T Patricia A Sullivan Science 233 = Spencer A Russell + 5:00 pm - 6:20 pm T Patricia A Sullivan Science 222 = Spencer A Russell +General Chemistry I Laboratory 11378 CHE 112 - 13 6:30 pm - 7:45 pm T Patricia A Sullivan Science 233 = Spencer A Russell + 8:00 pm - 9:20 pm T Patricia A Sullivan Science 216 = Spencer A Russell +General Chemistry I Laboratory 11381 CHE 112 - 14 6:30 pm - 7:45 pm T Patricia A Sullivan Science 233 = Spencer A Russell + 8:00 pm - 9:20 pm T Patricia A Sullivan Science 222 = Spencer A Russell +General Chemistry II 11424 CHE 114 - 01 11:00 am - 11:50 am MWF Eberhart Building 250 = Dennis A. Burnes +General Chemistry II 11425 CHE 114 - 02 10:00 am - 10:50 am MWF Nursing Building, Moore 130 = Huiyuan Hu +General Chemistry II 11426 CHE 114 - 03 9:00 am - 9:50 am MWF Patricia A Sullivan Science 201 = Dennis A. Burnes +General Chemistry II Laboratory 11497 CHE 115 - 01 2:00 pm - 2:50 pm M Patricia A Sullivan Science 355 = Spencer A Russell + 3:00 pm - 4:50 pm M Patricia A Sullivan Science 215 = Spencer A Russell +General Chemistry II Laboratory 11498 CHE 115 - 02 2:00 pm - 2:50 pm M Patricia A Sullivan Science 355 = Spencer A Russell + 3:00 pm - 4:50 pm M Patricia A Sullivan Science 221 = Spencer A Russell +General Chemistry II Laboratory 11499 CHE 115 - 03 5:00 pm - 5:50 pm M Patricia A Sullivan Science 233 = Spencer A Russell + 6:00 pm - 7:50 pm M Patricia A Sullivan Science 215 = Spencer A Russell +General Chemistry II Laboratory 11500 CHE 115 - 04 5:00 pm - 5:50 pm M Patricia A Sullivan Science 233 = Spencer A Russell + 6:00 pm - 7:50 pm M Patricia A Sullivan Science 221 = Spencer A Russell +General Chemistry II Laboratory 11501 CHE 115 - 05 2:00 pm - 2:50 pm T Patricia A Sullivan Science 355 = Spencer A Russell + 3:00 pm - 4:50 pm T Patricia A Sullivan Science 215 = Spencer A Russell +General Chemistry II Laboratory 11502 CHE 115 - 06 2:00 pm - 2:50 pm T Patricia A Sullivan Science 355 = Spencer A Russell + 3:00 pm - 4:50 pm T Patricia A Sullivan Science 221 = Spencer A Russell +General Chemistry II Laboratory 11503 CHE 115 - 07 5:00 pm - 5:50 pm T Patricia A Sullivan Science 200 = Spencer A Russell + 6:00 pm - 7:50 pm T Patricia A Sullivan Science 215 = Spencer A Russell +General Chemistry II Laboratory 11506 CHE 115 - 08 5:00 pm - 5:50 pm T Patricia A Sullivan Science 200 = Spencer A Russell + 6:00 pm - 6:50 pm T Patricia A Sullivan Science 221 = Spencer A Russell +General Chemistry II Laboratory 11507 CHE 115 - 09 8:00 am - 8:50 am W Patricia A Sullivan Science 201 = Spencer A Russell + 9:00 am - 10:50 am W Patricia A Sullivan Science 215 = Spencer A Russell +General Chemistry II Laboratory 11509 CHE 115 - 10 8:00 am - 8:50 am W Patricia A Sullivan Science 201 = Spencer A Russell + 9:00 am - 10:50 am W Patricia A Sullivan Science 221 = Spencer A Russell +General Chemistry II Laboratory 11562 CHE 115 - 11 2:00 pm - 2:50 pm W Patricia A Sullivan Science 355 = Spencer A Russell + 3:00 pm - 4:50 pm W Patricia A Sullivan Science 215 = Spencer A Russell +General Chemistry II Laboratory 11563 CHE 115 - 12 2:00 pm - 2:50 pm W Patricia A Sullivan Science 355 = Spencer A Russell + 3:00 pm - 3:50 pm W Patricia A Sullivan Science 221 = Spencer A Russell +General Chemistry II Laboratory 11564 CHE 115 - 13 9:30 am - 10:45 am R Patricia A Sullivan Science 355 = Spencer A Russell + 11:00 am - 12:20 pm R Patricia A Sullivan Science 215 = Spencer A Russell +General Chemistry II Laboratory 11565 CHE 115 - 14 9:30 am - 10:45 am R Patricia A Sullivan Science 355 = Spencer A Russell + 11:00 am - 12:20 pm R Patricia A Sullivan Science 221 = Spencer A Russell +General Chemistry II Laboratory 11566 CHE 115 - 15 11:00 am - 12:20 pm T Patricia A Sullivan Science 233 = Spencer A Russell + 12:30 pm - 1:45 pm T Patricia A Sullivan Science 215 = Spencer A Russell +General Chemistry II Laboratory 11567 CHE 115 - 16 11:00 am - 12:20 pm T Patricia A Sullivan Science 233 = Spencer A Russell + 12:30 pm - 1:45 pm T Patricia A Sullivan Science 221 = Spencer A Russell +Introduction to Research 11574 CHE 191 - 01 TBA TBA = Mitchell P Croatt +Chemistry and the Human Environment 11576 CHE 252 - 01 11:00 am - 12:15 pm TR Graham Building 402 = Robert B. Banks +Sophomore Research 11577 CHE 292 - 01 TBA TBA = Mitchell P Croatt +Organic Chemistry I 11578 CHE 351 - 01 8:00 am - 9:40 am TR Patricia A Sullivan Science 200 = Mitchell P Croatt +Organic Chemistry II 11579 CHE 352 - 01 9:00 am - 9:50 am MWF Patricia A Sullivan Science 200 = Pradyumna Kumar Pradhan +Organic Chemistry II 11580 CHE 352 - 02 11:00 am - 11:50 am MWF Eberhart Building 284 = Robert B. Banks +Organic Chemistry II 11581 CHE 352 - 03 5:30 pm - 6:45 pm TR Patricia A Sullivan Science 201 = Daniel P Christen +Organic Chemistry Laboratory 11582 CHE 354 - 01 1:00 pm - 1:50 pm M Patricia A Sullivan Science 233 = Daniel P Christen + 3:00 pm - 4:50 pm M Patricia A Sullivan Science 240 = Daniel P Christen +Organic Chemistry Laboratory 11598 CHE 354 - 02 6:00 pm - 7:50 pm M Patricia A Sullivan Science 217 = Daniel P Christen + 8:00 pm - 9:50 pm M Patricia A Sullivan Science 230 = Daniel P Christen +Organic Chemistry Laboratory 11605 CHE 354 - 03 10:00 am - 10:50 am T Patricia A Sullivan Science 355 = Daniel P Christen + 11:00 am - 1:50 pm T Patricia A Sullivan Science 240 = Daniel P Christen +Organic Chemistry Laboratory 11610 CHE 354 - 04 6:00 pm - 7:50 pm T Patricia A Sullivan Science 218 = Daniel P Christen + 8:00 pm - 9:50 pm T Patricia A Sullivan Science 230 = Daniel P Christen +Organic Chemistry Laboratory 11611 CHE 354 - 05 1:00 pm - 1:50 pm W Patricia A Sullivan Science 233 = Daniel P Christen + 2:00 pm - 4:50 pm